EERSTE BLAD Van oorlog en vrede. Buitenland. ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 123 Binnenland Belangrijkste Nieuws. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een schijnbaar verblijdende tijding kwam enkele dagen geleden uit Tokio, Gemeld werd dat de Chineesche dicta tor Tsjang Kai Shek in de Japansche hoofdstad verwacht werd om het geheele complex der Ghineesch-Japansche mee- ningsverschillen en problemen aan een grondig onderzoek te onderwerpen en zoo mogelijk tot een oplossing van alle ge schillen en het sluiten van een niet-aan- vals- en vriendschapsverdrag te geraken. Zoo oppervlakkig bezien een verblijden de mededeeling. Er blijkt toch uit, dat de spanning tus- schen China en Japan is verminderd en dat, de beide volken die meermalen ge reed schenen te staan naar de wapens te grijpen en elkaar op leven en dood te be vechten, thans vriendschappelijke bespre kingen gaan voeren. Voor den vrede in het verre Oosten en ook voor ons land zou dit van groote beteekenis zijn. Zoo mooi als het schijnt is het echter niet. Men moet dit bericht n.l. lezen in ver band met andere gebeurtenissen van den laatsten tijd. Er is sinds eenige weken sprake van een conflict tusschen Italië en Abessynië. Volgens mededeelingen van Italiaan- sche zijde zouden roofzuchtige stammen uit Abessynië de grenzen van de Itali- aansche kolonie in Afrika hebben over schreden en met de militaire voorposten slaags geraakt zijn. De Abessynische le zing van het geval is een andere. Van die zijde wordt gemeld, dat met mitrailleurs gewapende Italiaansche troepen een aan val hebben gedaan op een slechts met geweren gewapende Abessynische pa trouille. Hoe dit ook ziji, de Italiaansche dic tator heeft in verband met het gebeurde last gegeven tot de mobilisatie van een tweetal divisies, die moeten dienen om de door Italië aan Abessynië gestelde eischen kracht bij' te zetten. Italië ver langt in de eerste plaats een schadever goeding en voorts eerbetoon aan de Ita liaansche vlag, eischen die door de Abes synische regeering zonder meer van de hand werden gewezen. Engeland en Frankrijk hebben bij bei de partijen op matiging aangedrongen, maar of dit optreden succes zal hebben en hoe tenslotte het conflict zich zal ont wikkelen, valt niet te zeggen. Gevreesd wordt echter, dat een militaire botsing volstrekt niet denkbeeldig is. En hier ligt nu tevens, naar men meent te weten, de sleutel van de veranderde houding, door Japan tégenover China aangenomen. In Japan wordt n.l. het Abessynische conflict met buitengewone belangstelling gevolgd. In een artikel in de Japansche pers, dat een officieus karakter draagt, wordt verklaard, dat geen enkel vraag stuk momenteel zoo sterk de aandacht trekt van Japan als juist het Abessyniscb conflict. Erkend wordt, dat Japan poli tieke en economische belangen in Abes synië heeft, waarom bij Japan voor den Italiaanschen opmarsch geen waardee ring gezocht behoeft te worden. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat we hier eigenlijk meer met een ItaliaanschJapansch conflict te doen hebben. Japan heeft in Abessynië een be langrijk afzetgebied gevonden. Italië zou hierover slecht te spreken zijn en nu zou de eigenlijke bedoeling zijn door druk uit te oefenen op Abessynië, den invloed van Japan te fnuiken. Het Italiaansche optreden zou dus eigenlijk als een drei gement voor Japan bedoeld zijn. wanneer met dit alles rekening wordt gehouden, krijgt het „vredelievende" op treden van Japan tegenover China bij zondere beteekenis. De bedoeling zou dan zijn, niet alleen de handen vrij te heb ben, maar zich ook den steun van China te verzekeren als het noodig geoordeeld mocht worden, om zich mede in het Abes synische avontuur te storten. v ïf Hf' 7?n?er' dat men in leidonde Volkenbondskringen niet geheel zonder zorg is. De groote interesse van het geheele niet-blanke ras voor het Abessynische ge- beuren, geldt toch niet alleen dit rijk, maar geheel Europa. En daarbij komen dan nog eigen Euro- peesche moeilijkheden. Wat, zoo vraagt men zich af zal Duitschland doen als Italië gedwóngen zou worden groote troepenmachten naar Afrika te zenden? ZalJB'uitschland dan de gelegenheid aangrijpen om in Oostenrijk zijn slag te slaan? 6 Merkwaardig is in dit verband, dat meerdere Duitsche bladen reeds de vraag aan de orde hebben gesteld of wat de beschermheer van Oostenrijk in Afrika onderneemt,niet veel erger is dan wat Duitschland gaarne met Oostenrijk zou zien geschieden. Men voelt in dit alles de geweldige spanning die er overal heerscht. En het is te verstaan dat Engeland en Frankrijk zoowel wegens de zorgwekken de beweging onder de niet-blanke valken als om alle vanuit Europa dreigende ge varen, Italië trachten af te houden van een avontuur waarvan de gevolgen niet zijn te overzien, Een koloniale oorlog op dit moment zou geheel Europa, zou een groot deel van de wereld in vlam kunnen zetten. Van oorlog en vrede spreken de be richten. Geve God dat het vrede mag zijn en dat de donkere wolken die thans dreigen mogen wegdrijven. Het Weensche bezoek aan Parijs. Gistermorgen om 10 uur heeft bij den Franschen min.-president de conferen tie tusschen den Oostenrijkschen bonds kanselier Schuschnigg en den Oostenrijk schen minister van buitenlandsche zaken Von Berger-Waldenegg eenerzijds en den Franschen minister-president, Flandin, en den Franschen minister van buiten landsche Zaken, Laval, anderzijds een aanvang genomen. De president der Fransc'he republiek heeft tijdens het dejeuner, dat ter eere van de Weensche staatslieden gegeven werd, den bondskanselier Schuschnigg en minister Berger-Waldenegg gedecoreerd met .het Grootkruis van het Legioen van Eer. In den namiddag werden de besprekin gen hervat. De onderhandelingen liepen naar verluidt, over de overeenkomsten van Rome, terwijl ook het vraagstuk der restauratie van de Hahsburgers ter sprake is gekomen. Bondskanselier Schuschnigg gaf daar bij als zijn oordeel te kennen, dat de Oos- tenrijksche regeerimg niet vijandig tegen over de restauratie-beweging kan staan, daar de beste anti-nationaal-socialisten monarchisten zijn. Engelsch bezoek aan Berlijn. Sir John Simon zal zich zeer waar schijnlijk over een twaalftal dagen naar Berlijn begeven, nadat hij zijn bezoek aan Parijs heeft gebracht, bij welke gelegen heid van gedachten zal worden gewis seld over alle punten van het Fransch- Engelsche voorstel van 3 Februari. Men meent te weten, dat de sovjet- regeering te Londen officieel heeft mede gedeeld, dat zij verheugd zal zijn te Mos kou bezoek te ontvangen van een Engel- schen minister. Zandstorm woedt over Amerika. Een ontzettende zandstorm die 't Ame- rikaansohe Midden-Westen en tal van andere staten reeds gedurende 24 uren teistert, is nog aanzienlijk in hevigheid toegenomen. De schade, welke reeds door den storm is aangericht, is ongelooflijk groot. Het openbare leven in vele steden en dorpen van Texas, Nebraska, Colorado, Wyoming en verscheidene andere staten is grooten- deels gestoord, In tal van grootere steden kan men nauwelijks iemand in de straten, die zoo donker zijn, alsof het nacht was, ontdek ken. Op het platteland is op heele koren velden het graan met den grond gelijk ge maakt, D'e telefoon- en telegraaf-verbin- dingen zijn verbroken, zoodat in tal van streken geen verbinding meer bestaat met de buitenwereld. Honderden auto's werden door hunne eigenaars verlaten. De automobilisten heb ben hun toevlucht genomen tot de meest nabijgelegen farms. Pogingen om later de stilstaande mo toren weder op gang te brengen bleven vruchteloos wegens het binnengedrongen zand. Verschillende farmers zijn van mee ning, dat dertig procent van den graan oogst vernield is. Weer twee oorlogsbodems. Frankrijk zal dezer dagen twee nieuwe slagschepen bouwen, elk van 35,000 ton. Met den bouw van het eerste schip, dat nog onder het Vlootverdrag van Was hington valt, zal onmiddellijk begonnen worden, terwijl met den bouw van het tweede schip, dat buiten het Vlootverdrag valt, in 1936 begonnen wordt. In de vlootcommissie van de Kamer verklaarde de voorzitter der commissie, Francois Cadoret, dat de Duitsche herbe wapening ter zee Frankrijk tot het bou wen van deze schepen dwong. Ruim 1000 kinderen verbrand in 1931. Hoe gevaarlijk het spelen met vuor is, blijkt wel uit een rijksstatistiek in Duitschland inzake de gevolgen van brandongelukken, explosies en gasvergif tigingen. Deze statistiek heeft betrekking op het jaar 1931. In dat jaar zijn door genoemde ongelukken in Duitschland 2985 personen om het leven gekomen. Vooral schrikwekkend is bij dit cijfer het feit, dat daarvan 1003 kinderen beneden de 15 jaar waren, en daarvan weet- 805 kinderen onder de 5 jaar. Als directe oor zaken der ongelukken worden genoemd: spelen met lucifers, en met vuurwerk, en het aanmaken van vuur met behulp van petroleum, benzine en spiritus. Korte Berichten. De Amerikaansche marine zal voor- loopig geen nieuwe luchtschepen late.i bouwen. De minister van marine Swan- son heeft verklaard, dat hij zich zou ver zetten tegen het doen vervangen van de Macon door een ander luchtschip van dit type. - Uit Nebraska, Kansas, Oklahoma, Texas en Colorado wordt gemeld, dat in bepaalde deelen van deze staten gisteren zeer zware wervelstormen hebben ge woed, 'die groote schade hebben aange richt. Men vreest, dat de winteriarwe daardoor zwaar zal hebben geleden. Te Durham moesten twee scholen met 800 leerlingen gesloten worden, aan gezien de kinderen waren aangetast door een epidemische oogontsteking. De laatste jaren is het mondorgel in Japan zeer populair geworden en men schat het aantal menschen, die dit in strument bespelen op het oogenblik op 2 CO.000. De Italiaansche troepentransporten naar Afrika houden nog steeds aan. He den zal een zeer groot contingent uit Messina vertrekken. De Koningin en de Prinses in Zwitserland. Op den tweeden dag van haar verblijf in Unterwasser heeft Prinses Juliana ijverig gebruik gemaakt van de nog steeds aanwezige sportmogelijkheden. Zoowel des ochtends als des middags heeft zij zich aan de skisport gewijd. De Koningin heeft, evenals gister, bijna den geheelen dag in haar vertrekken doorgebracht. Minister van Waterstaat. Dé parlementaire redacteur van het „Hbld." meldt: Wij hebben reden om aan te nemen, dat er kans is, dat tot minister van Wa terstaat zal worden benoemd jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude, directeur der Ned. Mij. van Havenwerken, lib. lid der Prov. Staten van Utrecht en lid van den Gemeenteraad van Baarn. Melkbrood en waterbrood. De minister van sociale zaken vosiigl de aandacht van belanghebbenden op het belangrijke verschil in voedingswaarde, dat bestaat tusschen melkbrood en water brood welk verschil volgens ingewonnen ambtelijke berichten nog te weinig be kend is. Melkbrood, dat kenbaar is aan de let ters M.B., bevat in een heel brood (van ongeveer 800 gram) de voedende bestand- deelen met name botervet, eiwit en melksuiker van ruim één kwart liter melk. Uit <het oogpunt van voedingswaar de verdient het daarom in belangrijke mate de voorkeur boven gewoon brood (waterbrood). Het verdient dus aanbeveling toe te zien, dat de letters MB in het brood zijn aangebracht, indien melkbrood wordt verlangd. De zeppelinverbinding met Indië. D'e heer A. F. Bronsing, het lid van de directie van de stoomvaartmaatschappij „Nederland", die meer in het hijzonder is belast met de luchtvaartaangelegenhe den deelde aan de correspondent van de „N. R. Ct." mede, dat de bouw van de Zeppelin L 129, die te Friedrichshafen op stapel is gezet, en waarmede dezen zo mer een tocht naar Indië zal worden on dernomen, goed vordert. Het geraamte is practisch zoover klaar, dat het met de huid kan worden overtrokken. Waarschijnlijk zullen er deze maand reeds de gaszakken in worden gebracht, en de heer Bronsing verwacht, dat in April de motoren klaar zullen zijn. Daar na vindt dan de montage plaats. Ver moedelijk zal in Juni of Juli het lucht schip gereed zijn en zullen er proefvluch ten mee gehouden kunnen worden In totaal zullen er 54 plaatsen in zijn. Het achterlicht van rijwielen. Naar aanleiding van de berichten, be treffende de voorgenomen maatregelen voor een betere verlichting van bakfiet sen en voor het instellen van witte ach terspatborden voor fietsen, heeft de Ko ninklijke Nederlandsche Motorwielrijders Vereeniging (K.N.M.V.) zich met een adres tot den minister van waterstaat ge wend. De K.N.M.V. betreurt daarin, dat blijk baar financieele redenen het algemeen voorschrijven van een achterlicht voor rij wielen beletten en dat het surrogaat van een wit achterspatbord gekozen is. Ten einde echter zooveel mogelijk de ge- wenschte achterverlichling te bereiken, heeft de K.N.M.V. aan den minister ver zocht aan wielrijders de keuze te laten tusschen een rood achterlicht en een wit achterspatbord. Verwacht wordt dat een belangrijk aantal wielrijders aan he: eer ste de voorkeur zal geven. Voorts verzocht de K.N.M.V. den eisoh van achterverlichting eveneens te stellen voor alle voertuigen op meer dan ;wee wielen, welke zich op den rijweg bevin den. Met de opheffing van de gevaren voor bakfietsen blijven die van onverlichte karren en rijtuigen onverminderd be staan. Verbindendverklaring ondernemings overeenkomsten. De heer Rutgers van Rozenburg heeft op dit wetsontwerp eenige amendementen ingediend. Volgens de toelichting bij een dezer acht de voorsteller het ongewenscht dat verbindendverklaring van een onder nemingsovereenkomst zou kunnen ge schieden anders dan op verzoek van hen, die daarbij partij zijn. Voorts acht de voorsteller het noodza kelijk, dat zij die door de verbindendver- klaring getroffen zullen worden en voor wie het, oeconomisch, een zaak van leven of dood kan zijn, gelegenheid krijgen hun bezwaren tijdig te doen kennen. De Limburgsche steenkolenmijnen. Het totaal aantal arbeiders van de ge zamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 Februari ondergronds 19.705, bovengronds 10.233. De totale netto productie van de geza menlijke mijnen in Limburg bedroeg ge durende de maand Januari 1.023.750 ton steenkolen. Het aantal werkdagen, waarop het be drijf gedurende de maand Januari regel matig werd uitgeoefend, bedroeg bij de onderscheidene mijnen: staatsmijnen Wil- 'helmina en Hendrik 23. Emma en Mau- rits 24, Domaniale mijn 20, mijnen Laura en Vereeniging: Laura 19 en Julia 20; Oranje Nassau mijnen 18 en mijnen Wil lem Sophia 20. Nog geen publicatie van „Uiver"-rapport. Minister Colijn beeft naar aan leiding van de vragen van den heer Boon omtrent spoedige publicatie van het rapport van dr ir Van der Maas ovër de Uiver-ramp medegedeeld, dat hij de publicatie op dit oogenblik voorbarig acht. Hierdoor zon immers vooruitgeloopen wor den op de uitspraak van de permanente commissie tot het onderzoeken van onge vallen met luchtvaartuigen. Bovendien zijn de bedoelde „zonderlinge geruchten" naar het oordeel van den minister, reeds voldoende weerlegd door een stellige te genspraak, uitgaande van den minister van Waterstaat a.i. De teeltregeling voor de aardappelen. Op vragen van het Tweede Kamerlid W e i t k a m p in verband met de onder de landbouwers van de oostelijke provin cies hier te lande hperschende ongerust heid ten aanzien vab de teeltregeling van de aardappelen, heeft de minister van economische zaken geantwoord: Het is ondergeteekende bekend, dat in de oostelijke provincies van het land eeni ge ongerustheid heerscht met betrekking tot 'het vrijstellen van de betaling der teeltheffing A f 30 per H.A. voor land bouwers, die in het bezit zijn of worden gesteld van een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen. Voor deze ongerustheid bestaat echter geen aanleiding, daar voor partijen aard appelen, voor zoover deze voldoen aan voor veevoederdoeleinden te stellen rede lijke eischen, mits uit deze partijen zijn verwijderd die aardappelen, die kunnen vallen door 'n nader vast te stellen maat, 'n denaturatiebijslag zal worden verleend, welke bijslag niet wordt verleend aan de landbouwers, die in het bezit zijn van een uitpootvergunning voor fabrieksaardap pelen. Op grond van bovenstaande is onder geteekende van meening, dat geen wijzi gingen in de bestaande regeling behoe ven te worden aangebracht. De Nederlandsche Spoorwegen. De geschatte ontvangsten over Januari (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) hebben bedragen: reizigers f 4.387.400, bagage f 52.900, brief- en pakketpost f 230.000, goederen f 3.364.000, levende dieren en lijken f 86.200 en diver sen f 465.000, totaal f 8.586.000, tegen een definitieve ontvangst verleden jaar van f 10.086.653. Binnenland. De Zeppelinverbinding met Indië. Propaganda voor melkbrood. Verkeersconferentie te Middelburg. Buitenland. Frankrijk bouwt weer oorlogsschepen. Zandstorm in Amerika. De besprekingen te Parijs. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek- les, varkens- en pluimveevoeder. Bestelt bi) Uw plaatselljken voederhandelaar ot coöperatie, II Oliefabrieken N.V. - Amsterdam De ontvangst per dagkilometer bedraagt f 78.14, tegen f 89.67 verleden jaar. Het gemiddeld aantal kilometers in exploitatie bedraagt 3545, tegen 3629 in Januari 1934. Nederlandsche werknemers in Duitschland. Sedert eenige dagen heeft te Berlijn een Nederlandsche commissie met 'de be voegde Duitsche instanties geconfereerd over de behandeling van Nederlandsche werknemers in Duitschland. Zooals be kend, was deze behandeling tot nu toe in vele opzichten ongunstiger dan die van Duitsche arbeiders in Nederland. D'e onderhandelingen, welke gisteren zijn afgesloten, hebben tot resultaat ge had, dat een ontwerp tot stand is geko men van een regeling op grond waarvan de positie van Nederlandsche arbeiders in Duitschland in de toekomst verbeterd zou worden. Alvorens deze regeling in wer king zal treden, moet zij door de weder- zijdsche regeeringen van Nederland en Duitschland worden goedgekeurd. HET ALGEMEENE BEZUINIGINGS PLAN. Met het groote bezuinigingsplan van de Regeering gaat het nu meenens worden, lezen wij in do „Ned. Werkgever". Bij do algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer is van de Regeering-stafel andermaal medegedeeld, dat dit plan ver vat zal zijn in één wetsontwerp. En al is dit hezuinigingsontwerp nog niet naar den Raad van State verzondein, toch weten verschillende bladen er reeds een en an der over te vertellen, waarbij natuurlijk Wahrheit und Dichtung wel dooreenge- mengd zullen zijn. Zoo zal dan eerlang dat ontwerp, waar bij een vaste lijn wordt getrokken om de begrooting uiteindelijk sluitende te ma ken, bij de volksvertegenwoordiging wor den ingediend. Of hetgeen omtrent don inhoud van dat ontwerp tot dusver ver luidde, daarin inderdaad zal worden aan getroffen, is een vraag, die ons van on dergeschikte beteekenis voorkomt. Hoofd zaak is, dat hier oen complex van bezui nigingsmaatregelen zal worden geboden, die de noodige millioenen zullen opleveren waarmede do Staatsuitgaven voortaan blijvend zullen worden verminderd. Nu moet men o.i. dit ontwerp niet tegemoet, treden op sen wijze als de burgemeesters van Zutphen en van Dordrecht doen in verband met de geruchten omtrent de op heffing van de rechtbanken in deze twee gemeenten en van den keuringsdionst van waren te Zutphen. Op een vraag in den Zutphensohen Raad omtrent die geruchten antwoordde de burgemeester, dat bij B. en W. daar van niets bekend was, maar dat, mochten zij te eeniger tijd blijken een grond van waarheid te bevatten, hot college zoo spoedig mogelijk stappen zou doen om dergelijke maatregelen tegen te gaan. En de Dordtsche burgemeester verklaarde aan een correspondent van de „Nieuwe Rotterdanische Courant", dat wanneer de regeering zou voorstellen de rechtbank te Dordrecht op te heffen, het gemeente bestuur, evenals ten aanzien van de voor stellen van minister Donner is geschied, alles' in het werk zou stellen cm verdwij ning van die rechtbank te verhinderen. Wanneer het deze richting moet uit gaan en wanneer de Kamer zich door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1