GUSTAAF ADOLF BOLKNAK WOENSDAG 20 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGANG - No. 120 Buitenland Binnenland. 6 CENT Staten-Generaal VIIA4GT GUSTAAF ADOLF Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Kabinet en Volk. In Roomsche kringen is men volstrekt niet algemeen ingenomen met het optre den van het Kabinet Colijn. Dat is gebleken bij het begrootingsde- bat toen de heer Aalberse een ietwat op zienbarende rede hield, waarvan de strekking nog steeds niet geheel duidelijk is geworden. Het blijkt ook uit wat diverse Room sche bladen schreven over wat door Mi nister Colijn over het ordeningsvraagstuk werd opgemerkt. Zoo merkte de „Maasbode" a.m. op, dat de mentaliteit welke uit 's Minis ters rede sprak, de vraag doet rijzen, of de voorstanders van de ordening op den duur wel met Dr Colijn in zee kunnen gaan. En de „Morgen" verklaarde ver sterkt te zijn in de meening, „dat een kabinet onder deze leiding er allerminst een is, zooals we er in de huidige crisis een noodig hebben." Naar aanleiding van deze critiek dringt Mr v. Wijnbergen in de „Maas bod e" op meer klaarheid aan. Persoonlijk zou hij op de vraag of men vertrouwen stelt in het kabinet en in den Minister-president in het bijzonder, zon der aarzeling een bevestigend ant woord geven. Anderen, zegt hij, kunnen daarover anders denken. Dat is hun recht. In dat geval echter mag men niet blijven staan bij het uitspreken van die meening, maar heeft men daaruit ook de noodige conclusies te trekken en is het dure plicht niets onbeproefd te laten ten einde dit kabinet door een ander te ver vangen. In dezen tijd is het een groot landsbe lang, dat er zij een kabinet dat het ver trouwen geniet van ons volk. Stelt men in dit kabinet geen vertrou wen, dan moet men niet stelselmatig de positie van dit kabinet ondermijnen en tegen dit kabinet en met name tegen den heer Colijn stemming maken, maar dan ga men in 's lands belang ook recht op het doel af. „Persoonlijk, zoo besluit de heer van Wijnbergen, ben ik nog steeds van mee ning, dat het heengaan van dit kabinet een ramp ware voor het land. Ik denk er niet aan zelfs maar te pogen die meening aan anderen op te dringen. Maar aan hen, die anders oordeelen, mag en moet gevraagd worden, dat zij, naar gelang van de. positie, waarin zij verkeeren, de middelen, waarover zij be schikken, aanwenden teneinde tot een ander kabinet te komen. Doen zij dat niet, dan treft niet het kabinet, dat naar beste weten, met groote toewijding in deze moeilijke tijden, met Gods hulp zijn taak te volbrengen tracht, een verwijt, maar hen zelf, die bewust nalaten, wat naar hun vaste overtuiging door 's lands belang gevorderd wordt." De heer van Wijnbergen sprak hier een woord op zijn pas. Het kabinet heeft er recht op te weten waar het aan toe is. En als men van meening is dat een ander kabinet de voorkeur verdient, dan eischt 's lands belang, dat dit ook duide lijk wordt gezegd. Intusschen haast zich de „M aas bod e" te verklaren, dat zij aan dit Ka binet in' geenen deele het vertrouwen wenscht op te zeggen. De trein Amsterdam-Parijs ontspoord. De trein Amsterdam-Brussel-Parijs die om 16 u. 55 min. in Parijs moest aanko men, is te Ghlin (bij Bergen in Henegou wen) ontspoord. De locomotief, de tender en enkele wa gens liepen uit de rails, doch gelukkiger wijze werden geen reizigers of leden van het treinpersoneel gewond, en is de mate rieels schade ook vrij onbelangrijk geble ven. Onmiddellijk werd met het herstelwerk begonnen. Orkaan over Boedapest Boven Boedapest en de naaste omge ving van de stad heeft een hevige orkaan gewoed. Auto's werden omver geworpen, daken en schoorsteenen afgerukt. Een voorbijganger kwam om het leven, door dien hij getroffen werd door den gevel van een huis, dat instortte. Meer dan 100 personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. De Fransch-Engelsche besprekingen. De Fransche ministers zijn gisteren in kabinetsraad bijeen geweest. Laval bevestigde, dat de Fransche en Britsche regeeringen in nauw en voortdu rend contact met elkaar gebleven zijn en dat de gedachten wisseling tusschen Parijs en Londen in een geest van vertrouwde samenwerking wordt voortgezet. Er is geen reden, zeide hij1, om een snel verloop der onderhandelingen of een spoedige ontwikkeling der situatie te ver wachten, daar de problemen, opgeworpen door het antwoord van Duitsohland, een nauwkeurige bestudeering vereischen. De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" schrijft, dat Engeland en Frankrijk zich ten tweeden male tot D'uitschland zullen wenden. De eerstvol gende phase schijnt niet te bestaan uit een nieuwe nota aan Berlijn, doch uit een Engelsoh-Duitsohe bespreking. De roode agitatie in België. In de Belgische Kamer had gisteren de socialistische interpellatie plaats naar aanleiding van het besluit der regeering om de socialistische nationale, die op 24 Februari a.s. te Brussel zou worden ge houden, te verbieden, welke interpellatie met vrij hevige incidenten gepaard ging. De socialistische leider Vander velde protesteerde tegen het regeeringsverbod. Hij zeide o.m., dat de regeering het ver bod had uitgevaardigd, om de banken te beschermen. Hierop volgde een veront waardigd protest van den minister van justitie en het scheelde weinig of 't kwam daarbij tot een handgemeen. Minister Theunis bewees aan de hand van redevoeringen van socialistische Ka merleden en van artikelen in de sociali» tische pers, dat de socialistische betooging wel 'degelijk op touw was gezet om inciden ten te verwekken en om de regeering vrees aan te jagen. „We zullen sterk genoeg zijn, om alles ondersthoven te werpen", staat ergens in een van uw bladen geschreven", ging spr. voort, waarop van socialistische zijde on derbroken werd: „We zijn ook vast be sloten dat te doen!" D© interpellatie eindigde met het aan nemen door de regeeringspartijen van een motie van vertrouwen in het beleid der regeering. „Beleediging van het Christendom." De Duitsche minister van Landbouw, de heer W. Darré, is zich te buiten ge gaan aan het publiceeren van een heiden- sehen, kalender, waarvan het resultaat misnoegen en verontwaardiging in Duit- sche kerkelijke kringen is; speciaal bij de rooxnsch-katholieken, omdat alle van hei lige namen afgeleide namen van dagen er uit zijn gelaten. Goede Vrijdag wordt erin beschreven als: dag van herdenking van de 4500 Sak- sers die door Karei den Grooten („den slachter") zijn vermoord, alsmede van „negen millioen anderen die zijn ver moord, gefolterd, verbrand, omdat zij kampioenen waren van het recht, geloo- vigen, ketters of heksen". Pasehen is ge promoveerd tot het „feest van den Zonst- opgang", Hemelvaartsdag is „Thors ne- derdaling", Aschwoensdag is „Asch-Wo- dansdag", de eerste Kerstdag, of liever 25 December, „de komst van het kind van Yule en de verschijning van het sterTe- beeld „de Geit aan het Walhalla", enz. Geen wonder dus dat „Der Kalholik", officieel weekblad der R.K. Kerk in Dhitschland, dezen kalender een „grove beleediging van het christendom" noemt. Rusland verstoord op Engeland. Nadat de „Prawda" reeds op zeer ge- prikkelden toon commentaar geleverd had op het D'uitsche antwoord op de Lon- densche voorstellen, richt thans de „Iz- vestia" aanvallen op de Engelsche re geering. „Het feit, dat de Engelsche regeering bereid is D'uitschland tegelijkertijd rechts gelijkheid en bewapening toe te staan, be- teekent Duitsohland te bewapenen en het volledige vrijheid van handelen toestaan in Oost-Europa. Engeland zelf is het, dat de verove- ringslusten van het D'uitsche fascisme aanwakkert. De geheele verantwoordelijkheid voor het behoud van den Europeesc'hen vrede ligt derhalve volledig en geheel bij1 de En gelsche regeering, die onder den schijn van een z.g. strijdster te zijn voor den vrede, in feite de positie van de vijanden van den vrede versterkt. Handelsbesprekingen met België. Na de Maandag gehouden voorbereiden de besprekingen tusschen de leiders der delegaties, de heeren Suetens en Lamping, zijn gisteren de Belgisch-Nederlandsche onderhandelingenvoortgezet. Hedenmorgen kwamen te Den Haag de drie sub-commissies bijeen, waarbij de besprekingen over het kolenvraagstuk het belangrijkste zijn. Op dit gebied zijn de beide standpunten bij de onlangs afge broken onderhandelingen, naar men weet, het verst van elkaar gebleven. Er wordt op gerekend, dat de gedachten- wisseling nog zeker eenige dagen zal vor deren, en dat een eventueel resultaat niet voor het einde der week bereikt zal zijn. Regeling surséance van betaling. Naar wij vernemen zal de nieuwe rege ling van de surséance van betaling, waar bij het dwangaccoord buiten faillissement wordt ingevoerd, op 16 Maart a.s. in wer king treden. Voorschotten aan suikerfabrieken. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is in het reglement Suikerbietensteun 1934 een bepaling op genomen, volgens welke indien de Cen trale zulks noodig acht, uiterlijk op 15 Maart nadere voorschotten aan de fabrie ken kunnen worden verstrekt ten bedrage van ten hoogste f 2.50 per 100 Kg., bere kend over de totale hoeveelheid ver wachte garantiebieten. Dreigend conflict in het mijnbedrijf. Gistermiddag heeft de rijksbemiddelaar, Prof. Mr Aalberse, te Heerlen geconfe reerd met de partijen betrokken in het mijnconflict. D'e eerste conferentie, waar in gehoord werden de directies der parti culiere mijnen, duurde van half 2 tot half 4. Om kwart voor 4 werden de vertegen woordigers der mijnwerkersbonden ge hoord. Deze bijeenkomst duurde tot 5 uur. Zaterdagmiddag a.s. heeft een tweede conferentie plaats, waarna de rijksbemid delaar nader overleg zal plegen met de directies der particuliere mijnen en ver tegenwoordigers der mijnwerkersbonden, welke dan gezamenlijk bijeen komen. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht ter stand plaats Zuilen mr J. A. M. Koeh, candi- daat-notaris en advocaat te Utrecht. Crisisheffing op buitenlandsch fruit. De Rotterdamsche Kamer van Koop handel heeft herhaaldelijk de aandacht van den minister van Economische Za ken gevestigd op de wenschelijkheid om de hoogte van de crisisheffingen op bui tenlandsch fruit en groenten te doen af wisselen met de seizoenen; met dien ver stande, dat deze heffingen hoog worden gesteld zoolang de betrokken vrucht van den Nederlandschen bodem aan de markt is, doch voor het overige gedeelte van het jaar, hetzij niet worden geheven, hetzij zeer laag worden gesteld. In een schrij ven aan den minister van Economische Zaken zegt de Kamer, dat de minister r^eds herhaaldelijk heeft blijk gegeven, dit stelsel tot grondslag van zijn systeem der heffingen op groente en fruit te wil len maken, maar dat het blijkbaar nog niet mogelijk is geweest, dit stelsel over de geheele lijn door te voeren. Een be langrijke tak van Nederlandsche welvaart verkeert hier in gevaar, indien niet spoe dig wordt ingegrepen. Het wetsontwerp tot regeling van uitverkoopen. D'e Nederl. Bond van winkeliers in da- mesconfectie heeft zich met een adres tot den minister van oeconomische zaken ge wend, waarin hij den wenk geeft, dat de wetstekst aan duidelijkheid zou winnen wanneer streng werd onderscheiden tus schen de begrippen: uitverkoopen en opruimingen. Opruimingen ko men regelmatig in elk bedrijf voor, uit verkoopen zijn verbonden aan geheele of gedeeltelijke opheffing der zaak. Het bestuur vroeg nog de aandacht van het publiek en de regeering hierop te vestigen, dat de voorgestelde wet, hoezeer het er overigens mede instemt, niet zal bereiken wat ermede beoogd wordt wat betreft het onmogelijk maken van vlie gende winkels; dit euvel zal zich eenvou dig verplaatsen, doordat de vliegende winkeliers hun bedrijf op de markt zullen gaan uitoefenen. Ook mist het bestuur in het wetsontwerp bepalingen tegen irreëele uitverkoopen of opruimingen in den vorm fcn het brengen der goederen naar de veiling. Ingezonden Mededeeling. EERSTE KAMER. Begrooting Binnenlandschc Zaken. Minister de Wilde verdedigt zijn beleid. De Eerste Kamer is met de behande ling van de begrooting Binnenlandsche Zaken gereed gekomen. Hoofdzaak was gisteren de rede van Minister De Wilde, die verklaarde dat de pijlen, die op hem zijn afgeschoten, hem nog meegevallen zijn. De verwijten, die naar het hoofd der regeering geslin gerd worden ten aanzien van het beleid der gemeenten, missen iedere basis omdat zij geen rekening houden met den deplo- rabelen toestand waarin wij verkeeren. De algemeene toestand der Nederland sche gemeenten is daarbij zorgwekkend. Men moet thans niet vragen, wie de schuld draagt, maar men dient de handen ineen te slaan. Hoefdzaak is thans te zor gen, dat men den toestand meester is. Een deel van die taak rust op de schou ders van den minister van binnenland sche zaken. Op hem rust de plicht de gemeenten door dezen toestand heen te helpen. Spr. mag thans niet met de teu- ledere rooker hóógst content. Vóór alles kwaliteit. Hoofdkantoor Zeist. gels spelen, hij moet die strak houden. Hij heeft alle hulde voor het geen de goedwillende gemeenten gedaan hebben. Er zijn echter ook kwaadwillige besturen en bestuurders, die niet de kans moeten krijgen, noodzakelijke maatrege len na te laten. Zij huldigen een commu naal egoïsme. Dit moet tot botsingen lei den, dat kan niet anders. Dit betreft ech ter een kleine minderheid, gesteund door een deel der Pers. Wanneer de aanhangige wetsontwer pen worden aangenomen, zullen nog 285 gemeenten van het Rijk afhankelijk blij ven. Het overgroote deel blijft dus finan- ciëel onafhankelijk. Spr. verdedigt voorts zijn circulaire aan Ged. Staten betreffende het toezicht op de financiën der gemeenten. Deze taak van Ged. Staten is grondwettelijk en was jaren lang verwaarloosd. Spr. kan niet aanvaarden, dat feitelijk de werkloosheidskosten ten laste van het Rijk moesten komen. Wanneer iemand in armoede verkeert, is het in de eerste plaats de taak der familie om te steunen. Principiëel komen juist de kosten op de gemeenten, maar helpt het Rijk. Natuurlijk moet de regeering den eisch stellen, dat de begrootingen zullen slui ten. De „uitgestooten" bedragen helpen de gemeenten, haar zelfstandigheid te her krijgen. Overigens berusten spr.'s maat regelen te dien aanzien op de wet tot steun aan noodlijdende gemeenten. Zou de heer Wibaut willen, dat de noodlijden de gemeenten maar de rekening hadden te presenteeren? In de critiek heeft spr. een constructief element gemist. Hij is dus niet overtuigd, dat zijn houding verkeerd is. Wat de quaestie der salarissen betreft, het was noodzakelijk, dat deze zaak wat meer uit een algemeen gezichtspunt werd beoordeeld. Voor dezelfde functies werd in de eene plaats wel 40 pet. meer be taald dan in de andere. Voor de argu mentatie, dat sommige provinciën geen slechte financiëele positie hebben, kan spr. niet uit den weg gaan. Immers, de zelfde burgers, die inwoner zijn van een provincie, zijn ook burger van het nood lijdende Rijk en misschien ook van een noodlijdende gemeente. Spr. komt nu tot het ontslag van vrou wen. De quaestie van de eigenwaarde der vrouw is hier niet in 't geding. De stelling, dat een meerderheid zou worden onderdrukt door een minderheid, is on houdbaar. Het standpunt der regeering is volkomen in overeenstemming met de ordonnantiën Gods en de eischen van het practische en reëele leven. De heer Men- dels vond het schande, dat in Deventer aan het hoofd van een middelbare meis jesschool een man benoemd was. Dit zou een gevolg zijn van sprekers circulaire! Nota bene was de voordracht afkomstig van een soc.-democratischen wethouder van onderwijs van Deventer. De keus ging ook niet tusschen een man en een vrouw, maar tusschen twee mannen! Wat betreft de luchtbescherming, of er luchtaanvallen komen, hangt niet af van de actie van den heer Polak of de regee ring. Men kan èn propaganda maken voor den vrede, èn zich beschermen tegen luchtaanvallen. Een tegenstelling ligt hier niet. De begrooting werd goedgekeurd, even als de begrooting der Algemeene Lands drukkerij. TWEEDE KAMER. De Indische begrooting. Rede van Minister Colijn. Nadat gisteren nog verschillende leden hadden gerepliceerd, werd door den M i- nister van Koloniën, Dr Col ij n, gedupliceerd. In antwoord op het gevraagde door den heer Van Boetzelaer, verklaarde de heer C o 1 ij n, dat hij hoopt, dat het tijdstip, waarop hij zijn kracht weer aan slechts één departement kan gaan geven, niet meer zoo ver verwijderd is. Den heer K. ter Laan, die zei, dat amb tenaren op bepaalde voorwaarden dienst hadden genomen, vraagt spr., of zij zich ook verzet hebben tegen de zes verbete ringen hunner arbeidsvoorwaarden, die vroeger in den loop van een aantal jaren tot stand zijn gekomen. Een geregelde uitkeering aan een over- zeesch gewest brengt beperking mee van autonomie. Ditzelfde bezwaar geldt niet Binnenland. Minister Colijn verdedigt de begrooting van Koloniën in de Tweede, minister de Wilde die van Binnenlandsche Zaken in de Eerste Kamer. H. M. de Koningin en de Prinses op reis. Buitenland. De trein AmsterdamParijs ontspoord. De FranschEngelsche besprekingen. De roode agitatie in België. voor overneming van een deel der Indi sche schuld door Nederland. Maar daar van kan geen sprake zijn onder de ge geven omstandigheden. Hiermee geeft spr. tevens zijn oordeel te kennen over de eerste motie-Roestan. Er wordt een complex maatregelen over wogen, waardoor waarschijnlijk 16 h 17 millioen van de 20 millioen gevonden zullen worden. Maar de mededeelingen daaromtrent moeten het eerst aan den Volksraad worden gedaan. Het uitvoerrecht op rubber is gemoti veerd, omdat rubber door overheidsoptre den in betere positie is gekomen. Is de rubberprijs zoo, dat hij geen verlies laat? Een enkele onderneming zou misschien thans een niet al te hoog uitvoerrecht kunnen dragen. Maar de middelonderne mingen hebben de lippen bij den tegen- woordigen prijs even boven water en zou den thans door een uitvoerrecht er weer onder komen. Spr. houdt de zaak echter in het oog. Men heeft spr. koelheid verweten tegen over den economischen toestand, maar als een minister nuchter spreekt, is dit een waarborg, dat hij niet spreekt in een rich ting, die staatkundig-ongewenscht zou zijn. De heer Van Poll wil kapitaalverstrek king aan Indië. Hoe en waaraan moet het geld worden besteed? Als men al onze koffie uit Indië laat komen, moet men den menschen hier ver bieden, Guatemala-koffie te drinken. Kan men de consumptie van het publiek zoo veranderen? De heer Westerman zei, dat de regeering leiding moet geven. Maar dan moet spr. toch eerlijk zeggen, dat hij déi.rbij niet betrokken kan zijn. (Ge lach.) De heer Van Poll zei, dat Indië boter uit Nederland moet betrekken en niet meer uit Australië. Maar dan neemt Australië geen thee meer uit Indië maar uit Ceylon en China. Er is een gestadige en belangrijke toe neming van de inlandsche weefgetouwen van 1929 tot '32 gebleken en dit zal zich in de volgende jaren, waarvan nog geen cijfers bekend zijn, wel hebben voortgezet. Nam de Kamer de moties-Roestan aan, de regeering zou ze niet uit voeren. (Gelach.) De algemeene beschouwingen worden gesloten. Vandaag wordt over de moties gestemd. CONTI NGENTEERINGSMOEILJK- HEDEN. De contingenteeringsmaatregelen, hoe goed ook bedoeld, blijken in de practijk tot tal van moeilijkheden aanleiding te geven. Het H b 1 d. meldt daaromtrent o.m. Vele Nederlandsche zaken betrekken nog groote hoeveelheden damesconfectie uit het buitenland als gevolg van het feit, dat de Nederlandsche industrie lang niet alles maakt wat ons publiek ver langt, zeker niet in het „betere genre". Allerlei kleine fabriekjes worden hier den laatsten tijd door buitenanders gesticht en die kunnen zefs in de verste verte niet aan de eischen van het publiek voldoen. Vaak zijn de leveranties ook niet in over eenstemming met de monsters. Er moet voor millio'enen uit het buitenland ge ïmporteerd worden, veel daarvan komt uit Oostenrijk, maar de contingenteering van deze Oostenrijksche artikelen blijkt nu tot 3 pet. van de basisjaren terugge bracht te zijn! Dit heeft een paniekstemming veroor zaakt. Iemand, die op een import van f 100.000 gerekend had, kreeg.... f713 toegewezen. Het contingent-percentage bedroeg 5560 pet. en daalde nu tot 3 pet. zonder voorafgaande waarschuwing, terwijl men ongeveer op de basis van ver leden jaar besteld had. Wagonladingen vol staan aan de grens te wachten, maar mogen het land niet binnen. Reeds heeft het bondsbestuur zich terzake telegra fisch tot den minister van Economische Zaken gewend. Tot welke uitwassen het huidige stelsel van consenten aanleiding geeft, bewijst het feit, dat er groote firma's zijn, die consenten van f 8 of f 9 en zelfs één gul den toegewezen kregen 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1