Kerknieuws. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw. Rechtszaken Dammen Dhr Baaij ral hiertegen «temmen. Spr. zegt, dat het hem absoluut niet schelen kan of er 10 of 12 vergun ningen in de gemeente zijn alsze op Zondag maar ge sloten z ij n. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met de stem van Weth, Baaij te gen. Verzoek van eenige bewoners van de Nieuwstraat om de spoorsloot achter hun woningen te rioleeren. Dhr Franse vindt den toestand dezer sloot allertreurigst. Hij vraagt naar de kosten. De voorzitter zegt, dat juist de hooge kosten niet toelaten om tot rioleering over te gaan. De eenige oplossing zal zijn deze sloot maar wat schoon te maken. Weth. Puijpe geeft toe, dat deze sloot verbazend vuil is, maar van rioleering is z.i. geen sprake, gezien de hooge kosten. Tevens is het ook het vuil van die bewo ners wat in die sloot is. Na langdurige discussie hierover zal getracht worden te komen tot gedeeltelijke rioleering als de bewoners in de te ma ken kosten willen helpen betalen. Voor den óultureelen arbeid voor werk- loozen was uitgetrokken een bedrag van f 500. Van de regeering was een schrijven in gekomen dat voorloopig over f 300 beschikt kan worden. Dit wordt goedgekeurd met de stem van weth. Baaij tegen. Opnieuw wordt de verordening op de hondenbelasting gewijzigd met dien ver stande, dat de trekhonden niet meer vrij gesteld mogen worden, zulks op verzoek van Ged. Staten. De verbreeding van het slopje van de Markt naar de Zuidwal wordt toegestaan. Dhr A. G. Polderdijk, die aanleg van een nieuwe straat verzoekt aan zijn te bouwen woningen, zal worden verwezen naar de artikelen der nieuwe bouwveror dening 6, 7, 8 en 9. Ingekomen is een schrijven van Gedep. Staten inzake de verlaging der personeels en fondsbelasting. Gezien den financieelen toestand der gemeente en ook de groote werkloosheid, maken Ged. Staten geen bezwaar tegen de verlaging (met 20 op centen) der personeels belasting, doch wel tegen de verlaging der fondsbelasting. De Raad moet hiermede natuurlijk accoord gaan. De voorzitter zegt, dat een tekort der bouwvereeniging over vorige jaren ont staan is door een raadsbesluit, om op 20 woningen 25 cent huur per week korting toe te staan. Dit tekort bedraagt ongeveer f 3000 en is in die jaren nooit op de be grooting geplaatst geweest. Hij vraagt nu machtiging om f 150 op de begrooting te plaatsen en ook op die van 1934. Dhr Grucq zegt, dat z. i. de bouwvereen. in verkeerde handen is en te weinig con trole hierop geoefend kan worden. Ook beweert spr., dat er nooit vergaderingen van den raad van commissarissen gehou den worden. Dhr Schuit zegt, dat dit niets dan leu- gen en laster is. Spr. zegt dat wel degelijk tweemaal per jaar met de commissarissen vergaderd wordt en deze natuurlijk over alle zaken worden ingelicht. Spr. verwon dert het, dat, toen dhr Grucq commissa ris was hij toen nooit met een op- of aan merking kwam, waarop dhr Crucq invalt, dat hij hier geen kans toe had, en dhr Schuit verder zegt dat dan dhr Grucq een* slechte commissaris geweest is. Spr. durft hier gerust verklaren, dat er bij de bouw vereeniging alle zuinigheid betracht wordt doch deze achterstand is de schuld van het gemeentebestuur. Dhr Franse zegt, dat hij al de jaren dat hij commissaris is der bouwvereeniging getrouw de rekeningen en bescheiden ge controleerd heeft en dat hij maar weinig aan te merken had. Na deze bespreking wordt het verzoek van den voorzitter ingewilligd om voort aan f 150 ter aanzuivering van dit tekort op de begrooting te plaatsen. Voor de nieuwe bestrating in de Appel straat blijkt grond tekort te zijn. Daar er wat grond in de nabijheid van genoemde straat ligt, vraagt de voorzitter machti ging zulks onder werkverschaffing te mo gen doen. Dit wordt toegestaan. Nu worden de leden voor de stembureux benoemd. Bij: de rondvraag vestigt weth. Baaij de aandacht op de bibliotheek der openbare school. Hij zegt, dat daar niets van deugt. Deze boeken zijn zelfs niet te lezen voor groote menschen. Spr. vraagt, waarom de Bijbel van die school gehaald is. D'e voorzitter antwoordt, dat hij hem dit al meermalen heeft gezegd en verwijst hem nog naar den wetgever. Dhr Franse vraagt om te verzoeken aan Middelburg den grindweg vanaf de Arne- brug tot aan de verharding in orde te ma ken. Dit zal geschieden. Dhr Schuit vraagt wat er gedaan moet worden met onze grindweg van de Arne- brug tot de Spoorbrug. De voorzitter zegt, dat de_bietenslik zal gebruikt worden voor de gaten in den weg, doch dat er voor verder werken aan den weg geen geld meer disponibel is. Er is in B. en W. door weth. Baaij hierop ge wezen, doch deze heeft maar door laten werken. Dhr Baaij zegt: Nu het bedrag van '34 opgebruikt is, ga ik gerust aan dat van 1935 beginnen. Dhr Grucq zegt, dat het niet opgaat aan dien weg gekke dingen te doen. Dhr Baaij zegt, dat deze weg zoo slecht is door dhr Franse, (gelach). Ook nu heeft hij aan den weg van Arnebrug naar Kle- verskerke nog menschen aan het werk ge zet, zulks met goedvinden van het overige deel van B. en "W. Dhr Puijpe zegt, dat hier absoluut niets van waar is. Dit beaamt ook de voorzitter. De Raad is algemeen van oordeel, dat hiermede geëindigd moet worden gezien de finanoieele toestand der gemeente, Na nog enkele discussies over minder belangrijke punten volgt sluiting. INDIGESTIE GEHEEL VERDWENEN Kan nu alles etenl „Na vijf jaar lang aan indigestie te hebben geleden, heeft Uw Kruschen Salts mij geheel van de pijnen bevrijd. Mijn vrienden verwachtten niet, dat ik ooit be ter zou worden, maar nu hen ik een an der menech. Ik heb absoluut geen last meer, ik kan alles eten en met smaak. Ik vetel iedereen hoe buitengewoon goed ik Kruschen Salts vind voor slechte spijs vertering en maagzuur." J. G. te L. Kruschen Salts vat het kwaad bij- den wortel aan, het spoort de afvoerorganen aan tot regelmatig werken; helpt lever en nieren in hun functie en zuivert de bloedsomloop. De „kleine, dagelijksche dosis kan dit alles doen, omdat Kruschen Salts een combinatie is van ,6 zouten waarvan ieder een verschillende werking heeft. Enkelvoudige zouten veroorzaken een plotselinge uitwerking op een bepaald gedeelte van het lichaam veel te dras tisch om vaak herhaald te kunnen wor den. Maar „de kleine, dagelijksche dosis" bevat een weinigje van ieder der 6 zou ten,, zoodat U die met het volste vertrou wen iederen dag kunt innemen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Een kerk zonder orgel In het Weekblad van de Ned. Herv. Kerk wordt melding gemaakt van het zonder linge testament van Maria Goomans, Am- bachtsvrouwe van W e m e 1 d i n g e, die in 1787 bepaalde, dat haar geld en goed aan de Herv. Gemeente te Wemeldinge werd vermaakt, op de volgende voor waarde: .aan de kerke of kerkemiddelen der parochie ende heerlijkheid Wemeldinge voornoemd, een somma van zevenhon derd ponden grooten vlaams; en mijne hofstede aldaar, genaamd de Stelhoeve, met desselver boomgaard, weijden en zaijlanden die daaraan bevonden worden, benevens het op den dijk aldaar staande speelhuijs daerbij:: mits de gemelde hoe ve cum annexis nooid werde veralië- neerd nog verpand; mitsgaders de pagten met de State- en waterpenningen en den hondersten penning nevens de ordinaire noodige reparatiën daeraf, tot het naest- loopende pagtjaar van deselve hoeve na St. Catherina of 25 November in mijn sterfjaar incluis, voor rekening mijns boedels blijven; en mitsdien het legateren van die hoeve cum annex is door mij' in desen, maar eerst effect hebben na het eindigen van of selve pagtjaar; als mede geen orgel ten dienste van het gesang in voornoemde kerk te Wemeldinge, voor rekening derselve kerk gemaakt nog op- gerigt worde: en indien het ooid kwam te gebeuren, dat de voorschreve hoeve cum annexis wierd veraliëneerd of ver pand ofte een orgel ten dienste van het gesang in gemelde kerk te Wemeldinge, voor rekening derselve kerk gemaakt of opgerigt wierd, zal dit gandse legaat ver vallen aan den Aalmoezeniers of grooten Armen te Wemeldinge voorschreve." Mejuffrouw Goomans was zéér tegen het gebruik van een orgel in de kerk ge kant, want zij liet ook het volgende be palen: „als deselve armen het soms eens in hun hoofd mochten halen om voor hunne rekening een orgel te maken of op te rigten, of iets van die boerderij: zouden veraliëneeren, dan zou 't geld en de boe renplaats vervallen aan haar erfgenamen of hun nazaten." Een dame, die wist, wat zij; wilde, merkt de Ned. op. Afgezien van het min-juiste, om een gansche gemeente, na haar dood, voor immer, te willen dwingen (hoe vaak po gen de menschen, door hun testament, te heerschen over 't nageslacht!), schijnt deze dame toch wel zeer overtuigd te zijn geweest van het ongoddelijk karakter van de koningin der instrumenten. Wij vragen ons intusschen af, lezende in de bepalingen: „voor rekening derselve kerk" en: „voor hunne rekening" (d.i. der Armen): als men nu eens uit andere bronnen b.v. door collecten, giften of een bazaar gelden verzamelde, zou de ge meente van Wemeldinge dan straks niet toch bij een orgel kunnen zingen? DE NIET ALLEDAAGSCHE ORKAAN. In geen tijden zoo'n hevige storm geweest. Een medewerker van 't Hbld. schrijft: Uit de weerberichten van de Filiaalin richting te Amsterdam van het Kon. Ned. Meteor. Instituut blijkt, dat de storm in den nacht van Zaterdag op Zondag bij het ruimen van den wind naar N.W. niet meer de intensiviteit heeft bereikt van den Zuidwesterstorm in den avond. De grootste windkracht werd 's avonds tusschen 20 en 21 u. 30 ontwikkeld, met snelheden tot 21 meter per seconde, ge middeld over 5 minuten en windstooten tot 101 k.g. per vierk. meter, 'sNaohts was de sterkste stoot (tegen 2 uur) 08 K.G, per vlerk, meter, Alles bijeen is de windkracht van Zaterdag 0 uur tot Zon dag 5 uur, dus 20 uren lang stormach tig of sterker geweest, behalve nu en dan tusschen 22 u, 30 en middernacht. Is het een bijzonder hevige storm geweest? Het antwoord op deze vraag kan voorloopig alleen voor Amsterdam worden gegeven, want het is mogelijk, dat in een ander deel van het land de snel heden grooter waren, Doordat er in de laatste jaren ge lukkig niet veel zware stormen zijn geweest, moeten we eenigen tijd terug gaan om er een te vinden van hetzelfde kaliber als die van Zaterdag. Het vorige jaar heeft er geen opgele verd. In 1933 was het op 11 October on geveer zoo als thans. De maxima (24 M. p. seconde, 107 K.G. per vierk M.) waren iets hooger, maar de duur was veel korter ('s ochtends 10 uur tot 's middags 14 u.). Van 16 op 17 Januari 1931 was een fiksche storm, die op de onderhavige ge lijkt: maxima 23 M. p. sec.; 100 K.G. per vierk. M., duur plm. 20 uren. Maar dat is ook al ruim 4 jaren geleden. In het algemeen zijn de stormen na Nieuwjaar minder in aantal dan in Nov. en Dec. Wij publiceerden vroeger al eens dit staatje, waaruit blijkt, dat te Amster dam gedurende 20 jaren November 7 maal zonder storm was, December 6 y, Januari 11 Februari 12; In de laatste jaren zijn er in Januari nog al eens flinke stormen geweest: 17 Jan. 1931, 6 Jan. 1932. Voor Februari staat nog steeds als een zeer hevige te boek die van 8 op 9 Febr. 1925. Maar de historie kent er meer uit dit gedeelte van het jaar: Januari 1916 met de overstroo- ming in Noord-Holland en Februari 1825 die een dergelijk effect had. Plotseling overgesto ken. In de hoofdstraat te Velp is gister middag het 10-jarig zoontje van de fa milie M., bij1 het plotseling oversteken van den weg door een juist passeerende autobus overreden. Het ventje was op slag dood. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Zondagavond passeerden te Pathuis, gelegen tusschen Schoonebeek en Goevorden een zestal jongelui uit Nieuw-Schoonebeek. Een er van sloeg een der gebroeders V., die zich over den straatweg naar hun kameraden begaven, uit baldadigheid de pijp uit den mond. De gebr. V. stuurden de Schoonebekers eeni ge leelijke woorden na, wat voor de Schoonebekers een aanleiding was van hun rijwielen te stappen en terug te kee- ren. Een er van trok een mes en gaf den 20-jarigen V. een steek met een mes in de zijde. De wonde was zoo gevaarlijk dat opname in het ziekenhuis te Zwolle nood zakelijk was. De marechauassee te Coevorden heb ben in den nacht gearresteerd Sch. en A. uit Nieuw-Schoonebeek. Een nader on derzoek wordt ingesteld. Met benzine bij een brandende kachel. Gistermiddag tegen zes uur ontstond in een perceel in de Singelstraat nr 15 te Groningen een felle uitslaande brand. De bewoner was bezig geweest een pantalon met benzine te ontvlekken. Hij deed dit bij een heete kachel, waardoor de benzinedampen vlam vatten. In plaats van het begin van brand te blusschen liep de man het huis uit, zoodat spoedig het geheele perceel in lichter laaie stond. De brandweer bluschte het vuur. De schade is vrij aanzienlijk. De „Dinteloord". Gisteren v-ond een buitengewone alge meens ledenvergadering van de Coöp. Suikerfabriek en Raffinaderij „Dintel oord" plaats, onder leiding van den heer W. Kakebeeke te Goes, die zich in zijn openingsrede keerde tegen de afkeurens waardige wijze, vtaarop door de vertegen woordigers der Java-suikerindustrie ac tie gevoerd wordt tegen het voortbestaan der Nederlandsche suikerproductie. Erkennende, dat de Java-producenten het recht hebben bij de regeering voor hun belangen op te komen, ontkent spre ker de juistheid der door hen aangevoer de argumenten. Hij bestrijdt in het bij zonder de nota van Mr Jongejan, voorzit ter van den Bond van Nederl.-Indische Suikerondernemingen, waarin deze het heeft doen voorkomen alsof de invoer van Javasuiker in Nederland in het bizonder zou worden belemmerd, en waarin wordt gezegd, dat de bietensteun de Nederland sche gemeenschap jaarlijks f 26.000.000 zou kasten. De invoer van witte Javasuiker onder vindt geen andere belemmering dan die van welke buitenlandsche suiker ook. In tegenstelling met Mr Jongejan neemt spr. aan, dat het verschil in kostprijs tusschen Javasuiker en Nederlandsche bietsuiker niet f 5 maar slechts f 4 bedraagt. De bietensteun kan aan de Nederlandsche gemeenschap dus hoogstens f 8.000.000 kosten boven het invoeren van Javasui ker tegen kostprijs. Dit offer mag ge bracht worden omdat het voortbestaan der Nederlandsche industrie van zoo emi nent belang is voor de Nederlandsche volkswelvaart uit een oogpunt van werk gelegenheid, voor vervoerwezen, industrie en landbouw. Het voordeel, dat Java heeft, spruit niet voort uit cultuur-technische of indu strieels omstandigheden, maar vindt zijn oorzaak vri}wel uitsluitend in het verschil in arbeidsloon. In den kostprijs der Ne derlandsche suiker Is alleen aan arbeids loon reed» een bedrag van ongeveer f0,50 per 100 K.G, begrepen. Door te verlan gen, dat Nederland en Indië als één eco nomisch geheel worden beschouwd, zoo als de Javaproducenten weuschen, stelt men het voortbestaan der Nederlandsche landarbeiders en fabrieksarbeiders en van de Nederlandsche beetwortelverbou wers afhankelijk van de zeer lage loonen van don Javaan, Dit standpunt is niet te aanvaarden, omdat het op don duur doo- dend zou zijn voor het geheele bedrijfs leven in het Moederland. De Nederlandsche beetwortelsuikerpro ductie is de beste van de geheele wereld en heeft bij' vrije concurrentie nimmer iets te vreezen gehad van de productie op Java. Daarom is het dwaasheid aan het voortbestaan van een onbeteekenend ge deelte der Java-suikerproductie de in- heemsche industrie op te offeren. Spreker hoopt dat de regeering de ar gumenten der Javaproducenten naar waarde zal weten te schatten. Dan zal zij zien, dat de kern van het vraagstuk ge legen is in het verschil in peil der loonen in Java en hier te lande. Wanneer de Regeering deze kern voor oogen houdt ziet spr. met vertrouwen de toekomst tegemoet. Daarna kwam de voorgestelde wijzi ging der Statuten aan de orde, waarmede beoogd wordt het benoemen van een penningmeester niet dwingend in de Sta tuten voor te schrijven. In het voorstel wordt bepaald, dat alleen, wanneer het bestuur dat noodig acht, tot benoeming van een penningmeester zal worden over gegaan. Dit voorstel werd met alg. stem men aangenomen. N. S. B.-insigne niet opzich tig, een r o o d e tulp w 1. De Hooge Raad heeft gisteren in de bekende zaak togen den destijds te Roermond wonenden propagandist van de N.S.B. beslist, dat het N.S.B.-insigne zonder meer niet een opzichtig kenteeken is. Verdachte had, toen hij als verdachte in een andere zaak voor de rechtbank te Roermond terechtstond, zich met dit insigne getooid, hetgeen den officier van justitie aanleiding gaf, een strafvervol- gng wegens overtreding van het nieuwe artikel 435a Wetboek van Strafrecht uit te lokken. Doch de kantonrechter ontsloeg hem van rechtsvervolging, gelijk na door het O.M. ingestelde hooger beroep de rechtbank 'het deed. De officier van justitie teekende be roep in cassatie aan, doch de Hooge Raad heeft de beide grieven ongegrond ver klaard en het cassatieberoep verworpen. Ons hoogste rechtscollege overwoog daar toe o.m., dat het N.S.B.-schildje op zich zelf niet noodzakelijk opzichtig geacht moet worden, dat in het algemeen een op zichzelf niet opzichtig kenteeken door de omstandigheden waaronder 'het gedragen wordt, opzichtig kan worden, doch dat dit laatste in dezen niet het geval is ge weest. Naar het oordeel van den Hoogen Raad is echter een op 1 Mei gedragen roode tulp wel een opzichtig onderscheidings- teeken, dat uitdrukking is van een be paald staatkundig streven. Deshalve is het cassatieberoep verworpen van een vereenigingssecretaris, die door kanton rechter en rechtbank te Utrecht veroor deeld was tot een boete van vijftig cent subs, één dag hechtenis. Verdachte'had op 1 Mei 1934 als deel nemer aan den 1-Mei-optocht te Utrecht een roode tulp gedragen en de Hooge Raad heeft nu ten aanzien van zijn cas satieberoep tegen zijn veroordeeling over wogen, dat het opzichtige van een onder- scheidingsteeken, n.l. het sterk in het oog doen vallen van wat men bedoelt te ton nen, niet enkel behoeft te zijn gelegen in de eigenschapen van dat teeken, maar mede kan zijn gelegen in de wijze, waar op of de omstandigheden waaronder het wordt gedragen. Terecht had dus, aldus de Hooge Raad, de rechtbank overwogen, dat een rood? tulp door kleur en grootte zoodanig op vallend is, dat zij, in het bijzonder op 1 Mei, wanneer zij wordt gedragen in een optocht van een partij die een bepaald staatkundig streven heeft als de S. D. A. P., zoo in het oog vallend is, dat zij op andersdenkenden provoceerend kan werken. Hooger beroepen. Door W. de K., 26 jaar, arbeider te Nieuwdorp ('s H. Arendskerke) is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Recht bank van 1 Febr. 1935, waarbij hij we gens meineed in een Jachtwetovertreding is veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. De officier was reeds in hooger beroep gekomen. De Off. van Justitie teekende hoo ger beroep aan in de zaak van L. B., te N. en St. Joosland, waarbij 'deze ter zake van poging tot zware mishandeling is veroordeeld. Faillissementen. Het fail lissement van P. Kroon te Brouwersha ven, curator mr W. Nieuwenhuijze te Zierikzee, is geëindigd door de verbin dend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 2,894 pet. Idem het faillissement van N. Klip, electricien te Goes, curator mr G. M. Kegge, adv. te Goes, met een uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 2.44 pot. Relieve alles, deze rubriek betreffende, m xdresseeren aan P, Mons, Westerstr. 22Amsterdam. Probleem 303. Auteur: G. P. v. Boven, Bergen op Zoom, 12 8 4 6 47 48 49 50 Wit: A. Ligthart. 27. 37—32 28. 30—25 28 13—19 Op 12—48 zou wit 26—21 (17X26) 3631 (26X 28) 38—32, 39—34 en 25X1 spelen. 29. 41—37 30. 36—31 81. 39—33 32. 33—28 33. 46—41 8—13 15—20 20—24 13—18 Op wit 2823 zwart 19X28 wit 32X 34 volgt zwart 2430 wit 3429 zwart 3035 wit 4034 zwart 3540. 33. - 34. 31—27 18—23 16—21 Zwart moest 2722 en eventueel 22 18, waarna 4034 dreigt voorkomen. 35. 27X16 12—18 36. 37—31 17—22 37. 28X17 11X22 38. 41—36 22—28 Veel sterker was 1420 en 19X10 en daarna 2430. Op wit 4034 en 45X34 (om 2430 te voorkomen speelt zwart eerst 712 en daarna 2429. 39. 42—37 Nu kon wit nog als volgt remise ma ken: Wit 16'11 zwart 28X48 wit 11X2. Zwart moet nu wit 4034 met 1420 beletten. 39. 40. 26—21 41. 37X48 42. 31—27 28—33 33X42 6—11 Een fout, doch ook bij een ander ant woord staat zwart wel gewonnen. 42. 24—30 43. 25X34 18—22 44. 27X18 23X12 45. 34X23 19X37 Wit geeft het op. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 20 Febr.: Matige tot krachtige, later tijdelijk af nemende Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u. Stand van gistermiddag 3 u.: 762. Licht op voor fietsers: Woensdag 5 u. 42 min. 47 48 49 50 Zwart 12 sch. op: 7/9, 13, 14, 16, 18, 19, 23, 25, 28 en 33. Wit 12 sch. op: 21, 24, 26, 30, 34, 36, 37, 39, 40, 42, 44 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen. Febr.-problemen voor 5 Maart in te zenden aan bovenstaand adres. Uit de Competitie. (Vervolg rubr. 19 Febr.) Stand na 26. 9'14 van zwart. Zwart: A. K. W. Damme. 1 2 3 4 5

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6