DE ZEEUW Vele dokters adviseeren SIGARETTEN FIFTY- FIFTY Nu 20 voor 15 cent TWEEDE BLAD Uit de Provincie De Pastorie aan Zee SIGARETTEN van DINSDAG 19 FEBR. 1935, Nr 119. BEGROOTING VAN ONDERWIJS Memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de onderwjjstoegroo- ting ontleenen wij: De Minister wil nog wel eens herhalen, dat ingrijpende bezuiniging voorwaarde is voor het voortbestaan van een onderwijs, een beschaafden staat waardig. Zonder die bezuiniging zal er niet alleen geen sprake zijn van een boven andere naties bevoorrechte positie, doch achterstand zal zeker zijn. Ook de Minister betreurt het, dat het ontwerp-Grondslagen-wet nog niet is in gediend. Het doet den minister leed, dat hij als vrij algemeen de klacht moest vernemen, dat hij bij de behandeling van het spel ling-vraagstuk niet met meer beleid is op getreden. Toen de regeering eenmaal had besloten tot invoering van de vereenvoudigde schrijfwijze bij het onderwijs door binden de voorschriften, moest deze invoering zoo snel mogelijk geschieden. Talrijk wa ren in den loop van het vorige jaar de klachten over de onzekerheid. Klachten zoowel uit de kringen van het onderwijs, als uit die van de uitgevers. In plaats van zich naar het besluit van de. regeering te schikken, is men toen een actie begonnen om de invoering te verhinderen. Het is den minister echter een groote voldoening, dat die maatregelen hebben doel getroffen; 't onderwijs heeft de nieuwe schrijfwijze aanvaard zonder dat van ©eni ge ernstige moeilijkheid is gebleken. Bij 't onderwijs is de heerschende chaos in en kele maanden door orde en eenheid ver vangen. In Indië zal de invoering met Augustus geschieden. De uitgevers hebben berust en dagelijks komen nieuwe studie boeken in de vereenvoudigde schrijfwijze van de pers. Buiten het onderwijs neemt het gebruik met den dag toe. De minister kan niet toezeggen, 'dat met de opheffing van openbare scholen gedu rende een bepaalden tijd niet zal worden voortgegaan. Hij volstaat met nogmaals uit te spreken, dat het verwijt van onge lijkmatige behandeling van het openbaar en het bijzonder onderwijs volkomen onge grond is. Gelijkheid van maatregelen bij ongelijkheid! van omstandigheden ware onrecht. Ongelijkheid van omstandigheden rechtvaardigt verschil van maatregelen. Intusschen behoeft niet nogmaals her haald te worden, dat ook het bijzonder onderwijs zich zal moeten concentreeren tot zoodanigen omvang als met de eischen van deugdelijkheid van het onderwijs en het grondwettelijk vrijheidsbeginsel ver- eenigbaar is. Prov. Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart. In een gisteren te Zierikzee gehouden bijeenkomst^nnder voorzitterschap van den commissaris der Koningin in Zee land is volledige overeenstemming be reikt inzake de organisatie van de pro vinciale Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart. Middelburg. Zondagavond zijn uit een winkel op den Dam twee busjes, die voor het inzamelen van gelden voor bepaalde doeleinden daar waren neergezet, wegge nomen. De geledigde busjes zijn terugge vonden op de stoep wan een woning in de Boogaardstraat. Er zal in beide busjes samen een zeer klein bedrag aan geld zijn geweest. FEUILLETON. door GEORGE MAC DONALD. 22) o-< Daar stond ik en staprde, staarde... Juist op de helft gekomen, ze had tot daar flink en zonder aarzelen doorgeloo- pen, viel plotseling haar oog op mij. Als of ze een geest zag, deinsde ze terug. Ze stak haar armen op en zou in den af grond gevallen zijn, als Percivale, die vlak achter haar was, haar niet in zijn armen had opgevangen. 'tWas bijna te laat, slechts met de uiterste inspanning kon hij zijn evenwicht herstellen. Geluk kig kon zijn voet een steunpunt vinden, anders ware het met beiden gedaan ge weest. Alles had zich in een oogwenk afgespeeld, maar tot mijn dood toe zal dit schrikkelijk beeld voor mij verschij nen. Even later waren ze naast mij, zij met een trek van ontzetting op haar ge laat, de schilder in staat van groote op gewondenheid. Ik kon geen woord uit brengen en kon hen slechts met bevende stappen voorgaan om van die schrikke lijke plek weg te komen. Ik heb mezelf dikwijls verweten, dat ik op dat oogen- blik niet meer vertrouwen op God had; doch ik had geen tijd er nu over na te denken. Zwijgend volgden ze me. Voor we Connie bereikten, had ik me zelf weer ü_,j Mededeeling. FIFTY-FIFTY Aan Goodwin 6 Co, Mijne Heeren Hoewel ongevraagd, wil Ik U (och even berichten, dat Ik met genoegen heb kunnen constateeren, dat hel door U gefabriceerde merk Fifty Fifty sigaretten, eigenschappen bezit, die ik lang tevergeefs in andere sigaretten heb verlangd. De zuiver» held en het aroma laten niets te wenschen over en Ik kan ze Inhalen» ren zonder eenlgen nadeellgen in vloed te ondervinden. In mijn dokters» practljk komen vele patiënten met keelklachten btj ml}, die zich het rookgenot niet laten ontzeggen en het doet mij daarom genoegen hun tegenwoordig op Uw Fiftg-Fifty sigaretten te kunnen wijzen. MIJ houdende aan de waarheid, dat voorkomen beter Is dan genezen, raad ik mtjn keelpattënten voortaan aan Fifty-Fifty sigaretten te rooken om prikkeling van de keel te voor komen en tij blijken mij allen dank baar te zjjn voor dit advies, j Hoogachtend, Aan Goodwin <5 Co. Mijne Heeren, Als medicus wilt U mi] wel toestaan U geluk te wenschen met Uw pres tatie ten aanzien van de fabricage Uwer Flfty-Fifty sigaretten, die blij kens lange persoonlijke ervaring alle goede kwaliteiten vereenigen met de leer loffelijke eigenschap, dat zij, door wetenschappelijke samenstelling, prikkeling van dat gevoelige orgaan, de keel, voorkomen. Ik beschouw dit als een besliste en blijvende bijdrage tot het ongestoord genot van de talrijke rookers en iedereen, die last heeft van keel-irri- tatie of rookers-hoest, kan Ik met vertrouwen aanbevelen voortaan Fif- ty-Fifty sigaretten te rooken, daar hun dan in de meeste gevallen het lot bespaard wordt zich één van die weinige genoegens geheel of gedeel telijk te moeten ontzeggen, die in deze moeilijke tijden op allen zulk een weldadigen Invloed uitoefenen. Hoogachtend, €D*» (De origtaeelen van deze brieven liggen te cnzen kantore ter inzage.) Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest" veroorzaken, probeer dan eens één week ferwlUwmiuiï (ml l! De politie te Vlissingen heeft zeke- keren J.l P. van H. aldaar aangehouden, die bekende verleden week te Middel burg door het inslaan van een ruit alarm pistolen te hebben ontvreemd. Ook bleek hij de dader te zijn van het wegnemen van een rijwiel op het Vlis- voldoende in bedwang om te kunnen zeggen: „Geen woord aan Connie erover", En zij begrepen mij. Ik stuurde Wynnie naar huis om Walter te zeggen, dat hij mij moest komen helpen om Connie naar haar kamer te brengen. Totdat Walter kwam, sprak Percivale met mij, alsof er niets gebeurd was. En wat ik nog sympathieker in hem vond, was, dat hij zich niet gedroeg zooals sommige jonge menschen doen, die, wat zij gedaan heb ben, nog willen vergrooten: hij presen teerde niet mij te helpen Connie naar huis te dragen, ik geloof, dat de gedachte in hem opkwam, maar dat hij ze onder drukte. Hij begreep, dat de kennismaking van één dag zulks niet toestond. Mijn uitnoodiging om met ons het middagmaal te gebruiken, nam hij echter gaarne aan. Gedurende den maaltijd toonde hij zich »een aangenaam causeur. Zijn gedrag was dat behoef ik nauwelijks te zeggen na wat ik reeds van hem verteld heb, dat van een heer en zijn opvoeding was blijkbaar uit stekend geweest. Wat mij echter niet aanstond, was, dat telkens wanneer het gesprek op godsdienstig gebied kwam, hij zijn uiterste best deed het in andere ba nen te leiden. Mogelijk had hij daarvoor zijn reden ik wilde afwachten. Toen we van tafel opstonden, nam hij Wynnie's portefeuille van een hoektafeltje, waar hij ze had neergelegd en gaf ze haar met niet meer dan een buiging en een dankbetui ging terug. Zij keek dacht me, een beetje i teleurgesteld ofschoon ze zoo luchthartig als ze kon zei: singsch Wagenplein. Hij zeide het rijwiel geheel uit elkaar te hebben genomen en de stukken in bet kanaal te hebben weg gegooid. De salarissen van het Gemeente personeel. Krachtens „Ik ben bang, dat u er niets tusschen gevonden heeft, dat de moeite van het critiseeren waard is, mijnheer Percivale." „Integendeel, ik zou er u heel graag mijn meening over zeggen, als u daar waarde aan hecht", antwoordde hij, terwijl hij zijn hand weer naar de portefeuille uitstak. „Ik zou er u erg dankbaar voor zijn", zei ze, „want sinds ik de school verliet, heb ik niemand of niets meer gehad om me eens een beetje te helpen, behalve een boek, genaamd „Moderne Schilders". Ik geloof, dat dit het mooiste boek is, dat ik ooit heb gelezen, maar telkens moet ik het in wanhoop neerleggen, want het geeft me een gevoel of ik nooit iets goeds zal kunnen maken. Wat duurt het lang, voor het tweede deel uitkomt. Kent u misschien den schrijver, mijnheer Percivale". „Neen, was 'tmaar waar. Zijn boek heeft ook mij bij mijn studie een massa geholpen. Ik zal niet zeggen, dat ik het altijd eens ben met wat hij schrijft, maar al was dat niet zoo, ik heb zooveel ontzag voor hem, dat ik gaarne zijn meening voor de mijne stel. En als hij een streng oordeel velt is die gestrengheid slechts voortgevloeid uit waarachtige liefde voor zijn kunst, die niet liegen kan." Deze laatste opmerking klonk me in de ooren als de tonen van een kerkklok. „Zoo moet ik je hebben, mijn vriend", dach ik. Maar ik zei niets om hen niet in de rede te vallen. Hij bad- de portefeuille open op een vroeger genomen besluiten worden thans op de wedden c.a. van het gemeentep'erso- neel de navolgende kortingen toegepast: A. Personeel dat onder de Pensioenwet valt: 4,5 pet. pensioenverhaal van den vollen grondslag, 5,5 pet. van den grond slag tot f 3000 en 3,5 pot. crisiskorting, to taal 13,5 pet. B. personeel dat niet onder de Pen sioenwet valt: 3 pet. korting over de volle wedde, 5,5 pet. korting over de wedde tot f3000 en 5 pet. crisiskorting, totaal ook 13,5 pet. Intusschen heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken o.m. medegedeeld van oordeel te zijn, dat de tijd is gekomen om met het stelsel van tijdelijke kortingen te breken, en dat tot een definitieve herzie ning van de bezoldiging dient te worden overgegaan. Naar het gevoelen van den Minister zou een vermindering van de bezoldiging, welke vrijwel neerkomt op een verlaging van de thans geldende re geling met 5 pet. kunnen warden aan vaard. B. en W, hebben zich met de zienswijze van den Minister kunnen ver eenigen en dienovereenkomstig een wijzi ging van de wedderegeling bij de Com missie van Georganiseerd Overleg aan hangig gemaakt. De meerderheid der Commissie heeft zich met 't voorstel dat voor de gemeente een bate van rond f 3800 zal opleveren, vereenigd. Bij de besprekingen is door enkele or ganisaties er op aangedrongen de wedden naar boven af te ronden en de voorzitter heeft toen onder voorbehoud toegezegd, dat de afronding van de loonen der werk lieden en ambtenaren een punt van be spreking zou uitmaken bij B. en W. Bij de afronding tot een veelvoud van f 25 voor de ambtenaren en van „24" voor de werklieden, zou het een mindere bate voor de gemeente van f 674.20 en bij f 50 en „48" van f2247.76 beteekenen. B. en W. kunnen daarom niet aan den geuiten wensch tegemoet komen. B. en W. zouden de nieuwe weddere geling willen doen ingaan op 1 Maart a.s. Na aanvaarding van het nu ingediende voorstel zullen zij overwegen of sommige functies of groepen nog anders dan nu bebooren te worden geclassificeerd of sa mengesteld. Inzake de wedde van het hoofd van den Vee- en Vleeschkeurings- dienst en den klerk-labaratoriumbedien- de, tevens plaatsvervangend hulpkeur meester, is overleg gepleegd met B. en W. van Vlissingen met tot resultaat, dat B. en W. van Middelburg voorstelden voor bet hoofd van dienst f 4750f 5700 met 4 tweejaarlijksche verboogingen van f 237.50 (thans f 5000, f 6000 en f 250), en voor den klerk laboratoriumbediendo f1628—f2300 (thans f 1728—f 2400). Voor het personeel, dat niet onder de bepalingen der Pensioenwet valt, willen B. en W. geen 15 doch 13,5 pet. totaal korten, omdat het door gemis aan pen sioenrechten toch reeds in ongunstiger conditie verkeert dan het overige perso- meel. Verder ligt bet nog in bet voornemen van B. en W. overleg te plegen met bet bestuur der Godshuizen en het Burg. Armbestuur nopens vermindering van de wedden van bet personeel aan die instel ling verbonden, en met het bestuur van den Armenraad nopens de belooning van den armbezoeker. Goes. Gisteravond vergaderde onder leiding van den burgemeester, het comité dat zich belast beeft met het inzamelen van gelden voor bet Koningin-Emma- fonds tot steun aan on- en minvermogen de t.b.c.-patiënten. Het bleek, dat voor dit doel in Goes f 547.9014 was bijeenge bracht. De burgemeester dankte namens het comité de dames, die soms door regen en wind den rondgang hadden gemaakt en de burgerij' voor baar bijdragen. Vanwege de afd. van Patrimonium alhier zijn gelden ingezameld voor de stichting van een lectuurfonds. Het re sultaat van de inzameling voor dit doel is van dien aard, dat dit jaar het blad „Voor waarheid en recht" in een groiot deel van de stad zal kunnen worden ver spreid. lerseke. D'e wolhandkrab of te wel Chi- tafeltje gelegd en er een stoel voor mijn dochter voor geplaatst. Toen ging 'hij naast haar zitten, maar zonder eenige familiariteit en begon over haar teekenin- gen te spreken, waarin hij' over 'het alge meen de opvatting wel waardeerde of schoon aan de techniek nog veel ontbrak zooveel kon ik' tenminste uit zdjn op merkingen begrijpen. „Maar", zei mijn dochter, „de opvat ting, de impressie is toch het voor naamste." „■Ongetwijfeld", antwoordde Percivale, „maar de techniek kan zoo gebrekkig zijn, dat de impressie er door verloren gaat." Ja, maar de opvatting 'kan er t'och niet door geschaad worden." „Och er zijn veel menschen, die zoo slecht uit hun oogen kijken, dat zij een totaal verwrongen beeld van de natuur dn zich hebben en zij zuilen de gebreken, waar we het nu over hebben, niet voelen. Maar met hen, die in die richting meer ontwikkeld zijn, is het anders. Voor hen moet je werken, want de 'anderen verlie zen er niets bij. Bovendien moet de opvat ting verdiept worden door de uitvoering, de laatste moet er deel van zijn en ik ge loof, dat ze invloed heeft, zelfs zonder dat men er zich rekenschap van. geeft." „Maar is het geen hopeloos iets te trachten de natuur te benaderen." „In 't geheel niettenminste, tot op zékere hoogte. Maar in deze teekening bij voorbeeld, is er niet veel, dat iemand her innert aan het logische en de volmaking neesche krao is nu reeds in het Schaar van Wemeldinge aangetroffen. Door de bemanning van de YE 107 is een exem plaar gevangen en in geheel gaven toe stand aan de autoriteiten ingeleverd. Wemeldinge. Ook hier heeft de storm van Zaterdag tamelijk veel schade veroor zaakt. De schutting van het sportterrein is over een lengte van 40 M. weggeslagen. Dé schutting is samengesteld uit borden van pl.m. 15 M2., sommige zijn over de huizen, den weg en den kanaaldijk heengevlogen. Krabbendijke. Maandagavond hield de Chr. Soc. Studieclub uitgaande van den Ghr. Besturenbond Krabbendijke e.o. de vijfde cursusavond. Dhr Ghr. Maas be handelde „Christelijke vakbeweging en coöperatie". Op deze vergadering volgde een aangename en leerrijke bespreking. (Belangeloos bericht.) Rilland-Bath. Maandagavond hield de Ghr. schoolvereeniging van de School met den Bijbel aan den Hoofdweg alhier de jaarlijksche ledenvergadering. De verga dering was goed bezocht. De aftredende bestuursleden dhrn G. Lobbezoo, voorzit ter, en E. Tange, secretaris-penningmees ter, werden herkozen. In de vacature ont staan door het, overlijden van dhr J. v. 't Leven, werd gekozen dhr E. Lam- baechtse, Uit het verslag van den secre taris-penningmeester bleek, dat er een gezond vereenigingsleven bestaat; dal. school en leermiddelen in goeden staat zijn en het onderwijs op peil is. De ont vangsten hadden bedragen f 5508,88 en de uitgaven f5445,7814. D'oor bet hoofd der school werd bet onderwerp behan deld „School en huis", waarop nog eenige bespreking volgde. Een commissie werd benoemd om te trachten meer leden voor de vereeniging te winnen. Arnemuiden. Maandagmiddag verga derde de Gemeenteraad. In zijn Nieuw jaarsrede herinnert de "Voorzitter aan den slechten toestand der visscherij. D'eze rede werd door dhr Franse beant woord. Spr. huldigt ook den voorzitter voor zijn werkzaamheid in het Saarge- bied. Weth. Baaij is het hiermede niet eens. omdat deze stemming op Zondag is ge houden. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten de beslissing omtrent de begroeting voor '35 hebben verdaagd. Bericht van den inspecteur der Directe belastingen, dat nog geen raming kon ge daan worden van de uit te keeren grond en personeele belastingen. Afwijzend bericht van de Directie der Nederlandsche spoorwegen op het verzoek inzake aanbrenging van kleine afsluitboo- men, voor voetgangers, zulks op grond dat dit alleen geschiedt bij overwegen met zeer belangrijk verkeeer. Verschillende dankbetuigingen en ver slagen worden voor kennisgeving aange nomen. Op de aanvrage om de vergoeding be doeld bij artikel 101 der L. O. wet voor de bijzondere school over 1934, kan eerst worden beslist als de gemeente rekening over dat jaar definitief door Ged. Staten zal zijn goedgekeurd. Dhr Crucq vraagt naar aanleiding van het antwoord der Ned. Spoorwegen of het voor deze gemeente niet gedaan te krijgen is om, wanneer de spoorboomen gesloten zijn deze te mogen openen en door te loo- pen zonder bekeuring te krijgen. De voorzitter antwoordt,_dat dit niet mogelijk zal zijn daar de Spoorwegwet dit verbiedt. Toch wordt het voorstel-Gruccj aangenomen met 5 tegen 2 stemmon (te gen de heeren Schuit en Van Eenennaam). Toekenning voorschot vergoeding vol gens art. 101 der L. 0. wet voor 1935 aan de bijzondere school wordt goedgevonden. Ook gaat men accoord met de goedkeuring der rekening van genoemde school over de jaren 1931 tot en met 1933. Vervolgens komt in behandeling het voorstel om het maximum aantal vergun ningen en verloven ingevolge de Drank wet te verminderen. Daar de oude verordening hier ter plaatse zes vergunningen en twee verlo ven toestaat stellen B. en W. voor dit aan tal te verminderen tot vijf vergunningen en 1 verlof. in de natuur Waarom heeft u, om iets te noemen, de horizon niet op de juiste hoogte geteekend? Heeft de werkelijke sa menvloeiing van hem en aarde niets te maken met den indruk, dien een land schap als dit geeft? Ik dacht, dat u vóór alles, ddt wel uit het boek van mijnheer Ruskin geleerd zoudt hebben." De schilder sprak in ernst. Wynnie echter verbeeldde zich, door teleurstelling of wanhoop, of misschien wel door beide, dat bij haar een standje maakte en boos was. Dit paste haar in 't geheel niet, voor al niet, waar het een vreemdeling betrof en dan nog wel een vreemdeling, die haar wenschte te helpen. En toch, ik schaam me om het te bekennen, speet me dat niet zoo heel erg, want ik was een beetje ja- loersc'h van Percivale. De oorzaak was stellig, dat ik nog niet geleerd 'had van hem te houden. En liefde is het eenige geneesmiddel tegen jaloezie. Toch schaam de i'k mij, dat Wynnie zich zoo kinder achtig 'gedroegmet een hoog rood ge laat stond zij' op en met tranen in haar stem zei ze „Ik merk wel, dat ik maar niet meer schilderen moet. Ik zal me niet meer aan iets wagen, waartoe ik toch niet in staat ben. Ik ben u zeer verplicht, mijnheer-, dat u er mij op gewezen hebt, hoe laat dunkend1 ik mij- heb aangesteld." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5