Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw En ik meen, aldus spr., dat -wij hier zitten voor de belangen der gemeente; de gemeenteraad heeft hier zeker wel iets te zeggen. Sj>r. zal nooit aan den wethouder komen vragen, wat hij hier zeggen mag. Daarna sluiting. Gisteravond kwam de kolenvereen. „De Kolenmijn" in jaarvergadering bij een. 80 leden waren opgekomen. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat vei'kocht waren in 1934 576 HL. stukkolen, 4517 HL. eierkolen, 64 H.L. anthraciet, 15 H.L. nootjes, 9325 kg. sloffen. De ontvangsten waren hiervoor f6107.92V2, de uitgaven f6238.83. Uit de recaputilatie bleek, dat de ver- eeniging met inbegrep van 'de reserve en tegoed rek.-courant beschikt overeen lü t g sa.do groot f 1760.43 /a. bo ^oorz. E. Vermue werd herbenoemd. Een proef zal worden genomen met coi wagon Limburgsche kolen. Koudekerke. Loop der bevolking over 1 tot en met 15 Februari 1935. Ingekomen: J. F. van Schooten, geh. m. A. A. Maagdenburg, E 147, uit Leiden. Mej. W. van Damme, E 87, uit O.- en W.- Souburg. Mej. L. Poppe, D 74, uit Mid delburg. J. J. Snijders met gezin, D 66, uit Middelburg. G. van Belzen, B 213a, uit St Laurens. Vertrokken: D. Roelse, E 123, naar 0.- en W.-Souburg. G. A. Bronk, B 224 z, n. Zoelen. Wed. W. Barentsen, geh. Boo gaard, D 129, naar Middelburg. Oostkapelle. Maandagavond werd onder leiding van Ds v. Dijken een Ghr. Zang- vereeniging opgericht. Een 30-tal leden traden tot de vereeniging toe. De naam der vereeniging is „Sursum Gorda". Als bestuursleden werden gekozen L. Wonder- gem, A. H. Geertse, A. M. den Hollander, Adr. Maljaars en Abr. den Hollander. Be sloten werd om eiken Vrijdagavond repe titie te houden. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Biggekerke. Maandagavond werd onder leiding van dhr L. Simonse Lz. Sr de jaar vergadering gehouden van de Boerenleen bank. 28 van de 120 leden waren aanwe zig. Door den kassier, dhr K. Polderman, werd naar aanleiding van het 15-jarig be staan der Bank, een uitvoerig verslag ge geven over het ontstaan, den groei en de werkwijze van de Bank. Uit het jaarver slag bleek, dat ook dit jaar niet ongunstig was geweest, gezien ook de winst, die f 514,19 bedroeg. Deze winst werd bij de ie erve gevoegd. Deze bedraagt nu in to taal f 8503,15. Het aftredend bestuurslid, dhr M. Hou terman en het aftredend lid van den Raad van Toezicht, dhr G. Polderman, werden herkozen. Veero. Maandagavond hield de vereen. De School met den Bijbel haar jaarlijksche ledenvergadering. De voorzitter, dhr A. de Nood, sprak Zijn dank uit over de goe de opkomst. Hij gaf een overzicht van het verloeren jaar, dat reden gaf tot dank. Be secretaris, Joh. Huibregtse las zijn jaarverslag. Het ledental bleef ongeveer hetzelfde. De penningmeester, dhr P. Simonse, deed verslag van inkomsten en uitgaven. Ook hierin was de danktoon aanwezig. De aftredende bestuursleden, dhrn A. de Nood en M. Gal jouw, werden herkozen. St. Laurens. Maandagavond vergaderde de afd. der G. B. T. B. onder leiding van den voorzitter J. Koole Mz. Deze wees in zijn openingswoord op den druk die ligt op het bedrijf en de steun aan de onbe schutte bedrijven; hij wekte op de begin selen toch nooit uit het oog te verliezen. Nadat vervolgens een 'huish. reglement was vastgesteld, werden verschillende vragen gesteld en besproken. Het was een leerzame avond. Hoek. Zaterdag j.l. hielden de drie Ge- ref. Jeugdvereenigingen hun gezamenlijke jaarvergadering onder leiding van den voorzitter der J. V., die in zijn openings woord de aanwezigen opwekte tot meer dere belangstelling in het werk der jeugd vereenigingen. Door de vereenigingen werden nu de jaarverslagen ten gehoore gebracht en en kele voordrachten geleverd, een en ander afgewisseld door muziek en zang. Vr. L. Breure van de K. V. hield een inleiding over: „Simsons dood", waarop enkele vragen werden gesteld. Door Mej. T. de Bel van de M. V. werd 'n Zendings-inleiding gegeven_over: „Lud- wig Nommensen, de apostel der Batak kers", die met volkomen overgave aan zijn Zender, zijn werk temidden der woeste inboorlingen verrichtte. Vr. v. d. Hooft van de J. V. leverde een inleiding over: „De J. V. en het gezin", waarbij een paar vragen werden gesteld, die door den inleider werden beantwoord. De meisjes gaven nog twee tableaux, die zeer in den smaak vielen. Verschillende afgevaardigden van zus- tervereenigingen spraken woorden van ge- lukwensch. Nadat de leider der K. V., de heer L. A. Dieleman een kort slotwoord had ge sproken en voorgegaan was in dankgebed, werd de vergadering gesloten. Ondanks het gure weer, wind en regen buien, was de Gehoorzaal geheel gevuld met jonge menschen en enkele belangstel lende ouderen. Breskens. Door de N.V. van Melle's Confectionery Works te Breskens wordt achter haar bestaande gebouwencomplex aan den Boulevard een nieuwe biscuit fabriek gebouwd. 1 De raad dezer gemeente besloot tot hot instellen van een vischmijn. Alhoe wel B. en W. niet bijzonder geestdriftig met het voorstel kwamen, meenden zij toch dit te moeten doen, temoer daar hot grootse gedeele van de visschers het ver zocht heeft. Zierikzee. Bij de samenstelling van de begrooting voor 1935 hebben B. en W. rekening gehouden met de plannen der regeering waardoor de gemeente in totaal f9236.17 minder zal ontvangen. Als com pensatie stellen zij voor over te gaan tot het heffen van een straatbelasting met een opbrengst van f 8800. Voorts stellen zij voor 80 opcenten te heffen op de gebouwde eigendommen, 20 op de ongebouwde eigendommen, 55 op de gemeentefondsbelasting. De opcenten op de personeele belasting worden be langrijk verhoogd. B. en W. stellen verder voor de gasprij- zen te verlagen en de prijs per M3. gele verd over den gewonen meter, te bepalen op 1014 cent. De begrootingscommissie komt in haar rapport met een ingrijpend voorstel om trent het verbeteren van een aantal stra ten met een wegdek van Bicoflux, welke plannen eerst in 1936 tot uitvoering zou den kunnen komen. Tot 1969 zou daar door de bjgrooting ieder jaar met f 5700 belast worden. B en W. ontraden deze voorstellen. Kcrtgene. Maandagavond vergaderde de vereen. „Landbouwbelang in Noord- Beveland", gevestigd alhier, onder voor zitterschap van dhr J. G. v. d. Linde, al hier. De inkomsten over '34 waren f 28.749,46 de uitgaven f 28.632,20, saldo f 117,26. In 1934 is 740.416 K.G. kunstmest ge leverd. De toestand der vereeniging is gunstig; er zijn 88 leden. Na afloop der huishoudelijke vergade ring vertoonde dhr Meitema van de N.V. Ghilisalpeter Handel-Mij te Rotterdam een mooie film over actueele bemestingsvraag stukken. Vele opnamen uit Zeeland kwa men op het doek. Dhr Meitema gaf daarna een toelich ting over hetgeen vertoond was. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harderwijk, H. Bout te Genemuiden. Te Tjerkgaast, J. Loos te Oudega (W.). Geref. Kerken. Drietal te Geesteren Gelselaar, J. A. van Arkel, cand. te Rotterdam, O. G. Broek Roelofs, cand. te Nijvardal en F. van Dijk, cand. te Haaksbergen. Beroepen te Hazerswoude, M. Heuze- veldt te Nieuwerkerk. Ds Mr J. G. de Jongh. Woensdag is ds mr J. G. de Jongh, Evang. Luth. predikant te Amersfoort, voorheen te Zierikzee, 25 jaar predi kant. Ds de J. beoefent ook de advoca tuur. E e r e d o k t o r a t e n theolo gie. Naar „De Standaard" verneemt, heeft de protest, theologische faculteit te Parijs besloten, ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van Galvijns Institutio den titel van doctor in de theologie hono ris causa te verleenen aan prof. dr H. H. Kuyper en prof. mr V. H. Rutgers, beiden hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In een plechtige zitting van de faculteit zal het diploma hun worden uitgereikt. Groninger Universiteit in gevaar? In verband met geruchten over een eventueels opheffing van de Groningsche Universiteit heeft de Gro- ningsche journalistenkring een spoedver gadering uitgeschreven om te komen tot oprichting van een comité van actie tot behoud van de Groningsche Universiteit. Het drama te Slagharen. Er zijn eenige omstandigheden aan het daglicht gekomen, die een ander licht hebben geworpen op 'het drama, dat aan de dood van den ouden Van Os verbon den is. In tegenstelling met wat men eerst aangenomen had, zijn er nu teek enen ge vonden, die er op wijzen, dat Van Os in zijn woning aangevallen is. Er zijn bloed sporen gevonden, die blijkbaar door de indringers over het hoofd zijn gezien, die, hoe gering ze ook zijn, daarop duidelijk wijzen. Men neemt op het oogenblik aan, dat de daders Van Os in zijn huis hebben neergeslagen en daarna het huis 'hebben doorsnuffeld. Bij die gelegenheid moeten zij verschillende dingen zoo neergelegd hebben, dat men de veronderstelling van zelfmoord zou opperen. Vervolgens moe ten de onverlaten de twaalfhonderd meter lange tocht met het lichaam van den ouden man naar het water van de water leiding gemaakt hebben. Uit de toestand, waarin het lijk daar gevonden werd, moet worden afgeleid, dat Van Os nog niet dood was toen hij in het water werd gegooid. Hij moet dus wel een ontzettende marte ling hebben doorgemaakt, voordat bij zijn dood vond. Een merkwaardige bijkomstigheid is deze, dat de dag voordat bet lijk gevon den werd, twee jongens in de waterlei ding 'hebben gevisoht en niets bijzonders hebben ontdekt, ofschoon 'het nauwelijks aan te nemen is, dat zij het lijk niet zou den hebben gezien, wanneer het er op dat oogenblik werkelijk ingelegen 'had. Het spreekt vanzelf, dat dit geleid heeft tot de veronderstelling, dat het lichaam pas later in de sloot is gegooid. Het heele dorp blijft door deze geheim zinnige geschiedenis nog in beroering. Steenen op de rails ge legd. Zondagavond bemerkte de machi nist van sneltrein 125 tusschen de stations Putten en Ermelo-Veldwijk, dat er iets op de rails lag. Hij gaf hiervan kennis en in Zwolle werd den machinist van sneltrein Ii20 opgedragen op dat gedeelte van de baan langzaam te rijden, tevens werd vanuit Putten en Ermelo-Veldwijk een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat op beide lijnen een hoop steenen was gelegd. Vermoedelijk heeft men hier, met een kwajongensstreek te doen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Berooving. Zaterdagavond heeft te Nistelrode (N.-Br.) een overval plaats gehad. De 16-jarige bakkersknecht Geurts reed daar met een met een paard bespan nen bakkerswagen op den Loosbroek- schendijk, toen cp een donker en een zaam deel van den dijk een man uit het struikgewas sprong en zijn geld eischte. Do jongen heeft meestal des Zaterdags avonds vrij veel geld bij zich, doch dien avond was zijn patroon reeds met het ontvangen geld naar huis gegaan. De doodelijk verschrikte jongen gaf den aan rander zijn eigen portemonnaie, waarin zich nog geen f 2 bevond. De man stak het geld bij zich en gaf den jongen zijn leege beurs terug, waarop hij in de bos- sohen verdween. G. heeft aangifte bij de politie gedaan. Inbreker springt uit hef. r aam. De politie te Blaricum werd Zon dagmorgen door voorbijgangers gewaar schuwd, dat uit het raam van een on bewoonde villa een man was gespron gen; hij werd na een ingespannen jacht waaraan drie veldwachters en enkele boeren deelnamen, bij Eemnes gegrepen. Het was de 20-jarige E. S., die dezer dagen uit de Kruisberg te Doetinchem is ontsnapt, en reeds vele veroordeelin- 'gen wegens diefstal achter den rug heeft. Hij heeft geen gelegenheid gehad om [zijn slag in het Blaricumsohe landhuis te slaan. Het wordt des zomers bewoond door dr Dekhuizen uit Rotterdam; er waren geen voorwerpen van waarde aan wezig. De inbreker was door het uit snijden van een vensterruit in de keuken binnengekomen. Hij meende, toen hij ho ven was, dat hij beneden menschen hoor de en is uit het niet hoog gelegen raam gesprongen. Hij zal ter 'beschikking van de Justi tie worden gesteld. SNELLERE INDIE-VLUCHTEN. In den zomer zes dagen? Het „A.I.D. De Preangerbode" ver neemt, dat de zomerdienst van de K. L.M. voor de route HollandIndië, welke s9 Mei a.s. ingaat, uitgaat van een reis- duur van 5 /2 dag. De Haagsche correspondent van de Telegr. heeft dit bericht aan den heer A. Plesman, directeur van de K.L.M., voorgelegd. Deze deelde medei, dat het onjuist is, dat de K.L.M. het traject 'AmsterdamBatavia met ingang van 9 Mei a.s. in ö'/a dag zal gaan vliegen. Voorloopig zal bij: den a.s. "zomerdienst evenals het vorig jaar het traject in 7 Va dag worden gevlogen. Wanneer alle Douglas-machines op de ïndiëlijn zijn gebracht, zal het traject in zes dagen worden gevlogen. Het is echter vo.gens den heer Plesman nog niet precies te zeggen, wanneer dit zal gebeuren. Wel wordt er op gerekend, dat dit in den loop van den zomer het geval zal zijn. Van de 14 Douglas-machines, welke de K. L. M. bij de Douglas-fabrieken in Californië heeft besteld zijn er negen voor den Indië-dienst bestemd en vijf voor de Europeesche lijnen. De Fokker machines zullen dan den eersten tijd van de lndië-route verdwijnen, doch niet voor goed, want later zullen er opnieuw de groote Fokker F 36 machines op gebracht worden, daar deze meer lading en pas sagiers kunnen vervoeren. De eerste Fokker F 36 zal eind deze maand afgeleverd worden, doch op de lijn Londen-Amsterdam-Berlijn in dienst genomen worden. Bond van Vereenigingen v. gediplomeerde oud-leerlingen van land- en tu i bo u wcurs ussen. Deze Bond hield heden in de Prins van Oranje te Goes zijn algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer W. de Buck te Meliskerke. Deze opende de vergadering met een inleidend woord. De wintervergadering van den Bond wordt steeds in Goes gehouden, omdat we overtuigd zijn, dat de landbouwers in Goes welkom zijn. Spr. wees er op, dat de opbrengsten in 1934 meer dan middelmatig waren. Daar voor zijn wij dankbaar. Onze arbeid is be loond geworden. Jammer, dat het financieel resultaat, daaraan niet evenredig was. Toch niet ge klaagd; want de regeering deed al het mogelijke, om den landbouw. te steunen. Spr. waarschuwt tegen het opdrijven van koop- en pachtprijzen, temeer, daar de re geering streeft naar een lagere steun- schaal. We moeten elkander waarschu wen, want alles wijst er op, dat de komen de jaren moeilijker zullen zijn dan de vo rige. Het is te vreezen, dat er in de tweede etappe van de laagconjunctuur nog meer slachtoffers zullen vallen dan in de eerste. Er zijn nu eenmaal te veel gegadigden voor een bepaalde oppervlakte cultuur grond. In dit verband pleit Spr, voor ver dere drooglegging van de Zuiderzee. Spr. wijst er verder op, dat het volks geheel het platteland niet missen kan. De landbouw mag met recht zijn plaats in de volkshuishouding vragen. We zijn dankbaar voor het vele, dat van Overheidswege wordt gedaan voor den landbouw. Maar Spr hoopt, dat, als de regeering wil overgaan tot verdere steunverleening, ze zal bedenken, dat eeni ge nivelleering tusschen de verschillende volksgroepen gewenscht en mogelijk is. De gezichtskring van den boer, speciaal van den jongen boer, moet verruimd, nu zooveel belangrijke en ingewikkelde vraag stukken aan de orde komen. We zullen zoowel moeten veranderen als bewaren. Met energie en in samenwerking moeten we werken. Dan pas mogen we op Gods zegen rekenen. Practijk en theorie moeten samengaan. Daartoe kan ook deze Bond dienen. Aan het jaarverslag van den secretaris, dhr A. S i n k e J z. te Kloetinge, ont- leenen wij, dat het B. v. G. werk goeden voortgang had. Twee algemeene vergade ringen werden gehouden. Op de tentoon stelling te Kruiningen was een stand van den B. v. G. Dit jaar zijn weer over een reeks practische onderwerpen rapporten uitgebracht. Ook nu weer werd een vraag punten-commissie benoemd. Een nauwere samenwerking tusschen B. v. G. en Z. L. M. is tot stand gekomen. Cursussen in eco nomie en wettenkennis zijn gegeven en andere zijn in voorbereiding. Fruit- en bloemententoonstellingen te Kapelle en Kloetinge zijn gesteund, terwijl medewer king is verleend aan den ontwikkelings dag te Middelburg. In 1935 zal wel een meer intensieve samenwerking met de ver eeniging van oud-leerlingen der Rijks Landbouw Winterschool tot stand komen. Ten slotte deed de secretaris enkele gre pen uit het vele werk der afdeelingen. De penningmeester, dhr G. A. D e e s, meldde een ontvangst van f 654.20, een uitgaaf van f 251.08, alzoo een batig saldo van f 403.12. Nu volgt bestuursverkiezing. Dhr A. Sinke stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats wordt gekozen dhr J. J. Goetheer te Wolf aartsdijk. De aftredende heeren M. den Boer en G. A. Dees worden herkozen. De voorzitter dankt den afgetre den secretaris voor het vele werk voor den B. v. G. verricht, waarvoor dhr Sinke zijn erkentelijkheid uitspreekt. Hierna sprak de heer B. M e ij e r s, di recteur van het boekhoudbureau der Z. L. M. over: „Landhouwcredietwezen". Het credietwezen, aldus Spr., is vrij wel evenoud als de ruil. Eerst had men goederencredieten. Later credieten in geld. Grediet beteekent taalkundig „ver trouwen". Practisch verstaan we er on der „het leveren van een contante presta tie in ruil voor een contra-prestatie over een bepaalden tijd". We onderscheiden het crediet op ver schillende wijzen: a. naar den tijd (lang crediet en kort crediet); b. naar het doel (productief en con sumptief crediet); c. naar de waarborgsom (gedekt en on gedekt crediet, en nader zakelijk crediet en persoonlijk crediet). Het lange crediet dient voor de crediet- Lehoefte op langen termijn, Grond- en Bouwcredieten en voor het vaste bedrijfs- crediet, het korte crediet dient voor de credietbehoefte op korten termijn, de vlot tende bedrijfscredieten. Productief crediet is dat crediet waar door de productie wordt verhoogd. Con sumptief crediet dient voor de vertering in den ruimsten zin. Het credietdoel he slist over de credietduur. Belangrijk is het rentevraagstuk. Meestal is de rente voor lang crediet hooger dan voor kort crediet. De verhouding tusschen crediet- vraag en credietaanbod heeft grooten in vloed op de rentehoogte. Het landbouwcrediet heeft binnen het geheele credietwezen een eigen plaats. De credietbehoefte van den landbouw is zeer onderscheiden van die bij handel en in dustrie. Door geringere omloopsnelheid van het kapitaal is de gemiddelde cre dietduur bij den landbouw grooter. Spe ciale behoefte aan lang crediet (grond- crediet). De gewone credietinstellingen hebben weinig interesse voor het land bouwcrediet en zijn meestal te duur. Hierdoor werd indertijd de behoefte aan een goed landbouwcrediet dringend. De vele wantoestanden ten plattelande gaven den stoot tot een afzonderlijke regeling, Raiffeisenbanken in Duitschland, Boe renleenbanken een twintigtal jaren later ten onzent. De Boerenleenbanken ver schaffen den landbouw goedkoop crediet, op een voldoende langen termijn en met weinig formaliteiten. Dë twee centrale boerenleenbanken zijn gevestigd te Utrecht en te Eindhoven. Een te Alkmaar gestichtte centrale is wegens geringen omvang in moeilijkheden geraakt en in 1925 geliquideerd. De Boerenleenbanken, aangesloten bij Utrecht zijn Goöp. Vereenigingen, die aangesloten bij Eindhoven meest vereeni gingen volgens de wet van 1855. Bij bei de bestaat aansprakelijkheid, hoofdelijk en voor gelijke deelen. De veelal geringe marge tusschen debet- en creditrente staat een flinke balanswinst in den weg Het is voor de Boerenleenbanken van zeer groot belang een flinke reserve te vormen, daar het eigen kapitaal ont breekt. De Boerenleenbanken kunnen niet voldoende voorzien in de behoefte aan crediet op zeer langen termijn (grond- crediet). Voor vast bedrijfscrediet zeer wel door de bekende 10-jarige voorschot ten. In verband hiermede zijn opgericht de Boerenhypotheekbank te Eindhoven en de Grondkapitaalbank te Utrecht. Deze beide verschaffen direct of indirect land bouwcrediet op langen termijn. Naast de boerenleenbanken spelen de rekening courant voorschotten der particuliere banken en het leverancierscrediet nog altijd een beteekenende rol. In de behoefte aan lang landbouwcre diet wordt meestal voorzien door parti culieren en verder door Levensverz. Mij. en dergelijke. De Hypotheekbanken spe len meer bij den gebouwden stedelijken eigendom een rol. De beteekenis van de Boerenhypotheekbank is nog zeer be scheiden. Het landbouwcrediet vervult een mooie sociale functie. Ook de bekwa me, maar minder gegoede kan hierdoor aan het productieproces deelnemen. Do door den Staat via de Landarbei- derswet verstrekte hypothecaire credieten moeten hiermede genoemd. Men dringt tegenwoordig weer sterk aan op een in grijpen van den Staat in het credietwe zen, door een regeling voor rente en af lossingen. Dit is een uiterst teere en moeilijke kwestie. Tot heden heeft het landhouwcredietwezen de schokken van de tegenwoordige crisis goed doorstaan. Mits de boerenleenbanken ernstig streven naar een goede rentabiliteit behoeft in deze geen vrees te worden gekoesterd. De boerenleenbanken moeten ook wa ken tegen een sterk overspannen crediet- vraag. Dit is een direct landbouwbelang van de eerste orde. De landbouwer die een bedrijf begint moet dit kunnen doen op een gezonde basis. Tegen een sprong in bet duister moeten de Boerenleenban ken mede helpen waken. Bij de bespreking merkt dhr Meyers nog op, dat het oogstcredietwezen niet wettelijk geregeld is. Dit zou eerst dienen te geschieden. Het is een nuttige, maar gevaarlijke instelling. Als de nood dringt, kan men er gebruik van maken, maar liefst moet men er niet mee beginnen. De boerenleenbanken kunnen de ren tabiliteit verbeteren naar twee kanten: le. verhooging van de rente voor hen, die crediet nemen en 2e. verlaging van rente voor de credietgevers. Men beginne met het laatste, maar aar- zele ook niet het eerste toe te passen. Dit is noodig in het belang van de soliditeit dei boerenleenbanken, temeer waar tegen woordig de rentestand van de boeren leenbanken uitsteekt boven die van andere instellingen. Betreffende de devaluatie zegt spr., dat door waarde-vermindering van den gul den de met schuld overbelaste boeren gebaat zouden zijn. Nadat de voorzitter nog den heer Ir Ovinge, assistent rijkslandbouwconsulent, voor zijn aanwezigheid heeft dank gezegd, wordt de morgenvergadering beëindigd. Middagvergadering. In de middagvergadering bracht de heer J. le Clercq Jr eindrapport uit over de gestelde vraagpunten. Het machinaal wieden van stroovruchten (halmgewassen) wordt steeds meer beoefend. De zaai- machine aldus de commissie moet nauwkeurig worden afgesteld. Over den rijenafstand loopen de meeningen uiteen (2030 c.M.). Ook over de twee soorten wiedmachines (twee- en vierwielige) zijn de meeningen verdeeld. De voordeelen van beide worden opgesomd. De commissie meent, dat het overbodig is inplaats van een moderne twee-wielige een vierwielige te nemen. Het tweede vraagpunt ging over de ondergrondsche en (of) meer- scharige ploegen. Ook hiervan wor den voor- en nadeelen opgesomd. In de derde plaats werd gerapporteerd over de drainage. In het algemeen moet zoo diep worden gedraineerd als de grondsoort en stand van het slootwater toelaat. De buizen moeten in bouwland 1 M. beneden het maaiveld liggen. In het weiland kunnen de buizen iets min der diep liggen. De 4 M. buizen zijn vrijwel door de 5 c.M. buizen verdrongen. De mol-drai- nage, waarover enkele jaren geleden zoo werd gesproken, wordt vrijwel niet meer toegepast. De buizen met kraag v/orden het meest gebruikt. Toch leveren buizen zonder kraag, mits goed gelegd, ook goede resul taten. De buizen moeten over het alge meen om de 7 jaar worden vernieuwd. Het volgende punt ging over de vraag: hoeveel aardappelplanten van de verschil lende rassen per H.A. moeten worden geplant? Een bepaalde afstand is moeilijk aan te geven. Ieder moet voor eigen grondsoort den afstand, ook gerekend met de ver schillende rassen, zooveel mogelijk zelf bepalen, b.v. door gebruik te maken van de vraag, of men consumptie-aardappelen of pootgoed teelt. Het laatste vraagpunt betrof het dibbe- len van suikerbieten. Dit wordt in Zeeland nog weinig toegepast. De voordeelen wegen volgens sommige niet op tegen de nadeelen. Ook hier geldt echter het: on bekend maakt onbemind. Velen kennen de dibbelmachine niet. Spr. somt de voor- en nadeelen van een door spr. gedemon streerde machine op (als voordeelen o.a. a/s besparing op zaaizaad en arbeidsloon, als nadeelen o.a. tengere, zwakke plantjes, grootere gaatjes bij vreterij, enz.). Op grond van de practijk komt spr. tot de conclusie, dat vele van de nadeelen (niet alle) weerlegd zullen worden. Vervolgens sprak de heer J. R. M e 1 s e van Middelburg, over „Arbeidsbemidde ling". Spreker gaat in 't kort na het ontstaan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2