EERSTE BLAD DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 119 Buitenland. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Jury-rechtspraak. Het geruchtmakende Hauptmann-pro- ces en wat zidh daarbij afspeelde, heeft bq vernieuwing de aandacht gevestigd op de schaduwzijden van de jury-recht spraak, In zijn toelichting op het program van beginselen der A.R. partij heeft Dr Kuy- per zich van rechtspraak door middel van een jury niet 'geheel afkeerig betoond, hoe wel de invoering daarvan in onze Neder- landsche rechtspraak niet noodzakelijk werd geacht. Dr Colijn toont zich in zijn het vorig jaar verschenen toelichting een verklaard tegenstander van deze instelling. De tegen de jury-rechtspraak inge brachte critiek wordt door hem als volgt samengevat „De jury is onbekwaam; zij is on wetend, zij vat den zin niet van verschei dene rechtstermen; zij begrijpt de betee- ■kenis niet van talrijke vragen, die aan haar oordeel worden onderworpen, noch ook den band, welke deze onderling ver- eenigt; zij' kan de aanwijzingen, die pro en contra worden aangevoerd, niet be- oordeelen. De jury is a f h a n k e 1 ij k. Zij wordt beheerscht door allerlei ongewenschte in vloeden. Op Sicilië is zij onderworpen aan de maffia, in Spanje aan de m a n o n e r a. Op Gorsika ondergaat zij den invloed van de clan en het bandi tisme; in Frankrijk voegt zij zich naar de oppositie, naar de eene of andere partij, naar de pers of naar het ter rechtzitting aanwezige publiék. De jury is onverantwoordelijk. Zij bestaat uit eenige willekeurig gekozen personen, die, zoodra zij hunne recht spraak hebben gegeven, verdwijnen en aan niemand rekenschap schuldig zijn van hunne beslissing. Een reputatie kun nen zij hierbij niet verliezen, want zoo zij er een bezitten, ligt die op een ander ge bied. De jury geeft zelfs opzettelijk on juiste beslissingen. 'Dit is wel een der ergste beschuldigingen, welke aan iemand met rechtspraak belast, kunnen worden gedaan. Toch is zij niet uit de lucht gegrepen. Zij wordt door tal van schrijvers met bewijzen gestaafd." Verder wordt dan nog gewezen op het niet denkbeeldige 'gevaar, dat de jury volgens haar gevoel zal rechtspreken. Bij het proceslHauptmann zijn de be zwaren tegen deze wijze van rechtspraak wel zeer sterk aan het licht getreden. Heel het optreden van den rechter was er op berekend het gevoel van de jury te prikkelen. Het gepleegde misdrijf is ontzettend. Maar het feit, dat de getrof fen ouders tot de meest populaire Ameri kanen behooren is hierbij van geen betee- kenis. 'Ook de verdediger heeft niet na- rekten een beroep te doen op het eevoel van de jury-leden. Het is zeer goed mogelijk, dat de uit spraak van de jury in overeenstemming is met de eischen van het recht. - Maar hetv geheele verloop van deze rechtzitting is toch een bevestiging van de conclusie waartoe Dr Golijn komt, n.l. dat er geen enkele reden is om de buiten- landsche instelling der jury op onzen bodem over te planten, maar dat er veel eer reden is tot ernstig verzet, indien men beproeven mocht voor de invoering van dit instituut den weg te effenen. De mobilisatie in Italië. Fit Rome wordt gemeld Opnieuw zijn manschappen van de lichting 1911 onder de wapenen geroe pen. Verklaard wordt, dat de geheele of ge deeltelijke mobilisatie van lichtingen uit een technisch oogpunt noodzakelijkerwijze vergezeld gaat van voorbereidende maat regelen ten aanzien van de aangrenzende lichtingen. Desondanks, zoo wordt er aan deze mededeeling toegevoegd, zijn geen man schappen opgeroepen buiten de lichting 1911. Te Napels zijn 2000 soldaten met be stemming naar Somaliland ingescheept. De troepen zijn aan boord gegaan van de „Gange". D'e bevolking juichte de ver- tiekkende soldaten toe. Rood dreigement in België. Naar aanleiding van het door de Bel gische regeering uitgevaardigd verbod te gen de voorgenomen socialistische betoo ging op 24 Febr. a.s., heeft de socialisti sche leider Vandervelde in bedekte ter men de bedreiging uitgesproken, dat de socialisten het betreffende regeeringsver- bod wellicht bij wijze van represaille, met een algemeene staking zouden kunnen beantwoorden. Besloten is, de voorgenomen, doch door de regeering verboden manifestatie van 24 dezer lo doen doorgaan. Sommige leiders der roode partij plei ten voor een algemeene 24-uur staking op 23 Februari. De gouverneur van Brabant heeft een verordening uitgevaardigd, waarin con centratie van marxisten naar de Belgi sche hoofdstad op 23 en 24 Februari per speciale treinen of autobusdiensten ver boden wordt. Gendarmerie zal die dagen streng de wegen controleeren. De goudclausule in de Ver. Staten. Uit Washington wordt geseind: Het Hooggerechtshof heeft uitspraak gedaan in de goudclausule-kwestie. Het gerechtshof besliste, dat de ophef fing van de goudclausule in strijd is met de grondwet voor zoover het verplichtin gen betrof van de Amerikaansche regee ring, doch toelaatbaar is ten opzichte van particuliere verplichtingen. Dit beteekent dus, dat particuliere on dernemingen haar papieren, waarin de goudclausule is opgenomen, kunnen aflos sen in papieren dollars, terwijl de regee ring de papieren, waarin de goudclausule opgenomen is, zal moeten aflossen met betaling van één dollar 69 dollarcents pa pier voor eiken dollar, interest en kapi taal, die afgelost moet worden. Déze uitspraak wordt door het Witte Huis beschouwd als een volledige over winning voor de Regeering. New-York door staking bedreigd. New-York staat voor het begin van de grootste staking van huispersoneel, ooit beleefd. 250.000 liftbedienden, portiers, wach ters en nachtwakers zullen in staking gaan. Alle politiebeambten, die met verlof wa ren, zijn teruggeroepen en de gezamenlijke politie is thans ook overdag met knup pels, die ,anders alleen des nachts wor den gebruikt, uitgerust. De staking is een laatste gevolg van de maandenlange gisting onder het huisper soneel. De watervoorziening loopt door de sta king ernstig gevaar, alsmede de electrici- teitsvoorziening. De burgemeester is daar om van plan den uitzonderingstoestand af te kondigen. Groote fabrieksbrand in Hongarije. De groote Hongaarsche Cacao- en Cho coladefabriek te Szerencs is Zaterdag middag in brand geraakt. Ofschoon de brandweer zich bovenmenschelijk inspan de om het vuur meester te worden, achtte men 's avonds de fabriek, een der groot ste in haar soort in Hongarije, redde loos verloren. Het vuur brak uit op de vierde étage van het hoofdgebouw toen men een be paald middel gebruikte om motten te ver delgen. Een gedeelte van de fabriek, o.a. de ruimte gelijkvloers met de machine installaties, kon behouden blijven. Twee brandweerlieden werden gewond. Korte Berichten. Te Sofia is een aardbeving geregis treerd, waarvan het epicentrum 220 kilo meter ten zuiden van de hoofdstad is ge legen. In het gebied van Rhodopes in Zuid- Bulgarije werden zeer sterke aardschok ken waargenomen. De wettelijke tijd. De minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat, indien het wets ontwerp tot herziening van den wettelij- ken tijd door de Eerste Kamer mocht worden aangenomen, het om technische redenen niet moge1 ijk zal zijn de nieuwe tijdregeling neig dit jaar in werking te doen treden. De ramp van de Uiver. Het Tweeed Kamerlid Boon heeft den minister van Waterstaat a.i. de volgende vragen gesteld: I. Is de minister van meening, dat de zonderlinge geruchten omtrent het droe vig ongeluk met de Uiver, waarin de ge heele natie heeft gedeeld, welke eerst in tab van kringen in het binnenland de ron de deden en die daarna in de buitenland- sche pers werden gepubliceerd, bet best weerlegd kunnen worden door onmiddel lijke publicatie van het rapport van den Ryks-invlieger van toestellen dr ir H. J. van der Maas, die door het departement van waterstaat werd uitgezonden om een onderzoek ter plaatse in te stellen, welke publicatie dan later gevolgd dient te wor den door openbaarmaking van het ver slag uit te brengen door de bijzondere commissie belast met de bestudeering van het rapport-v. d. Maas? II. Is de minister niet van meening, dat geheimzinnigheid in dezen allerminst in het belang van de Nederladsche lucht vaart kan zijn? Kerncommissie voor den landbouw. De minister van sociale zaken heeft in gesteld een commissie van advies als be doeld in art. 8 van de bedrijfsradenwet (kerncommissie voor den landbouw). In deze commissie zijn benoemd tot lid te vens voorzitter, prof. mr A. C. Josephus Jitta, hoiogleeraar aan de Technische Hoogeschool, wonende te 's Gravenhage; tot leden: A. G. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond in Neder land, te Utrecht; W. Drees, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage; mr A. M. Engels, admini strateur van het departement van sociale zaken, te 's Gravenhage; ir J. H. J. Huy- gens, hoofdinspecteur van den arbeid, te Haarlem; K. Kruithof, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, te Utrecht; C. v. d. Lende, secretaris van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, te Amsterdam; A. Mastenbroek, referen daris bij het departement van sociale za ken, te 's Gravenhage; mr dr A. A. v. Rhijn, secr.-generaal van het departe ment van economische zaken te 's Gra venhage; mr W. Rip, directeur van het bureau van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, te 's Gravenhage; B. M. Takens, landbouwer te Meeden; mr A. F. L. M. Tepe, wethouder van de ge- krüeiente Leiden, te Leiden; Jac. Vos Antz., landbouwer te Roosendaal; prof. mr. G. W. de Vries, hoiogleeraar aan de Nederl. Handels Hoogeschool te Rotter dam, te 's Gravenhage. Aan de commissie zijn toegevoegd, onderscheidenlijk als secretaris en adj.-secretarissen, de secre taris en de adjunct-secretarissen van den Hoogen Raad van Arbeid. Burgemeestersvacature Schiedam. In de Vrijdagavond gehouden ledenver gadering van de Ghr.-Historische kies- vereeniging Groen van Prinsterer is met algemeene stemmen besloten, aan de be trokken instanties een adres te richten met de vraag of bet niet mogelijk is, ge zien 'het groote aantal protestantsche in woners der stad, in de komende vacature van burgemeester te Schiedam te voor zien door de benoeming van een protes- tantschen burgemeester. Luchtdiensten in den storm. Ondanks den hevigen storm van Zater dag en Zondag hebben alle vliegtuigen, zoowel van de Fransche en Duitsche als van de K.L.M. lijnen de volgens dienst regeling noodige vluchten van en naar Schiphol uitgevoerd. Met eenige vertra ging wat de inkomende diensten van Mal- mö en Berlijn betrof en wat de uitgaande diensten naar Parijs en Londen aanging. Zoo kwam de Duif, uit Berlijn, eerst omstreeks zeven uur binnen; eenige uren te laat en had Parmentier van Rotterdam naar Londen maar evenbijna vier uur werk! Nochtans: alles vloog, startte en kwam aan. Wat over hot algemeen zeer ver dienstelijk was. Instemming met het bruggen-ontwerp. In een'vergadering van het comité van actie voor een vaste brug te Doesburg is na een uitvoerige bespreking met alge meene stemmen besloten adhaesie te be tuigen aan het wetsontwerp versnelde bruggenbouw. Namens dit comité is een schrijven ge richt aan den Minister van Waterstaat, dat met groote erkentelijkheid kennis is genomen van de voorstellen tot versnel den bruggenbouw en het daaruit blijken de voornemen der regeering om in het voorjaar 1937 de nieuwe brug te Does burg gereed te hebben en voor het ver keer te openen, De buitengewoon groote belangen, die deze streek heeft bij de vervanging van het door iedereen gelaakte verkeersobsta kel de Schipbrug, door een vaste over brugging, zijn voor het comité aanleiding om over de bezwaren der tolheffing heen te stappen en met terzijdestelling dier be zwaren adhaesie te betuigen aan het wetsontwerp. Wel acht het comité het noodzakelijk, dat de mogelijkheid om abonnementen te nemen zóó wordt uitgewerkt, dat voor de genen, die in verband met hun woon plaats of de uitoefening van hun bedrijf dagelijks van de vaste brug gebruik moe ten maken, een abonnement tegen zeer gereduceerd tarief wordt beschikbaar gesteld. Gereedschapsvergoedingen in werkver schaffing. Blijkens een circulaire van de inspec ties voor de werkverschaffing, acht de minister van Sociale Zaken het noodza kelijk, dat het toekennen van een z,g. ge- reedsohapsvergoeding aan de in van rijkswege gesubsidieerde werkverschaf fingen tewerkgestelde werkloozen voor het gebruik van eigen timmergereedschap enz. niet plaats vindt, dan nadat de mi nister voor ieder voorkomend geval toe stemming heeft verleend voor de uitkee- ring. Een vergoeding van drie cent per uur oordeelt de minisier voldoende. Indien in bepaalde gevallen de toe kenning van een gereedschapsvergoeding aan tewerkgestelden noodzakelijk wordt geacht, moet door de leiding van de werk verschaffing met de inspectie overleg worden gepleegd, alvorens tot uitbetaling mag worden overgegaan. DE EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Vervoer van Massagoederen. In verband met enkele vragen van den heer Vervoorn neeft Minister Steenberghe medegedeeld, dat het hem bekend is, dat het aanbod van lading gedurende de laat ste weken zeer gering is geweest. Dit is in den winter gewoonlijk het geval, doch nu wordt dit nog geaccentueerd door het uit blijven van grootere bedrijvigheid met verhoogd vrachtenpeil vóór en na een vorstperiode. De schippers, die hierdoor in moeilijke omstandigheden komen te verkeeren, kun nen zich voor aanschaffing van het aller- noodigste wenden tot maatschappelijk Hulpbetoon. Het systeem, hetwelk aan de Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling ten grond slag ligt is, een zooveel mogelijke besten diging van den toestand van vóór de wet, t enaanzien van het vervoer van vaste- relatie- en eigenhandelschippers, zoomede ten aanzien van heit vervoer van vaste- vervoerde lading betreft. De beschikbaar staande gegevens wijzen er niet op, dat vervoer aan de schippers, die op de beurs zijn aangewezen, wordt onttrokken. Ten aanzien van de hulp, welke de wet aan de schippers kan bieden, verwijst de Minister naar de Memorie van Toelichting, waar uit valt te concludeeren, dat de wet slechts beoogt te zijn een middel, dat het zieke organisme nog eenige levenskracht doet behouden. De vraag, of de Minister het toelaatbaar acht, dat de beurtvaart zich gaat toeleg gen op het vervoer van massa-goederen, welke voorheen steeds door de schippers werden vervoerd, wordt door Z. Exc. ont kennend beantwoord. De Minister kan niet bevorderen, dat de goedkeuringen voor het vervoer in vaste relatie, de verklaringen op het eigen ver voer en de ontheffing voor beurtvaart in getrokken worden. Het is hem bekend, dat de Bevrach tingscommissies van enkele groote distric ten zijn overgegaan tot splitsing van par tijen om hierdoor ook den kleinen schip per vlugger emplooi te verschaffen. Verkiezing Provinciale Staten. Door de Centrale Kiesvereeniging der 'S. G. P. is de volgende candidatenlijst voor de verkiezing van leden der Prov. Staten vastgesteld 1. D. Kodde, Zoutelande (aftr.); 2. G. Boender, Tholen (aftr.); 3. J. J. van Klinken, Nieuwerker (aftr.); 4. A. 6. Wisse, Waarde; 5. J. A. Meertens, Hoek; 6. A. C. Heijboer, Oud-Vossemeer (aftr.); 7. M. van Fraassen, Waarde; 8. H. Cij- souw, Westkajpelle; 9. A. v. d. Wekken, Noordgouwe; 10. I. de Feijter, Axel; 11. C. v. d. Berg, Tholen; 12. P. Cijsouw, Wemeldinge; 13. K. Geluk, Bruinisse; 14. M. O. v. Ast, Poortvliet; 15. G. van Velsen, Krabbendijke; 16. A. M. Goomans, Haam stede. Aangehouden. In verband met de in den laatsten tijd te Ierseke aan boord van schepen gepleegde diefstallen zijn door de politie aangehouden zekere P., schipper, en N., werkman te Ierseke. Naar we vernemen zijn den laatsten tijd eveneens diefstallen gepleegd in diverse oesterloodsen. Beide personen zullen ter beschikking van de Justitie te Middel burg worden gesteld. Ontslag. Met ingang van 1 April a.s. is aan den rijksveldwachter brig.-tit. J. van Nieuwenhuize, op diens verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking ver leend. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Kinderschaats, G. v. d. Wende, Seisweg R 151; handschoen en bijbeltje, J. Vreke, Jacob Gatsstr. W 22; kinderbandsch., F. Moerdijk, Leliestraat S 150; damesrijwiel, Zeeuwsche Voederhandel, Loskade; kin- derhandsch., A. Overweel, Rozemarijnstr. E 153; twee geldstukken, C. Davidse, Me- liskerke A 44; sleutel, J. Macheels, K. Delft F 22; pakje stokvisch, Meijer, Arn. pad F 82'; tabakspijp, Dirks, Gravenstr. I 314; broche, P. de Rijke, Brakstr. C 268; kindertascbje met inh., J. Wiegel, St. Janstr. I 96; ceintuur, Joh. Rijkse, Kin- derzorg S 42; meisjesmuts, J. Visser, Lombardstr. G 54; sleuteltang, J. Joosse, Werfstr. P 155; kinderhandsch., Smoor, Binnenland. Vergadering van de „Dinteloord". Mem. van Antwoord Onderwijsbegrooting. Vragen over de ramp van de Uiver. Hoe het stormde Zaterdag. De evenredige vrachtverdeeling. Buitenland. De mobilisatie in Italië. New-York door staking bedreigd. Kinderzorg S 42; boodschaptasch, Tis- sing, Vlasmarkt L 18; meisjesmuts, J. de Klercq, K. Noordstr. L 106; handschoen, D. Buckviel, Hofplein E 229; vulpenhou der, Bouwense, Korendijk P 58; zilv. vul potlood, Tissing, Vlasmarkt L 18; kinder- port. m. inh., Bollebrandse, Gravenstr. I 315; glassnij'der, J. G. Carol, Spanj.str. F 68; vulpenhouder, Huibrechtse, Hal Stadhuis; kindertaschje m. inh., de Leeuw, Karelsgang F 44; gedenkpenning, L. Munter, Volderijstr. M 123; zilv. pla quette, Paardenkoper, Oude Mannenhuis; rolletje patronen, v. Moosel, Veerschesin- gel S 56; belastingmerk, Dingemanse, Oud Arn.pad T 120; damesport., A. Din gemanse, Oud Am/pad T 120; zakmes, J. v. 'd. Driest, Maaisbaai P 127; ring sleu tels, B. v. P.; geldstuk, I. v. Dalen, Seis weg; huissleutel, Hubrechtse, Hal Markt; sjaal, veldwachter St. Laurens; rijwiel band, J. Bosscbaart, Jasmijïistr. W 158; sigarenkoker, A. Wolf, Achtersimgel Q 144; dameshorloge, J. Lamport, Gapinge B 118. Wemeldinge. Door bet bestuur der gymnastiekvereeniging „Willen is Kun nen" alhier is tot leider benoemd de 'heer W. B. Schipper te Goes. 's Gravenpolder. Maandagmiddag kwam de gemeenteraad voltallig bijeen in open bare vergadering. De voorzitter houdt een korte nieuwjaarstoespraak, waarin hij er op wijst, dat de zorgen steeds grooter worden. Het vorig jaar is aan werkverschaffing en steun en bijslag uit gegeven f 3220. Spr. herinnert nog aan den brand bij notaris Oele, en dankt ook hier nog de spuitgasten voor hun hulpvaardigheid alsook de motorspuit gasten uit Goes. Weth. Schouten dankt den voorz. voor de gesproken woorden. Ingekomen is het verslag der com missie tQt wering van schoolverzuim, dat geen bijzonderheden bevat. Een schrij ven van Ged. Staten, dat de beslissing over de begrooting 1935 is verdaagd. Een schrijven van .Tohs de Koster, dat hj zijn benoeming tot lid van het B. Armbestuur aanvaardt. Op 14 Dec. was, en moest zijn in kas gemeente-ontvanger 'f4151.97. Een ver zoek van het comité voor jeugdige werk loozen om subsidie voor cursussen In den aanstaanden winter wordt goedge keurd tot een bedrag van f 110. Voor de vereeniging tot hot verstrek ken van L. O. op Geref. grondslag wordt een voorschot van f 400 toegestaan. Een verordening inzake heffing van verschillende leges wordt goedgekeurd. Hierna komt het kohier hondenbelas ting aan de orde. B. en W. stelien voor de oude regeling te handhaven. Dhr Verhulst meent, dat men beter doet, naar Ged. Staten te luisteren. Dhr Ver- mue kan niet begrijpen, waar telkens door weth. Schouten beweerd wordt, dat wij noodlijdend worden, dat B. en W. thans met dit voorstel 'komen. Hj wil niet meer in botsing komen met Ged. Staten. Als de opbrengst minder wordt, ligt de verantwoording niet bj ons, maar bij Ged. Staten. Daarop wordt besloten het honden geld op f6 te brengen en voor een vastliggenden hond op f3. Voor het 3tembure.au voor de ver kiezing van leden voor Prov. Staten en Gemeenteraad, worden hierna de leden aangewezen. Een voorstel van den burgemeester, om het gemeentehuis telefonisch aan te sluiten, wordt aangenomen met 4 tegen 3 st. Tegen de beide weth. en dhr de Koster. Op het bezwaarschrift der gemeente tegen het besluit van den pol der over het dempen van een sloot, is nog geen bericht ontvangen. Op 9 Dec. is het reeds verzonden. Dhr Verhulst wijst op een hoopje vuil, dat al weken aan den Molendijk ligt. Hij informeert of het oók waar is, dat de steunuit'keeringen thans op Maandag ge schieden. 'De voorzitter erkent dat. Dhr Verhulst vindt dit jammer voor de men- schen omdat ze dan Zaterdags niet naar den winkei kunnen. Weth. Schouten zegt: jij bemoeit je mot dingen, waar je niets mee te maken hebt. Zij mogen al blij we zen;, dat ze wat krijgen, enz. Dhr Ver- hulst zegt: dat die menschen recht heb ben op uïtkeering; het is geen gunst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1