Staatsbestuur en volksactie. EERSTE BLAD Buitenland. MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - No. 118 Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f6.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, heeft te Leiden een rede gehou den over „Verantwoordelijk staatsbestuur en volksactie". Aan het verslag daarvan ontleenen wij: Onder een verantwoordelijk Staatsbe stuur moet worden verstaan een Regee ring, die het gezag handhaaft, zoodat het wezen der vrijheid blijft. Velen willen wel gezagshandhaving, doch uitsluitend naar eigen opvatting. Wie de geestelijk- zedelijke vrijheid der burgers verwerpt, maakt het gezag tot macht en geweld. De A.R. verstaan onder gezag, de naar Gods bevel uitgeoefende regeermacht, die een zedelijk karakter draagt en waarbin nen de staatsburger vrij is in zijn over tuiging en het belijdenis doen van zijn overtuiging. De historie leert, dat alleen die gezagshandhaving langdurig bestaan kan. Voorts moet onder een verantwoordelijk Staatsbestuur worden verstaan een Over heid, die het financiëele evenwicht hand haaft, bij rechtvaardige verdeeling van de lasten over de burgers en met behoud van de groote volksbelangen in socialen en cultureelen welstand. Een verantwoordelijk Staatsbestuur er kent, dat de bescherming van de hoofd bronnen der volkswelvaart zijn volle aan dacht eischt. Die taak is buitengewoon zwaar. Velen meenen, dat het langs den weg, die onze Regeering kiest, niet ge lukt. Men vraagt devaluatie, protectie, en ordening. De Regeering heeft herhaal delijk verklaard, dat ze is tegen deva luatie en dat ze een protectionistische tariefpolitiek afwijst. Tegen aanpassing bij de gewijzigde structuur irï het economisch leven door ordening van het bedrijfsleven heeft geen enkele Antirevolutionair bezwaar. De voorbereiding tot nieuwe toestanden is de roeping der Overheid. In de laatste maanden is het moeilijk geworden te weten wat men onder „or dening" verstaat. Het is een Babylonische spraakverwarring geworden. De Soc.-De- mocraten zien in ordening slechts een anti-Kapitalistische strekking. Gelijk Prof. Diepenhorst het zeide, beteekent dat op heffing van den privaten eigendom. Van zulk een ordening zijn wij tegen stander. Wat de Roomsch-Katholieken er onder verstaan, weet spr. sedert eenigen tijd niet meèr. En dat is niet zijn schuld. De R.K. persorganen gaan schrijven over dit vraagstuk, vlak tegen elkaar in. De een wil Staatsordening en de ander be scherming en aanmoediging door de Over heid van uit het leven opkomende krach ten, die naar meer orde streven. Een van de belangrijkste zijden van het ordeningsvraagstuk is, dat men komt in eigen ziel tot ordening in betrekking tot de ordening. Wij staan tegenover ordening in his- torischen zin anders dan velen, omdat velen zich vergissen in de mogelijkheid van vandaag. Bij de A.R. schrijvers is ontwikkeling in de beschouwing, doch steeds handhaven zij individu en gemeen schap in een verhouding, waarbij per soonlijke verantwoordelijkheid en levens openbaring dienstbaar blijft voor de op heffing van de maatschappij. Dr Colijn zeide in de Eerste Kamer, dat die ordening thans met Overheidsingrij pen niet te verwezenlijken is, omdat er te weinig stabiliteit in het leven is. Wie deze ordening tot stand wil bren gen moet uitgaan van de levenskracht van het Christelijk geloof. Als die er niet is, kan ook de Overheid het met uitvaar diging van decreten niet doen. De volksactie moet gericht zijn op een versterking van de volkskracht, die mede werkt tot de mogelijkheid van een ver antwoordelijk Staatsbestuur. Tal van partijen, ook de Chr. Dem. Unie en Staatkundig Gereformeerde, doen het tegendeel. Critiek is heilzaam, doch gezond is die niet als ze uitgaat van volslagen mis vattingen inzake werkelijkheid en Over heidstaak. A.R. mannen en vrouwen, bidt en pleit voor een sterk gezag, doch vergeet nooit, dat het sterkste gezag op aarde is, dat gezag, dat zijn fundament vindt in zijn eigen taak en de wezenlijke vrijheid des volks handhaaft. Volksactie is van het grootste belang als die in overeenstemming met de waar heid is ook in de matiging bij de beoor deeling van de Regeeringsdaden. Als het gaat om de crisismaatregelen, wordt dikwijls niet voldaan aan dien eisch. Spreken in afkeurenden zin mag eerst geschieden, als er recht toe is en men zeker is, dat het anders kon. De Overheid kan thans niet alle be langen ontzien. Elke maatregel, dien de Overheid neemt inzake het economisch leven, heeft tengevolge, dat menschen worden geschaad. Gij moogt vragen en critiseeren, doch niet lasteren en verdacht maken. Niemand, die A.R. wil zijn, mag zich daartoe laten leiden. Onze volksactie is slechts goed als ze is het direct gevolg van het geloof in God en Zijn bestuur in dankbaarheid. Ook nu bij deze pijnigende onzekerheid en moeilijke omstandigheden. Alles wat we nog hebben is Gods gave. Op den grondslag van die dankbaar heid ontwikkelt zich een actie ook in staatkundigen zin om te redden en terug te brengen en getuigenis af te leggen van ons geloof. Zoo heeft ons voorgeslacht gewerkt en geworsteld. Doe gij zoo en al zal men ons nooit erkennen als de hervormers van het leven, dan toch zullen wij ont zaglijk veel doen voor individu en ge meenschap. Velen leggen dezen maatstaf niet aan. Ds Kerstens rede op de vergadering van de Staatkundig Geref. Partij schetste ons als verraders van het volk, als de ver sjacheraars van het geloof, die ons volk hebben overgeleverd aan Rome en het ongeloof. Het is moeilijk bij zulke taal zich te beheerschen, doch streeft er naar en bidt er om. Het is diep droevig om zoo over Over heidspersonen, die hun plicht doen, te spreken en dan zich een belijder van de oude beproefde beginselen te noemen. Leeft rustig en werkt hard zoo roept spr. de A.R. mannen en vrouwen toe en bidt God om Zijn zegen en zie af van alle menschenvertrouwen. Helpt mee aan de instandhouding van ons volksleven en de versterking van het A.R. beginsel om dat het uw plicht is en een heerlijk voor recht. Laat dat uw volksactie zijn in betrekking tot verantwoordelijk staatsbestuur. Hauptman naar de cel des doods. Heden zal het verzoek tot herziening van het Hauptmann-proces worden inge diend. Hauptmann is Zaterdag onder strenge bewaking overgebracht naar de staatsge vangenis te Tenton,' de hoofdstad van den staat New-Jersey, waar hij is opgesloten in de cel, bestemd voor de ter dood ver oordeelden. Hij heet thans niet meer Hauptmann, doch is nummer 17490 geworden. Revolutionaire propaganda in Amerika. Een commissie uit het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft een onder zoek ingesteld naar aanleiding van een mededeeling van den gepensioneerden gen.-majoor Smedley Butler, dat een half millioen fascisten een opmarsch naar Washington voorbereiden. Deze beschul diging is thans door de commissie als juist aanvaard, doch zij spreekt tevens over andere bewegingen van revolutio nairen aard. Zij zegt: onderdanen van Duitschland, Mexico, Italië en Sovjet-Rus- 'thnd in vele steden voeren actieve pro paganda. Zij hebben organisaties gesticht, welke ten doel hebben den democratischen regeeringsvorm der Vereenigde Staten met geweld van wapenen omver te werpen. Een geweldige hoeveelheid propaganda materiaal is overgelegd, dat verspreid is onder de aanhangers van fascistische en communistische denkbeelden. Ook leden van het Duitsche gezantschap te Washington zijn volgens het rapport in deze zaak betrokken. Uit het bewijs materiaal concludeert de commissie, dat een aantal Duitsche consuls zich geheel in dienst van de fascistisch-revolutionaire beweging hebben gesteld. Vertegenwoordi gers van Moskou hebben zich niet ge houden aan de belofte, die bij de erken ning der Sovjet-Unie is gegeven en heb ben intensief propaganda gevoerd. Het rapport eindigt met het Congres te verzoeken, wetten af te kondigen, op dat er een einde komt aan deze buiten- landsche propaganda en agitatie. De Fransch-Britsche onderhandelingen. Het is waarschijnlijk, dat de Fransch- Britsche onderhandelingen vandaag via de kanselarijen zullen beginnen. Zij zullen slechts in een actieve phase treden, nadat a.s. Dinsdag te Parijs en a.s. Woensdag te Londen een ministerraad is gehouden. De algemeene opvatting is, dat de onderhandelingen tusschen Parijs en Lon den zullen uitloopen op het zenden eener nieuwe mededeeling naar Berlijn. Men gelooft, dat de Britsche regeering pas na dezen stap in particuliere samen- spreking met Berlijn zou treden. Italië en Abessinië. Officieel wordt medegedeeld, dat twee Italiaanscbe bataljons fascistische militie ter sterkte van ongeveer 3000 man van Rome naar Messina zijn vertrokken, waar zij zich zullen inschepen naar Ilaliaansck Oost-Afrika. Voor het vertrek heeft Mussolini in ge zelschap van den chef van den generalen staf der militie, generaal Tëruzzi, de bei de bataljons geïnspecteerd en een korte toespraak gehouden. Tegelijkertijd heeft de Italiaansche kroonprins te Napels een derde bataljon fascistische militie geïnspecteerd, dat eveneens naar Oost-Afrika is vertrokken. In België het cadeaustelsel van 1 April af wettelijk verboden. De Belgische regeering „heeft het noo- dig geacht", zooals haar voordracht aan den Koning luidde, het „stelsel van ver koop met premiën grondig uit te roeien, om nog alleen te laten voortbestaan de premie, welke gelijkstaat, in werkelijk heid, met een terugbetaling". Als gevolg daarvan is door Koning Leopold een besluit afgekondigd, volgens hetwelk van 1 April af de verkoop met premiën in België is verboden. Het verbod geldt zoowel den groot- als den kleinhandel. Slechts is nog toege staan het verschaffen van premie-zegels, in welk geval de kooper echter naar diens eigen keuze óf het bedrag der ze gels in contanten óf het daarvoor gel dende geschenk moet kunnen verwerven. Ten opzichte van den handel in artike len van allereerste noodzakelijkheid en van die artikelen, waarbij de afschaffing van het cadeaustelsel in het belang van de betrokken nijverheid is, kan de Ko ning het voorrecht der afwijking van het verbod opheffen. Het voorrecht premiezegels te mogen verstrekken kan verder afhankelijk wor den gesteld van het geven van de ,noo- dige waarborgen. De griep in het buitenland. De griep-epidemie in Frankrijk heeft zich ook tot het garnizoen te Amiens uitgebreid. Tot nu zijn hieraan 3 dooden ten offer gevallen. Te Stamboel is de griep-epidemie, die reeds aan het minderen was, plotseling in verergde mate weer opgekomen. De scholen moeten voorloopig 10 dagen ge sloten blijven. De minister van nationale defensie in België heeft verklaard, dat alle maatrege len zijn getroffen om de griep-epidemie, welke in lichten graad in het leger heerscht, te stuiten. Het einde van de Red Star Line. Met weemoed zal de Antwerpsche be volking het bericht vernemen, dat de stoomschepen Pennland en Westernland van de Red Star Line thans definitief aan de reederij Arnold Bernstein te Hamburg, verkocht zijn. Wel zullen deze schepen tusschen Antwerpen en New York in de vaart worden gehouden, maar de kantoren van de Red Star worden naar Hamburg overgebracht, terwijl de lijn voortaan German Red Star Line zal heeten. Korte Berichten. Door het thans warme weer in de Kaukasus zijn de sneeuwmassa's op de bergen gesmolten en stroomt het water in de dalen. De rivieren Koera en Araks zijn reeds buiten hun oevers getreden en hebben tal van dorpen nabij Eriwan overstroomd. Het aantal ingeschreven werkloozen in Frankrijk bedroeg op 9 dezer 496.500 tegenover 487.426 op 2 Febr. Verleden jaar bedroeg het aantal op 9 Febr. 043.715. - Prinses Joséphine van België, zus ter van wijlen koning Albert, heeft haar intrede gedaan als kloosterlinge te Frei burg. Anne Marie van Giorgio, secreta resse van Walter Adam, den leider van het Vaderlandsc'he Front in Oostenrijk, is Zaterdag gearresteerd, verdacht van het verkoopen van documenten aan de na- tionaal-socialisten. De Weensche politie heeft Vrijdag een geheime vergadering van communis ten overrompeld, waarbij ook arrestaties werden gedaan. In het tiende district werden roode vlaggen geheschen: in het zevende was een transparant aangebracht, met de woorden „Wij leven en komen terug". Dë Bond van Koffiehuis- en Ho telhouders te Luik en omstreken heeft besloten als protest tegen het feit, dat het alcoholverbod nog steeds niet is op geheven, eerstdaags alle hotels en restau rants voor een nader te bepalen tijd te sluiten. i De Brusselsche bakkers hebben besloten den broodprijs met 10 centimes te verlagen ten einde op deze wijze de actie van de regeering tot verlaging van de kosten van levensonderhoud te onder steunen. De mariniers in Rotterdam terug. De mariniers zijn weer thuis! Een groote schare heeft bij station Maas te Rotterdam Zaterdagavond de te- rugkeerende mariniers opgewacht, en toen deze, na om 8 u. 20 te zijn aangeko men, onder de overkapping uit marcheer den heeft men hen luide toegejuicht. Het feit, dat ondanks striemende wind- en regenvlagen honderden reeds een half uur voor het aangekondigde tijd stip van aankomst, blootgesteld aan de elementen, stonden te wachten, om de te rugkeerenden een welkom toe te roepen, was wel een ondubbelzinnig getuigenis van de populariteit welke het korps in Rotterdam geniet. Na aankomst van den trein klonken er bevelen en fluitsignalen; er werd aange treden en toen ging het door dichte drom men menschen heen naar de kazerne. In den stroomenden regen, onder trom geroffel en gefluit van de pijpers, mar cheerde het bataljon de binnenplaats van de Marinierskazerne op en maakte daar front. Vice-admiraal de Graaff heeft het ba taljon toegesproken. Spr. zeide, dat de minister van Defensie het betreurde bij deze thuiskomst niet tegenwoordig tc kunnen zijn, zooals hij op 20 December persoonlijk afscheid genomen heeft om allen een goede reis te wenschen en daar om spr. opdracht gegeven had de troep welkom te heeten. Zijn Exc. hoopt, dat gij allen de uwen in goeden welstand zult aantreffen. Gij hebt uw taak volbracht op een wijze, die tot volle tevredenheid aanlei ding geeft. Door uw voorbeeldige handelingen hebt gij er bovendien toe bijgedragen, dat de marine, die sedert Februari 1933 veel van haar aanzien verloren had, weer he langrijk daarvan teruggewonnen heeft. Spr. is dankbaar, dat hij bekend kon maken, dat het Hare Majesteit behaagd heeft, de bijzondere prestaties van ka pitein De Bruyne, in den dienst van de weermacht in den vreemde te belconen. Nadat de troep het geweer gepresenteerd heeft, las vice-admiraal De Graaff dau het Kon. besluit voor, waarbij kapitein M. R. de Bruyne, op voordracht van den minister van Defensie, bevorderd wordt tot officier in de orde van Oranje Nassau, met de zwaarden. De vice-admiraal spelde vervolgens ka pitein De Bruyne de onderscheiding op de borst. Spr. eindigde met een driewerf „Leve de Koningin", waarmede de ganscbe troep instemde. Dadelijk na afloop van de plechtige ontvangst heeft kapitein De Bruyne zich beschikbaar gesteld om het een en an der over het verblijf in het Saargebied te vertellen. Men vroeg hem, hoe het con tact geweest was tusschen de mariniers en de bevolking. Dat contact, aldus kapitein De Bruyne, is' nooit zoo innig geweest, omdat er voor gewaakt moest worden, dat er on aangename dingen zouden voordoen. Over het algemeen was de bevolking zeer welwillend, maar dat neemt toch niet weg, dat er elementen onder konden zijn, die onze mariniers, als zij aan het pas sagieren waren, zouden kunnen dwingen bijvoorbeeld den Hitlergroet te brengen. Ik heb dergelijke dingen willen voorko men, en als het contact minder innig ge weest is, als het wel had kunnen zijn, dan ben ik daarvan de oorzaak. Voor het passagieren waren ook strenge maatrege len genomen en die zijn den geheelen duur van het verblijf gehandhaafd ge bleven. Zoo was het de mariniers slechts toegestaan in Saarbrücken twee uitge zochte café's te bezoeken, en dan slechts als ze met tweeën of drieën waren. Onbewaakte overwegen. Met toeneming van het autoverkeer is het aantal ongelukken op den openbaren weg onrustbarend gestegen. In vergelij king daarmede is het aantal ongelukken op onbewaakte overwegen, welke bijna altijd het gevolg zijn van eigen onoplet tendheid, betrekkelijk gering. Uit het feit, dat in 1933 243 aanrijdingen van sluit- boomen van wei bewaakte overwegen zijn voorgevallen, en in 19:34 over de eer ste 11 maanden van het jaar 197, blijkt duidelijk, dat vele autobestuurders niet voldoende de voorzichtigheid in acht ne men, aldus de minister van Waterstaat a.i. in de M. v. A. inzake de Waterstaats- begrooting. De bewaking wordt slechts weggeno men na degelijk plaatselijk onderzoek en nadat verschillende autoriteiten en de Binnenland. Koningin en Prinses naar Zwitserland. De storm van Zaterdag. De Middelburgsche begrooting aangeno men. De mariniers weer terug uit het Saar gebied. Buitenland. Fransch-Britsche onderhandelingen. Revolutionaire propaganda in Amerika. verkeersbonden zijn gehoord. Wederin stelling van afsluiting en bewaking, waartegen alleen reeds om financieels redenen bezwaar zou bestaan, zou ook uit verkeersongpunt geen verbetering zijn. Fluitsèinen bij mist worden eerst se dert 1 October 1934 gegeven. Daar bo vendien bet aantal ongelukken bij mist altijd zeer gering is geweest, kan een bepaald resultaat niet worden medege deeld. De proeven met schuin naar boven schijnende koplamp bij de Diesel-pleetri- sche treinen hebben tot nog toe niet tot gunstig resultaat geleid, daar de uitge zonden lichtbundel bij daglicht, onvol doende zichtbaar .is. Wijlen minister Kalff schatte in 1933 de kosten van invoering van. een auto matisch lichtsignaal bij onbewaakte over wegen op f 600 per overweg, waardoor bij voor 2500 overwegen kwam tol een bedrag van 1M millioen. In het adres van den A.N.W.B. en do K.N.A.G. vaD Juli 1934 worden die kosten geschat op f250 per overweg, hetgeen voor een wer kelijk betrouwbaar sein zeker- aan den lagen kant is. Een logische kostenverdeeling voor een verbeterde signaalgeving (bij onbe waakte overwegen tusschen het weg- en het railverkeer zou groote moeilijkheden opleveren, daar slechts enkele dier over wegen gelegen zijn in Rijkswegen. Pensioenen van spoorwegpersoneel. De Protestantsch-Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel en de Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel o.a. Sint Raphael hebben aan da Tweede Kamer der Staten-Generaal een uitvoerig adres gezonden, waarin zij ver zoeken in overeenstemming met het oor deel der Commissie van Bijstand van het Pensioenfonds, goedkeuring aan het wetsontwerp tot wijziging van de pen sioenwet voor de spoorwegambtenaren, te willen onthouden. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen bet arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, mr F. A. Gutteling, eandidaat-notaris al daar. Een nieuwe opdracht uit Rusland. Naar men verneemt, beeft de Neder- landsche Scbeepsbouw-Mij. te Amster dam van Sow jet-Rusland opdracht ge kregen tot den bouw van twee motor schepen, met een draagvermogen van 3500 ton elk, welke schepen speciaal zul len worden ingericht voor het transport van hout. De Koningin en Prinses Juliana naar Zwitserland. H. M. de Koningin en de Prinses stel len zich voor op Woensdag 20 dezer voor eenigen tijd naar Zwitserland te gaan. De Prinses is voornemens uiterlijk 12 Maart terug te keeren, terwijl Hare Ma jesteit de Prinses zoolang zal gezelschap houden als de werkzaamheden van de Koningin dit zullen toelaten. H. K. H. Prinses Juliaua is weder her steld en heeft reeds een vergadering hij- gewoond van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. H. M. de Koningin bezoekt de tentoon stelling van kantwerken. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmid dag een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van kantwerken, welke de Neder landsche Ka.ntwerkvereeniging 't Moien- wiekje in de Japansche Zaal van het Paleis Huis ten Bosch houdt. Toen H. M. de zaal betrad waren juist twee Zeeuwsche meisjes met het vervaar digen van kant bezig, waarvoor H. M. veel belangstelling loonde en daarvan deed blijken door bet doen van enkele aankoopen. De Koningin onderhield zich met do beide kantwerksters. Het Ochtendnieuws van „De Standaard". Het Ochtendblad van „Do Standaard" en „De Amsterdammer", hetwelk on geveer half December j.l. voor het eerst verscheen, is thans weder opgeheven. In een circulaire deelt de directie mede, dat de wijze, waarop door de lezers op den oproep is gereageerd, tot diepe teleur stelling heeft geleid. Oorspronkelijk was J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1