EERSTE BLAD Wat van den Staat te verwachten Buitenland. HET ADRES A. WILKING ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 117 Binnenland Gemeenteraad van Middelburg. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, De Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dr van Lonkhuyzen 'behandelt vervol gens de vraag wat wij van den Ghriste- 1 ijken Staat inzonderheid in den strijd tegen de geestelijke en zedelijke ontaarding van ons volk mogen verwachten. Terecht stelt 'hij daarbij op 'den voor grond, dat de Staat zijn Christelijk 'karak ter ook toont in het waken over de na tuurlijke zaken in de handhaving van ge zag en orde en het verleenen van hulp voor de natuurlijke levenskringen. Het is goed, dat 'hierop de nadruk is gelegd. Men stelt het b.v. soms voor alsof het Kabinet Colijn zich in hoofdzaak met problemen van zakelijken aard bezig 'houdt, dat het meer aandacht schenkt aan practisohe, dan aan principieele zaken. Wie nadenkt gevoelt, dat hier geen tegen stelling bestaat, maar dat het Kabinet juist door orde op zaken te stellen zijn Christelijke roeping vervult. Immers op deze wijze worden de voorwaarden ge schapen, die den opbloei van een gezond huiselijk en kerkelijk leven mogelijk ma ken. De geestelijke en zedelijke belangen komen nooit meer in 't gedrang dan in tijden van verwarring en onrust. Het doet eenigszins vreemd aan als in verband hiermede de opmerking wordt gemaakt, dat wij toch eenmaal weer terug moeten keeren tot positief Christelijke po litiek, terwijl tegelijkertijd met waardee ring gewag wordt gemaakt van wat ver schillende gemeenteraden tegen vloeken en godslasteringen bepaalden van wat gedaan werd tegen het openlijk te koop aanbieden van godslasterlijke lectuur; van wat de wet-Donner beloofde te geven be treffende de smalende godslastering en van de wet-Van Sehaik inzake de be scherming der openbare orde. Dr van Lonkhuyzen zou liever verder willyen gaan, maar: „in elk geval meen ik, dat bij alle andere actie tegen dit kwaad hier de weg gewe'zen werd, waarop we als Christelijke Staat hebben voort te gaan." Met dit verder gaan wordt gedoeld op maatregelen tegen het misbruik van de vrijheid van drukpers, maar dan wordt ook onmiddellijk en met instemming weer gewag gemaakt van de verklaring van Minister van Sehaik, dat het vraagstuk van de wijziging van de wet op vereeni- ging en vergadering bij de Regeering in onderzoek is en dat zij zich mede op het gebied van de openbare zedelijkheid dili gent toont. De schrijver weet dus te waardeeren, dat de Regeering zich in de goede richting beweegt. En 'hij toont ook oog te hebben voor de moeilijkheden, die zich hierbij voordoen. De Overheid heeft een taak om op haar terrein de ondermijning der religie tegen te gaan, maar toegestemd wordt, „dat men ongetwijfeld met straf bepalingen tegen de geestelijke uitingen spaarzaam moet zijn en voorzichtig moet zijn en dat 'geestelijke en zedelijke midde len tot bestrijding van dit kwaad de voor keur moeten hebben." Dr van Lonkhuyzen komt dan tot de uiterst belangrijke en allesbeheerschen- de vraag Heeft de Christelijke Staat van Godswege een taak om in onzen tijd den godsdienst, speciaal den 'Christelijken godsdienst, met haar middelen te bescher men tegen wat op publiek terrein bewust en stelselmatig uitgegoten wordt tot on dermijning van het Christelijk geloof." Dat is een vraag van groote beteekenis. Dat de 'Overheid aan de wet Gods gebon den is, daaromtrent bestaat in den kring waartegen Dr. van L. zich richt, geen verschil van meening. Maar welke is nu de speciale wet Gods voor de Overheid Aanvankelijk heeft 'het den schijn alsof de schrijver wat dit betreft een andere opvatting heeft dan de A.R.-partij. Met name maakt hij bezwaar, dat Art. 4 van het program van beginselen zich niet meer positief uitspreekt. «Heeft zoo vraagt 'hij de Chris telijke Staat van Gods wege een taak om in onzen tijd den godsdienst, speciaal den Christelijken godsdienst met haar mid delen te beschermen tegen wat op publiek terrein bewust en stelselmatig uitgegoten wordt tot ondermijning van het Christelijk geloof, van alle geloof, van alle godsbesef, van al wat heilig is En na dan aangehaald te hebben wat Dr Kuyper schreef in de toelichting van het program bij Art. 4 en door Dr Colijn met instemming aangehaald, vervolgt 'hij: 'j ;voor 011s kunnen deze weg niet als de juiste erkennen." Hier maakt echter naar het ons voor komt de schrijver een fout, door vrijheid van godsdienst in den meest breeden zin, op één lijn te stellen met wat we in onze dagen zien nu er een welbewust en stel selmatig pogen is om 'God en den Chris tus te hoonen en het Christelijk geloof uit te roeien, en waartegen ook van A.R. zijde door Minister Donner en in Gemeen teraden is opgetreden. Onze ruimte laat niet toe op 'dit onder werp thans verder in te gaan. Wü kunnen niet in alles de opvattingen van Dr v. L. onderschrijven. Maar we juichen het toe, dat hij door zijn studie een poging heeft gedaan om een stoot te geven tot 'het denken over, bespre ken van, en zoeken naar wegen, waarin omtrent de taak van de Overheid overeenkomstig de haar gegeven wetten, meerdere helderheid wordt verkregen. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Jonge communisten vermoord. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Moskou, dat volgens berichten uit het Azof Donets-gebied in het dorp Nowoje Koebanskoje een aantal 'boeren op straat twee jeugdige communisten hebben dood geschoten en 'drie andere hebben gekwetst. De politieke politie heeft zes menschen gearresteerd. De daad zou een gevolg zijn van de maatregelen van plaatselijke com munistische instanties, tegen boeren, die zidh tegen collectiviseering verzetten. Hevige koude in Servië en Hongarije. De koude, welke op het oogenblik te Belgrado heerscht is, volgens Reuter, zoo intens, dat de scholen voorloopig voor acht dagen gesloten zijn. Er kan geen markt worden gehouden. De melk is tot een vaste massa bevroren en de eieren barsten. De temperatuur is tot 28 graden onder nul gedaald, en de Donau en Save zijn geheel toegevroren, zoodat ook het scheep vaartverkeer stil ligt. De buitengewoon strenge koude in Hongarije heeft verscheidene slachtoffers geëisdht. Op het marktplein te Szegedin heeft de politie een slede aangehouden, waarvan de bestuurder half bevroren in bewusteloozen toestand naar bet zieken huis moest worden gebracht. Een boerenvrouw is 'bij Szegedin op weg naar huis door de koude bewusteloos ge raakt en doodgevroren. Een 88-jarige daglooner is eveneens op een landweg doodgevroren. Het huis van een landbou wer was tijdens den nacht tot aan den schoorsteen ingesneeuwd. De boeren konden slechts met groote moeite de in gevaar verkeerende bewoners redden. Na Hauptmann's veroordeeling. 'De affaire Hauptmann neemt thans een dramatische wending nu staatsambtena ren hebben medegedeeld, dat vier getui gen a décharge, die verklaringen hebben afgelegd nopens het alibi van Hauptmann zullen worden vervolgd wegens meineed. Het New-Yoriksche blad „Daily News" beweert, dat de justitioneele dienst van de New-Yorksche politie reeds langen tijd er van op de hoogte is, dat Hauptmann een medeplichtige 'heeft gehad. De autoriteiten zouden slechts een gun stige gelegenheid afwachten om hem te arresteeren. Lindbergh zou dezen mede plichtige op het kerkhof te Bronx hebben gezien, toen Condon het losgeld overhan digde. Nieuw lawine-gevaar in Zwitserland. Een scherpe Noord-Westenwind, ge paard met 'hevigen regen, gaat over Zwit serland. De rivieren beginnen snel te stij gen en de sneeuw op de bergen smelt reeds op een hoogte van 1100 meter. Het lawine-gevaar is dientengevolge weer groot geworden en het skiën in de honger gelegen 'bergen is gevaarlijk. Marinevliegtuig vergaan op Sicilië. Negen dooden. Naar Reuter uit Messina meldt, is een Engelsch watervliegtuig in den mist bran dend neergestort op een heuvel in de buurt van de stad. Blijkens een bericht van het ministerie van luchtvaart te Londen is het veronge lukte toestel, het watervliegtuig K 3595 van het type Singapore III, dat van Napels op weg was naar het marine vliegkamp van de luchtmacht te Cala- frana op Malta. De bemanning van het toestel bestond uit twee officieren en zes man en voorts was er een technisch amb tenaar aan boord van de werf van de Koninklijke luchtmacht te Farnborough. Men wist te Londen nog niet hoe het on geluk zich had toegedragen, maar -deed zijn 'best zoo snel mogelijk de noodige ge gevens te verkrijgen. Reuter meldt nader uit Messina, dat de lijken van alle negen opvarenden van de K 3595 zijn gevonden en gekist zijn. Sterke aardschokken waargenomen. 'Op de eilanden in de Zee van Marmora, die begin Januari reeds door verscheidene hevige aardbevingen werden geteisterd, hebben zich opnieuw sterke aardschokken voorgedaan, gepaard gaande met onder- aardsch gerommel. In den nacht van Woensdag op Don derdag werden 15 aardschokken gevoeld. De bevolking, voor zooverre zij nog ter plaatse is en op verschillende wijze zich een tijdelijk onderdak in de verwoeste streek had verschaft, vlucht thans naar het vasteland. Abessynië protesteert tegen mobilisatie. De regeering van Abessynië heeft aan die van Italië een telegram gezonden, waarin zij protesteert tegen de mobilisa tie van Italiaansche troepen. Zij voegt er bij, dat er geen concentratie__van Abessy- nische troepen bij Oeal-Oeal heeft plaats gehad. De Belgische textielindustrie. De Vereeniging van Werkgevers in de Textielindustrie te Verviers en omstreken heeft besloten met ingang van Maart a.s. de loonen met 5 pet. te verlagen. Wij herinneren er aan, dat pas enkele maanden geleden de groote staking der textielarbeiders in dit gebied met een zware nederlaag der stakers is geëindigd. Van de 16000 bij dit arbeidsconflict be trokken arbeiders werden er slechts 8000 weer in dienst gesteld op de door de pa troons gestelde voorwaarden. Korte Berichten. De Belgische minister van Defensie heeft bekend gemaakt, dat 'hij alle maat regelen heeft genomen tot beteugeling van de griepepidemie in het Belgische leger, welke trouwens geen grooten omvang heeft aangenomen. In Bulgarije neemt de koude nog steeds toe. In bepaalde districten heeft men meer dan dertig graden vorst 'gere gistreerd. De Donau is dichtgevroren. Het volkscommissariaat voor de spoorwegen heeft de nieuwe voorschrif ten voor de Russische spoorwegen aan genomen, waarbij' de chefs der afzonder lijke trajecten persoonlijk verantwoorde lijk worden gesteld in plaats van dat, zoo als tot nu toe het geval was, de verant woordelijkheid bij groepen personen be rust. Uit Charbin wordt gemeld, dat vier Russische beambten van den Oost-Ghi- neeschen spoorweg gearresteerd zijn bij een poging om de groote spoorwegbrug over de Soengari met dynamiet te vernie len. Deze spoorweg ligt 'dicht bij' Tao- laitsjao. De poging werd verijdeld, maar bizonderheden er over zijn nog niet be kend. In de maand Januari is het aantal werkloozen in Zwitserland gestegen van 91196 tot 110283, d.i. ruim 11000 meer dan op 31 Januari 1934. DE SPOORWEGTEKORTEN. In de memorie van antwoord inzake de Waterstaatsbegroo'ting, aan de Eerste Kamer, zegt Minister Colijn, dat hij van zorg vervuld is, omtrent het spoorwegte kort, al mag misschien Mijken, dat het voor 1934 niet sterk is toegenomen. Ech ter betwijfelt de minister of bij het afdee- ling'sonderzoek wel voldoende aandacht is geschonken aan de algemeene bezuini ging sedert 1921. In dat jaar waren de exploitatie-uitgaven gestegen tot 194 millioen, welk bedrag voor 1934 gedaald is tot 109 millioen, en voor 1935 vermoe delijk ongeveer de helft van 1921 zal bedragen, ondanks het feit, dat gaande weg allerlei bezuinigingsmogelijkheden uitgeput raken. D'at de spoorwegleiding in een vorige periode van tekorten (19211923) deze snel wist te overwinnen en dat het 'thans anders is. is vooral te verklaren uit het groote verschil in omstandigheden ten aanzien van de ontvangsten. Zoolang de crisis in haar huidigen omvang blijft woeden en zich in den goederenruil be perking op beperking stapelt, blijft het gevaar dreigen, dat ondanks de strengste bezuiniging de hiermede verkregen ver mindering van uitgaven aanhoudend door daling van ontvangsten zal worden achterhaald. Onder deze omstandigheden ware het een illusie te meenen, dat door wijziging in den bedrijfsvorm verdwijning van de tekorten zou worden bereikt. Naar aanleiding van de telkens uitge strooide geruchten deelt de minister me de, dat het niet waar is, dat de A.T.O. met verlies werkt. Zij levert steeds overschot ten ondanks hoog gestelde afschrijvin gen. Van de overschotten is niets aan het bedrijf onttrokken. Nu aanmerkelijke tekorten door het Rijk moeten worden bijgepast, kan uiter aard het personeelvraagstuk bij de spoor wegen voor de regeering niet buiten be schouwing blijven. Men kan bij de beoor deeling van de positie van het spoorweg personeel onmogelijk de oogen sluiten voor de geldelijke uitkomsten van het be drijf. Telefoonverkeer met België. In het telefoonverkeer met België is de gelegenheid opengesteld om abonnements gesprekken te voeren voor tijdvakken kor ter dan 'n maand. 'Voorts is een regeling getroffen voor het voeren van gesprek ken, waarvan de kosten door den opgeroepene worden betaald. Tevens kun nen voortaan abonnementsgesprekken worden gevoerd tusscjaen 16 en 19 uur tegen 4/5 van het normale tarief. De wilde busdiensten. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van waterstaat wordt o.m. gezegd: Het inderdaad op onrustbarende wijze toenemend euvel der wilde busdiensten heeft de volle aandacht, ook van politie en justitie. Mocht, ondanks de jurispru dentie, zooals deze zich in den laatsten tijd heeft ontwikkeld, 'blijken, dat met de bestaande wettelijke bepalingen het euvel niet afdoende kan worden bestreden, dan zal verscherping noodzakelijk zijn. 'Omtrent Tegeling van den arbeidstijd van chauffeurs wordt met den minister van sociale zaken overleg gepleegd. Een wettelijke regeling is in ver gevorderden staat van voorbereiding. Inspectie bij het Lager Onderwijs. De Staatscourant van gisteravond bevat een Kon. besluit, waarbij met ingang van 1 Mei 1935 het aantal inspecteurs van 52 wordt gebracht op 49 en het aantal schoolopzieners van 9 op 8. Vervallen zijn de inspecties Schiedam Ommen en Appingedam. Het aantal schoolopzieners te Amster dam wordt gebracht van vier op drie. Intemeeringskamp bij Beilen? Zooals bekend, worden er vanwege de regeering plannen uitgewerkt, om onge- wenschte vreemdelingen, die niet over de grens worden geleid, in een intemee ringskamp onder te brengen. Naar de Msb. thans verneemt, zal dit kamp worden ingericht te Beilen by Assen. Nederlandsche mariniers te gast bij Fransche infanterie. Het Nederlandsche contingent van de internationale troepen uit het Saargebied is gistermorgen om vijf uur te Thionville aangekomen, waar de mariniers door het 168ste regiment infanterie onder leiding van eerste-iuitenant Chateignon werden verwelkomd. De Nederlanders werden op 'het perron met militaire muziek ontvan gen. Aan een diner, dat door. de Fransche militaire autoriteiten werd gegeven, heeft ook de gouverneur van Metz, generaal 'Guitry, deelgenomen. Vergadering van Vrijdag 15 Febr. 1935, te 2 uur. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. Het adres inzake een verordening op de taxi's werd in handen gesteld van B, en W. om advies. Benoeming onderwijzer U. L. 0,-s chool voor Jongens. De heer Hoogerwerf, nr 1 van de voor dracht had gemeld zich terug te trek ken, gezien zijn kansen elders. Benoemd werd nu de heer J. ten Siet- hoff te Den Haag met alg. stemmen. Nadere vaststelling school- g e 1 d-v erordening, Gymna sium. Dhr M o n d e e I meent, dat uit de wenschen van den Minister blijkt, hoe weinig de Raad feitelijk te zeggen heeft. Tegen het rekening houden met het ver mogen is geen bezwaar, doch wel betreurt spr. het dat geen hoeken enz. beschik baar mogen worden gesteld. Dhr Jeronimus heeft bezwaar te gen de bepaling, dat men zijn biljet van de vermogensbelasting moet 'overleggen. Wat, als men dat niet wil? Dhr Portheine vraagt, in welke Binnenland. Gemeenteraden van Middelburg en Goes. Minister Colijn over de spoorwegtekorten. Bestrijding wilde busdiensten. Buitenland. Hevige koude in het buitenland. Marinevliegtuig vergaan. gevallen men overlegging van het biljet zal vragen. Dhr B o a s s o n verzekert dat B. en W. het zeer betreuren, dat de verorde ning niet is geaccepteerd zooals de Raad haar vaststelde. De kwestie van 't inzien van het belastingbiljet is zeker een zeer deilicate kwestie. Niet echter een der beste vindingen van het ministerie. Er zal coulant gebruik van worden gemaakt. Bij weigering van inzage moet de toe lating worden geweigerd. Dan kan de be trokkene zich in beroep voorzien. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Regeling voor aanplak king verkiezingsbi! jetten. Op verzoek van dhr Jeronimus deelt dhr Onderdijk mede, dat in 1933 f 74 door de gemeente voor dit werk is be stemd. Dhr v. d. F e 11 z is tegen het plakken op den muur van school J. Men moet de jeugd dit besparen. Van de tijdelijke borden moeten alle partijen gebruik kunnen maken, en niet een of enkele partijen, die niet gesierd zijn met voldoende bescheidenheid. Zijn de borden niet te verdeelen in vakken ge lijk aan het aantal partijen? Dhr Jeronimus kan zich met hel voorstel vereenigen, als men rekening houdt met de bezwaren van den heer v. d. Feltz. Spr. vraagt nog, of men niet moet spreken van „partijen of bewe gingen" (gelach). Dhr Onderdijk zegt, dat op school J in 1933 niet is geplakt, maar op een bord in de omgeving. Spr. vertrouwde, dat men zal voldoen aan de wensch bescheiden te zijn met het innemen van plaatsen. Dhr v. d. Feltz wil één voorschrift, dhr H a r t h o o r n wil voor iedere partij een plaats. Dhr M o n d e e 1 meent, dat het gaat 'Olm meer of mindere activiteit. Want als regel is er een „gentleman's agreement" onder de plakkers. De voor z. zegt, dat B. en W. niet op zich kunnen nemen alle bezwaren te on dervangen. Dhr v. d. Feltz stelt voor één biljet op één bord tot door B. en W. vast te stellen maximum-afmeting. Dhr Da Bruin w?il het heelemaal weglaten. De v o o r z. wil het nog éénmaal pro- beeren. Dhr Cornelisse zegt o.a. dat één maat niet is vast te stellen. Het voorstel-óén biljet wordt verwor pen met 10 tegen 7 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen z.h.st. Goedkeuring begrooting 1935 Go d s h u i z e n. Mevr. W e ij 1 licht het rapport der commissie .van financiën ter zake nader toe. Daarbij' bleek, dat de aanvankelijke bezwaren later zijn vervallen, toen het duidelijk bleek, dat men het gemiddelde over de laatste drie jaren als ontvangsten had geraamd. Voor hen, die naar een ziekenhuis moeten kunnen de financieele bezwaren niet gelden. In 1933 was de economische toestand reeds zoo, dat velen een klasse lager gin gen liggen dan anders het geval zou zijn. Het gevolg van een al of niet goed bezet ten is een grooter of kleiner nadeeiig saldo. Een lid van den Raad heeft irstegen stelling met vroeger, reeds verklaard, dat het financieel beheer goed is. Men hoort althans van dhr v. d. Feltz geen klachten meer. Spr. heeft een 'onderhoud gehad met den voorzitter en den secretaris van het bestuur, en daarbij! bleek, dat het na deeiig saldo wellicht iets hooger zal zijn dan over 1934, maar niet van groote beteekenis. De begrooting 1935 is ge grond op 3 normale jaren, en spr. meent dat het alleszins gewenscht is de begroo ting goed te keuren. Dhr K g e 1 e r wijst er op, dat het B. A. voor 1934 f 23.000 zal betalen aan het gasthuis. Voor 1935 denkt spreker aan een bijdrage van f25.000, terwijl f 35.000 is uitgetrokken. Spr. verwacht een steeds grootere klasseverschuiving. Spr. meent, dat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3