Waarom Advertentie ZWANEN BERG'S Rechtszaken KLEINE ADVERTENTIËN Ingezonden Stukken WEEK-ABONNEMENTEN Telegrammen. Marktberichten. Burgerlijke Stand staat er geen van Uwe Firma op deze plaats Een zeer groot getal lezers zou er nota van hebben genomen Finantiëele Berichten PAKJES J&T SOEPEN ZONDER PRIJSVERH00GING Ailoop Aanbestedingen, Verkoopingen cbi. Ingezonden Mededeelfng. U- J Voordaellg en overheerlijk I Portie» voor 15 Cent I verhinderen, dat de geheele bovenverdie ping uitbrandde. Door de gladheid ge- va 11 e n. De 55-jarige melkventer K. te Meppel is gistermiddag tengevolge van de gladheid van den weg gevallen. De man kwam op het hoofd terecht. Bewusteloos werd hij in een winkel binnengedragen, waar de te hulp geroepen dokter slechts den dood kon constateeren. 3-jarig kindje verbrand. Zaterdag is te Apeldoorn het 3-jarig zoon tje van den heer K. tijdens een korte af wezigheid van zijn moeder, die hem zou wasschen, in een teil met kokend water gevallen en eenige oogenblikken daarna aan de bekomen verwondingen overleden. Een smokkelaar me t een r ij k gewaad. Op het grensstation Beuthen heeft de grenspolitie Zaterdag den te Antwerpen wonenden Poolschen onderdaan Maximilian Schoener gearres teerd. Er werden ongeveer 1000 edelstee- nen ter waarde van een millioen zloty in zijn bezit gevonden. Hij probeerde de kost bare steenen Polen binnen te smokkelen, waartoe hij ze in kleedingstukken had ge naaid. De smokkelaar heeft echter zijn waardevol costuum moeten afleggen. De Koningin koopt bloe men. Het gebeurde Vrijdagmiddag om een uur of drie te Den Haag. Uren had hij er al gestaan, daar op den hoek van de Rijnstraat, in den scherpen Oostenwind, om met z'n mandje bloemen een paar 'kwartjes te verdienen. Maar de ervaring heeft al lang geleerd, dat hoe kouder het is, hoe minder het publiek er toe komt, de beurs voor den dag te halen om huisgenooten of familie met een bouquetje te verrassen. Geen wonder, dat het gezicht van Arie er verre van vroolijk uitzag. Een kopje koffie om zijn boterham op te eten, kon er zelfs vandaag niet van over schieten. De reizigers, die van de Staatsspoor kwamen, vluchtten snel in de tram of namen een taxi. En het Bezui.denh.out bood dan ooik een woestijn-achtigen aan blik. Totdateen voorname auto vlak voor hem stopte. Een minzaam gelaat knikte hem vriendelijk toe. Hoe had hij het nu...? Was dat de Koningin Maar intusschen stond al een deftige mijnheer voor hem, met veel goud op z'n kleeding. Arie's hart stond bijna stil. Vol ver bazing zag hij het eene tuiltje na het andere uit z'n mand verdwijnen. Toen werd'hem wat in z'n verkleumde hand gedrukt. Een portier sloeg dicht. Een lieve dame lachte weer heel vrien delijk. Weg gleed de wagen... En pas later drong het goed tot Arie door, hoe onverwachts men in Holland tot Hofleverancier promoveeren kan (N. H. C.) Kantongerecht te Middelburg. Een valschen naam opgeven: C. de W. te Ovezande f 10 b. s. 10 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg: J. H. te 's-H. Arendskerke f 15 b. s. 15 d. h. Dieren noodeloos vervoeren op kwel lende wijze: M. K. te Grijpskerke f 15 b. s. 10 d. h. Als vader van leerplichtig kind, niet zorgen, dat het de school geregeld be zoekt: L. v. B. te Arnemuiden f 1 b. s. 1 d. h.; J. v. B. te Arnemuiden fl b. s. 1 d. h. Overtreding bepaling evenredige vracht- verdeeling: P. J. v. d. W. te Zierikzee, gedomiciliëerd f 10 b. s. 5 d. h. Te Vlissingen Warenwet overtreden: J. C. B. te Vlissingen f3 b. s. 3 d. h. Schelpdieren rapen aan den voet der dijken: C. L. te Wemeldinge fl b. s. 1 d. h.; F. W. te Goes fl b. s. 1 w. t. s. Als schipper een rijkskanaal bevarende, niet den naam van den schipper op het schip vermeld hebben: G. M. v. d. V., ge domiciliëerd te Nijmegen f2 b. s. 2 d. h.; A. M., gedomiciliëerd te 's-Gravenmoer f2 b. s. 2 d. h. Zich op eenig werk begeven, waartoe de toegang verboden is: J. F. te Hans- weert verblijvende f5 b. s. 5 d. h.; D. J. v. E. te Kruiningen f5 b. s. 5 d. h. Te Vlissingen in de portiek van een ge bouw zich onnoodig ophouden: J. de W. te Oost- en West-Souburg f 0.50 b. s. 1 w. t. s.; A. v. d. V. te O.- en W.-Souburg f 0.50 b. s. 1 d. Te Veere afval op den openbaren weg werpen: J. Ch. de W. te Veere fl b. s. 1 d. h. Zonder vergunning van den Burgemees ter te Veere op den openbaren weg muziek maken: J. R. te Grootebroek, ge domiciliëerd fl b. s. 1 d. h. Te Arnemuiden op openbare plaatsen voetballen: L. P. te Arnemuiden, beris ping. Te Kruiningen ventverbod overtreden: Ph. v. N. te Neuzen fl b. s. 1 d. h. Te Hoedekenskerke in de periode van 1 November tot 31 Maart van 's avonds 9 uren tot één uur voor zonsopgang zich in een herberg ophouden: P. de J. Czn te Kwadendamme, geen straf; A. v. 'tW. te Kwadendamme, geen straf. Te Schore ventverbod overtreden; J. K. Groningen f 1 b. s. 1 d, h. ZES MILLIOEN VOOR DE SCHEEPVAART. Indiening van een steunplan spoedig te wachten. Naar het „Volk" meldt, kan de indie ning van een algemeen steunplan voor de scheepvaart thans spoedig worden te- gemoetgezien. Men noemt een totaal steunbedrag van ongeveer f 6.000.000. De wijze van financiering van dit plan is nog in overweging. Vast staat echter, dat het geld zal moeten woMen gevonden door de besparingen, die in het groote bezuinigingsplan van de regeering wor den vervat. In zooverre is de indiening van het steunplan ten nauwste verbon den aan die van het saneeringsplan voor de rijksfinanciën. Met betrekking tot dit bericht moeten wij opmerken, zegt de Msb., dat voor- zoover ons bekend, in een komende Me morie van Antwoord op de begrooting van Economische Zaken zal worden her haald, dat de regeering voornemens is de scheepvaart te steunen. Een bedrag is niet vastgesteld. Wel is juist, dat de gelden, noodig voor dezen steun via het komende bezuinigings plan moeten worden verkregen. De kleine advertentiën, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de redacteur, Met verwondering las ik onlangs in uw blad dat er maandelijks f 14.000 uitge keerd wordt aan varkenshandelaren, die als zoodanig, als gevolg van de regee- ringsmaatregelen, in hun handel getrof fen worden. Zooals bekend, werden maatregelen ge nomen, teneinde de getroffen varkens- handelaren eenigszins tegemoet te ko men. M.i. is dat zeer billijk, ook in ver gelijking met zooveel andere categorieën in de maatschappij', die, hetzij ten deele, of geheel op regeeringssteun of hulp zijn aangewezen. Wat dit betreft, dan ook niet anders dan lof voor onze Regeering. Maar of schrijver dezes ten zijnen op zichte, met nog anderen, wel zoo veel reden heeft dien lof te verkondigen, meen ik te mogen betwijfelen. Aangenomen dat bedoeld artikel juist is, dan zouden de 1200 gedupeerde varkenshandelaren ge middeld f 140 per jaar, of f 280 in twee jaar ontvangen. Nu is bet begrijpelijk, dat niet ieder evenveel ontvangt; daar zullen wel zekere verhoudingen vcor bestaan. Zoo verneem ik van collega's in dit ons district, dat er zijn die f 1 per week dus f 52 per jaar ontvangen; ook is mij iemand bekend, die f 1.75 per week, dus f 91 per jaar ont vangt. Deze bedragen zijn nog ver bene den bet genoemde gemiddelde. En wan neer dan ondergeteekende melden moet, dat hij sinds de inwerkingtreding dier steunwet, nu ongeveer twee jaar, in to taal f 10 ontving, is het dan niet begrij pelijk dat hij' met verwondering kennis nam van voormeld artikel? Voor de regeering ingreep inzake den varkenshandel was er voor ons, platte- landsche varkenshandelaars, brood te verdienen, mede door combinatie met den kalverhandel. Maar nu is door al de ge nomen maatregelen deze handel zoo goed als lam geslagen. Waren wij door natuurrampen ir. dusdanige mate getroffen, wij. zouden ge negen zijn de hand op den mond te leg gen, hoewel de natuurlijke plaatselijke rampen, gelukkig, soms ook zooveel mo gelijk verzacht worden. Maar ook nog meerdere crisismaat regelen treffen ons. Wanneer men, als ondergeteekende, en misschien ook ande ren in dezelfde branche, met jongens van 2022 jaar zoodanig door werkoosheid worden getroffen, dat zij, dank zij de ma chines, nog niet of slechts een half jaar in het landbouwbedrijf geplaatst kunnen worden, dan rijst wel de vraag, of de steun toch niet wat gelijkmatiger kon verdeeld worden. Nu gelooven wij' niet, dat 't de bedoe ling van den wetgever is, om ons soor' handelaren zoo goed als uit te sluiten, maar dat dit meer berust bij de ambtena ren, die ook fouten kunnen maken (aan willekeur geloof ik nog niet). Maar boe dit zij, ik acht deze toestanden toch on- gewenscht en meen dat met een beetje goeden wil in deze ongewenschte toestan den wel eenige verbetering kan gebracbl worden, waarom ik alle lotgeno-oten op wek ook bun stem te laten hooren, ten einde eenig resultaat te mogen verkrijgen. Met dank voor de plaatsing, G. VAN STRIEN Vee- en Varkenshandelaar Wolfaartsdijk, Febr. 1935. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook wook- abonnementen aangenomen. Tweede Kamer. 's-GRAVENHAGE. Bij den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Jhr. Mr Ruys de Beerenbrouck wijlen Minister Kalff in warme bewoordingen herdacht. Steeds zagen wij, aldus Spr., voor- en tegenstanders, hem als een nobel strijder voor het beginsel dat hij warm beleed. Zijn vaderland blijft hem gedenken als een trouw dienaar van het algemeen be lang. God schenke rijkelijk de gaven zij ner troost aan ben, die hem bet naaste stonden. Minister-President, Dr H. Colijn, zeide vervolgens: „Mede namens mijn ambtgenooten moge ik beginnen met dank voor de waardee- rende woorden door den voorzitter gespro ken. Terecht is daarin gezegd, dat het land veel in den heer Kalff verliest. Met onaf gebroken toewijding beeft hij in de twee jaar van zijn Ministerschap zich gewijd aan de belangen van land en volk, en daarbij is bij voor ons, ambtgenooten een man geweest met wie samenwerken een groot genoegen beteekende. Zijn breedheid van blik, en zijn krach tige eigen overtuiging hebben gemaakt, dat wij in dien tijd met vrucht hebben samen gearbeid. Zijn beengaan is voor ons land een groot verlies, evenals voor zijn ambtge nooten. Wij zullen hem blijven gedenken als vriend en ambtgenoot, met wien wij hebben samengewerkt tot aller genoegen. Bij de Indische begrooting betoogt de heer Cramer, dat de Gouverneur-Generaal niet getoond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn. Spr. betreurt, dat tot directeur van Eco nomische zaken een oud-voorzitter van den Indischen ondernemersbond is be noemd. 's-GRAVENHAGE. Blijkens bij het De partement van Defensie ontvangen bericht zijn de onderzeebooten K XVI en K XVII gisteren uit Alexandrië vertrokken. APELDOORN. Gisteravond zijn alhier op den Amersfoortsohenweg twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De auto's werden bestuurd door J. W. S. uit Den Haag en W. P. uit Apeldoorn. De heer P. en drie inzittenden van zijn auto be kwamen lichte wonden. Van de andere auto kreeg niemand letsel. Fabrieksbrand. VAASSEN. Hedennacht om 3 uur is brand uitgebroken in de magazijnen van de constructiewerkplaats „De Wulfter" van de fa. J. v. Rijssen alhier. Door de groote voorraden brandbaar materiaal breidde de brand zich in een ommezien over twee magazijnen uit, wel ke totaal uitbrandden. Ernstig ongeluk. VAASSEN. Hedenmorgen is tengevol ge van een defect aan de stuurinrichting de zwaarbeladen vrachtauto van de Eer- beeksche papierfabriek te Eerbeek die op wg was naar Zwolle, op den Eperweg te Ernst nabij; den Oranjeweg tegen een boom gebotst. De chauffeur die bemerkte dat het stuur zijn dienst weigerde pro beerde nog uit de cabine te springen. Hij' slaagde hierin evenwel niet. Toen de auto tegen den boom opvloog, raakte hij in de cabine die werd ingedrukt, bekneld. Ern stig gewond werd hij door een juist pas- seerende automobilist uit zijn benarde positie verlost en naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Treinongeval. AALTEN. Tijdens het rangeeren van een goederentrein van de Geldersch-West- faalsohe Stoomtram Mij. is de conducteur de heer Schoenmakers uit Terborg juist toen bet stopsignaal werd gegeven door onopgehelderde oorzaak van het laad- perron gevallen en tusschen den wagen terecht gekomen. Hij liep hierbij een inge drukte borstkast en een beenfractuur op. In zorgwekkenden toestand is hij naar bet ziekenhuis te Winterswijk vervoerd. Gezin door kolendamp vergiftigd. WARSCHAU. In bet dorp Wiecburk is een uit 7 personen bestaand gezin tenge volge van een defect aan de kachel door kolendamp vergiftigd. Toen de ramp werd ontdekt bleken 3 kinderen reeds te zijn overleden. De overigen werden in zorgwekkenden toestand naar een zieken huis overgebracht. HET ONTWERP TEGEN DWERGPARTIJEN. Oud-minister De Geer acht het in strijd met de Grondwet. „Het verkeerde voorbeeld". In een beschouwing in „De Nederlan der" handhaaft de heer d(e) G(eer) zijn grondwettelijke bezwaren tegen het ont- werp-De Wilde tot wijziging van de Kies wet, dat zooals men weet, de strékking heeft partijen met minder dan drie ze tels uit het parlement te weren. De heer De Geer keurt het af, dat do minister in zijn memorie van antwoord de regeling van de tóedeeling van rest zetels aanvoert als een argument voor afwijking van het beginsel der zuivere evenred.gheid. „De minister, aldus Schr., voert nu de ovorschottenregeiing aan ten betooge, dat reeds van de evenredigheid is afgeweken en dat men er dus óók van mag afwij ken, voor zoover een zuiver evenredige verdeeling wèl mogelijk is. Het geheele grondwettelijke voorschrift komt hierdoor op losse schroeven te staan. Toen de grondwetgever vaststelde, dat de Kamer gekozen zou worden „op den grondslag van evenred'ge vertegenwoordiging", be- teekenden die woorden onder meer, dat omtrent de overschotten een regeling zou worden getroffen, die de evenredigheid benaderde, maar niet zuiver verwezen lijkte. Dit immers was te allen tijde een essentieel bestanddeel geweest van het begrip „evenredige vertegenwoordiging". Aldus werkte zij in al de landen, waar zij reeds was ingevoerd; aldus was zij in de literatuur verkondigd; aldus was zij technisch alleen uitvoerbaar; aldus werd zij door dezelfde regeering, die het grond wetsartikel voorstelde, in een tegelijker tijd ingediend wetsvoorstel in den breede uitgewerkt. Deze zoogenaamde „inbreuk" was dan ook zóózeer inhaerent aan de „evenredige vertegenwoordiging", dat zij daarvan vleesoh en bloed vormde. Een andere even redigheid dan eene door de eischen der techniek getemperde, kon de grond wetgever niet bedoelen en heeft hij, om nium consensu, niet bedoeld. Indien d i t een vrijbrief geeft om de evenredigheid uit staatkundige overwegingen ook op andere wijze ter zijde te stellen, wordt artikel 82 krachteloos. Het is zeer te hopen, dat de regeering zich omtrent de grondwettigheid van het voorstel nader zal willen beraden. Er be hoeft daartegen te minder bezwaar te 'be staan nu de minister door een wijziging van het slotartikel de inwerkingtreding van het ontwerp (dat nog tal van andere bepalingen bevat) vóór de aanstaande Staten— en raadsverkiezingen heeft uit gesloten. Er is nu voldoende tijd." Ten slotte verklaart de heer De Geer, „dat bet in onze dagen, nu revolutionaire elementen van rechts en links ons con stitutioneel bestel bedreigen, minder dan ooit tijd is om het verkeerde voorbeeld te geven en ons inzicht in een politieke kwes tie i. c. in de beste samenstelling van het parlement „in de eerste plaats te stellen van de door den Koning vastge stelde Grondwet". plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw?'. Goes, 12 Febr. 1935. Graanmarkt. Goudgeist 6, haver 6'6.25, kookerwten 910.10, kroonerw- ten 99.75, schokkers 10-12, bruine boonen 812, maanzaad 1212.50 gld. Aanvoer ruim. Eieren p. 100 f 2.30, middenpr. p. 25 st. 62,5 ct., winkelprijs f 3.30 p. 100; boter p. kilo f 1.55, middenpr. p. pond 77,5 ct., winkelprijs 87,5 ct. Eendeieren f2.30, poel-eieren f 1.50, fabrieksboter 90 ct., afwijkende boter 60 cent. Noteering van handelaren: boter le soort f 0.65 met inbegrip van omzetbe lasting; handel zeer slecht; eieren p. 100 st. f 2.30, poelje-eieren f 1.50. V.P.Z. Aanvoer 7805 eieren. Prijs f2.50 p. 100 stuks. GOES. Veiling van 12 Febr. Appels: Goudreinetten 1430, zure ermgaarde 1720, l eren: Gieser Wildeman 14, St. Remy 810, kleiperen 58 gld. p. 100 K.G. Witlof 712, kasveldsla 1718, sprui ten 610, snijsla 3, uien 0.601.90, sja lotten 45, wijnpeen 0.600.90, witte zaaiboonen 7 gld. alles p. 100 K.G. Gele savoye kool 66.10. roode kool 5 —7.40, prei 1.10, andijvie 1.202.30, kipeieren 2.502.90 gld., alles per 100 stuks; prei 7, idem 2e en 3e soort 12 gld. p. 100 bos. AANKONDIGING VAN VERGADERINGEN ENZ. TE GOES. Febr. 13 A.R. studie- en propagandaclub. 15 Groote Filmavond Ned. Gbr. Reis- vereen. 19 Bond v. Oud-leerlingen Land- en Tuinbouwcursusseu 20 Lezing dr Krop over Rusland. 20 en 21 Uitvoering Chr. Gemengd Koor. 26 Openb. verg. A.R. Ki'-svereen. Maart. 7 Lezing Vereen, voor Wetenscb. Be langen. 8 Chr. Winterlezing. 18 Lezing Dis A. Merkelijn in de Geref. Kerk. Van 39 Febr. HEINKENSZAND. Huw.-aangiften: Willem Remijn, 26 j. te 's Heerenhoek en Cornelia Johanna Rijk, 27 j.; Cornelis Priem,. 23 j. te Ovezand en Magdalena Vermeulen, 20 j. Overleden: Pieter Hoonderd, 72 j., echt genoot van Maria Verdonk. Over de maand Januari. 'sH. ARENDSKERKE. Gehuwd: 3, Pieter Goedegebure, 22 j. jm. en Leuntje Murre, 19 j. jd. Geboren: 4, Helena Johanna, d. v. Jan Koole en Jannetje Anthonina van Ant werpen; 7, Pieternella, d. v. Anthonie Schipper en Tannetje van de Velde; 10, Clasina, d. v. Pieter Riemens en Dina van Damme; 13, Marinus, z. v. Adriaan Moer dijk en Elisabeth Murre; 16, Lena Wil- helmina, d. v. Joos van de Plasse en Jo hanna Anna van den Boomgaard; 17, Jan Marinus, z. v. Marinus Blanken- burgih en Johanna Jannetje Fraanje; 17, Neeltje, d. v. Mathijs Weststrate en Leuntje van den Dorpel; 20, Cornelis, z.v. J'acobus de Jager en Paulina Nijsse; 21, Marinus, z. v. Johannes Christiaan van den Dorpel en Jacoba Hoogerland; 22, Adriaan, z. iv. Jan Witte en D'ina Wal- hout; 23, Jacob, z. v. Johannis de Kok en Magdalena Kloosterman; 25, Hubregt Cornelis, z. v. Jacob Wiskerke en Janna Goedegebure. Overleden: 17, Suzanna Josina, 1 jaar, d. v. Marinus Weststrate en Josina Ver meulen. HOEDEKENSKERKE. Gehuwd: Mel- chior Boonman, 45 j., wednr van Maria Maartense en Jannetje Nagelkerke, 37 3d. Geboren: 16, Johan Arend, z. v. Jan Boogaard en Neeltje van der Linde. Overleden: 10, Anna Maria Aloysia Depondt, 1 j.; 14, Cornelis de Jonge, 80 j. 's GRAVENPOLDER. Overleden: Ca- tharina Eckhardt, 76 j., vrouw van Wil lem de Schipper; 25, Elizabeth Berbera Oele, vrouw van Jacobus Lokerse, 71 j. Waarde. Maandagmiddag werd voor het Burgerlijk Armbestuur verpacht bet bouwland gelegen in den polder van Waarde voor den tijd van vier jaar; de prijzen liepen van f 31 tot f 54 per ge- met; 5 perceelen tuingrond varieerden van f 60 tot f 100 per gemet. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers lieden H. V. A. 16772 166% Ned. Hand. Mij. 29 29 Pbilipslampen 22472 225 Unilever 88 89 A. K. U. 33 32% Amsterdam Rubber 98 96% Kon. Olie 13972 140% Deli Mij. 137 135% Scheepvaart Unie 34% 34% 4 pet. Nederland 1934 1013/e 101% 4 pet. Ned.-Indië 1934 101% 10178 U. S. Steel 22 2172 Anaconda Copper 611/l8 66/l8 Beth. Steel 18% 1716/*> Shell Union 47/l6 47s Hoewel prijshoudend, was de stem ming van de geheele markt lusteloos, en de omzetten zeer klein. Een uitzondering waren: Kon. Olie en Unilever, die voor Engelsche rekening uit de markt werden genomen. Met het oog op de beursvacan- tiedag te New-York bestond er ook voor deze afdeeling weinig initiatief. Wisselkoersen. Amserdam, 12 Febr. 1935. Londen 7.247»—7.25 Berlijn 59.4059.44. Parijs 9.749.79. Brussel 34.6434.68. NewYork 1.487s—1.49. WAT TE DOEN MET ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN? „De Telegr." heeft te Brussel geïnfor meerd hoe men daar handelt met onge wenschte en lastige vreemdelingen. Het antwoord luidde:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3