Buitenland. Uit de Provincie MAANDAG 11 FEBRUARI 1335 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 46. JAARGANG - No. Ï2 m sens scpe*. i»edeéeeliwg®n 60 emt per regel, Sïeiias Adverteutién Dinedage m, Vrijdags :J 0.7-5, bM wooruitJhetftliiag Onder Setter of motte f085 Bij «ontreet belangrijke korting. Binnenland Belangrijkste Nieuws, De frischheid straalt U tegen! OP O GOEDE ZEEP STAAT D^BBELMyjyN Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „,De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Abcnnesnentsprije «2,50 psr kwart-s®!, weekabonnement®?. Msddeübura, Goes Yliseimcra tOM r-~ l/ym nummers 3 esaê, TOLHEFFING OP DE BRUGGEN OVER GROOTE RIVIEREN. Financiering mogelijk zonder tolheffing? In een publicatie der Algemeene Neder- landische VePkeersfederatie (A. N. V. F.) worden beschouwingen gewijd aan het wetsontwerp in zake de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren, en be toogd,. dat tolheffing voor de financier ring van den versnelden bruggenbouw niet noodi'g is. In het onderwerpelijik wetsontwerp ie naar de meening der A.N.V.F. het mo tief van den versnelden bruggenbouw op den achtergrond geraakt, terwijl het fis caal karakter op den voorgrond treedt. De regeering wil f 2.2 millioen leenen om restitutie te verkrijgen van gelden, die voor bruggenbouw besteed zijn vóór de in stelling van het Wegenfonds; eenig ver band van dit voornemen met den versnel den burggenbouw is niet aanwezig. Het zelfde kan gezegd worden ten aanzien van het voornemen om f 12 millioen te leenen om het bestaande voorschot aan het We genfonds te vereffenen en om f 5.8 mil lioen te leenen, teneinde hiervan een drie tal wegen in versneld teimpo te verbeteren. Wil de regeering deze f 17.8 millioen uit een leening verkrijgen, dan moeten rente en aflossing van dit bedrag niet uit tol heffing worden gevonden, maar uit het batig saldo van de afdeeling Landwegen der Verkeersfondsbelasting, dat thans in zijn geheel wordt aangewend ter dekking van de tekorten van andere verkeersmid delen. In de publicatie wordt een plan uiteen gezet voor het financieren van den bouw, in versneld tempo, dus in 7 jaren, waarbij de regeering in dien tijd ongeveer 13 mil lioen aan rentedragende voorschotten zou moeten verstrekken, v Wordt dan uit de opbrengst der verkeersbelastingen jaar lijks f 2.5 millioen beschikbaar gesteld, dan zouden de voorschotten reeds in 1950 geheel zijn afbetaald; wordt echter jaar lijks 2.5/30 gedeelte van genoemde op brengst beschikbaar gesteld (waarvan de wenschelijkiheid wordt gemotiveerd), dan zouden de voorschotten reeds in 1947, dus 6 jaar na de voltooiing van den bouw, kunnen zijn afbetaald. Uitvoerig wordt betoogd, dat tegen het verstrekken van voorschotten geen be zwaar kan worden gemaakt; in 1935 al leen werd niet minder dan f 18 millioen uit leeningsgelden voor spoorweg- en wa- terwegwerken beschikbaar gesteld. De voordeelen van den bruggenbouw en de nadeelen van de tolheffing worden duidelijk uiteengezet. Tolheffing zou de voordeelen van versnelden bruggenbouw grootendeels te niet doen, zou een belang rijke belemmering voor het verkeer betee- kenen en aanleiding geven tot veel opont houd en tijdverlies. Dat tolheffing de bestaande veergelden zou vervangen, kan niet worden volge houden; ook op de wegen wordt princi pieel geen tol geheven, hoe duur de aan leg ook mocht zijn. De scheiding tueschen Noord1- en Zuid- en tusschen Oost- en West-Nederland zal door den bruggen bouw worden opgeheven; tolheffing zal echter een nieuwe barrière vormen. Italië en het pact van Londen. Over de houding van Italië ten opzichte van het accoord van Londen is thans een officieel communiqué gepubliceerd: „De verantwoordelijke Italiaansche kringen", aldus in bedoelde mededeeling, „hebben met groote belangstelling de on derhandelingen gevolgd, welke te Londen zijn gevoerd tusschen de Fransche en de Engelsche regeering, onderhandelin gen, waarvan Italië voortdurend in bij zonderheden op de hoogte werd gehou den. Deze verantwoordelijke Italiaansche in stanties hebben met sympathie de slot verklaring over de besprekingen verno men en zijn van oordeel, dat daarin de mogelijkheid ligt opgesloten van een over eenstemming met Duitschland en daar mede het begin van een tijdperk van sa menwerking tusschen de belanghebbende mogendheden. Wat speciaal het pact voor wederzijd- sche luchtbescherming betreft, zal het standpunt eerlang in den geest van een principieele instemming worden vastge legd, waarbij intusschen de bijzondere si tuatie van Italië ten opzichte van Enge land en vice-versa nog een punt van be spreking zal uitmaken. De verantwoordelijke instanties van Italië hebben met voldoening kennis ge nomen van het standpunt van Engeland ten aanzien van de onafhankelijkheid van Oostenrijk en het Fransoh-Italiaansche accoord van 7 Januari j.l." De lawines. Een der grootste lawines der laatste dagen is in de Zillertaler Alpen in het Finsingdal meergestort, waardoor het ge hucht Schellenberg volkomen werd ver nietigd. In totaal werden 12 hutten met wonin gen, 23 veestallen en twee schuren, be nevens de kapel en het hotel door de neerstortende sneeuwmassa's volkomen weggerukt. Daar het vlek in den winter niet wordt bewoond, zijn geen menschenlevens te be treuren. In Ooat-Tirol heeft een lawine den boer Albert Weiier bedolven. Zijn lijk kou tot nog toe niet geborgen worden. (Intusschen heeft de Oostenrijksche le gatie te 'sGravenhage een telegram ont vangen, waaruit blijkt, dat in Tirol de verbindingen volkomen zijn hersteld en dat er geen lawine-gevaar meer bestaat.) Spoorwegongeluk in Rusland. 'Op het station Karian-'Stroganowo tus schen Tambow en ObJoweka is Zondag om 4.50 uur O.E.T. een personentrein tegen een goederentrein opgebotst. 18 personen werden op slag gedood, 9 zwaar en 10 licht gewond. Acht beambten zijn gearresteerd. Van een der beambten is komen vast te staan, dat bij dronken dienst heeft gedaan. Mijnongeluk in Duitschland. Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft even voorbij Kerkrade, juist op Duitsch grondgebied, een ernstig mijnongeluk plaats gehad, waarbij' zeven personen zijn verdronken. In de Duitsche steenkoolmijn „Laur- weg" van de Essweiler Bergwerk Verein. waren op de 350 M. verdieping acht mijn werkers aan het werken. Plotseling wer den zij: verrast door een waterdoorbraak. Slechts één van hen wist zich tijdig in veiligheid te brengen. De overige zeven zijn verdronken. 'Gisteravond is één der 7 dooden geborgen. Prof. Barth in hooger beroep. Op den laatsten dag van den daarvoor gestelden termijn 'heeft Prof. Karl Barth beroep aangeteekend tegen de uitspraak van de Dienststrafkamer te Bonn, waarbij hij uit den staatsdienst werd ontslagen. De kwestie van het afleggen van den eed op den persoon van Hitier zal dus in een nieuw proces ter sprake komen. Het in hooger beroep gaan van Prof. Barth is een aanwijzing, dat hij zijn strijd in Duitschland zal voortzetten en er niet aan denlkt de vele uitnoodigingen en aan biedingen uit het buitenland aan te nemen. Korte Berichten. Te Clermont-Ferrand (Fr.) is in eenige huizen gas binnengedrongen uit een gasbuis in den grond, die een lek had. Er zijn drie menschen om het leven gekomen; zeven andere moesten met ern stige gasvergiftiging in het ziekenhuis worden opgenomen. Vrijdag is ook te Gent in de vroegere hoofdzetel van de socialistische Banque Beige du Travail, een huiszoeking ge houden in de kantoren. Voorts is een onderzoek ingesteld in de woning van den directeur en van den hoofdboekhou der van de bank, alsook bij' de maat schappijen waarmede de bank in zake lijke relatie heeft gestaan. Volgens een bericht uit Londen is in een kolenmijn te Woolly, nabij, Barnsley, een ernstige ontploffing geschied. Van de 20 arbeiders, d'ie zidh in de schacht be vonden zijn negen ernstig gewond. Collectief contract bouwbedrijven. Naar het orgaan van den Bouwarbei- dersbond mededeelt, is in een nieuwe conferentie tusschen de vertegenwoordi gers van de r.k. en chr. aannemers- en bouwvakpatroonsbonden en van de vier bouwarbeidersbonden overeenstemming verkregen inzake de loonen en arbeids voorwaarden voor het voor 1935'36 af te sluiten collectief contract. Het com promis zal aan de leden ter goedkeuring worden voorgelegd. Conflict tusschen burgemeester en secretaris. Naar wij vernemen heeft in tegen woordigheid van den bemiddelaar, den heer P. L. de Gaay Fortman, burgemees ter van Dordrecht, de heer P. van Rees, burgemeester van Papendrecht, zijn ver ontschuldigingen aangeboden aan den secretaris, den beer Joh. Migchelbrink, voor de in de raadsvergadering van 31 October j.l. tegen den secretaris uitge brachte beschuldigingen van beleediging, anoniem geschrijf en valschheid in ge schrifte. Protestantsch Christelijke dagblad directeuren. Dezer dagen is te Utrecht de oprich tingsvergadering van de Nederl. Vereen, van protestantsch-christelijke dagbladdi recteuren gehouden. Staande de vergade ring traden de directeuren van de vol gende bladen tot het lidmaateohap toe: Amsterdammer, Friesoh Dagblad, Neder lander, Nieuwe Haagsche Crt., Nieuwe Prov. Groninger Crt., Nieuwe Utrecht- sche Courant, Rotterdammer, Standaard, De Zeeuw. In 't bestuur werden benoemd de hee- ren H. Diemer, voorzitter, G. C. de Vlugt, secretaris-penningmeester en A. Wage naar. Dr Coiijn ontvang! anti-devaluïsten. De voorzitter van den Raad van Mi nisters ontving Zaterdagmiddag in bij zondere audiëntite een delegatie van een groep van antidev&luïsten. Deze groep heeft zich gevormd als een tegenwicht tegen de pro-devaluatiebewe- ging. Zij bestaat uit personen behoorende tot verschillende kringen van theorie en practijk, van wetenschap en bedrijfsleven. Vele onder teekenaars vertegenwoordig den bedrijven, die voor hun bedrijf van devaluatie tijdelijk eenige verlichting zou den mogen verwachten. De delegatie, welke nog eens onder streept, dat devaluatie aan alle herstel nationaal en internationaal den pas af snijdt, bestond uit de heeren: Prof. Bor- dewij'k, G. H. Grone, voorz. der Amster- damsche Kamer van Koophandel, Th. Ligthart, oud-directeur van de Javasche Bank, P. Hofstede de Groot, directeur der Amsterdamsche Bank en K. P. van der Mandere, directeur der Rotterdam- sche Bankvereeniging. De mail en de Uiver. De Commissaris van Politie der Afdee ling B, te 's-Gravenhage, maakt bekend, dat de 84 enveloppen, afkomstig van de Uiverpost, door de bemoeiingen van de politie en de zorgen van het Hoofdbe stuur der P.T.T., allen aan de rechtheb benden zijn afgegeven. De brieven van de mail der Uiver, welke thans nog niet terecht zijn, dienen dan ook als verloren ite worden be schouwd. Pensioenen der spoorwegbeambten. De Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen heeft de Tweede Ka mer een zeer uitvoerig adres gezonden naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor spoor wegambtenaren 1925 (Stbl. 294) en ver zoekt dit wetsontwerp op grond van de groote bezwaren, die er aan verbonden zijn en op grond van de scherpe onbillijk heden, die het oproept, te verwerpen. Arbeidskans in arbeidsnood. De „Commissie van Uitvoering" voor de verschaffing van werkgelegenheid, uitgaande van de Centrale voor Werk- loozenzorg (gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voo. Practisch Christendom) vergaderde op 6 Februari j.l. Een leider voor het eerste kamp, dat bij Ede komt op de landgoede ren van de „Ginkel" en „Buunderkamp", werd benoemd; hij zal waarschijnlijk reeds op 1 Maart a.s. zijn werkzaamhe den aanvangen door het kamp voor te bereiden en de financieele plannen uit te werken. Dé plannen voor twee andere kampen in Zuid- en Noord-Holland zijn in voor bereiding. De pluimveehouderij en de graanrechten. Het gemeentebestuur van Barneveld heeft een brief gezonden aan den voor zitter van den ministerraad, waarin het opmerkt, dat de pluimveehouderij niet meer rendabel is. Dit feit is voor de in gezetenen van adr.'s gemeente funest. Onze Nederlandsche pluimveestapel maakt het noodig om plus minus 700 mil lioen K.G. graan in te voeren. Dit is van groote beteekenis voor scheepvaart, haven bedrijf, verdere transportmiddelen en nevenbedrijven. Dat de pluimveehouderij aan talloos velen buiten de pluimveehou ders werk en brood verschaft, maakt haar tot een belangrijken tak van volksbestaan. Om de pluimveehouders op de been te houden is in de eerste plaats noodig, dat de graanrechten werkelijk vergoed worden. Het intrekken van de exportpre mie welke ingesteld was als compensatie voor graanrechten, en de monopoliehef fing van fl per 100 eieren bij uitvoer naar Duitschland is een maatregel, die volkomen billijk geacht kan worden, ge zien de extra groote winst welke bij export naar Duitschland gemaakt werd. Adr. verzoekt de exportpremie niet weer in te stellen en dringt er ernstig op aan spoedig de graanrechten metterdaad te vergoeden. Als dat, naast de voorgenomen inkrim ping. geschiedt, kan de pluimveehouderij zich waarschijnlijk zonder steun hand haven. Wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel. Het cadeaustelsel is, zeker in de tegen woordige omstandigheden, een concurren tiemiddel, dat door de wijze waarop het wordt gehanteerd en de daardoor ge wekte verkeerde indrukken bij het koo pend publiek, ontoelaatbaar moet worden genoemd. Daarom hebben de hoofdbesturen van de drie Nederlandsche Middenstandsbon den zich dezer dagen opnieuw tot den Minister van Oeconomische Zaken ge wend met het verzoek ten deze de zoo dringend noodige maatregelen met alle kracht te bevorderen en door een wette lijke regeling een concurrentie euvel uit te schakelen, waartegenover het bedrijfs leven zelf vrijwel machteloos staat. Groote fruittentoonsteillng te Goes. Zooals wij reeds eerder meldden, zal op 5 October te Goes een fruittentoon- stelling worden gehouden in het veilings gebouw. Het ligt in de bedoeling aan H. K. H. Prinses Juliana te vragen om deze tentoonstelling te openen. Verdwijnend natuurschoon In Zeeuwsch- Vlaanderen. Men schrijft uit As®! aan de N. R. Crt.: De fraaie boom©» t"-n,gs den Kinder dijk, van Axel na<u is.st station Drie Schouwen van de Z.V.T.M., worden go- rooid. Hierdoor zal een mooi stukje na- i tuurschoon verdwijnen, f Ook de hoornen langs den weg van Axel naar Terneuzen, nabij de buurt- j schap Magrette, worden geveld. Op vele I andere plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen worden langs wegen en dijken honderden hoornen gerooid. Staienkieskring Vlissingen.. Zaterdagmiddag hield de A.R. Centrale Kiesvereeniging een druk bezochte leden vergadering. Vastgesteld werd de candidatenlijst voor de a.s. Statenverkiezing: 1. P. G. Laernoes te Vlissingen; 2. H. van Mazijk te Sluis, 3. H. G. V. Sorel te Vlissingen, 4. A. J. Huijsman te Meliskerke, 5. G. Polderman te Biggekerke, 6. J. Koppejan te Zoutelande, 7. L. Simonse te Bigge kerke, 8. F. de Rijke te Koudekerke, 9. J. Marijs te Vlissingen, 10. P. J. Woltering te Vlissingen. Zeer veel werd besproken en geregeld in verband met de propaganda. Een angstige nacht. De motor- vlet van de ambtenaren te Hansweert, welke geregeld dienst doet op de Wester- schelde sinds het Recherchevaartuig „Al batros" te Vlissingen is, was Vrijdag avond circa 6 uur van Bath vertrokken op weg naar Hansweert, een afstand van 1 Yz uur varen. Ze werd dan ook door de familie van de twee zich aan boord bevindende ambtenaren circa 8 uur thuis verwacht. Men wachtte echter tevergeefs want de vlet kwam niet binnen. De span ning bij de familie en collega's steeg dan ook met het uur, vooral omdat het maar een klein vaartuigje is en er een tamelijk harden Oostenwind woei. Toen de vlet Zaterdagmorgen nog niet binnen was is het Politievaartuig R.P, 10 uitgevaren om te trachten de vlet op te sporen. Na een uur zoeken kwam men de vlet tegen. Het bleek, dat ze Vrijdagavond motordefect had gekregen en tegen de plaat om hoog was geraakt nabij de Paal, al waar ze Zaterdagmorgen vlot is ge komen. De bemanning verkeerde nog in goede conditie doch had een zeer kouden nacht gehad, omdat er geen verwarming aan boord is. Diefstal. Teen in den morgen van een dezer dagen de landbouwer B. te Sluis in den stal kwam, bemerkte bij dat een hem toebehoorend kalf van on geveer een half jaar oud, was gedood. Het dier was op de plaats waar het vastgebonden was, gedood en men bad er de dikste stukken vleesch uitgesneden. De rest bad men laten liggen. Vermoede lijk zijn de daders door een luik den stal binnen gekomen en heeft niemand der omwonenden van een en ander iets be merkt. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. Het handdorsc'hen. Dat het hand'dtonschen wel degelijk in staat is de werkloosheid in aanzienlijke mate te be strijden, is in de afgeloopen dagen geble ken 'in de gemeente Hontenisse. Volgens de ingeleverde loonstaten werd over het tijdvak van 14 tot en met 26 Januari in deze gemeente met den vlegel gedorscht een hoeveelheid van 5400 kg. tarwe en een hoeveelheid van 93.149 kg. peulvruch ten. Voor deze werkzaamheden werd aan loon uitbetaald een bedrag van f 994.76. Dit beteekent, dat een 400-tal arbeidsdagen aan loon werd uitgekeerd. Middelburg. Vervaardiging van Gemeente-drukwerk. In de raads vergadering van 25 Juli is verworpen het voorstel van B. en W. terzake van de vervaardiging van cyclostile werk. Daar na deelden Ged. Staten mede, dat het be drag van rond f4500 voor druk- en bind werk van het officiëele raadsverslag zeer aanmerkelijk diende te worden vermin- Binnenland, Handelsverkeer tusschen Nederland en Roemenië. De tolheffing op de bruggen. Overval te Loon op Zand. Buitenland. Italië en het pact van Londen. Mijnongeluk in Duitschland, Ingezonden Mededeeling. Iedere vrouw is graag bekoorlijk en charmant. En deze wensch kan ÏO'/ zoo gemakkelijk in vervulling gaan! Masseer 's morgens en 's avonds Cent Uw huid met het weelderige schuim van Castellal Laat Castella's kostelijke massage-oliën diep in Uw poriën drin gen en verheug U in een zachte, bekoorlijke en prachtig-gave huidl derd. Na de hernieuwde vaststelling van de begrooting 1934 deelden B. en W. met machtiging van den Raad aan Ged. Sta ten mede, dat het totaal van deze posten voor 1935 ongeveer f2000 lager zou kun nen worden geraamd, indien zou worden besloten ook voor dat jaar in te gaan op een aanbod van de Middelburgsche drukkers. Tenslotte zou zooveel mogelijk worden gestreefd naar een bekorting van het raadsverslag, hetgeen ook een besparing op drukkosten beteekent. Bij de goedkeuring van de begrooting 1934 deelden Ged. Staten mede, dat naar hun meening nog niet voldoende rekening was gehouden, bij den betrokken post met den financiëelen toestand der ge meente, die dermate zorgwekkend is, dat het noodzakelijk is bij het doen van uit gaven de grootst mogelijke soberheid te betrachten. Zij voegden er aan toe, dat, wanneer bezuiniging naar hun meening niet vol doende is, zij ernstig zullen overwegen aan de begrooting voor 1935 hun goed keuring te onthouden. Onder die omstandigheden staan er, naar de meening van B. en W., nog slechts 2 wegen ter keuze open. Eén daar van is een nog verder gaande beperking van den omvang van hetgeen in druk wordt uitgegeven dan nu reeds plaats heeft. Met name ware deze te bereiken door de verschillende begrootingswijzi- gingen niet langer in de eerste afdeeling der Handelingen op te nemen. De tweede weg is alsnog terug te komen op het besluit van 25 Juli. De meerderheid van B. en W. meent, dat laatstgenoemde weg dient bewandeld te worden, omdat zij geen andere moge lijkheid ziet voor aanmerkelijke bezuini ging. De minderheid geeft aan eerstgenoem- den weg de voorkeur en blijft haar aan vankelijk standpunt in deze aangelegen heid handhaven. Schoolgeld Gymnasium. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft twee bezwaren ontwikkeld tegen de ver ordening op de heffing van schoolgelden voor het Gymnasium. Naar aanleiding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1