BERTELS EERSTE BLAD IN «öIKÉ- ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935 OAGBLAO VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 41- JAARGANG - No. 111 Het Christelijk beginsel in de staatkunde. Buitenland Binnenland. Kelanqrijkste Nieuws, ^r's.sc'1e mondl met witte tander Uit de Provincie Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven Bertels' Kunstkorrel Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg; Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abornemeriispri;e i2.50 per kwartaal, weekabonnementen yoov Middelburg, Goes sn YHssiügen f 0.20, 1 :"«e 8 eenfc Adveinjauua 30 <xn*\ pet' ivge., ii.g mededeelingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, by vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In „Antirevolutionaire Staatkunde" schreef D'r J. van Lonkhuyzen te Zierik- zee een breed artikel over bovengenoemd onderwerp, waarmede hij „een stoot wenscht te geven tot denken over, b e- spreken van en zoeken naar wegen waarin ook practisch de doorwerking van het Christelijk beginsel tot stuiting van de geestelijke en zedelijke ontaarding onder ons volk kan voortgaan". De schrijver teekent allereerst de gees telijke en zedelijke ontaarding onder ons volk. Hij wil daarbij het goede niet uit het oog verliezen. „Aan den Hollandschen naam is in de groote wereld buiten ons land nog altijd verbonden de gedachte van eerlijkheid, trouw, ijver, spaarzaamheid, eenvoud, huiselijkheid, degelijkhied, godsdienstig heid". „Al zouden bij de uitlegging van het woord „Christelijke" de gedachten van veler harten openbaar worden, toch is het Christendom, hetzij nog in recht- streeksche werking of in nawerking de grondslag, de pit en het merg van ons nationale leven. We hebben aan den gods dienst niet alleen de vrijheid, ja het ont staan zelf onzer natie te danken, maar hij bleef tot nu toe ook nog de kracht der natie". In de latere jaren zijn echter velerlei booze machten met ontzettende woede gaan knagen aan den wortel van ons na tionale leven. Als sinistre machten zijn stroomen van godslasterlijke litteratuur in bet midden der natie uitgegoten. De schrijver doelt hierbij, in het bijzon der op de machten, die zich er opzet telijk op toeleggen den godsdienst, a 1 - 1 e n godsdienst, aan te tasten, op alle manier en s y s t e m a t i s c h. Het kwaad, zoo zegt hij, is niet meer incidenteel, maar het is veelvuldig; onze tijd maakt niet al leen een economische, maar ook een gees telijke en zedelijke crisis door. Het is veel erger dan velen vermoeden. Gewezen wordt op de gruwelijke gods lasteringen, die door bladen als „Vrij denker" of „Tribune" met kwistige hand verspreid worden; op het feit hoe zelfs de invloedrijke z.g. neutrale bladen die in allerlei vorm van Christelijke zijde (abonné's en medewerkers) worden gesteund gedurig groote advertenties tot aanprijzing van bet Neo-Malthusianis- me 'bevatten, met de adressen erbii waar raad. en hulp voor die het maar begeeren te verkrijgen is. „Ons Christenvolk is er zich ten eenen- male onbewust van, van wat in massa in intensen spot door van buiten geïmpor teerde en binnenlands uitgebroede godde loosheid en dat voor een groot deel met staatshulp door den postdienstl over het Nederlandsche volk uitgegoten wordt. En evenmin van wat er op zedelijk gebied gepropageerd wordt. Gaarne erkent D'r van Lonkhuyzen, dat tegen dit alles wel ten deele opgetreden wordt, door de wet-Donner, de Zondags wetgeving, menige politie-maatregel of verordening. Maar dat alles is verre van voldoende om den stroom te keeren. Om eigen kring vrij te houden en de alles ver woestende vaart van dezen stroom van af val en goddeloosheid te keeren, hebben we meer noodig. Bij de bespreking van de vraag, wat te gen de geestelijke en zedelijke ontaarding gedaan moet worden, stelt Dr van L. op den voorgrond, dat hij allerminst heil ver wacht alleen van een van boven af op leggen van overheidsmaatregelen. Wat ba ten goede wetten bij bedorven zeden? Al lereerst zal van beneden af en van binnen uit tegen deze goddeloosheid opgetreden moeten worden. In de eerste plaats door persoonlijk ge tuigenis, met woord en daad, met belijde nis en leven. ■Ook hebben de kerken hier een roeping, terwijl mede het gemeenschappelijk getui genis van de Christenen in speciaal daar voor belegde vergaderingen kan en moet uitgaan. „Het is. onze roeping ons_Christenvolk de oogen te openen voor wat aanslagen daar tegen het nationale leven op geestelijk en zedelijk terrein gesmeed worden. Meer nog; er hen op te wijzen hoe hun God en Zaligmaker en al wat hun heilig en dier baar is op het gruwelijkst onteerd en ge smaad wordt en de stroom van atheïsme en anti-godsdienstigheid steeds hooger zwelt, een stroom die ons en onze kinde ren dreigt te verzwelgen". Voorts hebben ook de kiesvereenigingen en de politieke partijen hier een taak, maar niet minder ligt hier een roeping voor den Chriatelijken Staat. Op wat de schrijver in verband hierme de verder opmerkt, wijzen we in een vol gend artikel. Engelsch bezoek aan Parijs. Sir John Simon, de Britsche minister van buitenlandsche zaken is gistermiddag te i arijs gearriveerd, waar hij gister- a\ond deelnam aan het banket van de Fransch-Britsche handelskamer, waar o.a. ook de Fransche minister Flandin en de Fransche minister van handel aan zaten. Tijdens en na het banket vond hij ge legenheid zich te onderhouden met den Franschen premier over de uitwerking, we'ke het slotcommuniqué van Londen tot dusver in de betrokken hoofdsteden heeft teweeggebracht. Vanmidag keert hij per vliegtuig naar Londen terug. Naar verluidt zal vooral de houd;ng van Italië ten aanzien van het voorge stelde luchtpact een onderwerp van be spreking uitmaken. Een Reuter-telegram uit Londen meldt o\er Italië's voorbehoud het volgende. „Ofschoon het Italiaansche antwoord op de Fransch-Britsche verklaring van 3 Febr. nog niet te Londen is ontvangen, is het mogelijk mede te deelen, dat de re geering van Rome niet voornemens is een luchtpact van wederzijdschen bijstand te onderteekenen, dat de Italiaansche grenzen niet waarborgt. In Engelsche diplomatieke kringen ver wacht men nog steeds, dat Italië, ondanks zijn nog gereserveerde houding ten aan zien van het luchtpact het Fransch-Brit sche accoord zijn steun niet zal weigeren De malaria-epidemie op Ceylon. Naar schatting zijn minstens 30.000 personen aan de malaria-epidemie op Ceylon bezweken. (Volgens een ander Reuter-telegram maken de jongste berich ten melding van 30.000 zieken, dus niet van evenzooveel dooden.) De ziekenhuizen in verscheidene di stricten zijn overvol. Het kerkhof te Ke- galla is zóó vol, dat het niet mogelijk is, nieuwe kuilen te graven. Korte Berichten. Te Warschau heerscht een ernstige griepepidemie. Reeds 20.000 personen zijn door deze ziekte aangetast. D'e zomertijd zal in België in den nacht van 30 op 31 Maart a.s. ingaan en in den nacht van 6 op 7 October weer door den gewonen tijd worden vervan gen. De griepepidemie in de Fransche garnizoenen breidt zich nog steeds ui't. Bij het regiment infanterie, dat te Brive gelegerd is, zijn tot nu toe zeven perso nen aan de ziekte overleden Volgens berichten uit Tunis grijpt de griep-epidemie in Tunis steeds verder om zich heen. Bijna 70 pet. van alle schollieren is ziek. Het aantal sterfge vallen is tot nog toe gering. De storm, welke de laatste dagen het Reuzengebergte heeft geteisterd, heeft nog twee personen het leven ge kost. Het aantal dooden in het Reuzen gebergte is hiermee tot zes gestegen. Bij- de gisteren gehouden verkiezin gen voor de nationale Turksche vergade ring zijn £99 afgevaardigden, w.o. 17 vrouwen, gekozen. Dit is de eerste maal, dat vrouwen aan de verkiezingen hebben deelgenomen. Op 88-jarigen leeftijd is overleden Robert King, de uitvinder van de eerste automatische breimachine. Volgens nog niet bevestigde geruch ten is het Engelsche stoomschip „Jam- ning" in de nabijheid van de Bais-baai, welke bekend staat als een broeinest dei- piraten, door zeeroovers overvallen. De communistische en socialistische „Humanité" en „Populaire" roepen de arbeiders op, om de 1 lace de la Republi- que te i arijs morgen met bloemen te ver sieren, ter herdenking van de commu nistische relletjes van het vorige jaar. BEGROOTING POSTERIJEN 1935. Ministers voor de microfoon. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Posterijbegroo- ting 1935 wordt het volgende ontleend: D'e Minister acht het een eisch van goe de bedrijfsvoering, dat bij de beperking, welke op de postbestelling moest worden toegepast, rekening is gehouden met de intensiteit van het postverkeer. In over eenstemming hiermede is ten plattelande met zeer verspreid gelegen woningen i het aantal bestellingen geringer dan in groote plaatsen of dichte kernvormingen, waar het postverkeer aanzienlijk grooter en naar verhouding van meer belang is, terwijl aan de bestelling naar evenredig heid minder kosten zijn verbonden. Een en ander neemt niet weg, dat in de kom men van alle dorpen twee bestellingen uit gevoerd worden en in vele dier plaatsen de oohtend- en avondbladen over de beide bestellingen zijn verdeeld. Alleen in de buitenwijken kan het voorkomen, dat de bestelling in de late ochtenduren plaats vindt. Tot veranderingen in algemeenen zin in den thans bestaanden toestand, bv. door verruiming van den kring, waarbin nen twee of drie bestellingen worden ge daan, kan niet worden overgegaan. Ook naar de meening van den minister verdient het aanbeveling, dat leden van de regeering slechts bij hooge uitzonde- rng van de radio gebruik maken. Alleen bij belangrijke onderwerpen, die de alge heels 'belangstelling van het Nederland sche volk hebben, moet door de regeering van de microfoon kunnen worden gebruik gemaakt. Dit standpunt wordt door de re geering in het algemeen ingenomen en de practijk leert leert het in toepassing gebracht. Gebruikelijk is, dat indien mi nisters, hoofden van departementen, zich in hun hoedanigheid van regeeringsper- soon tot het Nederlandsche volk richten, hetgeen dan geschiedt over beide Neder landsche omroepzenders, de radio-om roep controle-commissie den tekst der uit te spreken redevoeringen niet opvraagt. Iets anders is echter, indien een minis ter der Kroon op verzoek en als gast van een omroepvereeniging een redevoering houdt voor de microfoon dier vereeniging, zooals b.v. het geval was op 6 Februari 1934, toen de minister van Onderwijs sprak voor de A. V. R. O.-microfoon. D'an wordt zoodanige redevoering beschouwd als een onderdeel van het door die organi satie verzorgde programma; zij valt dan als zoodanig onder de bepalingen van het radio-controlereglement, zoodat de uit zendende vereeniging tot overlegging van een schema of tekst der rede kan worden verplicht. Het staat geheel ter beoordee- ling van de controle-commissie, of zij van haar bevoegdheid in dezen al dan niet gebruik wil maken, waarbij uiteraard ten aanzien van redevoeringen van ministers welke dezen niet in hun hoedanigheid van regeeringspersoon uitspreken, geen uit zondering wordt gemaakt. VISCHINVOER IN BELGIE. Alle soorten toegestaan tot 19 Febr. Naar het „Hl ld." verneemt, is met in gang van 8 Febr. tot 19 Febr. a.s. de invoer van alle soorten versche viseh in België weder toegestaan. Tot op heden was de invoer in België van tongen en ook van andere visch, beneden de maat van 40 c.M., geheel verboden. Voor de reederijen die aan de treilvis- scherij deelnemen is deze maatregel van belang, daar België steeds vrij veel tong van Nederland betrok, terwijl den laat- sien tijd geen enkele tong meer in België mocht worden ingevoerd. Landbouwloonen in Friesland. In verband met de vrij algemeene wei gering van de landbouwers in Noordelijk I.eeuwarderadeel en Wonseradeel om in zake het loonvraagstuk overleg te plegen met de moderne en christelijke landar- beidersbonden, waarin hun arbeiders grootendeels zijn georganiseerd hebben genoemde arbeidersorganisaties den mi nister van oeconomische zaken verzocht de landbouwers in genoemde districten, die aangesloten zijn bij de landbouw crisis-organisaties in Friesland, te willen verplichten tot bedoeld overleg en zulks op grond van de crisis-organisatiebe- schikking 1934. Burgemeesters. Bij Kon. Besl. is aan J. A. M. Wijnands op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1935, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Oud-Valkenburg. Staatkundigs-Gereformeerde Partij. In de te Utrecht gehouden voortgezette algemeene vergadering van de Staat kundig-Gereformeerde Partij is een tele gram van hulde aan de Koningin gezon den. Met algemeene stemmen werd een mo tie van de kiesvereeniging te Leiden aan genomen tegen het anti-rev. propaganda blad „Nederland "Waakzaam". Mede werd aangenomen een motie van de Prof. afd. Zeeland, waarbij de verga dering zich uitsprak tegen invoering van den midden-Europeeschen tijd en de Eer ste Kamer der Staten-Generaal verzocht wordt het desbetreffende voorstel niet aan te nemen. Het spellingsprobleem in de Eerste Kamer. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Eerste Kamer heeft Mr Fock, de fractievoorzitter van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond, namens alle fracties behalve één een verklaring afgelegd. Zij betreft de spelling, volgens spr. een nationale zaak. De minister ver wees de Kamerleden naar hoofdstuk VI (Onderwijs). Wij berusten daarin, zoo ver- lclaai de de heer Fock, maar onder protest. De onregolmatigheden bij den C. H. V. In verband met het feit, dat de Coöpe ratieve Handelsvereen. van den N. C. B. is geschorst als georganiseerde bij de Akkerbouw-centrale, zijn berichten gepu bliceerd, dat de geconstateerde onregel matigheden slechts op een paar filialen betrekking zouden hebben, een zeer ge ring bedrag zouden betreffen en volkomen te goeder trouw door de filiaalhouders zouden zijn geschied. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de minister van Economische Zaken in deze aangelegenheid direct een uit voerig onderzoek heeft doen instellen, maar op dit oogenblik nog slechts een voorloopig rapport heeft ontvangen. Een definitief oordeel is daardoor nog niet mogelijk. Evenwel toonen de ter beschik king staande gegevens aan, dat het ge beurde van meer omvangrijken aard is dan uit bovenstaande mededeeling zou moeten worden aigtl i. Particuliere mijrwn moeilijkheden? Naar de „Telegr." verneemit is het niet uitgesloten, dat wanneer de toestand van de Nederlandsche mijnindustrie zich bin- renkort niet ten gunste wijzigt, er bij particuliere mijnen gebrek zal komen aan liquide middelen. Met name worden ge noemd de Maatschappiji tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen te Heerlen, die de mijnen Oranje Nassau I. II, III en IV exploiteert, en de Mij. tot Exploitatie van de Steenkolenmijnen I.aura en Vereeniging, die de mijnen Lau ra en Julia ontgint. De Oranje Nassau-mijnen behooren tot de groote Fransche concern Petto fils Frangois de Wendel Gie, en bij de Laura en Vereeniging is de Société Générale de Belgique zeer geïnteresseerd. PLUIMVEEHOUDERIJ EN GRAAN RECHTEN. In den laa'tsten tijd verschijnen in de dagbladen telkens berichten, dat pluim veehouders ontevreden zijn en restitutie van graanrechten vragen. De aanleiding tot dit verzoek is bet volgende. Gelijk men weet, zegt de „N e der 1.", wordt de landbouw gesteund uit de geld middelen van het Landbou w-Crisis- Fonds. Tot de middelen, die dit fonds moeten versterken, behooren ook de in voerrechten op granen. Nu is het graan waarmede de kippen worden gevoerd, de grondstof voor de pluimveehouders. D'ezo beklagen zich nu, dat hun productie kosten hierdoor 'te veel worden ver zwaard. Tot op zekere hoogte heeft de Regee ring dit bezwaar ook erkend. Ten eindo den pluimveehouders de concurrentie op de buitenlandsche markt te ver gemakkelijken, wordt voor elk ei, dal- wordt uitgevoerd, bijna Va cent restitutie betaald. Op deze wijze ontvangen de pluimveehouders ruim vier millioen gul den per jaar terug. De pluimveehouders gaan evenwel ver der. Zij willen ook restitutie ontvangen voor de graanrechten, die zijn verwerkt in de eieren, die op de binnenland se h e markt worden geplaatst. D'e Regeering heeft dit tot nu toe ge weigerd. Zij wijst er op, dat het graan recht op de eieren voor de binnenland- sche markt niet ten laste van den pluim veehouder komt, maar ten laste van den binnenlandsclien consument. Voor resti tutie is dus geen aanleiding. Indien in dit geval tot restitutie werd overgegaan aldus de Regeering dan verliest het Landbouw-Crisis-Fonds zijn beteekenis. Want wanneer de kippenhou- dv.rs restitutie ontvangen, dan zal men de varkenshouders en de melkveehouders, die hun bee3ten eveneens granen voeren, waarop een invoerrecht rust, op dezelfde wijze moeten behandelen. Maar op die manier is het Landbouw-Grisis-Fonds spoedig' leeg. Want wat men met de eene hand heft, geeft men met de andere hand weer weg, zonder dat een bate aan het Landbouw-Grisis-Fonds ten goede komt Dit neemt niet weg, dat voor de pluim veehouderij op het oogenblik wel degelijk het een en ander wordt gedaan. De toe stand is in dezen tak van bedrijf zeer moeilijk. D'e crisis drukt zwaar op dit be drijf. D'e oorzaak hiervan is ook hier, ge lijk hij zoovele producten, de teruggang van de mogelijkheden van den export. Vooral hef geringe betalingscontingent, dat Duitschland krachtens de clearing- regeling kan toestaan, heeft de uitvoer- mogelijkheid beperkt. Vandaar, dait de Begeering het aantal eieren, dat in de broedmachines mag worden uitgebroed, voor dit jaar heeft verminderd. Vraag en aanbod zullen op deze wijze weer beter in evenwicht komen, met als gevolg een betere prijs. Bovendien wordt getracht ook de kwa liteit van het product op te voeren. Dit Binnenland. "Vergadering van de Eerste Kamer. Mi- nisterieele redevoeringen. De moeilijkheden in de mijnen. Dé positbegrooting voor 1935. Buitenland. De malaria-epidemie op Ceylon. Do Engelsche minister Simon naar Parijs. «WAT MIJN HARDT MAAKT IS GOED" is van veel beteekenis, omdat het Neder landsche ei zich op de buitenlandsche markt veti beter staande kan houden, in dien het in kwaliteit boven de eieren van andere landen uitsteekt. Op dit oogenblik heeft Nederland reeds een voorsprong. Wij moeten evenwel zorgen deze te hou den. Vandaar, dat in de teeltregeling voor het pluimvee de drang is gelegd om zooveel mogelijk eieren van betere kwali teit uit ite broeden. Zoo wordt de pluim veestapel op een hooger peil gebracht. Erkend moet worden, dat een en ander voor de pluimveehouderij met moeilijkhe den gepaard gaat. Maar wanneer de pluiveehouders, die ontevreden zijn, wat meer oog hadden voor de groote lijnen, die in deze regeling schuilen, dan zouden zij meer waardeering voor de genomen maatregelen toonen. Verkiezingen voor de Prov. Staten. Het onder de leden van de afdeelingen der S. D, A. P. in Zeeland gehouden refe- rendum over de groslijst van candidaten voor leden der Provinciale Staten .heeft geen wijziging gebracht in de voordraont, zooals deze in de laatst gehouden jaarver gadering van het gewest voorloopig vvaa vastgeld. De in te dienen lijsten zullen er derhalve als volgt uitzien; 1. L. Ondprdijk, Middel burg; 2. A. C. de Baare, Vlissingen; 3. A. G. de Pauw, Terneuzen; 4. J. Gatshoek, Zierikzee; 5. G. Hamelink, Axel; 6. A. Rorije, Vlissingen; 7. J. de Priester, Oost- Souburg; 8. J. Visscher, Goes; 9. J. Mon- deel, Middelburg; 10. J. G. de Bruine, te Haamstede; 11 F. van Spanning, Vlissin gen; 12. J. N. 't Gilde, Terneuzen; 13. F. Bax, Goes; 14. C. Bank, Middelburg; 15. J. Overbeeke, Tholen; 16. W. Gulden, Hulst. In den kieskring Vlissingen zal echter A. C. de Baare lijstaanvoerder zijn, in Sluis C. Hamelink, in Zierikzee J. Gats hoek en in Hulst A. G. de Pauw. Uitspraak loongeschil West-Ze euwsc'h - Vlaanderen. Het Tweede Kamerlid, de heer J. Schou ten te Rotterdam, door den minister van Economische ZaJken aangewezen tot arbi ter 'in het loongeschil tusschen een groot aantal landbouwers in de gemeenten Cad- zand, 'Groede, Breskens, Schoondij'ke, IJzendijike, Aardenburg, Biervliet en Hoofdplaaten de moderne, Ghr. en R.K. landarfceidershonden, heeft bij uitspraak van 26 Januari beslist, dat in de bedrij ven van voormelde landbouwers het mini mum dagloon voor mannelijke arbeiders f 2 zal moeten bedragen en het uurloon voor zwaardere en oogstwerkzaamheden 25 cent en dat deze regeling zal gelden tot en met 30 April 1935 met terugwer kende kracht van 12 Nov. 1.1. af. Benoemd tot ontvanger de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zierikzee, L. J. M. Mazadrac, Rijlfcsklerk dier middelen ten kantore der invoerrech ten en accijnzen te 's-Graven'hage. waar géén kunstverllchtlng mag worden toegepast kan in géén geval gemist worden, Bertels' Kunstkorrel voorzomt het ontijdig in den rul vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Ollefabrieken N.V. - Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1