Wat de politieke toestand ons leert. ,u bij het Kind VISJSS Benaut&l Isoïst? op do VRIJDAG 8 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 4L>v JAARGANG - Na. tl Dit nummer bestaat uit 2 bladen. - Eerste blad. Rede van den heer Schouten te Middelburg. Buitenland. Helanqrijkste Nieuws. Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen* Thans slechts 65 ct. per flacon I Binnenland. Uitg,: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnemecisprijs f2.50 par kwartaal, weskaboimementw. vcor Middelburg, Ges» sa VUssitsge» fÖ,20. JU-ss® ausamssasi saai Advea-tv'nüiin SC ee^vi par typtL j£nigaast'H.iditöa «tdt<kwli»g«® 6ti #*»Mi pvï -.'egel, Kleina Advertentie» Dinsdags Vrijdags 16,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0,85. Bij contract belangrijke korting. Over dit onderwerp sprak Donderdag middag de heer J, Schouten, lid van de 'iweede Kamer voor het 1-rov. Comité van A. R. Kiesvereenigingen in Zeeland. Spr. begon met er op te wijzen, dat een van de verschijnselen waardoor onze tijd gekenmerkt wordt is, dat naarmate de moeilijkheden toenemen, ook grooter wordt het aantal menschen, dat meent een afdoende oplossing van die moeilijk heden aan de hand te kunnen doen. In normale tijden erkennen velen de inge wikkeldheid van het leven en zien ze de moeilijkheden van de Overheidstaak ook in verhand met de eischen van het begin sel, maar in een ahnormalen tijd als deze, zijn er niet zuo weinigen die voor deze dingen geen oog schijnen te hebben. Een tweede verschijnsel is dit, dat zich in toenemende mate begint te openbaren een ongebreidelde en onbeheerschte cri- tiek. Ieder heeft zijn oordeel klaar over de meest ingewikkelde vraagstukken als autarkie, handelspoli titek, deflatie, enz. En een derde verschijnsel is, dat er in breede kringen een roep is om een krachtig en sterk gezag dat in rechte lijn doorgaat met het uitvoeren van de maat regelen die het noodig acht, en dat juist velen van hen die zoo spreken zelf, bewust of onbewust, het sterkst werkzaam zijn om het gezag van de Overheid omlaag te halen. Uit deze dingen blijkt duidelijk, dat we in een uiterst merk waar digen tijd leven. Komende tot de vraag wat de politieke toestand van vandaag ons leert, wees Spr. er in de eerste plaats op, dat de zienswijze van hen die in 1933 de over tuiging waren toegedaan, dat alle poli tieke richtingen en partijen, die bereid waren aan den nationalen opbouw mee te werken, daartoe gelegenheid moesten hebben, juist geweest is. Onder alle moge lijkheden die er waren voor de vorming van een Kabinet, was de vorming van een crisis-kabinet van gemengd politiek karakter, in de toenmaals bestaande ver houdingen de beste. Zij die oordeelden, dat de vorming van een zuiver rechts parlementair Kabinet beter zou rijh, moe ten nadien hebben geleerd, dat een der gelijke oplossing grootere moeilijkheden en bezwaren met zich zou hebben ge bracht dan de oplossing welke thans ge kozen is, Spr. ontkent niet, dat ook deze oplossing hare bezwaren en gevaren heeft, maar op staatkundig terrein heeft men zich, als de stembus gesproken heeft, af te vragen, wat de stemüusuitspraak beteekent en welke verhoudingen daar uit voortvloeien. Er zijn er die meenen dat dit geen principieele polititek is, maar zij vergissen zich. Naar Antirevolutonair inzicht moet de Overheid onder alle om standigheden haar roeping, welke met die omstandigheden overeenstemt, vervullen, in zoo goed mogelijk overleg met de volks vertegenwoordiging. De moeilijkheid van de gekozen oplossing is niet dat de A.R. partij geen principieele politiek zou kun nen voeren. Men moet onderscheid maken tusschen de roeping van de Overheid en een politieke partij. Ons A.R. volk wordt in geen enkel opzicht in zijin principieel belijden belemmerd. Dit geldt ook van de A.R. Kamerfractie. Zij heeft de maatre gelen die worden voorgesteld te zien in het licht van hare beginselen. Het eenige waarmee wij hierbij rekening hebben te honden is, dat we van dit Kabinet niet kunnen eischen wat in strijd is met den grondslag dien dit crisis-kabinet voor zichzelf gekozen heeft. Dit Kabinet tracht allen die van goeden wille zijn, aan het nationale reddingswerk te doen deelne men en in verband daarmee moet 't trach ten de toespitsing van principieele tegen stellingen te vermijden. Maar overigens, uit den hui digen politieken toestand vloeit niet voort dat de Antirevolutionair van zijn principieele levensovertuiging ook maar iets behoeft prijs te geven. Wij zijn gebonden aan ons A.R. beginsel en in die gebondenheid moeten wij den arbeid van dit Kabinet toetsen. Voorts leert de huidige politieke toe stand, dat de leider van de A.R. partij in 1933, als we de zaak in groote lijnen zien, op juiste wijze heeft gepeild, waarom het in den e.k. tijd zou gaan. Ons stembusprogram is in het z.g. vierhoeksprogram geresumeerd en de praktijk heeft geleerd dat we eiken dag bezig zijn aan die vier zaken: het gezag, het financieel herstel, de bescherming van de hoofdbronnen van onze volkswel vaart en de bestrijding van de ontzettende werkloosheid, De vraag is nu wat het Kabinet in ver band met die vraagstukken beeft ge- daan. En das kan worden gezegd, dat het Nederlandsche volk in 't groot ge sproken, voor bet werk van dit Kabinet slechts groote dankbaarheid kan hebben. Dat klinkt velen als dwaas in de ooren. Het gaat echter niet hierover of alles is bereikt, maar de vraag is: wat heeft dit Kabinet gedaan en is het in hetgeen het gedaan heeft, te steunen, ja dan neen. En dan zegt Spr. volmondig: jal Inzake de handhaving van het gezag is zeer veel bereikt. En 't is bereikt langs een rechten weg en niet met toepassing van een macht die elk ohristen moet ver foeien en verafschuwen, op den grondslag van het recht, met handhaving van het zedelijk gezag. Op dit gebied is wel niet alles in orde, maar we bewegen ons in de goede lijn. Wat er nog te doen is, moet vooral gedaan worden door ons Christen volk in zijn principieel optreden, in het steunen van het gezag, ook in persoonlijk gesprek en door het gebed voor de Over heid. Dat is Anti-revolutionair. Alleen door samenwerking van Overheid en on derdanen beide kan het gezag worden gehandhaafd. Met betrekking tot het financieel her stel is mede zeer veel gedaan. We zijn er neig niet, maar dat is vooral tengevolge van het feit dat uit de internatio nale politiek en economie, zeer veel na deel voor het Nederlandsche volk is voortgevloeid, dat een ernstige terugslag had op de financiën van staat en ge meenten. Nog één groot ding moet er ge beuren. Er moet nog een algemeen be zuinigingsplan tot stand komen. De moeilijkheden die zich hierbij voordoen zijn echter duizendmaal grooter dan verschillende critiseerende groepen het voorstellen. Inzake de bescherming en instandhou ding van de bronnen van onze volkswel vaart verkeeren we in groote moeilijkhe den, doordat Nederland daarbij in sterke mate afhankelijk is van het buitenland, waarop onze Regeering slechts betrekke lijk weinig invloed kan uitoefenen. Maar met die moeilijkheden zou e 1 k kabinet hebben te worstelen, zoowel van uiterst links als van uiterst rechts. De Regeering heeft op dit gebied vee! gedaan, maar dat het niet heeft gebracht wat wij hoopten, is het gevolg geweest, van in het buitenland genomen maat regelen. Met die werkelijkheid moeten we rekenen. Met betrekking tot de werkloosheid doen zich zeer ernstige bezwaren voor. Maar is dat de schuld van dit Kabinet? Immers neen! Wanneer men een ver gelijking maakt met het buitenland, dan zal men altijd opnieuw moeten erkennen, dat het eigenlijk een wonder is dat hier nog zooveel bereikt werd. Over deze punten van algemeenen aard zal onder ons weinig verschil van meening bestaan. Maar dan komen de practische moeilijkheden, waarmee zeer velen tobben en waarover urenlang ge- Sproken zou kunnen worden. Het is juist een van de dwaasheden van al wat zich democratisch of ook wel nationaal noemt, dat men het voorstelt, dat die moeilijk heden in een oogenblik zouden zijn op te lossen. Spr. weet uit tallooze brieven en con ferenties dat de zorgen en moeiten, waarmee velen worstelen, verbazend groot zijn. E'n dat weet ook de Re geering. Hij legt er den nadruk op, dat men volle recht heeft uiting te geven aan zijn zorgen en moeiten en opbouwen de critiek te leveren, maar niet, dat men in opstand komt tegen de Overheid. Als wij bidden voor de Overheid en het gezag van de Overheid erkennen, dan moet dit ook blijken in de practijk van het leven. Maar daarmee is niet in overeenstem ming die matelooze critiek, die ontevre denheid over de Regeeringspolitiek welke dikwijls tot uiting komt. Spr. waarschuwt in verband hiermede tegen allerlei wind van leer. Toets, zegt hij, wat u voorgehouden wordt aan uw eigen beginsel, in gehoorzaamheid aan de Schrift. Wij praten eiken dag over deze dingen. Maar komt daarbij openbaar wat wij krachtens ons beginsel als eisch moe ten stellen? Komt daarbij uit, dat wij oog hebben voor de onuitsprekelijke weldaden, die God ons ook nu nog schenkt? Dit mag by alle critiek geen oogenblik uit het oog worden verloren. De grondslag van ons leven ligt hierin, dat we bij alle zorg en moeite, vasthouden dat God regeert, dat Hij, wat Hij ook is osa lavas brengt, rechtvaardig wijf au goed met ons handelt. Wat de politieke toestand van het he den leert is dit, dat Gods volk hier in zeer stringenten zin het verband tusschen het levensgebeuren en het geloof in God moet zien en belijden, dat bij alles wat over ons komt de kracht van ons geloof open baar wordt. Voor ons geldt ook nu: Wacht op den Heer1, Hij is getrouw, de bron van alle goed; wacht dan, ja wacht, verlaat u op den Heer. In dit ons verlaten op God, ontvangen we de sterkste activiteit om werkzaam te zijn aan het overwinnen van de moeilijk heden van ons leven. Ingezonden Mededeeling. tot staan gebracht tonder "innemen.1* WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK De houding van Duitsuhland. Hitier wil stilte. De Duitsche ambassadeur, Roland Koester, is uit Berlijn weer in Darijs aangenomen, be pers is van meening, dat hij nog geen formeele instructies heeft meegebracht voor een eersten stap ter inleiding van onderhandelingen over het Engeisch-Fransche protocol van Lon den, doch dat hij wel voeling zal houden met de Fransche politieke kringen. De Intransigeant verklaart, dat am bassadeur Koester geen nota beeft mee gebracht, doch slechts belast is met een mondelinge missie. De lichte griep van Laval maakt het echter onmogelijk te bepalen, wanneer Koester een onderhoud zal kunnen heb ben met den minister van Buitenl. Zaken over de Fransch-Britscbe plannen. In de Duitsche pers heerscht omtrent de groote vraagstukken van den dag, d. w.z. de vraagstukken welke verband hou den met de overeenkomst van Londen, als biji tooversiag volmaakt stilzwijgen. De Führer beeft voor den tijd van tien dagen alle ontvangsten afgelast. Hij moet zich concentreeren en wil zich niet door bezoeken laten afleiden. Blijkbaar wil hij zich ook niet laten afleiden door besprekingen in de pers en de pers heeft dus te zwijgen. De lawines in Oostenrijk. Reeds twintig dooden. De toestand van vele door de lawines van de buitenwereld afgesloten dorpen in Oostenrijk wordt door het toenemend gebrek aan levensmiddelen reeds drei gend. Buitengewoon groot schijnt de schade te rijn welke aan den Oöstenrijkschen wildstand is toegebracht. Overal vindt men reeën en herten, die in de sneeuw zijn blijven steken. Woensdag is tengevolge van een lawine op de spoorlijn Steyermuehl-Laakirchen een personentrein ontspoord. De machi nist, de conducteur en een passagier wer den ernstig gewond. Het Woensdag ge melde doodencijfer van tien zal waar schijnlijk nog hooger worden, daar in Bo- ven-Oostenrijk nog drie toeristen vermist worden. Er bestaat geen hoop ze levend te vinden. Voor zoover valt te overzien hebben de laatste dagen twintig dooden geëiseht. In het Arlberggebied heeft een lawine 15 stallen weggesleurd. De leidingen van 10.000 volt van de electriciteitsfabriek van Schruns in Montafon zijn over een lengte van 300 M. door een lawine ver nield. Overal in Oostenrijk is strenge vorst ingetreden, zoodat men een spoedig einde van het lawinegevaar kan tegemoet zien. Het vertrek der internatianale troepen uit het Saargebied geregeld. De Commissie van Dxie heeft thans het hoofdkwartier der internationale troepen in het Saargebied de definitieve instruc tie gegeien inzake het vertrek der troe pen. Bevestigd wordt dat de Nederlan ders 16 Febr. en de Zweden op 18 Febr. zullen vertrekken. De Engelsche en Ita- liaansche troepen zullen met gelijk sterke afdeelingen en op gelijke tusschenpoozen van 19 tot 28 Febr., telkens een Itauli aansch en een Engelsch bataillon, uit hel Saarland vertrekken. De Engelsche tanks vertrekken 25 Fe bruari. Op 26 Febr. wordt het hoofd kwartier der Engelsche en der Italiaan- sche troepen in Saarbrucken ontbonden. Als laatsten zullen de Italiaansche troe pen vertrekken. Op den dag van over dracht van het Saargebied zullen geen international* troepen meer aanwezig ajja. Dreigende putsch In Griekenland? Volgens berichten uit Kreta heeft de gouverneur aldaar op het douane-kan toor twee snelvuurwapenen, die voor Ve- nizelos bestemd waren en waarvan het bezit bij de wet verboden is, in beslag doen nemen. Voorts zijn geruchten in omloop, vol gens welke de indertijd naar bet buiten band gevluchte generaal Piastiras aan de Grieksch-Bulgaarsche grens aangekomen is met het doel in Griekenland een putsch op touw te zetten. De officieele instanties rijn met hun in lichtingen over den toestand zeer gere serveerd, doch er verluidt, dat de regee ring de ontwikkeling van den toestand kalm afwacht. Rijksbisschop Müller in ongenade? Eerst thans wordt de inhoud bekend van een brief, dien de staatssecretaris van het Duitsche ministerie van Bmnen- landsche Zaken, Pfundtner, op 3D Ja nuari aan rijirsbisschp Miiller heeft ge schreven. Deze brief heelt, wegens den scherpen toon, waait in hij gesteld is, in de rijkskerkregeeria., ;.^rome ontsteltenis teweeg gebracht. De rijksbisschop had aan hot ministe rie van Binnenlandsche Zaken medege deeld, dat een nieuw kerkelijk ministe rie zou worden gevormd en dat dienover eenkomstig het bestuur van de Pruisi sche landskerk zou worden bijeengeroe pen. In het antwoord van hei rijksminisite- rie wordt gezegd, dat de minister weigert van beide mededeelingen kennis te ne men, daar in de eerste plaats de positie van de leiders der landskerk nog niet duidelijk is, en in de tweede plaats de positie van het bestuur der Pruisische landskerk een rijkelijk problematisch karakter draagt. Ten slotte wordt in dit ministerieels schrijven nog categorisch verklaard, dat de rijksbisschop bi.' al zijn maatregelen „op eigen verantwoording" handelt. Door dezen brief is het, naar men in kerkelijke kringen aanneemt, te verkla ren, dat rijksbisschop Müller verleden Zondag niet voor de radio gesproksn heeft en dat bovendien de voorgenomen ontvangst van rijksbisschop Müller door Adolf Hitler op Dinsdag j.l. niet is door gegaan. Werkloozenrelletjes in Sheffield. In Sheffield is het tot ernstige werk- loozenrelletjes gekomen. Eenige duizenden werkloozen waren voor het raadhuis bijeengekomen om te protesteeren tegen de nieuwe ondersteu ningsbepalingen. Toen de gemeenteraad weigerde een delegatie der werkloozen te ontvangen, wierp de massa een regen van steenen naar de voor het raadhuis samengetrok-, ken agenten van politie. Tenslotte zag de politie zich gedwon gen om over te gaan tot een algemeene charge te voet en te paard op de menigte, die daarop uiteen stoof. Er werden ongeveer twintig personen gearresteerd. Op de arrestanten vond men roode vlaggen, steenen en brokken cement. Negen agenten van politie werden ge wond, een hunner zoo ernstig, dat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. 1200 arrestaties te Parijs. Woensdagavond omstreeks tien uur kwamen demonstranten, meest commu nisten, per trein, autocar en tram naar de binnenstad van Parijs gestroomd en richtten zich naar de Place de la Con corde. Aan het station Saint Lazare werden wapenen gevonden, als boksbeugels, ploer- tendooders en revolvers, terwijl sommigen in petroleum gedrenkte lappen bij zich hadden. Omstreeks één uur 's nachts zijn bij het paleis van den president der republiek een veertigtal communisten gearresteerd, gewapend met revolvers en dolken. Te half twee bedroeg het totaal aantal arrestanten 1200. Korte Berichten. Ofschoon de haven van Haifa (Pale stina) pas 18 maanden geleden officiëel voor zeeschepen is geopend, is deze reeds thans te klein gebleken. Slechts vier schepen kunnen tegelijker tijd aan de kade worden gelost, of ge laden en het is den laatsten tijd meer malen voorgekomen, dat vrachtschepen langer dan een week op hun beurt moes ten wachten. De Belgische mijneigenaars hebben besloten, dat voortaan alleen het index- riper zal genomen worden als basis voor het vaststellen der loonen. Tot nog toe werd hierbij ook rekening gehouden met den factor der s'eenkoolfiuctuatiea. Ver der overwegen de patroons het toepassen van een loonsverlaging van 5 procent. In Roemenië: ii een n&tion&al-iocia- lietinehe pastij opgericht. De broeder van Binnenland. Rede van Minister Colijn in de Eerste Kamer over het regeeringsbeleid. Ook Minister Oud aan het woord. De A.R. Partijdag te Middelburg. Memorie van Antwoord over de wijziging der Kieswet. De Gemeentebegrooting van Middelburg. Buitenland. De houding van Duitschland. De lawines in Oostenrijk. Het vertrek van de troepen uit het Saar gebied. Dreigende Putsch in Griekenland? Wilt _Ge verlichting in den kortst mogelij. ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na- tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm dieU het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die ztopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer* aland die deze noodig heeft en zaDU weer vrij, ruim en diep doen edemhalea 3 den premier Tatarescoe is een der lei ders. Blijkens de berichten van gistermor gen omtrent de waterstanden vai den Rijn kan het hoog watergevaar als ge- wéken worden 'beschouwd. Tengevolge van het helder weer en de lichte vorst is ook de stand van de zijrivieren gedaald. Sinds Woensdag woeden aan de N. W.-kust van Frankrijk hevige stormen. Het scheepvaartverkeer is vrijwel on mogelijk. Een aantal visschersbooten, welke zich ver van de kust verwijderd hadden, worden vermist. CHRISTELIJKE MIDDENSTANDS ORGANISATIE. Omzetting Vereeniging in Bond. Gisteren is te Utrecht onder leiding van den heer W. G. Scheeres een verga dering gehouden van de Vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand in Nederland. Deze bijeenkomst was voornamelijk be legd ter bespreking van een reorgani satierapport, samengesteld door een daartoe aangewezen commissie en over genomen door het hoofdbestuur. Dit rap port behelsde het voorstel om de ver eeniging, die tot dusver bestond uit indi- vidueele leden, samengebracht in plaatse lijke afdeelingen, om te zetten in een bond, bestaande uit plaatselijke Christe lijke Middenstandsvereenigingen, Vak verenigingen en natuurlijke personen, die wonen in plaatsen, waar geen Chr. Middenstandsvereeniging gevestigd is. Door deze reorganisatie hoopt men te bereiken een uitbreiding van de Chr. Pa troons-vakorganisatie en incorporatie daarvan in een groote middenstands organisatie. Het voorstel werd na uitvoerige! bespreking onder groot en thousiasme en met algemeene stemmen in beginsel aanvaard. De vergadering nam voorts met alge meene stemmen een moti6 aan, waarin het bestuur verzocht werd stappen te doen bij de Regeering, om hun, die bij de inkoopbureaux voor landbouw- en zui- velorganisaties betrokken zijp, bedrijfs steun te onthouden, zoolang zij direct of indirect deelnemen aan coöperatieven in koop van artikelen, die niet direct ver band houden met hun bedrijf, Uitvoering van de steunregeling. De minister van sociale zaken heeft onlangs bepaald, dat ia het vervolg pen sioenen, invaliditeit»- ea osgevtllenrea-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1