Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. ussie wordt het ;ot afwijzing in srworpen met 8 de wethouders). van pannen r tot een bedrag ie uit te zetten coop wordt zon- m. 3commissie wor- iane, "Willemeen, an stembureaux het juist is, dat iing f 1500 meer rzitter en weth. ■digde naar de ij de eerste wet- 3r de 2e wet'hou- bizondere soho- ordt vastgesteld, school Kaikel- johot wordt ver- •melijike oefening ordt vrijstelling leert dhr Scheele de schade door zaakt. 'De voorz. taald. Dhr K oo iharding van de Hirdes vraagt m aan den Bree ds noodzakelij'k- ndacht voor een nd der gemeente le oestercultuur, over uit de pers aald, spr. meent, het persoonlijk belang achter te ïhillende midde- 1. hier diep op in. toestand in het hoe langer hoe egt, dat al deze .t der Regeering ■zekering, dat 'hij iden, zooals dhr van ziet spr. het en het eens geen ïer afbreuk doen. leiding van den sdag de jaarver- weegbrug Ar- tevens het 40- Gewogen werden >ten en pulp, 710 ten en 43 stuks orde en 'het batig t f 5.50 per aan- eerd. sleden L. Wattel en bij acclamatie weger H. Boone ■waarden herlbe- 40-jarig jubilé historisch over- vereeniging. De id door de firma *pt. 1895 in wer- ïst tot 1906. Toen ist met grooter cht bij de firma bij Breda, welke ordt, ten slotte van dank tot de J. Kousemaker, oprichters nog in at zij in bet he bben gedaan. Februari zal het .t alhier de Chr. rd opgericht. De niet onopgemerkt e avonden zullen n dit feit te her- is hier opgericht belasten met de oor het Koningin- iling te Souburg Len met lijsten en antal dames zul- Ik drukte den beneden, maar aren zoo stijf, dat bleven staan. Ik voor een blaas- isschien een pri- wat we tegen- noemen. Maar er ,e ontdekken, wel peningen aan den den sleutel van ten. Maar de kist dat ik niet tot het jen. Toch kon ik sies trekken. Ten iekinstrument en lijkbaar maar een nent. Dus was er stellen, wat het slechts bij toeval zoo'n groote rol dekkingen en dat een handje helpt, zelfs degene, die eeft rekening te et oogenblik het tar opgegeven en xmd, toen ik, op- van de onderste ;en waardoor de een paar draden ermoeden rees in Wordt vervolgd.) len worden aangezocht. In het comité heb ben zitting Jhr H. A. van Doorn, eere- voorz.; Dr C. E. Plugge, voorz.; Ds L. C. Spijkerboer; Ds G. B. Bavinck Jr.; Ds G. de Ru; Dr J. C. Huijsman; Dr J. S. Bloos; P. W. ter Haar, burgemeester van Rit- them; M. G. v. d. Putte, „Draagt elkan ders lasten" afd. T.B.C.-fonds van het C. N. V.; A. G. Kraamer, „De Vooruitgang"; F. Le8nhouts, „Zonnestraal", seer.-pen ningmeester; J. de Bruijn, Kinder-Her- stellingsoord en Vacantie Kolonies. (Be langeloos bericht.) N. en St. Joosland. Als voorz. der G.H. Kiesvereeniging hield Burg. Harff alhier Woensdagavond een lezing over het Saar- gebied. Hij vertelde van de reis, welke hij als voorz. van een stembureau naar en door het Saargebied maakte. De ont vangst was overal bijzonder hartelijk. Tot de eigenlijke stemming komende kon spr. niet anders dan lof uitbrengen voor de schitterende organisatie, waaronder de stemming gehouden is. Daar spr. foto's liet zien, welke door een lantaarn zoo geprojecteerd werden, dat ze voor ieder zichtbaar waren, konden de aanwezigen zich een duidelijk beeld vormen van het mooie werk van den Volkenbond. Ds Burger dankte den spreker hartelijk voor den mooien avond. Vrouwepolder. Dinsdagavond vergader de alhier de afdeeling van den C. B. T. B. onder voorzitterschap van dhr A. de Vis ser. Het ledental dezer af'deeling is ge klommen tot 17. Tot secr.-penningm. werd benoemd dihr P. L. Koster en tot 'bode dhr Jac. Louwerse. Daarna werd overge gaan tot het vaststellen van het regle ment. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de leden dezer afdeeling hun meststof fen enz. via de af deeling kunnen betrek ken van de Coöperatie „Eiland Walche ren". Koudekerke. De Bijz. Vrijw. Landstorm afd. Koudekerke, hield Maandag haar jaarlijksche prijsschietwedstrijd. Een der tigtal personen nam aan dezen wedstrijd deel. Uitslag: J. de Witte 47 punten, M. Terwoert 45 p., J. Janse 45 p., P. de Witte 44 p., H. Brasser 43 p., Joh. Tevel 40 p., L. Ovaa 40 p. De burgemeester reikte met een korte toespraak de .prijzen uit, waarna Com mandant Bierman het woord kreeg. Deze wenschte in de eerste plaats den burge meester geluk met zijn benoeming als voorzitter der plaatselijke Commissie om dan nog eens te wijzen op bet mooie doel van den B. V. L. Vervolgens ging spr. over tot het uit reiken der brevetten aan de scherpschut ters, waartoe de volgende personen be vorderd werden L. Ovaa 192 p., J. de Kroo 188 p., J. LorieT 185 p., Fl. Wiele- rnater 182 p., H. 'Schipper 180 p., J. Tevel 180 p. De burgemeester dankte den Comman dant voor het gesprokene om daarna nog eens als voorzitter het woord tot de leden te richten. In zijn toespraak wees hij er op, dat de plaatselijke Commissie nog de zen winter de leden hoopt bij elkaar te zien op 11 Maart. 'Op deze bijeenkomst zullen enkele films worden vertoond. Woensdagavond hield de sch ooi- vereen. voor bijzonder lager onderwijs op Geref. Grondslag haar 44ste jaarver gadering 'onder leiding van dhr M. San- derse. De secr. meldde in zijn uitgebreid jaarverslag dat bet aantal leden 72 be droeg en het gemiddeld aantal leerlingen was gedaald tot 137. De penningm. meldde een batig saldo van f 451.37%. De rekening van het vereenigingsgebouw sloot met een batig saldo van f 20,73. Ontvangen was f244,93 en uitgegeven f 224,20. De aftredende bestuursleden dhrn J. Simonse Sr. en J. de Kroo wer den herkozen en in de plaats van dhr P. Francke welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen dhr K. van Sparrentak. De wenschelijkheid werd uitgesproken dat niet de gemeentenen t vanger maar de penningm. der school de schoolgelden zou innen. De vergadering was door 25 leden bezocht en werd door Ds A. G. Heij met dankgebed gesloten. Veere. Dinsdagavond hield de afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar jaar lijksche ledenvergadering onder voorzit terschap van burgemeester Huinink. Overste Bierman en secr. Laernoes waren ook tegenwoordig. Dhr Laernoes sprak een bezielend woord en wees op bet vele goede wat onze regeering tot stand brengt in deze moeilijke tijden. De B. V. L. wil haar beschermen, zoodat zij rustig kan werken. Overste Bierman gaf een 'histo rische beschouwing over de Oranjevorsten, waarin hij opwekte tot dank en steun. In 't, bijzonder stond 'hij' stil bij Veere's aan deel in de geschiedenis om de Oranjes. Dhr Laernoes wekte allen nog op om aan wezig te zijn 'in Maart bij de groote Land- stormfihn, die te Middelburg zal draaien. Oostkapelle. Woensdagavond hield de Chr. Reciteerclub „Bil'derdijk" haar jaar vergadering onder voorzitterschap van d'en beer A. van Maldeghem. De secr., dhr Jasp. de Kam Az., brengt het jaarverslag uit. De club telt 11 leden. De penningmeester J. Geertse bracht het financieel jaarverslag uit. De rekening sloot met een 'batig saldo. Door dhr A. H. 'Geertse werd een inlei ding geleverd over „Alice Nahon". De af gevaardigden van den Kerkeraad en ver schillende vereenigingen brachten hun felicitaties over. Een improvisatie-wedstrijd werd gehou den. Verder werd de avond gevuld met voordrachten, memorisaties en improvi saties. Ook werden verschillende liederen gezongen. Ds van Dijken eindigde met dankgebed. Woensdag vergaderde de gemeente raad voltallig. Aangezien het de eerste vergadering is in het nieuwe jaar, geeft de voorzitter een overzicht over het afge- loop'en jaar en wenseht de leden een ge zegend jaar toe. ï)it wordt door wethou der Foppe beantwoord. De voorzitter deelt mede, dat weder voor een jaar ontheffing is verleend voor vak J. op de openbare school. Ingekomen is het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Aan den gemeente-ontvanger, dhr J. Geldof, wordt weder voor twee maanden verlenging van Ziekteverlof verleend. 'Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten om aan den waarnamenden ontvan ger overeenkomstig bet Ambtenarenregle ment een vergoeding uit de gemeentekas te geven bedragende f 345 per jaar, zijnde de helft van de jaarwedde van den ge meente-ontvanger. Aan het bestuur van de Bijz. school wordt over 1935 een voor schot verleend van f 900. De leden van de stembureaux voor de verkiezing van leden der Prov. Staten en Gemeenteraad, wor den benoemd. Tot leden der Schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting worden 'herbe noemd, dhrn Joh. Poppe, K. Janse, H. Brand en J. J. Lebbe. Ingekomen is een verzoek van de be woners van het Villapark, om een groepje dennenfooomen aan den ingang van het park te laten rooien, omdat zij het uitzicht belemmeren en het licht van den lantaarn wegnemen, en tevens om een nieuwe lan taarn te plaatsen in tiet midden can het park. Het voorstel van B. en W. is om het eerste verzoek niet in te willigen. De meerderheid van B. en W. stelt voor om nog geen nieuwe lantaarn te plaatsen, maar de achterste lantaarn een 40 meter naar 'het midden te brengen. Beide voor stellen worden met alg. stemmen aange nomen. Ingekomen is een schrijven van het ge meentebestuur van Middelburg om een regeling te treffen inzake de kosten voor leerlingen, die de openbare U.L.O.-school te Middelburg bezoeken. B. en W. stellen voor om 'hierop niet in te gaan, omdat zij het bedrag van f 80 per 'leerling te hoog vinden. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, dhr Maas. Ingekomen is een schrijven van Gedep. Staten, dat om een juiste verhouding te verkrijgen tusschen de gemeentefondsbe lasting en de 'grondbelasting op de ge bouwde eigendommen de opcenten op de grondbelasting gebouwd, die thans 50 be dragen moeten worden verhoogd tot 75. Met algem. stemmen wordt hiertoe beslo ten. Alsnu gaat de Raad over in een zitting met gesloten deuren. Tholen. Naar wij vernemen zal er bij de telefoondienst alhier een ge'heele reor ganisatie plaats hebben. De bedoeling is de bovengrondsChe leiding over bet ge- heele Eiland binnen 5 jaar, geheel onder- grondseh te maken, terwijl de chef van den tec'hnischen dienst, de heer L. Ge luk, naar elders zal worden overgeplaatst. Inzake het plan, tot opheffing van het postkantoor en dn de plaats hiervan een hulpkantoor te vestigen, schijnt nog geen beslissing genomen te zijn. Colijnsplaat. Dinsdagmiddag werd op initiatief van Dr L. P. Maas, voorzitter van de afd. van het Groene Kruis, een comité opgericht met het doel om gelden in te zamelen voor het Nationaal Konin gin-Moeder Her'denkingsfonds. Tot het comité traden toe de besturen van het Groene Kruis en die van de Chr. Oranje Vereeniging. Een bestuur werd ge vormd, bestaande uit de heeren: burge meester J. W. 't 'Stute, eere-voorzitter, Dr L. P. Maas, voorzitter en P. Dourleijn, secr.-penningm. (Belangeloos bericht.) Axel. 'Gistermiddag is bet zoontje van den heer V., terwijl hij de straat overstak, overreden door de auto van dokter B. al hier. De kinderen, die aan de school Nieuwstraat aan 'het spelen waren, waren zoo in hun spel verdiept, dat ze de auto schijnbaar niet bemerkten. De dokter is onmiddellijk met hem naar het zieken huis gereden, waar hulp is verleend. Naar omstandigheden maakt het knaapje het igoed. Zijn been dat gebroken was is gezet. In de gisteren gehouden raads vergadering was Weth. Oggel met kennis geving afwezig. De voorzitter sprak de gebruikelijke nieuwjaarsrede uit. Het hoogste aantal werkloozen was 402 en wel'in de maand December. Het laagste aantal werkloozen werd bereikt in Au gustus, n.l. 55. Het gemiddeld aantal ge- steunden was 67. Aan werkloozensteun werd uitbetaald f 37.406,aan werkver schaffing ruim f 8700,totaal f 47.276 of 'ongeveer f 6300,hooger dan in 1933. Door de verschillende werklozenkas sen werd ruim f 23.000,uitbetaald, 2639 arbeiders werden voor korten tijd op de ammoniakfabr. via de gem. arbeidsbe middeling geplaatst. Voor de landbouw werd van dit instituut geen of nagenoeg geen gebruik gemaakt. In 1936 zullen de belastingen in deze gemeente tot 't maxi mum zijn gestegen. De heer Dieleman dankte als oudste raadslid. Na tal van stemmingen werd 't hoofd- stembureau voor de a.s. verkiezingen vastgesteld. Tot leden van de Schattingscommissie werden gekozen de heeren: J. M. Oggel, J. de Kraker Rz., G. Th. van de Bilt en Iz. de Feijter Wz. Aan het hoofd der Openb. school dhr J. Buma, werd voor f 350 per jaar de woning verhuurd, die vroeger door den heer D. A. van Houte werd bewoond voor f 400.—. Ter tegemoetkoming aan een voorstel van den heer Verschelling in een der vo rige vergaderingen gedaan, stelden B. en W. thans voor de belasting voor radio's te stellen van f 10 op f 2 per jaar (in de café's). Ook aan de vereenigingen wordt tegemoet gekomen. De heeren Verschelling en 't Gilde hiel den neig een levendig pleidooi ter vermin dering van de vermakelijkheidsbelasting. De raad bleek echter niet tot verlaging genegen. Vastgesteld werd een verorde ning op het zwemmen en baden in deze gemeente uit hygiënisch en zedelijkheids oogpunt noodzakelijk geacht door B. en W. De heeren I. de Feyter, 't Gilde en v. Kampen stemden tegen. Dhr C. Hamelink vraagt een ernstig onderzoek naar de ineenstorting bij de traverse. De voorzitter zegt rapport toe. Dhr Verschelling dringt met het oog op de daling van de gasproductie aan op verlaging van de z.i. veel te hooge gas- prijzen. B. en W. zullen dit met de gas- commissie bespreken. s. Nog heeft de heer Verschelling ernstige klachten over de uitvoering van zijn taak d'oior den gemeente-opzichter. Hij uit nog verschillende klachten over onbeant woorde vragen door den burgemeester. Voorts worden nog steeds dezelfde men- schen in werkverschaffing aan het werk gehouden tot grief van velen. De voorzitter zegt antwoord toe. Schip omhoog gevaren. Terneuzen. Het in de haven liggende Nederlandsche stoomschip „Henny" is hedenmorgen tegen een der havenhoofden aan gevaren met het gevolg, dat het schip aan den grond ligt. Het passeerende sleepschip „Peter de Hoogh" raakte met zijn uitgeworpen anker verward in de uitstaande ankerketting van de „Henny", waardoor dit zijn houvast verloor, met het bovengemelde gevolg. De „Henny" zit geheel op de steenen glooiing, een positie die niet van gevaar is ontbloot. Tijdens vloed zal worden getracht het schip vlot te krijgen. Het Duitsche stoomschip „Glattesee" dat gistermorgen nabij de Westelijke havenpier der nieuwe haven alhier om hooggevaren is, is in den loop van den middag door de sleepbooten Goliath vlot getrokken. Doordat de ballasttanken leeg gepompt zijn, is de deklast hout verscho ven, waardoor het schip veel slagzij heeft. De „Glattesee", die op weg was van Dant- zig naar Gent, heeft in de haven te Ter- neuzen vastgemaakt, in afwachting van een nader in te stellen onderzoek naar de eventueele schade en om den deklast opnieuw te stuwen. DE BEGROOTING VAN BINNENL. ZAKEN VOOR 1935. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake -de begrooting van Binnlandsche Zaken voor 1935, antieenen wij het volgende: Dat hij het beramen van maatregelen te weinig '0'p de nooden der gemeenten wordt gelet, meent de minister te moeten ontkennen. De minister zal, zooveel in zijn vermo gen is, bevorderen, dat de gemeentebestu ren intijds worden verwittigd van de tot standkoming van maatregelen, welke op de gemeentelijke begrooting van ingrij penden invloed beloven te zijn. Inderdaad hebben de 6 pet. geldleenin- gen, indertijd door verschillende gemeen ten met de Rijksverzekeringsbank geslo ten, reeds geruimen tijd de aandacht van den minister. Of een bevredigende oplos sing tusschen partijen mogelijk is, kan thans nog niet warden gezegd. Wat betreft maatregelen tegen de toe nemende onzedelijkheid is de minister nog steeds de meening toegedaan, dat hier een taak is weggelegd voor den P'laatselijken wetgever, die, al naar ge lang van de plaatselijke omstandigheden en de mentaliteit der bevolking moet be- oordeelen, of het treffen van maatregelen noodig of wenschelijk is. De minister kan voorshands niet toe juichen het denkbeeld, de mogelijkheid te openen tot benoeming van wethouders ook uit niet-leden van den Raad. In de in behandeling zijnde regeling in zake bescherming van de bevolking te gen aanvallen van vliegtuigen Uit wordt gestreefd naar zoo groote beperking van kosten als mogelijk is zander haar doel matigheid in gevaar te brengen. Aan een billijke verdeeling dier kosten tusschen Rijk en gemeente is volle aandacht ge wijd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. D's Post humus Meyes), Dr H. van Oyen te Breda Te Loenen (Vel.), G. J. v. d. Burgt te Sel- lingen. Bedankt voor Bergschenhoek, W. Vroegindewey te Zegveld. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam (voor den Zen- dingsarbeid onder de Joden), R. Bakker te St Pancras. Emeritaat. Het Provinciaal Kerkbestuur beeft aan Ds F. A. van Schaiek, Ned. Herv. predikant te Kam pen, olp zijn verzoek te rekenen ingaande 1 Mei aanstaande op 'de meest eervolle wijze emeritaat verleend. Intrede Ds Wiersinga. Na bevestiging door Ds W. Bouwman heeft Maandagavond Ds 'H. A. Wiersinga, ge komen van Vlissingen, zijn intrede ge daan 'bij de Geref. Kerk te Leiden. Tot tekst had Ds Wiersinga gekozen Lukas 2 34 en 35 (ged.). Spr. wees er op, dat le Jezus Christus tot een split sing in de wereld geplaatst is, terwijl hij 2e aangaaf de reden waartoe 'God Jezus als een wig in de mensdhhedd gedreven heeft. Na de predikatie werd Ds Wiersinga toegesproken door Ds Thoimas namens kerkeraad en gemeente en Ds Houtzagers namens de classis. De Hooigraohtkerk was overvol. Arnemulden. Tot ouderling in de Ned. Herv, kerk alhier werd gekozen de beer Corns, den Hollander, terwijl dhr C. van de Ketterij werd herkozen als diaken. Voor het arts-examen is aan de ge meente-universiteit te Amsterdam ge slaagd de heer W. Netelenbos J.Bz., ge boren te Oostkapelle. De rivieren stijgen. De overvloedige sneeuwval in het gebergte en de vroegtijdige dooi, zware regenval en overal woedende stormen hebben ont zaglijke hoeveelheden water van de ber gen naar beneden gebracht. De Waal bij. Nijmegen is boog. Bij het veer heeft het bijna de kade bereikt. De ponten hebben alle moeite het verkeer te verzetten en weer worden file's van wachtende auto's gesignaleerd. Een gedeelte van de terreinen, waarop de Waalbrugwerken worden uitgevoerd, is overstroomd. De werkzaamheden van „Werkspoor" liggen stil. Het terrein staat geheel onder water en de heimachines en materialen zijn overstroomd. Men is van meening, dat de Waal in Nijmegen nog 80 centimeter zal stijgen. Hiermede zal wel de tophoogte van het water bereikt zijn. Binnen korten tijd wordt val verwacht. Er bestaat geen enkele reden voor angst. Wel gaf de sterke was van het water den technisehen dienst van den Rijkswa terstaat te Roermond aanleiding last te geven alle stuwen in de Maas te strijken. Muur ingestort. Een doo- de, twee zwaargewonden. Gistermiddag heeft te Bussum een ern stig ongeval plaats gehad, waarbij helaas- ook één menschenleven valt te betreuren. De slooper Corn, van Rosmalen was bezig een gebouw te sloopen. Eensklaps stortte een muur om en bedolf een drietal werklieden, waaronder den slooper zelf. Verschrikt kwamen velen op het ge luid van het vallend gesteente en het ge kerm der slachtoffers toegesneld. De bouwipolitie maakte oogenblikkelijk een aanvang met 't bevrijden van de slacht offers. Per ziekenauto werden de slachtoffers naar de Majella-stichting vervoerd, waar één van hen, de ongeveer 30-jarige de Bruin, kort na aankomst overleed. De 18-jarige v. Schaik bleek eenige kneuzingen te hebben opgeloopen, terwijl zijn linkervoet verbrijzeld was, zoodat hij dit lichaamsdeel zal moeten missen. De slooper zelf bekwam een schedelbasis- fractuur. De toestand van de gewonden is ern stig, hoewel er geen reden is tot onge rustheid. Omtrent de oorzaak van het ongeval vernemen wij, dal men in den kelder aan 't werk was geweest, waardoor de grond verzakt was en in den muur een scheur gekomen. R. was hier reeds Dinsdag op attent gemaakt doch had het niet noodig gevon den eenige voorzorgsmaatregelen te ne men, met het bovengemeld noodlottig ge volg. Botsing tusschen twee a u t a's. Te Amersfoort had een ernstige autobotsing plaats tusschen een auto waarin R.K. zusters waren gezeten en een andere luxe auto. Door 'den schok viel zuster M. Amedberga uit de auto en bleef bewusteloos op den weg liggen. De zuster werd met een zware hersenschud ding en een, schedelfractuur naar het ziekenhuis overgebracht. Bloedend langs den weg gevonden. Dinsdagavond is het acht jarig jongetje S. te Bladel, dat voor zijn ouders boodschappen ging doen, door schoolkameraadjes vreeselijk bloedend langs de tramlijn gevonden. De 'geneesheer constateerde een ernstige hoofdwonde en een gecompliceerde been breuk. Voor 'het leven van den kleine wordt gevreesd. Vermoedelijk is de jongen door de tram aangereden. Zijn 'handje hield de bood- so'happentasch nog omklemd. Brutale Kerkdiefstal. Dinsdagmiddag kwam een als heer ge kleed persoon de R.K. kerk te Mierlo- 'Hout binnen, waar een paar schilders aan 'het werk waren. Op een vraag van een 'dezer mannen, wat de bezoeker 'kwam doen, antwoordde hij, dat 'hij1 den pastoor moest spreken, maar dat deze belet 'had en hem gezegd had maar even in de kerk te wachten. 'Niets kwaads vermoedend gingen de schilders weder aan hun werk, terwijl de bezoeker de kerk doorwandelde en zich naar de sacristie begaf. Kort nadien keerde 'hij. dn de kerk terug en stapte kalm naar buiten. Een 'half uur nadien ontdekte men, dat de brandkast in de sacristie opengebroken was, waarop de schilders onmiddellijk den pastoor en po litie hebben gewaarschuwd, In de brandkast bevond zioh slechts eenig geld, dat door den 'dief als eenige buit is meegenomen. Uit het politie-onderzoek is komen vaat te staan, dat de dief per auto is gearri veerd. 'Zijn wagen was op korten afstand van de kehk geposteerd en hij' is ear later mee in de richting Eindhoven vertrokken. Door de Eindlhovensche politie is in een logement aldaar zekere H. aangehouden, die van dezen diefstal wordt verdacht. Een nacht alleen en ster vend in het duister. Dinsdagavond is de 46-jarige P. van Dorp, opvarende van het stoomschip „Maasbrug", liggen de in de Vulcaanhaven te Vlaardingen, in het ruim van dit schip gevallen. Van dit ongeval werd aan boord niets ge merkt. Eerst Woensdagmorgen 7 uur werd v. D. in het ruim gevonden. Een uur later overleed het slachtoffer aan de bekomen verwondingen. Vermist vliegtuig gevon den. Aneta meldt uit Bandoeng: Gister morgen trokken het 15e bataljon infante rie uit Bandoeng en twee compagniën infanterie uit Tjimahi de bergen in om het vermiste toestel, bestuurd door den Europeeschen wachtmeester Wulms te zoeken. Het toestel werd in een ravijn gevonden. Het toestel was gecrashed. De sergeant Wulms bleek bij den val den dood te hebben gevonden. Hij be reikte den 26-jarigen leeftijd. Eerste Kamer. DEN HAAG. Voortgezet wordt de alge- meene beschouwing over de Rijksbegroo- ting van 1935. De heer van Embden oefent ernstige critiek wegens de vermeerdering der mi litaire uitgaven. Spr. brengt de regeering hulde voor haar aandeel in het Volkenbondswerk ter oplossing van de Saarkwestie. Spr. ver langt een commissie ad hoe om het vraag stuk onzer neutraliteit te onderzoeken. Het door de regeering toegezegd onder zoek betreffende particuliere wapenfa- bricage acht spr. onvoldoende. Hoewel instemmend met het regeeringsbeleid in het algemeen zal sprekers fractie tegen de defensiebegrooting moeten stemmen. De heer F o c k critiseert de houding der vrijz.-democraten ten opzichte van de defensie-begrooting. Spr. had van mi nister Marchant meer tact verwacht in de spellingskwestie. Voorts oefent spr. critiek op het beroep door de regeering gedaan op de publieke opinie ten aan zien van de houding van Nederland in zake toelating van Rusland tot den Vol kenbond. Spr. wil maatregelen tegen revolutio naire elementen ook buiten grondwets herziening om. Ingrijpende bezuinigingen had spr. van de regeering eerder ver wacht. Spr. dringt aan op vereenvoudiging van het stelsel van economische steunmaat regelen. Ordening van het bedrijifsleven moet van onder op kamen, mag niet zdjn een economisch maaksel uit de studeer kamer. Spr.'s fractie zal de regeering steunen mits het bezuinigingsontwerp spoedig komt. De heer Serrarens betoogt, dat de regeering er zonder devaluatie niet komt. De niet-goudlanden staan er beter voor dan de goudlanden. Nederland moet tijdig zijn maatregelen nemen. Na de pauze bespreekt de heer S 1 i n- genberg de financiëele positie van ons land. De middelen zijn voor 1935 aan den hoogen kant geraamd. We moeten ons rekenschap geven van den ernst van den toestand. Spr. verdedigt het stemmen der Vrijz.- Dem. tegen de defensie-begrooting. De heer Schoemaker betoogt, dat de regeering te laat is gekomen met ver schillende maatregelen. Ons land moet zich zooveel mogelijk zelf leeren redden. Er moet nauwere samenwerking komen met de overzeesche gewesten. Poslvlucht. AMSTERDAM. Hedenmorgen om 6.27 uur is het postvliegtuig „Pelikaan" met 4 passagiers aan boord, van Schiphol naar Indië vertrokken. Lijk opgehaald. MAASTRICHT. Uit het kanaal Maas tricht—Luik is het lijk opgehaald van een schipper, die sinds Zondag werd ver mist en nu bleek overboord te zijn ge vallen. Het Juliariakanaal. SITTARD. Het uitstroomend water uit het Julianakanaal is thans zichtbaar aan het verminderen. Op verschillende deelen van den hoogen kanaaldijk wordt sedert eenige dagen niets meer van uitstroomend water ont dekt. Op andere plaatsen blijft het nog uitstroomen, hoewel ook daar de hoeveel heid water afneemt. Geen muziek meer. HEERLEN. De verschillende muziek corpsen der particuliere mijnen en de zangvereenigingen worden opgeheven, omdat zij geen subsidie meer verkrijgen van de mijnondernemingen. Laffe overval. DEN BOSCH. Naar eerst thans bekend wordt, is Dinsdagavond tq, Rijkevoort een laffe overval gepleegd op den 23-jarigen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3