Uit de Provincie De Pastorie aan Zee zonder onderwijs, nu de openbare scho len reeds groote verliezen aan leerlingen hebben geleden. Ten slotte vroeg hij indiening van het bezuinigingsontwerp vóór 1 Maart a.s. Hier brak spr. zijn rede af. De ver gadering werd verdaagd tot Donderdag ochtend. Ingezonden Mededeeling. Jecovifol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor (Jen Uw kind. jiwim Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f0.75 per flacon. Aan de telefoniste bij den Interlo- calen dienst, H. J. Beenhakker, van het post, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg, is wegens huwelijk eer vol ontslag verleend. De Minister van Economische Zaken heeft goedgekeurd het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 4 Januari j.l., waarbij met ingang van 1 Dec. 1934 zijn benoemd resp. herbenoemd tot lid van de Provinciale Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, J. C. van de Linde te Colijnsplaat en C. A. de Bruijckere te Oostburg. Een adres der Kamer van K o o p h a n d e 1. De K. v. K. voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht betreffende de garantievoorschot ten aan exporteurs naar Duitschland. In het adres wordt o.m. gezegd: Aan elke handelstransactie is een risico verbanden en hierom zou het dan ook niet gemotiveerd zijn, te verlangen, dat op de geblokkeerde vorderingen een voorschot van 100 pet. werd gegeven, maar gelet op de destijds gewekte ver wachtingen, zou het verleenen van voor schotten tot een veel hooger percentage dan 50 b.v. 80 a 90 pet. zeker geen onredelijke wensch genoemd kunnen warden, en dan niet alleen aan degenen, wier zaken anders zouden te gronde gaan, maar ook aan alle andere houders van geblokkeerde vorderingen, die een voorschot machten verlangen; en boven al zou als eisch van billijkheid mogen worden gesteld, dat de Nederlandsche Staat geheel te zijnen laste neemt de aan /'e Nederlandsche Bank voor de ver- lejnde voorschotten te betalen rente en aan andere houders van geblokkeerde vorderingen een rente vergoedt, welke daarmede overeenstemt. Adressante verzoek hiermede bij de be handeling van het ontwerp ernstig re kening te willen houden. Middelburg. Woensdagavond werd in het Militair Tehuis de jaarvergadering gehouden van het District Walcheren van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, onder presidium van dhr P. Vreeke te Souburg. Na opening met gebed en Schriftlezing werd door den voorz. in zijn openings woord er op gewezen hoe op het maat schappelijk terrein nog steeds allerwege met groote zorgen en moeilijkheden wordt geworsteld om tot betere verhoudingen te komen. Het wereldbeeld der laatste jaren is steeds bezig zich te wijzigen. Allerwege valt groote werkloosheid en toenemende armoede de constateeren. Dit vraagt van ons als Christelijke ar beiders dan ook steeds meer een mede werken aan den opbouw van het maat schappelijk leven naar Chr. beginsel, mede door en in de vakorganisatie. De secretaris dhr A. Francke van Grijps- kerke gaf een overzicht omtrent den ar beid in het afgeloopen jaar verricht. Bij het District zijn momenteel aangesloten 18 afdeelingen met 485 leden. Opgewekt wordt om alle krachten in te spannen om dit ledental flink te doen toenemen. Uit het verslag van den penningmeester dhr J. Joosse te Middelburg, bleek, dat het boekjaar sloot met een saldo van fSO.— FEUILLETON door GEORGE MAG DONALD. 13.) -o- „Nu, ik wilde alleen maar een9 weten, hoe u er over dacht. S'echts zelfzuchtig, slecht werk wordt door God verboden. Alles, wat wij doen, moet in de schaduw van de kerk verricht worden." „Hebt gij een groot gezin?" zette ik het gesprek voort. „Ik heb dertien kinderen gehad," ant woordde ziji, zes jongens en zeven meis jes." „Wat een rijkdom. En waar zijn die allemaal?" „Vier meisjes liggen op het kerkhof, twee zijh. getrouwd en een werkt in den molen beneden in het dal." „En de jongens?" „Eén rust er naast zijn zusters ver dronken voor mijn oogen, dominee, drie zijn er op zee en twee in de zee. Vindt ge het nu nog zoo vreemd, dat ik graag met mijn breiwerk in de kerk zit. Menige stormachtige nacht als mijn echtgenoot geen rust in huis had en op de klippen ronddwaalde om het gebrul van de golven te hooren, waarvan hij slechts de witte kammen zien kon, terwijl de vlokken schuim in de duisternis zijn gezicht be- Nadat eenige huishoudelijke zaken zijn behandeld, wordt door dhr J. Volmer te te Middelburg ingeleid het onderwerp: „Vroeger en nu, of de vrucht der orga nisatie", waarbij hij schetst den toestand zooals die vroeger heeft bestaan, toen het sociale arbeidsveld nog braak lag en ver schillende misstanden heerschten. Daarin is groote verandering gekomen door het ontwaken der arbeiders, welke zich in hun organisatie vereenigden om daardoor te trachten meer recht te ver krijgen. Ook de Overheidsbemoeiing heeft velerlei goeds gebracht voor den arbeider door het tot stand komen van verschil lende sociale wetten. De invloed der Chr. vakorganisatie is van groote beteekenis geworden voor ons volksleven. Spr. eindigt met een opwekking om trouw te zijn in den arbeid voor de orga nisatie ook in deze dagen van maat- schappelijken nedergang. Verschillende vragen worden door inl. beantwoord, waarna de voorz. een voor dracht ten beste gaf. Nadat bij de rond vraag nog verschillende punten bespro ken waren, gaat dhr Volmer voor in dank gebed. Goes. Van het Burg. Armbestuur zijn de gegevens verschenen over den omvang der steunverleening in 1933. Er genoten niet minder dan 283 per sonen of gezinnen voor korteren of lan goren tijd ondersteuning. Daarvoor werd een bedrag uitgegeven van f46.244,91. Aan verhaalden onderstand kon ge boekt worden f 1917,67, hetwelk aan ge noemd bedrag in mindering komt. Onder het genoemde totaal bedrag zijn niet begrepen de uitkeeringen aan uitge trokken werkloozen e.a. personen, vallen de onder de gemeentelijke steunregeling, waarvoor door het B.A. bijna f 9000 werd uitbetaald. Het totaal bedrag aan hulp, in welken vorm ciok verleend, bedroeg de kapitale som van f 70.864,07. Heinkenszand. Woensdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente, onder leiding van den Burgemeester. Afwezig met kennisgeving wegens ziekte de heeren A. Simonse en A. Bos. De voorzitter wenscht op deze eerste vergadering in 1935 de leden en hun ge zinnen geluk en hoopt, dat zij ook dit jaar zullen mogen kunnen werken tot heil der gemeente. De heer Steketee antwoordt mede namens de overige raadsleden. De voorz. zegt, dat hij pas kennis heeft gekregen van een besluit van de inge landen van het Waterschap 'sH. Arends- kerke tot heffing van belasting op het gebouwd, dat voor deze gemeente zeer ingrijpend is. Hij geeft den raad in over weging in deze vergadering hieraan aan dacht te schenken. De heer Beaufort vindt bedoeld besluit hoogst onbillijk, niet alleen omdat het een ingrijpende belas- tingverhooging beteekent voor particu lieren en kleinbedrijf, maar ook om de eigenaardige manier waarop zoo'n belas tingwijziging tot stand komt. Na bespre king dient de heer Beaufort een motie in, waarin bij Ged. Staten wordt aan gedrongen op niet goedkeuring van be doeld besluit. De motie wordt met alg. stemmen aangenomen. Besloten wordt al vorens tot het bouwen van een kluis over te gaan de geheele situatie nog eens grondig te bekijken. Op voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen besloten 2 klassen toe te voegen aan de schoolgeldverordening en wel één klasse van f 600 tot f 700 en één van f 700 tot f 800. Besloten wordt op een adres aan den raad, ingezonden door M. Paauwe en A. Paauwe, tot het bouwen van bergplaatsjes in hout, gunstig te beschikken, mits wordt gebouwd zonder fundeering, waardoor het tijdelijke van de schuurtjes blijft gehandhaafd. Beslo ten wordt tot vernieuwing van den lijk wagen en deze vernieuwing op te dra gen aan den heer G. Koek; tot rioleering van de R.K. school en dit werk op te dragen aan den heer P. Engelse. Leden van stembureaux worden benoemd. Tot afgevaardigde naar de vergaderin gen der Waterleiding-Mij Zuid-Beveland wordt gekozen de heer C. Nijsse en tot plaatsvervanger de heer A. Bos. De be doeling is, dat zoowel plaatsvervanger spatten, menige nacht, dat het zulk weer was, nam ik, als hiji het huis verlaten had, den sleutel en ging naar mijn oud kerkje en dan zat ik neer op hetzelfde bankje en luisterde naar den wind, die om de daken huilde. Een kerk raam rammelt nooit, dominee, zooals de vensters in de huizen doen. Hoe het komt, weet ik niet, maar hier voel ik me veilig." „Maar als ge zoons op zee hebt, hoe kunt ge u dan veilig voelen, als zij in ge vaar zijn?" „En toch is het zoo, dominee. Slechts wanneer men zich niet veilig voelt, dan gaat men eerst voelen, dat anderen in gevaar zijn." „Maar," sprak ik, en na hetgeen ze reeds gezegd had, vertrouwde ik, dat het geen ik haar ging vragen haar geen pijn zou doen: „Twee van uw zoons zijn verdronken, terwijl ge u toch veilig voelde." „Wel dominee," zuchtte ze, „ik ver trouw dat zij er niet minder veilig om waren. Het zon voor een oude vrouw van bijna zeventig wel droevig zijn te geloo- ven, dat veiligheid niet zou liggen in ver drinken. Wel, het had ook kunnen gebeu ren, dat ze op een onbewoond eiland wa ren geworpen en vermagerden tot op hun geraamte en half krankzinnig weer thuis waren gekomen, zou het dan niet veel slimmer zijn dan direct verdrinken? En dat zou nog niet het ergste zijn. De kerk tracht mij altijd te vertellen, dat er bij als afgevaardigde zooveel mogelijk samen de vergaderingen zullen bezoeken. De raad gaat daarna in geheime zitting over ter bespreking van een adres van den heer Matth. van de Velde aan Z.Exc. den Minister van Sociale Zaken ter verkrij ging van een betere woning en ter be handeling van een voorstel van den heer Beaufort tot intrekking van een raads besluit, dat bepaalde een door Ged. Sta ten verhaalbaar bedrag op het R.-K. Arm bestuur niet te verhalen. Na heropening deelt de voorzitter mee, dat Z.Exc. zal worden bericht, dat in deze gemeente mogelijk behoefte is aan goedkoope ar beiderswoningen en dat het particuliere initiatief deze behoefte kan bevredigen indien bij de betrokkenen voldoende medewerking bestaat tot verkrijging van een geschikte woning. Besloten wordt met alg. stemmen tot intrekking van een raadsbesluit, waarbij was bepaald, dat een bedrag, dat sinds vele jaren ten onrechte was uitbetaald aan het R.-K. Armbestuur niet zou worden verhaald. In een volgende vergadering zal worden vastgesteld het bedrag, dat verhaalbaar zal worden gesteld. Kwadendamme. Toen dhr W. wou be ginnen met werkzaamheden met den z.g. windmolen, en te dien einde het instru ment van een hoek naar het midden van den dorschvloer transporteeren wilde, be merkte hij onder den windmolen een blazenden en grammenden bunzing! De band van W. aarzelde niet, ging meteen tot den aanval over, en na een hevigen strijd moest het roofdier het onderspit delven. J Wol'aartsdijk. De raad dezer gemeente hield Woensdag een openbare vergade ring. Afwezig met kennisgeving de heer J. Snoodijk. De voorzitter opende de vergadering met gebed en hield de gebruikelijke Nieuw jaarsrede, welke door weth. Valkier werd beantwoord. Onder ingekomen stukken was o.m. be richt ingekomen van Ged. Staten, dat zij de beslissing inzake verkoop bouwterrein hebben verdaagd, dat voor een jaar vrij stelling is verleend van het geven van vak j op de scholen en dat de beslissing op de begrooting 1935 is verdaagd. Van de PZEM bericht, dat op de post rekening der gemeente is gestort f396, zijnde opnieuw 5 pCt. van de kosten van aanleg van den ondergrondschen kabel. Als lid van de plaatselijke schoolcom missie werd herbenoemd de heer D. Vleu gel Jr. Benoemd werden de leden van de stembureaux voor Staten- en Gemeen teraadsverkiezingen. Met alg. stemmen werd besloten de po- litieverord. aan te vullen met bepalin gen tot het tegengaan van radiostoringen. Op de vraag of overtredingen zijn op te sporen, antwoordt de voorzitter, dat B. en W. zich in verbinding hebben ge steld met het bestuur der Posterijen en Telegrafie, dat verklaarde, dat overtredin gen door den technischen dienst van dit bedrijf gemakkelijk kunnen worden op gespoord. Dhr van Oeveren vindt een en ander nog niet zoo eenvoudig. De voorz. zeide, dat met eenigen goeden wil van de gebruikers van storende apparaten, alles te bereiken is als deze menschen hun apparaat storingvrij maken, wat zeer goed mogelijk is, en alleen een kleine uit gaaf voor hen beteekent. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een subsidie van f 190 beschikbaar te stellen tot het volgen van vakcursus sen voor werkloozen. De Winkelsluitings verordening werd opnieuw vastgesteld. Op de aanvragen om subsidie van de bijz. scholen werd gunstig beschikt. Aan de bijz. school aan den Papeweg werd een voorschot verleend van f 600 en aan de school aan den Achterweg (Oud-Gere formeerd) f241. Op voorstel van B. en W. werd over gegaan tot het inrichten van een alarm inrichting voor de brandweer. Besloten werd tot egaliseeren en bouw rijp maken van het sinds kort geleden aangekochte bouwterrein aan den Achter weg, het in talud brengen van den Achter weg en het dempen der slooten aan dezen weg; het verbeteren en afrasteren van de gedempte sloot in het slop te Oud- Sabbinge en het graven van een put ter berging van de vuilnis op de hofstede alles, wat er gebeurt, eigenlijk geen ge vaar is. Wat geeft het of men op den bodem van de zee ligt? Wat wil dat zeg gen? U, die een dominee bent, moet dat weten. Ik zou bet niet geweten hebben, als twee van mijn jongens niet op zee waren verdronken. Maar u kunt bet zeggen, dominee, ofschoon u er geen één op zee hebt gehad." „De holte van Zijn hand," meer zeide ik niet. „Ik dacht wel, dat u het zoudt weten," en in haar stem klonk een lichte zege praal. „En dat is nu juist, wat de kerk mij doet weten, als ik in stormachtige nachten hier kom. En dan breng ik mijn breiwerk mee, want ik kan in het donker haast even goed breien als biji dag; en ko men ziji thuis, als zij thuis komen, dan zijh ze er niet slechter aan toe, omdat hun moeder in de kerk heeft zitten bidden. En wanneer ze dan te midden van de woedende elementen verkeeren, dan is hun moeder in de stilte van de kerk met hen. En dan weet ik, dat God in den hemel waakt, hoorende den strijd en den storm, waardoor Zijn kinderen op aar de worden geteisterd; en Hij bestuurt alles, sommige van hen latende verdrin ken om ze tot zich te nemen en andere er voor behoedende, omdat hun aardsche strijd neg niet volstreden is Hoe spot de ziel met alle wetenschap. Wat de menschen onder opvoeding ver staan, is een prachtig iets; maar er is een van J. op 'tHof, uit te voeren in werk verschaffing onder toezicht van de Heide- Maatschappij. Op voorstel van B. en W. werd goed gevonden een gemeenschappelijke rege ling te treffen met het gemeentebestuur van Goes inzake toelating van leerlingen tot de openbare Uloschool te Goes. Een verzoek van den Chr. Bouwvakarbeiders bond om aanvullenden steun ter betaling van ziekenfondspremie, werd op voorstel van den heer Van Oeveren in handen gesteld van B. en W. om advies. De voorzitter deelde thans mede, dat hem herhaaldelijk klachten bereiken van den gemeente-arts,Dr Meijnen, dat in zijn woning (ambtswoning) kolendamp hangt. Door den gemeente-opzichter is alles beproefd om dit euvel te verhelpen, doch steeds blijft maar dezelfde klacht. Alle leden spreken hierover hun bevreem ding uit. Noch door de tegenwoordige noch door vorige bewoners is deze klacht geuit. Besloten werd een technisch onder zoek in te stellen. Hierna sluiting. Nisse. Dinsdagavond vergaderde de af- deeling der vereeniging tot Ghr. verzor ging van 'krankzinnigen. Verslagen wer den uitgebracht door secr. en penningm. Hieruit bleek, dat het ledental 23 bedroeg en dat de rekening over 1934 sloot met een batig saldo van f 7.53. Herkozen wer den ais bestuursleden Joos Mol Wz. en M. 'C. Schipper en gekozen in de vacature J. Bos Sr., dhr C. Matthijsse. Pogingen zullen worden aangewend om een sprelker voor de afdeeling te krijgen, zoo mogelijk dit voorjaar nog. lerseke. Woensdagavond vergaderde de Raad der gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig wegens lichte ongesteldheid dhr J. C. Cornelisse. Een vacature. De voorzitter opent de vergadering en spreekt een Nieuwjaarsrede uit. Hij ge denkt het medelid, dhr Hage, die ontsla pen is. Steeds stond hij op de bres wan neer hij meende, dat er onrecht werd ge daan. Spr. is er van verzekerd, dat hij steeds in aangename herinnering zal blij ven. Uitvoerig stond spr. stil bij de crisis in het oester- en mosselbedrijf. De verschil lende maatregelen werden bespraken en toegelicht. 'Spr. ziet in de steunmaatregelen een kwaad, dat met volle kracht moet wordt bestreden. Het is spr. een dagelijksdh ver driet 'honderden menschen te zien staan, leeg op den hoek. De gemeente wordt daardoor gedemoraliseerd. Het is voor gekomen, dat men niet wilde werken. Dat is ernstig. Het is mogelijk hierin verbete ring te brengen, maar bet zal offers kos ten. Spr. doet een beroep op allen om door Werkverschaffing te trachten d'it kwaad zooveel mogelijk te weren. Weth. de Koeijer dankt den voorzitter voor deze woorden. De voorzitter doet hierna voorlezing van verschillende mededeelingen, waaron der bericht van goedkeuring van de ge- meentöbegrooting. Vervolgens is aan de orde toelating van het nieuw benoemde raadslid, dhr J. Ph. Bom, die in handen van den voorzitter de vereisehte eeden aflegt. Het adres van de bewoners van de Em- mastraat om huurverlaging wordt niet toegestaan. Bij een verzoek om vermin dering van de biljartbelasting wijzen de heeren Mol en Hirdes op de Zondagshei liging. Dhr Scheele meent, dat dit verzoek reeds van ie haan was. Het voorstel van B. en W. om dit verzoek voor kennis geving aan te nemen wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen (dhrn de Jager, Kooman en Jan Bom). Naar aanleiding van een verzoek van den Ned. Bond van Ghr. Bond van Fa- Lrieks- en Transportarbeiders om een steunregeling in het leven te roepen con form de rijksregeling 8e klasse, ontspint zich een breede discussie. Dhr Hirdes meent, dat de steun onvoldoende is. Dhr Scheele is voor hoogere steunuitkeering, het adres heeft zijn volle sympathie. De voorzitter zegt, dat het standpunt der re- geerinig is, dat er steeds 'n prikkel moet zijn om naar werk te zoeken. Dhr Scheele verdedigt zijn voorstel met verschillende cijfers. Hij doet een beioep op aller mede werking. andere opvoeding, die van het leven, welke, wanneer ze geleid wordt door een zuivere wil, alle schoolwijsheid verre achter zich laat, evenals het steppepaard de luie praalzucht van een gewone gans in de schaduw stelt. Ik bracht het gesprek op iets anders, iets waarop mijn oogen gedurende eeni gen tijd haast onwillekeurig waren geves tigd geweest en wel het eigenaardige bankje, waarop mijn gids gezeten had. Nu zij stond, scheen 't mij! toe, dat 't een soort koffer of kist was. Het was gemaakt van zwaar eikenhout, dat grillig besneden was, evenals de uiteinden van de banken en de lessenaars. „Wat is dat toch, waar ge op hebt ge zeten," vroeg ik, „een kast of zoo iets?" „Het stond er al, toen we hier kwamen en dat is al vijftig jaar geleden, dominee. Maar wat het is, kunt ge misschien be ter verklaren dan wij." „Is het mogelijk een koffer, waarin vroeger het vaatwerk van het altaar be waard werd? Maar waarom is het dan naar den toren verbannen?" „Neen, dominee, dat is niet mogelijk. Het heeft wel iets van een muziekinstru ment, heb ik al gedacht." „Ik bukte en zag, dat het deksel wel ©enigszins den vorm had van een schuif van een orgel. Na eenige moeite kon ik het openen, en ja hoor, daar kwam een rij zware toetsen te voorschijin, zoo groot, dat ze wel haast geschikt waren voor de Na een zeer breede discussie wordt het voorstel van B. en W. tot afwijzing in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 2 stemmen (de beide wethouders). De post voor aankoop van pannen (200.000) en 'kalk daarvoor tot een bedrag van f 3500, teneinde deze uit te zetten door werkloozen in huurkoop wordt zon der stemming aangenomen. Tot leden der schattingscommissie wor den benoemd de heeren Daane, Willemsen, Hirdes, de Jager. Leden van stembureaux worden benoemd. Dhr Kooman vraagt of het juist is, dat de Directeur der Waterleiding f 1500 meer heeft ontvangen. De voorzitter en weth. Mol liöhHen dit nader toe. Benoemd tot afgevaardigde naar de Waterleidingsmaatschappij de eerste wet houder, tot plaatsvervanger de 2e wethou der. De vergoeding over de bizondere scho len over het jaar 1932 wordt vastgesteld, terwijl voor de bijzondere school Kaikel- dans voor 1935 een voorschot wordt ver leend. Voor het vak lichamelijke oefening der openbare scholen wordt vrijstelling verleend. Bij de rondvraag informeert dhr Scheele naar de uitkeering van de schade door een gasontploffing veroorzaakt. 'De voorz. zegt, dat dit wordt uitbetaald. Dhr Koe man vraagt naar de verharding van de Burgem. Sinkelaan. Dhr Hirdes vraagt om een lantaarn te plaatsen aan den Bree- weg, waarvan B. en W. de noodzakelijk heid niet inzien. Dhr Bom vraagt de aandacht voor een ernstig woord, den toestand der gemeente betreffende, vooral van de oestercultuur. Verschillende citaten hierover uit de pers worden door spr. aangehaald, spr. meent, dat het nu noodig is om 'het persoonlijk belang bij het algemeen belang achter te stellen. Spr. noemt verschillende midde len om de zaak te redden. Ook dhr Scheele gaat hier diep op in. Hij wijst eveneens op den toestand in het oesterbedrijf. Het wordt hoe langer hoe donkerder. De voorz. zegt, dat al deze zaken reeds de aandacht der Regeering hebben, spr. geeft de verzekering, dat 'hij zal doen wat hij 'kan. Een commissie te zenden, zooals dhr Bom had gevraagd, hiervan ziet spr. het nut niet in. Dit zou, indien het eens geen resultaat had de zaak meer afbreuk doen. Hierna sluiting. Arnemuiden. Onder leiding van den heer L. Watbei werd Dinsdag de jaarver gadering der vereeniging .Weegbrug Ar nemuiden" gehouden en tevens het 40- jarig bestaan herdacht. Gewogen werden in 1934 2.223.633 kg. 'bieten en pulp, 710 kg. voor andere producten en 43 stuks vee. De rekening bleek in orde en het batig saldo van dien aard, dat f 5.50 per aan deel kon worden uitgekeerd. De aftredende bestuursleden L. Wattel en D. Kousemaker werden bij acclamatie herkozen. Ook werd de weger H. Boo-ne op de bestaande voorwaarden herbe noemd. In verband met het 40-jarig jubilé leverde de secretaris een historisch over zicht van het leven der vereeniging. De eerste brug werd geleverd door de firma Massee te Goes en in Sept. 1895 in wer king gesteld en deed dienst tot 1906. Toen werd een brug geplaatst met groeier draagvermogen, aangekocht hij de firma Dekkers en Boot te Leur bij Breda, welke tot nu toe gebruikt wordt, ten slotte richtte spr. een woord van dank tot de heeren L. Wattel en P. J. Kousemaker, als eenigen, die van de oprichters nog in leven zijn, voor alles wat zij in bet be lang der vereeniging hebben gedaan. O. en W. Souburg. 27 Februari zal het 30 jaar geleden zijn, dat alhier de Chr. Nat. Werkmansbond werd opgericht. De vereeniging zal dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Twee avonden zullen er aan gewijd worden om dit feit te her denken. Woensdagavond is hier opgericht een comité, dat zich zal belasten met de inzameling van gelden voor het Koningin- Moeder-iherdenkingsfonds. Besloten is de inzameling te Souburg en Ritthem te doen houden met lijsten en bussen, waarvoor een aantal dames zul- vingers van een cycloop: Ik drukte den een na den ander naar beneden, maar geen geluid volgde. Ze waren zoo stijf, dat ze in denzelfden stand bleven staan. Ik keek of er ook trappers voor een blaas balg waren, dat het misschien een pri mitief soort orgel was, wat we tegen woordig 'n harmonium noemen. Maar er was nergens een holte te ontdekken, wel waren er een twaalftal openingen aan den bovenkant, die misschien den sleutel van het geheim zouden bevatten. Maar de kist was zoo stevig gemaakt, dat ik niet tot het binnenste kon doordringen. Toch kon ik twee belangrijke conclusies trekken. Ten eerste was het een muziekinstrument en wat meer was, het was blijkbaar maar een gedeelte van een instrument. Dus was er nog 'n kans om vast te stellen, wat het was. Maar dit werd ik slechts bij toeval gewaar, het toeval, dat zoo'n groote rol speelt bij' de meeste ontdekkingen en dat als het ons ongevraagd een handje helpt, een factor is, waarmede zelfs degene, die er niet aan gelooft, heeft rekening te houden. Ik had voor het oogenblik het vraagstuk als onoplosbaar opgegeven en keek de kerk nog eens rond, toen ik, op ziend naar de zoldering van de onderste torenruimte, uit de gaten waardoor de klokkentouwen loopen, een paar draden zag hangen. Een vaag vermoeden rees in me op. (Wordt vervolgd.) len wordén ben zitting voorz.; Dr Spijkerboer; de Ru; Dr J P. W. ter them; M. C ders lasteu' N. V.; A. C F. Leenhou ningmeester stellingsoorc langeloos b< N. en St. Kiesvereenii Woensdaga' gebied. Hij hij als vooi en door hei vangst was de eigenlijk niet anders schitterende stemming f liet zien, v geprojecteei zichtbaar v zich een di mooie wer Burger dan den mooien Vrouwepe de alhier de onder voon ser. Het le klommen to benoemd dl dhr Jac. Lc gaan tot h ment. Ten dat de leder fen enz. vie ken van de ren". Koudeker afd. Koude jaarlijk'sche tigtal perso deel. Uitsla Terwoert 4 Witte 44 p. 40 p., L. O De burge toespraak mandant B wensohte ii meester ge voorzitter c dan nog ee: van den B. Vervolger reiken der ters, waart vorderd we Kroo 188 i maker 182 180 p. De burge dant voor 1 eens als vo te richten, op, dat de zen winter zien op 11 zullen enke Woei vereen, v» op Geref. gadering ton derse. De s jaarverslag droeg en h' was ged aal meldde eer De rekenin, sloot met e Ontvangen f 224,20. dhrn J. Sir den herkozf Francke w( wensch te te Sparrentak De wensi dat niet de penningm. innen. De i bezocht en dankgebed Veere. D: den Bijz. lijksche lec terschap Overste Bic ook tegenv een bezielei goede wat c in deze mc haar besoh werken. 0\ rische bescC waarin hij 't. bijzonder deel in de Dhr Laernc wezi'g te zij stormfilm, Oostkape Chr. Recite vergadering d'en heer A De secr., het jaarver De penning financieel sloot met e Door dhr ding geleve gevaardigd' schillende felicitaties Een impi den. Verde voordracht! saties. Ook gezongen, dankgebed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2