DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49v JAARGANG No. 109 Buitenland Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws, wmc' JZ(j»CRÊME Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad ,,De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg; Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs t2.5.0 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes sn. Yüssingen f. 0 29. r oose nummers b cent, Adv«KOlüA 39 eeav oer xgeL medsdselingen 8C cent per .■egel. Kleine. AdvsrieatSëra Dinsdags Vrijdags 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0 85, Bij contract belangrijke korfmg. Wonderdokters aan 't werk. Wie eenigszins meeleeft weet, voor welke moeilijke en ingewikkelde vraag stukken de regeering zich telkens weer gesteld ziet. Denk slechts aan den toestand van 's Rijks financiën. Ondanks alle ingevoerde bezuinigingen toonde de Rijksbegrooting voor 1935 nog een tekort van niet minder dan 92 mil lioen gulden. Men behoeft van de poli tieke vraagstukken zeer weinig af te we ten om te begrijpen dat het niet gemak kelijk is een dergelijk tekort te dekken, terwijl de belastingen tot het uiterste zijn opgevoerd en van alle kanten om meer hulp en steun van de regeering wordt geroepen. Toch worden in deze dagen de kiezers telkens weer aangeklampt door politieke wonderdokters die hun in den waan trachten te brengen dat de financieele vraagstukken weinig beteekenen en die, alsof er van tekorten geen sprake was, met de millioenen strooien. Voor de Regeering moge het finan cieele vraagstuk zorg baren, zij hebben de oplossing in hun zak. Op hoogen toon wordt de Regeering in gebreke gesteld. Er moest en er kon zoo vertellen zij de goedgeloovige kiezers veel meer gedaan en veel minder ge vraagd worden. Zij stellen in uitzicht, belangrijke ver betering van den werkloozensteun. Zij beloven veel grootere bijdragen voor werkverschaffing. Zij1 presenteeren aan alle 60-jarigen een premievrij staatspen sioen. Zij eischen bouw van goedkoope woningen op grciote schaal. Zij verlangen wegneming van de 1 cmderwijs-verslechte ring, het ongedaan maken van de bezui nigingen bij het onderwijs en in de plaats daarvan verbetering en uitbreiding van het volksonderwijs. En wat betreft de sa larissen en loonen, deze moeten niet ver laagd worden, maar verhoogd. En na tuurlijk mag er van bezuiniging op sub- sidiën voor nuttige en noodige doeleinden heelemaal geen sprake zijn. En alsof dat alles nog niet genoeg was stellen deze wonderdokters in uitzicht vermindering van den belastingdruk voor de lagere inkomens en afschaffing van de indirecte belastingen op de eerste levens behoeften. Is het niet om te watertanden? Terwijl de Regeering haar uiterste krachten inspant om de uitgaven te ver minderen, worden door deze volksvrien den uitgaven gevraagd die waarschijnlijk niet met f 200 millioen te betalen zijn. Maar dat kan toch niet, denkt de belas tingbetaler, die even nadenkt. Hiji vergist zich echter. De wonder dokters weten er wel raad op. Ziehier het recept: sterke beperking van de uitgaven voor de weermacht, ver hooging van de successie-belasting en een heffing in-eens. Laten we dit wondermiddel even van nabij bekijken. Op de weermacht valt, ge geven de huidige internationale verhou dingen, zeer weinig te bezuinigen. De vraag is zelfs of we wat dit betreft al niet te ver zijn gegaan. Zelfs de socialisten zijn nu al zoover, dat ze ontwapening alleen internationaal mogelijk achten. En wat de andere middelen betreft: ze zullen niet alleen vele kleine, maar ook vele z.g. groot-kapitaalbezitters in moeilijkheden brengen, maar ze vreten bovendien het nationaal vermogen aan. Vandaar dat een der wonderdokters, de heer van Hou ten onlangs in een openbare vergadering toegaf, dat de opbrengst van dergelijke heffingen uitsluitend zouden mogen die nen voor productieve werken en niet voor den gewonen dienst. Wij gaan op dit onderwerp nu niet verder in. De lezers die de moeite doen er over na te denken, zullen toestemmen dat deze politieke wonderdokters gevaarlijke lie den zijn en dat zij", al noemen ze zich dan ook „democraten", van onze democrati sche instellingen de meest gevaarlijke vij anden zijn. Kerk en Staat in Duitschland. De besprekingen over de uitvoering en toepassing van 'bet Concordaat, die in Berlijn werden gevoerd tusschen Staats raad Berninig, Bisschop van Osnabrück en een vertegenwoordiger van de Duitsche Regeering zijn tegen alle verwachting in op het doode punt gekomen. De katholieken houden hardnekkig vast aan 'hun eisch, om de katholieke organi saties niet te ontbinden, maar ze in ge sloten eenheden in te schakelen in de Ka tholieke Actie. De regeeringsvertegen- woordiger foleef op 'het standpunt staan, dat de katholieke vereenigingen zouden ontbonden worden en dat de individueele leden zich dan ieder voor zich zouden kun nen aansluiten bij de Katholieke Actie. Daardoor zou de regeering bereiken, dat de leiders der verschillende katho lieke organisaties uit hun ambt werden ontheven, tengevolge waarvan hun in vloedssfeer zou verdwijnen. Overstroomingsgevaar neemt af. Tengevolge van de aanzienlijk verander de weersgesteldheid bestaat er waarschijn lijk geen ernstig gevaar meer voor hoog water op den Rijn en zijn zijrivieren. Woensdagmiddag is het vedbod betref fende de scheepvaart op de Moezel weeT opgeheven. Binnen veertien dagen zal Duitschland antwoorden. Van den Engelsc'hen gezant te Berlijn is een verslag over zijn 'besprekingen met betrekking tot 'de overeenkomst van Lon den ontvangen, waaruit blijkt, dat een antwoord van Duitschland op de desbe treffende voorstellen binnen 14 dagen kan worden verwacht. De ontvangsten, die de eerstvolgende tien dagen bij Hitier zouden plaats vin den, vervallen wegens belangrijke poli tieke besprekingen. Verminderd lawine-gevaar. Te St. Antonien in het Praettigau-dal (kanton 'Graubuenden in Zwitserland) hééft een ernstig lawine-ongeval plaats gehad. Van den Kuehni'hora raakte plotseling een geweldige lawine los, welke twee woonhuizen en een stal totaal verwoestte. Zes personen kwamen hierbij om het leven. Het beroemde winterverblijf Davos was Dinsdag geheel van de buitenwereld af gesloten. De sneeuw ligt in Davos 2V2 m. hoog. In de eenzame hutten van de 'herders bevinden zdcb nog talrijke skiloopers, die niet naar het dal durven teruglkeeren, daar dit met levensgevaar gepaard gaat. In de booger gelegen kleine bergdorpen beerscht gebrek aan noodzakelijke levens middelen. Tengevolge van de talrijke lawines zijn in de bergstreken acht personen om het leven gekomen. De temperatuur is thans aanmerkelijk gedaald, tengevolge waarvan 'het lawine gevaar langzaam afneemt. België wil geen diplomatieke relaties met de Sovjets. De Belgische kamer heeft met 83 tegen 73 st. en 2 onthoudingen een socialisti sch^ motie verworpen, waarin aange drongen werd op het aanknoopen door België van diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland. Beperkt diplomatiek verkeer tusschen Washington en Moskou. Ten gevolge van het afbreken van de Amerikaansch-Russische schuldenonder handelingen heeft het Witte Huis bevel gegeven om de diplomatieke betrekkin gen tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie op demonstratieve wijze te beperken. De marine-attaché zal evenals de luchtvaart-attaché uit Moskou worden teruggetrokken, terwijl het Amerikaan- sche consulaat-generaal aldaar zal war den gesloten. Het personeel der Amerikaansche le gatie zal aanmerkelijk worden vermin derd. Bovendien zullen ettelijke Amerikaan sche consuls uit Rusland worden terug geroepen. Joego-Slavisch parlement ontbonden. Bij decreet van den regentschapsraad is het Joego-Slavisch parlement ontbon den en zijn nieuwe verkiezingen uitge schreven tegen 5 Mei a.s. De aanleiding tot deze beslissing zon moeten worden gezocht in het feit, dat eenige leden der nationale partijl voorne- men's waren, bij de a.s. begrootingsdebat- ten, tegen den wensch der regeering in, zekere gewichtige politieke kwesties ter sprake te brengen. Korte Berichten. De ex-kroonprins is door Hitier ont vangen. Het bezoek was niet van poli tikken aard, doch men gelooft, dat het dn verhand staat met de toelating van de zoons van den ex-kroonprins tot de rijks- weer, De vier Rijksweersoldaten, die in de Beiersc'he bergen vermist werden, zijn door een expeditie gisteravond ongeveer vijftig meter beneden het z.g.n. Grotten Kopfhaus dood gevonden. Een zware sneeuwval, die vijf dagen aanhield, heeft in Zwitserland ernstige vericeersstoringen veroorzaakt. Davos is geheel van de buitenwereld afgesneden. Vele spoorlijnen zijn door het nederkomen van lawines g Oh eel versperd. Te 'beginnen per 1 Februari wordt het invoerrecht op de boter in België van fr. 9 per kg. verlaagd tot fr. 7.50. De jaardag van het bloedig treffen van 6 Februari 1934 is te Parijs zonder ernstige incidenten verloopen. De griep die in talrijke Fransche kazernes heerscht, heeft reeds 27 dooden onder de miliciens geëischt. In het zevende district van Weenen is een Marxistische propaganda-centrale ontdekt, die met een wijdvertakt net van propagandisten werkte. Men spreekt van 250 arrestaties. In enkele deelen van Rusland is de toestand van het graan tengevolge van het gebruik van minderwaardig zaad zoo slecht, dat van een voorjaarsoogst geen sprake zal zijn. Woensdagmiddag steeg de water stand van de Theems zoo sterk, dat de rivierpolitie is gewaarschuwd. Uit Southend was gemeld, dat de rivier aldaar IV2 uur van Londen af het punt van overstroomingsgevaar heeft be reikt. BEGROOTING SOCIALE ZAKEN. Voorloopig verslag Eerste Kamer. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van so ciale zaik'en is het volgende ontleend Sommige leden drongen er op aan, dat meer aandacht zou worden gewijd aan het vraagstuk van de beperking van den arbeidsduur. Versdheidene leden spraken hun voldoe ning er over uit, dat de minister maat regelen heeft genomen ter bevordering van huurverlagipg ten aanzien van woningen met overheidssteun gebouwd. Eenige leden hadden met leedwezen kennis genomen van de maatregelen, door den minister ter zake van de werk loosheidsverzekering genomen. Verscheidene leden vestigden nogmaals 's ministers aandacht op de in moreel op zicht zoo schadelijke werking van het stel sel van desteunverleening zonder contraprestatie. Dé arbeidsschuWheid neemt hand over hand toe. Eenige leden betreurden 's ministers houding ter zake van de steunuit- k e e r i n g. De tihans toegepaste normen achtten zij' te laag en ziij aarzelden voor alsnog hun stem aan deze begrooting te 'geven. Versdheidene leden waren van oordeel, dat de minister ter zake van de bestrij ding van de werkloosheid onder de jeugd niet voldoende diligent is. Enkele leden vestigden de aandacht op de moeilijkheden, waarin vele kleine landbouwers verkeeren. Bepleit werd een afzonderlijke steunregeling voor hen. Onwillige gemeenteraad. Ged. Staten van Gelderland hebben goedkeuring onthouden aan de begroo ting 1934 der gemeente Didam, omdat de raad bij herhaling geweigerd heeft een vergoeding uit te trekken voor de waar neming van het secretarisambt door den eersten ambtenaar'der secretarie. De ramp van de Uiver. Naar het Vad verneemt, is Dr Ir H. J. van der Maas in zijn rapport tot drie ■conclusies gekomen. Ten eerste sluit 'hij blikseminslag als oorzaak van de raimp uit. Ten tweede is hij van meening, dat breuk van het toestel (van staart, roer en of vleugels) niet waarschijnlijk is. Ten derde concludeert hij', dat de oor zaak van het ongeluk toegeschreven moet worden aan slechte vliegeigenschappen van het toestel, die in de luchtgolvingen rondom de onweersbui bij Rutbah Wells noodlottig zijn geworden. Opbrengst Staatsbedrijf der P. T. T. De opbrengst van de posterijen bleef in bet jaar 1934 f 552.686 onder de opbrengst van 'het voorafgaande jaar en f 456.467 onder de begrootihg. De telegrafie bracht f 162.748 minder op dan in 1933 doch kwam f441.360 bo ven de raming uit. De telefonie overtrof 1933 met f 461.620 en de begrooting met f 1.141.460. De postcheque- en girodienst passeerde 1933 met f 376.777 en de begrooting met f 709.227. De totale opbrengst over 1934 van het Staatsbedrijf was f 71.979.409, hetgeen f 122.963 meer is dan die van 1933 en f 1.835.580 meer is dan de raming. Kaasproductie in Friesland tijdelijk stopgezet. In verband met de zeer lage kaasprij- zen zijn er reeds kaasfabrieken in Fries land die de fabricage geheel hebben stop gezet. Wanneer meerdere fabrieken een zelfde besluit nemen hoopt men hierdoor te bereiken, dat ten gevolge van de min dere productie de prijzen eenigszins zul len stijgen. Als gevolg van deze stopzet ting zouden de fabrieken verlegen zitten met de ondermelk, doch dit wordt onder vangen, doordat de leden zich bereid hebben verklaard de ondermelk tegen ge- ringeren prijs terug te nemen voor vee voeder, terwijl de rest tot caseïne wordt gemaakt. Koninklijk bezoek uit België De Brusselsche correspondent van „De Tijd" seint zijn blad: Binnen enkele dagen zal de rouw van de Belgische Koninklijke familie teneinde loopen en de passende diplomatieke onder handelingen zijn thans ingezet voor de gebruikelijke bezoeken van goede nabuur schap, welke de nieuwe koning moet brengen. Parijs zal eerst aan de beurt komen, vervolgens Londen en naar ons van wel ingelichte zijde is bevestigd, zou het Bel gische hof eraan denken na Parijs en Londen, allereerst Koningin Wilhelmina te bezoeken en wel direct, nadat de hof rouw in Nederland zal zijn geëindigd. Geen renteverlaging bij de Rijkspost spaarbank. Verlaging van «s te bij de Rijks postspaarbank acht r^mster De Wilde, naar hij in de M. v. A. aan de Eerste Ka mer inzake de begrooting van Binnen- landsche Zaken mededeelt, ongewenscht. De uitkomsten van het bedrijf zullen het, naar het zich laat aanzien, ook indien de rentestand nog verder daalt, toelaten een rente van 2,64 ten honderd aan de inleg gers te vergoeden. Zoolang dit het geval is bestaat er voor verlaging dier rente vergoeding geen aanleiding, omdat de spaarbank geenszins ten doel heeft winst te behalen. De diensten der burgercorveeërs. Naar aanleiding van hetgeen tijdens de behandeling van het ontwerp-Defensie- begrooting voor 1935 in de Tweede Ka mer is naar voren gekomen, heeft de mi nister van Defensie, naar hij' in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer mededeelt, gemeend af te moeten zien van zijn aanvankelijk voornemen om de diensten van een deel der burgercor veeërs te doen verrichten door dienst plichtigen en, in verband daarmede, de lichtingsterkte gewone dienstplichtigen te verhoogen met 2000 man, gepaard gaan de met verlenging van den eerste-oefe- ningstijd voor een deel der dienstplich tigen met een halve maand. Wel ligt het in het voornemen om in de spoedig aanhangig te maken wijziging van de Dienstplichtwet een voorziening te treffen, welke door aanvulling van het slot van het eerste lid van art. 27 dier wet het aanzienlijke verlies, dat de lichtingsterkte gewone dienstplichti gen lijdt door de vrijstelling van opkomst ingeval van mobilisatie, krachtens art. 34, derde lid, der Dienstplichtwet, te com- penseeren. Tegen ondermijning der krijgstucht. In zijin memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt de Minister van De fensie O'.m.: Het 'O.m. in haar pers tot uiting ko mende streven van de S.D.A.P. om de krijgstucht te ondermijnen en het gezag der meerderen aan te tasten, heeft het noodzakelijk gemaakt den militairen ambtenaren te verbieden zich aan te slui ten bij of eenigerlei steun te verleenen aan de genoemde partij' en haar aanver wante organisaties. Naar aanleiding van te berde ge brachte bezwaren, deelt de minister mede, dat hij aan boord van de oorlogs schepen en in de kazernes niet kan toe laten geschriften, waarvan de inhoud tuchtondermijnend is, 't gezag der meer deren aantast, dan wel schade doet aan de opvoeding van den soldaat in nationa- len zin, welke een integreerend deel van diens opleiding in de weermacht vormt. De bladen en verdere publicaties van de N.V. De Arbeiderspers worden, voor zoover zij' een politiek karakter dragen, op de bovenomschreven gronden aati boord van de oorlogsschepen en in de ka zernes geweerd. EERSTE KAMER. Rijksbegrooting 1935. Bij de voortgezette begrootingsdebat- ten, sprak de heer Diepenhorst (A. R.) zijn blijdschap uit over de standvas tige verdediging van den goudgulden. In 1929 bedroeg de goudvoorraad van de Ned. Bank 436 millioen, met een dek kingspercentage van 50,4, thans zijn deze cijfers 814 millioen en 80 pet. Nederland kan voor de gevolgen van dit wijs beleid niet dankbaar genoeg zijn. Met een gansche reeks van voorbeelden toonde de hoogleeraar aan, dat de voor- deelen van devaluatie problematiek, de nadoelen vaststaande zijn. Vooral in ar beiderskringen staart men zich blind op Binnenland. De Eerste Kamer over de Staatsbegroo- ting. Steun aan fruit- en warmoezerijgewassen. Het officieel rapport over de Uiver-ramp. Opbrengst van het P.T.T.-bedrijf in 1934. Buitenland. Verminderd overstroomings- en lawinege vaar. Duitschland zal binen 14 dagen antwoor don. De houding van België en Amerika tegen over Rusland. Bij weer **^20-50-60^ het geldkvon. Devaluatie is, gelijk Flandin dezer dag a opmerkte, een unmg van ge makzucht. Wie eenmaal aan zijn munt geknoeid heeft, moet er mede doorgaan. Men heeft het dezer dagen mot Chili gezien, men bemerkt .het nog altijd in Engeland, waar men maar niet kan stahiliseeren. Devaluatie zou zeer immoreel zijn te genover de vele goed vertrouwende beleg gers, laatstelijk nog tegenover degenen, die tot conversie hebben medegewerkt. Geen devaluatie derhalve, doch aanpas sing gepaard gaande met ordening. Maar er moet begonnen worden met ordening van de ordeningsgedachte en van de bestrijding van de methoden der tegenstanders. De liberalen zullen de redding brengen, spr. heeft er niets tegen: de ganzen heb ben wel het kapitool gered. (Vreugde.) Crisismaatregelen zijn uitingen van in- cidenteele afweer Het streven naar orde ning is niet nieuw, de chaos is niet een symptoom van het huidige productiepro ces. Alleen is door den oorlog he' roe pen om ordening sterker geworden, waarmede echter niet om gebondenheid wordt gevraagd. Ordening moet zich nauw aansluiten bij1 het vrije maatschappelijke leven, de regeling moet van onderaf groeien, niet van bovenaf worden opgelegd. Voor een terugkeer tot het tijdperk der gilden behoeft men niet bevreesd te zijn, al zit in de gildegedachte nog veel sympa thieks, zooals deze ingaat tegen excessen van het individualisme. Wie niets voelt voor staatssocialisme moet juist dit ordeningsproces steunen. Daarbij moet het particuliere eigendom onaangetast blijven. Ook de overheid mag niet begeeren, mag niet stelen. Ten aanzien van de ordeningsgedachte staat nog zoo weinig vast, dat men ten zeerste voorzichtig moet zijn met het in practij'k brengen er van. Tusschen Golijn en Aalberse bestaat geen principieel verschil meer, hoogstens nog iets over het tempo. Op den voor grond zal steeds moeten staan, dat dit een crisiskabinet is, doch met een voor- zichtig-leidende taak bij' de regeling van maatschappelijk-economische verschijn selen. Er is het wetsontwerp betreffende de ondernemersovereenkomsten, er wacht de ombouw van den landbouw, er zijn noodig industriebanken en maatregelen van actieve handelspolitiek. Noodgedwongen moest de formateur afwijken van de partij-groepeeringen der laatste decennia, maar toch zijn moeilijk heden niet uitgebleven, al is het verheu gend, dat in het kabinet het eerste harde woord nog moet vallen. Voorts 'Ontwikkelde spreker ernstige bezwaren tegen het spellingbeleid der re geering. Toen in 1934, in grooten nood aller samenwerking noodzakelijk was, had deze twistappel niet in het midden van ons volk geworpen mogen worden. Ook op dit gebied had de overheid zich moeten bepalen tot een sanctionneeren van wat in het volk gegroeid is. Ten slotte wees spr. iedere ingebreke stelling van het bijzonder onderwijs te gen de bezuinigingsnoodzaak af. Alle ver soberingen op het openbaar 'onderwijs drukken automatisch op bet bijzondere. Spr. meende, dat met name bijl bet U. L. O. nog wel iets bereikt kan worden door concentratie. De heer Van Embden (V.D.) kon zich bij het regeeringsbeleid, behalve ten aanzien van de defensie, aansluiten en juichte het blijVend weerstand bieden aan den aandrang tot devaluatie toe. Ook het verbod voor ambtenaren lid te zijn van de N. S. B. achtte hij voorshands nog juist, wegens den eed van trouw aan den leider. Hij betreurde voorts de persoonlijke aanvallen op minister Marchant en hoopte, dat de regeering ook spoed zal be trachten met de bezuiniging op het by1-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1