De Pastorie aan Zee Kerknieuws. HQNIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragout Onderwijs. Goes. De collecte voor het Crisis-Comité bracht deze week f 83.08 op. Waarde. Maandagmiddag werd in de herberg van Wed. Kloet poldervergade ring gehouden welke werd bijgewoond door 17 ingelanden uitbrengende 21 stemmen. Eenig punt der agenda was om de gebouwde eigendommen aan te alaan in het dijkgeschot en het percen- iage te bepalen op 4 pet. volgens de jrondlasten. Dit werd aangenomen met li) tegen 2 stemmen. Cohere. Door B. en W. is de datum van stemming voor den gemeenteraad bepaald op Woensdag 19 Juni a.s. Kaïelle. Loop der bevolking over de maand Januari 1935. Ingekomen: C. Klap van Krabben- dijke naar Biezelinge, D 169; J. Louisse en gezin van Hoedekenskerke n. Bieze linge, D 213. Vertrokken: Je. Smallegange van Bieze linge naar Dordrecht, Weeskinderendijk 63, M, J. Verhulst van Biezelinge naar Medemblik, Slootdorp, Brink 41; M. Ver hulst, van Biezelinge naar. Medemblik, Slootdorp, Brink 17; J. Ossewaarde van Kapelle naar Medemblik, Slootdorp, Brink 41; J. Lepoeter, van Biezelinge naar Me demblik, Middenmeer, Kanaal weg 7; P. de Keijzer en gezin, van Kapelle naar Schore; J. M. Ie Clercq, van Kapelle naar Dordrecht, Toulonschelaan 68; Wed. P. Staal, van Kapelle naar Goes, Piccardt- straat 52; Ne. Toolens, van Kapelle naar Middelburg, Dam G 31-32; L. J. J. Beije, van Biezelinge naar Wolf aartsdijk; J. C. Fraanje, van Biezelinge naar Ierseke, Mo lenpolderweg; J. M. Polderman, van Ka pelle naar Wolfaartsdijk A 119; M. de Schipper, van Biezelinge naar Goes, Oost singel 134. Hoedekenskerke. Na een rede van den heer M. de Looze uit Kapelle over het on derwerp „Waarom Christelijk Histo risch", is hier een Ohr. Historische Kies- vereeniging opgericht. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: P. J. Hoek van Dijke, J. L. Paau- we en Jan le Grand. Baarland. Maandag hield de afd. Baar land en Hoedekenskerke van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. Dhr Laernoes uit Vlissingen schetste het verlies, dat het land het vorige jaar trof door het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hen drik, We hebben echter mogen behouden onze geliefde Koningin en Prinses Juliana en het kostelijk goed van onze vrijheid. Spr. wees ook op het gevaar, dat dreigde voornamelijk van de zijde der N.S.B. Spr. spoorde dan ook alle landstormers aan om paraat te blijven. In de pauze werd een serie mooie foto's bezichtigd van den Landdag te Vlissingen, en werden de aanwezigen getracteerd. Driewegen. Dinsdagavond hield de Bur gerwacht haar jaarvergadering. Aanwe zig waren 15 leden. Financieel verslag werd uitgebracht. Korpsschutters voor de a.s. schietwedstrijden werden aangewezen. Een onderlinge schietwedstrijd wordt a.s. zomer weer gehouden. Tet afwisseling kreeg men voordrachten en een samenspraak te 'hooren. De voor zitter en een bestuurslid waren aftredend en wenschten niet meer herkozen te wor den. Tot voorzitter is gekozen dhr A. W. Nieuwen'huize en tot bestuurslid dhr A. Smallegange Az. Domburg. Loop der bevolking over de maand Januari 1935. Ingekomen: Ca Passenier, uit Middel burg, Zuidstraat G 70. Vertrokken: Le van Anderten, van A 96 naar Voorthuyzen (G.); A. Bimmel, van A 73 naar O- en W.-Souburg, N. Vliss. v.e; 37; A. Burgers en gezin, vein C 69 naar Middelburg, Seisweg R 118 j. St. Laurens. Maandagavond hield de Geitenfokvereeniging haar 16e jaarver gadering. Het jaarverslag van den secre taris getuigde van eenige opbloei der vereeniging. Het verslag van den pen ningmeester gaf over het afgeloopen jaar een batig saldo van f9 aan. De af tredende bestuursleden N. Tramper en J. Gorbijn werden herkozen. Aangenomen werd een voorstel om nieuw e leden 50 cents inleggeld te latm FEUILLETON. door GEORGE MAC DONALD. 12). o— Ze kwam dichterbij en zou me voorbij ge gaan zijn, als ik haar niet had aange sproken. Ik geloof eigenlijk, dat ze naar me toekwam om mij de gelegenheid te geven met haar te praten. „Goeden morgen", zeide ik. „Kunt u me ook zeggen waar de koster is?" „Wel mijnheer", antwoordde zij, terwijl een zachte glimlach over haar gerimpeld gezicht gleed, „vanmorgen speel ik voor koster. Mijn man in uitgegaan om naar een zieken hond van jonker Tregara te gaan kijken. Dua als u de kerk wilt zien, zult u met mij als gids tevreden moeten zijn". „Heel graag", antwoordde ik. „Moet u den sleutel nog halen?" „Die heb ik al in mijn zak, mijnheer, want ik vermoedde al, dat dit uw bedoe ling zou zijn, toen ik u hier in de nabij heid zag. Als je zoo oud bent als ik, mijn heer, dan ga je erover denken, dat het levenskaarsje haast is opgebrand en dan loop je niet tweemaal, als je het één keer af kan; want, dacht ik zoo bij me zelf, betalen, terwijl tot afslachter der lam meren werd benoemd C. Geertse. Gapinge. Maandagavond hield het var kensfonds „Onderlinge Hulp" onder voor zitterschap van dhr W. Kesteloo zijn ge wone jaarvergadering. De vereeniging telt 61 leden, waarvan er 35 ter vergadering aanwezig waren. Uit de jaarverslagen bleek, dat vijfmaal aanspraak op vergoeding werd gemaakt, de rekening over 1934 een klein batig slot aangeeft en de vergoeding voor nood- slachting en ongelukken geen verandering heeft ondergaan. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. de Bue, P. van Molenbroek en J. M. Houterman. Voor het jaar 1935 werden benoemd tot boekhouder dhr L. A. Luteijn en tot bode en controleur dhr J. Goedbloed Jzn. De contributie werd voor 1935 vastge steld op f 0.50 per lid. Besloten werd de inenting tegen vlekziekte verplichtend te stellen en te doen plaats hebben in de maanden Mei tot en met Augustus, ter wijl voor hulp bij de inenting werd aange wezen het lid G. de Nood. Voorts werd be sloten tot wijziging van art. 11 van het reglement der vereeniging in dien zin, dat in het vervolg alleen in eigen gemeente of in die waarin de leden woonachtig zijn uitkeering zal plaats hebben zoo een ge slacht varken wordt afgekeurd. Arnemuiden. Maandagavond vergaderde de afdeeling van den C'hr. Landarbeiders- bond onder leiding van dhr J. Allaart. Dhr P. Meliefste uit Middelburg sprak over het onderwerp „Waarheid en Recht", waarbij gewezen werd op de plichten en rechten, die de staat heeft, tot grondslag van de volkswelvaart en volksgezondheid. Volgens de theorie van den liberalen staat moeten de beginselen van boven af 'gedicteerd worden, 'hetgeen echter niet duurzaam is, daar de grondslag van on deraf gelegd moet worden. Enkele gestel de vragen werden door spr. beantwoord. Ds Scholing sprak een slotwoord, waarna Z. Eerw. in dankgebed voorging. 0.- en W.-Sauburg. Dinsdagmiddag is alhier op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk omhulsel van den oud-gemeente-veldwachter H. J. Adri- aanse. Op de begraafplaats waren o.a. tegen woordig de beide wethouders en de ge meente-secretaris. Aan de geopende groeve hebben het woord gevoerd dhrn Cijsouw, loco-burge meester en D's G. B. Bavinck. Dhr Cijsouw heeft de verdiensten van den overledene geschetst. Breskens. De j'aarlijksche kooravond van den Kring van Christelijke zangver- eenigingen in West-Zeeuwsoh-Vlaanderen vond Vrijdag in het lokaal „Weykman" plaats. De zaal was tot de laatste plaats bezet door leden van de 9 deelnemende vereeni- gingen. De avond werd geopend met het zin gen van het Bondslied, waarna de voor zitter van den Kring, dhr I. van Melle, de aanwezigen welkom heette en voorlas Psalm 20 510 en Filippenzen 4 4. De voorzitter sprak enkele woorden naar aanleiding van deze Schriftgedeelten, en vooral er op wijzende, dat een oprecht Christendom alleen de ware blijdschap en vreugde kan brengen. Vervolgens zong elk zangkoor twee nummers, die afgewisseld werden met so lozang door den heer Basting van Bres kens en duetten door de dames de Bruine uit Cadzand, een dameskoortje uit Groede en een mannenkwartet van de afdeeling Oostburg, terwijl Mej. Jatie van Melle declameerde. Ds Kelder gaf aan het einde van den avond verschillende nuttige wenken. D's Derksen uit Groede eindigde met dankgebed. Stavenisse. Bij den landbouwer M. Stoutjesdijk alhier heeft een koe drie volkomen normale kalveren ter wereld ge bracht. Een kalf is van normale grootte, terwijl de beide anderen de grootte heb ben van een middelmatigen hond. Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Oude-Pekela, P. J. van Leeuwen te Oterdum. Geref. Kerken. Tweetal te Zwairtebroelk J. C. Gilhuis te Ooster-Nijkerfc en H. Velfcman te BruCh- terveld. Emeritaat. In verhand met zijn gezondheidstoestand heeft Ds J. N. Drost, Ned. Herv. predikant te Assendelft, bij 'het Prov. Kerkbestuur van Noord- Holland tegen 15 April a.s. eervol emeri taat aangevraagd. Een legaat. Wijlen mej. A. M. E. v. Adrichem te SChuddebeurs (Z.) heeft f 16.000 gelegateerd te verdeelen als volgt: f 4000 voor de afd. Zierikzee van de Ver. van Vrijz. Herv.; id. f 4000 voor de Wijk verpleging te Zierikzee; f 3000 voor het Burgerlijk Armbestuur ter plaatse; f 2000 aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. ter plaatse; f 1500 voor de Vrijz. Zondags school te Zierikzee; f 1000 voor de Ned. Herv. Gem. aldaar en f 500 voor het zie kenhuis te Noordgouwe, alles vrij van successierechten. De doodehandsbelas- t i n g. Het Maandblad der Vereen, van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk schrijft onder het opschrift „Hoe erg het is" het volgende: „Onzerzijds is steeds beweerd, dat de doodehandshelasting een ramp is voor onze Kerk. Daarvan kunnen wij1 thans voorbeelden geven. Een kerkvoogdij bezit aan waarde f 55.000, doch trekt daarvan aan revenuen slechts f 1200. De kerk voogdij wordt uitnemend beheerd, doch het land brengt niet meer op. Alle lande rijen in die streek maken slechts 1 a 2 pet. De doodehandshelasting is hier dus een inkomstenbelasting van tien procent, n.l. f 110. De prodikant in deze kleine uit zandboeren bestaande gemeente haalt geen f 2000 traktement. Waarschijnlijk zal dit nu nog met f 100 warden vermin derd wegens de doodehandshelasting. Te recht heeft de Baad van Beheer voor speld, dat de doodehandshelasting voor een deel ten koste van de traktementen zal gaan." „Een andere kerkvoogdij! bezit ruim f 95.000, profijt zuiver f 1700, doode handshelasting f 190, dus meer dan 10 pet. De landerijen thans te gaan verkoo- pen en effecten koopen om 4 pet. te ma ken, zou een 'ondoordachte politiek zijn. Dan zou, als morgen de gulden valt, de de Kerk alles kwijt zijn. Bovendien, wie garandeert, dat de rente der staatsleenin- gen niet vallen zal van 4 op 3, zelfs op 2 pet., of iets dergelijks?" „Een andere kleine gemeente bezit f 65.000, nog gelukkig belegd, brengt op zuiver f 2000. Niettemin moet de ge meente toch veel meer uitgeven dan f 2000, alleen reeds voor het traktement. De f 130 doodehandshelasting moet door kerkoollecten biji elkaar gebracht worden. Hier is de doodehandshelasting een be lasting op het kerkgaan, zijnde dit de 'nieuwste en zeer elegante manier van be lastinggaren in het Nederland van 1935. VEREEN. VAN KERKVOOGDIJEN IN DE NED. HERV. KERK. Prov. afd. Zeeland. (Vervolg.) Dhr B1 o e m e r s doet bij niemand on der in waardeering voor de predikanten. Maar we moeten met 't bereikbare reke nen. 't Reglement kan nu al niet ten volle worden uitgevoerd. De toekomst is don ker, als de crisis nog lang duurt. De toe stand van de kerk is allertreurigst, dank zij ook de onbillijke doodehandshelasting. Dè algemeene kas laat de door Seroos- kerke bedoelde uitgave niet toe. Wijziging van het reglement kan alleen door de Synode geschieden. Spr. zou persoonlijk graag het minimum-traktement van 2500 gulden hooger zien gesteld, maar het geld is er niet voor. De heer H o e g e n bestrijdt den heer Bloemers. We mogen er ons niet afmaken met te zeggen: er is een reglement en het geld is er niet. Het eerste kan gewijzigd worden, het tweede kan er komen. Aan gemeenten als Serooskerke wordt door het fonds verdiend. Dus zijn er anderen die te weinig betalen. Deze onrechtvaar digheid moet worden weggenomen. Ds Blanson Henkemans te Nisse vestigt de aandacht van Seroos kerke óp de mogelijkheid, dat de gemeente eens een candidaat beroept, die er niet meer weg gaat. Dan worden de gestorte gelden dubbel en dwars vergoed. Dhr H o e g e n meent, dat er zelfs daD nog niet voldoende wordt terugbetaald. De heer v. Voorst van Beest noemt de gedachte foutief; wat krijgen we van ons geld terug? De eene gemeente moet niet los van de andere gemeente leven. De gemeenten helpen de kerk. Het is droevig, dat de bepaling moest wor den gemaakt, dat een gemeente, die niet aan de kerk betaalt, niet mag beroepen. Maar ze was noodig, gezien de toestand in de Ned. Herv. kerk. Spr. vestigi er de aandacht op, dat de kerk de periodieke verhoogingen, enz. betaalt. Volgens Spr. levert het geen verschil op, of een predi kant het traktement uit zijn eigen ge meente dan wel uit de centrale kas ont vangt. We moeten de kerk als geheel zien en niet elke gemeente afzonderlijk Het is niet juist, dat een kleine ge meente altijd een candidaat moet beroe pen. Ze kan ook een predikant met dienstjaren beroepen. Dat brengt voor haar geen verschil. De algemeene kas be taalt de verhoogingen naar de dienstja ren. Wil men het aanvangstraktement ver hoogd zien, dan moet men het voorstellen. Maar Spr. vestigt er de aandacht nu reeds op, dat er verscheidene gemeenten zijn, die het aanvangstraktement van f 2500 niet kunnen betalen en dispensatie moeten hebben. Nogmaals zegt Spr., dat de hoofdzaak is, dat men de kerk als één geheel ziet en niet de gemeenten afzonderlijk. Ook dhr Bloemers noemt de rede neering verkeerd, om te eischen, dat de bijdrage van de gemeente aan den eigen predikant ten goede komt. Er zijn tiental len gemeenten, die jaarlijks groote som men bijdragen, welke aan andere ge meenten ten goede komen. Dhr H o e g e n wil liever niet spreken van de kerk, maar van een fonds van de kerk. In een voorstel tot reglementswij ziging ziet Spr. geen heil. Spr. vraagt alleen aan den Raad van Beheer nog eens overweging van het verzoek van Seroos kerke. Ds de Kluis te Vlissingen vraagt, of de Raad van Beheer de in het reglement genoemde traktementen als minima be schouwt. Dhr Bloemers antwoordt bevesti gend. Ds de Kluis: Heeft dus verhooging van het minimum-traktement geen gevol gen? Dhr Bloemers: Neen. Indien de aanslag aan den Raad van Beheer maar niet in het gedrang komt. De afgevaardigde van Domburg vraagt, of een persoonlijke toelage aan den predikant invloed heeft op den aan slag. Dhr v. Voorst van Beest ant woordt, dat dit verband houdt met het zielental, de draagkracht der gemeente, de grootte van den aanslag, enz. De be paling van den aanslag geschiedt niet op grond van vaste formules, maar daarbij moet met allerlei factoren worden gere kend. Betaalt een gemeente haar opge- legden aanslag en geeft ze 'n persoonlijke toelage aan eigen predikant, dan is daar tegen geen bezwaar. Maar heeft zulk een gemeente haar opgelegden aanslag niet kunnen betalen, en daarop korting gekre gen, dan wordt de zaak anders. Ds Hartjes te Vlissingen evenals de afgevaardigde van Domburg is hiermede niet voldaan. Vlissingen geeft elk jaar aan haar predikanten een per soonlijke toelage en wordt daarvoor ge brandschat door een hoogeren aanslag. Die persoonlijke toelage is een bewijs van Ingezonden Mededeeling. hij is stellig degene, die in de plaats van dominee Herder zou komen. Had ik geen gelijk, mijnheer?" Dit alles zei ze met zachte, bijna toon- lcoze stem. „Ja", zei ik, „mijn naam is Walton. En ik kom de taak van mijn vriend Herder waarnemen, en daarom wilde ik graag het kerkje eens bekijken". „Nu, het is een lief, oud kerkje. Er zijn sommige dingen dominee, die mooier worden, hoe ouder ze zijn. Alleen bij men- schen is dat niet het geval". „Daar ben ik nog zoo zeker niet van Wat bedoelt u daarmee?" „Wel dominee, daar hebt u nu bijvoor beeld mijn kleinzoontje. Hij kan nooit lie ver en knapper worden dan hij nu is. Kin deren zijn altijd mooi. Hoe ouder ze wor den, hoe leelijker. Bij kerken is het juist andersom, dominee; - zoudt u gelooven, dat ze vroeger zeiden, dat ik een knappe meid was? En kijk me nu eens?" En zij glimlachte van inwendig plezier, waardoor men het tikje ijdelheid, dat mo gelijk nog over vroegere schoonheid was overgebleven, voelde als de herinnering aan de teere geur van verwelkte rozen blaadjes. „Maar ik ben er daarom niet minder om, is het wel dominee? Schoonheid ligt toch maar aan de oppervlakte". irDat geloof ik niet", antwoordde ik. „Schoonheid gaat minstens tot in het hart". „In ieder geval, mijn man zegt, dat ik in zijn oogen nog even aantrekkelijk ben als vroeger. Neem mij niet kwalijk dominee dat ik aldoor over mezelf praat. Dat kwam door de oude kerk, die heeft er ons op gebracht". „Nu, dan heeft de oude kerk geen kwaad gesticht", antwoordde ik. „De schoonheid die in het hart is zal eens uit het gelaat stralen, wees daar zeker van. En boven dien steekt er in een vriendelijk, oud ge laat dezelfde schoonheid als in een oud kerkje". De wijding, die van het inwendige van een kerk uitgaat, beving mij zoodra ik den drempel overschreed, een wijding', die ik altijd voel en die dikwijls verhoogd wordt door den ouderdom van het ge bouw. De banken waren aan de uiteinden met beeldhouwwerk versierd. Sommige had den zelfs een inscriptie. De zuilen, die ruw van oppervlak waren en opgebouwd uit graniet, dat in Cornwall gevonden wordt, ondersteunden bogen, die van lijn verschilden met die van den overkant. Zachtkens door dit oude Godshuis wan delend. door de vele gedachten die zich aan mij opdrongen bijna vergetend, dat ik nog een metgezel tad, kwam ik tenslotte aan het voetstuk van den toren, dat deel uitmaakte van 't schip van de kerk en open was. Talrijke touwen hin gen door gaten in de zoldering, want klokkespel was iets, dat door mijn vriend Herder zeer werd aangemoedigd. Dit alles stand ik te overdenken tot mijn oog viel op mijn geleidster. Zij zat op een bank of kist tegen den Zuidelijken muur van den toren. Terwijl ik door de kerk dwaalde, had zij haar breikous voor den dag gehaald. Hoe snel gingen haar naal den. Ze keek er echter niet naar. Haar oogen staarden op de tegels, die den toren bevloerden en schenen ver uit te gaan naar de zee. Om haar eens aan den tand te voelen, vroeg ik haar: „Dus u vindt het niet erg om in de kerk te arbeiden." Toen ik sprak rees zij dadelijk over eind, en terwijl ze me aankeek, kwam er weer licht in haar oogen. „De kerk kent mij, dominee." „Wat heeft dat er mee te maken?" „Ik geloof niet, dat het haar hinderen zal. Men heeft 'ons geleerd, dat we ij'verig moeten zijn in den arbeid." „Ja, maar daar is niet bij verteld of dat in of buiten de kerk bedoeld was. Men kan toch ook wel elders ijverig zijn, niet waar?" Ik had het laatste woord nog niet ge sproken of ik vreesde, dat ze zou denken, dat ik het meende. Maar ze glimlachte liefde en waardeering tegenover de eigen predikanten, welke toelage met veel moeite wordt bijeengebracht. Dhr Bloemers weerspreekt, dat Vlissingen gebrandschat wordt. Het is al tijd nog beneden zijn theoretischen aan slag gebleven, Daarom wordt dank zij de persoonlijke toelage aan de predikanten de aanslag iets dichter bij de theorie ge bracht. Ds Hartjes blijft dit toch niet bil lijk vinden. Een gemeente als Vlissingen doet wat zij kan en ziet haar aanslag ver hoogd. Andere gemeenten doen veel min der en zien haar aanslag verlaagd. Dhr Bloemers antwoordt, dat toch met het aantal meelevende leden eenigs- zins moet worden gerekend. Als b.v. Am sterdam naar zijn zielental werd aange slagen, was de aanslag niet te betalen. Tegenover slecht meelevende gemeenten moet men wel eens meer modereeren, dan men eigenlijk wel wil. Na nog eenige besprekingen volgt slui ting. Eiken winter leed hij aan Winterhanden en Wintervoeten. „Door mijn beroep moest ik den gehee- len dag op straat loopen en daardoor gin gen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles probeerde ik, maar haat vond ik niet, totdat ik met Kloos terbalsem begon. Eiken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van te vo ren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsein in en heb sedertdien geen last meer van winterhanden en voeten gehad". Zoo schrijft ons de heer W S. te 's-Gr. wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloos terbalsem kost per schroefdoos 35 ct. en per pot 62Va ct. en f 1.04 en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en sniiwonden. Ook ongeëvenaard als wrijf- middel bij rheumatiek, spit en spierpijn. Gebruik Akker's Kloosterbalsem. (Adv.) Het 25-jarig bestaan van de Handelsavondschool te Middelburg. Het bestuur van de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg had te gen gistermiddag de leden, den directeur, de leeraren, de oud-leerlingen en verschil lende autoriteiten en organisaties uitge- noodigd tot een samenkomst in het Schut tershof ter herdenking van het feit, dat 25 jaar geleden de Handelsavondschool werd geopend. De voorzitter, dhr Mr P. Dieleman, heette verschillende autoriteiten en genoo- digden welkom. In de 25 jaar, die voorbij zijn gegaan, aldus Spr., heeft het handelsonderwijs en doel en streven en werken der vereeniging altijddoor en dikwijls heftig aan bestrijding en critiek bloot gestaan, doch dat was geen Waarachtige critiek, die wilde opbou wen, die lief had. Door leed en strijd, door verdrukking en miskenning ging 't bestuur voort, ging de vereeniging, ging de school haar weg. Ook het ontnemen van de vijfde Masse zal geen oorzaak zijn, dat zij valt; neen, het zal slechts een spoorslag zijn om met des te meer energie 't onderwijs in tensief te verbeteren en zoodanig te doen zijn, dat de uitnemendste opleiding voor wat deze soort van scholen betreft, zal worden verkregen. Het handelsonderwijs vanwege de vereeniging nu 25 jaar gege ven, is van de grootste beteekenis en van rijken zegen voor menigeen en in ruimen kring geweest. Er is volgens spr. alle reden voor dank baarheid. Eere brengt spr. aan het leera^- rencorps, hulde aan den leidenden direc teur, dat zij er steeds in slaagden zich aan de veranderde tijdsomstandigheden aan te passen. Op 17 Maart 1909 is op initiatief van de afd. Middelburg-Vlissingen vein den Ghr. kantoor- en handelsbediendenbond de vereeniging opgericht en reeds op 27 Mrt werd de voorloopige commissie benoemd tot definitief bestuur. Op de begrooting 1910 trok de minister f 400 uit en keurde een leerrooster en leer plan voor één klas goed. Het bestuur wil de met 3 klassen beginnen, maar de mi- slechts en zeide: „Het zal haar niet hinderen, dominee, en mijn beste man, die zijn uiterste best doet om haar schoon en frisch te houden, heeft gaten in zijn sokken, en als hij koude beenen krijgt, zal hij ziek worden en dan kan hij de kerk niet meer schoon houden." Nu moest ik verder gaan, of ik wilde of niet. „Maar u had toch buiten kunnen gaan zitten, dicht bij staan een paar makke lijke grafsteenen om op te zitten en te wachten tot ik weer buiten kwam." „Maar waar is de kerk voor, dominee? De zon schijnt fel vandaag; dominee Her der placht altoos te zeggen dat de kerk is als de schaduw van een groote rots in een uitgeput land. Als ik dus buiten in de zon was gaan zitten inplaats van in de koelte hier dan zou ik de kerk niet aan haar woord gehouden hebben en het doet mijn hart zoo goed om hier te zijn, dominee. Het schijnt me toe, alsof er iets vanaf de oude muren op me neerstraalt, dat mijn vermoeid hart, dat niet meer weenen kan, verkwikt. De sokken van mijn man zullen de kerk geen kwaad doen en omdat het toch een goed werk is, is het niet te slecht voor deze plaats. Niemand weet, wat het voor mij beteekent, hier te kunnen zitten. En wat denkt u, dominee?" (Wordt vervolgd.) nister wilde delburg stor genover het ging. Men van de belo< ber legde d< vraag aan 1 op de onsyn meentebestu ken. Het bes den Raad o In de kril men niet oil gen handels De kwest spoedig op bleek niet ten te besch lokalen in wilde het b( cursus begi schied in e St Joris. Eerst in len van de schillende j die nu reed kingen bekt den directei was niet al tegen het gi S. werden pen. Het strijd. Op 19 Ji ploma's uitf bereidende dan tot eer en den dir< 1914 leidde heer Blum kwam de 1 bestuur; sp M. G. Boas De heer vertrek nasj cretaris. Eere brei van den ov voorzitter d het niet al men te wei feld hebbei belangloosh belang ook len dienen. Op 26 N zitter tot ve de, dat hij Dam gekoc'! dewijl de k de vereenif overnemen vestigen. D| den op f was de kos tieleening f| hijsterde be| zitter over de trouwe i| noemd, we schoolgeboi men. Bijzoj voor den Kosten oml bereiden ei man, die t bezield, zij aan de sch levenswerk illusie vooi afgenomen Op 5 Sep| geopend, den, de le^ den is, en in hun perl vrouw Ko« hen vrede, f denkt spr. het heets steunden, ll toewijding. I Hierna I tot de heer I dijk, die \l Avondscho hen geluk hoop uitspl voor de sell Spr. bol drietal boel dijk een jl laars en acl een boucqil D'hr Mr I Staten, zeil ningin tot I wezig te zfl van de grcl ciaal bestil niet alleen f verklaring.l Mr Telle I de school ll en. De burfl heer M. Fel te waar dei I voor het wl brengt te rl eeniging dl derwijs ni I wordt, mail ticulier inil de nuttige, I Mddelburg I Hierna I sprekers, J staan metl Aohterec I A. Stofkopl handel en I lang; dhr I lid; dhr Ll D'epartemel handel en I vier kindel heeft zien I namens de|

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2