WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49. JAARGANG No. !OS Buitenland. Verstopping Mijnhardt's Laxeertabietten Binnenland Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws, Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg; Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs ï2.50 per kwartaal, weske-bennemeoter voor Middelburg, Goes -n Yüssisgec 0.29. 1 p-se nummers 5 cent, Advecudatiütt 80 caei »er Lvgeh Ligt- .den mededeelingon 80 csnt per '-egel Kiem. Advtttentiën Dinsdags Vrijdags '0.75, bij vooruitbetaling. Ondex1 letter- of motte f0.8b. Bü contract belangrijke korting. Naar Middelburg. Het Provinciaal Comité van A.R, Kiesvereenigingen houdt morgen 'Don derdag middag in het Schuttershof te Middelburg een openbare vergadering waarin de hoer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, hoopt te spreken over: „Wat de politieke toestand ons leert". Een hoogst belangrijk onderwerp, vooral ook in verband met de komende Statenverkiezingen. En het zal ongetwij feld een genot zijn den heer Schouten, die met deze materie zoo ten volle ver trouwd is, te kunnen hooren. Aan belangstelling in de politieke vraagstukken ontbreekt het niet in dezen tijd. Er is eciiter mede in verband met de bijzondere omstandigheden en de van verschillende kanten gevoerde agi'tatie .yeel verwarring. Daarom is het zoo noodig naar een vertrouwd leider als den waarn. voorzit ter van het Centraal Comité 'te luisteren. Daartoe wekken wij dan ook op. Niet iedereen kan midden op den dag vergaderen. Maar laten zij die daartoe wel in de gelegenheid zijn, het dan ook doen. Wij denken hierbij niet alleen aan de mannen, maar ook aan de vrouwen. Ook zij hebben belang bij den politie- ken toestand. Ook zij worden straks ge roepen haar stem uit te brengen. Ook zij worden door de politieke agitatoren be werkt. Naar Middelburg daarom, mannen èn vrouwen. Politieke kwakzalvers. Het kenmerkende van kwakzalvers is dat ze zeggen zoo ongeveer alles te weten en alles te kunnen. Als 'deskundigen twijfelen omtrent den aard van een ziekte en de middelen die tot genezing kunnen strekken, of ook wel rondweg verklaren dat hun wetenschap tekort schiet, dan staan de kwakzalvers klaar met de aanprijzing van nimmer falende middelen. Zoo zijn er ook de politieke kwakzal vers. Zij staan voor niets. De Regeering, samengesteld uit man nen van kunde en veeljarige ervaring, die met de meest deskundigen op finan cieel, economisch en sociaal gebied in ver binding staat, werkt dag en nacht om de moeilijkheden op te lossen. En ze is eerlijk genoeg om te erkennen dat zij' maar niet zonder meer in staat is de kwalen waar door ons volk geteisterd wordt, te gene zen; dat pijnlijke operaties en bittere drankjes noodzakelijk zijn en dat volkom men herstel volstrekt niet gewaarborgd is. De politieke kwakzalvers echter weten het beter. Zij hebben, op wat de Regeering doet, niets dan critiek. En met veel ophef prij zen ze de middelen aan die, naar ze de massa trachten te suggereeren, verbete ring kunnen brengen. Laten we die politieke kwakzalvers in het oog houden. Zij stichten veel en soms onherstelbaar kwaad. De Fransche Kamer over het Londenschs accoord. In de Fransche Kamer heeft Flandin gisteren geantwoord op een interpellatie van Léon Blum over de E'ngelsch-Fran- sche besprekingen te Londen met een verklaring, die zijn radioredevoering van Maandag gedeeltelijk aanvulde, gedeelte lijk herhaalde. Met algem. stemmen 'heeft de Kamer de uiteenzetting van Flandin goedge keurd, die grooten indruk maakte, omdat zij geïmproviseerd werd op een 'toon van diepe overtuiging. Niemand had eenige kritiek in te brengen. De lawines in Oostenrijk. Nog steeds komen er berichten binnen over schade of onheil door lawines in Oostenrijk aangericht. Een zoo groot aan tal lawines in een of twee dagen tijds was in geen tientallen jaren meer voor gevallen. Uit het Zillertal wordt gemeld, dat bij GiDzling een groote lawine twee boeren hofsteden volkomen hegraven heeft, waarbij een 27-jarige knecht omkwam, evenals 25 stuks vee. Te Hintertux zijn verscheidene vee stallen door lawines meegesleept. Te Muchlau, een voorstad van Inns bruck, is Maandag een lawine tot mid den in het dorp doorgedrongen. De toe stand is zeer bedenkelijk. Men vreest, dat er nog meer men- schen, 'dan tot dusver gemeld, zijn omge komen. Gisteravond werd uit Weenen gemeld, dat het weer in Oostenrijk nog slechter was geworden. Men vreest voor nog meer lawines. Japans bewapening. In het komende voorjaar zal Japan de beschikking hebben over drie nieuwe typen bombardementsvliegtuigen, die bij na voltooid zijn en voorzien zijn van de modernste bewapeningsmiddelen. Tevens heeft de onlangs ingestelde commissie voor de vloot besloten, de re geering voor te stellen, verschillende verouderde typen oorlogsschepen door nieuwe te vervangen. Overstroomingsgevaar aan den Rijn. Tengevolge van de zware regens blijft het water van den Rijn en zijn zijrivie ren wassen. Het scheepvaartverkeer op de Saar, de Moezel en de Lahn moest worden stop gezet. In het dal van de Neckar en in het Zwarte Woud heeft het hooge water reeds groote schade aangericht. Naar aanleiding van de dreigende overstroomingen aan den Boven-Rijn hebben de autoriteiten een waarschu wing tot de omwonenden gericht. Korte Berichten. In de nabijheid van Stettin zijn twee protestantse he predikanten afgezet, omdat zij waren overgegaan tot de be- lijdeniskerk. Om dezelfde reden is in het plaatsje Leba aan een predikant het hou den van catechisatie in het schoolgebouw verboden. Op 2 Februari bedroeg het aantal werkloozen in geheel Polen 501.300 per sonen, waarmede het voor de eerste maal gestegen was boven het halve millioen. gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Nog meer Russische bestellingen? Naar de „N. R. Ct." vernam, wordt op het oogenblik buiten de reeds in ons land geplaatste orders van Russische zijde met Nederlandsche werven onder handeld over den bouw van een nog on bekend aantal zeesleepbooten, lichters, stoomschepen, voor het vervoer van hout en baggermolens. Omtrent den bouw van een groot droog dok door Rusland, waarover reeds eeni- gen tijd geleden besprekingen met Ne derlandsche werven zijn gevoerd, is nog niets bekeBd. Christelijke Kampeer- en Trekcentrale. In aansluiting aan een vroeger bericht, dat zich te Amsterdam een commissie ge vormd heeft met het doel te komen tot oprichting van een landelijke organisatie van Ghr. Kamphuizen, waarin leden van vereenigingen, leerlingen van scholen, fa miliegroepen en afzonderlijke personen, tegen billijke vergoeding, langer of kor ter in een Christelijk milieu zouden kunnen vertoeven, deelt men ons mede, dat bedoelde commissie talrijke blijken van sympathie mocht ontvangen. Zij be sloot daarom op den ingeslagen weg voort te gaan. Inmiddels gaf zij1 haar organisatie den naam van „Ghr. Kam peer- en Trekcentrale: Jong Holland". Voorloopig is het adres: Rietzangerweg 4, Amsterdam-N oord. De Uiver-ramp. Naar men verneemt, is het rapport van dr ir van der Maas thans bij de Re geering ingediend. Het eigenlijke rapport omvat ongeveer 35 bladzijden, terwijl er ruim honderd bladzijden bijlagen zijn. In de bijlagen zijn de gegevens van tal van personen weergegeven, die geacht worden iets van belang voor het onderzoek naar de oor zaak van het Uiver-ongeluk te kunnen mededeelen. Ned. arbeiders in Duitschland. De Minister van Buitenlandsehe Za ken deelt mede, dat de zéér onbevredi gende toestand, die met betrekking tot de mogelijkheid van het verrichten van arbeid voor Nederlanders in Duitsch land bestaat, en de groote tegenstelling 'die zich voordoet tussohen de behande ling van Nederlanders op de Duitsche ar beidsmarkt en van de Duitschers in Ne derland. de volle aandacht der Regee ring1 heeft. Deze aangelegenheid zal, naar de Minister hoopt, spoedig een on derwerp van bespreking uitmaken tus- schen de beide regeeringen. Notariaat. Te Noordwijk is gisteren in den ouder dom van 57 jaai overleden de heer J. Wagemaker, notaris aldaar. Verbinding met onze eilanden door de lucht. Aangezien de K.L.M. op haar lijnen RotterdamVlissingen en Rotterdam Haamstede op zulke goede resultaten kan wijzen, ligt het voor de hand, dat ook andere eilanden solliciteeren naar een luchtverbindi :.g. De eilanden Schiermon nikoog en Ameland met één motorboof- gvti: ver binding' per dag komen daarvoor in de eerste plaats in aanmerking, doch ook Goeree roept luide om een vliegveld. Of de autogiro of het watervliegtuig hier een practisotie oplossing zal kunnen brengen, zal de naaste toekomst leeren. Burgemeesters. Bij Kon. .besluit is aan den heer J. de Feyter, op zijn verzoek, met ingang van 13 Maart 1935, eervol ontslag verleend als burgemees eer der gemeente Zaam- s 1 a g; en is aan den heer H. A. R. Jon kers, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1935, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ophe melt. De omzetbelasting op aardbeien en meloenen. Dezer dagen werd aan enkele bladen gemeld, dat in het vervolg geen omzetbe lasting meer verschuldigd zou zijn voor aardbeien en meloenen, die ter veilingen worden aangevoerd. Dit zou steunen op het feit, dat deze aan struiken groeien, terwijl aangeno men werd dat fruit op hout groeit. I Reeds in 1933 had het Centraal Bureau der veilingen :n Nederland aan den Mi- nister gevraagd om vrijstelling van om- j zetbelasting op genoemde producten. Naar aanleiding van deze mededee- lingen heeft genoemd Bureau zich op nieuw tot den Minister van Financiën gewend, waarbij de Minister evenwel mededeelde, dart genoemd bericht vol komen op fantasie berust, en de Minis ter nog steeds zijn standpunt handhaaft, n.l. dat aardbeien en meloenen, als zijnde vruchten, onder omzetbelasting vallen. Dreigend conflict in de tabaksindustrie. De Rijksbemiddelaar, de heer Bloemers, hield Zaterdag op het stadhuis te Gro ningen een conferentie met partijen be trokken bij een dreigend conflict aan drie tabaksfabrieken aldaar. Bij dit conflict zijn ruim 300 arbeiders betrokken. Hei betreft drie tabaksfirma's namelijk die van de n.v. Niemeyer, van de n.v. Lieftinck en van de n.v. Gruno. Dé patroons achten een loonsverlaging noodig van drie gulden per week, in gaande 18 Februari en na een half jaar weder drie gulden. Het loon bedraagt ■thans 32 gulden per week. De werkne mers hebben oen loonsverlaging voorge steld van 6 Yi pet., welk voorstel door de patroons, gelet op den ongunstigen toe stand van het bedrijf, is verworpen. De handelsbesprekingen met België. Bij' d'e Nederlandsch-Bel'gische handels besprekingen blijft het steenkolenvraag- stulk olp het oogenblik nog steeds de ern stigste moeilijkheid voor het bereiken van overeenstemming vormen. 'Gisterochtend heeft deze aangelegen- beid een punt van bespreking uitgemaakt tusschen den minister-president, de minis ters van Economische Zaken, van Buitenl. Zaken en van Financiën, bij' welke bespreking tevens tegenwoordig waren de voorzitter van de Nederlandscbe delega tie, de heer Lamping alsmede de voor zitters van de subcommissies voor agra rische en industrieele vraagstukken, t.w. Dr Posthuma en Mr van Spaendonck. De nood in de schipperij. 'De Contact-commissie voor Evenredige Vrachtverdeeling uit den Algemeenen Rijn-Schippersbond, den Ntederl. Protes- tantsch Ohristelijken 'Scbiplpersbond, 'den R.K. Schippersbond en de Internationale Schdppersvereemging en 'de Nationale Schippersvereeniging heeft den Minister van Economische Zaken langs telegrafi- schen weg verzocht schippers, die 'binnen de landsgrenzen reizen aannemen en/of uitvoeren buiten bevrachtingscommis'sies voor bepaalden tijd uit te sluiten van be vrachting via de bavrachtingscommissies en denzelfden strafmaatregel toe te pas sen tegen de betrokken bevrachters en/of tussc'henlpersonen. De Commissie vestigt de aandacht op den noodtoestand in de schipperij, waar door 'n Rijkssteunregeling dringend nood zakelijk wordt geacht. Voorts heeft de Contact-commissie een telegram gezonden aan den Minister van Sociale Zaken met het verzoek spoedig een Rijksregeling in te voeren. De teeltregeling voor de aardappelen. Door den heer Weitkamp zijn aan den minister van oeconomisohe zaken 'de vol gende vragen 'gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat in de oostelijke provincies van ons land, on der de landbouwers groote ongerustheid heersdht ten opzichte van 'de teeltregeling voor de aardappelen, aangezien fabrieks aardappelen van de heffing a f 30 per H.A. te betelen grond zijn vrijgesteld, ter wijl de grond, beteelt met aardappels om aan het vee te voederen, welke dus feite lijk eveneens fabrieksaardappelen zijn, wel onder bovenbedoelde heffing valt 2. Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat hier een ongelijke behande ling plaats heeft, en is Zijne Excellentie bereid een dergelijke regeling geen voort gang te doen hebben Onze betrekkingen met Rusland. In de Memorie van antwoord over de begrooting van het 'departement van bui tenlandsehe zaken zegt die minister over de toelating van Rusland tot den Volken bond en over onze betrekking tot dit land o.m. bet volgende 'Ondergeteekende meent, met betrekking tot de kwestie van de toelating van Rus land tot den Volkenbond, aangezien deze aangelegenheid uitvoerig is behan deld in de schriftelijke stukken betreffen de de Algemeen® Beschouwingen van de Eerste Kamer over de Rijksbegrooting voor 1935 te mogen volstaan met te verwijzen naar hetgeen de regeering in de desbetreffende memorie van antwoord heeft verklaard. Slechts moge in ant woord op de vraag naar de homogeniteit van den ministerraad in 'deze nog worden verwezen naar hetgeen ondergeteekende bij de mondelinge i -aadslagingen over de begroeting in d t swde Kamer op 20 November l.'l. heeft gd, toen 'hij ver- 1 klaarde natuurlijk niet te kunnen ingaan i op de vraag in hoeverre de beslissing door het kabinet genomen is met eenparigheid of met meerderheid van stemmen. 'Onder geteekende handhaaft het bij die gelegen heid ingenomen standpunt, dat het niet op zijn weg kan liggen om di© vraag met de Kamer te behandelen; waarop het hier. alléén aankomt is dat het hier geldt een beslissing van het kabinet, uitgevoerd door den betrokken minister, die daarmede ook de verantwoordelijkheid voor die beslis sing heeft aanvaard. Friesland krijgt een vliegveld. In de gisterenmorgen gehouden buiten gewone vergadering van de Provinciale Staten van Friesland is besloten met 44 tegen 4 stemmen op het adres van het bestuur van de Friesche Luc'htvaartver- eeniging, inhoudende het verzoek om ten beihoeve van aankoop en inrichting van een luchthaventerrein te Leeuwarden 30 pet. der geraamde kosten tot een maxi mum van f 78.000 beschikbaar te stellen, 'gunstig beschikt. De commissie van rapporteurs was van oordeel, dat bij' 'de exploitatie rekening moet worden gehouden met de gevoelens van vele Statenleden, dat op het vlieg terrein de Zondagsrust niet door het hou den van vermakelijkheden wordt ver stoord. Ged. Staten zegden 'dit toe. Tal van Statenleden waren van mee- Ding, dat de aanleg niet in werkverschaf fing behoort te worden uitgevoerd. Gedeputeerde S. Z. 'de Jong antwoordde, dat het uitvoeren in werkverschaffing nu juist niet ideaal, maar toch noodzakelijk zal zijn. Immers van het Rijk wordt een bijdrage van f 100.000 verwacht. Indien de uitvoering nu niet 'in werkverschaffing zal geschieden, 'dan staat het vost, dat 'het Rijk heelemaal 'geen bijdrage geeft. EERSTE KAMER. Minister Kaiff herdacht. Invoer van veekoeken. Surseance van betaling. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer is Minister Kalff door den voorzitter en door Minister Go- lijn namens de regeering in\ireffende be woordingen herdacht. Daarna was aan de orde het wets-ont- werp regeling van den invoer van vee koeken. D'e heer O t t e n (V. D.) wees er op, dat de contingenteering voordeelig moge zijn voor de binnenlandsohe industrie, maar nadeelig is voor de importeurs en schade toebrengt aan het landbouwcrisis- fonds. Da heer Knottenbelt (Lib.) vroeg naar aanleiding van een ingekomen adres of de minister met zijn regeling zijn doel wel bereikt. De contingenteering is van 100 tot 60 pet. verlaagd. De binnenlandsohe productie is met 127 pet. gestegen, de invoer met 85 pet ver minderd. Wat nu gebeurt is onredelijk tegenover de importeurs en heeft bedenkelijke ge volgen ten opzichte van het door den mi nister beoogde doel. Spr. vreest, dat ook het doel met be trekking tot een onderhandelingsohject niet zal worden 'bereikt. De Minister van Economi sche Zaken, de heer Van Steen- b e r g h e, zeide, dat de heer Knotten belt onvoldoende aandacht heeft geschon ken aan het feit, dat het doel der contin genteering is geweest, de olie-industrie te steunen. Dit doel is bevorderd. Men zegt nu, dat de regeling voor de importeurs zoo slecht is, maar aanvankelijk hebben zij eenige millioenen in den zak gestoken. Toen is er een heffing bijgekomen, opdat de Binnenland. De Eerste Kamer over de surseance van betaling. Vandaag het begin der begroo- tingsbeschouwingen. Arrestatie van communisten te Amster dam. D'e toestand in de pluimveehouderij. De omzetbelasting op aardbeien en me loenen. Buitenland. Nog steeds lawines in Oostenrijk. Overstroomingsgevaar aan den Rijn. overdreven winsten der importeurs naar het landbouwcrisisfonds zouden worden geheveld. Met de grootste belangstelling zal spr, het verloop van prijs en import volgen. Men wenscht in het adres, dat ook di binnenlandsohe afzet zal worden gecontin- genterrd. Spr. voelt veel voor ordening, maar alvorens tot deze ordening over te gaan, welke de veekoeken-importeurs wen- schen, wil hij zich nog eens bedenken. De Kar' r nam het weto -ulvverp zender hoofdelijke stemming aan. Aan de orde was het wetsontwerp niou we regeling van surséance van betaling, de gelegenheid tot accoord openende. De heer Van Sasse van Ys selt (R. K.) juicht het wetsontwerp toe, omdat 't een instituut brengt, dat velen in den lande hebben verlangd en omdat het een eind maakt aan den toestand, dat en kele onwillige crediteuren een accoord on mogelijk kunnen maken. Hij betreurt ech ter, dat de regeering niet tevens eenige bepalingen der faillissementswet, die tot misverstand aanleiding geven, hoeft voor gesteld te wijzigen. Da Minister van Justitie, de heer Van Schaick, zegt, dat de bedenkingen van den heer Van Sasse van Ysselt van redactioneelen aard zijn en geen wezenlijke leemten betreffen. Men zie de zaak niet al te donker in. Als defini tieve surséance is geweigerd enz. en de rechtbank gaat tot faillietverklaring over, zijn alle bepalingen der faillissementswet toepasselijk, is er een gewoon faillisse ment en daarmee uit. Er is dan geenerlei reden om aan een bijzonder soort faillis sement te denken, zooals de heer Van Sasse van Ysselt doet, D'e Kamer keurde ook dit wetsontwerp z. h. st. goed. De opdracht aan do N. V. Kon. M ij „De Scheld e". Door het persbureau Vaz Dias werd ge meld, dat aan de N. V. Kon. Mij „De Schelde" opdraoht was gegeven voor den bouw van twee schepen van 9250 ton voor de Bataafsche Petroleum-Maatschap- pij. Thans vernemen wij, dat aan „De Schelde" slechts opdracht is gegeven voor den bouw van één schip, zonder machine installaties. Wederom aangehouden. Door de marechaussee te Oostburg is aangehouden zekere juffrouw B., ge kleed als verpleegster, die zich aan op lichting van een hotelhouder te Oostburg heeft schuldig gemaakt, terwijl zij boven dien een reis per auto maakte van Oost- burg naar Middelburg, doch onderweg door de politie werd aangehouden. Zoo'als men weet, maakte dezelfde ver pleegster zich eenigen tijd geleden schul dig aan dezelfde praktijken in ons land en werd zij aangehouden, waarna zij door de rechtbank is veroordeeld en thans sinds korten tijd ontslagen was. Middelburg. Dinsdagavond werd de jaar vergadering van de afd. „Patrimonium" gehouden onder leiding van dhr W. A. den Hollander. Deze deed een krachtig beroep op de vergadering om allen mede te werken om het peil der vereeniging op te voeren. Het ledental is terug geloopen tot 53, alle reden om met frisschen moed op ledenwerving uit te gaan. Besloten werd het fonds „Weduwen- hulp" op te heffen zulks vanwege de admi nistratieve moeilijkheden aan de uitvoe ring der wet op het Levensverzekeringsi- bedrijf verbonden. Het inmiddels opge richte lectuurfonds deed mededeeling van de verrichte werkzaamheden, omtrent de financien en de verspreiding van 't blad: „Voor Waarheid en Recht". Nadat één der leden nog eenige stuk jes had gedeclameerd volgde sluiting. Hedenmorgen vroeg 'hebben twee agenten van politie ontdekt, dat vleesch werd vervoerd, dat klaarblijkelijk clandes tien 'geslacht was. Tegen den slager voor wiens winkel het vleesch bestemd was; is proces-verbaal opgemaakt en de stukken van een geslacht varken en nog enkele andere stukken vleesch zijn in beslag ge nomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1