DE ZEEUW TWEEDE BLAD Uit de Provincie. De Pastorie aan Zee FEUILLETON VAN DINSDAG 5 FEBR. 1935, Nr 107. VREEMDE WERKKRACHTEN. De verhouding NederlandDuitschland. In „De Arbeidsmarkt" schrijft Th. van Lier: De toestand van de Nederlandsche ar beiders in Duitschland blijft onbevredi gend. Er zijn volgens de officiëele Duit- sche gegevens in 1934 aan plm. 18.000 Nederlanders vergunningen uitgereikt om arbeid in loondienst te verrichten. Hier onder behooren ook z.g. „Angestellten" (handels- en kantoorbedienden), die tegen woordig ook een arbeidsvergunning noo- dig hebben, evenals seizoenarbeiders en grensarbeiders. Dat aan plm. 18.000 Nederlandsche ar beidskrachten een vergunning werd ver leend, beteekent echter niet, dat een der gelijk aantal Nederlanders thans arbeid verricht. Het aantal Nederlanders, dat in Duitschland werk heeft, bedraagt 8000 9000 en dan nog hoofdzakelijk in den landbouw; de rest is werkloos en dat wel vrij constant, de meesten sedert jaren. Men moet wel onderscheiden tusschen het aantal Nederlandsche personen in Duitschland woonachtig en het aantal arbeidskrachten, dat al dan niet werk heeft. Blijkens de volkstelling in het Duit- sche Rijk op 16 Juni 1925 waren er toen 82.278 Nederlanders, n.l. 42.880 mannen en 39.398 vrouwen. Met lette er wel op, dat hierin vrouwen en kinderen begrepen zijn evenals gezinnen van renteniers, neringdoenden, kooplieden, consulaire ambtenaren, journalisten enz. De Nederlandsche arbeiders leven bijna alle in gezinsverband, zoodat wanneer men het aantal gezinsleden van de plm. 18.000 Nederlandsche arbeids krachten in Duitschland berekent, men reeds komt op plm. 60.000. Blijkens de uitkomsten der volkstelling van 16 Juni 1933 in het Duitsche rijk woonden er al leen in huizen op dat tijdstip 94.344 Neder landers, sindsdien zijn er eenige honder den gezinnen gerepatriëerd. De cijfers voor geheel Duitschland zijn nog niet bekend. Men vergelijke hiermede het aantal Duitschers in Nederland. Op 31 December 1930 werden in Neder land rond 102.000 Duitschers geteld, waan van plm. 70.000 arbeiders in loondienst (waarvan plm. 30.000 dienstboden en plm. 5000 fabrieksarbeidsters). Het aantal Duit schers in Nederland kan thans worden geschat op plm. 130.000 (vluchtelingen in begrepen). Hiervan zijn plm. 90.000 in loondienst (waarvan plm. 40.000 vrouwen, dienstboden en fabrieksarbeidsters, con- fectie-fabrieken e.d.). De verhouding tusschen het aantal Nederlanders, dat in Duitschland arbeid verricht en daadwerkelijk werk heeft, steekt dus wel af tegen het aantal Duit schers, dat hier te land werk vindt. Naar verluidt zou de arbeidsmarktover eenkomst tusschen Nederland en Duitsch land tegen 1 Maart 1935 worden opge zegd. Op deze plaats is reeds herhaalde malen uiteengezet, dat de Niederschrift van 1930 geen bevrediging schenkt en niet in overeenstemming is met de tegen woordige verhoudingen. Afgewacht zal dienen te* worden of de basis kan wor den gelegd voor een overeenkomst, die tegemoetkomt aan de Nederlandsche be langen. De voortdurende open stelling van de telefoon. De commissie voor voortdurende open stelling van de telefoon te Midelhurg op Zon- en Feestdagen heeft dezer dagen vergaderd. Met buitengewone ingenomenheid heeft de commissie kennis genomen van een brief van den inspecteur dsz P. T. T. te Middelburg, waarin deze haar mededeelt, dat met ingang van 16 Sept. 1934 de kos ten van de voortdurende openstelling der Middelburgsche telefoon op Zon- en Feest dagen geheel voor rijksrekening genomen zijn. Daardoor kon de commissie worden ontbonden. Aangehouden, ontsnapt, doch niet vrij. Zaterdag werd door de rijksambtenaren op den weg van Oudenburgsche sluis aangehouden een vrachtauto met welke ongedekt werden vervoerd bloemkool en witlof. Zij gelast ten den bestuurder D. uit Terneuzen hen te vergezellen naar het kantoor van den ontvanger te Zuiddorpe. Toen men daar aangekomen was, gaf de bestuurder plot seling vol gras en gaf de ambtenaren het nakijken. Hij reed met zijn vracht naar een boerderij onder Sluiskil waar hij de door hem vervoerde groente loste en reed met zijn ledige vrachtauto naar huis. Zijn vlucht heeft hem echter weinig baat ge bracht, daar hij bij de kommiezen bekend was en bij zijn komst te Terneuzen reeds werd opgewacht. Hij heeft het er voor zichzelf niet beter op gemaakt. Middelburg. Maandagavond sprak Ir Mussert, de leider der N.S.B, alhier, voor een stampvolle Schuttershofzaal. Ir Mus sert verdedigde het standpunt van zijn partij en had na de pauze verschillende vragen te beantwoorden. Alleen bij den ingang deelden de Com munisten papieren uit. De vergadering had een rustig verloop. Gevonden voorwerpen: Vulpenhou der, L. Reijinierse, 't Zand D 95; armband horloge, gem.-veldwachter, Biggekerke; port, met inh., J. Janse, Noordweg, S. 208; kinderhandschoen, gem.-veldw. St. Laurens; kruisje, B. v. P.; werkjas, Hui- zinga, Spanjaardstr. E 70; handschoen, J. Koppejan, Oude Vliss. weg V 18; ta- bakzak, Ludikhuizen, Bellinkstr. G 164; mantelband en koperen gewicht, B. v. P.; bruine muts, Den Hollander, Segeersweg V 89; bruine muts, wed. de Swart, Bas- tiön N 65; kinderhandschoentje, D. M. de Witte, Einmastr. W 47; grijze muts, Gorri Osté, Seisweg R 175, handhescher- mer, J. Wattel, Oude Veerscheweg T 250; paar beenpijpen, J. Vermaas, Achtersin gel Q 315; duimstok, A. den Engelsman, Korte Geere K 360, glacé handschoen, J. Janse, Noordweg S 248; uithangbord, B. v. P.; schooletui, A. Roeleven, Zach. Jan- senstr. W 118; pullovér, Pape, K. Noord- str. L 106; port. m. inh., Borket, St. Jan straat H 188; sierduif, J. Fiegen, Var- kensmarkt K 41; kosteloos belastingmerk, H. Mergeuli, Molenstr. Vlissingen 51; vul pen, J. Kingmans, N. Kerkstr. B 105; padvindersport. m. inh., J. Melse, Rou- aansche kaai G 159; overhemd, Lamport, Spuistr. P 106; handschoen, Harpe, Koorkerkhof A 120; Winterjas, Verduin, Volderijlaagte; band van jas en een eind touw, gem.-veldwachter J. Wondergem, St. Laurens; sleutel, R. Seibel, Hendrik- str. W 59; broche, Munter, Volderijstr. M 153; zakje m. inh., Bukert, Rozenstr. W 255; fietstasch met inh., C. Visser, Hee- renstr. H 145; port. m. inh., A. Roth, Noordweg S 243; regenmantel, D. Janse, «Segeersweg SK 100; glacé handschoen, gem. veldw. St. Laurens; kindertaschje, Scheijbeler, Bagijnhofstr. E 197. Koudekerke. Loop der bevolking van 16 31 Dec. 1935. Ingekomen: M. Matthijsse B 273 uit Vlissingen; mej. G. Matthijlsse, B 273 uit Vlissingen; A. Breel met gezin, B 242 j, uit Vlissingen. Vertrokken: W. Minderhoud met gezin, van B 25 d, naar Westkapelle; J. Davidse met gezin, van D 21 naar St. Laurens. Arnemuiden. Loop der bevolking over de maand Januari. Ingekomen uit: Val- kenswaard, Adrianus Hermes en gezin G 18; Ierseke, Christiaan Schipper en ge zin D 6. Vertrokken naar: Tilburg, Poststr. 18, Daniël van Belzen en gezin; Delft, Julia- nalaan 20, Maatje de Nooyer; Oostka- pelle, Olaf Kohlschmidt O. A.; Vlissingen, Breewaterstr. 57, Neeltje Jasperse-Hoo- gesteger. Grijpskerke. Maandagavond vergader de de A.R. Kiesver. „Nederland en Oran je", onder presidium van den heer B. G. Groot Nibbelink. Ds Pestman sprak over: „Geen teruggang", waarin hij er op wijst dat wijl als Antirevolutionairen geen te ruggang wenschen in de staatkunde, ge lijk het streven is van de N. S. B. blijkens haar leer van het staatsabsolutisme, waarbij alleen de dictator zeggenschap heeft en alles aan banden wordt gelegd, waardoor de volksvrijheden worden ge roofd en de geestelijke goederen, ons A.R. boven alles heilig, worden vernietigd. Daarom moeten wij allen ook in 't bijzonder bij! de komende verkiezingen trouw zijn aan de beginselen, bewarende het ons toevertrouwde pand. Een tiental nieuwe leden zijln toegetre den tot de Kiesvereen. Nadat de voiorz. eenige mededeelingen heeft gedaan omtrent de gehouden ver gadering der centrale wordt door stem ming de candidatenlijst vastgesteld voor de ProV. Staten. Westkapelle. Loop der bevolking over de maand Januari: Ingekomen: Leuntje Roelse, zonder beroep, uit Tilburg; Chris tina Schoe, huishoudster, uit Ooistkapelle, Elizabeth de Kam, huishoudster, uit Big gekerke; Willem Minderhoud en gezin, lijnwerker, uit Koudekerke. Vertrokken: J. M. Mol, en gezin, wacht meester biji de Kon. Marechaussee, naar Willemstad; Elizabeth DekkerRoelse, zonder beroep, naar Haamstede; Kris- tiaan van Rooijien, zonder beroep, naar Vlissingen. Vrouwepolder. Maandagavond verga derde alhier de A.R. Kiesvereen. onder voorzitterschap van dhr W. Maas. In zijn openingswoord herdacht de voorz. de ver liezen, geleden door het Koninklijk Huis, terwijl de politieke toestand in 't kort be sproken werd. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldia van f 34.54 is. In plaats van G. Mesu Jr., die ver trokken is, werd als bestuurslid N. Mesu gekozen. Vervolgens werd gestemd over de candidatenlijlst voor de Prov. Staten. Aagtekerke. Bij de Maandagavond alhier gespeelde competitiewedstrijd tusschen Aagtekerkell en Middelburg II was de uitslag als volgt: J. A. VisserH. G. v. Eënenaam 02; G. MinderhoudA. Gop- poolse 02, J. Dekker'W. Imanse 11; J. v. d. DriestW. Semeijn 2O, A. v. d. DriestG, Poortvliet 02, A. Verhage B. Brouwer 11, P. BimmelG. Over- velt 02, A. ProvoostJ. v. d. Kreeke 20, A. Mal jaar sW. v. Bever en 11; A. BosselaarB. Leijnse 20. Uitslag: Aagtekerke 9, Middelburg 11 punten. Oostkapelle. Vrijdagavond hield de Gei- tenfokvereen. „Ons Belang" haar jaar vergadering onder voorzitterschap van dhr F. Boone Pz. Door den secretaris, dhr A. Louwerse, werd het jaarverslag uitgebracht. De vereen, telt thans 64 le den. Dte penningmeester dhr B. Corbijn, sloot zijn boekjaar af met een klein batig saldo. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren A. Louwerse en G. Marinusse. Als verzorger van den bokkenstal werd we der benoemd dhr J. Melse Gz. Als bode werd herbenoemd dhr W. Vos. Als vilder van de jonge geitjes werd be noemd dhr J. Wattel. De velletjes zullen worden ingekocht voor 10 cent voor de bonte en 13 cent voor de witte. De contributie werd verhoogd met vijf cent per lid en gebracht op f 0.75. Het entreegeld bedraagt f 1. Het dekgeld is bepaald op f 0.55. Besloten werd om f 4 te storten in het Pensioenfonds van den secretaris der Prov. vereeniging. St Laurens. Loop der bevolking over de maand Januari 1935. Ingekomen: I. G. Wissel en gez^n, con troleur, B 53 q, uit Middelburg. W. Ros kam en gezin, melkslijter, B 138, uit Mid delburg. A. D'. Gerlag, huishoudster, B 175, uit Brussel. J. Davidse en gezin, B 151 d, reiziger, uit Koudekerke. A, M. Antheunisse, zonder beroep, B 161, uit 's-Gravenhage. W. A. Markusse en gezin, landbouwer, B 149, uit Mook. Vertrokken: A. J. J. de Feyter, machi nist, van B 83, naar Batavia (N. O. I.). J. J. P. Kasse, zonder beroep, van A 82 a naar Rotterdam. S. de Regt, zonder be roep, van B 93 naar Schoondijke. L. Wal raven, zonder beroep, van A 55 naar Se- rooskehke (W.). Ovezand. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. benoemden tot kerkelijk ont vanger dhr J. Geelkerken te Ovezand. door GEORGE MAG DONALD. 11) o— „Vaarwel Marshmallows", schreeuwden ze, zoo hard ze konden, alsof het een ge vangenis was, waaruit ze pas waren ont slagen en waar ze hun heele jeugd had den gesleten; omdat er niemand op den weg was, idle hun geschreeuw kon hin deren, liet iik ze schreeuwen, tot ze moe waren. Aan het station wachtten ons mijn zwager Weir met mijn zuster om ons goede reis te wenschen. Ook dokter Tur- „ner was er, die een heel eind met ons mee zou reizen. Maar behalve zijn waardevolle hulp bij het overbrengen van Connie had den we nu zijn kennis als geneesheer ge lukkig niet noodig. Connie hield zich uitstekend op den tocht, sliep nu en dan en eerst aan het eind van een dagreis was zij vermoeid. We hadden drie pleisterplaatsen, eerst in Salisbury met zijn typische grachtjes en nauwe straatjes. Daar bleven we een hee- ien dag, maar we stuurden de kinderen en ondergeschikten, behalve het kamer meisje, onder hoede van Walter vooruit. Dat was rustiger. In Exeter bleven we al leen om te overnachten, want den vol genden morgen voelde Connie zich zoo goed, dat we best verder konden gaan. Hier verliet TurneT ons en we misten hem zeer. Na zijn vertrek was Connie langen tijd terneer geslagen. Eindelijk dan belandden we in een klein stadje op de grens van Devonshire. Hier moesten we overstappen in de dili gence, want de trein liep niet verder. Het was vijf uur rijdens naar de plaats van bestemming. Aan de frissChe bries be merkten wij, dat we langzamerhand de kust naderden. Wij zaten in een open rijtuig, zoodat we vrij om ons 'heen kon den zien. Omdat de weg heuvelachtig was, hadden we vier paarden; en met vier trappelende paarden, zonneschijn en een frissohe bries, hoop en dankbaarheid, wie zou dan niet gelukkig zijn Plotseling slaakte Gonnie een kreet van verrukking: tusschen twee duintoppen zagen wij een blauw tipje van de zee. Het was spoedig weer verdwenen, maar de weerspiegeling ervan bleef in haar oogen. De weg begon te dalen. We stieten op boomgroepjes af en toe, verweerde dorp jes met typisch smalle en hoekige straat jes, die heel wat kunstvaardigheid van I den postiljon eischten om er zonder onge lukken door te komen. Steeds meer kwa men we in de nabijheid van de zee, we verbeeldden ons de branding al te hooren ruischen, nog een steile heuvel en daar lag een wijde baai aan onze voeten. We reden langs een aantal schilderachtige villaatjes, eindelijk een poort, een oprij laan en.we waren aan ons nieuwe tehuis in het dorpje Kilkhaven in Corn wall. Voor alles brachten we Connie naar binnen. De meid had al een kamer voor haar klaar gemaakt, de mooiste van de pastorie. Ze was doodmoe, wat niet te verwonderen was. We gaven haar een kop bouillon om op te knappen, over een half uur zou het eten klaar zijn. Toen ik weer in Connie's kamer kwam, vond ik haar vast in slaap op de sofa en Wynnie lang uit op den grond, naast haar. Ik liet ze slapen en verliet op mijn teenen de kamer. HOOFDSTUK IX. Onze eetkamer was in het sous-terrain van het huis. De pastorie was op een rots gebouwd, juist op dezelfde hoogte als de klippen, die de baai begrensden. Op den avond van onze aankomst keek ik na bet eten eerst eens uit het raam. Ik zag een tuintje, waarom een laag steenen muurtje gebouwd was. Daarover kon ik het water zien, en daar achter de rotsen en heuvels aan den over- Kloetlnpe. Zaterdag was het 12Vi jaar geleden, dat dhr C. Zandee Azn werd ge ïnstalleerd als burgemeester dezer ge- zer gemeente. Het secretariepersoneel heeft den burgemeester een zilveren brief opener met inscriptie als blijvende her innering aangeboden. Ierseke. A.s. Woensdagavond 7 uur zal de gemeenteraad vergaderen. Drie be langrijke punten zullen worden bespro ken. Allereerst bet voorstel van B. en W. om op de begTooting 1935 een post te brengen van f 3500 ten einde daaruit te koopen 200.000 pannen en de henoodigde kalk om pannen te doppen en deze pan nen in huurkoop af te staan aan werk- loozen. Ten tweede een verzoek van den Ned. Bond van Chr. Transport- en Fa brieksarbeiders om een steunregeling in de 8e klasse ('t is nu 9e klasse) en iten derde oen voorstel om den post steunre geling werkloozen te verhoogen met f 5000 en te brengen op f 20.000. Door B. en W. is ontheffing ver leend voor een artikel in de politieveror dening inzake kreeften zetten in een bin- nenput. Het doel is om een depot van Noorsche kreeften aam te leggen. Dé eer ste zending is reeds heden gearriveerd. Wissenkerke. Gistermiddag reed de zoon van den landbouwer Th. V. met een zaai- macbine, bespannen met een paard over den straatweg in de Thoornpolder, Het paard werd schichtig, waarop de machine begon te slingeren met het ge volg, dat twee pas geplaatste boomen ver nield werden. De machine werd van vo ren defect en bleef daardoor staan, ter wijl het paard met het lamoen naar huis liep. De voerman had zich eenigszins aan de boenen bezeerd. Voetbal. Kapelle. Zatermiddag is alhier de eer ste Juniores-competitie-wedstrijd gespoeld tusschen Kapelle en Wolfaartsdijk. De Wolf aar tsdijksche Juniores wonnen met 6—1. DE OPDRACHTEN VAN DE BATAAFSCHE. Hoeveel aan de belangrijke opdracht, die de Bataafsohe Petroleum Maatschap pij gegeven heeft aan de Nederlandsche scheepswerven „verloond" zal worden, is nog niet precies aan te geven, omdat men in dit geval niet op de gewone wijze kan calculeeren. De opdracht loopt echter over een bedrag van ruim zes millioen gulden. Het staat in elk geval vast, zegt de „Telegr.", dat een aanzienlijk deel aan loonen zal worden uitbetaald, temeer om dat het er b" deze opdracht naar men ons van de zijde der scheepshouw-indu- strie mededeelde niet om gaat hoeveel de werven aan de schepen kunnen ver dienen; in wezen immers is de toestand zoo, dat men door den bouw dezer booten voorkomt, dat de bedrijven moeten wor den stilgelegd, hetgeen tot aanzienlijke verliezen zou leiden. In dit verband dient voorts melding te worden gemaakt van de houding der werk nemers, georganiseerd in de organisaties voor de metaalindustrie. De meerderheid der gezamenlijke vergaderingen dezer or ganisaties heeft namelijk, gelijk men weet, besloten de voorstellen der werkgevers tot verlaging der loonen te aanvaarden. De R. K. en de Ghr. organisaties heb ben zich met de voorstellen accoord ver klaard, doch de Algemeene Bond heeft ze verworpen; zij' het met een kleine meerderheid; dit kan echter op de uit eindelijke beslissing niet van invloed zijn. Op enkele onderdeelen zal nog een confe rentie met de werkgevers worden gevraagd een einde te trachten enkele punten, die men onbillijk acht in de aangenomen voorstellen, te verbeteren, doch in het al gemeen kan men zeggen, dat de werkne mers het de werven hebben helpen mo gelijk maken den handicap te overwinnen, waarvoor de werkgevers geplaatst waren als gevolg van Nederlands valuta-positie. Naar aanleiding van deze opdracht aan Nederlandsche scheepswerven, had het persbureau Vaz Dias een kort onderhoud met den heer D. Goedkoop Dzn, directeur van de Ned. Scheepsbouw Maatschappij, welke maatschappij de grootste twee van de zes bestelde schepen zal bouwen en wel twee van ruim 12000 ton elk. kant van de kleine baai, die geen kwart mijl wijd was. In de verte zag ik de kust flauw naar het Noorden buigen met klip na klip in zee uitloopende; geen bosch; niets is er, dat de woestenij tusschen Cornwall en New Foundland onderbreekt. Meer naar rechts zag ik over hetzelfde muurtje de toppen van masten van een schoener, haar groot-zeil slap van den gaffel neerhangend.. Toen ik den volgenden morgen weer in de kamer kwam, stond ik verbaasd. Het blauw van het water was in geel veran derd, het geel van een wijde zandvlakte, zoover het oog reikte. Je kon dwars door ■de baai wandelen naar de heuvels aan den voorkant. Blijkbaar was er gisteren avond boog water geweest. Wat mijn ver bazing nog grooter maakte, was de ont dekking, dat ook de schoener verdwenen was. Ik deed een raam open, dat op den tuin uitkwam en naar buiten gaande, overzag ik in een oogenhlik den toestand. „Ik geloof vrouw, dat we juist tegen over bet kanaal zijn, dat we zagen, toen we bier naar toe kwamen. Ik zie ook sluizen. B'e schoener, die gisteravond on der ons raam lag, is met den vloed naar binnen gegaan. Ze zal nu in het kleine haventje liggen in de hoogte". Na het ontbijt hielden we morgengebed zooals gewoonlijk,. En toen ging ik in mijn eentje uit om den omtrek te verkennen i Ik ben uiteraard buitengewoon blij, dat wij deze order gekregen hebben, zoo zeide de beer Goedkoop. U weet net zoo goed als ik, dat wij er hard aan toe waren. Bovendien vind ik het voor de N. S. M., die toch in de hoofdstad des lands haar bedrijf heeft, een zaak van belang, dat zij de grootste twee vap de zes be stelde tankschepen bouwt. Ik zou boven dien oofk kunnen zeggen, dat Amsterdam dat aan baar reputatie verplicht is. Aan den anderen kant is het, vooral voor onze metaalindustrie, van groote beteekenis, dat de vier andere schepen, elk van 9250 ton, ook in het land blijven. De bestelling is, naar u weet, over de voornaamste wer ven verdeeld. Ook Werkspoor heeft, wat den motorenbouw betreft, een order ge kregen, die er wezen mag. Bij dat alles is het mij opgevallen aldus vervolgde de heer Goedkoop dat men eigenlijk niet voldoende beseft, dat wij het feit, dat er in ons land voor ge- ruimen tijd weer voor duizenden banden werk is, aan een Nederlander, een Ne derlander van groot formaat in de beste beteekenis van deze uitdrukking, te dan ken hebben. U begrijpt natuurlijk, dat ik met dezen Nederlander Sir Henry Deter- ding bedoel, die, al woont hij ook in En geland, toch een Hollander is en die voor het Nederlandsche belang op de bres heeft gestaan in tijden, dat de Nederland sche scheepsbouw-industrie bij gebrek aan arbeid te grande dreigde te gaan. Een woord van dank aan deze waarlijk groote figuur is hier dan ook alleszins op zijn plaats. Is U optimistisch voor de toekomst? Dat is een lastige vraag, die ik met ja en neen zou kunnen beantwoorden, al dus de heer Goedkoop. Het is nog nimmer voorgekomen, dat wij een volwaar lang geen hestelling hebben gehad, dus zelfs als het in de toekomst met bestellin gen even gebrekkig blijft gaan als wij thans hebben doorgemaakt, mogen wij toch nog op één nieuwe order rekenen. i Men heeft gesproken over een be drag van zes millioen gulden, dat met deze zesvoudige order gemoeid is. Is dit bedrag juist? i De per® weet soms meer dan wij scheepsbouwers zelf, antwoordde de heer Goedkoop lachend. Gesteld, dat dit ge weldige cijfer het juiste bedrag weergeeft, dan worden twee derden daarvan, dus vier millioen gulden, in allerlei vormen aan loon uitgekeerd. Want men kan het ook zóó zeggen, dat alles, wat op den bouw van een schip betrekking heeft en niet in het buitenland wordt gekocht, als Nederlandsoh loon wordt uitbetaald, tot bet werk van de telefoonjuffrouw toe. Hoe staan de zaken met Rusland? Alweer zoo'n gewetensvraag, ant woordde de heer Goedkoop. Ik kan u wel zeggen, dat ik drie keer per dag met mijn zoon, die nog te Moskou is, telefo neer, doch dat wij tot op dit oogenblik nog geen order van Sovjet-Rusland te pakken hebben. Wat dit betreft, blijft af wachten dus de boodschap. Ingezonden Mededeeling. en een bezoek aan het kerkje te brengen. Een beschaduwd, groen laantje doorgaand rees het plotseling voor mijn oog op. Het lag in de hoogte, beschut aan den Oostkant door een heuvel, op een plek, die de ggheele baai beheerschte. De aar de scheen er achter te verzinken, het stond daar als een symbool van eeuwig heid. En terwijl ik er naar stond te kij ken, dacht ik er aan, dat het me weer ge geven was in een kerk te preeken, die een geschiedenis had. Het is natuurlijk heel gelukkig, dat er nieuwe kerken gebouwd worden, waar ze noodig zijn; maar wat de wijding van een kerk verhoogd is de gedachte, dat onze voorvaderen er in hoop en vrees, liefde en zorg vertroosting gevonden hebben. Ik ben daarom liever in een oude kerk, waar elke steen u vertelt van den strijd om het Eeuwige te henaderen. Ik zocht naar de kosterswoning en al spoedig ontdekte ik een leien dak boven den berm van den weg uitstekend. Daar kon ik tenminste informeeren. Al voor ik bij de deur was, kwam een bejaar de vrouw me tegemoet. Ze had een witte kap op en was gekleed in een zwarte jar- pon. Haar gelaat drukte een rust uit, die bijzonder aantrekkelijk was. Ze had blijk baar veel geleden, maar had geleerd er in te berusten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5