EERSTE BLAD DINSDAG S FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48o JAARGANG No. 107 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws, eas-sawatiCBeöp" Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg; Fa BOEKHANDEL ,T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonn. ementsprije 12.50 por kwarts a weekabonnementen voor Middelburg, Goes er* Vüseina»» f 0 20, nummert- S eest, Advenuiititiii. 30 tm\ por - -fee* igu. .der. mededesltogen 60 cent per regel. Kieinu Advertenttên Dinsdags su Vrijdags 0,75, .bil vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract, belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Belijdenis en leven. Om het onze Christen-arbeiders gemak kelijk te maken zich aan te sluiten bij de S. D. A. P. schreef indertijd „Het Volk" dat in die partij niemands geloof wordt aangerand en dat elk partijlid vrij is in zijn belijdenis. Dergelijke uitspraken worden ook tel kens opnieuw door andere partijen ge daan. D'e Vrijheidsbond zegt bet niet an ders en de N. S. B. is ook bereid deze verklaring te onderschrijven. In het maatschappelijk leven stuit men mede herhaaldelijk op soortgelijke ver klaringen. De neutrale zoowel als de roe de vakbeweging is bereid hare leden vol komen vrij te laten in hun belijdenis en de z.g. neutrale of wel „algemeene" standsorganisaties nemen eenzelfde stand punt in. Wij hebben geen reden om aan de op rechtheid van deze uitspraken te twijfe len. Wel moet dan echter worden gecon stateerd, dat hier een ernstig misverstand bestaat. Belijdenis is nog wat anders en wat meer moet het althaus zijn dan een zekere overtuiging er op na houden. Be lijden is uitspreken met woorden en be leven met daden, wat men gelooft. Wie belijdt, dat God is de opperste Souverein, dat uit Hem en door Hem en tot Hem alle dingen zijn, dat Zijne ordi nantiën voor héél het leven geldig zijn, die zal daaraan ook in zijn politieke- en gijn organisatieleven uiting willen en moeten geven. Hij zal zich niet op zijn plaats gevoe len, maar hij zal ook niet geduld kunnen worden in een partij, die in het gunstig ste geval de godsdienst wil beperken tot het persoonlijke en het kerkelijke leven. Zijn belijdenis zal hem nopen tot spre ken. Tot den eisch, dat met het Woord en de Wet Gods rekening zal worden ge houden. Dit belijden, dit opkomen voor den eisch vanzijn beginsel zal echter niet worden geduld. Men zal het gevoelen als een on duldbare dwang. Immers, men wil een ieder in zijn be lijdenis vrij laten, mits hij dan ook een ander vrij laat te doen en te beleven wat zij willen. Zoo mogen b.v. de itden van „Han delsbelang" te Middelburg zich niet stoeten aan een programma als de vorige week in een gehouden feestavond werd afgewerkt. Het verslag in de „Midd. Crt" vertelt daarvan o.m.: „Dit pakte en was zeker een goed begin voor den avond, die verder in vroolijken trant was met goede keuze, als o.a.: „De drie orgeldraaiers" van Jan Feith; „Justi- tia" van Cocheret; „Zelfmoord" van Falk land: „Een boffer" van Alie van Wijhe Smeding en ten slotte het aardige „Stem metje". Jammer was het, dat bij „Zond vloed" de zeker -niet als profaan bedoelde en gekozen tekst voor enkelen in de zaal aanleiding was heen te gaan". Verder wordt nog medegedeeld, dat de aanwezig^p of in vroolijke stemming huis waarts keerden of nog gezellig bijeen ble ven voor een danspartij. Volgens de voorstanders van een z.g. „algemeene" organisatie 'heeft niemand het recht hiertegen bezwaren in te bren gen, D'e leden zijn immers volkomen vrij in hun belijdenis? Maar wie ernst maakt met zijn belijden, zal opnieuw gevoelen, dat die belijdenis hem dwingt met dergelijke organisaties te breken. HET ACCOORD VAN LONDEN. Wat de Berlljnsche pers zegt. Van de Berlijnsche avondbladen van Maandag gaan slechts twee, en wel de z.g. burgerlijke organen „Berliner Tage- b'latt en „Deutsche Allgemeine Zeitung", uitvoerig in op het communiqué van de Fransch-Engelsche besprekingen in Lon den. Het resultaat van Londen heeft in Ber lijnsche regeeringskringen voorloopig een bevredigenden ipdruk gemaakt. Dat vindt men in de Berlijnsche perscommentaren natuurlijk bevestigd. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ziet in het resultaat van Londen „een schrede voorwaarts". En deze zelfde opvatting beheerscht het hoofdartikel van het „Ber liner Tageblatt". Ook dit blad meent re den tot optimisme te hebben. Een zeer voorzichtig optimisme intusschen. Het „Berliner Tageblatt" wijst er op, dat niet, gelijk in de Duitsche vertaling van het communiqué gezegd wordt, Duitschlands „toestemming" tot de door Frankrijk en Engeland voorgestelde on derhandelingen gevraagd wordt, maar dat Duitschland wordt verzocht binnen kort mede te deelen, of het bereid is aan de onderhandelingen deel te nemen. En dan schrijft het „Berliner Tageblatt" woordelijk: „In den vierhoek, Duitschland, Frank rijk, België en Engeland, waarbinnen elke aanval door de betrokken mogendheden gemeenschappelijk afgeslagen zou moeten worden, ontbreekt om zoo te zeggen de re gionale wig: Holland. In Augustus van verleden jaar deden geruchten de ronde, die van zulke plannen spraken, Hollant inbegrepen. En Holland, ontkende, doo: de pers, ook zelfs maar aan besprekingen in dien zin te hebben deelgenomen. Men moet nu afwachten. Simon aan het woord. In het Engelscbe Lagerhuis stelde de leider der oppositie, Lansbury, de regee ring eenige vragen over de Fransch-Brit- sohe conferentie. Het Huis weet thans, aldus minister Simon, dat vóór de publicatie van het of- ficieele communiqué de andere regeerin gen die aangesloten zijn bij het Locarno- pact op de hoogte zijn gesteld van de be sprekingen en dat zij worden uitgenoo- 'digd zich aan te sluiten bij deze vergade ring van gelijkgerechtigden. Op een andere vraag van Lansbury ant woordde de minister nog, dat het te vroeg was om een officieel antwoord te kunnen verwachten uit Duitschland. Onder applaus van het Huis wenschte daarna de leider der liberale oppositie sir Herbert Samuel den minister geluk met „het thans bereikte feit van een over eenkomst". Het Fransch-Britsche accoord heeft te Washington een gunstigen indruk ge maakt, al laten de autoriteiten er zich niet over uit. zooals gewoonte is bij een zaak die alleen Europa aangaat. Radio-rede van den Franschen minister-president. De Fransche minister-president Flan- din heeft gisteravond zijn aangekondigde rede voor de radio gehouden. Gij weet allen, aldus de Fransche pre mier, dat Duitschland de laatste jaren zijn bewapening belangrijk heeft uitgebreid, waardoor de desbetreffend^ bepalingen van bet verdrag van Versailles feitelijk buiten werking -zijn gesteld. Onvermijdelijk moet deze toestand lei den naar een wedstrijd op bet gebied van de bewapening, een wedstrijd, die een ge vaar voor den vrede beduidt, zoodra bet evenwicht in de bewapening verloren is gegaan. Frankrijk wil den vrede. Met voldoe ning is thans andermaal en duidelijk vast gesteld, dat de Fransche gedachte, om door regionale pacten den vrede te ver zekeren, de goedkeuring en den steun van de Engelscbe regeering heeft gevonden. Onze Engelsche vrienden wenschten een conventie voor een algemeene beperking der bewapening. Wij hebben daarin gaar ne toegestemd. Ik hoop, dat Duitschland, dat zoo dik wijls zijn wil, om den vrede te handhaven heeft betuigd, deze gelegenheid om tot een werkelijke handhaving van den vrede te geraken, niet ongebruikt zal laten voor bijgaan. De luchtoorlog is het gevaarlijkste van alle gevaren geworden. Dit gevaar te be zweren, was thans het meest dringende vraagstuk. Voor het handhaven van den vrede werd dan ook een conventie op het luchtvaartgebied het meest noodig geacht. Wij hebben ons hiermede zeer spoedig accoord verklaard. Ik twijfel er niet aan, of ook de overige mogendheden zullen tot deze conventie willen toetreden. D'oor deze conventie is een belangrijke stap op den weg naar den vrede gedaan. In de Fransche pers is de tevredenheid over de te Londen bereikte resultaten al gemeen. Het is thans vrij zeker, dat de Engel sche lórd-zegelbewaarder Eden naar Ber lijn zal vertrekken, om daar de onderhan delingen voor de samenwerking van Duitschland met de overige groote mo gendheden te voeren. Echter bestaat volgens loopende geruch ten ook de mogelijkheid, dat von Neurath, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, naar Londen zal komen. Lawines teisteren Oostenrijk. In Stiermarken zijn gisteren een veer tigtal skiloopers, grootendeels uit Wee- nen en Graz en 20 soldaten door in den nacht van Zaterdag op Zondag naar be neden gekomen lawines ingesloten. Gistermiddag probeerden de ingeslote- nen onder leiding van een kapitein naar het dal door 'te breken, wat echter verhin derd werd door nieuwe lawines. Alleen de kapitein en een soldaat slaagden er in, na een tocht op leven en dood het dal te bereiken en het reddingstation te waar schuwen, dat vandaag trachten zal een weg te vinden, waarlangs de ingeslotenen bevrijd kunnen worden. Uit bijna alle andere deelen van Oos tenrijk komen nieuwe berichten over ern stige lawinerampen binnen. Aangezien in de meeste deelen van Oostenrijk de sneeuwval voortduurt en de temperatuur betrekkelijk hoog is, vreest men voor verdere lawine-rampen. Ook het treinverkeer wordt belemmerd. Storm en hoog water in Denemarken. Zaterdag en Zondag heeft boven Dene marken en de Deensche wateren een he vige N.W. storm gewoed. De scheepvaart diensten hadden veel vertraging. Te Kopenhagen zijn 6enige personen gewond. Te Nykobing is een dijk over een lengte van 100 M. doorgebroken. 200 H.A. land zijn onder water gezet. De gasfabriek staat onder water, zoo dat de gasvoorzie- ning moest worden gestaakt. Ook de wa tervoorziening is in ongereede geraakt. Aan de Noorsche kust stormt het even eens hevig. Op vele plaatsen is ernstige schade aangericht. Men vreest, dat een Zweedsch stoom- visschersvaartuig, met acht man aan boord, in den storm schipbreuk heeft ge leden. Malaria-epidemie op ceylon neemt af. De gouverneur van Ceylon heeft een rapport gezonden aan het departement van koloniën, waarin hij mededeelt, dat een gestadige beperking bij de malaria epidemie is waar te nemen. Betrekkelijk weinig nieuwe gevallen komen 'thans nog voor, doch de ziekenhuizen zijn nog steeds overvol patiënten. Hoog water in Duitschland. De weersverandering van de laatste da gen hee-ft geleid tot een snel smelten van de gevallen sneeuw, terwijl bovendien veel regen is gevallen, hetgeen in Wurtemberg O'verstroomingen heeft veroorzaakt. Het ergste schijnt het dal van de Rems getrof fen te zijn. Bij Gross-Heppach staat de geheele omgeving onder water. Het ver keer is volkomen stopgezet. Met een gelige modder vermengd golven de watermassa's door de straten van het dorp. Tal van kelders zijn reeds ondergeloopen. Ook op andere plaatsen tusschen Schorn- dorf en Waiblingen is de Rems buiten zijn oevers getreden. Op vele plaatsen moest het vee in veiligheid worden gebracht. D'e hooge waterstand heeft reeds slacht offers geëisoht. Eenige personen trachtten ondan'ks het voortdurend stijgen van het water, eenige voorwerpen uit de golven op te visschen. De boot, waarin zij zaten, sloeg om en werd meegesleurd. Drie per sonen verdronken. Builenpest in Oranje-Vrijstaat. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat in het Noordelijke deel van den Oranje- Vrijstaat de builenpest is uitgebroken. Meer dan 30 personen, waaronder vijf Europeanen, zijn reeds aan de ziekte ge storven. Een groote sterfte wordt onder de ratten waargenomen. De hygiënische dienst heeft bijzondere maatregelen ge troffen om de ratten met behulp van ver giftigde gassen te dooden, daar het ge vaar zeer groot is, dat de ratten de ziekte naar andere districten overbrengen. Korte Berichten. Bij opgravingen op het slagveld aan de hoogten van Loretto is een Duitsch frontkerkhof ontdekt, waar tijdens den oorlog 500 Duitsche en Frgnsche solda ten werden hegraven. Door het breken van een kabel in een staalfabriek te Hennebout bij Lorient in West-Frankrijk, is een bak met ge smolten ijzer gevallen. De gloeiende vloei stof spatte in bet rond en trof drie arbei ders, die aan bun wonden overleden zijn. De laatste dagen woedden over ge heel Palestina onweders en stormen, ten gevolge waarvan de spoorbanen en de we gen tusschen Haifa, Jaffa, Tel-Aviv en Jerusalem werden vernield, zoodat het verkeer tusschen deze plaatsen is ge stremd. Uit de Borinage wordt gemeld, dat slechts op één mijln in het geheele kolen bekken gistermorgen 75 mijnwerkers op het appèl ontbraken. Nergens elders blijlkt het communistische stakingsparool eeni- gen indruk te hebben gemaakt. Naar uit Koblenz wordt gemeld, hebben de dooi en de regens ten gevolge, dat het water in den Rijn en zijh zijrivie ren de laatste dagen geweldig stijgt. Het meest zijn de Neckar, de Main en vooral de Moezel gewassen. Bij Koblenz stijgt de Rijln 6 c.M. per uur. Het interconfessioneele en interna tionale hulpcomité voor de hongerlijden de gebieden in de Sovjet-Unie, publicee- ren een manifest, gericht tot de geheele wereld, waarin zij hulp vragen voor de slachtoffers van den hongersnood in Rusland. Thans is ook de groep-epidemie uit gebroken bij' het 107e regiment infante rie te Angoulème .Zeven soldaten zijn reeds overleden, 250 liggen ziek in het mi litair hospitaal. DE ONDERHANDELINGEN MET BELG IE. De kolenquaesfie struikelblok? Volgens de informaties, 'die het Hbld. in bevoegde Belgische kringen heeft inge wonnen, staan de Nederlandsch-Belgi- sche onderhandelingen die naar men weet Zaterdag opnieuw verdaagd moesten worden, er minder gunstig voor, dan men op grond van de officieele berichten uit 's Gravenhage zou mogen aannemen. In deze berichten immers werd de nieuwe onderbreking uitsluitend toegeschreven aan het feit, dat de heer Suetens, de lei der van de Belgische delegatie, naar Bern moest vertrekken. Men verzekert ons echter, zegt het blad, dat aanvankelijk het voornemen heeft be staan, de bespTeHi-rsA des Zaterdags middags voort te i*. maar dat men dit voornemen heeft opgegeven, nadat ge bleken was, dat beide partijen inzake de kolenquaestie onverzettelijk op hun stuk bleven staan. Wellicht zal er binnen en kele dagen door nieuwe toegevingen van een der beide partijen een ontspanning intreden, maar mocht dit niet het geval zijn, dan acht men 't te bevoegder plaatse in Brussel zeer de vraag, of een ver dere voortzetting der besprekingen wel zin zou hebben. Men zou er in dit geval de voorkeur aan geven, de onderhandelingen langs diplomatieken weg voort te zetten, tenein de te trachten, op deze wijze een grond slag voor nieuwe besprekingen te vinden. De in beslag genomen Uiver-correspondentie. In aansluiting op hetgeen door de po litie is medegedeeld omtrent het in be slag nemen van 84 omslagen van de „Uiver-correspondentie", welke door een onbevoegde in de Syrische woestijn werden verzameld ten einde deze tegen betaling aan verzamelaars van de hand te doen, wordt nader ter kennis van belanghebben den gebracht, dat deze omslagen ter be schikking van de afzenders worden ge steld, indien hun naam en adres daarop voortkomen, terwijl verzending aan de ge adresseerden geschiedt indien dat niet het geval i'S. Tweede Kamerzitting. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 12 Februari 1 uur. Aan de orde zullen zijn eenige neutra lisatie- en contingenteerings-ontwerpen, benevens de Indische en de Surinaamsche begroetingen voor 1935. L. de Visser. Het communistische Tweede Kamerlid, L. de Visser, is vrij ernstig ongesteld. Notariaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Princenhage, J. S. H. M. Esser, candidaat-notaris te Prin cenhage; is aan J. G. Vethacke, op. zijn verzoek, met ingang van 7' Februari, eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van no taris te Oversohie. Inkrimping pluimveehouderij. Naar ds „Telegraaf" verneemt, is eer lang een regeeringsmaatregel te verwach ten, waarbij het aan boeren met meer dan 20 H.A. bouwland verboden zal worden een grooter aantal dan 25 kippen te hou den. De regeering hoopt door dezen maatre gel te toereiken, dat de pluimveehouderij voor de kleinere boeren op het zand loo- nend wordt. Baggermolens voor Rusland. Naar Vaz Dias verneemt, is van Sov jet-Russische, zijde aan de werf Gusto te Schiedam, opdracht gegeven tot den bouw van twee groote baggermolens, welke te vens met een pers-installatie zullen wor den uitgerust. Een gedeelte van de maohine-installa- tie voor deze baggermolens zal worden ge bouwd door Versohure Go.'s scheeps werf en Machinefabriek te Amsterdam, bij welke onderneming kort geleden Sov jet-Rusland vijf sleepbooten heeft besteld. Wijziging wet op de Staatsloterij. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over bovengenoemd wetsontwerp zet de minister van financiën uiteen dat het te gengaan van 'de deelneming aan andere loterijen allerminst aan het voorgestelde ten grondslag ligt. Het wil de houders al leen verplichten hun trekkingen zelf te organiseeren en hun aldus den voorsprong te ontnemen, dien zij thans hebben op de Staatsloterij, doordat laatstgemelde hftar apparaat geheel moet bekostigen, terwijl Binnenland. Werkloozenrelletjes te Blerick. Inkrimping pluimveehouderij voor de bouwboeren. De tolheffing op de bruggen. De Minister geeft niet toe. De onderhandelingen met België. D'e opdrachten van de Bataafsche. Buitenland. /Beschouwingen over het Londensche accoord. Lawines in Oostenrijk. Hoog water in Duitschland. Builenpest in Zuid-Afrika. de particuliere loterijen daarvan mede profiteeren. D'e vrees, dat de particuliere loterijer bij aanvaarding van het ontwerp met dei ondergang zouden worden bedreigd, acat de minister niet gerechtvaardigd. Een voorstel tot uitbreiding van de Staatslotcij is van don Minister niet te verwachten, De tolheffing op de bruggen. Omtrent de conferentie van den Com missaris der Koningin in Gelderland, de burgemeesters der gemeenten Arnhem en Nijmegen, en twee leden van Ged. Staten van Gelderland, met Minister Colijn, naar aanleiding van het wetsontwerp tot tol heffing op de bruggen, vernemen wij, dat de Minister bij -het gevoerde onderhoud zeer duidelijk heeft laten blijken, dat hij er niet over denkt tegenover de in het land ontstane actie zijn standpunt te wijzigen. Het betreffende wetsontwerp zal eerst in de Tweede Kamer worden behandeld en van het parlement zal het afhangen of de tolgeldheffing op de bruggen zal wor den ingevoerd. De regeering ziet in de werkverruiming, welke door bruggenbouw in versneld tempo verkregen wordt, een groot belang, en acht de financiering van de uitvoering alleen mogelijk op de in het wetsontwerp aangegeven wijze. Wel heeft de Minister toegezegd, dat hij de grieven zal laten onderzoeken, en indien daartoe aanleiding mocht blijken te bestaan, zoo mogelijk eenige tegemoet koming te verleenen. Hoewel Dr Colijn in het onderhoud geen enkele positieve verklaring deed, viel uit zijn woorden op te maken, dat een even- tueele tegemoetkoming aan Arnhem en Nijmegen en eventueel Westervoort, waar schijnlijk zal bestaan in een schadeloos stelling. Vrijstelling van tolheffing voor de bedoelde bruggen is niet te verwach ten. Achteruitgang van het vleeschverbruik In Amsterdam. Het iö' een oude en reeds veelbespro ken quaestie, maar ze blijft steeds inte ressant. Het vleeschverbruik immers is in de eerste plaats een symptoom van alge meene welvaart; in de tweede plaats speelt deze zaak een zeer groote" rol in de discussie over de doelmatigheid van onze landbouwsteunpolitiek. Van ambtelijke zij-de is 'dan ooi langen tijd beweerd, dat het vleeschverbruik niet achteruitging. Ziehier eenige cijfers voor Amsterdam, zooals die verschenen zijn in 'de „Vee- en Vleeschhandel" van. Februari Jaar 1910 1920 1922 1928 1929 1930 1931 1932 1933 1934 Alle soorten vleesch kg. 21.195.092 22.774.514 28.096.653 30.291.783 29.576.039 29.321.977 31.648.012 32.439.121 31.145.639 27.570.092 Vleesch verbruik kg. 37.44 35.19 40.77 41.22 39.79 39.12 41.79 42.33 41.62 35.42 De „Vee- en Vleescihhandel" teekent daarbij aan Bij nadere beschouwing zien we, dat het verbruik in 1934 op een ontstel lende wijze teruggeloopen is, zoowel relatief als absoluut. Het totale verbruik liep in vergelijking met 1933 met ongeveer 3.6 millio-en kg. vleesch terug. Doch per inwoner berekend daalde het gemiddelde verbruik van 41.62 kg. in 1933 tot 35.42 kg. in 1934, dat is dus met ruim 6 'kg. piecr inwoner per jaar. Deze achteruitgang komt uitsluitend op rekening van het vleesoh, afkomstig van runderen en van vette en gras-kalveren. Het bovengenoemd gemiddelde vleesch verbruik per inwoner is slechts- in 1919 en 1920 lager -geweest, maar toen waren de veeprijzen ook buitensporig hoog. Voor een volkomen juiste vergelijking zou men nog rekening 'dienen te houden met het aantal jonge kinderen onder de -bevolking. Wanneer men 'dat doet, zou de achteruitgang waarschijnlijk nog grooter worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1