VRIJDAG 1 FEBRUARI 193S DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie 49.1 JAARGANG -■ No. 104 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 17, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VlS.ssf.ngf© fQ.20, tasse aumnaere 5 cent AdvMteRtifi» 30 cml pe? regel üngot- ideïs mededeslingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags '0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of mette f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Nieuwe ordening. In de afdeelingen van de Eerste Ka mer werd blijkens het voorloopig verslag de klacht geuit, dat het Kabinet niet vol doende leiding geeft in de gewichtige overgangsperiode welke wij thans beleven. Naar hun oordeel toch staan wij niet voor een incidenteele, maar voor een funda^ menteele verandering der maatschappe lijke orde. Zienderoogen brokkelt 't oude, waaronder ook het oude recht, af, zonder dat het nieuwe behoorlijk wordt gefun deerd. De maatschappelijke ontwikkeling stelt dwingend (den eisch van nieuwe ordening, van nieuwe rechtsvorming. In hetzelfde verslag wordt ook de op merking gemaakt, dat naar vertrouwd wordt, het Kabinet en de Ministers indi vidueel het onderscheid tusschen onver antwoordelijke en ernstige weloverwogen critiek, welke laatste aandacht verdient, niet uit het oog zullen verliezen. Nu zouden wij niet gaarne de hierbo ven aangehaalde opmerkingen onder de onverantwoordelijke critiek willen rang schikken. Maar wel kan, naar het ons voorkomt, worden gezegd, dat deze critiek geen hout snijdt. De speciale taak van het huidige Ka binet is om zoo mogelijk ons volk door de branding van dezen crisistijd heen te voe ren. By zijn kerstelarbeid zal het reke ning moeten houden met de fundamen- teele veranderingen die, zooals Dr Colijn zoo duidelijk heeft uiteengezet, in het pro ductieproces van de wereld zijn opgetre den. En het is niet alleen mogelijk maar iook waarschijnlijk, dat een andere maat schappelijke orde groeiende is. Dat wij ook op dit gebied staan voor fundamen teels wijzigingen. Maar of het toi de taak van dit Ka binet behoort daarbij1 leiding te geven en mee te helpen een nieuwe orde voor te bereiden, dat schijnt ons twijfelachtig. Daarvoor is de taak van dit Kabinet, dat toteh al de handen meer dan vol heeft te beperkt. Daarvoor is het ook te onzeker hoe de nieuwe maatschappelijke orde zich zal hebben te ontwikkelen. Als het aan dit Kabinet gelukt zoo als het zijn ernstig streven is de inge zonken volkswelvaart te verhoogen en de voorwaarden voor een rustige ont wikkeling van het maatschappelijk leven te stellen, dan zal het reeds veel hebben bereikt. Bovendien is ook wel gebleken dat de ordening van het bedrijfsleven, die uit het maatschappelijk initiatief opkomt, zich in de zeer welwillende aandacht van de Re geering mag verheugen en dat wat op na tuurlijke wijze groeit, door haar wordt bevorderd. De N. S. B. Een onzer lezers te St.-Laurens' kan zich niet vereenigen met ons optreden tegen de N. S. B. Onze critiek op deze bewe ging is z.i. niet altijd gegrond en niet altijd in overeenstemming met de eischen van eerlijkheid, rechtvaardigheid en naastenliefde. Een vriend die feilen toont, heeft op ons hart een groot vermogen. Maar dan moeten die feilen ook getoond worden. Wij hebben er geen bezwaar tegen onzen abonné, die naar we vertrouwen van ons aanbod een gepast gebruik zal maken, daartoe in de gelegenheid te stellen. Wan neer hij kans meent te zien duidelijk te maken dat de beginselen door de N. S. B. geponeerd niet in strijd zijn met de A.-R. beginselen en met wat Gods Woord ons omtrent het staatkundige le ven leert of dat de daden van de N. S. B. meer waardeering verdienen dan naar onze meening het geval is, dan willen wij daarvoor met genoegen eenige plaats ruimte beschikbaar stellen. Voor alles is noodig: klaarheid en waarheid! Naar een nieuwe Economische Wereldconferentie? Het voorstel, dat de Vereenigde Staten het initiatief zullen nemen voor een eco nomische wereldconferentie, om de bevor dering van den handel te bespoedigen, werd in de Landbouwconimissie van den Aimerikaanschen Senaat gedaan door Huil die opperde, dat het doel der conferentie zou moeten zijn om de slagboomen van den handel te verlagen en den goederen- ruil te ontwikkelen. Stakingsgevaar in België bezworen? Na afloop van de Kamerzitting van gistermiddag, waarin de minister-presi dent Theunis geen positieve toezegging inzake de mijnwerkerspensioenen deed, heerschte er in sociaal-democratische kringen slechts één meening: de alge- meene staking in de Borinage is onver mijdelijk! Het eenige wat in de verklaring van den heer Theunis naar een concessie zweemde, was de aankondiging, dat er binnenkort een nationaal comité van den arbeid zal worden opgericht, dat ten doel zal hebben een nationale oplossing voor het groote probleem der werkloosheid te vinden. Nadat Theunis vernomen had, dat de socialisten den toestand zeer kritiek acht ten, verscheen hij in de wandelgangen, waar hij weldra in druk gesprek met den sociaiistischen leider was gewikkeld. Het resultaat van deze bespreking was, dat de heer Theunis de bindende verkla^ ring aflegde om het nationale comité van -den arbeid nog voor den lOden Februari a.s. te -zullen vormen. Dit comité zal ver schillende subcommissies benoemen, waar van er één onverwijld de kwestie der mijn- werkerspensioenen in behandeling zal ne men en ervoor zal zorgen, eventueele wij zigingen van de betreffende besluitwet vóór 20 Februari a.s. aan de regeering voor te leggen. De heer Theunis heeft toegezegd, dat het kabinet deze wijzigingen met bekwa men spoed zal onderzoeken, zoodat de pen sioenkassen in de Borinage met deze wjjh- zigingen nog rekening zullen kunnen hou den voor de uitbetaling der pensioenen op 1 Maart a.s. Vandaag zullen derhalve de mijnwerkerspensioenen nog in vollen omvang uitbetaald worden. Men beschouwt nu het stakingsgevaar als voorloopig afgewend. Krachtige aardschokken waargenomen. Gisteren zijn in het gebied van het Bo- denmeer, hoofdzakelijk in Constanz en Singen, benevens aan het geheele bene- denmeer aardschokken waargenomen. De eerste schok werd in Constanz gevoeld om 10.15 uur; deze werd binnen een half uur door nog drie schokken gevolgd. Deza schokken waren echter van lichten aard, doch zij werden om 13.39 gevolgd door een krachtigen schok, die verscheidene seconden aanhield, en gepaard ging met een sterk onderaaardsch gerommel. In de huizen trilden de voorwerpen. Voor zoo ver tot dusver echter bekend is, werd geen materiale schade aangericht. De Fransche ministers te Londen. Flandin en Laval zijn gisteravond om 19.07 uur te Londen gearriveerd. Zij werden aan het station afgehaald door Mac Donald en Sir John Simon. Na zich eenige minuten hartelijk met hun Engelsche collega's onderhouden te hebben, begaven Flandin en Laval zich naar het Savoy Hotel, waar zij tijdens hun verblijf te Londen zullen logeeren. D'e besprekingen over den aigemeenen Europeeschen toestand zullen heden oon 10.30 uur beginnen. Het feit, dat Baldwin hier ook bij zal zijn, is blijkbaar een gevolg van het be sluit van den ministerraad. D'e drie par tijen, die het kabinet vormen, zullen aldus ieder een vertegenwoordiger hebben bij deze gewichtige besprekingen. In Britsche diplomatieke kringen is men niet pessimistisch gestemd. Twee petroleumtreinen rijden op elkaar in. In de buurt van Gonstanza zijn twee petroleumtreinen op elkaar ingereden; men vermoedt dat de wissels verkeerd stonden. De botsing was zoo hevig, dat verscheidene wagons, gevuld met olie, van de rails werden opgeheven en omsloegen. D'e leeggestorte olie vatte dadelijk vlam; een vlammenzee breidde zich over het baanvak en het omliggende land uit. Het treinverkeer moest worden stopgezet. Sol daten en dorpelingen uit de buurt zijn bezig door middel van aarden wallen het vuur in te dammen en het verbreiden van de catachrofe te verhinderen. Korte Berichten. D'e Fransche mijnwerkers, die in de mijnen zijn afgedaald, dreigen tot voed- selweigering te zullen overgaan. De legercommissie uit het Ameri- kaansche Huis van' Afgevaardigden nam het voorstel aan tot uitbreiding van het leger van 50.000 man en 400 officieren, uit te voeren binnen vijf jaar, waardoor het effectief op 165.000 man en 12.400 officieren zal worden gebracht. In de steenkoolmijn van Abhooz nabij Herstal (België) heeft zich een ernstige instorting voorgedaan. Voor zoover op het oogenblik bekend is, is daarbij één persoon om het leven gekomen en zijn verscheidene arbeiders gewond. 1 Een ernstige treinbotsing heeft plaats gehad in de nabijheid van GaïrO'. Volgens de eerste berichten zouden vele personen, waaronder ook Europeanen gedood zijn. De toestand in de scheepvaart. Naar V. D. verneemt, is binnenkort een belangrijke inkrimping van het bedrijf van den Kon. Hall. Lloyd te Amsterdam te verwachten. Zooals bekend is het pas sagiersvervoer reeds eenigen tijd stopge zet, zoodat deze maatschappij thans al leen nog vrachtschepen in de vaart heeft. Donderdag is aan het geheele personeel van de Kon. Holl. Lloyd per omzendbrief meegedeeld dat de directie tot haar leed wezen door omstandigheden gedwongen is, het bedrijf zeer aanzienlijk in te krim pen en als direct gevolg daarvan het groo te deel van het varende en administratieve personeel in de naaste toekomst te ont slaan. Het besluit, aldus V. D., is genomen in overleg en na besprekingen met de be voegde autoriteiten in Den Haag. Het ligt in de bedoeling, dat tusschen Amsterdam en Zuid-Amerika op bescheiden schaal een vrachtdienst zal worden gehandhaafd, waarvoor concentratie en reorganisatie van het bedrijf van den Kon. Holland- schen Lloyd noodig zijn. De regeering wenscht, dat handhaving van den dienst en inkrimping van het be drijf op zoodanige wijze geschiede, dat er samenwerking bestaat tusschen Rotter dam en Amsterdam. Door het aangekondigde ontslag zullen waarschijnlijk ongeveer 200 leden van het personeel worden getroffen. Jaarboek „Patrimonium". Wij ontvingen het jaarboek van het Ned. Werklieden Verbond „Patrimoni um" voor 1935. Hieruit blijkt, dat dit verhond in totaal 2.10 afdeelingen telt met 12.793 leden. De gewestelijke organisatie Zeeland telt slechts 13 afdeelingen met 388 leden. Als men bedenkt, dat hieronder tal van mid denstanders, onderwijzers enz. zijn, dan blijkt dat er bij de Christelijk georgani seerde arbeiders in onze provincie zoo goed als geen belangstelling is. Geen gun stig teeken, nu principieele fundeering zoo dringend noodig is. Het jaarboek bevat een uitgebreide sta tistiek. Van „het leven van het Verbond" kon, ook in verhand met de plaatsruimte, slechts een kort overzicht worden ge geven. Jammer. Had men dan niet beter andere rubrieken een weinig kunnen in korten? Teeltregeling aardappels. In aansluiting aan hetgeen onlangs is gepubliceerd inzake de teeltregeling voor aardappelen, oogst 1935, verdient nog vermelding, dat het in de bedoeling ligt, bij eventueele denaturatie, oogst 1935, hiervoor in aanmerking te doen komen alle partijen, voor zoover deze voldoen aan voor voederdoeleinden te stellen re delijke eischen, mits uit deze partijen zijn verwijderd de aardappelen, die kunnen vallen onder een nader vast te stellen maat. Niet in aanmerking zullen komen de partijlen, die door onoordeelkundige bewa- -,ring of verwaarloozing, grootendeels ver- rot zijn of voor zoover deze door bepaalde ziekten ongeschikt mochten blijken te zijn voor voederdoeleinden. Steunregeling voor vlas. Het ligt in de bedoeling, dit jaar een oppervlakte van maximaal 10.000 H.A. vlas in een te treffen steunregeling op te nemen en tevens maatregelen te treffen om bewerking van dat deel van dien oogst, dat door de Nederlandsche vlas sers kan worden opgenomen, te bevorde ren. Zoo noodig zal worden verleend: een teeltpremie voor den oogst van maximaal 10.000 H.A.; een repelpremie over dat ge deelte van dien oogst, dat in Nederland zal worden gerepeld; een bewerkingspre mie over een gedeelte van dien oogst, voor verwerking in Nederland tot vlaslint. Omtrent de grootte van het steunbedrag kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. Contingenteering van haarden. Ingediend is een wetsontwerp houden de regeling van den invoer van haarden, kachels en haardkachels (verlenging). De toelichting zegt o.a.: D'e afgeloopen periode der contingenteering bracht voor de werkgelegenheid in de betrokken bin- nenlandsche industrie reeds eenige ver betering, welke zich, naar de minister verwacht, in de onderhavige periode zal voortzetten. Aangezien de vrees bestond, dat door den invoer van kachels, niet voorzien van een vuurvaste binnenbekleeding, een on toelaatbare vergrooting van den invoer zou plaats hebben werd het wenschelijk geacht bedoelde vuurvaste steenen mede in den Gontingenteeringsmaatregel te be trekken. Steun aan ongeorganiseerde werkloozen. Het Tweede Kamerlid de heer Van D'is heeft aan den minister van Sociale Za ken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat den Raad der gemeente Poortvliet beslo ten heeft om aan enkele werkloozen van het tijdstip der uitkeering uit de werk- loozenkas in December 1935 af geen steun meer uit te keeren, omdat zij ongeorgani seerd zijn? 2. Weet de minister, dat ook te Hille- gom steun onthouden wordt aan onge organiseerde werkloozen? 3. Is de minister niet van oordeel, dat zulk een indirecte dwang tot het zich aansluiten bij een vakorganisatie in strijd is met de rijksregeling inzake de steun- verleening? 4. Wil de minister bevorderen, dat de uitsluiting van steun wegens het niet- georganiseerd zijn wordt opgeheven? De handelsbesprekingen met België. De Brusselscbe correspondent van de „N. R. Crt" meldt: In het kabinet van den minister-presi dent heeft Donderdag een vergadering plaats gevonden, bijgewoond door de mi nisters van huiten-, en hinnenlandsche- en economische zaken, den secretaris-gene raal van Langenhove, van het departement van buitenlandsche zaken, de heer Sue- tens, directeur der handelsaccoorden en enkele andere hooge ambtenaren. De heer Suetens bracht verslag uit over de jongste Belgisch-Nederiandsche be sprekingen in Den Haag, die tengevolge van de steenkolenkw-^tie op het doode punt zijn gekomen eten werd, dat de heer Suetens Vrijdagochtend naar Den Haag zal terugkeeren om aldaar den Ne- derlandschen gedelegeerde nogmaals te ontmoeten. Hij zal hier ook een onderhoud hebben met den Deenschen gedelegeerde Waerum en met, hem over zekere Dteensch -Belgische kwesties van gedachten wisse len. Maandag vertrekt de heer Suetens naar Bern, waai- Belgisch-Zwitsersche be sprekingen worden gehouden. De handel in gedroogde zuidvruchten. Naar het „Nederl. Weekblad voor Krui denierswaren" verneemt, heeft het be stuur van de Nederlandsche vereeniging voor den handel in gedroogde Zuidvruch ten bij haar leden voorstellen aanhangig gemaakt om te komen tot saneering en be- drijfsordening. Krachtens deze voorstellen worden de leden van de vereeniging gesplitst in im porteurs-grossiers ©enerzijds en agenten anderzijds. Leden-importeurs zullen alleen mogen koopen van leden-agenten en om gekeerd mogen de leden-agenten uitslui tend zaken doen met leden-importeurs. Alle importeurs worden verplicht hun eigen 'buitenlandsche relaties prijs te ge ven. Is dit bereikt, dan zal getracht worden met medewerking van de regeering tot een saneering te komen door vaststelling van minimum-winstmarges. Ontbinding Nederlandsche Suikerbieten- centrale. De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat de stichting Neder landsche Suikerbietencentrale in liquida tie zal treden en, nadat de liquidatie zal zijn geëindigd, ontbonden zal worden. Aan den voorzitter en de bestuursleden^ is eervol ontslag als zoodanig verleend. Tot liquidatrice van de stichting is be noemd de stichting Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale, gevestigd te 's-Graven- hage. Loonen in het landbouwbedrijf. Op de Woensdag te Groningen gehou den vervolgconferentie tusschen de werk- goversbesturen in het landbouwbedrijf en de vertegenwoordigers der moderne, chr. en r.k. landarbeidershonden is inzake het contract volledige overeenstemming ver kregen. De dit jaar geldende collectieve contracten zullen voer 1935/1936 onge wijzigd worden verlengd, met dien ver stande, dat de mogelijkheid openblijft om in de nieuwe contracten z.g. technische herzieningen en aanvullingen aan te brengen, echter slechts met volledige in-, stemming van betrokken partijen. Alle werkgevers- en werknemersbon den besloten verder een gemeen schappelijke actie in te zetten voor handhaving van de steunmaatrege len van overheidswege voor den akker bouw. De drie centrale landbouworgani saties zullen worden verzocht aan die actie medewerking te verleenen. Tenslotte werd besloten in een gemeen schappelijke commissie, welke een onder zoek zal instellen naar de mogelijkheid van tewerkstelling van meer arbeiders in de bedrijven 10 leden te kiezen, vijf werk gevers en vijf werknemers. REGELING VAN DE UITVERKOOPEN. Onderzoek bij de winkeliers. Op verzoek van den minister van Eco nomische Zaken stelde het Economisch Instituut voor den Middenstand in het tijdvak November 1933 tot en met Febr. 1934 een onderzoek in naar de uitver- koopen, dat zich uitstrekte over ruim 2000 winkels in de gemeenten Amster dam, Arnhem, Breda, Den Haag, Gronin gen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht. Men beperkte zich daarbij tot een 7-tal takken van kleinhandel in bepaalde stadswijken en verkreeg zoodoende, blij- Binnenland. Steunregeling voor vlas. Regeling van de uitverkoopen. Buitenland. Vliegtuig in Duitschland verongelukt. Elf dooden. Een nieuwe economische wereldconfe rentie? Geen staking in België? De Fransche ministers in Londen. kens het dezer dagen onder den titel van „onderzoek naar de uitverkoopen" ver schenen verslag, het volgende beeld; Het verloop vertoont in alle streken en branches groote overeenstemming. Na een geleidelijke toeneming van het aantal uit verkoopen gedurende de maanden Nov. en Dec. volgde een sprongsgewijze ver meerdering in de eerste weken van Janu ari, Over"! werd hst hcertepunt in de periode van 1420 Januari bereikt. Als algemeene indruk drong zich tij dens het onderzoek meer en meer op, dat het aankondigen van uitverkoopen en op ruimingen in de eerste plaats geschiedt ter vergrooting van den omzet en dat het opheffen of verplaatsen van de winkel nering, alsmede het opruimen van ineour rante of beschadigde goederen, een onder geschikte rol speelt. Zoo verklaart b.v. 55,7 pet. der winke liers, dat zij het uitverkoopen uitsluitend toepassen als een reclamemiddel of als af weer en navolging van concurrenten. De invloed van grootbedrijf en „vliegende winkel" bleek in laatstbedoeld opzicht sterk te zijn. In slechts 20,4 pet. der gevallen werd de seizoen- en mode-invloed als reden ge noemd. Het meerendeel der winkeliers gaf voorts toe, dat de werkelijke gronden en bedoelingen veelal niet overeenstemden met de publieke aankondiging. Gedurende de 4 maanden van het on derzoek bleek 14.1 pet. der uitverkoopen zich over een tijdsbestek van 2 maanden of langer uit te strekken. De gemiddelde duur van alle geconstateerde uitverkoo pen bedroeg in de periode van het onder zoek niet minder dan 47 dagen. Het behoeft, gelet op het bovenstaande, geen verwondering te wekken, dat 80 pCt. der winkeliers zich onomwonden uit sprak, voor een wettelijke regeling dezer materie. Een desbetreffend ontwerp is, gelijk be kend, bij de Tweede Kamer aanhangig. Autobusdiensten in Zeeland. Op het einde van 1934 werden in de provincie Zeeland niet minder dan 68 autobusdiensten geëxploiteerd, verdeeld over de verschillende deelen der provin cie als volgt: Schouwen en Duiveland 4, St.-Philipsland 1, Tholen 3, Noord-Beve land 4, Zuid-Beveland 19, Walcheren 7, tusschen Walcheren en Zuid-Beveland 7, Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel 18, Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel 5. Prov. Statenverkiezingen. In de op Donderdagavond gehouden vergadering van de Centrale A.R. Kies- vereeniging in den kieskring Hulst wer den als candidaten gesteld voor de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten; 1. Mr P. Dieleman, 2. S. v. Hoeve te Zaamslag; 3. J. M. Oggal te Axel; 4. H. R. J. v. d. Veen te Terneuzen, 5. A. P. de Ruyter te Axel. Als bestuursleden van de, Centrale wer den herkozen dhrn W. A. v. d. Bog- gende te Axel, W. H. Louwerse te Hoek, D. H. Littooy te Terneuzen en A. Dees te Zaamslag. Als afgevaardige naar de vergadering van het Prov. Comité voor 1935 werden gekozen dhrn v. Kampen en v. Ham te Axel. 'Faillissementen. P. Traas, manufacturier te Wemeldinge. Totaal passief f8649.86, waarvan preferent f 117,58. De baten zijn nog niet volledig bekend. A. v. d. Berge, schilder te Krahhen- dijke. Totaal passief f3006,72, waarvan preferent f2111.17. De baten zij'n nog niet volledig bekend. P. v. S t r i e n, manufacturier te W a 1- faartsdijk, thans te Goes. Totaal pas sief f 4965,71, waarvan preferent f 834,13. De baten zijn nog niet volledig bekend. J. LouwerseTange, landbouw ster te Arnemuiden. Totaal passief f 2983,47V2, waarvan preferent f 1819,85, Baten zijn nog niet volledig bekend. Jac. Kok Hz., oesterkweeker, te Krabbendijke. Totaal pass. 16173,13 gulden, waarvan preferent f919,58. De baten zijn nog niet volledig bekend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1