WEEK-ABONNEMENTEN Wetenschap en Kunst Uit den Middelburgschen Raad. Nog geen 3 Cent per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnemen'sprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Telegrammen. Briefwisseling. KLEINE ADVERTENTIËN Marktberichten. Finantiëele Berichten Burgerlijke Stand. DE den mi- vleesch- zijn ge- latste ja de juist- Aan de gegevens, er Over- )jj, heeft dat de in de tel- weerge- de vrees het aan- g van de adressan- de uit- erbonden hem deze het zelfs avige be de moei en, welke de mcei- ïerkt de ïtrent te teleurge- kt de mi- t, de re- Ie export bevorde- dan zeer [er de ge- rder een zelfs de nabije nog in- is het productie id te ver licht ver- aanzxen- - kan de deze ver- t verlee- hiervoor reid. ier moei- iemd: een arine. dat een ïargarine e Neder- maar dat >rprijs ge- van deze ïre melk- adviseurs ben nim- aantoo- niet aan, eest mo gelijk zijn, hij deze reeds l&ng van adres- santen zou hebben ontvangen. Hoewel beperking van de margarine ongetwijfeld in het belang van de melkverwerkers (in hoofdzaak zuivelfabrieken) is, hebben adressanten niet duidelijk kunnen maken, dat dit ook het belang is van den vee houder (boer). De minister merkt aan het slot van zijn zeer uitvoerigen brief op, dat niet is aan getoond, dat bij een beperking van mar garine en andere spijsvetten de positie voor de melkveehouders in materieel op zicht ook maar eenigszins zou verbeteren, terwijl daartegenover de lasten, aan an dere bedrijfsgroepen in Nederland opge legd, zeer aanzienlijk zouden stijgen. Met het oog hierop vestigt de minister er de aandacht op, dat het verspreiden van verkeerde meeningen ten deze onder het Nederlandsche volk en speciaal onder den Nederlandschen boer, in deze tijden tot gevaarlijke en ook door de versprei ders niet voorziene ootnsequenties kan leiden. De minister heeft dan ook op adressanten 'n beroep gedaan om met hem mede te werken, den Nederlandschen landbouwer het juiste begrip der toestan den in dezen bij te brengen. fn alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Toonkunst-Concert. Gisteravond is door de vereeniging „Toonkunst", afdeeling Goes, onder lei ding van den heer Otto Lies, in de „Prins van Oranje" geconcerteerd. Dat dit win- terconcert op een lateren datum is ge houden dan voorheen, kan mogelijk in ver band staan met den zwaren inhoud van het programma. De heer Lies heeft het waarlijk zijn concertanten niet gemakke lijk gemaakt en daarbij ook zichzelf niet. Wij kunnen ons voorstellen, dat een diri gent van hooge begaafdheid als hij, die alles haarfijn doorvoelt, zich heel wat op offering moet getroosten voor alles is op genomen zooals het nu tot openbaring kwam. Het goede verloop van dit concert kan hem echter de voldoening geven, dat zijn arbeid daardoor is beloond. Er is prachtig gezongen, zoowel door het koor als ook door de medewerkende solisten. „Nachtlied" van Schumann en „Opfer- lied" van v. Beethoven zijn zoo weergege ven, dat de inhoud dezer liederen op tref fende wijze werd naar voren gebracht. Minder verheffend (als compositie) ach ten wij het „Bundeslied" van v. Beetho ven. Muziek in dezen trant heeft wel het J voordeel bevattelijk te zijn voor minder TP' ingewijden. Toch is dit no. voor sopraan- en altsolo, benevens driestemmig vrouwen koor, uitstekend gezongen. In „Til Molde" van Sinding is goed tot uiting gekomen wat het Toonkunstkoor vermag te geven in voordrachtskunst en forsohe klanken, ook de bariton-solo hierin was van ver heven strekking. „In Reading Goal", gedicht van Jacob Israël de Haan, muziek van Otto Lies is een „in memoriam" aan den Engelschen schrijver Oscar Wilde (geb. 27 Mei 1856, overl. 30 Nov. 1900), die om een misdrijf 2 jaar gevangen zat en in dien tijd boven genoemde 'beroemde Tuchthuisballade schreef. Wat de toonzetting betreft, eerlijk gezegd is het bezwaarlijk om de diep zinnige opbouw van zulk een mu zikale gedaohtengang te volgen, laat staan te doorgronden. De kunstig gemo derniseerde motieven van het Evang. Ge zang „Jezus neemt de zondaars aan" lei- gen, om te verstaan, het beste onder het hereik. De uitvoering van den meester aan het klavier was natuurlijk perfect. De dames Kousemaker, sopraan, van Iwaarden, sopraan en Kloosterman, alt, hebben, met den declamator, den heer Ghr. Kloosterman, hun aandeel in dit werk op uitnemende wijze volbracht. Verder zijn na de pauze Fragmenten gezongen uit het dramatische werk „La Damnation de Faust" van Hector Berlioz (geb. 11 Dec. 1803, overl. 8 Mrt 1896). In deze légende dramatique is zeer duidelijk in het licht getreden wat koor en solisten kunnen presteeren. D'e Paaschhymne „Ohrist vient de ressuciter" en meer an dere waren subliem. De sopraan-soliste, Mej. Kousemaker, die zich op vorige concerten deed kennen als een zangeres met veel aanleg, heeft ook thans weer getoond, dat zij vatbaar is voor hoogere ontwikkeling van stem en voordracht. Vooruitgang was in ieder op zicht goed merkbaar. Prachtig heeft zij de Romance weergegeven. Dö heer Boone, die als tenor-solist fun geerde, Meek een zeer goed zanger te zijn. Zijn optreden kenmerkte zich door een beider, zeer boog liggend, zuiver ge luid en uitdrukking-gevende voordracht. Met veel succes zong hij het „Hélasl" enz. Wat de bariton-solist, dhr Zweede be treft, is het overbodig om een betoog te houden over zijn prestaties. Wie hem ka rakteristiek hoorde zingen: „Voici des ro ses" komt als vanzelf onder den indruk van zijn talenten. Het is een lofwaardige gedachte van „Toonkunst" geweest om medewerking te zoeken van solisten uit eigen omgeving. Hier is gebleken, dat die niet altijd van elders behoeven te koonen om goede resul taten te verkrijgen. De plaatsing van heeren-solisten achter het koor was minder geschikt om. bij sa menwerking met het koor voldoende op den voorgrond te treden. De klavierspeelster, Mej. de Kok uit Bergen op Zoom, die aan den vleugel had plaats genomen, bleek een slagvaardige en technisch flink ontwikkelde pianiste te zijn, Vooral in „Til Molde" kwam haar vastheid en regelmaat goed uit. Ze ont ving fraaie bloemen. Het orkest, dat zich dikwijls voor moei lijkheden zag geplaatst heeft zich kranig gedragen, vooral in „Faust". De houtbla zers-solisten, de beeren Melse, fluit en Wisse, clarinet, zijn er in geslaagd bun partij met succes uit te voeren. Het publiek toonde zich na afloop van het concert zeer voldaan. Vereeniging voor Proiestantsche Kerkmuziek. Op 24 Januari 1935 is te 's-Gravenhage opgericht de Vereeniging voor Protes- tantsche Kerkmuziek, die zich ten doel stelt, de kerkmuziek in het algemeen en de specifiek Protestantsohe in het bijzon der, naar de hoogste eischen te verklan ken, de studie daarvan te bevorderen, de kennis daarvan te vernieuwen en de uit voering in de kerken, bij voorkeur als on derdeel van den «eredienst, te propagee- ren. Zij tracht dit doel te bereiken: 1. Door de instelling van kerkkoren in verschillende centra van ons land, be staande uit vakmusici en zeer geschoolde dilettanten onder bekwame leiding, die op geregelde tijden de schoonste der liturgi sche werken in de kerk ten uitvoer zullen brengen. 2. Door oprichting van een bibliotheek, waaruit ook bestaande kerkkoren de jeugdwerken van Sweelinck in bruikleen kunnen krijgen. 3. Door het streven naar verbetering van het gemeentegezang, als belangrijk onder deel van den Protestantschen eeredienst. Ieder die belang stelt in het werk der vereeniging kan lid worden. Contributie wordt niet geheven. De oprichting van een vereeniging wordt in de provincie Zeeland reeds over wogen te Middelburg. Het aldaar te vor men koor zal onder leiding staan van den heer Joh. H. Garo. Verwacht mag worden, dat ook te Goes en omgeving voldoende belangstelling voor het doel der nieuwe vereeniging zal be staan, dat binnen afzienbaren tijd een protestantsch kerkkoor opgericht kan worden. Men kan zijn belangstelling doen blij ken door inzending van zijn naamkaartje, waarop vermeld „Kerkkoor" aan dhr P. G. Boone Jzn, Terwelstraat 6, Goes. EUROPEESCHE TAAL. Naar aanleiding van de Amsterdamsche redevoering van dr Colijn schrijft de „Te legraaf' o.m.: De redevoering die dr Colijn Zaterdag in Krasnapolsky heeft gehouden, was ten volle de ongewone belangstelling waard die haar ten deel is gevallen. De woorden die hij sprak zullen, naar wij vertrouwen, niet alleen binnen onze grenzen, maar ook ver daarbuiten een sterke echo vin den, want dr Colijn sprak niet alleen als Nederlander, maar 'tegelijkertijd als „goed Europeeër". Zelden is een profeet in zijn eigen land geëerd en daarom is het van nut bij deze gelegenheid den nadruk te vestigen op de internationale beteekenis van een figuur als onzen minister-president. Het is de huidige crisis, die dr Colijn heeft gemaakt tot den man, dien ons geheele land er kent als den leider, dien wij onder de tegenwoordige moeilijke omstandigheden noodig hebben en die door geen enkele andere parlementaire figuur vervangen kan worden. Met zijn positie als staatsman van in ternationaal gezag is het anders gesteld. Buiten onze landsgrenzen heeft men zijn buitengewone capaciteiten veel vroeger algemeen erkend, wat herhaaldelijk tot uiting kwam in de toonaangevende rol die hij op internationale bijeenkomsten speelde. Wij behoeven in dit verband slechts te wijzen op de zware taak. die men bij de economische wereldconferen tie te Londen op zijn schouders bad ge legd. Vandaar dat wij het als vaststaand aannemen, dat zijn te Amsterdam uitge sproken aanmaning tot een nauwere Europeesche samenwerking, ook buiten ons land diepen indruk zal maken. Zoo als Europeesche samenwerking de eenige uitkomst is die er voor ons land bestaat uit de huidige moeilijkheden, zoo is zij ook de eenige uitkomst voor alle overige Westelijke en Midden-Europeesche sta ten. Een internationaal kwaad kan slechts met internationale middelen wor den bestreden, en hoe eerder Europa dat inziet, des te sneller zal werkelijke ver betering intreden. Deze internationale samenwerking hangt niet af van een klein land, zooals het onze. Wij kunnen de hand uitsteken, maar moeten wachten tot andere haar grijpen. In dien tusschentijd moeiten wij ons wel hoeden de fouten te maken waar voor dr Colijn in zijn redevoering zoo uit drukkelijk heeft gewaarschuwd. We beleefden gisteren het ongewone verschijnsel, dat een vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad maar twee uren duurde. Het is, indien we ons niet vergissen, enkele jaren geleden, dat zich zoo iets voordeed. Er moet echter bij op gemerkt worden, dat de kwestie, waarover tal van adressen waren binnengekomen, de beer Jeronimus een respectabel aantal vragen aan B. en W. had gesteld, en ze ker geruimen tijd sou zijn gesproken 1 het aanbrengen van rioolaansluitingen, enz. uitsluitend door personeel van ge meentewerken i is aangehouden. B. en W. zullen nu eerst prae-advies uitbren gen. We hopen nu maar, dat dit zóó dui delijk en afdoende zal zijn, dat we ook in de volgende vergadering van een ellen lange discussie hierover versohoond blij ven. Te begrijpen is, dat de Nieuwjaarsrede van den burgemeester (de burgervaders van Middelburg en Vlissingen en enkele kleinere gemeenten blijken nog voorstan ders te zijn van uitgebreide redevoeringen in de eerste zitting van een nieuw jaar) in somberen toon was gezet. De toekomst ziet er ook inderdaad voor Middelburg don ker uit. We zullen er over een paar weken in de begrootingszitting wel meer van hooren. Overigens leverde deze vergadering wei nig overzichtelijks op. D'e adressograph, waarover in een vo rige zitting in den breede is gepraat, komt er niet, want Ged. Staten eischen afschrij ving in tien jaar en door dit geharrewar is het voor de a.s. verkiezingen inmiddels toch te laat geworden. De jeugdige werkloozen krijgen gele genheid met steun van het Rijk enkele nuttige werken (het bouwen van een berg plaats voor de vacantieschool en van een nieuwe, tegen ratten bestand zijnde been- derenloods ter vervanging van de oude, veel stank verspreidende en veel ratten herbergende loods) uit te voeren, wat ze ker toejuiching verdient. De begrooting van de Godshuizen, waarvan de Raad maar een uittreksel of samenvatting te zien kreeg, werd deswe ge aangehouden. Natuurlijk. Dat gaat zoo maar niet! Bezoldiging bestuursleden instellingen van weldadigheid. DEN HAAG. De Minister van Binnenl. Zaken heeft betreffende de bezoldiging van bestuursleden van instellingen van weldadigheid en dergelijke een circulaire aan de gemeentebesturen doen toekomen. Naar de meening van den Minister dient het beginsel voorop te blijven staan dat bestuursleden van instellingen van philantropischen en sociaal-hygiënischen aard hun functie zonder vergoeding be- hooren te verrichten. Hij voegt hieraan echter terstond toe, dat gewaakt dient te worden tegen de voorstelling, alsof wanneer in een be paald geval wel honorarium worden ge noten, dit steeds verkeerd z,ou zijn. Doel treffende bestrijding van misstanden kan slechts plaats hebben indien geval voor geval individueel wordt onderzocht. De instellingen welke de aandacht vragen, kunnen worden onderscheiden in drie groepen, n.l.: Ie. instellingen welke overheids-sub- sidie ontvangen; 2e. instellingen welke openbare inzame lingen van gelden houden; 3e. andere instellingen. Ad. 1. Wanneer aan een gemeentebe stuur subsidie wordt verzocht, acht de Minister het gewenscht, dat dit college na nauwgezet onderzoek, met inachtne ming van de in de circulaire aangegeven richtlijnen en rekening houdend met de bijzondere omstandigheden voor ieder concreet geval zijn besluit neemt. Ad 2. Ten aanzien van deze gevallen biedt het vereischte van toestemming in gevolge Art. 15 der Armenwet of inge volge plaatselijke verordening Burg. en Weth. de gelegenheid om zich van het in deze circulaire behandelde punt reken schap te geven. De gemeentebesturen zul len zich ten deze niet zelden voor een zeer moeilijk geval gesteld zien. Eenerzijds is het de verantwoordelijkheid tegenover het publiek, anderzijds moet de noodige voor zichtigheid betracht worden om niet de belangen der hetrokken instelling en daardoor het algemeen belang te schaden. Eenheid in een aan te leggen maatstaf is ook op dit punt ten zeerste gewenscht. In het bijzonder dient voorkomen te wor den dat ten aanzien van landelijke ver- eenigingen, welke in meer dan één ge meente plegen te aollecteeren, door de verschillende gemeentebesturen niet het zelfde criterium wordt gesteld. Ad. 3. Tenslotte zijn er tal van instel lingen van den meest uiteenloop enden aard, welke noch subsidie genieten, noch door collecten of loterij geld inzamelen, maar die toch op eenigerlei wijze een zeker beroep doen op de publieke liefda digheid, welke b.v. door het rondzenden van circulaires of het aanbieden van in- teekenlijsten wordt geprikkeld. Afgezien van de gevallen waarin aan leiding bestaat voor ingrijpen van de zijde van politie of justitie, wijst de Minister op de functie welke ook ten aanzien van deze groep de Armenraad kan vervullen. Als centrale van het maatschappelijk hulpbetoon in de groote gemeenten be schikken zij over de feitelijke gegevens om de gestie der instellingen te beoordeelen en zijn de aangewezen instanties om met de besturen der instellingen vertrouwelijk de verbeteringen welke op dit gebied wan- schelijk of mogelijk zijn, te bespreken. DE A. N. W. B. DEN HAAG. H. M. de Koningin heeft aan den A N. W. B, toeristenbond voor Nederland het predicaat „Koninklijke" verleend. Naar wij vernemen zal het bestuur van den A, N. W. B. aan de eerstvolgende al- gemeene ledenvergadering voorstellen de statuten in dien zin te wijzigen, dat de naam voortaan zal luiden; „Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B.'\ DEN HAAG. De Leeuwarder boterno- teering is beden vastgesteld op f 0.55 per K.G. Op heeterdaad betrapt. ALKMAAR. De politie heeft vannacht, na door een burger te zijn gewaarschuwd, een berucht Amsterdamsch inbreker op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was in het kantoor van een distillateur aan de Baangracht in' te breken. De inbreker was juist bezig de brandkast, waarin een groot geldsbedrag aanwezig was, te forceeren. Postvlucht. AMSTERDAM. Hedenmorgen om 6.30 uur is het K. L. M. postvliegtuig Rijst- vogel met 4 passagiers aan boord van Schiphol naar Indië vertrokken. Arrestatie van twee ambtenaren. AMSTERDAM. De centrale recherche deed gisterochtend met het parket een huiszoeking bij de G.'s slagerijen, die zijn hoofdkantoor -heeft aan den Zeedijk. De man wondt er van verdacht steekpennin gen te hebben gegeven aan ambtenaren van de gemeente, waaraan hij vleesc'h leverde. Een groot deel van de boekhou ding is in beslag genomen en de slager gearresteerd. Na verfoor heeft hij toege geven gedurende een reeks van jaren steekpenningen te hebben gegeven. Sedert ©enige maanden ec'hter is hij de leverantie aan de gemeente kwijt. Vanmorgen zijn de 2 betrokken gemeen te-ambtenaren gearresteerd. Een er van bekleedt 'n leidende functie bij de inkoop- centrale voor vleesch, doch heeft nu ziek teverlof, de andere is gepensioneerd. Beiden zouden aanvankelijk kleine be dragen hebben aangenomen, later zouden deze sommen zijn opgeloopen tot f 100 p. maand. Overstrooming in Bulgarije. SOFIA. In vele deelen van Zuid-Bul- garije en speciaal in de stad Haskowo zijn door het hooge water vele 'huizen wegge spoeld en andere zoo zwaar beschadigd, dat zij ontruimd moesten worden. Studentenstaking. PARIJS. Bijna alle studenten in de medicijnen aan de Fransche universitei ten zullen beden een 24-urige proteststa king 'beginnen om te protesteeren tegen het teveel aan buitenlandsChe medici in Frankrijk. Koude in Spanje. MADRID. De vorst in Spanje duurt nog steeds voort en heeft reeds vele slacht offers gemaakt. Sneeuw in Marokko. PARIJS. Uit Marakesch wordt ge meld, dat 4 autobussen met inboorlingen in de pas van Tin Tïnschka sedert twee dagen zijn ingesneeuwd. Van de 100 pas sagiers zijn er 7 a 8 omgekomen. Een 'hulp-expeditie is onderweg. LONDEN. Op het Britsche eiland Sint Christopher, dat tot de Noordelijke eilan den van de kleine Antillen behoort, tracht te een groote menschenmenigte arbeiders tot staking aan te zetten. De politie moest tot handhaving van de orde van vuurwa pens gebruik maken, waarbij 9 personen werden gedood. Binnenkort zullen wellicht in de meeste gemeenten comité's worden opge richt tot het inzamelen van gelden ten behoeve van het Koningin-Moeder herden kingsfonds (voor on- en minvermogende t.b.c.-patienten). Berichten omtrent de vorming van deze comité's en later van de ingezamelde gelden nemen we alleen Op, als- ze ons belangeloos worden toegezond en. De kleine advertentiën, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bij vooruitbetaling. MIDDELBURG, 31 Januari 1935. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. Kroon- erwten f9.50f9.80, Schokkers f 11.50 f 11.90, Ronde bruine boonen f 19f 21, Witte boonen f 19f20.25. Aangevoerd door boerinnen: Boter f 0.76, Kipeieren f3, Poelje-eieren f2.25, Eendeie ren f3.50. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0.75, Kipeieren f2.90, Poelje-eieren f2.25. Part. prijs: Boter f 0.83%, Kipeieren f 4, Poelje-eieren f3.25, Eendeieren f4.50. Veilingsvereeniging Walcheren: Aan voer 22.000 eieren. Prijzen kipeieren: 5052 K.G. f2.20— f2.24, 52—54 K.G. f2.36, 54—56 K.G. f2.33 12.36, 56-58 K.G. f2.37—£2.47, 58-60 K.G. f 2.51—f 2.62, 00-62 K.G. f2.02-f2.09, 64—66 K.G. f2.84, 66-68 K.G. f3.07. Bruine: 50—52 K.G. f2.28, 58—60 K.G. f2.55, 60-62 K.G. f 2,71—f 2.72. Eendeieren f2.63. MIDDELBURG, 29 Jan. 1035. Op de vel. ling deden: Spruiten 7—16, Witlof 12— 17, Schorseneeren 12, Koolrapen 1—2,5, Wijnpeën 1—2,5, Uien 1-3,5,, Rode kool 14,5, Gele kool 2—4, Bruine boonen 12 ct., Sla 32, Molsla 10, Veldsla 8—27, Poste lein 11—14 ct., alles per K.G. Rapen 2—3, Prei 2—10, Selderie 1—4,5, ct., alles per bos. Savoye kool 2—5, Roode kool 26, Boere kool 1—3, Bloemkool 2 10 ct., alles per stuk. Bloemen: Crocus 5, Cyclamen 21—22 ct., beiden per pot. KAPELLE. Veiling van 30 Jan. Ap pels: Ermgaard 1724, Hall. zoet 17, Pe ren: Gieser Wildeman 714, kleiperen 514, Brederode 712, winterlouwtjes 57 ct. p. k.g. Diversen: Witlof 410, spruiten 911, kroten 1 ct. alles per K.G.; boerenkool 2, knolselderie 0.701.30 ct. beide p. 100 st.; honing 3031 ct. p. flacon; kipeieren 2.803 gld. p. 100 st. THOLEN. Uienveiling van Woensdag 30 Jan. 1935. Veilingsvereeniging „Do Eendracht". Gewone Rijnsburgers 3.24, Gewone bruine 3.Drielingen 1.27, Picklers 2.45, Stekuien 1.19. Aanvoer 15000 Kg. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers lieden 165 166Vs 2934 29 225 228 84 86 3134 3034 H. V. A. Ned. Hand. Mij. Philipslampen Unilever A. K. U Amsterdam Rubber 96 971/* Kon. Olie 143 144 Deli Mij. 13034 13334 Scheepvaart Unie 31 Va 3134 4 pet. Nederland 1934 10134 lOlVs 4 pet. Ned.-Indië 1934 10134 101a/i. U.S. Steel 22 2234 Anaconda Copper 6 6%» Beth. Steel 177/e 18Va Shell Union 43/s 43/* De beleggingsmarkt blijft voor het 3Va pet. rentetype goed gevraagd. 334 pot. Noord-Holland en 3Va pet. Zuid-Holland waren respectievelijk 98 en 99 pet. bie den. Ofschoon de ondertoon der aandee- lenmarkt wat beter was dan gisteren war ren de koersen niet veel hooger. Alleen Philipslampen konden een koers-avans van enkele procenten boeken. Wisselkoersen. Amsterdam, 31 Jan., 2.30 u. Londen 7.24Va—7.2534. Berlijn 59.63—59.67. Parijs 9.7234—9.7734. Brussel 34.4634.51. New-York 1.483/s—1.49Va. GOES. Geboren: Johanna D'ina, d. v. Marinus de Bat en Cornelia Helena van Iwaarden. Van 21—26 Jan. 1935. WEMELD'INGE. Overleden: Steven, 10 dagen, z. v. A. van de Guchte en A. van Staalen. WIJ HEBBEN RECHT. Wij lezen in onze dagen in verschil lende politieke programma's van een recht van den burger op de overheid, of zooals men dan zegt: op den staat. Allereerst van een recht. De mensch heeft, zoo zegt men, recht op een mensch- waardig bestaan. Als hij dat niet heeft, moet de staat hom dat verschaffen. D'e mensch herft recht op arbeid, en als hij geen arbeid heeft, moet de over heid hem dat geven. De mensch heef' recht op een gezond bedrijfsleven. Als dat niet wil moet de overheid het bedrijfsleven steunen. De mensch heeft recht op alles. En als hij niet krijgT, waarop hij recht heeft, wendt hij zich tot den staat, tot de regee ring. Geeft die niet, dan wordt zij in ge breke gesteld. En dan komen de dema gogen en zeggen: kies ons nu maar; wij maken dat wol in orde. De mensch Leeft ook recht op een goed ingerichte maatschappij. Een maat schappij waarin allen het goed hebben. Als zulke maatschappij er niet is, is dat haar eigen schuld Zij moet omvergewor pen worden en wij maken een nieuwe maatschappij. Dat zijn de klanken, zegt onze „N. Pr. Gr. Crt", van den revolutionairen mensch. Recht op welvaart, recht op arbeid, recht op steun, recht op een bepaald loon, hoog genoeg om er goed van te leven, récht op pensioen enz. En als „men" den mensch dat alles niet geeft, dan zal hij het nemen. Nemen, van wien? Wel van een andere maat schappij en van esn anderen staat. De mensch heeft recht op alles. Schuld heeft hij niet. Het is merkwaardig, dat zelfs bij men- schen, die zeggen in de Schrift te geloo- ven, dit) spreken van recht wordt gevon den. Het is een vreoselijk spreken. Het is een brutaal ingaan tegen het Woord Gods. Het is loochening van de zonde. Het is de vuist ballen tegen den Aller-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3