Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. WEEK-AB Wetensc ■chll bestaat en dat het Juist dit verschil is, dat zoovele staaterechtleeraars het ver werpen van een begrooting om redenen daarbuiten gelegen heeft doen afkeuren. Zoo schrijft Buys: „De begrooting vaststellen is de wet uitvoeren, en wie die uitvoering weigert om redenen, welke niet in de voorgestelde begrootingen zelve hare rechtvaardiging vinden, wordt weerspannig aan de wet, hij heete volksvertegenwoordiger of poli- tie-agent. Het motief, dat tot de weige ring aanleiding geeft, de begeerte om dwang uit te oefenen tegen over de Kroon, kan slechts strekken om aan een onwettig middel een even onwettig doel toe te voegen." De spatiëering in deze regelen is van ons. In de verwerping van een begrooting „om redenen daarbuiten gelegen" d.w.z. alzóó dat de minister niet met succes met een andere begrooting kan terugkomen, ligt d w a n g op de Kroon om den minis ter te ontslaan. Want zonder begrooting kan men niet regeeren. In de verwerping van een gewone wet ligt zulk een dwang niet. Want zonder een wijziging in den rechtstoestand hetgeen de strekking is van een gewone wet kan men wèl regeeren. Of een minister aan de verwerping van een gewone wet een ontslagaanvraag wil verbinden, is een vraag, die hem aan gaat. Niemand dwingt hem er toe. Bij menig „belangrijk wetsontwerp" is het dan ook niet geschied. Zoo b.v. niet bij de verwerping van de Ongevallenwet van minister Lely; bij de verwerping van de Bakkerswet van minister Talma; zelfs bij de verwerping van één der ontwerpen tot Grondwetsherziening van minister Ruys. In de gevallen waarin het wél gebeurt, omdat de minister zonder de door hem beoogde wijziging in den rechtstoestand de verantwoordelijkheid meent niet lan ger te kunnen dragen, is zulks natuur lijk volkomen te eerbiedigen. Maar zijn aftreden is dan een vrijwillige daad, een gevolg van zijn staatkundige opvatting. Zijn aftreden is dan niet beoogd, laat staan afgedwongen door de Kamer. Ge woonlijk heeft zij hem zelfs dringend ver zocht, geen politieke gevolgen aan een eventueel ongunstig votum te verbinden, d.w.z. de portefeuillekwestie n i e t te stel len. Doet hij dit toch, en meent de Kamer niettemin haar gevoelen over het wets ontwerp waarover zij volgens de grondwet te oordeelen heeft, niet te mogen wijzigen, dan is zijn heen gaan een daad, die te zijner verantwoor ding komt, een verantwoordelijkheid, die hij trouwens in den regel gaarne op zich zal nemen. Men kan het geval vergelijken met het aftreden van een minister wegens ver schil van gevoelen met zijn ambtgenoo- ten. Toen in 1917 minister van Gijn om een zoodanig verschil aftrad, was er niet sprake van een dwang op de Kroon om den minister van financiën te ontslaan, maar van een vrijwillig terugtreden van dien minister, omdat verdere vruchtbare samenwerking met andere bevoegde in stanties, met wie hij op samenwerking aangewezen was, hem niet mogelijk scheen. Of die bevoegde instanties de ambtgenooten of de Kamers zijn, maakt ten dezen geen verschil. Heel anders staat de zaak bij een ver werping van een begrooting om redenen daarbuiten gelegen. Hier is het aftreden van den minister het d o e 1, en het auto matisch uitvloeisel van de ver werping. Zelfs wordt de portefeuillekwes tie daarbij niet gesteld, omdat van een eigen beslissing van den minister na de verwerping geen sprake meer is. Niet de inhoud van het begrootingsontwerp, maar de bewindsman wordt „ver worpen". Dit is de dwang, uitgeoefend op de Kroon. „Een anecdote". In een artikelenserie van den defensie medewerker van de „N. Rott. Gr.t" over „Lloyd George en de generaals" in den oorlog 1914'1918 vonden wij het volgen de verhaal. Een anecdotel Ik ontmoette bij den En- gclschen gezant eenmaal den „naval-air- force" officier die hierbij de leiding had. Hjj vertelde me van zijn trots, toen later de burgemeester van Brugge ihem lof had gebracht voor de kranige vliegers, die nimmer het doel hadden gemist en nooit de stad hadden getroffen. Opeens flitsten me de aanslagen door het hoofd, die vlie gers z.g. bij vergissing op GoesenZie- v i k z e e hadden gericht. Hij ontstelde piet het minst en vertelde met sohelm- scben lach: „Dat vertelden we u maar; maar ik deed het opzettelijk, omdat u zand en grint vervoerde door het kanaal van Hansweert, ziet u". Misschien herinnert men zich (aldus „de Tijd") dat deze anecdote nogal wat schade aanrichtte, en dat er zelfs per soonlijke ongelukken te betreuren waren bij dit grapje. Maar natuurlijk, de Engel- schen hadden er teveel belang bij, dat de Dtiitschers geen zand en grint kregen, om hun pillendoozen te bouwen, niet waar? En dan tellen neutraliteitsverdragen en burgera van bevriende landen niet zoo zeer. Wie sprak er ook weer over „vodjes papier"? Een gift voor de armen van Veere. De bekende schrijver dr Hendrik Wil lem van Loon, die thans in Amerika ver toeft. doch de laatste jaren ook geruimen tijd in Veere woonde, heeft bericht, dat hij tot zijn spijt in December j.I. niet bij de ingebruikneming van het gerestau reerde stadhuis aanwezig kon zijn. Zijn groote belangstelling voor Veere toonde hij door het zenden van een belangrijk bedrag voor de armen in de gemeente. Middelburg. De candidaatstelling voor den gemeenteraad is bepaald op 14 Mei De stemmingsdag is thans door B. en W. vastgesteld op Woensdag 19 Juni. Het schijnt in de bedoeling te liggen de gemeentebegrooting 1935 op Woens dag 13 Fehr. door den Raad te doen be handelen. Een kranige grijsaard. Hedenmorgen is Middelburg bezocht door den heer J. van Heezen uit Enkhuizen, een stoeren 95-jarige. Deze oude heer had het verlangen te kennen gegeven, toen hij 95 werd, toch ook nog eens te mogen vliegen. De K.L.M. is daarin tegemoet gekomen en heeft den heer van Heezen een vliegtocht AmsterdamVlissingen aangeboden. Gaarne is deze uitnoodiging aangenomen en hedenmorgen kwam de heer van Heezen met een verslaggever van „De Standaard", van welk blad hij de oudste lezer is, op het vliegveld te Vlissingen aan en bracht een bezoek aan de Middelburgsche markt. O.a. heeft de heer van Heezen een bezoek gebracht aan het Stadhuis en daar met groote be langstelling kennis genomen van wat dit gebouw en inzonderheid de oudheids kamer, aan belangrijks biedt. Vooral voor smeedwerk had de heer van Heezen be langstelling. De burgemeester noodigde den heer van Heezen met zijn gezelschap in zijn kamer en onder het genot van een kopje koffie heeft de oude heer van zijn ervaringen kunnen vertellen. Ook de weg terug naar Amsterdam ging weei door de lucht. Kinderzorg. Nadat de vele le den en belangstellenden, die gekomen wa ren om de opening van het gymnastiek lokaal en de officieele ingebruikneming van de centrale verwarming in de stich ting Kinderzorg bij te wonen, een plaats hadden gevonden in de voor deze gelegen heid met palmen en bloemstukken ver sierde gymnastiekzaal, opende de voor zitter, Ds D. J. Vossers uit Vlissingen de bijeenkomst. Spr. ging, nadat de vergadering Gezang 2 1 gezongen had, voor in gebed en sprak daarna een welkomstwoord in het bijlzander tot jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin, en mevrouw Quarles van Ufford, mr A. van der Hoop, president kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, voorts tot allen, die op eenigerlei wijze met den bouw van gymnastieklokaal en centrale verwarming in betrekking staan. Vervolgens gaf de voorzitter een kort overzicht van de in het afgeloopen jaar verrichte werkzaamheden. Hij gedacht met groote dankbaarheid het echtpaar Blumde Niet, die het bestuur van Kin derzorg door hun vorstelijke gift in staat hebben gesteld de verschillende werk zaamheden te doen verrichten, en ter wier nagedachtenis de reeds vermelde steen in de vestibule is aangebracht. Spr. dankte Ir W. G. Kool, den architect, den heer A. de Bruyne te Goes, en den aan nemer den heer G. H. H. Wisse te Zaam- slag, en ten slotte tot de N.V. Centrale Verwarmingsmaatschappij te Rotterdam, in samenwerking met de N.V. Stookin- dustrie te Amsterdam voor het verrichten van hun taak. Bovenal willen wij, zeide spi\, op dezen dag dank brengen aan den Heer onzen God, omdat wij in alles, wat hier tot stand is gekomen, zijn goedertierenheid hebben gezien. Jaren achtereen heeft Kinderzorg met de grootste moeilijkheden te kampen gehad, maar nu is er groote dank baarheid in onze harten. Wij zien daarin de liefdevolle, zorgende hand van onzen God. Wij zeggen met den Psalmdichter: „De Heer heeft groote dingen bij ons ge daan; dies zijn wij verheugd". Na dit openingswoord van Ds Vossers, heeft Ir Kool enkele technische bijzonder heden over den aanleg van de centrale verwarming en den bouw van het ketel huis gegeven. De Commissaris der Koningin, jhr mr Quarles van Ufford, sprak vervolgens een woord van hartelijken gelukwensch tot het bestuur, met de vervulling van lang gekoesterde wenschen. Spr. uitte de hoop, dat al deze verbeteringen, die zoo prach tig zijtn uitgevoerd, zullen medewerken tot het geestelijk en lichamelijk heil van de kinderen, die aan de zorgen der vereeni- ging zijn toevertrouwd. De heer A. de Bruyne, architect, bracht in hartelijke bewoordingen dank aan het bestuur, in het bijzonder aan den pen ningmeester, ds J. de Vries, aan Ir Kool, aan den aannemer, en aan de directie voor de aangename wijlze, waarop zij in alles zijn tegemoet gekomen. Na het zingen van Gezang 194 1, ging Ds P. J. F. van Voorst Vader voor in dankgebed en sloot ds Vossers de bijeen komst Nadat de thee was aangeboden, hebben alle aanwezigen met groote belangstel ling de verbeteringen in oogenschouw genomen. Vlissingen. Mej. J. Minnaard, assistente bij de openbare leeszaal en bibliotheek alhier, is benoemd tot bibliothecaresse te Dordrecht en tot assistente alhier is be noemd mej. J. Daane te Rotterdam. Goes. Door de overplaatsing van vele spoorwegmenschen wat in verband staat met de opheffing van de locaal- spoor staan thans vele huizen in de Violenstraat leeg. We telden er dezer dagen niet minder dan zeven. Ook dit zal voor de gemeente wel weer een in direct nadeel beteekenen. Ons wordt plaats gevraagd voor het volgende: Zoo&ls reeds op vsrtchillende manieren is bekend gemaakt, is in ons land een comité gevormd tot stichting van een Koningin-Moeder herdenkingsfonds. Dit fonds heeft de bedoeling steun te verlee- nen aan on- en minvermogende tuber culoselijders. De t. b. c.-commissie dezer gemeente heeft graag gevolg gegeven aan de uit noodiging een plaatselijk comité te vor men, waarvan de burgemeester Mr R. van Dusseldorp bereid was het eere-voorzitter- schap te aanvaarden. Dat comité in zijn geheel bestaat uit de dames Mevr. Flink, Mevr. Verwer en Zuster Ten Hoeve en de heeren I. Wessel, P. Crucq, A. de Lange, A. M. Simons, I. Gunst, A. J. Potter en Ds P. J. Steinz. Het plan is te collecteeren met in- teekenlijsten. Het zal wel niet noodig zijn, die collecte aan te bevelen. Velen hoorden de korte rede van den minister van Sociale Zaken, Prof. Dr Slotemaker de Bruïne en we weten hoe juist in deze tijden van maatschappelijken nood het gevaar van meerdere verbreiding der jam merlijke volksziekte, de t.b.c., naar alle kanten dreigt. We rekenen dan ook op aller medewer king, mede daarom, omdat het werk der t.b.c.-bestrijding in onze gemeente al velen ten zegen is geweest en nog steeds is. Driewegen. Tot kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd dhr J. Moerdijk. Hansweert. Brand. Gisternamiddag omstreeks kwart over drie brak brand uit in de woning van dhr Ch. v. d. Borght. De brandweer was spoedig ter plaatse en was den brand na korten tijd meester. De woonkamer brandde echter geheel uit. Er is veel waterschade. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Nieuwdorp. Gisteravond hield de ver- eeniging van varkenshouders „Onder linge Hulp" alhier, haar jaarvergadering. Van de 134 leden waren er 32 aanwezig. Over het afgeloopen boekjaar werd uit gekeerd voor gestorven of afgemaakte varkens f177. De rekening van den pen ningmeester sloot met een batig saldo van f 67.29. Inkomsten f 506.95, uitgaven f 439.66. De beide aftredende bestuurs leden H. Goedegebure en C. Wiskerke werden herkozen. St. Maartensdijk. De gemeenteraad heeft in de Maandag gehouden spoedeischende vergadering besloten tot aankoop van 20.000 straatkeien en 50.000 klinkers. In verband hiermede werd besloten tot het aangaan van een geldleening ad f3000, rente 4 Serooskerke (W.). De afdeeling van den Chr. Landarbeidersbond alhier kwam in jaarvergadering bijeen onder leiding van den voorz. dhr G. Sturm Jz. Aanwe zig 51 leden en de burgemeester. In 1934 zijn twee leden toegetreden en 6 leden hebben bedankt, zoodat thans de afd. 72 leden telt. Van enkele personen, die het contract niet naleefden is kennis gegeven aan het hoofdbestuur. Het financieel verslag over '34 meldt een batig saldo. Door het eere-lid dhr J. Schout Wz. werd een humoristische voor dracht gehouden. Het bestuurslid Adr. Wijkhuis werd herkozen. Gekozen in de plaats van den heer J. v. Keulen, die zich niet her kiesbaar stelde, dhr M. van Keulen. Biggekerke. Woensdagavond hield de vereen, voor Geref. Schoolonderwijs haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de vereen, dit jaar op financieel gebied niet gelukkig was geweest, zoodat de boeken moesten worden afgesloten met een tekort van ruim f 100. Het aftredend bestuurslid dhr J. Lam port werd herkozen. Het hoofd der school dhr A. Janse bracht hierop verslag uit over het schooljaar 1934. Uit dit verslag bleek dat het aantal leerlingen 44 be draagt. De nieuwe spelling is op de school nog niet ingevoerd. Verschillende maat regelen der regeering zijn dit jaar op schoolgebied genomen of staan genomen te worden. Hierover werd een breede toe lichting gegeven. Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht om de rente der obli gaties met Yt pet. te verlagen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Wateringen, H. J. Groenewegen, cand. te Loosduinen. St.-Philipsland. Tot tijdelijk hoofd der O.L. School no. 1 alhier is benoemd dihr L. J. Heijboer van Rilland-Bath. Prof. DrH. Burger. De gemeen teraad van Amsterdam heeft eervol ont slag verleend aan Prof. Dr H. Burger, als gewoon hoogleeraar aan de gemeente-uni versiteit CONCENTRATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN. De flnancieele consequenties. Onze „Rotterdammer" vestigt in een beschouwing over de concentratie van bijzondere soholen in 't bijzonder de aan dacht op de financieele moeilijkheden, welke aan de zaak verbonden zitten. Moei lijkheden, die voor een groot deel vast liggen in de onzekerheid, waarin men ver keert omtrent de houding der Regeering t.o.v. de waarden welke dn gebouwen, waarborgsommen, obligatieleeningen, enz. verankerd liggen. Zeker, er is een uitspraak van den Minister, dat men deswege niet bevreesd behoeft te zijn; en in de Memorie van Ant woord op bet V. V. der Eerste Kamer kan men lezen, dat er wettelijke maatregelen zullen genomen moeten worden t.o.v. de financieele gevolgen der concentratie. Maar wat uitblijft ,is een concrete toezegging van den Minister, waar uit men concludeeTen kan, of de concen tratie, waartoe men in beginsel bereid was, kan doorgezet worden. Wij zeggen 'dit niet in het vage: er zijn schoolbesturen gereed tot handelen, maar zij durven niet voort varen. De redactie heeft zioh nu gewend tot Minister Marohant zelf. „Ook nu beriep deze zioh op zijn alge- meene verzekering: geen vrees, dat komt wel in orde. Maar wij willen gaarne wat meer hoo- ren en vroegen of er een wetsontwerp te verwachten is, waarin de bedoelde voor zieningen geregeld zijn. 's Ministers ant woord luidde„Zoodra het noodig blijkt, dien ik zulk een ontwerp in". Welnu, op grond van ons onderzoek mogen wij den Minister met den meesten naidruk verzekeren: die noodzaak is er reeds; wij verwijzen slechts naar de hier boven genoemde plannen van schoolbe sturen, die wachten op zekerheden. Er is echter meer. Wij hebben den Min. ook andere feiten medegedeeld (bijv. het terugvragen van hun geld door obligatie houders, die ongerust zijn over den finan- cieelen afloop) en aan Z.Exc. gevraagd „Is het U niet mogelijk, binnenkort in een of anderen vorm te publiceeren, welke maatregelen U zic'h voorstelt te nemen De Minister antwoordde„ik zal deze zaak overwegen en zulk een vorm zoe ken". (Het woord „binnenkort" kwam ons van de lippen, omdat de vraag reeds sedert October j.I. op antwoord wacht). Nu leze men in des Ministers antwoord nodh de bekende al'gemeene kluitje-in-'t- riet ©atz, noch de belofte van een omme gaande afdoening tot aller onmiddellijke en volkomen tevredenheid. Wij hebben reden om te verwachten, dat dit Minis terieel e woord zeer binnenkort zal inge lost worden. Want en dit worde met ernst den Minister gezegd het offer dat gij vraagt, zal gebracht kunnen worden, ook naar mate blijkt dat de financieele consequen ties aanvaard worden door de overheid, die ze vraagt. De ideëele consökwenties zijn grooter en in menig geval zóó groot, dat men de concentratie niet kan door trekken. Waar 'dit wel kan, wacht men." Geheime distilleerder ij. Gistermiddag heeft de Amsterdamsche recherche met assistentie van een kom mies der belastingen, te Muiden een in val gedaan bij G. J. du P. te Muiderberg, die verdacht werd een geheime distilleer- inrichting te hebben. Inderdaad heeft men een volledige inrichting gevonden. Deze is met vijf mandflesschen in beslag ge nomen. Pseudo belastingambte naar gearresteerd. Een oplichter is in de gemeente Klimmen in de val ge- loopen. B. uit Schaesberg vervoegde zich bij een ouden man V. te Klimmen en diende zich als belastingambtenaar aan. De oude man zou nog een groot bedrag aan navordering voor de inkomstenbelas ting hebben te betalen en deswege wor den vervolgd. De man liet zich bepraten en gaf drie honderd gulden af, om daarmee een ver volging af te koopen. Toch vertrouwde de oude man het ge val niet en waarschuwde de marechaus see, die toevallig op den weg passeerde. Het is deze gelukt, den pseudo-ambte- naar bij achtervolging te arresteeren. Het bedrag werd in beslag genomen, terwijl de oplichter is ingesloten. Voerman door eigen kar overreden. Toen de landbouwer F., oud 24 jaar, met een mestkar, met twee paarden bespannen, te Berg en Terblij van de boerderij naar het land reed, wer den plotseling de paarden schichtig, zoo dat F. van den wagen viel, "juist voor het rad. Het gevolg was, dat de zwaar beladen kar over het lichaam reed. Dit geschiedde juist voor de ouderlijke wo ning. Spoedig nadat de ongelukkige hier was binnengedragen, overleed hij. Doodelijk ongeluk bij het slachten. Gisterenmiddag heeft te Middelharnis bij het slachten van var kens een doodelijk ongeluk plaats gehad. Terwijl de 20-jarige slager v. d. V. het slachtmasker tot ontploffing wilde bren gen, is door nog onopgehelderde oorzaak het schot te vroeg afgegaan, zoodat V. in de halsstreek werd getroffen. Enkele oogenblikken later stierf hij. Hij was ge huwd en vader van een kind. Timmerfabriek afgebrand. Te Sittard is brand uitgebroken in de twee verdiepingen hooge timmerfabriek van den heer Jac. Willems. Omstreeks kwart voor twaalf bemerk ten de buren, toen de eigenaar even afwezig was, dat in de houten timmer fabriek brand was uitgebroken, waar schijnlijk door een ontploffing van de kachel, die daar brandde. De brandweer werd direct gewaarschuwd, die eenige oogenblikken later verscheen. Het vuur, dat in het houten gebouw gretig voedsel vond, breidde zich snel uit, doch werd spoedig met drie stralen water bestreden. In het begin moest de brandweer haar arbeidsveld beperken tot de woonhuizen om uitbreiding van het vuur te voorko men, doch even later kon tot het blus- schen van het bijna geheel uitgebrande gebouw worden overgegaan. De inven taris, zijnde voorradige meubelen, hout en gereedschappen, bleek geheel een prooi der vlammen te zijn geworden. Van de fabriek bleven nog slechts drie wanden Btaan, terwijl het dak grootendeels ver nield werd. Verzekering dekt de schade. M DE ZUIVELPOLITJEK VAN DE REGEERING. Een brief van minister Steenberghe. Eenigen tijd geleden hebben diverse or ganisaties aan den minister van oecono- mische zaken een uitvoerigen brief ge richt, bevattende opmerkingen met be trekking tot de door genoemden minister genomen maatregelen ten behoeve van de Nederlandsche zuivel- en vleeschpositie. Thans heeft de minister dezen brief be antwoord. De minister wijist er op, dat adressan ten bij de door hen geuite critiek moeten overwegen, dat de regeering zich bij het nemen van maatregelen, en dit geldt wel in het bijzonder voor de landbouwcrisis- maatregelen niet op het standpunt van een speciaal belang moet stellen, maar dat zij verplicht is, uit te gaan van het alge meen belang. Als uitgangspunt voor de door den mi nister ten behoeve van zuivel en vleesch- productie te nemen maatregelen zijn ge nomen de tellingen, welke de laatste ja ren zijn verricht. In het adres is de juist heid dier tellingen aangevochten. Aan de hand van een aantal nieuwe gegevens, o.a. van het boekhoudbureau der Over- ijsselsche Landbouwmaatschappij, heeft echter de minister aangetoond., dat de verhoudingen in de op grond van de tel lingen gegeven cijfers juist zijn weerge geven en dat inderdaad deze de vrees voor een toenemende stijging van het aan tal stuks melkvee en een stijging van de melkproductie wettigen. In verband hiermede is de minister dan ook tot de overtuiging gekomen, dat het in het belang van de Nederlandsche land bouw is de hoeveelheid melk te beperken. Met afslachting en reglementeering van de teelt maatregelen welke eveneens het vorige jaar zijn genomen kan thans niet meer worden volstaan. Aan deze maatregelen moet een nieuwe maat regel verbonden worden, welke de zeker heid biedt, dat niet alleen de melkproduc tie zich niet uitbreidt, maar dat deze wordt ingekrompen. Ter voorkoming van misverstand wijst de minister er op, dat het niet in zijn bedoeling ligt, het steunbedrag over de totale hoeveelheid melk te verminderen, zoodat bij' gelijkblijvende velconsumptie in Nederland de bijslag per k.g. kan wor den verhoogd. Deze bijslag kan sneller dan de vermindering van het percentage warden verhoogd. Immers, de beperking geldt voor de geheele melkapbrengst, terwijl voor de consumptiemelk geen bij slag wordt uitgekeerd. Bij een beperking van 10 pet. zou bij de thans bestaande verhoudingen tusschen consumptie- en andere melk de uitkeering dan ook met circa 15 pet kunnen stijgen Naar aanleiding van de door adressan ten gemaakte opmerking dat aan de uit voering zeer groote bezwaren verbonden zijn, deelt de minister mede, dat hem deze volkomen bekend zijn en dat het zelfs zijn overtuiging is dat de onderhavige be perkingsmaatregel behoort tot de moei lijkste, die tot nu toe door de regeering zijn uitgevaardigd. Slechts indien de re geering op de volle steun en medewer king van de belanghebbende organisaties kan rekenen, zullen de maatregelen op de beste wijze en met de minste schade wor den uitgevoerd. Met betrekking tot de middelen, welke in het advies tot oplossing van de moei lijkheden waren aangegevenmerkt de minister op, dat hetgeen hieromtrent te berde was gebracht, hem heeft teleurge steld. Als mogelijkheid tot de oplossing was o.m. genoemd bevordering van den afzet in het binnen- en buitenland. Naar aanleiding hiervan merkt de mi nister op, dat het niet aangaat, de re geering te verwijten, dat zij de export niet voldoende heeft trachten te bevorde ren. Daar uitbreiding echter niet dan zeer langzaam kan geschieden en onder de ge geven omstandigheden nog eerder een teruggang moet worden gevreesd zelfs is het niet uitgesloten, dat in de nabije toekomst de exportmogelijkheden nog in grijpend zullen worden beperkt is het gewenscht op inperking van de productie aan te sturen. Om den afzet in het binnenland te ver- hoogen werd als middel het verplicht ver werken van melk in brood aangegeven. Om reeds eerder vermelde redenen o.a. de daarvan te verwachten niet onaanzien lijke prijsstijging van het brood kan de minister tot het opleggen van deze ver plichting niet overgaan. Tot het verlee- nen van steun aan propaganda hiervoor is de minister echter gaarne bereid. Als hoofdmiddel tot oplossing der moei lijkheden was in het advies genoemd: een verdere beperking van de margarine. De minister is van meening, dat een rigoureuze beperking van de margarine afzetgebied voor de boter op de Neder landsche markt zou vrij maken, maar dat 'dit met 'n verlaging van den boterprij's ge paard zou gaan. Het resultaat van deze maatregelen zal niet zijn een betere melk prijs. Berekeningen, door de adviseurs van den minister opgesteld, hebben nim mer melkprijsverbetering kunnen aantoo- i nen en de minister twijfelt er niet aan, of, indien berekeningen in dien geest mo gelijk zijn, hij de santen zou hebt beperking van dd in het belang vai] hoofdzaak zuive adressanten niet dat dit ook Het houder (boer). De minister me zeer uitvoerigen getoond, dat bij garine en ander| voor de melkvee! zicht ook maar terwijl daartegenl dere bedrijfsgroep legd, zeer aanzie! Met het oog hi| er de aandacht van verkeerde mJ het Nederlandschl den Nederlandse! tot gevaarlijke eif Idlers niet voorzij leiden. De mina adressanten 'n bei mede te werkeif landbouwer het jj den in dezen bij fn alle pla| ten van tigd zijn abonnemer Toonk Gisteravond is „Toonkunst", afd ding van den heeij van Oranje" geco terconcert op eeij houden dan voor! band staan met het programma, waarlijk zijn conij lijk gemaakt en Wij kunnen ons gent van hooge alles haarfijn dool offering moet get! genomen zooals kwam. Het goede| kan hem echter zijn arbeid daarij prachtig gezonger als ook door de „Nachtlied" va lied" van v. Beetl ven, dat de inhoul fende wijze werd Minder verheffen! ten wij het „Bunl ven. Muziek in d<f voordeel bevatteli| ingewijden. Toch en altsaio, beneveij koor, uitstekend van Sinding is gl wat het ToonkunI in voordrachtskul ook de bariton-sq heven strekking. „In Reading G Israël de Haan, i een „in memorial schrijver Oscar V overl. 30 Nov. 19( 2 jaar gevangen z genoemde 'beroe schreef. Wat de tc gezegd is het be zinnige opbouw zikale gedachten staan te doorgrol derniseerde motie zang „Jezus neen gen, om te versta bereik. De uitvo* aan het klavier De dames Koi Iwaarden, sopraa hebben, met den Chr. Kloosterma werk op uitnemei Verder zijn na gezongen uit het Damnation de Fa (geb. 11 Dec. 180; deze légende drai in het licht getrei kunnen presteer „Ghrist vient de dere waren sublie De sopraan-sol die zich op vorigt als een zangeres ook thans weer is voor hoogere o voordracht. Voori zicht goed merk] de Romance weer De heer Boone, geerde, bleek eei zijn. Zijn optrede een helder, zeer 1 luid en uitdrukk Met veel succes zc Wat de bariton treft, is het overl houden over zijn rakteristiek hoord ses" komt als va van zijn talenten. Het is een lof „Toonkunst" gew< zoeken van solist Hier is gebleken, elders behoeven t« taten te verkrijge: De plaatsing va het koor was mii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2