Neem 'n "AKKERTJE" EERSTE BLAD Autonomie of despotie. Buitenland. Binnenland. BIJKANTOOR MIDDELBURG. DONDERDAG 31 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 1011 Belangrijkste Nieuws, uil zoo'n nieuw handig zakdoosja bij Gevalle kou, Griep, Influenza. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw".. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 psr kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingoj» f 0,20, 1 e?se nummers 5 cent, Advsi-ieritlön 30 conï os? «egel. Inge. ,:dec snedeüeellïjgeii 00 cent per regel. Fiolne Advarterstiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f0 85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de roode pers is veel misbaar ge maakt over het optreden van Minister de Wilde tegenover het provinciaal bestuur van Noord-Holland. Van het optreden van den Minister heette het, dat het is „een grof bruskeren van het provinciaal bestuur, de brutale willekeur van den Oosterschen despoot" Wat er dan wel gebeurd is? Er is tusschen den Minister en het pro vinciaal bestuur een conflict ontstaan over de loonen en salarissen. Aan den herhaalden aandrang vanuii Den Haag om de bezoldiging van het pro vinciaal personeel meer in overeenstem ming te brengen met de rijksloonen en -salarissen werd niet voldaan. Wel werden in den loop van het vorig jaar de salarissen van het provinciaal personeel op aandrang van den Minister herzien, maar de Provinciale Staten, van oordeel dat het er met de financiën van de provincie volstrekt niet slecht voorstaat, weigerden een zoodanige ver laging in te voeren als den Minister noodzakelijk scheen. Maandenlang is hierover onderhan deld. Telkens weer wisten de pro vinciale bestuurders in Noord-Holland de zaak te verschuiven en uit te stellen, tot ten slotte de Minister er genoeg van had. Waar zoo duidelijk en ondubbelzinnig uit de feiten en uit zijn gedragslijn de on wil der Staten om de vereischte mede werking te verleenen bleek, kwam de Mi nister met een Koninklijke opdracht aan Ged. Staten om de nieuwe salarisregeling overeenkomstig zijn voorschriften, binnen drie weken vast te stellen. En nu schreeuwt de roode pers moord en brand over het ruw ingrijpen van den Minister die beschuldigd wordt, de zelf standigheid der plaatselijke besturen te hebben vervangen door een despotisch stelsel van willekeur van bovenaf. Een ernstige beschuldiging van een Anti-revolutionair bewindsman. Maar een beschuldiging die er finaal naast is. Onze „Vrije Westfries" schreef in ver band met deze historie: „Al moet toegegeven worden dat de provinciale financiën er niet slecht voor staan, en dat de provinciale belastingen hier lager zijn dan in verschillende an dere provinciën, dat is geenszins te dan ken aan een buitengewoon voortreffelijk financieel beleid, maar uitsluitend aan de omstandigheid, dat Noord-Holland door Amsterdam, Haarlem en het Gooi een volkrijke en financieel krachtige pro vincie is, wier uitgaven voor wateren, wegen en dijken veel minder van de draagkracht der ingezetenen vergen dan in verschillende andere provincies het ge val is. Het verschil tusschen particuliere en piovinciale loonen bleef er even schrij nend om. Wat toch te zeggen van loonen voor dienstboden en keukenmeiden van f 30 tot f 37 per week, in een tijd dat volwaardige aibeiders in den tuinbouw met f 15 per week naar huis gaan. Het is een schreeuwend sociaal onrecht om belasting te heffen van onze arme tuinders teneinde dergelijke loonen te be talen. De Anti-Revolutionaire fractie in de Staten heeft tegen dit onrecht geprotes teerd, nadrukkelijk en bij herhaling. Tevergeefs echter. De „democratische" meerderheid hoe durft men het woord in dit verband ge bruiken? i heeft nooit willen doen wat voor democratie een eerste eisch was. Evenmin als diezelfde „democratische" meerderheid bereid was de huwende ambtenares te weren. Een droevge, anti-sociale personeels politiek voert het ..vooruitstrevende" NoordHolland. De Minister maakt nu een eind aan deze buitensporigheden." En met recht. Wij vestigen op deze historie de aan dacht omdat ze ook hier van belang is in verband met de komende Statenverkie zingen. Het financieel beleid is in ons gewest van dien aard, dat er voor een smadelijke inmenging door de Regeering geen vrees behoeft te zijn. Laten wij naar vermogen meehelpen dat het zóó blijft Er zijn sommige partijen die den mond vol hebben over democratie, terwijl ze we hebben daar reeds meer de aandacht op gevestigd door hun optreden oor zaak zijn dat de gezonde democratie ver moord wordt en dat ingrijpen van hoo- gerhand in het algemeen belang nood- kelijk is. Omdat zij kinderen ter kerke deed gaan. Te Moskou moet een vrouw terecht staan, omidat zij de 300 kinderen, die in haar pension woonden, er toe heeft ge bracht, naar de kerk te gaan, en derhalve als een „klasse-vijandin" wordt be schouwd. 'Zij had aan de kinderen verteld, dat zij in het kerkkoor zong, en hen uitgenoodigd eens naar 'haar te komen luisteren. Volgens den openbaren aanklager heeft zij edhter met voorbedachten rade het atheïstische streven der sovjets getart, en de kinderen naar de kerk gelokt, waar hun kapitalistische ideeën worden bijge bracht. De Engelsch-Fransche besprekingen. 'Omtrent de besprekingen, die Flandin en Laval te Londen zullen hebben, ver neemt 'Reuter, dat er bij voorbaat over eenstemming schijnt verzekerd te zijn tus schen Engeland en Frankrijk over de noodzakelijkheid van Duitschlands deel neming aan het Oostelijke pact. Frankrijk beeft duidelijk laten ver staan, dat indien 'Duitschl'and en Polen definitief weigeren toe te treden tot dit pact, Frankrijk zijn toevlucht zal nemen tot een defensief verbond met Sowjet- Rusland en Tsjecho-Slowakije, dat, naar men gelooft, in de oogen van Engeland, veel te eenzijdig is. Men verwacht dus, dat Engeland zijn volle gewicht in de sdhaal zal werpen ten gunste van een volledig Oostelijk verdrag. Koude en overstroomingen. Uit verschillende deelen van Europa komen nog berichten over koude en over stroomingen. In Spanje is de koude de laatste dagen aanzienlijk toegenomen en reed® zijn er talrijke slachtoffers te be treuren. In Madrid en verschillende an dere plaatsen zijn vele 'daJklooze bedelaars doodgevroren. De sinaasappelenoogst wordt met vernietiging bedreigd. In vele deelen van Zuid-Bulgarije is het door de dooi tot groote overstroomin gen gekomen. Vele huizen zijn door het water verwoest. Eenige dorpen staan ge heel onder water en zijn van de buiten wereld afgesneden. Troepen verleenen hier assistentie. In Turkije begint het water langzaam te 'zakken. Toch heersoht er nog groote nood. Stamboel is geïsoleerd en er is in geen drie dagen buitenlandsc'he post ont vangen. Socialistische interpellatie in de Belgische Kamer. In de Belgische Kamer is Woensdag, onder groote belangstelling, een begin ge maakt met de interpellatie van de socia listische afgevaardigden Vandervelde, Delattre, Dierkens en Spaak „over 'den economischen noodtoestand van het land, de toeneming van de werkeloosheid en de maatregelen, welke noodig zijn om daar aan te verhelpen." Het vuur werd geopend door den socia list Delattre, die begon met zich te be klagen over de onheusche wijze, waarop de vertegenwoordigers van de werkeloo- •zenk-assen en de gedelegeerden der arbei ders in 'het algemeen op de departemen ten worden ontvangen Dit gaf al gauw aanleiding tot talrijke interrupties. Worden geen afdoende maatregelen ge troffen, wordt de gehate nieuwe pensioen regeling der mijnwerkers niet ingetrok ken, 'dan zullen Maandag a.s., 4 Februari 100.000 mijnwerkers en misschien ook vele duizenden metaalbewerkers tot sta king overgaan. Twintig, dertig afgevaar digden schreeuwden tegelijk. De liberale oud-minister, afgevaardigde voor Bergen, interrumpeerde zonder ophouden. Allen bleken ten zeerste opgewonden te zijn. Het debat zal zeker niet voor Donder dagavond ten einde loopen. De natlonaal-soclallstlsche revolutie herdacht. Ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag der nationaal-socialistische re volutie waren gisteren te Berlijn en el ders zoowel openbare als particuliere ge bouwen en trams en bussen met vlaggen versierd. Gisterenmorgen zijn speciale diensten in verschillende kerken te Berlijn gehou den en het onderwijs in de meeste Ber- lijnsche scnolen begon met het hijschen van de vlag, waarna gemeenschappelijk een korte herdenking van de beteekenis van den 30sten Januari plaats vond. Hitier heeft een oproep uitgevaardigd aan het Dhitsche volk, waarin hij herin nert aan de beteekenis van de omwente ling, die twee jaar geleden een einde maakte aan een toestand, die sedert het einde van den wereldoorlog had geduurd. Met verheugende zelf-discipline hebben ontelbare millioenen van het Duitsche volk zich in dienst van de nieuwe idee ge steld. In den oproep zegt Hitier verder: „Ter wijl ik op 30 Januari 1933 het Duitsche volk voor de uitvoering van het eerste werkprogram vier jaar tijd vroeg, kan thans gezegd worden, dat reeds in de helft van dezen termijn meer dan 2/3 van het beloofde is ingelost. Invoer van versche visch In Italië verboden. Volgens ingekomen bericht heeft de Italiaansche Regeering met ingang van heden alle invoer van versche zeevisch in Italië verboden. Dit verbod geldt niet alleen voor de fijne soorten visch (ton gen), maar ook voor schol. Er bestaat nog een kans dat dit verbod van invoer later wordt gewijzigd in een contingen- teering van den invoer. Wanneer hiertoe wordt overgegaan is echter nog niet be kend. De reederijen die op heden aan de treilvisscherij deelnemen, zullen door dit verbod zeer zeker nadeel ondervinden, daar vooral in de laatste jaren door den visChhandel veel visch, in het bijzonder tongen, uit de markt werd genomen be stemd voor Italië. Er werden zoowel van IJmuiden als van Scheveningen uit, belangrijke zendingen naar dit land verzonden. Amerika treedt niet toe tot het internationale gerechtshof. De Ameri'kaansche senaat heeft de toe treding der Vereenigde Staten tot het Permanente Hof van Internationale Jus titie van de hand gewezen. Voor toetre ding werden 52 stemmen uitgebracht, waaronder 43 stemmen van democraten en 9 van republikeinen. Onder de 36 te genstemmers bevonden zich twintig de mocraten. De meerderheid van tweederde der stemmen welke voor de aanneming van het wetsvoorstel noodig was werd dus niet verkregen. De negatieve uitslag van de stemming is voor een deel te wijten aan de actie van de senatoren Borah en Johnson, die be toogden dat de toetreding tot het Haag- sChe Hof een voorbereidende stap was tot toetreding der Vereenigde Staten tot den Volkenbond, waardoor gevaar zou bestaan dat Amerika verwikkeld zou worden in de Europeesche aangelegenheden en zijn I vrijheid op internationaal gebied zou ver liezen. Korte Berichten. Van 19 tot 22 Maart vinden te Ber lijn civiele luchtbeschermingsoefeningen plaats en in een omvang, zooals zij in het Duitsche rijk nog niet gehouden zijn. Het gaat daarbij1 om oefeningen, waaraan de geheele bevolking, benevens alle verkeers middelen, zullen deelnemen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de laatste twee baren goud zijn gevonden van de goudzendingen, die Zaterdag tijdens een hevigen storm nabij Oisemont in het departement van de Soumie uit het vliegtuig ParijsLonden is gestort. Er waren reeds tien baren goud gevonden. Een samenzwering is in Mexico ontdekt, die door bannelingen in de V. St. zou zijn op touw gezet. i De Spaansehe president Zamora heeft gisteren twee doodvonnissen onder teekend, welke waren uitgesproken tegen 'personen, die aan den Octoberopstand van het vorig jaar hebben deelgenomen. President Roosevelt heeft gisteren onder groote belangstelling zijn drie en vijftigsten verjaardag gevierd. Een postzak, inhoudende anderhalf m'illioen franken, welke door de prefec tuur van de 'Seine naar de provincie was gezonden, is onderweg gestolen. De politie te Brugge is een dieven bende op het spoor gekomen, waartoe 11 kinderen in den ouderdom van 9 tot 15 jaar bleken te behooren. Op 19 Januari bedroeg het aantal werHoozen in Frankrijk 468.242 tegen 436.639 op 5 Januari j.l. In het vierde infanterieregiment van Sens (Fr.) is een griep-epidemie uitgebro ken, die in acht dagen tijds reeds vijf doo'den geëisCht heeft. Op het oogenblik zijn 200 man ziek. Ook uit andere deelen van Frankrijk worden griep-epidemieën gemeld. De Nederlandsch-Belgische handels besprekingen. In officieuse Belgische kringen is men naar uit Brussel gemeld wordt, niet zeer optimistisch gestemd over 'het verdere be loop van de thans weer stopgezette Ne derlandsch-Belgische handelsbesprekin gen. De steenlkolenkwestie blijft, evenals tijdens de onderhandelingen te Brussel, het groote struikelblok vormen. De positie i van België is, tengevolge van het Duit sche voorstel, de mijnen van het Saarge- bied „in natura" te betalen, sedertdien nog moeilijker geworden, daar zoodoende de BelgisChe uitvoermogelijkheden naar Frankrijk natuurlijk kleiner moeten wor den. De stemming In het Saargebied. Men schrijft uit Emmen aan de N. Rott. Crt. De afgevaardiging van Nederlandsehe burgemeesters naar het Saargebied, om daar als voorzitters van stembureaux te fungeeren, heeft voor den burgemeester van Emmen en de anti-rev. politiek in Drenthe onaangename gevolgen. Onder degenen 'die zich beschikbaar stelden, was ook bedoelde burgemeester, Mr J. L. Bouma, voorzitter van bet pro vinciale comité Drenthe der Anti-Rev. Partij. De A.R. Kiesvereeniging te Kla- zienaveen nam reeds voor Januari een motie aan, waarin de deelneming van de a.r. aan de werkzaamheden der stembu reaux werd afgekeurd, omdat deze op Zondag moesten worden verricht. Ook in de Centrale van Anti-Rev. Kiesvereni gingen in de gemewsto Emmen werd na dien zulk een motlu c-j .genomen. In een onderhoud, dat Mr Bouma na terugkomst uit het Saargebied had met een redacteur van de Emmer Courant, verklaarde hij zich op het standpunt te stellen, dat voor hem de uitnoodiging van de regeering om zich beschikbaar te stel len, opdat aan een vereerend verzoek van den Volkenbond 'kon worden voldaan, ge lijk stond met een bevel. „Het gold hier burgerlijken politiedienst en dien moet ik desnoodig ook van mijn ambtenaren ver gen op Zondagen, ook als het geldt anti- rev. ambtenaren. Wie zulken Zondags* dienst weigert, is ongeschikt voor zijn functie. En ik kan van niemand iets ver langen, dat ik zelf in gelijke omstandig heden weiger. Daarom heb i'k gemeend, de protestmoties naast mij te mogen neerleg gen". Dit betoog heeft blijkbaar weinig in druk gemaakt, want toen na de publicatie van het bedoelde persgesprek de candi- daatstelling voor de Provinciale Staten van de A.R. Centrale aan de orde kwam, werd Mr Bouma gepasseerd. Wel werd hij als lid van het centraal bestuur 'herkozen, maar dit geschiedde bij1 acclamatie, tege lijk met twee andere aftredenden. Het niet candideeren van den heer Bouma dreigt nu splitsing te brengen on der de anti-rev. want in de plaatselijke pers kondigt „een groep anti-revolutio nairen" een tegen-actie aan indien de can- didatenlijst niet wordt herzien. Wachtgelden bij de Gezondheids commissies. De minister van Sociale Zaken deelt in de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot regeling van de aan spraken op wachtgeld van de gewezen secretarissen en de gewezen ambtenaren in den zin der Ambtenarenwet-1929 in vasten en tijdelijken dienst bij de voor malige gezondheidscommissiën mede, dat Z.Exc. bij nadere overweging het voor nemen heeft, om van de te treffen wacht geldregeling uit te sluiten de secretaris sen, die op den datum van de opheffing der gezondheidscommissie een diensttijd als secretaris hadden van minder dan 5 jaar. In verband daarmede wordt de redactie van art. 1 gewijzigd. Voorts noopt de toestand der openbare geldmiddelen den minister, de voorge nomen regeling nog eenigermate te be perken. Met name stelt hij zich voor den maxi mumduur van het wachtgeld voor hen, die ten tijde van het ontslag kostwinner van een gezin waren, te stellen op 1% jaar, voor de overigen op 1 jaar, terwijl het wachtgeld met inachtneming van dien maximumduur zal worden toegekend ge durende 2 maanden, vermeerderd voor de kostwinners met 2 maanden en voor de niet-kostwinners met 1 maand voor ©lk jaar van den volbrachten diensttijd. Het wachtgeld zal bedragen 100°/o van de laatstelijk genoten bezoldiging gedurende de eerste 2 maanden, daarna voor de kost winners 70 en voor de niet-kostwinners 60 van die bezoldiging. Voor de ambtenaren bij de gezondheids commissies was die betrekking hoofdbe trekking. De billijkheid eischt, dat hun wachtgeld wordt toegekend op denzelf den voet als aan andere ambtenaren. Dreigend landbouwconflict. In het landbouwbedrijf in de dorpen Jelsum en Cornjum, bij Leeuwardeu, dreigt een ernstig landbouwconflict uit te breken. Ten einde te trachten, de par tijen tot overeenstemming te brengen, heeft de rijksbemiddelaar, de heer H. P. Bloemers, de betrokken landbouwers en de vertegenwoordigers der moderne en Christelijke landarbeidersbonden opge roepen tot een conferentie, die vandaag 31 Januari, ten gemeentehuize te Leeu warden zal plaats vinden. Binnenland. Dé Eerste Kamer over de begrootingen van Economische Zaken en Defensie. Concentratie van bijz. scholen. De Nederlandsch-Belgische handelsbe sprekingen. Minister Steenberghe over de zuivelpoli- tiek der regeering. Buitenland. De nat.-soc. revolutie in Duitschland her dacht. De Engelsch-Fransche besprekingen. Koude en overstroomingen. Amerika treedt niet toe tot het Haagsche Gerechtshof. MET INGANG VAN 1 FEBRUARI WORDT HET BIJKANTOOR VAN „DE ZEEUW" TE MIDDELBURG VER PLAATST NAAR Fa, BOEKHANDEL J. J. FANOY, LANGE BURG B 16. Fokker vraagt overheidssteun. Naar gemeld wordt, heeft de heer A. H. G. Fokker zich tot het "Werkfonds 1934 gewend mot de vraag, hem het kapitaal te verstrekken voor den bouw van een moderne vliegtuigenfabriek op Schiphol. In de oeconomische motiveering van het verzoek moet o.m. de wenschelijkheid worden betoogd, deze fabriek te maken tot de „eenheidsfabriek" van de Neder landsehe militaire en civiele luchtvaart. Honderd goedkoope treinen op komst. Naar aanleiding van een aantal ver- siprei'de geruchten heeft het „Volksblad" een onderhoud gehad met Jhr Dr C. Bee- laerts van Blokland en Dr Postumus Meyes omtrent onderscheidene onderwer pen, de spoorwegen betreffende. De heer Postumus Meyes vertelde een en ander van de zomerplannen. Een klei ne honderd goedkoope treinen zijn op komst. In het geheele land zullen deze binnenlandsche treinen met derde klas wagens rijden. De bestemmingen van de treinen zijn Alkmaar (voor een tocht naar Bergen, Bergen aan Zee en Sohoorl), Den Helder (voor een tocht naar Texel), Amsterdam Zandvoort Bad, RotterdamDen Haag, de treinen naar Zeeland en Brabant en die naar Arnhem en Nijmegen. Het ligt voorts in de bedoeling om van Juli tot en met half September goedkoope ééndaagsche retourkaarten uit te geven tegen een reductie van 50 procent, op be paalde dagen en voor die treinen die voor tien uur vertrekken en na vier uur 's mid dags weer teruggaan. Besprekingen worden nog gevoerd om trent een goedkoope verbinding met Am sterdamSchiphol en voor vervoer naar de wereldtentoonstelling te Brussel, die dezen zomer aldaar wordt gehouden. De heer Mulders van den Dienst van Exploitatie gaf een overzicht van de uit stapjes door ons land, 'die nagenoeg op dezelfde wij'ze als het vorig jaar zullen werken. Een speciale gids daarvoor zal aan de loketten van de Spoorwegen ver krijgbaar zijn, zoodra alles volledig lin kannen en kruiken is. Bovendien 'gaan ook de standaardred- zen voor kinderen weer door, waarmee men een buitengewoon succes heeft gehad verleden jaar. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat er op het haanvak Rotterdam'Hoek van Holland gestroomlijnde electrische trein- wagens in dienst genomen zullen worden. Men heeft momenteel geen andere plan nen met nieuwe wagentypes hij de Spoor wegen. HET VERWERPEN VAN EEN BEGROOTING. Tusschen oud-minister de Geer in de „Nederlander" (C.H.) en de „Avondpost" (Lib.) is een discussie gevoerd over de verwerping van een begrooting om rede nen daarbuiten gelegen. Op de opmerking van het liberale or gaan, dat het geen verschil kan zien tus schen de verwerping van een begrooting en die van een gewoon wetsontwerp ten aanzien van eventueel ontslag van be windslieden door de Kroon, antwoordt de „Nederlander", dat niettemin zulk ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1