Qkker's /CaN mdgs&oép^ esprongen handen PUROL ni WOENSDAG 30 JANUARI 1335 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 102 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. -M-, .«AJ i. IMIfll ÜJLL.U IM -1 ,3 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 par kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vliseingen f 0,20. Lcsse nummers 5 cant. AdvenisntiSn 30 ceni per ragsl, Inga*,: ddsn mededeelingen 00 cent per regal. Kleine Adveitentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. DE BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Voorloopig Verslag Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van waterstaat voor 1935. Volgens verscheidene leden valt een zekere stroefheid van de zijde van het depart, van waterstaat niet te miskennen bij de behandeling van de zaken Andere leden maakten er aanmerking op, dat ingenieurs van het werkfonds er bij gemeentebesturen op aandringen, de uitvoering van sommige hunner openbare werken onder dit fonds te brengen, en dat, als de gemeentebesturen hierin be willigen, nader wordt geëischt, dat voor die werken allereerst worden besteed de daarvoor op de gemeentebegrooting ge voteerde gelden en aanvankelijk niets uit het fonds. Verscheidene leden betreurden het standpunt der regeering nopens toepas sing van collectieve arbeidscontracten bij rijkswerken. Dit betoog vond bestrijding bij andere leden, die toepassing van collectieve ar beidscontracten biji Rijksbestekken lijn recht in strijd vonden met de verlaging van den levensstandaard, door de regee ring beoogd. De zeer gereserveerde houding inzake de plannen tot verbetering der afwate ring en van de vaarwegen in westelijk N. Brabant had verscheidene leden teleurge steld. Volgens andere leden worden daar te grootsche plannen gemaakt. In de oorspronkelijke begrooting van het (opgeheven) wegenfonds voor 1935 was nog gerekend op een bijdrage van 6 ton uit de algemeene middelen en vroe ger was dit bedrag nog gefixeerd op 45 millioen. In de waterstaatsbegrooting wordt zulk een bijdrage niet meer aange troffen. Maar heeft het wegverkeer op dit bedrag niet ten volle een moreel recht? Verscheidene leden vroegen, of de re geering niet iets kan doen tegen uitingen van verdwazing als hij! de huldiging van de „Uiver"-bemanning na de vlucht naar Australië.. De prestaties en organisatie der K. L. M. hoog waardeerende en over tuigd dat de bemanning zeer lofwaardig haar plicht heeft vervuld, meenden zij toch, dat de huldiging soberder en een voudiger had kunnen geschieden. Verscheidene leden betreurden, dat veertien Douglas-machines in Amerika zijn besteld. De Nederlandsche industrie kan zulke orders zeer goed gebruiken. Eenige leden vroegen, waarom de deug delijkheid van de ïheseltractie niet eerst proefondervindelijk is vastgesteld. Welke schade hebben de spoorwegen in dit ver band geleden? Wanneer wordt de Diesel- tractie hersteld? Eenige leden betoogden, dat de ver plichting, door de regeering van 1903 met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden van 't spoorwegpersoneel tegenover de Twee de Kamer op zich genomen, met een be roep op de gewijzigde verhouding tus- schen Staat en spoorwegen niet kan wor den ongedaan gemaakt. Deze leden meenden, dat verband moet bestaan tusschen de loonen bij het rijk en bij de spoorwegen. Verscheidene leden meenden, dat de spoorwegtarieven voor personen, goede ren en bagage den algemeenen tendenz van prijsverlaging moeten volgen. Eenige leden wezen op het groote aan tal ongelukken .oip onbewaakte spoorweg overgangen. Zij drongen aan op beveili ging, gelijik voorheen het geval was. Volgens andere leden moeten niet alle overwegen opnieuw worden bewaakt, maar is men te ver gegaan. Verscheidene leden hadden met onge rustheid kennis genomen van de h.i. wei nig afdoende argumenten, waarmede vol strekte ontholuding inzake verbetering van de verkeersmagelijkheden tusschen Z.-Vlaanderen en Westelijk N.-Brabant wordt verdedigd. Tenslotte werden met aandrang de be langen van het mijnbedrijf, dat gewichtig en goed uitgerust is, der regeering aanbe volen, mede omdat verdere moeilijkheden in het bedrijf plaatselijk ernstige gevol gen met zich zouden brengen. DE BEGROOTING VAN FINANCIEN. Voorloopig Verslag Eerste Kamer. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Financiën antieenen wij1: Enkele leden stelden de vraag of de uit spraak der regeering, dat verdere belas- tingverhooging uitgesloten is, thans wer kelijk haar laatste woord moet zijn. Een verhcoging van de inkomsten-bel. met b.v. 40 pet. zouden zij, gelet op den bitteren nood, waarin zoovele werkloozen verkee- ren, niet ondragelijk achten. Andere leden waren van oordeel, dat, nu naar verster king der financiën moet worden gezocht, deze, zij het tijdelijk, zou zijn te vinden lin verhooging >der vermogensbelasting. Vele leden wezen op het ongewenschte verschijnsel, dat allerwege in den lande kasteelen en landhuizen worden verlaten, voornamelijk het gevolg van te hooge be lastingen. De verkoopwaarde der onroe rende goederen is in de laatste jaren in zeer sterke mate gedaald, maar daarmede wordt door den fiscus onvoldoende reke ning gehouden. Herschatting is dringend noodig. Gevraagd werd of de minister voorne mens is, verdere maatregelen te nemen tegen belasting-ontduikers. De leden, hier aan het woord, meenden dat met het oog erop opheffing van het bankgeheim noodzakelijk is. Verscheidene andere le den waarschuwden tegen dezen maat regel. Enkele leden wezen op de h.i. onpracti- sche uitvoering van de wegenbelasting en rijwielbelastingwet. Naar hun meening zou de controle kunnen geschieden door een kleiner personeel en met minder last voor het publiek. Enkele leden wezen er op, dat verschil lende fabrikanten den minister van so ciale zaken met het oog op werkbehoud hebben verzocht machinalen arbeid in si garenfabrieken te verbieden. Zij! onder steunden dit verzoek krachtig en wezen op Duitschland en Zwitserland, waar het gebruik van machines voor het maken van sigaren is verboden. Sommige leden meenden te weten, dat de medewerking der hypotheekbanken om door verlaging van de hypotheekrente de verlaging der woninghuren te bevorderen, zeer wordt belemmerd door de houding, welke de Rijksfondsen ten aanzien van de conversie van pandbrieven aannemen. Zij vroegen of de minister bereid is bieruaar een onderzoek in te stellen. vetxuu&t -e*v gje*vee&b Doos 30 en 6Qct. Bij Apoth. en Drogisten. Staat en Kerk In Duitschland. In de betrekkingen van de regeering tot de evangelische kerken is men nog niet over het doode punt heen. De belijdenis- kerk breidt baar organisatie gestadig uit maar rijksbisschop Müller blijft evenzeer in functie. Zijn aftreden thans zou tot chaotische toestanden leiden. De rijksbisschop heeft inmiddels in direct1 toegegeven, dat hij onwettige mid delen heeft aangewend en doordat hij de meeste met stille trom heeft ingetrokken, kan hij als het ware weer met schoone handen beginnen. De Duitsche christenen hooren niet langer betoogen over Noord- sohe rastheorieën, maar het Evangelie in eenvoudig en verstaanbaar Duitsch, zooals een volk dat noodig heeft, dat in grooten getale van de kerk vervreemd was. Het vooruitzicht op een verzoening is voorloopig nog vaag; al mag Müller waar schijnlijk nog op eenige actieve hulp van Hitier zelf rekenen. Communistisch propagandabureau te Boedapest ontdekt. Te Boedapest is een communistisch propagandabureau ontdekt. De drukkerij waar de biljetten" werden vervaardigd, was gevestigd in de wo ning van een dansleerares. Een groot aantal biljetten is daar in beslag genomen en de leerares is gearresteerd. De leiders van het bureau waren reeds eerder aangehouden. De vermiste goudüading teruggevonden. Het goud dat op 26 dezer tusschen Londen en Parijs uit een Engelsch vlieg tuig is gevallen, is bij het dorpje Oise- mon't in het Franscbe departement Som ma gevonden. Een boerin ontdekte gis termiddag op haar land brokstukken van een kist en verwittigde aanstonds de po litie, die uitmaakte dat het vermoedelijk overblijfselen van da kist waren, waariD zich de verdwenen goudlading had be vonden. Van bet goud zelf was aanvan- k lijk geen spoor te vinden. Pas toen men den bodem goed 75 c.M. had omge spit, vond men de eerste garen. Gister avond is het gelukt nog tien baren te vinden. Het zoeken zal bij het aanbreken van den dag worden voortgezet. Men hoopt de geheele kostbare lading ten bedrage van 6000 pond sterling te kunnen ber gen. Frankrijk en Engeland. Voor bot vertrek van de Fransche mi nisters Flandin en Laval naar Londen hebben de ministers onder voorzitter schap van Lebrun nog een ministerraad gehouden, in den loop waarvan Laval en Flandin de nadere voorwaarden uiteen zetten, waaronder zij hun reis naar Lon den aanvangen. Ten antwoord op een interpellatie van Franklin Bouillon, omtrent de reis naar Londen, verklaarde Laval in de Kamer: „Wij begeven ons naar Londen, om ge volg te geven aan den hartelijk uitgespro ken wensch van Simon. Iedereen moet zich verheugen, dat op elk terrein der Europeesche politiek Frankrijk en En geland geregeld van gedachten wisselen, zonder zelfs dat het noodig is een be paald doel daarbij te noemen of te wij zen op buitengewone omstandigheden. „Er ontstaat een nieuwe atmosfeer, welke de onmisbare toenadering der vol keren makkelijker maakt." De besprekingen te Londen zullen be zield zijn door de steeds nauwer wor dende vriendschap tusschen Frankrijk en Fngeland. Frankrijk is steeds bereid zijn loyale en doeltreffende medewerking te verleenen bij elke internationale poging tot bevestiging van den vrede." Het sfakingsgevaar in België. Het hoofdbestuur van de socialistische mijnwerkerscentrale beeft besloten tot de onmiddellijke bijeenroeping van een bui tengewoon congres van de mijnwerkers organisaties. Het congres zal Vrijdag 1 Februari plaats heiben. Heeft de regee ring tegen dien tijd haar maatregelen in zake mijnwerkerspensioenen niet inge trokken, dan zal het congres de noodige schikkingen treffen voor het inzetten van de algemeene mijnstakingop 4 Februari. Ook de centrale van me taalbewerkers vergaderde Dinsdag in de hoofdstad en nam een resolutie aan, waarbij het voorstel van de industrieelen tot verlaging van de loonen met tien pot. wordt afgewezen. Blijven de industrieelen bij hun besluit, dan zal zeer spoedig tot het houden van een referendum onder de metaalbewerkers worden overgegaan. D'e bijeenkomst van ongeveer 1000 af gevaardigden van werkloozen in het ge heele land, Dinsdagnamiddag te Brussel gehouden, had een rustig verloop. De aan wezigen werden toegesproken door den socialistischen leider Vandervelde. Van- dervelde sprak woorden van hoop en ver trouwen, maar wees toch met nadruk op den ernst van de nuidige spanning. An dere sprekers wezen op het feit, dat de toestand van de werklooze arbeiders on houdbaar wordt. Het heele land moet in deze omstandigheden te niet gaan. Van de 600.000 georganiseerde arbeiders zijn er thans 200.000 werkloos. Prof. de Man betoogde, dat de regee ring van de bankiers, zooals hij het ka binet noemde, moet verdwijnen, om plaats te maken voor de regeering van het plan van den arbeid. De vergadering ging uiteen onder 'het zingen van de Internationale. Iets later hebben zich communistische relletjes voorgedaan in de omgeving van het socialistische volkshuis. Een paar honderd jonge communisten trachtten het gebouw binnen te dringen. Zij werden door de politie met den gummistok uit elkaar geslagen. Sneeuw In België. In Hoog-België en vooral in het Ooste lijke gedeelte van de Ardennen is zooveel sneeuw gevallen, dat de autobus uit Ver- viers gisteren Elsenborn niet heeft kun nen bereiken. De wagen sneeuwde geheel in en de passagiers waren verplicht den nacht in den wagen door te brengen, ter wijl een hunner, die over een paar ski's beschikte, hulp ging halen. Eerst tegen den ochtend konden de reizigers naar veiliger oorden worden overgebracht. Elders, in dezelfde streek, nabij Mal- medy en Robertville. is het verkeer ge heel gestremd. Op sommige plaatsen heeft men compagnieën soldaten aan het werk moeten stellen om sommige wegen weer eenigszins begaanbaar te maken. Korte Berichten. Vandaag viert president Roosevelt zijd 53sten verjaardag. Ter gelegenheid daarvan zullen overal in de Vereenigde Staten verjaardagsfeesten en partijen warden gehouden. Roosevelt is voornemens in de avond uren per radio te bedanken voor de door hem 'Ontvangen gelukwenschen. Te Napels zal dezer dagen begon nen worden met de uitvoering van een program van openbare werken, dat 30 millioen lire zal kosten en tegen het ein de van October voltooid moet zijn. Het houdt o.a. in de electrificatie van den spoorweg van Napels naar Baia, de uit breiding van den autoweg van Pompeï naar Napels, bet sloopen van krotwonin gen in de buitenwijken der stad en het bauwen van arbeiderswoningen en scho len. Terwijl gister van enkele plaatsen langs de Oostzee en in het Zuiden van Zweden lichte dooi gemeld werd, kwam een telegram uit Algiers verhalen van zware sneeuw- en hagelbuien en van in landers in het Noorden van de Sahara, die voor het eerst in hun leven sneeuw gezien hadden. Ook Griekenland, Zuid- Italië en Sicilië gaan nog onder hevige koude gebukt. De griep-epidemie in de provincie Mecklenburg heeft een zoodanigen omvang aangenomen, dat de scholen gesloten moe ten worden. Het ergst heerscht de griep in de hoofdstad Schwerin, waar meer dan 50 procent der leerlingen en onderwijzers ziek is. DE PRINSES IN DEN TREIN. Een ongewone ontmoeting. In den trein, welke Donderdagmorgen 10 uur van Rotterdam D.P. naar Amster dam vertrekt, zoo vertelt de „Avondpost", zitten in een derde klas wagon groepjes vroolijk pratende jongedames, die de mede-reizigers even in de war brengen: het is toch nog geen tijd voor zomer- uitstapjes? Haar gullen lack- ü'aar druk gebaar, haar levendige conversatie, het veroor zaakt alles zoo'n ongewone stemming in den trein, welke in den somberen Januari- voormiddag, door het troostelooze polder landschap schiet. Als Den Haag bereikt is en de trein met donderend geweld onder de stations overkapping duikt, om daarna knarsend tot stilstand te komen, zijn enkele dames voor de ramen gaan staan en dan klinkt het plotseling: Daar zijn ze! Met wuiven en wenken wordt de aan dacht van een groepje wachtende vrien dinnen getrokken. Er ontstaat contact, men begint op het perron hard te loopen, dringt zich door de portieren en dan volgt een alleraardigste begroeting, ietwat luid ruchtig, maar innig gemeend. Het is nu nog rumoeriger in den wagen dan vóór Den Haag. Men heeft elkaar ook zooveel te vertellen, dat hebben jongedames trou wens altijd. De trein is alweer in beweging, eer men tot de ontdekking komt, dat er plaats te kort is. Maar wat zou dat, 'tis maar een klein eindje, en één der dames, die wel het joviaalst was komen binnenstuiven en ook wel met de grootste hartelijkheid was ontvangen, zet zich op de koperen leuning van één der banken, onderwijl druk pratend en informeerend en mede deelend in de algemeene vreugde. Twee heeren, die al van Rotterdam af, de uitbundige groepjes hadden geobser- \eerd, ging toen een licht op. Er is vandaag réunie in Leiden, dat is waar ook. En de Prinses zou ook komen. Nou je 'tzegt, ja, ik herinner me zooiets gelezen te hebben. Dan plotseling, geeft de één den ander een raken opstopper. Ben je niet lekker? Geen antwoord. De mishandelde kijkt zijn vriend eens goed aan en ontdekt dan een paar groote, verwonderde, starende oogen. Ben je niet lekker? herhaalde hij. Nog geen antwoord. Met een welgemikt trapje op zijn vriends likdoorns hoopt hij meer succes te hebben dan met woorden. En hij heeft dit „goed bekeken", er volgt fluisterend: We zitten naast de Prinsesl Er is tot Leiden tusschen de beide hee ren geen woord meer gesproken. Zij kwa men oogen en ooren te kort en het eenige dat hen nog even kon afleiden was het verbaasde gezicht van een, eerzamen land man, die eveneens „de" ontdekking had gedaan en nu behalve zijn oogen, ook z'n mond in een zuiveren cirkelvorm liet bewonderen. Te Leiden was het vermakelijk, hoe alle belangstellenden zich hadden opgesteld, daar waar de eerste en tweede klas wagons stoppen. En Prinses Juliana had daar zelf het meeste plezier in, want vroolijk stapte zij met haar oud-studie- vriendinnnen uit de derde klas en zij kon zich vrijelijk in de massa réunisten ver loren laten gaan. En zich weer echt ver heugen in een paar zorgelooze dagen, vrij van étiquette, vrij van allerlei plicht plegingen, vrij... als een gewoon men- schenkind. De loonen in de metaalindustrie te Rotterdam en Schiedam. Sinds 1931 bestaat er geen collectief arbeidscontract meer in de metaal-indus trie. Sedert een paar weken wordt er ech ter tusschen werkgevers en werknemers te Rotterdam en Schiedam onderhandeld, teneinde na te gaan, of het mogelijk zal zijn de valuta-verschillen, welke het voor de Nederlandsche werven onmogelijk maakt, op de buitenlandscbe markt te concurreeren, te overbruggen. Deze on derhandelingen worden gestimuleerd door de omstandigheid, dat zoowel de Anglo-Saxon als de Standard Oil aan een Binnenland. Begrootingen van Waterstaat en Finan ciën. Goedkoope spoorreizen. Buitenland. Staat en kerk in Duitschland. Het stakingsgevaar in België. CU(ee/r ie p\üs w>a/%dc«tf Do prijs van Akker's Abdijsiroop, mei da vanouds bekende geneeskracht, is zóó ver» laagd, dat elkeen Abdijsiroop kan koopem Niets behoeft U dus te weerhouden Abdij» siroop te gebruiken bij verkoudheid, griep, hoest, benauwdheid, bronchitis, asthma. Than. 65 ot. j f 1.05 f 1.75 j f 3.» voor» S dagen 6 dagen I 12 dagen I 24dage» De groote flacons sijn voordeeliger in 't gebruik 8 aantal Nederlandse! e- als buitenlandsche werven prijsopgave heeft gevraagd voor bet bouwen van een aantal tankschepen. Indien de onderhandelingen afspringen is de kans, dat deze zeer belangrijke or ders in Nederland worden geplaatst, wel zoo goed als zeker uitgesloten. Naar men aan de „N. R. Grt." mee deelde gaat het niet alleen om een even- tueele loonsverlaging in de scheepsbouw- nijverheid, maar over één, welke de ge heele metaalnijverheid raakt. Nader vernemen wij nog, zegt bet blad, dat het bier in de eersie plaats gaat om de opdracht van 8 tankschepen. De werk gevers zouden te kennen hebben gege ven, dat zij geneigd zijn, op de nieuwe loonbasis een nieuw collectief arbeids contract te sluiten. De beslissing zal mede •van grooten invloed zijn op de mogelijk heid, dat de tweede Statendam in ons land zal kunnen worden gebouwd. Schrijven van Roosevelt aan de Koningin. H. M. de Koningin heeft gisterenna middag ten Paleiza Huis ten Bosob te 's Gravenhage, den heer Grenville T. Em met, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister der Vereenigde Staten van Amerika bij Hr. Ms. Hof, in gehoor ont vangen. Bij deze gelegenheid heeft de gezant H. M. een persoonlijk schrijven van Pre sident Roosevelt overhandigd. Speciale reisbiljetten naar Schipho'. In samenwerking met de K.L.M. zullen de Nederlandsche Spoorwegen in het aanstaande seizoen van verschillende stations af speciale reisbiljetten tegen ge reduceerd tarief uitgeven voor bet bren gen van een bezoek aan Schiphol. In de reis van het biljet zijn begrepen de reis naar en van Amsterdam, het ver voer naar Schiphol, dat door tusschen- komst van de Nederl. Spoorwegen zal plaats vinden en eventueel een korte vlucht over Amsterdam. Distributie van groenten aan werkloozen. De in November van het vorig jaar door den Minister van Sociale Zaken in uitzicht gestelde distributie van goed koope groenten aan werkloozen is door de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale ter hand genomen. Voorloopig werd een proef genomen in enkele ge meenten. In de paar weken dat het distri butie-systeem thans werkt, is gebleken, dat het systeem voldoet en dat de proef als geslaagd kan worden beschouwd. De practiscbe ervaring van de enkele weken heeft geleerd, dat het welslagen van de distributie verzekerd is, als de werkloozen zelf en de gemeenten die voor de distributie moeten zorgen, hun volle medewerking verleenen. Verwacht mag worden, dat spoedig uitbreiding aan het plan kan gegeven worden, zoodra meer gemeenten eraan deel nemen. De Luntersche referaten. Kortgeleden is aangekondigd de af zonderlijke uitgave van de referaten van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1