AKKERTJES DINSDAG 29 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49s JAARGANG - No. 101 Buitenland. 'tWordt nog Kouder Warme wollen Fietsjekkers 5.90 7.50 8.50 Zwarte Escimo-Bonkers 13.50 HOOFTMAN Jr. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. AKKER.CACHE Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.5C oer kwartaal, weekabonnementen voo» Middelburg Goes ju Yllssinffon 19.20. nunu&srs 5 cent, AdvffiosnilSn 30 ceni oer :.~gel. ïngGi. .den inedadcelingen GO °ont oer- regel Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags 1 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motte f0 85. Bij contract belangrijke korting Oproep tot samenwerking. De rede door den minister-president Dr H. Oolijn, Zaterdag voor leden van. de In- dustrieele club te A'd'am gehouden, over de vraag wat wij kunnen en moeten doen om onze ingezonken volkswelvaart te ver- hoogen, 'heeft in breede kringen de aan dacht getrokken. Allen, die het verslag van de rede lazen of 'haar door de radio beluisterden, moe ten toch wel een oogenblik onder den in druk zijn gekomen van bet feit, dat bier een man aan het woord was, die beter dan iemand anders de moeilijkheden en gevaren van dezen tijd kent, maar die ook in staat is, met vaste 'hand leiding te geven. Met groote helderheid en zakelijkheid heeft Dr Colijn zooals hij dat gewoon is de ingewikkelde problemen, waarmee thans de wereld te worstelen heeft, be handeld. En indien iets duidelijk geworden is, dan is het wel dit, dat door de fundamen- teele wijzigingen, die in het productie proces van de wereld zijn opgetreden, de toekomst van Europa en met name van ons land ver van gunstig is en dat de mid delen, die van verschillende kanten wor den aangeprezen om tot verbetering te komen, niet tot het gewenschte doel kun nen leiden. Maar ook, hoe nu meer dan ooit, een drachtige samenwerking met de Regeering noodzakelijk is. Aan die samenwerking ontbreekt nog maar al te veel. Er wordt gekankerd van den morgen tot den avond en van den avonld tot den morgen,, niet het minst door die bevol kingsgroepen, die in hooge mate van de Regeeringsmaatregelen profiteeren. En dat niet alleen, maar dag aan dag zijn ook in de weer de politieke agitatoren, die ons volk tegen de Regeering ophitsen, hare bedoelingen verdacht maken en die zoo meehelpen de verwarring te vermeer deren en het herstel te bemoeilijken. Een gevaarlijk bedrijf is dat. 'Gaarne onderstrepen wij daarom hier het ernstige maanwoord door Minister Golijn aan het slot van zijn rede gespro ken „Eerste eisch is, dat men niet alles verwacht van de regeering. Geen enkele regeering, ook niet eene be staande uit de 10 knapste mannen van Nederland zou ons geheele oeoonomische leven in eens kunnen redden. Daar voor is de medewerking noo- d i g van den eersten tot den 8- millioensten Nederlander. Schouder aan schouder moeten wij de moeilijkheden overwinnen. Alleen dan komen we er. Anders niet Als d'e regeering zich steeds heeft te ver weren tegen allerlei aanvallen, kan zij. geen. constructieven arbeid verrichten. 'Slechts samenwerking kan redding bren gen voor zoover wij het op nationaal 'ge bied zelf kunnen doen." Door de positie van de Regeering te ondergraven en haar actie lam te slaan, komen wij er niet. Dat moet goed worden verstaan. Zij1, die er op uit zijn dit Kabinet ten vail te bren gen mogen begrijpen, dat ze, als deze toe leg mocht gelukken, daarvan weinig ge noegen zullen beleven. Want 'dit Kabinet valt niet alleen. Niet ten onrechte is in 1933 gesproken van de laatste kansen, die aan ons parlementaire stelsel worden geboden. Tot samenwerking met de Regeering moet daarom worden opgewekt. Alleen in dien weg zal het onder Gods zegen mogelijk zijn, dat naar het woord van Minister Golijn, wel niet de welvaart van het verleden terugkeert, maar dan toch een toestand, 'die een redelijk bestaan verzekert aan alle Nederlanders. Oorzaak van de ramp der Mohawk. Volgens de Engelsche bladen is de oor zaak van de ramp van de „Mohawk" het •op geheimzinnige wijze onklaar raken van de stuurinrichting, terwijl tevens het signaalapparaat van de brug naar de ma chinekamer weigerde, op het moment dat de „Talisman" het schip dreigde aan te varen. Men acht het zeer merkwaardig dat dergelijke defecten zoo plotseling konden optreden biji een luxe-schip dat twee mil lioen dollar heeft gekost, en op zijn minst even geheimzinnig als het ontstaan van brand op de „Morro-Castle". Hoe deze defecten precies zijn opgetreden zal later worden onderzocht. Een der machinisten van de Mohawk verklaarde, dat ongeveer een jaar geleden het roer van de Mohawk ophield met functionneeren en dat hetzelfde gebeurde op het oogenblik van de ramp. Waar- schijlnlijik was de koude daarvan de oor zaak. Verder verklaarde hij, dat het moei lijk was de Mohawk te besturen. Het onderzoek naar de nog vermiste passagiers en leden der bemanning van de „Mohawk" is opgegeven, nadat de autoroteiten hadden beslist, dat niemand in het stormachtige, ijskoude water van dej New-Yersey-kust in het leven had kunnen blijven. De staking van het onderzoek naar de tien nog vermiste slachtoffers van de ramp doet het aantal dooden tot 46 stij gen. Het aantal geredden bedraagt 117. Verschrikkelijk lijden aan den Mississipl. De staatsambtenaar, die naar de over stroomde streken langs den Mississippi werd gezonden, geeft een beschrijving van het verschrikkelijke lijden der duizenden geteisterde bewoners der ondergeloopen gebieden. Hij gelooft niet, dat ooit het aantal slachtoffers bekend zal worden, dat door deze ongekende catastrophe werd ge maakt, zoo vreeselijk groot is hun aantal. Blanken en negers groepen samen, den Almachtige smeekend hun voedsel en kleeding te zenden. Duizenden stuks vee zijn omgekomen. De verplegers en verpleegsters werken zonder zich eenige rust te gunnen voort om de ellende te lenigen en om te voorko men, dat besmettelijke ziekten zullen uit breken. 36000 auto-ongelukken In één jaar. Hoe buitengewoon veel verkeersonge lukken in de Vereenigde Staten voorkomen blijkt uit een statistiek van de Amerikaan- sche Reisverzekeringsmaatschappij. In '34 kwamen in Amerika 36000 auto-ongeluk ken voor; elk kwartier werd een persoon gedood en om de 31 seconden werd iemand gewond. De lijst van doodelijke verkeersongevallen is 16 pet. grooter dan die van 1933. Revolutiepoging in Uruguay. Een poging om de regeering van Uru guay omver te werpen is verijdeld door de aanhouding van de voornaamste leiders der oppositie, zoo meldt een telegram uit Montevideo. De troepen zijn in de kazernes gecon signeerd, de censuur is ingesteld. Bij Rivera heeft de opstandelingenlei der, Basilio Munoz, die zich in Brazilië bevond, met 1000 man de grens van Uru guay overschreden. Er zijn vliegtuigen naar de Braziliaan- sche grens gezonden om hun verder op rukken te voorkomen en te beletten, dat Uruguaysche ballingen het land binnen dringen. Alle wegen naar Montevideo worden bewaakt. In verschillende deelen des lands had den oproeren plaats. Sneeuw, storm en hittegolf. Uit Frankrijk worden zware sneeuw stormen gemeld. Ook in Noord-Afrika is veel sneeuw gevallen. De levensmiddelen- voorziening moet per vliegtuig worden in stand gehouden. De hevige storm, die boven Engeland ■woedde, heeft talrijke acheepsongelukken veroorzaakt. Een Noorsch stoomschip is aan de kust van Schotland gestrand. In de graafschappen York en Leith is veel sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 40 c.M. hoog. Talrijke dor pen zijn van de buitenwereld afgesneden. Vele telefoon- en telegraaflijnen zijn ge stoord. Aan de Spaansche Middellandsche zee kust heeft de koudegolf, gepaard gaande met sneeuwval, veel schade toegebracht aan den sinaasappelen- en olijvenoogst. Uit Midden-Uhili daarentegen komen berichten over een daar heerschende hit tegolf. Boven Istamboel (Turkije) is een wolk breuk losgebarsten, waardoor groote mar terieele schade is aangericht. Uit Smyrna wordt gemeld, dat daar zes uur lang een orkaan heeft gewoed. Tijdens den storm brak in een winkel brand uit, waarbij het vuur zich met ra zende snelheid uitbreidde. Een synagoge, drie winkels en een woonhuis zijn in de asch gelegd. Korte Berichten. De Belgische begroeting van lands verdediging vioor 1935 bedraagt 766.5 millioen francs. Zij is vergeleken met de begroeting van verleden jaar met ruim 103 millioen francs verminderd. Zaterdag is in Trans-Kaukasië een aardbeving waargenomen, welke ook te Tiflis werd gevoeld. Het schijnt, dat de aardbeving geen 'Ongelukken tengevolge heeft gehad. In geheel Roemenië heerscht een griep-epidemie. In talrijke steden zijn de scholen gesloten. Op verschillende plaat sen zijn kantoren gesloten wegens ziekte van het personeel. Gelukkig kenmerkt de griep zich niet door een kwaadaardig ka rakter. Brittannië heeft te Tokio ophelde ring doen vragen inzake Japans bedoelin gen in China en over de voorvallen aan de Mandsjoerijsch-Chineesche grens. Tengevolge van groote overstroomin gen in de buurt van Adrian opel, waar door de spoorlijn van den Orient-Expres op verscheidene plaatsen werd vernield, is het goederenverkeer met Turkije ge stoord. De trein van Istanboel moest on derweg blijven staan. Een hulptrein is uit Istanboel vertrekken om de reizigers over te nemen. Ingezonden Mededeeling. VLASMARKT - MIDDELBURG EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. Het crediet van f 2 millioen. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer wer het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het tien de hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor 1934, betuigden vele leden hun instem ming met den inhoud en de strekking er van. De omstandigheid echter, dat het was tot stand gekomen tijdens de algemeene politieke debatten in de Tweede Kamer onder den aandrang, welke van dat Staatscollege uit op de Regeering was uit geoefend, gaf enkelen anderen leden aan leiding tot het uiten van eenige critiek. Zij stelden daarbij voorop, dat het te genwoordige kabinet, gelijk wel niet zal worden betwist, tot eerste taak heeft het sluitend maken van de Rijksbegrooting, In verband daarmede nu waren deze le den van oordeel dat, indien de Regeering hij1 de behandeling dier begrooting toe stemt in het doen van meer uitgaven dan aanvankelijk was voorgesteld, en waarop bij' de vaststelling van het budget niet was gerekend, in de toelichting tot het wets ontwerp, waarin zoodanige vermeerde ring in overweging wordt gegeven, de me dedeeling niet mag ontbreken, hoe zij de daarvoor noodige gelden denkt te vinden, namelijk hetzij door speciale bezuinigin gen, hetzij door nieuwe inkomsten van de schatkist. Mitsdien zouden die leden het op prijs stellen van den minister van Sociale Za ken te mogen vernemen, hoe deze zich voorstelt de bij: de onderhavige voor dracht aangevraagde uitgave van twee millioen te dekken. De handelsbesprekingen met België. Na de besprekingen van Zaterdag, wel ke vry lang hebben geduurd, zijn de le den der Belgische delegatie, welke hier besprekingen voert over het afsluiten van een nieuw handelsverdrag tusschen Ne derland en België, in den namiddag naar Brussel vertrokken. Woensdag wordt weder een plenaire zitting gehouden. Het is nog niet te zeg- igen wanneer de onderhandelingen be ëindigd zullen zijn. Naar gemeld wordt, moet in het feit, dat de leden der Belgische delegatie voor eenige dagen naar Brussel zijn terugge keerd, niet een aanwijzing worden gezien, dat zich bij de onderhandelingen nieuwe moeilijkheden hebben voorgedaan, welke nader overleg met de Belgische regeering noodzakelijk zou hebben gemaakt. Aangenomen mag worden dat het zich op het oogenblik laat aanzien dat voor het einde van deze week overeenstemming zal worden bereikt. Versterking van de koopkracht. De Noord-Brabantsche en Limburgsche Kamers van Koophandel hebben zich met een adres tot den Raad van Ministers ge wend over de maatregelen, die h.i. geno men zouden moeten worden om tot verbe tering te komen van den onbevredigenden toestand van handel en nijverheid in haar districten. Aangedrongen wordt o.a. op verhoo ging van het tarief van invoerrechten en introductie van het wederkeerigheidsbe- ginsel in onze tariefswetgeving. Voorts wijst het adres erop, dat door tal van steunmaatregelen, welke effectueer den in allerlei agrarische producten, de kosten van tal van levensmiddelen niet onaanzienlijk zijn verhoogd. Maatregelen, otm het huurprijzenniveau aan de geheel gewijzigde verhoudingen te doen aanpas sen, bleven goeddeels nog achterwege. Belastingen werden tot ongekende hoogte opgeschroefd, terwijl van een verlaging van vaste lasten, versobering van den staatsdienst, kortom van een aanpas singspolitiek over de geheele lijn tot he den in feite geen sprake is geweest. Adressanten zijn dan ook eenstemmig van meening, dat maatregelen van han- delspolitieken aard alléén niet zullen ba ten, doch dat het effect daarvan aanmer kelijk zal verminderen, indien niet tege lijkertijd ernaar zal worden gestreefd, paal en perk te stellen aan de steeds af nemende koopkracht van ons volk. Wanneer kamen onze mariniers thuis? In het Lagerhuis heeft de Britsche minister van Buitenl. Zaken, Sir John Slimon, gisteren op een desbetreffende vraag geantwoord, dat er nog niets beslo ten is omtrent den datum waarop de in ternationale troepenmacht het Saargebied zal verlaten. Men denkt, dat de verschillende troe pencontingenten zullen vertrekken, zoo dra de regeeringscommissie van het Saar gebied plaats maakt voor de Duitsche autoriteiten. De te treffen maatregelen zullen no'g door de betrokken instanties worden besproken. AbonnementsBBsr'vkken met Indië. Met ingang van Febr. a.s. kunnen in het radio-teleloou'erkeer met Ned.- Indië abonnementsgesprekken worden ge voerd. Dit zijn gesprekken van ten minste zes minuten welke gedurende een termijn van drie maanden ten minste eenmaal per week gevoerd warden; zij mogen slechts betrekking hebben op de persoonlijke aangelegenheden van de correspondenten of op die hunner instellingen. De besprekingen kunnen op een wille keurig tijdstip binnen de openstellings- uren der verbinding gevoerd worden. Voortzetting van een gesprek na den over eengekomen duur is toegestaan volgens de algemeen 'geldende regelen. Voor abonnementsgesprekken wordt bij één ge sprek per week een korting op het nor male tarief verleend van 10 pet., voor twee gesprekken 15 pet., drie gesprekken 20 pet., en vier gesprekken 25 pet. Burgemeester Rambonnet. f D'e burgemeester van Velsen, mr F. L. F. J. Rambonnet, is gisteren op 49-jaii- gen leeftijd overleden. D'e burgemeester bad de vorige week een operatie onder gaan, waarbij de galblaas moest worden verwijderd. Aanvankelijk liet de toestand zich niet ongunstig aanzien, doch Zater dag onstond er een verandering in den toestand. Mr Rambonneit heeft nog deelgenomen aan het Saarplebisciet als een van de voorzitters van het stembureau in de stad Saarbrücken. Hij is ongeveer 15 jaar burgemeester geweest, eerst van Rockanje, •daarna van Schoonhoven en sinds 16 April 1932 van Velsen. Verband van A. R. Propaganda-clubs De kring Schouwen-Duiveland hield op Donderdag 24 Januari j.l. te Zierikzee on der voorzitterschap van dhr H. J. Spoor maker van Scharendijke haar vierde (laatste) cursusvergadering over het So cialisme. Evenals vorige malen was lei der van den cursus dhr R. A. den Ouden, secretaris van het Verband. Ditmaal wa ren er niet zooveel deelnemers als op do drie vorige avonden; Zierikzee zelf schit terde door algeheele afwezigheid. Uit Scharendijke, Eikerzee, Zonnemaire en Brouwershaven waren deelnemers aan wezig, evenals van de Arja-club te Brui- nisse, welke ook aan deze cursussen me dewerkt. Besloten is in Maart D. V, den cursusarbeid voort te zetten met behan deling van de Regeeringscrisispolitiek, vermoedelijk 14 Maart te Scharendijke voor Schouwen; op 15 Maart te Nieuwer- kerk voor Duiveland. Den volgenden avond, 25 Januari, sprak de Verbandssecretaris in een propvolle zaal voor de kiesvereeniging te Nieuwer- kerk over: „Sluit de gelederen!" De rede eindigde met een opwekking tot het stich ten van een propagandaclub, ten einde de in deze tijden zoo noodige bestudeering der A. R. beginselen en de propaganda voor den uitbouw der partij met kracht ter hand te nemen. Het resultaat was bo ven verwachting. Een propagandaclub werd opgericht en staande de vergadering traden 23 leden, meest jongeren, toe. Ver wacht wordt, dat nog meerderen, die dien avond verhinderd waren tegenwoordig te zijn, zich zullen aansluiten. Dhr Den Ouden hoopt op Vrijdag 1 Fe bruari te Kloetinge en op Vrijdag 8 Fe bruari te Nieuwdorp op te treden. Ook in laatstgenoemde plaats bestaat het voor nemen dan te geraken tot oprichting van een propagandaclub. Prov. Comité A. R. Kiesvereenigingen. Op Donderdag 7 Februari zal het Prov. comité van A. R. Kiesvereenigingen met afgevaardigden in het Schuttershof te Middelburg vergaderen. In de morgenvergadering zullen huis houdelijke zaken worden behandeld. In de Binnenland. Prinses Juliana licht ongesteld. D'e handelsbesprekingen met België. D'e extra-hulp aan werkloozen. Wanneer komen onze mariniers terug? D'rama te Amsterdam. Buitenland. De overstrooming langs den Mississippi. Sneeuwstormen in Frankrijk. «pe Naerï? straks ©en "AKKERTJE" voor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen Uw verkoudheid tot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, sluiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. Ongeëvenaard bij gevatte kou Griep, rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hooidpijn, enz. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje20cL' Volgens recept van Apotheker Dumont middagvergadering hoopt dhr J. Schou ten, lid van de Tweede Kamer, een rede te houden over: „Wat de politieke toe stand ons leert". Middelburg. Betrapt. Gisteravond betrapte een agent van politie twee jon gens van ongeveer 12 jaar bij een poging tot diefstal van een sigarenwinkel in de Langedelft. Een der knapen was reeds eerder betrapt. Proces-verbaal werd op gemaakt. Goes. De afdeeling van Patrimoium besloot de verspreiding van het populaire Chr. sociale blad „Voor waarheid en recht" ter hand te nemen. Een lectuur- fonds werd voor dit doel gesticht. Naar ons wordt medegedeeld, heerscht de roodvonk momenteel in zulk een mate, dat in „de barak" bij een der Goesche ziekenhuizen alle bedden bezet zijn. Ellewoutsdijk. De werkverschaffing in deze gemeente heeft deze week wederom ■een aanvang genomen, waarbij zich dage lijks een 30-tal hoofden van gezinnen en kostwinners aanmelden, welke allen te werkgesteld worden. 'De werkverschaffing bestaat in het del ven van slooten bij particulieren. Kapelle. Voor een flink bezette zaal trad gisteravond op in het hotel „De Zwaan" Ir. A. W. van der Plassche, Rijksconsu lent voor Zeeland met het onderwerp: „Nieuwe inzichten op fruitteeltgebied". Ir van der Plassche begon allereerst met te zeggen, dat het hem genoegen deed zooveel nieuwe gezichten te zien, jonge mannen welke staan aan den ingang van het leven, welke de nieuwere inzichten in de fruitteelt kunnen toepassen. We moe ten niet alleen leeren, maar vooral ook practised toepassen. Adviezen vragen is goed, maar rondkijken en de oogen goed open houden kost niets. Wanneer we een nieuw bedrijf gaan inrichten hangt van de inrichting en de aanplanting zooveel af. We moeten streven naar hoogere oogsten en nog beter kwaliteit om het fruit goed koop aan den consument te kunnen aan bieden. Dan kan men met recht het bui- tenlan&sch fruit weren. We moeten weer fruitteler worden en niet het bedrijf aan een ander geven. Ook de oudere fruittelers, aldus Spr., moeten jong blijven. Men moet zijn grond kennen, weten wat voor voedingsstoffen moeten toegediend worden; of de waterafvoer in orde is enz. Verder wijst Spr. op de beplanting. Met een dichte beplanting, een zwakke onder laag, een practische snoei zijn wel goede resultaten te bereiken. De vruchtenteelt is niet voor een rentenier, doch voor een harde werker en vooral voor een studie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1