NILLMIJ Clfo CU& kind U lief i& cf£ef fid dan TCalWtcm Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. Marktberichten. BIJKANTOOR MIDDELBURG. Advertentiën. ^lauLoen weer uit Afloop Verkoopinpen en Aanbestedingen LEVENSVEPZ.MIJ Bescherm Uw kind! ten werden uitgedeeld. De N. S. B.-ers ten y getale van ongeveer vijftig man, waren vergezeld van politie-agenten en recher cheurs met honden. Om ongeveer tien uur verzamelde zich in de Borgerstraat een groote groep communisten, waaronder vele vrouwen, die het den N. S. B.-ers las tig maakten, hen najouwden en tenslotte knalden er zelfs eenige schoten. Ook de bewoners van de aan de Bor gerstraat liggende huizen gingen nu deel nemen aan het geval. Vanuit de ramen werd met steenen en zelfs met huisraad gegooid. De politie gelastte de ramen te sluiten en toen aan deze sommatie niet voldaan werd, werd door de politie in de lucht geschoten, waarop overal de ramen ijlings dicht gingen. Ondertusschen was een overvalauto ge arriveerd en de bezetting hiervan begon met sabel en gummistok de Borgerstraat en omgeving schoon te vegen. Tot na middernacht bleef het echter nog rumoerig. Vrachtauto te water. Gister morgen is tusschen Ten Post en Ten Boer een vrachtauto van de Gebrs Flik- kerna in het Damsterdiep gereden. De beide 'inzittenden konden spoedig worden gered, maar de oudste der gebrs. F. kreeg dusdanig ernstige verwondin gen, dat hij op medisch advies naar het academisch ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht. De oorzaak van het ongeval is ge legen in het feit, dat de bestuurder het kanaal moest inrijden, omdat hij anders een wielrijder, die door den storm was onderstboven gewaaid, moest overrijden. Inbraak te Nijmegen. Gister nacht heeft een man, die op een gunstig oogenblik daar was binnengeslopen, in de woning van dr Bartels te Nijmegen diefstal gepleegd. Hij moet zich geruimen tijd hebben stil gehouden en is tevoor schijn gekomen toen de bewoners reeds ter ruste waren. Op zijn gemak heeft hij toen alle vertrekken doorzocht en ver dween met ruim dertig gulden en een groote partij tafelzilver. Alle kasten en laden werden geopend en de inhoud over den vloer verspreid. De bewoners heb ben van het bezoek niets gemerkt en ontdekten eerst den anderen morgen, wat er gebeurd was. De recherche heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. De eerste kieviten. Te Lich tenvoorde heeft men gisteren de eerste kieviten waargenomen. Zijn ze wel weg geweest? Smokkelauto's aange houden. Door de ambtenaren van den crisiszuiveldienst werd gisterennacht op 'den rijksweg Weert-Nederweert een verdacht uitziende vrachtauto waargeno men. Zij achtervolgden deze met een luxe auto en haalden den wagen te Neder- weert in. Ondanks sommatie om halt te houden reed de wagen door in de richting Someren. Daar de ambtenaren niet van -wapenen voorzien waren, vroegen zij as sistentie van den gemeente-veldwachter van Nederweert. In vluggen ren werd de vrachtwagen achterna gereden en nabij Someren ingehaald, waar de chauffeur een zijweg had ingeslagen. Hier was hij in den lossen zandweg vastgeraakt, zoodat het weinig moeite kostte, hem aan te houden. Bij controle bleek, dat ongeveer 2000 K.G. suiker en 200 K.G. margarine werden vervoerd. De bestuurder, zekere P. uit Boxtel, werd gearresteerd. Zoowel de voor- en achterzijde als de zijkanten bij de zitplaatsen waren van pantserpla ten voorzien. Trambotsing te Zuid- la n d. In den laten middag van Vrijdag zijn twee goederenwagens van den stoom- tramdienst Rotterdam-Hellevoetsluis, wel ke op het emplacement te Oudenhoorn stonden, door den storm in beweging ge bracht en aan aan het rijden gegaan. De wagens werden over een afstand van on geveer 5 K.M. meegevoerd over de tram baan, die dwars door de weilanden van den Zuidlandschen polder loopt. Het tram stel passeerde nog eenige stopplaatsen, doch werd door niemand opgemerkt. Het gevolg hiervan was, dat de tram, die om 18.15 uur uit Zuidland was vertrokken in volle vaart tegen de twee „op drift" ge raakte wagens opbotste, waardoor deze omsloegen en geheel werden vernield. D'e locomotief van de stoomtram werd ern stig beschadigd, doch verder liep het zon der ongelukken af. Het tramverkeer on dervond groote stagnatie. Voor de passagiers was dat verre van aangenaam, daar zij in het donker over hekken en slooten heen moesten, tenein de een naar de plaats van de botsing ge zonden tram te kunnen bereiken, waar mee zij de reis konden voortzetten. „Zwarte lijisten in be slag genomen. De plaatselijke han- delsvereen. te Beilen en de afdeeling Bei- len van de Ghr. Middenstandsvereen. heb ben gezamenlijk een z.g. credietcommis- sie ingesteld, waarin vertegenwoordigers van beide vereenigingen zitting hebben. - Deze commissie onderhandelt voor de le den met onwillige of onmachtige betalers en past als laatste middel toe de plaatsing op. een z.g. zwarte lijst, welke voor ieder zichtbaar in vrijwel alle winkels in het dorp is opgehangen. Als gevolg van een besluit van de cre- dietcomissie werd onlangs op deze lijlst geplaatst de naam van iemand, die in geen geval als slechte betaler bekend stond, doch de vordering, waar het om ging, betwistte. De betrokkene diende we gens beleediging een klacht in bij de po litie. Op last van de justitie zijn nu Don derdagmiddag aldaar alle zwarte lijsten door de marechaussee in beslag genomen. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 Januari 1935, D. P, v. d. D,, 40 jaar, land'bouwers- kneöht te 's-Heerenhoek, verdacht dat hij op l'ö November 1934 te 's-Heerenhoek een aanvrage voor het verkrijgen van een acte van vrijstelling inzake de 'GrisiShuis- slachting, valschelijk 'heeft opgemaakt door daarin in strijd met de verklaring te verklaren, dat 'hij gewoon was zelf var kens voor gezinsgebruik te mesten. De Officier van Justitie eischte een geldboete van f 10 of 6 d. h. A. S., 21 jaar, rijwielhersteller, vroeger te Biggekerke, laatst verblijvende te Ber gen op Zoom, thans in het Huis van Be waring te Middelburg, 'had zich te ver antwoorden wegens 'diefstal van een rij wiel te Kruiningen op 25 December 1934, ten nadeel© van G. J. Gornelisse. Ver dachte erkende de feiten. De Officier van Justitie eischte 6 maanden gevangenis straf. De verdediger van verdachte Mr. v. Empel, refereerde zich aan 'het oordeel van de Rechtibank. Valsche aangifte. Als verdacht van het doen van een val sche aanigifte, had zich te verantwoorden A. J. K., sdhilder te Krabbend ijke. Verdachte schreef op 2 Juli 1.1. aan den Rijksveldwachter te Krabbendijke een brief, waarin hij: omstandig verklaarde, dat hij door de Gereformeerde Gemeente te Krabbendijke was aangesproken tot het inlossen van een borgstelling voor een familielid, terwijl hij ontkende borg te zijn en ook zijn handtee'kening ontkende, die op de bewuste borgstelling voorkwam. Hij verzocht een onderzoek en justitieele ver volging van dengene die de valsche handteekening op de borgstelling had ge plaatst. Uit het ingestelde onderzoek bleek evenwel, dat verdachte zich wel degelijk borg had gesteld en ook de handteeke ning onder het stuk, de zijne was. 'Dr Hulst uit Leiden, die schriftonder zoek in deze zaak deed, bleef bij zijn rap port, waarin hij tot de conclusie komt, dat de onder de borgstelling geplaatste handteekening, die van verdachte is. Get. Tol'hoek heeft destijds van de Ge reformeerde Gemeente te Krabbendijke geld geleend, waarvoor hij twee borgen moest hebben. Get. heeft de schuldbeken tenis zelf geschreven en deze is door twee borgen geteekend, waaronder verdachte. De get. de Kok zegt, dat get. T. destijds is aangeschreven door den Kerkeraad aan te zuiveren en deze ten slotte besloten had de geldleening met 3 maanden op te zeg gen. Toen puntje hij paaltje kwam, ont kende verdachte zijn handteekening. De get. A. J. Kruysse te Rotterdam, een neef van verdachte, zegt, de borgstelling te hebben mede-onderteekend toen hem daarom door T. gevraagd werd. Verdachte heeft hem later verklaard ook te bebben geteekend er bij voegende, dat hij dit wel niet gaarne deed, maar het gedaan had, omdat het familie was. Verdachte ont kent dit laatste gezegd te hebben, doch get zegt, dat zeker te weten. ■Op een vraag van den President, blijft verdachte zijn handteekening ontkennen. De Officier van Justitie, noemt de houding, die verdachte aanneemt vreemd. Het schriftonderzoek wijst uit, dat de handteekening onder het stuk vein ver dachte is en niemand anders kan ze ge zet hebben. Verdachte beweert wel van niet, doch dat kan hem niet baten. Alles bijeengenomen wist verdachte, toen hij naar de politie ging, zeer goed, dat zijn aangifte „valsch" was. Het is buitenge woon minderwaardig wat verdachte doet. Niet alleen wil hij de kerk het geld ont houden doch hij tracht er ook nog een ander te laten invliegen. Spr. acht hier een ernstige straf op zijn plaats en eischt een gevangenisstraf van 6 maanden. D'e verdediger van verdachte, Mr W. K. H. Dieleman, zegt te aarzelen de valsche aangifte toe te geven. Verdachte had be ter gedaan naar een advocaat te gaan en niet naar de politie. Pleiter twijfelt of het inderdaad wel zoo vast staat, dat ver dachte de betwiste handteekening heeft gepaatst. Dr Hulst is daar wel vast van overtuigd, maar pleiter niet. De mogelijk heid acht hij niet uitgesloten dat een an dere Kruysse (de oude Kruysse) die ook relaties had met Tolhoek, de handteeke ning heeft geplaast. Het is toch wel merk waardig, dat verdachte, die goed bekend staat, blijft ontkennen en direct geprotes teerd heeft. Volgens pleiter zal deze man geen valsche aangifte doen. Hij heeft een goede naam en te Krabbendijke een goede zaak. Verdachte blijft ontkennen. Opgepast. Zooals bekend, komt het voor, dat Zeeuwsche veehouders, die verplicht zijn vee te leveren, maar dit niet hebben, teneinde aan hun verplichting te kunnen voldoen, in Friesland vee koopen. Nadat het een week op het Zeeuwsche bedrijf is gestald, kan het voor levering worden aangemeld. Zoo deed ook een landbouwer uit Hoe- dekenskerke. Hij kocht een kalf te Jub- bega en zou dit a.s. Dinsdag leveren. Maar zie, het krijgt dezer dagen mond- en klauwzeer. Men zij dus met deze aankoopen heel voorzichtig. Op deze manier zou Zeeland, dat nu vrij is van mond- en klauwzeer, weer met deze ziekte besmet worden. 's-GRAVENPOLDER. Vanmorgen is de auto van den pastoor van Kwadendamme op den straatweg nabij de vier linden, toen uitgeweken moest worden voor een meisje, in de sloot geraakt. De inzitten den, de chauffeur en een liefdezuster, kwamen er ongedeerd af. De auto is ech ter ernstig beschadigd en moest met een kraanwagen van den heer Louisse weer op den weg gebracht worden. De liberalen en de Regeering. ALFEN a. d. RIJN. Op een alhier ge houden vergadering van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond heeft mr W. G. Wendelaar, voorzitter van den Vrijheidsbond, bij een beschouwing over de politieke situatie o.m. de vraag ter sprake gebracht, of het gewenscht is dat de liberalen van het Kabinet deel blijven uitmaken. De situatie eischt zoo zeide hij, dat wij met de andere partijen de handen ineen slaan en door eendrachtig achter de regeering te staan, trachten tot betere toestanden te komen, met volledige hand having evenwel van het recht van critiek. Breskens. Door de N.V. Melle's Con- fectionerij Works is aan den aannemer P. J. de Bourgraaf te Wemeldinge opge dragen: Het maken van grondboringen en het heien van proefpalen, voor uitbrei ding van hare fabriek. St. Laurens. Vrijdagavond werd alhier aanbesteed de bouw vein een pastorie voor de Ned. Hervormde Gemeente, volgens ontwerp van den heer E. W. Neugebauer, bouwkundige alhier. Voor het timmer- en metselwerk werd ingeschreven door P. Baas voor f7500; C. Roose f6545 en J. Mesu f6474. Smids- en loodgieterswerk Gebr. Hille- brand f557 en schilderswerk W. S. Pou- wer f785. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. MIDDELBURG. Veiling van 25 Jan. molsla 30, veldsla 626, spinazie 1214, spruiten 211, witlof 814, schorsenee- ren 16, koolrapen 12, wijnpeen 1, roode kool 14, peenl2,5, uien 12, kroten 12,5, bruine boonen 412 ct. alles per k.g. peen 7,58, rapen 2,5, kroten 3, prei 28,5, selderie 13 ct. alles per bos; savoye kool 25, roode kool 14, boere kool 13, bloemkool 215, andijvie 1— 3, gele kool 2'4 ct. alles per stuk, Bloe men: crocus 7—8, cyclamen 1824, pri mula 5—8, asperges spengri 8, oactea 5, vetplant 6, honing 2730 ct, alles p. bos. MET INGANG VAN 1 FEBRUARI WORDT HET BIJKANTOOR VAN „DE ZEEUW" TE MIDDELBURG VER PLAATST NAAR Fa. BOEKHANDEL J. J. FAN0Y, LANGE BURG B 16. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 745. Licht op voor fietsers: Zondag 5 u. 1 min. Maandag 5 u. 3 min. Heden overleed plotseling in den ouderdom van ruim 71 jaar, onze Man en Vader H. W. VAN DEN BERG. Uit aller naam: ANDRÉ VAN DEN BERG. Goes, 25 November 1934 Terwelstraat 14. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig, smartelijk, doch gedul dig gedragen lijden, onze ge liefde Echtgenoote en der kin deren zorgdragende Moeder, Behuwd- en Grootmoeder CLARA VREEKE—MELSE, in den ouderdom van 72 jaar. De Heere sterke ons in dit groot verlies. Uit aller naam: S. VREEKE. St.-Laurens, 25 Januari 1935. inspecteur G.DE LOOZE Molenwater N.4I. Te lef. 613 MIDDELBURG Schurftziekte bi] het Rundvee. Op 31 Jan. 's middags 2 u. te M'burg in café ,,De Eendracht" en des avonds om 7 uur te Westkapelle In cafe W. Westerbeke wordt door den heer H. Meulenbelt, vertegenw.van de American Petroleum Cy te Den Haag een lezing gehouden over de Schurftziekte bij het rundvee en de bestrijding daarvan. Toegang gratis. H-1201-E Haiitran is van onschatbare waarde gedurende de zwanger schap en na de bevalling. Het voorkomt kalkverlies, tetanie (krampen, stuipen) geeft baby een grondslag voor stevige tanden, kiezen, beenderen en beschermt de moeder tegen tanduitval, moeheid en loom heid Haiitran is voor volwassenen een uitstekend natuurlijk pre paraat tegen alle verschijnse len, die een gevolg zijn van het ontbreken der vitaminen A en D. Het is de volle zon van den zomer, 't is 'n krachtigings- middel bij uitnemendheid van den allereersten rang. [et Spook in al zijn afschuwelijkheid waart weer door het land, de geesel der zonarme landen in herfst, winter en voorjaar, het spook Rachitis. Bescherm uw kinderen ertegen, geef hun Haiitran 1200, de schitterende nieuwe ontdekking bereid uit de lever van Heil bot en 60 x sterker dan gewone levertraan, de rijkste bron aan vitaminen A en D. Elk gram Haiitran 1200 bevat 36.000 Intern, eenheden Vita mine A en 3.000 eenheden Vitamine D en deze geweldige rijk dom aan vitaminen maakt uw kinderen sterk, krachtig en gezond. Rachitis misvormt het lichaam, de beenderen, de wervelkolom en veroorzaakt O en X beenen. Rachitische kinderen zijn hèlve menschen. kinderen om diep meelij mee te hebben. Het is niet noodig, deze ellende te laten voortduren. Er be hoeft geen enkel kind in Nederland rachitisch te zijn nu Ha iitran er is met dien geweldigen schat aan gebottelden zonne schijn, aan vitaminen A en D. Vitamine A geeft aan het lichaam weerstandsvermogen tegen ziekten en infecties, voorkomt storingen in den groei Wolf in de tanden, tetanie (nerveuze overprikkeling, stuipen en krampen bij kinderen, die de moedermelk misten) kalkver lies zijn de nasleep van rachitis door gemis aan vitamine D. Wilt U uw kinderen zoo laten worden? Neen, dat wilt U niet. Geef hun daarom de zon, geef hun Haiitran 1200 en verheug U In de ferme gezondheid van uw heerlijk bezit, dat U nooit wilt missen: uw kinderen. Neem zelf ook de dagelijksche dosis, het maakt van U een ander mensch, vitaal, levenskrachtig en levenslustig, opgewekt en jaren jonger. Koop nog heden een flacon van f 1.25, voldoende voor een geheele maand. Duizenden doatoren sahrijven Haiitran ▼oor Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Alleenvertegenwoordigers v. h. Continent Drogerijen Mij. N.V., R'dam - Parijs Londen Wij hebben altyd veraohen voorraad van Haiitran 1200. Fa. A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker. Tel. 168. Goes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3