Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes, Rechtszaken Het gemeentebestuur «telt voor Dins dagmorgen van 11 tot hall een het gym nastieklokaal aan de Nieuwe Haven be schikbaar voor oeleningen voor de werk- loozen. Vlissingen. De booten in de Woerman- lijn Hambu rg-Z ui d-0 os t-Af rik a)die ge durende enkele maanden op onze haven kwamen tot het innemen van passagiers en post, zullen voorloopig onze haven niet aandoen. Het is nog niet bekend of deze schepen in de toekomst de Vlissingsche haven zullen aanloopen. Nu een turbine-installatie moet ge maakt worden voor een boot van de Kon. Pakketvaartmij. is in de afdeeling gieterij dor N.V. Kon. Mij. De Schelde, weer voor enkele maanden werk. Zooals destijds gemeld, was de gieterij enkele maanden geleden wegens gebrek aan werk gesloten. Goes. Gisteravond hield de afd. Goes van de Ned. Vereen, van Ohr. Kantoor- en Handelsbedienden in de Prins van Oranje haar derde jaarvergadering, die goed door de leden met hun vrouwen of verloofden was bezocht. Zoowel het ope ningswoord van den voorzitter, den heer Jib. Kloosterman, als het jaarverslag van den secretaris, den heer D. Zachariasse, waren in den toon der dankbaarheid ge steld. Het ledental der afdeeling steeg van 23 tot 28, terwijl maar één lid gedurende enkele weiken in 1934 werkloos was. In de plaats van den 'heer Zachariasse, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot 'be stuurslid gekozen de heer Joh. Steketee, terwijl de heer W. van Daden werd 'her kozen. De voorzitter gaf nu, aan de hand van het verschenen gedenkboek, een overzicht van do geschiedenis en lotgevallen der vereeniging in de afgeloopen 40 jaar, ter wijl de heer A. de Lange de gelukwen- schen van den Ohr. Besturenbond over bracht en er op aandrong in deze verwar rende tijden vooral aandacht te schenken aan versterking der Chr. vakbeweging, door niet alleen leden te werven, maar ook de minder meelevende leden te be werken. Enkele voordrachten vulden verder den avond, terwijl na afloop een gezellige sjoel wedstrijd werd gehouden, waarvoor de leden aardige prijzen hadden beschik baar gesteld. Gisteravond vergaderde in de Oude Bewaarschool der Vrije Evang. Gemeente alhier de Jeugdvereeniging de Schakel, onderaf deeling der 'Nat. Ohr. Geh. Onth. Ver. om te komen tot oprichting van een zelfstandige vereeniging en tot aanslui ting bij den Landelijken Bond der Ned. Christen Jangel. Geh. Onth. Ver. De vergadering stond onder leiding van Ds 'Homburg. Mede aanwezig waren de leiders mej.' Roskes, J. v. d. Klooster en Huijbregtse. Na een uitvoerige bespreking werd besloten met alg. stemmen tot aan sluiting bij den Bond. In het bestuur wer den gekozen Johan Potter, voorz., Jaap de Jongh, secretaris, Huigje Steutel, pen- ningm. en Nelly Roose als plaatsvervan gend bestuurslid. Alle jongens en meisjes van Christelijke beginselen zijn hartelijk welkom. De vergaderingen zullen gehou den worden den len Donderdag van elke maand in het lokaal Eversdijikstraat. Aan melding van lidmaatschap kan geschie den biji een der bestuursleden. Ook de R.K. Kiesvereeniging besloot met aigem. stemmen adhaesie te betuigen aan bet verzoek, dat tot Gedep. Staten is gericht, om de belasting op het gebouw in de Breede Watering bewesten Ierseke niet goed te keuren. 's Heer Arendskerke. In „De Zeeuw" van 21 dezer werd onder Heinkenszand gemeld, dat door ingelanden van het waterschap 's Heer Arendskerke besloten was tot aanslag in het dijkgeschot van de gebouwde eigendommen in dat water schap tegen 40 der geschatte kadastrale huurwaarde. Inplaats van 40 moet hier gelezen worden 4 Krabbendijke. Met ingang van 16 Febr. 1935 wordt dhr Drioel, kommies le klasse der diredte belasting overgeplaatst naar Goes. Borssele, Gisteravond hield de afdee ling Landstorm een filmavond. Er was een groote opkomst. Burgemeester Rut gers opende deze samenkomst. Nadat 'het Wilhelmus gezongen was voerde de heer Laernoes het woord. Spr. schetste 'het ver lies, dat het land het vorige jaar trof door het sterven van H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. We hebben echter mogen behouden onze ge liefde Koningin en Prinses Juliana en 'het kostelijke goed onze vrijheid. Spr. wekte verder de Landstormers op steeds paraat te zijn. Daarna werden verschillende films afgedraaid, waarna Overste Bierman het woord verkreeg. ®pr. noemde het een ge not naar Borssele te komen en daar voor een stampvolle zaal te pleiten voor den landstorm. Deze afdeeling neemt een eerste plaats in de gelederen der Land stormers in. Aan 12 leden reikte spr. bre vetten voor scherpschutter en aan 9 leden een brevet als koninigsschutter uit. Het brevet voor scherpschutter werd uitge reikt aan Job Rijk, H. Schipper, M. Krij- ger, Joh. Veerhoek, Joh. Sandee, J'ac. de Bu©, J. Fraanje, Job. Fraanje, B. Geel- goed, L. Maas, St. Meulpoldear, J. Paarde- kooper. Het brevet voor Koningssdhutter werd uitgereikt aan A. Boone, Jac. v. d. Ende, P. Karelse, L. Nieuwenhuize, A. J. de Muvnck, J. Rottier, J. v. Sabben, Corn, v. Sluys, J. Witte. Nadat nog een film was afgedraaid, eprak Da Elenb&aa een slotwoord. Het was een mooie en leerzame avond. Blggekerke. Donderdagavond bleld de kolenvereeniging „Helpt Elkander", onder leiding van haar voorzitter dhr P. Janse, haar 13e slecht bezochte jaarvergadering. Uit de verslagen van den secretaris en den penningmeester bleek, dat dit jaar waren aangekocht Limburgsche kolen, die goed bevallen waren. Aangekocht waren 3019 H.L. kolen, 8000 kg. bruinkool, 4500 stuks turf, uit de opslagplaats zijn ver kocht 96 H.L. kolen, 423 kg. bruinkool, 150 stuks turf. Aangekocht zijn 100 nieu we zakken. Het ledental vermeerderde met 7 en bedraagt thans 136. De kas van den penningmeester sloot met een batig saldo. De aftredende bestuursleden, dhrn P. Janse en P. Wijkhuijs werden herkozen. De bode, dhr A. de Witte, werd wederom voor een jaar herbenoemd. Koudekerke. De Raad dezer gemeente zal op Maandag 28 Januari des namid dags half twee uur vergaderen. Aan de orde komen o.a.: 1. Adres van de Prov. Coammissie voor werkloozenzorg inzake 'hulp aan werklooze landarbeiders. Adres van J. J. v. d. Berg te Bigge- kerke houdende verzoek zulke maatregelen te willen treffen, dat bouwen in de duin streek mogelijk wordt gemaakt. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennis geving aan te nemen. Het eerste omdat de geldende steunregeling op behoorlijke wijze in de belangen der landarbeiders voorziet, het tweede in verband met punt 4 dezer agenda. Adres van J. K. Crucq te Arnemuiden, houdende verzoek hem vergunning te wil len verieenen tot verbreeding van het Oliewegje. Waar adressant 'bereid is zidh te verbinden ter plaatse een behoorlijke straat en rioleering aan te leggen, stellen B. en W. voor op het adres gunstig te beschikken. 2. Voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten te berichten, dat geen bijdrage door do gemeente kan warden toegekend in de kosten van de verbetering van de traverse in de 'kom; 3. idem om de aan te leggen laagspanningskabel te Kaapduin te laten inrichten voor straatverlichting; 4. idem tot aanleg van een straat, aansluitende aan den z.g.n. Dishoekscheweg; 5. idem om B. en W. te machtigen een school lokaal besdhikhaar te stellen voor ont spanningslokaal voor de werkloozen; 6. idem tot vaststelling van de huren der woningwetwoningen op f 2 per week en por woning; 7. idem om de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling ingaan de 1 Januari j.l. vast te stellen op f 125. 8. Voorstel om aan den heer A. Bakker eervol ontslag te verieenen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met het voltrekken van huwelijken, zulks in gaande 1 November 1934 en als lid van de sc'hattingseommissie; 9. idem tot be noeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand belast met het voltrek ken van huwelijken. Aanbevalen worden 1. J. L. Dregmans; 2. Weth. A. J. Stop pels; 10. idem tot benoeming van een lid van de schattings-commissie. Aanbevolen ■worden1. J. L. Dregmans; 2. J. Moens, raadslid; 11. idem tot benoeming van leden van het hoofdstembureau en stem- bureaux. Hulster- en Axeler-Ambacht. Een belang rijk werk. Te Axel werd gisteren de algemeene vergadering van de afgevaardigden van de polders en waterschappen, aangeslo ten bij het waterschap Hulster en Axeler Ambacht gehouden. De voorzitter, H. A. A. baron Collot d'Escury deelde mede, dat het ministerie van Sociale Zaken thans bereid is, 100 pot. van de loonen te subsidieeren bij' de uitvoering van het ontwateringsproject voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl de minister van Waterstaat bereid is 28 pet. van het totaal bedrag der uit te voe ren werken volgens dit project te subsi dieeren. Het Rijk is dus bereid f 325.000 van de kosten te dragen, welke in totaal f480.000 zullen bedragen. Besloten werd tot vaststelling van een presentiegeld voor de leden van de alge meene vergadering ad f 2.50 per vergade ring ep tot het benoemen van 'n tijdelijk waterbouwkundig ambtenaar in dienst van het Waterschap. Het bestuur deelde mede, dat het inge volge de Pensioenwet zal overgaan tot terugvordering van 10 pet. van de sala rissen der ambtenaren als pensioen-bij drage. Hierna werd het voorstel behandeld „tot uitvoering van het geheele project der werken, volgens het rapport van het ingenieursbureau v.h. J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen, behoudens nader aan te brengen noodzakelijke wijzigingen. Hierbij zette de voorzitter opnieuw uit een, dat van het totale bedrag der ra ming van f 480.000 slechts f 155.000 op gebracht zal behoeven te worden door het waterschap. Het bestuur stelde zich voor hiertoe een leening aan te gaan, welke in 40 jaar wordt afgelost. Voorts deelde spr. mede, dat de uit te voeren kunstwerken zullen worden aan besteed, terwijl het werk dat in werkver schaffing uitgevoerd zal worden in 't aangenomen zal geschieden. Het werk zal begonnen worden in 1935, terwijl de tijds duur der werkzaamheden voorloopig op twee jaar wordt getaxeerd. Voor de uitvoering van het project stemden 53 afgevaardigden, tegen 5 st. en 18 onder voorbehoud, zoodat met groote meerderheid van stemmen besloten werd tot uitvoering van de ontwaterings- werken in het waterschap Hulster en Axeler Ambacht. ONBEGRIJPELIJKHEDEN. Onder dit opschrift schrijft de Rot terdammer: Het blijkt noodig sommige dingen ge durig te herhalen en vast te nagelen. Zoo nu en dan worden er van die ongeloof lijke verhalen gepubliceerd, waar men eenvoudig niet bij kan, Eenigen tijd geleden werd de aandacht gevestigd op een bericht uit Zwitserland, waarin de machine-industrie daar met vreugde meedeelde, dat zij een jaar lang ongeveer honderd arbeiders en employé's aan 't werk had kunnen houden, omdat een Nederlandsche electrisohe centrale (blijkbaar een semi-overheidsbedrijf) in Zwitserland twee groote stoomturbines had besteld. Met voorbijgang van de Nederlandsche industrie, welke dit werk even goed had kunnen uitvoeren; misschien een paar procenten duurder; doch daar hebben we niets van gelezen. Ook is niet gepubli ceerd, welk bedrijf dit booze stuk beging. Vervolgens werd bericht, dat de L. O. T., de Poolsche Luchtvaartmaatschappij, twee Douglas-vliegtuigen heeft besteld bij de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek, in het aanstaande voorjaar in gebruik te nemen. Maar de K. L. M., die overheidssteun geniet en in het midden der nationale be langstelling staat, bestelt veertien Do<u- glastoestellen in Amerika, waarvoor dan hier uit groote en kleine bijdragen een Luchtvaartfonds gesticht wordt. Daarna kwam de mededeeling, dat de Ned. Zuivelbond, waarbij 450 fabrieken zijn aangesloten, een groot kwantum melkbussen bij een Duitsohe firma bestel de, omdat deze 5 pet. goedkooper kon le veren. Gevolg is, dat een fabriek te Vries- Zuidhorn veertig arbeiders moet ont slaan. Alzoo: steun aan de Zuivelindustrie, straks Nederlandsche arbeiders werkloos, en vreemde werklieden in de verdienste. Hoe durft men, vraagt men zich af. Vervolgens wordt er druk geschreven over den bouw van een tweede „Staten dam" hopelijk hier, mogelijk op een bui- tenlandsche werf. Zou men zoo'n schip, mocht het kwaad niet gekeerd kunnen worden, hier niet met wrevel ontvangen? Ten slotte moesten we dezer dagen waarschuwen tegen een advies van de Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten, dat de gemeentebesturen buiU/n- landsch papier aanbood voor de verkie zingen met de verzekering er bij, dat zij het jammer vond, doch.... 'tgold maar een kleine hoeveelheid. (Thans is er een voorloopige oontingenteering). Wij staan er voor, als we zulke diagen hooren. En we begrijpen niet, dat niet alle gemeentebesturen handelen als B. en W. van Velsen, die eenvoudig beslui ten, dat voor de verkiezingen in Neder landsche gemeenten papier van Neder- landsch fabrikaat zal gebruikt worden. We begrijpen ook niet, dat de zeer ac- tlieve vereeniging Nederlandsch Fabri kaat firma's, die het buitenlandsche pro duct de voorkeur geven, niet op de zwarte lijst plaatst! We begrijpen evenmin, dat de Commis sie voor Werkverruiming geen hard von nis velt over hen, die zondei harde Dood- zaak de werkloosheid bevorderen. En ten slotte verstaan we niet, dat de opper machtige hand der regeering, die alles regelt en vaak tot in finesses, geen mid delen weet te vinden om dingen, welke ergeren, te voorkomen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Randwijk, W. Vroeginde- wey te Zegveld. De vacature-Prof. van R h ij n. Naar gemeld wordt, zal Dr Ber- kelbach van de Sprenkel tegen de Paasc'h- vacantie zijn ambt als kerkelijk hoog leeraar aan de Utrechtsche Universiteit aanvaarden. 'De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in dit verband besloten PrOf. Dr J. A. Cramer uit te noodigen, tot de Faaschvacantie 'de colleges in de prac- tiische theologie te willen geven. Dit ver zoek is ingewilligd. Emeritaat. Ds G. Hofstede, pre dikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Blokzijl, heeft tegen 1 Juni a.s. emeritaat aangevraagd. Ds Hofstede heeft 43 dienst jaren en stond achtereenvolgens te Baard (1892—1893), Aardenburg (1893— 1903) en sedert 8 Maart 1903 te Blokzijl. Hij is een der weinige rechtzinnige Doops gezinde predikanten. Ds J. H. Tel'kamp. Naar de Rotterd. vernam, is aan Ds J. H. Tel- kamp, Geref. predikant te Utrecht, op zijn verzoek en advies van zijn dokter, door den kerkeraad een ziekteverlof tot Sep tember verleend. Ds Telkamp's toestand is in geen enkel opzicht verontrustend, doch wel zoo, dat algeheele rust noodig is, ten einde de kans te verboogen, weer ten volle in het ambtelijke werk terug te 'keeren. Prof. Karl Barth te Utrecht. Gemeld wordt, dat de pogin gen van het Oomité-Karl Barth in zoo verre geslaagd zijn, dat de Bonnsche hoogleeraar, die zeer waarschijnlijk een Katheder te Bazel 'zal krijgen, te Utrecht eenige colleges zal geven. Het eerste col lege op 8 Febr. 5 uur. Deze staan niet in universitair verband. Voerman verdronken. Don derdagmiddag heeft in het Wilhelmina- kanaal te Tilburg een tragisch verdrin- kingsgeval plaats gehad. Toen de 53-jarige voerman V. in ge noemd kanaal een emmer water wilde scheppen om zijn paard te drinken 'te geven had de man het ongeluk uit te glij den en te water te vallen. Vrij vlug schoten voorbijgangers toe en zij slaagden er spoedig in den drenkeling op höt droge te brengen. De man bleek reeds te zijn overleden. Op een wagen geklommen. Een achtjarige jongen was gisterenmid dag te Haarlem-Noord achter op een wa gen geklommen. Plotseling sprong de jon gen er af en liep tegen een juist passee- rende auto op. Hij kreeg een zware her senschudding en werd naar het zieken huis overgebracht, waar hij kort na aan komst overleed. i Van een ladder gevallen. D'e 78-jarige landbouwer J. van Schie te Noordwijkerhout, die bezig was met het snoeien van boomen en die daartoe op een ladder stond, is daaraf gevallen. Hij overleed aan de gevolgen. Een Nederlandsche tank boot in brand. Lloyds seint, dat aan boord van het Nederlandsche motortjank- stoomschip „Perna", in aanbouw bij de Odense Staalkibsvaerft te Odense (Dene marken) en 7 December te water gelaten, brand ia uitgebroken, welken men echter reeds in bedwang heeft. Het schip wordt gebouwd voor reke ning van de Anglo Saxon Petroleum Camp. (Nederl. Ind. Tankboot My.). Den Haag en behoort tot de vloot van zes motortank- en twee tankstoomschepen, welke genoemde maatschappij verleden jaar in opdracht beeft gegeven aan ver schillende werven in Nederland en elders. Het spreekt van zelf. dat zoolang het schip door de reederij niet is overgeno men, hetgeen eerst geschiedt, wanneer de proeftocht tot volle tevredenheid van den opdrachtgever is geschied, de risico ge heel voor rekening van de werf blijft. Po ging tot vergiftiging? D'e echtgenoote van een ingezetene van Leidscbendam hoeft bij de politie aangifte gedaan dat haar man getracht zou heb ben haar te vergiftigen door een of an dere stof in haar koffie te mengen. Zij beeft zulks bijtijds ontdekt, nadat zij een kleine hoeveelheid van de koffie gebruikt had. Zij had terstond daarop warme melk gedronken en zich onder geneeskundige behandeling gesteld. Het bleek evenwel, dat zij geen schadelijke gevolgen had on dervonden. De oorzaak moet zijn oneenigheid tus- sohen man en vrouw. De politie, die in deze zaak gemengd is. heeft den man gehoord en hem daarna voorloopig op vrije voeten gesteld. Motortreiler vergaan. Veertien opvarenden ver dronk e n. De te Grimsby thuishoorende motortreiler Jerrica van 350 ton met 14 koppen aan boord, is in een hevigen storm op de kust van IJsland vergaan. Gistermorgen ontving een IJslandsch station het volgende telegTam „Wil ieder die dit noodsein hoort, onze groeten bren gen aan onze familieleden en Old Eng land. Er is geen hoop meer. Dit is onze laatste boodschap." Een groep landbouwers die direct bij de kust werken, zijn er gistermiddag op uitgegaan en hebben reeds wrakstukken van de Jerrica ontdekt, waaruit met ze kerheid af te leiden is dat het schip met man en muis vergaan is. Van de 14 opvarenden waren er 11 ge huwd en de meesten uit Grimsby en Huil afkomstig. Noodlottige auto-botsing. Woensdagavond is te Apeldoorn op den Amersfoortschenweg een auto, waarin twee personen uit Zutphen zaten, tegen een voor haar rijdende trailer gebotst. De inzittenden, zekere K. en H., (beiden uit Zutphen, werden 'daarbij ernstig gewond. In 'bewusteloozen toestand zijn zij' opge nomen en naar het ziekenhuis te Apel doorn vervoerd. K. bleek beide beenen te hebben gebroken, terwijl H. een zware hoofdwond had. Gistermorgen is K. aan de gevolgen van zijn kwetsuren bezweken. Het slachtoffer was 23 jaar oud. H. was gisteren nog steeds buiten kennis. Avontuur op de buffers. Bij de aankomst van den sneltrein uit Eindhoven omstreeks 7 uur 's avonds te Roermond, bemerkte het stationsperso- neel te Roermond op de buffers tusschen twee wagons een man, die zonder trein- plaatsbewij's bleek te zijn. Bij het onderzoek, dat de politie instel de, bleek, dat de man in Eindhoven on gemerkt op de buffers van den trein was geklommen en zoo de reis naar Roermond had meegemaakt. Het bleek verder nog, dat de man naar Amsterdam had willen komen op deze goedkoope manier, maar dat hij den verkeerden trein had genomen en naar het Zuiden reisde in plaats van naar het Noorden. De clandestiene reiziger was de 21- jarige L. K., geboortig uit Warschau, zwervend, arbeider van beroep, voorheen Fonisch onderdaan, thans zonder natio naliteit. Hij bleek slechts 12 francs op zak te hebben. Hij is ter beschikking van den com missaris van politie in bewaring gehou den. Ik had zoo den indruk, dat de plan nen inzake herclassificatie waarvan on langs melding werd gemaakt, wel van de baan zouden zijn. Dit schijnt echter niet het geval te wezen. Het orgaan van het Christelijk Post- personeel weet althans te melden, dat de Regeering ondanks de wijze waarop de groote meerderheid van ons volk reageer de, toch doorzet Ik hoop nog steeds, dat dit orgaan on juist is ingelicht. Over een zekere aanpassing van sala rissen en loonen valt in bepaalde om standigheden zeker te praten. Maar een herclassificatie als werd aan gekondigd, lijkt me tegenover het platte land zóó onbillijk en een zóó sterke be voorrechting van de groote plaatsen, dat redelijk verzet daartegen geboden schijnt. Gelukkig verkeeren we hier nog in de omstandigheid, dat zulks mogelijk is, dat zoowel de organisaties als de volksver tegenwoordigers de rechten van de platte landsbevolking bij de Regeering kunnen bepleiten. De stem des volks kan hier nog wor den gehoord. Ik blijf hopen, dat ze door de Regeering zal worden verstaan. OPMERKER. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In het blad „Nederlandsch Fabrikaat" schrijft E. F. Suringer, na er op gewezen te hebben dat de Nederlandsche Nijver heid een zware tijd doormaakt o.m.: De algemeene toestand laat dus wel veel te wenschen over. Maar toch hebben deze slechte tijden ook wat goeds gebracht. Er is een golf van nationaal voelen over het land gegaan en eindelijk begint men te breken met de vastgeroeste, tyoisch-Ne- derlandsche opvatting dat goederen van vreemde herkomst nu eenmaal beslist be ter moeten zijn dan het overeenkomstig Nederlandsch product, al was het alleen maar om het feit, dat zij in het buiten land vervaardigd zijn. Men begint hoe langer hoe meer in te zien dat het Neder landsch fabrikaat den toets der vergelij king met andere producten glansrijk kan doorstaan en komt tot het besef dat men, door aankoop van Nederlandsche artike len, de vaderlandsche industrie steunt; daardoor de werkloosheid helpt vermin deren en er een steentje toe bijdraagt om de nationale welvaart te verhoogen. Dat deze bewering niet uit de lucht gegrepen is daarvan kan ieder zich overtuigen. Nog nooit is ons land zóó overstroomd door aanprijzingen dat de aangeboden waar van Nederlandsche herkomst is, nog nooit hebben in de win kels zóóveel artikelen geprijkt met een rood-wit-blauw etiket, in de meeste geval len nog voorzien van het opschrift „Ne derlandsch Fabrikaat". Edoch, het is niet alles goud wat er blinkt; een groot deel van de aldus aan geboden waar heeft met de vaderlandsche industrie niets uit te staan, doch is bui- tenlandsch fabrikaat dat onder valsche vlag vaart, daarmede rekening houdend met de veranderde mentaliteit van het publiek. Konden vroeger hier te lande vervaar digde artikelen dikwijls slechts dan ge nade vinden in de oogen van den kooper indien zij onder buitenlandsche namen en merken werden aangeprezen; thans ziet men dat producten van vreemde herkomst ter bevordering van een vlotten verkoop, als vaderlandsch maaksel worden aange boden. Ons is zelfs een voorbeeld bekend van een Nederlandsch fabrikant die in het buitenland vervaardigde artikelen met zijn naam doet stempelen en dan hier als nationaal product op de markt brengt! Een leemte in onze wetgeving is de oor zaak dat dergelijke practijken ongestraft kunnen plaats vinden. Etiketten noch op schriften geven eenigen waarborg dat men inderdaad met Nederlandsch fabri kaat te doen heeft. Slechts één, wettelijlk erkend, onderscheidingsteek en geeft den kooper zekerheid dat hem inderdaad Nederlandsohe waar wordt aangeboden en dat is 't controle-merk van onze Ver eeniging. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 25 Jan. 1935. Overtr. Motor- en Rijwielwet: F. J. M. G. H. 32 j. koopman te Bergen op Zoom. Bevestiging vonnis met uitzondering straf, f 25 of 5 d. h. L. J. v. F., 45 j., te Middelburg. Beves tiging van het vonnis waarvan hooger be roep f 5 of 5 d. h. P. K., 21 j., chauffeur te Middelburg. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep, f 5 en f 3 of 5 en 3 d. h. Overtr. Crisis Zuivelbesluit: D. S. 54 j., landbouwer te IJzendijke. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep f 30 of 15 d. h. Overtr. Jachtwet; L. v. C., 45 j., jager te Axel. Bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. Vrijspraak. Diefstal: E. F. de V., 28 j., werkman te Hontenisse. 1 mnd. gev.straf voorw. Heling: P. J. de B., 31 j., te Hontenisse. 14 d. gev.straf. Geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijn hoede staand gevaarlijk dier: J. S., 39 j., scheepsbevrachter te Wemeldinge. Ver nietiging vonnis waarvan appel. Vrij spraak. Overtr. Regl. op Kanalen: J. W., 50 j., koopman te Hansweert. Vernietiging von nis Kantongerecht. Vrijspraak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2