AKKER.CACHET5 EERSTE BLAD VRIJDAG 25 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 98 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. J Wordt U gekweld door ver "AKKERTJES" Uit de Provincie cnn-.niajw mw hui i i neocsracxaaeerrr~j Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorokcning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.5C per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes an Vlissingen f0.20, ►-> L-o*se nummers 5 cent Advertostiën §0 rage'. ?ngev. ïöc? mededeelingon 00 cent oer regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10,85. Bij contract belangrijke korting, T Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Versterking verantwoordelijkheids besef. Niets is in onzen tijd meer ^noodzakelijk dan versterking van het verantwoordelijk heidsbesef. Dit geld van de Overheidspersonen, die geroepen worden in deze critieke dagen het volk te leiden, maar het geldt niet minder van het volk zelf en degenen, die als volksvoorlichters of als representan ten van het volk optreden. Minister Slotemaker de Bruine heeft daarop in zijn gisteren aangehaalde rede gewezen, toen hij volgens het verslag in de „Nederlander" opmerkte: „Het is eisch van gezond politiek volks leven, dat men durf hebbe en verantwoor delijkheid dragen wil, dat men het odium zelf op zich neme; niet alleen de minister of de Regeering, maar even goed het Ka merlid, de partijleider en een geheele partij. Wij dienen den moed te hebben om de verantwoordelijkheid op eigen schouder te nemen, doet er niet toe wat de kiezers daarvan zullen zeggen. Afgezien overi gens daarvan, dat deze eisch politiek vol strekt niet gevaarlijk is, omdat de meer derheid van ons volk de durvenden het meest vertrouwt, zal het tegendeel, n.l. angst voor verantwoordelijkheid met zich brengen, dat de volksinvloed niet te hand haven zal zijn". Voor een waarschuwing als deze be staat, jammer genoeg, maar al te veel reden, nu zoovelen hun heil zoeken in vlucht voor verantwoordelijkheid. Wat dit betreft hebben b.v. de sociaal democraten een slechte reputatie. Zij heb ben niet den moed hun volgelingen de spiegel der waarheid voor te houden, evenals ze maar al te vaak den moed missen om voor onaangename en pijnlijke, maar niettemin noodzakelijke maatrege len de verantwoordelijkheid te dragen. Nog levendig ligt in de herinnering de houding van de Soc. Dem. wethouders in de groote steden, die, toen er bezuinigd moest worden en salarissen moesten wor den verlaagd op de vlucht sloegen en de verantwoordelijkheid op anderer schou ders trachtten te laden. Maar niet alleen in het roode kamp doet zich dit treurige verschijnsel voor. Dag aan dag gaan in onzen tijd de politieke agitatoren den boer op om aan de Regeering hooge eischen te stellen en de kiezers in den waan te brengen, dat zoo ongeveer alles mogelijk is, als de Re geering slechts wil. Dergelijke voorstellingen gaan er bij velen wel in, evenals de critiek op de steunmaatregelen enz. Ook wel in eigen kring. En het is geen dankbaar werk om daartegen in te gaan, de moeilijkheden om niet te zeggen onmogelijkheden waar voor de Regeering staat in het licht te stellen, op het dwaze en gevaarlijke van een niets ontziende critiek de aandacht te vestigen en bij alle zwarigheden en moeiten die er zijn en waaronder velen diep gebukt gaan, toch ook te wijzen op den plicht der dankbaarheid. Wie op populariteit bedacht is zal dat zeker niet doen. En tóch is het noodza kelijk. Dezer dagen verklaarde ons iemand getroffen te zijn door onbillijke en eenzij^ dige critiek in een kring van geestverwan te arbeiders op de door de regeering ge nomen steunmaatregelen. Hij had er ech ter het zwijgen toe gedaan omdat hij niet den indruk wilde vestigen niet met het lot der door de crisis getroffen arbeiders begaan te zijn. Hetzelfde verschijnsel zal zich ook wel in andere kringen voordoen. Wie het echter wèl meent met de toe komst van land en volk en wie zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is, zal den moed hebben zijn verantwoordelijk heid te t o o n e n. Hij zal er zijn volk een dienst mee be wijzen. Hongarije eischt recht. De Hongaarsche Ministerpresident Goemboes heeft in een rede o.a. ver klaard: „Onze groote vriend Italië en de groote vriend van de kleine entente, Frankrijk, hebben te Rome beraadslaagd over de mogelijkheid van een reorganisa tie in het Karpathenbekken. Wij zullen aan hun streven geen hinderpaal in den weg leggen. Wij willen vrede, maar op den grondslag van recht en gelijkgerech tigdheid. Het is een vergissing, als men meent, dat wij ons streven naar herziening der vredesverdragen hebben prijsgegeven. Wij verlangen gelijke rechten ook op het gebied van ontwapening en bewape ning. Wij hebben recht op gelijk recht in het belang onzer zelfverdediging. Zonder gelijke rechten kunnen wij ons niet zetten aan de conferentie-tafel. Wil men den vrede, dan moet aan den uit zonderingstoestand dien wij 15 jaar lang geduld hebben, een einde worden ge maakt." De rede van den minister-president werd telkens met stormachtig gejuich on derbroken. Aan het slot was de geestdrift overweldigend. Het Duitsche kabinet bijeen. Tijdens de zitting van het Duitsche kabinet welke gisteren is gehouden, her dacht Hitier op de eerste plaats met diep ontroerde woorden van dankbaarheid en vreugde de overweldigende Duitsche zege bij de Saarstemming. Het rijkskabinet keurde hierop de der de wet goed in zake de overdracht van de rechtspraak op het rijk. Nadat de leiding van het justitioneele bestel der landen in handen van den rijksminister van justitie is gelegd, neemt het rijk de geheele recht spraak met alle bevoegdheden, rechten en plichten, met alle justitioneele autoritei ten en instanties over. Het voornaamste onderwerp van be spreking op de kabinetszitting vormden de door den rijksminister van binnen- landsche zaken, dr Frick, ingediende wetsvoorstellen, welke een wezenlijke schrede voorwaarts op den weg der rijks- hervorming beteekenen. Het betreft bier de rijksstadhouderswet, volgens welke de rijksstadhouder in de toekomst princi pieel aan het hoofd der landsregeering zal staan. Deze wetten zullen op 30 Januari a.s bekend worden gemaakt. Tenslotte nam het rijkskabinet de wet betreffende een verlaging van den rente voet aan. Reorganisatie der Italiaansche regeering. Gisteravond is een uitvoerige mededee- ling gepubliceerd in zake een ver-gaande reorganisatie der Italiaansche regeering. Volgens dit communiqué zijn alle minis teries, die niet in handen zijn van Mus solini. aan anderen toevertrouwd. Deze reorganisatie is, ofschoon er tel kens weer sprake van geweest is, in het tegenwoordige oogenblik, over het alge meen toch een groote verrassing geweest. De nachtedities der Romeinsche bladen publiceeren het bericht in groote letters met opschriften, die de reorganisatie om schrijven als, wat zij in het fascistische Italië eigenlijk is: een elkaar aflossen op de hooge regeeringsposten. Strenge controle op Saarlanders. Den Franschen grensposten is order gegeven een strenge schifting op de Saar landers, die Frankrijk willen binnenko men, toe te passen. Alleen personen, die bewijzen kunnen dat zij' politieke vluchte lingen zijn, krijgen vergunning de grens te overschrijden. Zoo werden gisteren bij Sarreguemines van de 45 personen, die Frankrijk wilden binnenkomen, slechts zeven toegelaten. In Zuid-Frankiijk houdt de stroom Saarlandsche vluchtelingen aan. De barre koude in Amerika. Heel het gebied der Ver. Staten wordt thans geteisterd door de vreeselijke kou de. Tot nu toe zijn ongeveer honderd menschen doodgevroren. In de ziekenhuizen zijn duizenden per sonen opgenomen, die tengevolge van de koude er ernstig aan toe zijn. Het verkeer ondervindt grooten hinder. Automobielen zijn in de sneeuw blijven steken, terwijl op de gladde wegen tal rijke ongevallen hebben plaaJts gehad. De temperatuur in New-York bedraagt thans 35 tot 40 graden Celsius onder nul. Tienduizenden werkloozen zijn in actie om de straten van sneeuw te zuiveren. D'e sneeuwval duurt intusschen nog voort. Dé straten zijn totaal verstopt. Het tram verkeer is onmogelijk geworden. In het midden-Westen en in Chicago vriest het op sommige plaatsen 50 gra den. De grootendeels ijs geworden Nia- gara-waterval vertoont nog alleen over het midden van zijn lengte het aspect van een kleine beek. Anders is hij 300 meter breed. De weervoorspellingen luiden toene mende koude. Blijkens mededeelingen in 'het New- Yorks beursoverzicht, was de belangstel ling in Wallstreet Donderdag gering, daar een groot aantal effecten-makelaars tengevolge van den ontzettenden sneeuw storm, het beursgebouw niet bad kunnen bereiken. Gedwongen verzekering tegen werkloos heid van boerenarbeiders. Nu het rapport van de officieels com missie in Engeland de instelling van een verzekering tegen werkloosheid, ook wat betreft het landbouwbedrijf aanbeveelt, is het vrijwel zeker, dat deze binnenkort komt. Tot betrekkelijk kort geleden wa ren zoowel patroons als werklieden in het bedrijf er tegen, vooral omdat er zoo weinig werkloosheid onder de boerenar beiders was, te weinig om op boeren en arbeiders de lasten van wekelijksche pre mies te leggen. De boeren voelen er nu nog niets voor, hetgeen begrijpelijk is, daar voor de werkloozen reeds door de ondersteuningsregeling gezorgd is, die de werkgevers niets kost. Echter bedraagt de werkloosheid in dit bedrijf volgens de commissie nu ruim zeven procent en daar verschillende andere bedrijven wel in de verzekering zijn, hoewel zij geringere werkloosheid hebben, is er op dit punt geen reden meer om niet tot verzekering over te gaan. Dit zou dan de eersite ge dwongen verzekering ook voor boerenar beiders van de geheele wereld zijn. Dé „D'aily Herald" hoopt, dat het stel sel deze lente beginnen zal, zoodat de boe renarbeiders winter 1935 voor het eerst verzekeringsuitkeering zullen genieten. Korte Berichten. D« regeeringscommissie 'heeft een amnestie voor het Saargebied afgekon digd voor alle politieke misdrijven, die niet zwaarder zijn gestraft 'dan met boete of ten hoogste 6 jaar gevangenisstraf. Vau langere veroordeelingen worden 6 jaar afgetrokken, waarbij voor het restant bo vendien tuchthuisstraf nog tot gewone gevangenisstraf wordt verzacht. Naar verluidt, ia een samenzwering tegen de regeering van Mexico ontdekt, waarbij verscheidene vooraanstaande pei- sonen betrokken zijn. Een groot aantal personen is ten minste gearresteerd. De militaire actie der Japanners ia Tsjahar is gestaakt. Tusschen Japanscbe en Chineesche afgevaardigden worden onderhandelingen gevoerd. i De leider der Duitsche minderheid in Sleeswijk heeft een opzienbarend arti kel gepubliceerd, waarin hij een herzie ning van het verdrag van Versailles be pleit en aandringt, op het houden van een plebisciet in Sleeswijk, zulks in verband met den uitslag van de stemming in het Saargebied. WONINGBOUW IN DE GROOTE STEDEN. Beperking van hypoheekverstrekking. In een dezer dagen gehouden vergade ring van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, is de verstrekking van hypotheken voor nieuw te bouwen woningen in de drie groote steden ter sprake gebracht. Er zijn de laatste jaren vele woningen gebouwd van een type waaraan thans, nu de inkomsten van vele huurders dalen, niet zoo'n groote behoefte meer bestaat. Niet alleen verhuizen de bewoners van oude wijken naar nieuwe, waardoor de eigenaars van oude huizen in moeilijkheden geraken, ook in de nieuwe buurten zijn de bewoners weinig hokvast. De hypotheekbanken hebben nu beslo ten de verstrekking van hypotheken voor nieuwen bouw zooveel mogelijk te beperken. Dit besluit heeft uiteraard geen beltrek king op den bouw van die woningen, waarvoor de hypotheekbanken met mede werking der regeering crediet zouden verleenen. Dat zijn woningen in lage huurklassen en van bescheiden opzet. De behoefte daaraan is nog geenszins ver zadigd. De bouw van woningen die tot het mid- denstandstype behooren, begint ech'er zeer riskant te worden. Dat zijn geliefde bouwob'jecten bij bouwondernemers, die bouwen met het doel nog tijdens den bouw de huizen te verkoopen. Den laatsten tijd is het ook voor da koopers van dit type nieuwe woningen bijna nmogelijk buren te calculeeren die in overeenstemming zijn met den koop prijs. Ook op deze huren gaan de even- tueele huurders afdingen. Daar de markt overvoerd dreigt te worden, is ook hier de tendenz tot huurdaling niet te keeren. Door beperking van de verstrekking van hypotheken voor nieuwen bouw wil men nu voorkomen, dat de eigenaars van het bestaande woningbezit in nog grootere moeilijkheden geraken ten aan zien van hun verplichtingen ten opzichte van rente en aflossing. Invoerrecht op vleesch. De commissie van deskundigen voor de vaststelling van de prijscourant op versch en gekoeld vleesch heeft in 'haar vergade ring van 23 dezer bedoelde prijscourant vastgesteld als volgtrund- en kalfs- vleesc'h, versch of gekoeld, 100 Org. f 50; paardevleesch, versch of gekoeld, 100 kg. f 35. Gedurende de maand Februari 1935 zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten (bedragen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waarde voor 'het rund- en kalfsvleesch, zijnde f 10 per 100 'kg. bruto, 121/» pet. van de waar de, voor het paardevleesch vastgesteld, zijnde f4.37Vï per 100 kg. bruto. Onderhandelingen met Belgifi. De economische onderhandelingen tus schen België en Nederland, welke eenige dagen geleden tijdelijk werden onderbro ken, zullen vandaag woerden hervat. Zoo als men weet was de onderbreking geen gevolg van het ontstaan van onver wachte moeilijkheden. Zij was noodzake lijk geworden, omdat de Belgische onder handelaars zich naar Parijs moesten be geven, ten einde aan andere onderhande lingen te kunnen deelnemen. In Belgische officieele kringen is men van oordeel, dat tusschen beide landen op economische gebied een accoord zal worden bereikt. Beide regeeringen, zoo verzekert men, geven blijk van een zeer verzoeningsgezinden geest en men mag dan ook verwachten, dat een gunstig re sultaat zal worden verkregen met betrek king tot het vraagstuk van den invoer van Nederlandsche kolen in België. Nederland zijnerzijds is bereid een gun stige regeling te treffen voor den invoer van producten der Belgische industrie. Men gelooft, de' ae onderhandelingen nog twee of drie dagen zullen duren. De Belgische regeering wordt op het oogen- blik zeer in beslag genomen door econo mische onderhandelingen met verschil lende landen, n.l. met Frankrijk, Duitsch- land, Italië en Hongarije. Verbintenis zeemiliciens als matroos. Voor een beperkt aantal ongehuwde zeemiliciens-matroos, die voor eerste oefening in werkelijken dienst zijn ge weest in 1932, 1933 of 1934 en nog niet 24 jaar oud zijn. wordt de gelegenheid opengesteld om: a. als zeemilicien-matroos in werkelij ken dienst terug te komen voor den tijd van één jaar; b. een verbintenis aan te gaan als vrij williger voor den tijd van drie jaren, waarvan ten minste twee jaren in Neder- landsoh-Indië. Aanduidingen op verpakte artikelen. Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" meldt: „Zooals bekend heeft oud-minister Ver schuur tijdens zijn bewind een wetsont werp ingediend, waarbij werd voorge steld, dat op de verpakkingen van artike len, gewicht, stukstal of inhoudsmaat moet worden vermeld. De Tweede Kamer heeft destijds over dit ontwerp een voor loopig verslag uitgebracht. Naar men verneemt, zal de Memorie van Antwoord niet verschijnen, zoodat dii wetsontwerp als ingetrokken kan worden beschouwd. In de plaats daarvan bestaat de mogelijkheid, dat in den loop der maand Maart een geheel nieuw wetsont werp, dat deze materie behandelt, zal worden ingediend." BEGROOTING VAN BINNEN- LANDSCHE ZAKEN. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begroeting van Binnenl. Zaken, is 'het volgende ontleend Zeer vele leden prezen 's ministers be leid1. Met name bet bijl uitstek nationale beginsel van deigem e en te 1 ij!ke zelf standigheid achtten zij: biji hem in veilige handen, ook in dezen tijd, welke het nemen van maatregelen vordert die, hij oppervlakkige beschouwing, wellicht op dat beginsel inbreuk schijnen te maken, in werkelijkheid echter een waarborg voor de handhaving er van inhouden. Enkele andere leden, 'hoewel erkennen de, dat het beleid van den minister zich kenmerkt door (kloekheid en zaakkennis, waren niettemin van oordeel, dat hij: on voldoende waakt voor het behoud van de plaatselijke autonomie, Eenige leden zagen in dit feit, dat de toestand in verscheidene gemeenten hoogst ernstig is, aanleiding, om op tijdig ingrij pen van Rijkswege aan te dringen. Ook hier achtten zij voorkomen beter en doel treffender dan af te wachten, of de toe stand zich wellicht nog in gunstigen zin zal ontwikkelen en pas indien zulks niet geschiedt, maatregelen te nemen. Sommige leden drongen aan op recht- streeksch ingrijpen vanwege de Lands- overheid, teneinde het verblijf in de vrije natuur voor ieder mogelijk te maken en paal en perk te stelen aan de immorali teit waaraan men zidh in sommige plaat sen van ons land schuldig maait. Met leedwezen hadden enkele leden ver nomen, dat de minister voornemens is een zoodanige wijziging van de Pensioen wet 1922 te bevorderen, dat de 'gepen- sionneerden ten bate van 'het Pensioen fonds een bijdrage voot gezinspensioen zullen moeten storten. Zulks zouden zij in hooge mate onbillijk. achten. Enkele leden bepleitten een herziening van art. 80, eerste ld der Gemeentewet in dien zin, dat wethouders ook zouden kun nen worden benoemd uit niet-leden van Binnenland. De Eerste Kamer en de begrooting van Binnenlandsche Zeiken. Het gewijzigde teeltplan voor den land bouw. Groote brand te Dén Haag. Buitenland. ■Werkloosheidsverzekering vgn Engelsche landarbeiders. Wijzigingen in de Italiaansche regeering. schietende pijnen, soms in hoofd of aangezicht, dan weer in Uw ledematen? La- N.d.rfcnejicfc ,en "AKKERTJES" U daar Product yan a{jieiperlf Want die wer ken verrassend bij zenuw pijnen, rheumatische pijnen, spierpijnen, vrouwenpijnen, hoofapijnen, kias- en tand pijn en...... Ge proeft niets I Gabrulkt dug voortaan ultilulland Volgens recept van Apotheker Dumont den Raad. Zoodanige wijziging achtten zij uitermate wenschelijfc, gelet op het sterk gedaalde peil van de plaatselijke vertegen woordigende colleges, die in de meeste gevallen hoogstens slechts in staat zijn tot het vervullen eener controleerende taak. Vel© andere leden waarschuwden tegen de verwezenlijking van 'dit al meermalen geopperde denkbeeld. Bepleit werd, in meerdere mat© samen voeging van kleine gemeenten te bevor deren dan tot dusver pleegt te geschieden, waarbij' men vooral waarschuwde voor overschatting van het „historisch gewor- dene" ais tegenargument. 'Onder verwijzing naar hetgeen in de algemeen© beschouwingen van deze Ka mer wordt vermeld over de cumula tie van inkomsten betreurde men, dat, in afwachting van de op dit stuk in voorbereiding zijnde wettelijke regeling, bij een onlangs gedane burgemeestersbe noeming niettemin zoodanige cumulatie was bevorderd. Eenige leden hadden rich afgevraagd, of de burgemeester van Laren (N.-H.) nog in zijn ambt kan worden ge handhaafd, gelet op de wijze, waarop hij het asylrecht van vreemdelingen had toe gepast. Bedoeld optreden werpt, dus be toogden de leden hier aan 'het woord, een blaam op ons land, waar van oudsher tegenover uit den vreemde herwaarts' ge- vluohten groote tegemoetkoming placht te worden 'betracht. Vele andere leden waren van meening, dat ten onrechte hier werd gewaagd van een schending van het asylrecht. Met den wenseh, dat de minister het geven van ontslag aan den burgemeester van Laren zou bevorderen, verklaarden zij niet te kunnen instemmen. Een Diesel-tram. Bij de Z.- Vlaamsche tramwegmaatschappij is een Diesel-tram in aanbouw, welke bestemd is voor den dienst BreskensWalsoor den. Middelburg. De 'heer W. P. Cornelias© (S.D.A.P.), die reeds geruimen tijd ziek is, wenscht geen hernieuwing van zijn mandaat als lid van den gemeenteraad. Inbraak. Wederom is in den af- geloopen nacht inbraak gepleegd, thans in het kantoor van de Firma den Bouw meester, Borsius en van der Leijé, aan den Kousteenschendijk. Een der ramen, dat anders met moeite is open te krijgen, is met .behulp van een beitel geopend en daarna is de houten spanning van een blind vernield. In het kantoor is het bu reau geforceerd en deerlijk gehavend, doch de brandkast bleef onaangeroerd. Ten slotte is de ongenoode gast wegge gaan zonder iets mede te nemen. Voor de werkloozen. Het ont spanningslokaal voor de werkloozen zal Maandag 4, Dinsdag 5 en Woensdag 6 Februari gesloten zijn in verband met in het hospitaal plaats hebbende keuringen. Donderdag a.s. draait de film „De Neger hut van Oom Tom" voor de werkloozen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1