Neent 'n "AKKERTJE" Belangrijkste Nieuws, DONDERDAG 24 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 97 Buitenland uit zoo'n nieuw handig zakdoosj© bij Gevalle kou, Griep, Influenzas HET TEELTPLAN 1935. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. ""se nummers 5 cent. Advertentie» 30 tmi per regel, ïnget den mededeellngen 00 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Gevaren voor de democratie. Minister Slotemaker de Bruine heeft te Amsterdam een rede gehouden op enkele onderdeelen, waarvan wij hier de aan dacht willen vestigen. De spreker behandelde o.m. ook de vraag, hoe men over den toestand en het doen en laten van de Regeering en ons volk moet oordeelen. Daarbij werd volgens de verslagen voorop gesteld, dat aan de Regeering de critiek niet mag worden gespaard en de Regeering niet meenen mag het alleen te weten. Evenwel moet deze critiek zich aan voorwaarden laten binden; omdat er stroomingen en gedragingen zijn, waar door de gezonde volksinvloed en 't recht der critiek bezig zijn, zichzelf te onder graven en op den duur onmogelijk te ma ken. Er wordt thans veelszins gepleit te gen het fascisme en voor de democratie. Spr. is niet van plan iets daarover te zeggen, omdat spr. over andere partijen volledig zwijgen zal en slechts positief wil spreken; maar een positieve waar schuwing tegen gevaar is met deze ge dragslijn niet in strijd. Hij wijst dan eerst op het gevaar van de bemoeizucht. Het is niet waar, da! iedereen van alles verstand heeft; het is ook niet waar, dat het publiek de bijzon derheden kan beoordeelen: het moet dit dus ook niet willen doen. Als deze gedachte van zuiver feitelij ken aard niet voldoende in ons volk door dringt of bewaard wordt, dan zal naar spr.'s overtuiging dit misbruik van den volksinvloed de dood van den volks invloed beteekenen, omdat een dergelijke bemoeizucht op den duur en in de zware problemen, waarvoor wij staan, onduld baar wordt. Ten tweede zal men zich moeten hoe den voor demagogie. Met dit leelijke woord bedoelt Spr., dat men een onjuiste voor stelling van zaken geeft; gewichtige bij omstandigheden verzwijgt; de juiste mo tieven, die tot een bestreden beslissing ge leid hebben, niet uiteenzet en onjuiste motieven daaraan onderschuift. Spr. gelooft niet, dat op den duur de demagogie een belangrijk succes onder ons volk zal boeken. Blijkbaar is er een groot deel van ons volk, dat door ooge- wenschte propaganda niet wordt bereikt, en heeft de meerderheid der kiezers voor al behoefte aan vertrouwen in degenen, aan wie men nu eenmaal krachtens alge meens overtuiging de leiding van zaken bet liefst ziet toevertrouwd. Wie dit niet leeren wil en de verkie zingen vergiftigt, zal ook, indien hij zich demacraat noemt, niet kunnen ontkomen aan het vonnis, dat hij de democra tie onbestaanbaar maakt. Er moet nu eenmaal met het oog op het volk als geheel worden geregeerd en er moet nu eenmaal vastheid en vertrouwen zijn. Wie dit een en ander ondergraaft, moet het aan zichzelf wijten, als hij uit geschakeld wordt". Wat hier gezegd wordt, verdient de vol le aandacht. Het is te zien als een voorrecht, dat we in ons land nog critiek mogen oefenen. Maar daarbij dient dan ook bedacht, dat hierbij zekere grenzen in acht zijn te ne men. Er is geen meer doeltreffend middel om aan de mogelijkheid tot het oefenen van critiek een einde te maken, dan door er maar op los te critiseeren, zooals zoo- velen in onze dagen dat doen en waarmee ze een zekere populairiteit weten te krij gen. Het is doodend voor een gezonde volks invloed. Ongebreidelde critiek leidt, zooals we in de practijk eiken dag kunnen zien, gemak kelijk tot demagogie. De een tracht door demagogische voor stellingen de arbeiders op zijn hand te krijgen, een ander dingt naar de gunst van boeren en tuinders en een derde zoekt bet bij den handel. In boever die demagogie succes zal hebben valt niet te zeggen. Het is inder daad waar, zooals Prof. Slotemaker de Bruine opmerkte, dat een groot deel der kiezers zich daardoor niet laat be ïnvloeden. Maar hoe dit ook zij, vast staat, dat: misbruik van bet recht van critiek op den duur alle critiek onmogelijk maakt; misbruik van den volksinvloed de dood van dien volksinvloed beteekent; misbruik van de rechten, die een de mocratisch bestuur met zich 'brengt, on herroepelijk leidt tot vernietiging van de gezonde democratie. Gespannen verhoudingen In België. Een correspondent van het Hdbl. doet mededeelingen over den hoogst ernstigen toestand, welke in de mijnstreek de Bori- nage heerscht en over de toenemende on rust onder de bevolking van dit gebied. Deze bevolking is door den langen duur der crisis, door werkloosheid en bittere armoede tot wanlhoop gebracht. Het ziet geen uitkomst mieer. Van de ruim 30.000 mijnwerkers in de Borinage zijn er 10.000 werkloos, en de overige 20.000 zijn ge deeltelijk webkloos. Slechts enkelen wer ken vijf dagen per week. De groote massa moet zich tevreden stellen met een karig loon van drie of vier dagen. Duizenden schoolkinderen komen 's morgens naar school zonder te hebben ontbeten. De kin deren die bet ergste ondervoed zdjn, wor den tijdelijk ondergebracht in kindertehui zen en schoolkolonies, maar de groote meerdebheid blijft verstoken. Van de elf mijnen, die op het grondge bied vain Quaregnon liggen, hebben er tien ihaar poorten gesloten. In de geheele Bori nage bedraagt het aantal stopgezette mij nen thans reeds 32 en de mijnen, die nog in bedrijf zijn, werken als gevolg van het feit, dat de outillage verouderd is en de eertijds rijke fcolenaders vrijwel uitgeput, over het algemeen onder zeer ongunstige omstandigheden. De regeering heeft reeds op verschil lende punten in de Borinage machinege- weerafdeelingen samengetrokken en over al in bet mijngebied zijn Vlaamsche gen darmen gestationeerd. Indien de regeering niet op het laatste oogenbli'k middelen en wegen vindt om den opstekenden storm te bezweren, dan staat het te vreezen, dat de Borinage sombere dagen tegemoet gaat. De Nationale Mijnwerkersraad heeft met algemeen© stemmen een motie aan genomen, waarin wordt gezegd, dat de socialistische mijnwerkers den 4en Febr. a.s. in staking zullen gaan indien de in terpellatie over de besluitwetten, o.a. die betreffende de mijnwerkerspensioenen, niet het gewenschte resultaat oplevert. De socialistische Kamer fractie 'heeft besloten in de Kamer een offensief te ope nen tegen de regeering. Zij zal haar Dinsdag a.s. over den econömiechen nood in België interpelleeren. De kerkstrijd in Duitschland. Naar United Press meldt, heeft tihans ook de 'landskerk in Brunswijk zich ge rangschikt onder de voorloopige kerk- regeering van Dt Mahrarens Ode oppo sitie). Hoe 'groot de verwarring in de rijks kerk van rijksbisschop Müller is, moge blijken uit het feit, dat Müller de leden van den oppersten kerkeraad, Landmann en Birnbauan, idie door den president van den oppersten kerkeraad Werner uit hun ambt waren ontheven, weer in hun functie heeft hersteld. Te Finkenburg bij Berlijn is de pas be noemde en tot dusver Dr Müller toege dane predikant Voigt lid geworden van de belijdende kerk. Hij is onmiddellijk door den superintendant weer met verlof gezonden. De Duitsche Christenen verliezen steeds meer aanhangers. Het aantal abonné's van hun orgaan „Evangelium im Dritten Reich", dat in zijn bloeitijd een oplage had van 100.000, is in het derde kwartaal 1934 gedaald tot 39.115. Het aantal huwelijken In Duitschland neemt toe. Volgens de „Kreuz-Zeitung" bedroeg in 1933 het aantal huwelijken in Duitschland 630.926 tegen 509.403 in het voorgaande jaar. Van de bruidegoms waren er 289 nog geen 19 jaar, terwijl 5798 den leeftijd van 60 jaar reeds gepasseerd waren. Van de bruidjes waren er 33 jonger dan 17 en 835 ouder dan 60 jaar. Japan gaat weer vechten. De Ghineesche bladen melden uit Kal- gan, dat vier Japanscbe vliegtuigen Woensdagochtend zeven bommen boven den Grooten Chineeschen Muur in het ge bied van Tsjahar hebben neergeworpen. Om elf uur zette een artillerie-bombarde ment in en twaalf uur begon de aanval der Japanscbe infanterie op Toesjikoe en den Grooten Muur. Een later telegram uit Peking meldt, dat de strijd om 7 uur 's avonds eindigde. De Japansche autoriteiten verklaren, dat het ingezette offensief zal voortduren indien de onderhandelingen niet tot een accoord leiden. In 'Chineesohe regeeringskringen heb ben de berichten over een groot offensief van Japansche en Mandsjoekwo-troepen de grootste verontrusting en bezorgdheid veroorzaakt. De Ghineesche troepen trekken zich te rug, daar zij den gemotoriseerden Japan- schen troepen niet voldoende weerstand kunnen bieden. De bezorgdheid in Peking is vooral zeer groot, omdat niemand weet wat het doel van deze Japansche operatie is. De regeeringswlsseling in Bulgarije Den geheelen dag is het gisteren in Bul garije volkomen rustig geweest. Ook uit de provincie zijn geenerlei ordeverstorin gen gemeld. Het blad Zora schrijft, dat de nieuwe regeering uitdrukking geeft aan de hei lige en onverbrekelijke eenheid tusschen koning, leger en volk. Alle Bulgaren ver heugen zich over deze eenheid en ver wachten er slechts heil van voor natie en staat. Opvallend en typeerend is het feit, dat de bladen naast bet bericht van de kabi netswisseling het portret van den koning in groot formaat afdrukken, waarmede waarschijnlijk te kennen wordt gegeven, dat de nieuwe regeering het onbeperkte vertrouwen van de Kroon geniet. In Zuid-Slavië neemt men tegenover de regeeringswisseling in Bulgarije een uiterst gereserveerd standpunt in. In buitenlandsch politiek opzicht vreest men een toeneming van den invloed van Italië, in binnenlandsch opzicht een we deropleving van de revolutionaire Mace donische beweging. De snelle oplossing van de Bulgaarsche crisis wordt te Parijs met voldoening op genomen. De hevige koude in de Vereenigde Staten. Meer dan 70 personen zijn Dinsdag en Woensdag in de Vereenigde Staten over leden tengevolge van de hevige koude, die zich tot diep in Texas heeft uitgestrekt. In het Noorden van dezen staat zijn 8 tot 10.000 stuks vee in den nacht van Dins dag op Woensdag doodgevroren. In Flo rida zijn 20 en in Californië 30 mensóhen omgekomen. Te New Orleans hebben de kinderen voor de eerste maal sinds 1917 sneeuwballen gegooid. Hevige sneeuwstor men hebben vooral in Kansas en Tenessee gewoed. In Minnesota zijn temperaturen van 45 ■graden Celsius vorst geregistreerd, waar mede een recoïd geslagen is, dat vijftig jaar stand gehouden heeft. Nieuw-York 'li'gt onder een sneeuwlaag van twintig centimeter en de sneeuw valt nog steeds. Ergerlijke misstanden in Rusland. Bij een door het verkeerscommissa- riaat ingesteld onderzoek is gebleken, dat er op de Russische scholen, waar de spoorwegbeambten worden opgeleid en vooral op de spoorwegvakscholen i te Töela, Charkow en Kremansjoeg onge oorloofde toestanden heerschten. Van een normaal onderricht kon ner gens sprake zijn. Diefstallen, vechtpar tijen, dronkenschap en massavlucht uit de onderwijs-inrichtingen waren aan de orde van den dag. Het onderwijzend personeel ontbrak het aan de meest elementaire ontwikke ling. Talrijke directeuren zijn ontslagen. Tegen hen zal een strafvervolging wor den ingesteld, terwijl bovendien alle on deugdelijke elementen van de scholen zul len worden verwijderd. Korte Berichten. Het Framsche consulaat te Saar- brücken heeft gedurende de afgeloopen week 8019 visa aan emigranten uitgereikt, waarvan alleen Vrijdag en Zaterdag 5000. De consulaire autoriteiten ralden de aan vragers aan slecht® na rijp beraad te emi- greeren. Men vermoedt, dat niet van alle aangevraagde visa zal worden gebruik gemaakt. In een van de gangen van de uni versiteit van Helsingfors is in verband met de staking der Finsch sprekende stu denten, Dinsdagmiddag een kleine bom ontploft. Enkele ruiten braken, doch er is geen ernstige schade aangericht. De Hongaren, die Joegoslavië heb ben moeten verlaten, hebben vergunning gekregen voor drie dagen naar dat land terug te keeren om hun zaken te regelen. 1 De Pruisische minister-president Goering is naar Warschau vertrokken. Voorts is bekend geworden, dat Rudolf Hess, Goering en Goebbels zich op den dag der bevrijding van het Saaxgebied naar Saartorüöken zullen begeven. De dag van Hitler's bezoek aan het Saargebied is nog steeds niet vastgesteld. Te Berlijn reed gisterenavond een personenauto op een colonne der Hitler- jeugd in. Vijf jongens werden zwaar en twee licht gewond. Van de zwaar gewon den is reeds een overleden. Tijdens een militair concert in het Sportpaleis te Berlijn, dat door vierhon derd leden van de „Reichswehr" werd ge geven, is het tot incidenten gekomen met nationaal-socialistische arbeiders van de organisatie „Kraft durch Freude". De politie moest ingrijpen, om aan de ongeregeldheden een einde te maken. Steun voor tarwe en peulvruchten verlaagd. Het groote belang voor de landbouwers om, in verhand met de vaststelling van hun teëltplan, tijdig op de hoogte te zijn van de teeltregelingen en richtprijzen voor de akkerbouwgewassen, welke zullen gel den voor den oogst 1935, heeft den minis ter van oeconomische 'zaken doen beslui ten thans mededeeling te doen van de maatregelen, welke de regeering voor den oogst 1935 voornemens is te treffen. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer zich wijzigingen in den toestand voordoen dit voor de regeering aanleiding kan zijn de richtprijzen te herzien. Wat betreft de tarweteelt, evenals het vorig jaar zal wederom 1/3 gedeelte van het bouwland met tarwe mogen wor den beteeld. Een uitzondering hierop wordt gemaakt ten aanzien van bedrijven met ten hoogste IV2 'H.A. bouwland. Het is toegestaan op deze bedrijven telken iare ten hoogste V2 H.A. tarwe te teler.Jus op een bedrijf met 1 H.A. bouwUnd zal V2 H.A. tarwe mogen worden gezaaid. De r i c b t p r ij' s voor de tarwe van den oogst 1935 is bepaald op f 10 per 10 kg., berekend volgens dezelfde grondslagen als tot düsver. De teelt van de andere granen en peulvruchten is niet aan beperkin gen onderworpen. Het bestaande systeem van bijslagen voor rogge, gerst en veldboonen, met dien verstande, dat de teler hiervoor zal ont vangen een prijs, liggende tusschen f 7 en f 8 per 100 kg., resp. voor rogge en gerst en voor veldboonen, een prijs, liggende tusschen f 8 en f 9 per 100 kg., blijft ge handhaafd. De richtprijs van groene erwten, waaronder begrepen kroonerwten, blauw- peulerwten en Wij'ker vale erwten, is be paald op f9 per 100 kg.; van schokker- erwten, lange en ronde bruine boonen, platte capcijners, Hoornscbe zoowel als Mansholtcapucijners, rozijn- of wel grau we erwten op f 10.50 per 100 kg.; en van 1 witte boonen op f 15 per 100 kg. 'Het maximaal voor consumptie aardappelen toe te laten areaal is bepaald op 100.000 H.A. Voor bet telen is een uitpootvergunning vereischt, waar voor een teeltheffing van f 30 per H.A. is verschuldigd. Deze teeltheffing is niet verschuldigd, wanneer men niet meer dan 5 Are ver bouwt, terwijl hij de berekening van de teeltheffing voor elk toegestaan opper vlak een oppervlak van 5 Are wordt af getrokken. Voor niet op de consumptiemarkt te plaatsen aardappelen is wederom denatu- ratie mogelijk, de grootte van de denatu- ratievergoedingen kan nog niet worden vastgesteld. De ulitpoot van fabrieksaardappelen wordt niet meer geregeld aan de hand van de teelt in voorgaande jaren, doch naar het bedrijfstype. De totale hoeveelheid garantie- bieten is wederom vastgesteld op 1540 miilioen kg. De toewijzing zal echter anders geschie den dan voor den oogst 1934. Den telers zal worden toegewezen 'A gedeelte van de garantie waarvoOT ze volgens hun hiaten- verleden in aanmerking zouden komen, terwijl Yi gedeelte over de districten on der de aanvragers zal worden verdeeld, waarbij rekening zal worden gehouden met het bedrijfstype. Voor bedrijven met een maximum bouwlandoppervlakte van 2 H.A. zal ga rantie kunnen worden gegeven voor een 'hoeveelheid overeenkomende met de op brengst van V2 H.A. bouwland. De garan tieprijs voor de bieten is, geleverd op de gebruikelijke condities aan grootscheeps- vaarwater en van gemiddeld suikergehalte vastgesteld op f 10 per 1000 kg. netto. De bestaande steunregeling voor de cichorei zal gehandhaafd worden. In afwijking van de regeling voor de vlasteelt in 1934, waarbij 'het ge steunde areaal beperkt was tot 6000 H.A., zal in 1935 vermoedelijk een uitbreiding van het oppervlak tot 10.000 H.A. kun nen worden toegestaan. De toestand op de vlasmarkt, 'die in den laatsten tijd een gunstige wending nam laat niet toe, d'at reeds thans definitieve steunmaatregelen voor dit product worden vastgesteld. Af gewacht dient te worden boe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Het Hgt evenwel in de bedoeling van de regeering om in ieder geval vóór 1 Juni 1935 zich ten opzichte van steunmaat regelen voor het vlas uit te spreken. Binnenland. Het teeltplan 1935. De steun voor tarwe en peulvruchten verlaagd. Het werkfonds 1934. De veelevering en de teeltbeperking. Handelsbesprekingen met Denemarken. Buitenland. Aanval van Japan op de Ghineezen. De koude in Amerika. Dreigende toestand in België. Onze Koningin op de fiets. Wanneer we onze Koningin in de Re sidentie op een autotochtje ontmoeten, aldus de „N. H,. Ct.", is dat voor den Ha genaar een meer of minder gewone ge beurtenis. Ook haar rijtoeren te paard of haar wandelingen keeren regelmatig terug. Doch een fietstochtje is iets, wat weinigen nog' zullen hebben gezien. Gistermiddag cm een uur of twaalf echter zagen we Hare Majesteit zich per rijwiel door het Haagsche Bosch bewe gen. In den grootsten eenvoud, gekleed in regenmantel en regenhoed, reed zij over het z.g. Kerkpad in de richting van Huis ten Bosch. H. M. was slechts vergezeld van een hofdame. Pachtcommissie voor den Wieringermeerpolder. De minister van financiën heeft een pachtcommissie voor den Wieringermeer polder ingesteld. Tot voorzitter is benoemd Jhr Mr F. H. v. Kinschot, burgemeester van Alkmaar; tot leden: D. de Boer te Stómpetoren; Mr J. W. Goedblced te Goes; Mr H. v. Haastert te 'a-Gravenhage; J. Haverkamp te Kampen; H. v. d. Herberg te Anjum en H. Klaver te Alkmaar. Nederlandsch-Belgische betrekkingen In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Buiten- landsche Zaken deelen verscheidene leden mee, met belangstelling kennis te hebben genomen van de mededeelingen van den minister over de Belgische kwestie bij het mondeling debat over dit begrotings hoofdstuk in de Tweede Kamer. Onder den indruk van pijnlijke ervaringen in 't verleden vonden deze leden evenwel aan leiding tot het uitspreken van de stellige verwachting, dat bij eventueele nieuwe onderhandelingen het huidige kabinet de uitspraak, tijdens de verkiezingen door zijn leider gedaan, dat geen verdrag zou worden gesloten, hetwelk niet in Neder land „op nagenoeg algemeene instemming rekenen kon", zou gestand doen. Voorts had het dezen leden aangenaam getroffen dat er volgens den minister aan Belgi schen kant groote geneigdheid bestaat tot toenadering. Sommige leden wenschen de aandacht te vestigen op de talrijke Belgische encla ves, wqlke in het zuiden van Noord-Bra bant, in de omgeving van Baarle Nassau bestaan. Deze enclaves, meer dan 40 in getal, welke dagteekenen van de afschei ding van België, zijn broeinesten van smokkelarij en veroorzaken veel last aan de grensbeambten en de politie. Deze le den meenden te weten, dat reeds vroeger overleg is gepleegd met de Belgische Re geering om aan dezen ongezonden toe stand een einde te maken 4m zij zouden gaarne vernemen of de Regeering bereid is, dit overleg, dat in 1914 door den oor log schijnt te zijn gestuit, weder op te vatten en, voorzoover van haar afhangt, een bevredigende oplossing van dit euvel te bevorderen. Personeelsformatie van de gemeenten. Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten, als zou minister De Wilde aan de gemeentebesturen verzocht hebben, hem een opgave te verstrekken van de tegenwoordige salarissen, toela gen, kortingen enz., benevens van bet aantal ambtenaren, werklieden e.a), (i'n gemeentedienst, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat zulk een verzoek uit sluitend die gemeenten betreft, welker bijzondere financieele toestand daartoe aanleiding geeft. De tolheffing op de bruggen over de groote rivieren. Onder voorzitterschap van den com missaris der Koningin in Gelderland, mr S'. baron van Heemstra, is gisteren middag ten provincie-huize een bijeen komst gehouden van het college van Ged. Staten met de colleges van B. en W. van Arnhem en Nijmegen, ten einde te beraadslagen over bet gezamenlijk in te nemen standpunt ten opzichte van het wetsontwerp betreffende de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren. Bij deze bespreking bleken alle aanwe zigen getroffen door het feit, dat in een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1