Neem 'n "AKKERTJE" WOENSDAG 23 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 98 Buitenland. ui! zoo'n nieuw handig zakdoosja bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland. Beiangrijkste Nieuws. Bij weer en wmer (/"CREME Uitg,: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingeo f0,20. nummers 5 cent,, Advarientiën -30 een! per rage! ïnga. -den inededeslingon 60 cent per regel. Kleine Advertenüën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto fO.85. Bij contract belangrijke korting. Nog eenslijkverbranding. Naar aanleiding van een uitlating van de „Middelburgsohe Courant", dat het bij den tegenstand tegen de lijkverbran ding niet gaat om een heilig (beginsel, doch slechts om een gewoonte, zoo men wil een christelijke zede, schreven wij de vorige week „Handhaving van de christelijke zede wordt hier op één lijn gesteld met het vasthouden aan slechts een ge woonte. Een veel-zeggende uitspraak. Maar die we toch in een liberaal orgaan nog niet hadden verwacht. En die gelukkig door vele liberalen niet zonder meer wordt on derschreven. Een revolutionaire theorie van het zuiverste water." De „Middelb. 'Crt." toont zich hierover verbaasd. Waarschijnlijk doordat het blad onder revolutionaire theorieën iets anders verstaat dan wij, die met 'Groen van Prin- sterer onder het begrip revolutie verstaan: het verheerlijken van de menschelijke Rede, het niet erkennen van de souverei- niteit 'Gods en de autoriteit van Gods Woord. 'In verband met onze opmerking over het gesol met het vrijheidsbegrip zegt het zelfde blad „Mag de door de eischen des algemee- nen belangs ingeperkte en dus gebonden vrijheid van het liberalisme geen vrijheid meer genoemd worden zonder het verwijt van gesol met dit voor ons hooge zede lijke en geestelijke beginsel naar het hoofd geslingerd te 'krijgen Voor deze opmerking zijn we erkente lijk, omdat hier zoo duidelijk uitkomt wat wij bedoelden. De „gebonden vrijheid" van het libera^ lisme, dat zich daarbij beroept op de eischen des algemeenen belangs, wordt verheerlijkt. Maar als wij met een beroep op 'hoo- gere dingen dan het algemeen belang, de christelijk© zede, geen onbeperkte vrijheid wenschen, don heet het dat ons streven om aan andersdenkenden onzen wil op te leggen In zijn „naakte leelijkheid" wordt onthuld, en dat het volledige recht om naar believen over zijn stoffelijk hulsel te beschikken, moet worden erkend. Wat is dat nu anders dan gesol met het vrijheidsbeginsel Militair bewind in Bulgarije? D'e eerste minister van Bulgarije, Geor- gieff, heeft na een korte zitting van den ministerraad den koning het verzoek om ontslag van het geheele kabinet aange boden. Het verzoek werd aanvaard. Met de vorming van een nieuwe regee ring werd de minister van oorlog Slateff belast. Naar inzake het aftreden der regeering verluidt, is dit te wijten aan den invloed der militaire kringen, die reeds sedert eenigen tijd op een reorganisatie van het ministerie hebben aangedrongen. Uit de ministerlijst blijkt, dat het mili taire element in het nieuwe kabinet, spe ciaal op de posten van binnenlandsch be lang, bijzonder sterk is vertegenwoor digd, terwijl alle politici van republikein- sche richting zijn uitgesloten. Verplichte feestviering in Duitschiand. Te München zijn twee personen, die niet hebben deelgenomen aan de offi- cieele viering van de stemmingszege in het Saargebied, in de gevangenis opge sloten. Een hunner, een 35-jarige gehuwde landarbeider uit Scheuer heeft geweigerd zijn huis met vlaggen te versieren, on danks de daartoe strekkende orders, die de burgemeester per radio had laten om roepen. D© ander is een 42-jarige fabrieksar beider uit Riegling, die „geen uiting had gegeven aan zijn enthousiasme" toen er op het dorpsplein eenige reusachtige na- tionaal-socialistische vlaggen werden ge- heschen. Daar hij bovendien smalende opmer kingen heeft gemaakt, over Hitier en het nationaal-socialistiSche bewind, zal hij ten spoedigste naar een concentratiekamp worden overgebracht. De salariskorting bij het Belgische staatspersoneel. Officieus heeft de Belgische regeering laten weten, dat aan het eind dezer maand genoegen zal worden genomen met de 5 pet. verlaging der salarissen en loonen van het staatspersoneel. Aan de speciale vergoedingen zou niet worden getornd, wat ongetwijfeld in breeden kring voldoe ning zal wekken. Verder heeft de regee ring toegezegd de crisisbelasting, welke op de bezoldiging van het staatspersoneel evenals op de inkomsten van de andere burgers, weegt, aan de nieuwe omstan digheden aan te passen en dus te vermin deren. Men verwacht dat, dank zij deze toegevingen, de agitatie onder het perso neel in overheidsdienst spoedig geluwd zal zijn. Korte Berichten. - Blijkens een mededeeling der poste rijen in Engeland is 1934 een recordjaar geweest voor wat betreft het gewicht der brieven, die per luchtpost uit Engeland zijn verzonden. Het gewicht bedroeg in totaal 122 ton, tegen 85 ton in 1933, d.i. een vermeerdering van 43 procent. i De dreigende staking in de Bori- nage is vermeden, doordien de mijndirec- ties nieuwe voorwaarden bebben aange nomen, welke door de mijnwerkers zijn aanvaard. Dr Schacht zou, naar verluidt, het toezicht krijgen over de ministeries van economische zaken, financiën, landbouw en arbeid in Duitschiand. —I Tusschen Tampilos en Malaga is een autobus in een ravijn gestort. Drie personen werden gedood, achttien zwaar gewond, waarvan verscheidene levensge vaarlijk. i In de dorpen Rampoer en Barthoea (Britsch-Indië) heerscht een raadsel achtige veeziekte, waaraan reeds vele dieren gestorven zijn. Deze ziekte is waargenomen bij vee, dat graast in de gebieden, die verleden jaar als gevolg van de groote aardbeving met lava en zand werden bedekt. Men neemt aan, dat het gras hier door is aangetast, en dat ook het voorko men van giftige zwammen in deze streken hieraan moet worden toegeschreven. UITKEERING AAN SCHAPEN HOUDERS. Bedrag van f460.000 beschikbaar gesteld. De Minister van Economische Zaken heeft besloten uit de opbrengst der extra heffingen op den uitvoer van levende schapen en versch schapenvleesch over de jaren 1933 en 1934 een bedrag van f 460.000 ter beschikking te stellen van de commissie voor den uitvoer naar Frank rijk van vleesoh en vleeschwaren, tenein de hieruit een uitkeering te bewerkstelli gen aan hen, die van het houden van schapen hun hoofd- dan wel hun neven- bedrijf maken. De uitkeering zal gebaseerd zijn op het aantal lammeren, dat blijkens de in 1933 gehouden inventarisatie op 1 Januari van dit jaar in het bezit was van hen, die voor deze uitkeering in aanmerking ko men. Voor elk lam zal f 1 worden uitbetaald. Binnenkort zal met de uitkeering een aanvang worden gemaakt. Ziekenvervoer door de lucht. D'e practijk heeft de behoefte bewezen aan een ambulance-vliegtuig, in staat zieken over gToote afstanden te vervoe ren, zonder dat de patiënten er hinder van ondervinden. De K.L.M. heeft daar om niet geaarzeld een „F 7a"-toestel spe ciaal daarvoor te laten inrichen. De insllatie is zoodanig, dat men des- gewenscht deze over kan brengen naar een groo'ter toestel. „Het ideaal zou zijn een speciaal voor ziekenvervoer gebouwd toestel", aldus dr K. M. Slotboom, leider van 'den genees kundigen dienst van de K.L.M. „Wij moe ten nu nog genoegen nemen met een vliegtuig, dat facultatief daarvoor kan worden ingericht. Het ligt in de bedoeling voor niet al te groote afstanden de „F.7.a" tot dit doel te bezagen. De toe gangsdeur werd wijder gemaakt om het inbrengen van de brancard te vergemak kelijken. Maar heeft men een groote reis voor den boeg, dan kan de geheele voor ziening, welke voor de „F.7.a" is vervaar digd, worden overgebracht in een drie- motorige Fokker, een F.12. Men heeft alleen de stoelen uit het toestel te verwij deren. Wij zijn er van uitgegaan, dat 't moge lijk moest zijn den patiënt op dezelfde brancard te vervoeren waarmee bij van 't ziekenhuis naar het vliegveld wordt gebracht, zoodat o-verbedden gedurende de geheele reis onnoodig wordt. Om den patiënt de reis te veraangenamen is er een spiegel in het toestel, waardoor hij naar buiten kan kijken, indien zijn toe stand zulks toelaat. Voor de verpleging is gerekend op een geneesheer of ziekenver pleger en een lid van de familie. De ruim te moet overigens zooveel mogelijk gebe zigd worden in het belang van den pa^ tiënt. Er gaat een kaatje mee, waarin zich alles bevindt wat voor de verpleging tij dens de reis noodig is, benevens een zuur stof-apparaat. Het groot aantal aanvragen, dat de K. L.M. den laatsten tijd kreeg voor zieken vervoer heeft bewezen, dat er voorzie ningen moesten worden getroffen. Nederlandsch-Belgische onder handelingen. Tijdens de economische onderhandelin gen, die door de NederlandschBelgi sche sub-commissie worden gevoerd, heeft men, naar de „Msb." verneemt, het steenkolen vraagstuk nog steeds niet als struikelblok uit den weg kunnen ruimen. Van Nederlandsche zijde zou men zich namelijk niet kunnen neerleggen bij de voorgenomen nieuwe beperkingen op den invoer van Nederlandsch kolen in België. Dit is de oorzaak, dat de sub-commissie de onderhandelingen voorloopig beeft stop gezet. Ontvangsten van de Ned. Spoorwegen. De ontvangsten van de Ned. Spoor wegen over het jaar 1934 zijn in totaal be rekend op f 111.252.974. De definitieve ontvangsten over het jaar 1933 bedragen f 122.437.753. Zij zijn dus met 11 millioen gedaald. Het gemiddelde aantal kilometers in exploitatie bedroeg 3622 (3657); de ont vangsten per dagkilometer waren dien tengevolge f 84.16 (91.73). Wijziging Crisis Tuinbouwbesluit. Naar we uit betrouwbare bron verne men, zal in het Crisis Tuinbouwbesluit 1935 een wijziging worden aangebracht ten gunste van de kleine bedrijven. De teeltbeperking bepaalde, dat de kleine be drijven tot 2 H.A. 10 pet. moesten beper ken. Dit zal nu in dezen zin worden ge wijzigd, dat een afloopende beperkings- schaal zal worden gemaakt voor de be drijven beneden 2 H.A., tengevolge waar van de beperking daarvan als volgt zal worden vastgesteld: voor bedrijven van 1.75 tot 2 H.A. 10 pet., van 1.50 tot 1.75 H.A. 9 pet., van 1.25 tot 1.50 H.A. 8 pet., van 1 tot 1.25 H.A. 7 pet. en tot 1 H.A. 6 pet. Met name voor de vele kleine bedrijven aan Langendijk zal deze maatregel van beteekenis zijn. Wijziging van de ongevallenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Ongevallenwet 1921, welke ten doel heeft vervanging van het thans geldende premiestelsel door een omslag stelsel met kapitaaldekking. Het is, aldus de memorie van toelich ting, in het belang van de betrokken werkgevers, van het ongevallenfonds en van den staat wenschelijk, het premie stelsel te doen vervangen door een stel sel, dat eenerzijds de werkgevers vrijwaart tegen een hoogere verzekeringsbijdrage, dan noodig is, en anderzijds het ongeval lenfonds behoedt voor tekorten op de ver zekering der voor zijn risico verzekerde arbeiders. Dit kan worden bereikt door het om slagstelsel met kapitaaldekking, waarbij de hoogte der door de werkgevers over een boekjaar op te brengen verzekerings bijdragen wordt 'bepaald door de kapitaal- waarde der toegekende schadeloosstellin gen. D'e omslag vindt plaats door het heffen van twee halfjaarlijks te betalen voor schotpremiën en een slotbijdrage. De voor schotpremiën worden op dezelfde wijze berekend als de premiën onder de be staande regeling. Het tarief ervan wordt bij ministerieele beschikking vastgesteld. D'e slotbijdrage, die negatief kan zijn (res titutie), vult de over een boekjaar ver schuldigde voorschotpremiën met een voor alle ondernemingen gelijk percentage aan tot het aandeel in den omslag van de be trokken ondernemingen. De omslag dekt per 31 December van elk boekjaar de waarde der over het boekjaar verschuldig de voorschotpremiën en het saldo van de balans na de vaststelling van het bedrag van de algemeene reserve. De omslag ge schiedt op den grondslag van loon en ge- varencijfer. De totale bijdrage is dus even redig aan de voorschotpremie. Goedkoop gas voor werkloozen. B. en W. van Hulst hebben bijzondere tarieven voor gebruik van gas van de ge meentelijke gasfabriek vastgesteld voor de werkloozen. Zij, die in deze regeling vallen, hoeven geen meterhuur te betalen, terwijl voor slechts f2 per maand gedu rende de maanden Jan. t/m. April, Nov. en Dec. en voor f 2.80 gedurende de maan den Mei t/m. Oct. 100 kub. M. gas mag worden verbruikt. Voor eiken kub. gas meer verbruik wordt 4 ct. per kub. M. in rekening gebracht. Het gewone tarief bedraagt voor de eerste 40 kub. M. ver bruik 14 cent per kub. M. en voor het meerdere verbruik 8 ct. per kub. M., ter wijl de meterhuur afhankelijk is van de sterkte van den meter, met een minimum van f0.30 per maand in de zomer- en 15 cent in de wintermaanden. (Tel.) Vergadering van Dinsdag 22 Januari. Dinsdagmiddag kwamen de Provinciale Staten weder bijeen als een vervolg op de vergadering van 19 December 1934. Afwe zig dhr de Ridder. De voorzitter opent de vergadering met de volgende rede: Rede van den voorzitter. Aangezien aldus Jhr Quarles van Ufford nog slechts enkele weken van het nieuwe jaar verstreken zijn, wil ik niet nalaten U bij den aanvang Uwer eerste vergadering in dit jaar mijn har telijke gelukwenschen aan te bieden en mijn oprechten dank uit te spreken voor de goede wenschen, welke ik bij de wisse ling des jaars van velen Uwer mocht ont- vangen. Moge 1935 U allen, alsmede Uwe gezinnen en allen, die U dierbaar zijn, veel geluk, voorspoed en zegen brengen. Mijne beste wenschen voorts voor het welzijn onzer provincie en harer inge zetenen. Ongetwijfeld zullen we reeds dankbaar zijn, indiecn aan het einde van het jaar van altiffiaas eenige opleving sprake zal kunnen zijn. Onze Vaderlandsche overheidsorganen kunnen slechts weinig invloed uitoefenen op den algemeenen economischen toe stand, die toch in hoofdzaak afhankelijk is van internationale verhoudingen, maar de taak, die op hun schouders rust, is des te zwaarder. Aan allen, die in deze provincie met een openbare functie zijn of worden bekleed, wensch ik daarom toe sterkte en kracht, trouw en toewijding, een gezond optimisme, een goed oordeel en wijs beleid. Hoe zorgwekkend ook de tijdsomstan digheden bij voortduring nog blijven, laat ons allen met Gods hulp moedig voor waarts gaan. De strijd om het bestaan wordt voor velen steeds moeilijker en zwaarder, alle takken van bedrijf hebben een kwijnend bestaan, de werkloosheid neemt steeds grootere afmetingen aan, de bronnen van vroegere welvaart zijn uitgeput. En toch laat ons vertrouwen blijven stellen in de toekomst in de vaste overtuiging, dat het licht door de duister nis zal doorbreken. Van harte hoop ik, dat Gods onmisbare zegen in 1935 op onze provincie en hare ingezetenen en op ons aller arbeid zal mogen rusten. In den loop van dit jaar zal in Uwe samenstelling door de aanstaande ver kiezingen wijzigingen worden gebracht. Aan U allen breng ik oprechten dank voor de wijze, waarop gij de belangen dezer provincie in het bijna afgeloopen vierjarig tijdperk hebt behartigd, voor Uwe aangename samenwerking, voor den goeden vriendschappelijken geest, waarin Uwe beraadslagingen zijn gevoerd, als mede voor de wijze, waarop gij mij de leiding Uwer vergaderingen hebt gemak kelijk gemaakt. Moge het U allen ge geven zijn nog lange jaren tot heil en ten nutte onzer provincie werkzaam te zijn. Alvorens onze verdere werkzaamheden aan te vangen, noodig ik U uit met mij een korten terugblik te werpen op het zooeven bedoelde vierjarig tijdperk, dat in Juli a.s. ten einde loopt. Allereerst denken wij daarbij met diep leedwezen terug aan de zware slagen, welke ons Vorstelijk Huis in het afge loopen jaar hebben getroffen. De dank bare nagedachtenis aan de beide zoo be minde ontslapenen, zal onvergankelijk blijven voortbestaan. Het ten einde spoedende vierjarig tijd perk is op velerlei gebied uitermate zorg wekkend geweest. De jaren van hoogcon junctuur, welke daaraan voorafgingen, waren beëindigd. De inzinking kwam en bracht speciaal op oeconomisch gebied groote ellende en stilstand in menig bedrijf. Toch kan er m.i. ondanks den buiten gewoon zwaren druk der tijden, welke wij thans beleven, reden tot dankbaarheid zijn, dat de jaren van schijnwelvaart en schijngeluk voorbij zijn en dat men al thans eenigermate tot bezinning is ge komen. Temidden van alle ellende en alle depressie mag meer en meer worden ge constateerd een zich ontluikend schuld besef en een erkenning, dat veler levens standaard op een te hoog niveau was in gesteld en dat versobering en bezuiniging een eerste plicht voor een ieder moet worden geacht. Ook Uw vergadering heeft bij het vo- teeren van uitgaven daarmede zeer ern stig rekening gehouden. Met vreugde heb ik bij Uwe beraadslagingen over de be grooting voor 1935 mogen vernemen, dat het voorzichtige beleid van Ged. Staten ten opzichte der provinciale financiën bij zeer velen Uwer volledige instemming heeft genoten. Overeenkomstig het voor stel van Ged. Staten zijn door U een aantal ingrijpende maatregelen getroffen en zijn meerdere bezuinigingen inger voerd. Spr. wees o.a. op de vermindering van de bijdrage in de kosten van krankzinni- Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting vat het landbouwcrisisfonds 1935. De Eerste Kamer over de P. T. T,-begroo ting. Vergadering van de Prov. Staten van Zee land. Uitkeering aan schapenhouders. De oplossing van het zendervraagstuk. Spoorwegontvangsten in 1934. Buitenland. De beperking van den veestapel in Frank rijk. Militair bewind in Bulgarije. 20-30-60d. genverpleging, verlaging van subsidies en eveneens van de meeste jaarwedden. Ver der wees spr. op andere maatregelen, die grooten invloed hadden op de provinciale begrooting, als het besluit om de batige saldi van vorige dienstjaren weg te wer ken, het instellen van een zeeweringen fonds en van een wegenonderhoudsfonds, het laatste naast het reeds eerder inge steld wegenfonds. Inzake de bestrijding der werkloosheid wees spr. op verschillende werken, die in de laatste jaren van provinciewege tot uitvoering zijn gebracht en die hun aan deel in die bestrijding bij hebben gedra gen, terwijl de commissie, die daarmede belast is, succes had bij lagere overheids organen en particulieren waar het gold werkverschaffing. Een en ander neemt niet weg, dat dit vraagstuk ook in de naaste toekomst nog steeds de volle aan dacht van de Prov. en van Ged. Staten zal dienen te hebben. Zooals vanzelf spreekt, kon bestrijding der werkloosheid in belangrijke mate ge paard gaan met de uitvoering van wer ken, waardoor de algemeene verkeers- belangen in deze provincie werden gebaat. In dit verband wees spr. op het doen bouwen van drie motorschepen op „de Schelde", waarvan het gevolg was, dat de provinciale vloot, mede gelet op de drie motorschepen van grooter type, die eenige jaren eerder zijn gebouwd, thans aan alle eischen van het moderne verkeer beantwoordt. Voor den dienst op de Oosterschelde ging daarmede gepaard het aanbrengen van de noodige voorzieningen aan het havenkanaal en de zwaaiplaats te Zierikzee. Dank zij de activiteit en de ijverige zorgen van den Provincialen Waterstaat zijn in de laatste 4 jaren ook verscheidene K.M. secundairen weg aangelegd of her steld en zijn verschillende dier wegen na herstelling in beheer en onderhoud door de provincie overgenomen. Spr. las daarop een staat voor van de wegen en wegvakken, welke na 1931 onderhanden zijn genomen met een totale lengte van 103.446 K.M., waarvan in uitvoering 5739 K.M. en nieuw aangelegd 5902 K.M., dus hersteld 91.805 K.M. Ook Is bij verschillende besluiten een renteloos voorschot toegekend voor ter tiaire wegen, terwijl met medewerking van de Staten thans alle wegen in de provincie tolvrij zijn geworden. Die tol vrijheid bestaat niet voor de brug over De Eendracht, eigendom der gemeente Tholen, welke gemeente alle hulde toe komt voor de totstandkoming van dit werk. Met het oog op de verkeersbelan- gen zijn verder eenige der provinciale steigers hersteld. Een zeer belangrijk besluit noemde spr. dat tot handhaving als zuiver provin cialen dienst van de bootverbinding Vlis- singen—Neuzen. Het moge aldus spr. Uw vergadering een voldoening zijn, dat de financiëele resultaten van dezen dienst gunstiger zijn gebleken, dan Ged. Staten zich aanvankelijk hadden voorgesteld. Dan herinnerde spr. aan de uitvoerige discussies over de opheffing van den tramdienst Hansweert—Vlake, om dan te constateeren, dat de Staten voorts te kort zouden hebben gedaan aan hun eer bied voor oude gebruiken, indien zij niet het vraagstuk der Zondagsdiensten op de provinciale bootdiensten meerdere malen tot een onderwerp van breedvoerige ge dachten-wisseling had gemaakt. Ook het luchtverkeer, dat voor Zeeland van zoo uitermate groot belang kan wor den, heeft zich in de sympathie van de Staten mogen verheugen, getuige hun be sluit tot toekennen van een renteloos voorschot voor aankoop van het vlieg veld te Haamstede. Nog tal van andere belangen hebben in de bijna afgeloopen vierjarige periode de ernstige aandacht der Staten gevraagd. Inzake den landbouw noemde spr. het tweemaal genomen besluit tot toekenning van een risico-garantie van f 1.000.000 voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1