Zoo rillerig? AKKERTJES Belangrijkste Nieuws. DINSDAG 22 jANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG: - No. 95 Buitenland Binnenland Uit de Provincie. AKKER.CACHETS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.5C per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes 3n Viissingen f0,20. "sse nummers 5 cent, Adveriantiën 30 rent per regel inge. den. mededeel)ngon 80 rent oer regei. Kleine Advert,entiën Dinsdags en Vrijdags i0,75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. „Nederland Waakzaam". Sinds jaren wordt er, inzonderheid als verkiezingen op til zijn, gevraagd naar geschikte en goedkoope propagandalec- tuur. Wanneer, zooals nu weer het geval is, van alle kanten gewrikt wordt aan de Christelijke grondslagen van ons volksle ven, als daar een stelselmatig pogen is om de massa op te zweepen, het gezag van de Overheid te ondermijnen, ver deeldheid te zaaien met als gevolg ver minderde invloed van de Christelijke par tijen op het staatsbeleid, dan komt telkens weer de vraag op: moet daartegen niet méér gedaan worden. Is het niet nood zakelijk de breede massa voor te lichten en tegenover het pogen om ons volk te .misleiden iets anders te stellen? Omtrent de noodzakelijkheid van een dergelijke propaganda bestaat geen ver schil van meening. Maar er was tot voor kort niemand die de zaak aanpakte. Daarin is nu verandering gekomen. Het Comité voor Christelijke Volkslec tuur, „Pro Patria et Regina" is begon nen met de uitgave van een christelijk- nationaal volksblad: „Nederland W aakzaam". Omtrent het doel van dit blad werd in bet eerste nummer geschreven: „Het wil saambinden, en het wil afweren. Samenbinden de van huis uit anti-revolutionairen, maar van wie velen met de moeilijkbeden des levens geen raad weten en een prooi dreigen te worden van den lokkenden vogelaar. Wij willen moed inspreken bij het hoog gaan der golven, wijzen op den machtigen arm van onzen Vader in de Hemelen. Die in het verleden zoo kennelijk Nederland heeft gezegend. Wij willen aantoonen, hoe groot nog de zegeningen zijn. Hoofden en harten doen opheffen naar omhoog. Wij willen niet alleen moed inspreken aan onze heen en weer ge- schudden en onze vooraanstaande man nen verdedigen, doch ook den g e e s t e - ken tegenstander aanvallen. Hun drogredenen, waarnaar te veel ge luisterd wordt, uiteenrafeien. Een kijkje nemen in eigen tuin, waar het onkruid zoo welig opschiet. Hun beginselen toet sen aan onze beginselen. Nauwkeurig let ten op hun daden op het terrein van het publieke leven. De caricatuur ter hand nemen, in de hoop, dat ook hiermede vlijmend scherp de waarheid kan worden gezegd. Opdat wapenen aanwezig zijn voor onze vrienden, wanneer zij aange rand worden op straat, bij het stempel lokaal, in fabriek of werkplaats, op de veiling of op de markt, in het kort overal, waar de aanval kan worden verwacht." Er zijn thans vier nummers van „N e- derland Waakzaam" verschenen. En met uitzondering van het eerste num mer dat we niet in alles konden bewon deren, kan worden getuigd, dat hier een voortreffelijk propaganda-middel wordt geboden. Hierbij kan het nu echter niet blijven. tls niet genoeg dat er wapens zijn. Ze moeten ook gebruikt worden. Hier ligt een taak voor onze kiesver- eenigingen. Voor weinig geld kan nu be trekkelijk veel worden gedaan. De vijand slaapt niet. Waakzaam daarom, en werk zaam I Slotzitting Volkenbondsraad. De vier en tachtigste zitting van den Volkenbondsraad is gisteravond gesloten. Op dezen laatsten dag hebben de kleine mogendheden de overwinning behaald in een strijd tegen de gxoote mogendheden over de beteekenis van artikel 11, para graaf 2. van het volkenbondsverdrag. Zij hebben weten te verhinderen, dat de raad aan artikel 11 een zoo beperkte interpretatie gegeven heeft, dat het arti kel voor vredelievende, kleine staten prac- tisch geheel waardeloos zon zijn gewor den. Dé raad heeft bovendien nog zonder eenige discussie besloten, het vraagstuk inzake de Saarvluohtelingen, waarover Laval een memorandum had ingediend, in studie te nemen. Tenslotte behandelde de raad nog het grensregelingsgeschil tusschen Irak en Perzië. Hier was het niet mogelijk, reeds tot een regeling te komen. De gedelegeerden van Irak en Perzië verklaarden zich tot het voorgestelde uit stel bereid en beloofden in den tusechen- tijd niets te zullen doen, dat de regeling van het geschil zou kunnen bemoeilijken. De volgende raadszitting zal in de maand Mei gehouden worden, tenzij nog een buitengewone zitting in Februari zal worden gehouden, om een beslissing te nemen over die technische kwesties be treffende het Saargebied. Mijnramp In Servië. Talrijke dooden en gewonden. Bij Sajefsjar, in Sérvië, heeft een ge weldige mijngasontploffing plaats gegre pen. Volgens een communiqué der mijn- directie zouden in het gebied, waar de ontploffing plaats vond, 24 arbeiders aan het werk zijn geweest. Van deze groep werden zes dooden kort na de explosie naar boven gebracht. Dé „Prawda" maakt verder gewag van een gerucht, volgens hetwelk reeds 30 dooden zouden te betreuren zijn. Een nader communiqué van den mijn eigenaar deelt mede, dat volgens de laat ste, echter nog niet bevestigde berichten, het aantal dooden elf bedraagt. Zeven an dere mijnwerkers zouden zwaar en vijf licht gewond zijn, terwijl een arbeider nog vermist wordt Mijnexplosie in Amerika. Reeds 9 dooden geborgen. In de kolenmijn Gilberton, welke op on geveer twintig kilometer van Portsville (Pennsylvanië) ligt, heeft door tot nog toe niet bekende oorzaak een ontploffing plaats gehad. Ruim dertig mijnwerkers, welke op de verdieping, waar de ontplof fing plaats had, werkzaam waren, wer den onder neerstortend puin bedolven. Negen hunner konden slechts als lijken geborgen worden. Niemand van de overi gen kon tot nog toe worden gered. Belangrijke maatregelen tegen werkloosheid. Dé Belgische regeering heeft zich bezig gehouden met de quaestie van de bestrij ding der werkloosheid. O.a. werd een pro ject voor den aanleg van gemeentewegen en waterleidingen besproken. Alleen bij den aanleg en de verbetering van ge meentewegen zouden ruim 10.000 werk- loozen te werk gesteld kunnen worden. Er werd een interdepartementaal comité benoemd, dat de quaestie van de tewerk stelling van werkloozen grondig zal be- studeeren. Men overweegt o.a. jonge in- tellectueelen in den staatsdienst op te ne men en plaats voor hen vrij te maken door oudere ambtenaren te pensionnee- ren. Voorts wil men trachten oudere in dustrie-arbeiders tot keuterboertjes te maken door hen een stukje land ter be schikking te stellen en kleine pachthoe ven voor hen te laten bouwen. Ook wordt de mogelijkheid van een algemeene ver korting van den werktijd ernstig onder het oog gezien. Korte Berichten. Zondagavond zijn in Batoem en verschillende plaatsen van Zuid-Rusland sterke aardschokken waargenomen, 'die zich meermalen hebben herhaald. Tlot dusver kwamen nog geen mededeelingen over eventueele schade binnen. In de nabijheid van Versailles is gis ternacht een goederentrein ontspoord, waarmee slachtvee naar het Parijsche abattoir zou worden vervoerd. Vele hon derden stuks vee werden gedood, lof zóó zwaar gewond, dat de beesten ter plaatse moesten worden afgemaakt. Goedkoope treinen. Be „Tel." verneemt, dat er een achter uitgang valt te constateeren in de alge meene bezetting van de goedkoope trei nen. De bezetting vooral van de tweede klasse is zoo gering geworden, dat de spoorwegen tijdens den a.s. zomer in de goedkoope treinen geen tweede klasse-rij tuigen moer zullen laten loepen. Ook zal het aantal goedkoope treinen in den a.s. .zomer worden verminderd. Groote order voor onze Industrie behouden. Naar gemeld wordt is onlangs een be langrijk rapport uitgekomen van den di recteur der Amsterdamsche Gem. Electri- citeitswerken, den heer dr W. Lulofs, omtrent de vervaardiging van een groote turbine-installatie. Een werk van dezen omvang was tot dusverre door de Neder- landsche industrie nog nooit geleverd. Na verschillende onderhandelingen is'men er echter in geslaagd, de geheele vervaardi ging van het complex in Nederland te kunnen houden, zonder dat dit meerdere kosten meebrengt, terwijl de kwaliteit de vergelijking met de aanbiedin'gen uit het buitenland glansrijk blijkt te kunnen doorstaan. Met de vervaardiging is ongeveer een half millioen gulden gemoeid. Salarieering van gemeentepersoneel. Naar men verneemt heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Ge meentebesturen verzocht hem een opgave te willen verstrekken van de tegenwoor dige salarissen en Iconen met inbegrip van toelagen, inkomsten uit gemeentelijke nevenfuncties e.d. zonder aftrek van het pensioenpremieverhaal, en indien aan wezig, van de salarisschalen van ieder der funcionnarissen, wier bezoldiging door den Raad geregeld wordt, alsmede van de in de gemeente bestaande kortin gen, kindertoeslagen, diplomatoelagen, e.d. Voorts wensoht de minister inlich tingen te ontvangen betreffende het aan tal ambtenaren, werklieden enz. dat in de onderscheidene gemeentelijke functiën werkzaam is. Controleurs landbouw-crisiswet gewapend. Dé Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de controleurs Land- bouw-Crisiswet 1933 gedurende de uit oefening van hun functie het hun door den Centralen Crisis-Controledienst ver strekte of door dezen dienst goedgekeur de wapen bij zich mogen hebben. De faillissementsstatistiek over 1933. Evenals ten aanzien van den algemee- nen economischen toestand van Neder land bracht het jaar 1933 naar uit de Faillissementsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt ook ten aanzien van de hoeveelheid der uit gesproken vonnissen van faillietverkla ring een zekere stabiliteit. Na een voort durende stijging van het aantal faillesse- menten sedert 1929, n.l. van 2729 in 1929 tot 4539 in 1932 (per 100.000 der gemid delde bevolking resp. 35.1 en 55.9) kan er volgens de verschenen faillissementssta tistiek iover 1933 (in één publicatie met de Justitiëele Statistiek) van een verdere toeneming in laatstgenoemd jaar niet ge sproken worden, 't Werkelijke cijfer was nog wel een weinig (17) hooger, het re latieve (per 1000 inwoners) liep daaren tegen terug van 55.9 tot 55.3. Het aantal door insolventie afgedane faillissementen vermeerderde vani 2050 in 1932 tot 2454 in 1933 (stijging van 19.7 pet.). Het totaalbedrag der baten steeg van f 7.840.091 tot f 9.761.897 lof 24.5., dat der passiva van f 43.639.991 tot f 63.393.405 of 46,3 pet. Voor 1933 vorm de het bedrag der activa 15,39 pet. van het bedrag der passiva, voor 1932 18.09 procent. Aan de preferente crediteuren in de door insolventie geëindigde faillissemen ten werd uitgekeerd 46.7 pet. van het to taal hunner vorderingen (1932 61.6 pet.). Viaor de concurrente schuldeischers kwam slechts 8.1 pet. van het totaal der vorde ringen terecht (1932 9,4 pet.). In de Statistiek over 1933 zijn voorloo- pige cijfers van de maanden Januari tot en met November 1934 opgenomen. Sa mengeteld bedroeg het aantal faillisse menten in deze maanden 4275 tegen 4245 in dezelfde maanden van '33. Het aantal faillissementen in de genoemde 11 maan den van '34 was dus 30 of 0.7 pet. hooger dan in 't overeenkomstige tijdsverloop van het vorige jaar.. DE GEHUWDE AMBTENARES. Nota van Minister Colijn. Geen verder strekkende maatregelen. Naar aanleiding van zijn in de verga dering der Tweede Kamer van 14 Novem ber 1934 gedane toezegging de aangele genheid van de gehuwde ambtenares na der te onderzoeken, heeft Minister Colijn der Kamer in een Nota de re sultaten van dit onderzoek medegedeeld, alsmede de overwegingen, waartoe zij der Regeering aanleiding hebben gegeven. Het onderzoek betreffende de gehuwde ambtenares, aldus deze Nota, heeft aan getoond, dat in den geheelen Rijksdienst, de Rijksonderwijsinrichtingen inbegrepen, onder de ruim 60.000 personen, daarbij werkzaam, zich op 31 December 1938 320 gehuwde vrouwen bevonden. Dit aantal omvat niet enkel de gehuw de ambtenaressen, doch alle gehuwde vrouwen met uitzondering slechts der werkvrouwen in 's Rijks dienst werk zaam, hetzij in vasten, tijdelijken of con- tractdienst, ongeacht of de vervulde be trekking is aan te merken, dan wel als een onbeduidende nevenfuctie, waarin te gen een geringe belooning slechts in voor komende gevallen behoeft te worden dienst gedaan (b.v. reserve-bewaarster bij' het gevangeniswezen, visiteuse bij den belas tingdienst e. a.). Van deze 326 gehuwde vrouwen (van wie 113 in vasten, 182 in tijdelijken en 31 in contractdienst) waren 134 in meer vol ledige en 192 in nevenbetrekkingen werk zaam. Van laatstgenoemde 192 gehuwde vrou wen vervulden 178 een specifiek vrouwe lijke nevenfunctie, van wie 159 die van tijdelijke visiteuse bij' den belastingdienst, voor welke functie, beloond met f 2 tot f 10 per maand, gehuwde vrouwen meer in het bijzonder in aanmerking komen. Van de 134 in volledige betrekkingen werkzame gehuwde vrouwen vervulden 61 een specifiek vrouwelijke functie, waaron der 42 die van telefoniste bij' het Staats bedrijf der P. T. T. en 17 die van naaister bij Defensie. Slechts de. 73 overigen (van wie 55 in vasten, 6 in tijdelijken en 12 in contract- dienst) vervulden een volledige betrekking welke ook door een mannelijke kracht zou kunnen worden bezet. Daaronder waren 23 kantoorhouder bij het Staatsbedrijf der P. T. T., een functie, waarbij de amb telijke werkzaamheden binnen de echte lijke woning worden verricht. Van de 50 overigen waren 38 in zuiver administra tieve betrekkingen werkzaam. Aangenomen mag worden, al zijn daar omtrent zonder nader individueel onder zoek geen concrete cijfers te verstrekken, dat voor vele, zoo niet voor de overgroote meerderheid, dezer gehuwde vrouwen geldt, dat zij óf kostwinster zijn, óf door ongelukkige huwelijksomstandigheden ge dwongen zijn in eigen onderhoud te voor zien. Zooals uit de geproduceerde gegevens blijkt, heeft het onderzoek den indruk be vestigd, dat i dank zij de sinds jaren voor het rijk getroffen maatregelen: van het verleenen van ontslag bij huwelijk, van het de gehuwde ambtenares-niet-kostwin- ster voorrang verleenen hij de afvloeiing en van het niet in dienst nemen van ge huwde vrouwen, behoudens in zeer bij zondere uitzonderin:, evalien de aan gelegenheid van de gehuwde ambtenares voor wat den Rijksdienst betreft niet en kel geen principieels, doch ook geen prac- tische beteekenis meer heeft. Naar het oordeel der Regeering bestaat dan ook geen voldoende aanleiding tot het nemen van verder strekkende maat regelen voor den Rijksdienst. Ten aanzien van het openbaar en bijzonder onderwijs, met uit zondering van dat aan Rijksonderwijs inrichtingen, waarvan het personeel in voorgaande opgave omtrent den Rijks dienst is begrepen, valt het navolgende te vermelden, N ijverheidsonderwijs. On der de 6577 leerkrachten waren op 1 Ja nuari 1934 1977 vrouwen. Onder deze be vonden zich 65 gehuwde leeraressen, vrij wel allen verbonden aan huishoudscholen. Bij dit nijverheidsonderwijs geldt sinds 1 Januari 1925 de bepaling, dat de hu wende ambtenares, tenzij ouder dan 45 jaar, wordt ontslagen. Middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs. Op 1 Januari 1934 waren aan de hoogere burgerscholen, lycea, gymnasia en han delsscholen op een personeel van 4072 ambtenaren, w.o. 685 vrouwen, 52 gehuw de vrouwelijke leerkrachten verbonden, nl. 40 bij het gemeentelijk en 12 bij het bij zonder onderwijs. Lager en uitgebreid La ger onderwijs. Op 1 Januari 1934 bevonden zich onder de 38.213 leerkrach ten, waaronder 16.537 onderwijzeressen, 921 gehuwde vrouwen. In tegenstelling met de overige vermel de aantallen zijn hij het L. O. in deze op gave tevens begrepen de gehuwd geweest zijnde onderwijzeressen. Zooals door den Minister reeds bij het mondeling debat op 14 November j.l. toe gegeven werd, heeft de kwestie van het al of niet handhaven van de gehuwde ambtenares bij' het onderwijs, meer in het bijzonder hij 'het lager onderwijs, nog wel practische beteekenis. Gezien de resultaten bij den Rijksdienst van de in 1934 genomen principieele be slissing, mag met vertrouwen verwacht worden, dat de doorvoering van dezelfde beginselen bij het openbaar en bijzonder onderwijs het aantal gehuwde onderwij zeressen en leeraressen snel zal doen af nemen. Een voorschrift tot ontslag van de in dienst zijnde gehuwde vrouwen acht de Regeering daarom ook voor Onderwijs niet voldoende gemotiveerd. Wat betreft de provinciën, gemeenten en overige publiekrechtelijke corporaties, zoo staan der Regeering geen gegevens ter beschikking aangaande de aantallen ge huwde ambtenaressen, in dienst dier li chamen. Op grond van de aanschrijving van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 20 December 1933, moeten alle ambtena renreglementen een regeling van het ont slag van de huwende ambtenares inhou den van ten minste even verre strekking als die van de artikelen 97 en 97a van het Alg. Rijksambtenarenreglement. Aanbevo len werd de opneming eener bepaling, vol gens welke de gehuwde ambtenares-niet- kostwinster bij ontslag in de eerste plaats daarvoor in aanmerking zal komen. Mitsdien geldt thans voor den geheelen Overheidsdienst, dat de huwende ambte nares, die in concubinaat is gaan leven, wordt ontslagen. Ook de aanbevolen regel, dat de gehuw de ambtenares-niri-kostwinster bij ontslag moet voorgaan, wordt, voor zoover be kend, steeds gevolgd. Candidaatstelling Provinciale Staten. De centrale A. R. Kiesvereeniging te Binnenland. Nota Minister Colijn over de gehuwde ambtenares. Buitenland. Slotzitting Volkenbondsraad. Mijnrampen in Servië en Amerika. Werkloosheid in België. Gij hebi kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. Iflederlandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou I Product Grjep( rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 cU Volgens recept van Apotheker Dumont Zierikzee hield onder voorzitterschap van dhr W. den Boer een vergadering tot de finitieve vaststelling van de candidaten- lijst voor de Provinciale Staten. Ze luidt als volgt: 1. W. den Boer, Zierikzee; 2. W. v. d. Berg, Bruinisse; 3. C. W. den Boer, Brou wershaven; 4. S. W. Vis, Haamstede; 5. S. Hage, Bruinisse; 6. P. Verbeek, Zie rikzee; 7. A. A. van Eden, Nieuwerkerk; 8. G. v. d. Sluis, Kerkwerve; 9. A. S. v. Hoeve, Oosterland; 10. G. L. de Jonge, Nieuwerkerk. Tot afgevaardigden naar het Prov. Co mité werden benoemd dhrn W. den Boer, A. Timmerman en I. Gatsman Verder werd de propaganda voor de Statenverkiezing besproken. Verschillen de sprekers zullen voor de kiesverenigin gen optreden. Het propagandablad „Ne derland Waakzaam" zal worden ver spreid. Door de kiesvereeniging van Haamste de werd een motie van afkeuring inge diend over de A. R. burgemeesters, die op Zondag als voorzitters van de stembu- reaux in het Saargebied hebben gefun geerd. Besloten werd de motie aan het Centraal Comité door te zenden. Behalve van Oosterland waren de af gevaardigden van alle kiesvereenigingen aanwezig. Zangershond „Zang Veredelt". Zaterdag hield de Zeeuwsche Zangers- bond „Zang Veredelt", hare jaarvergade ring te Goes. In zijn openingswoord gaf de voorz., de heer C. Flipse, van Wiasenkerke, oen overzicht over het jaar 1934. Hij herin nerde o.m. aan het mooi geslaagde con cours te Ierseke op 13 Juni. Terwijl de vereeniging „O. B. K." van Goes genood zaakt was als bondslid te bedanken, tra den 2 nieuwe leden toe, n.l. de Chr. zang1- vereeniging „Dé Lofstem" te St. Maar tensdijk en „Zanglust" te Kapelle. Dé bond 'telt nu 19 leden. Het onverwacht overlijden van den heer J. Blansaart, directeur van „Ore- lio" te Axel werd herdacht. Terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhie ven, schetste de voorzitter in gevoelvolle woorden, wat de overledene èn voor Ore- lio èn voor den bond is geweest. Het verslag van den penningmeester den heer A. de Priester van Borssele, gaf een goed slot aan van f 691. De aftredende secr. J. van Houte ('sH. Arendskerke) werd met algemeene stemmen herkozen. Déze zal in 1936, 25 achtereenvolgende jaren als bondssecreta- ris in functie zijn geweest. Met 18 tegen 1 stem werd besloten dit jaar weer een concours te organi- seeren en werden m.a.st. herbenoemd als jury-leden de heeren Henri van Nieu- wenhoven (Breda) en Eduard Flipse (Rotterdam).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1