Onderwijs. Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw zien, ook in onzen donkeren tijd en onze taak te doen, vooral als leden der Chr. vakbeweging. Hierna leverde de penningmeester zijn verslag over 1934, Speciaal de cijfers van werkloozenuitkeering gaven een triest beeld van den tegenwoordigen toestand, maar toonden ook aan, dat de Chr. vak beweging een schild voor den zwakke is. Verder werden inleidingen geleverd over „De zegen van den arbeid en de ont aarding door de zonde" en over „Naasten liefde". Het geheel werd afgewisseld door voor dracht en samenspraak en het zingen van het Bondslied. Door de plaatselijke Chr. vakafdeelingen: Chr. Besturenbond, Dis trict N. C. L.B. en naburige afdeelingen, werden gelukwenschen overgebracht. Ds Kok sprak een slotwoord naar aan leiding van Gal. 6 1 en 2. De afd. mag op een welgeslaagde jaar vergadering terug zien. Jammer, dat deze vergadering juist samenviel met een spreekbeurt van dhr Smeenk voor „Pa trimonium". Zooiets moet in de toekomst worden voorkomen. POLITIEKE LIEFDADIGHEID. De N.S.B. doet tegenwoordig aan lief dadigheid. Zij heeft een Winterhulp bijna had den we geschreven „Winterhilfe" ge organiseerd, en door de steden rijden haar wagens, vanwaar soep wordt uit gedeeld aan degenen die zich aanmelden. Dat N.S.B.-ers aan liefdadigheid doen wie zal het afkeuren? Er valt zóóveel nood te lenigen, dat iedere hulp wel kom is. Maar, zegt de Maasbode, dan moe ten zij dat doen als mensch en als chris ten zonder meer; niet a 1 s N.S.B.-ers. Liberalen, christelijken, katholieken enz. doen ook aan liefdadigheid, maar niet als lid van hun politieke organisatie. Waar zou het anders heengaan? De N.S.B. is ook een politieke partij, en hoezeer zij ook tegen deze benaming protesteeren mag, zij i s het en zal het, zoolang zij het leven houdt, ook blijven. Zij staat op het punt voor 't eerst aan de verkiezingen deel te nemen. En thans deze publieke liefdadigheid in felle tegenstelling met het Evangelie woord over de linkerhand, die niet weten moet wat de rechter doet. Het gezicht van arme tobbers, die op de openbare pleinen onzer steden hun ketels en emmers moeten aanbieden en deze door de straten sjouwen tot glorie van een politieke partij is zonder meer weerzin wekkend. Liefdadigheid is wel het allerlaatste, dat in de politiek moet worden binnenge smokkeld. En dat dit juist moet gebeuren door een partij, die het openbare leven eens terdege wil gaan zuiveren, is wel zeer bedroevend.8 Go-es. Zaterdagmiddag vergaderde in de Melksalon „Bustraan" alhier de afdeeling „Zuid-Beveland en omstreken" van Chr. onderwijzers, onder leiding van dhr Van Wijk. Naar aanleiding van 1 Kon. 12 sprak 'hij een opwekkend woord in ver band met onzen arbeid in den nieuwen jaarkring. Nu volgden drie inleidingen over: „De resultaten van het Lager onderwijs" en wel van Mej. Gelderblom en dhrn Oud- kerk en Van Wijk, die ieder hun gedach ten over dat onderwerp ten beste gaven. Bij de bespreking, die zeer breedvoerig was, bleken de meeningen op sommige punten nogal wat te verschillen. Dhr D'e Graaf van Kapelle hield een korte propagandarede voor het blad „On ze Kinderen" en sloot daarna de zeer goed bezochte vergadering met dankgebed. - Zaterdagmiddag vergaderde in de Chr. Bewaarschool alhier de Zeeuwsche Bond van Fröbelonderwijzeressen. De presidente, Mej. Mooy, opende na gemeenschappelijk gezang met het lezen van Matth. 5 en gebed. Mej. S. Jumelet sprak over: „De eerste gave" en Mej. J. van Wuyckhuijse over: „Bijbelsche Ge schiedenis vertellen". Op beide inleidin gen volgde eenige bespreking. De secretaresse, Mej. Breel, sloot de goed bezochte vergadering. Geslaagd voor het diploma beton- technicus dhr J. Verschuure Dz., te We- meldinge, leerling van het Z.T.I. te Goes. De Paleis voor Volksvlijt- kwestie. Zaterdag zijn de drie ver dachten in de zaak van het Paleis voor Volksvlijt de directeur M., de commissa ris PI. en de pleegzoon van M. door den rechter-commissaris uitvoerig verhoord. Het verhoor heeft van twee uur tot half negen geduurd. De pleegzoon van M., die slechts een bij-rol in de gebeurtenissen heeft gespeeld, is door den rechter-commissaris op vrije voeten gesteld, doch de beide andere ver dachten zijn in het huis van bewaring ingesloten. Buitenshuis kans op it h Ie u m a t i e k. Het medisch genoot schap te Munchen publiceert eenige ge zondheidsstatistieken voor Zuid-Duitsoh- land en verklaart, dat spoorwegbeambten, kruiers en in het algemeen arbeiders, die buitenshuis werken, het meest aan het gevaar van rheumatiek blootstaan. Op elke tien spoorwegarbeiders in Beieren lijdt er een aan rheumatiek en gemiddeld is een spoorwegarbeider 3,2 dag per jaar ziek. Van de vijf metaal arbeiders, die buitenshuls werken, is er gemiddeld een lijdende aan rheumatiek. Met een auto en ti~<en mille er vandoor. Vrijdag is de 4i-jarige vertegenwoordiger K, J. van de margarinefabriek B. te Zoetermeer, het slachtoffer geworden van eigen, wel zeer vérgaande nonchalance. De man had bij' klanten geld geïnd en het bedrag, f 9700 in een tasoh in zijn auto gelegd bij een tasch met zakenpa- pieren. Om kwart over twee zette hij zijd auto onbeheerd en onafgesloten neer op den Goudschesingel te Rotterdam, liet de tas- sohen er in liggen en ging wat gebruiken in een restaurant. Toen hij na een kwartier terug keerde, kwam hij tot zijn groote ontstelte nis tot de ontdekking, dat zijn auto was verdwenen. Hiji waarschuwde de politie, die -onmid dellijk alles in het werk stelde om den wagen op te sporen. Er werd een signa lement verspreid en reeds om 3 uur werd de auto in de Hugo de Grootstraat terug gevonden. De wagen, waarvan de motor nog draaide, was verlaten en de inhoud van de tasschen lag verspreid op den grond. Het geld was natuurlijk verdwenen. Goede vangst. De Amsterdam- sche politie heeft een goede vangst ge daan door de arrestatie van den 58-jari gen G., die door de politie van de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Nijmegen, Culemborg, Sneek, Gro ningen, Arnhem, Eelde en Winschoten al sinds 1927 werd gezocht. Hij heeft ver schillende zedenmisdrijven, oplichtingen en verduisteringen achter den rug. Voortvluchtige dienstbo de aangehouden. Vrijdagmiddag werd de politie te Rotterdam er van in kennis gesteld, dat bij de familie W. de N. de dienstbode, D. de N. een bedrag van f 330 ontvreemd had en spoorloos ver dwenen was. Men had het vermoeden, dat de dievegge met haar buit naar Venlo vertrokken was, waar haar verloofde bij het 17e Regiment Infanterie onder de wa penen is. Vanuit Rotterdam werd de po litie te Venlo onmiddellijk van het geval in ken-iis gesteld, met het gevolg, dat direct eenige rechercheurs naar de Fre- derik Hendrik Kazerne togen, in de hoop daar de gezochte te kunnen aanhouden. Voor het kazernegebouw trof met een taxi aan, waarin het gezochte meisje ge zeten was. Men arresteerde haar en bracht haar naar het politiebureau te Venlo over. Er werd nog f326 op haar bevonden. Zij werd op transport naar Rotterdam gesteld om daar ter beschik king van de politie te worden gesteld. -—Jacht op een. dronken chauffeur. D'e Wassenaarsche po litie heeft Zaterdagmiddag een sensatio- neele achtervolging uitgevoerd van een dronken chauffeur, die den weg onveilig maakte. Om drie uur kreeg de politie bericht, dat op den Leidschen straatweg zich een dronken auto-bestuurder bevond, die op ergerlijke wijze het verkeer in gevaar bracht. De politie-auto rukte uit en had spoedig den verkeersovertreder, die een elf meter lange tractor met oplegger be stuurde, ingehaald. Het was echter niet mogelijk vanwege de slingerende bewegingen, die de tractor maakte, deze te passeeren, temeer niet, daar de 'bestuurder niet bereid bleek te stoppen of uit te wijken en integendeel zijn snelheid vermeerderde. De achtervolging ging langs den Straatweg, vervolgens door Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk. Auto's en motorfietsen, die van de tegenoverge stelde richting kwamen, wisten slechts ter nauwernood een aanrijding te voorkomen en bij: de jacht door de dorpen liepen ook voetgangers en kinderen groot gevaar. Te Katwijk raakte de tractor klem tus- schen een groentewagen en een brugleu ning. De Wassenaarsche politie dwong met de revolver in de hand den bestuur der de cabine van den tractor te verlaten en wist hem onder hevig verzet te arres teeren. Het bleek te zijn de aardappel- koopman B. uit Noord wijk. Hij is in het politiebureau te Katwijk opgesloten. Ernstig auto-ongeluk. Ver schillende gewonden. Zaterdag middag heeft op den weg Breda—Etten een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Ter plaatse stond op den rechter kant van den weg een handkar. Uit de richting Roosendaal naderde een autobus, waarin een aantal meisjes zat, leerlingen van het R.-K. Lyceum aldaar, die met deze bus naar Breda huiswaarts keerden. Achter de autobus kwam een luxe-auto uit Bergen op Zoom waarin drie heeren gezeten waren, die in volle vaart de bus trachtte in te halen en te passeeren. De bestuurder van deze auto had, achter de autobus rijdend, de handkar niet op gemerkt. Toen de bus ter plaatse naar links uitweek om langs de handkar heen te rijden, moest de bestuurder van de luxe-auto plotseling ook naar links uit wijken. Hij kwam daarbij geheel op het fietspad aan den linker wegkant terecht. Hierop naderden juist uit de richting Breda twee wielrijders. Door het stuur plotseling weer naar rechts te gooien, trachtte de autobestuurder een aanrijding met deze wielrijders te voorkomen. Dit lukte echter niet geheel; een van beide fietsers zekere H. uit St.-Willibrord, werd door de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. De bestuurder van de auto heeft daardoor blijkbaar de macht over het stuur ver loren; althans de wagen vloog met volle kracht schuin tegen de autobus op, schoof er vervolgens met dezelfde snelheid langs heen, slingerde naar den rechter kant van den weg en botste daar met zulk een geweld tegen een boom, dat deze voor on geveer twee derden werd ontveld. Onmiddellijk was hulp ter plaatse, Het bleek, dat de wielrijder H. ver schillende vleeschwonden had opgeloo- pen. en vermoedelijk ook inwendige kwesturen. In vrij ernstigen toestand is de man naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. Intusschen werden de drie inzittenden van de luxe-auto uit het wrak geholpen, Het mag wel een wonder heeten, dat zij het leven er hebben afgebracht. Zij waren allen afkomstig uit Bergen op Zoom. De bestuurder, de heer F., kwam er al bijzonder goed af; hij liep slechts lichte verwondingen op. Een der beide andere heeren, de heer J., kreeg vrij ernstige vleeschwonden, zijn toestand was echter niet levensgevaarlijk. De derde inzitten de, de heer L., was er het slechts aan toe. De man had een zware hersenschud ding bekomen en waarschijnlijk inwen dige kwetsuren. Alle drie werden ook zij naar het zie kenhuis overgebracht. De bestuurder F. kon, na verbonden te zijn, in de avond uren reeds naar huis terugkeeren. De toe stand van den heer L. echter is zeer zorgelijk. De meisjes van de autobus kwamen er viij goed af. Alleen kreeg de dertienjarige v. d. E. uit Breda een armfractuur; zij werd eveneens in het ziekenhuis opge nomen. Eenige andere meisjes kregen ver wondingen door glasscherven. Auto-eigenaar in garage gestikt. Zaterdagmiddag heeft men in de garage van P. te Dirksland, den eige naar dood gevonden. Een direct gewaarschuwde dokter con stateerde, dat de heer Van P. tengevolge van vergiftige dampen om het leven was gekomen. De deuren van de garage waren gesloten, terwijl een sterke lucht van ben- zinegas in de garage hing. Het slachtoffer was 30 jaar en ongehuwd. Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie Verkoop Weldadigheidszegels en Kinderprentbriefkaarten. Nu de verkooptijd wederom achter den rug is, kan het Comité constateeren, dat ook dit jaar alles vlot en naar wensch verloopen is. Het gedenkt met dankbaar heid de onversaagde plichtsgetrouwheid en bereidwilligheid van allen, die zoowel in de stad als in het postkantoor haar beste krachten gegeven hebben om den verkoop te doen slagen, alsmede de groote medewerking van de zijde van den Post directeur en zijn echtgenoote, om het ons in het tentje-sta-in-den-weg gezellig te maken; aan hem danken wij ook bij gaande officiëele opgave: De verkoop van weldaldigheidszegels op het postkantoor te Goes (met inbegrip van het ressort) bedroeg: 1931/1932: 12806 X3 ct.; 4385 X8 ct.; 7152X10 ct.; 689 X 16 ct. 1932/1933: 12305 X 3 ct.; 3798 X8 ct.; 7002 X 10 ct.; 1347 X 16 ct. 1933/1934: 11958 X 3 ct.; 3737 X 8 ct.; 6546 X 10 ct.; 805 X 16 ct. 1934/1935: 12346 X 3 ct.; 3740 X8 ct.; 6645 X 10 ct.; 691 X 16 ct. Ondanks de crisis is de verkoop dus nog iets toegenomen. Bovendien werd voor f 114.68 aan briefkaarten en kalenders ver kocht (85 kalenders en ruim 900 brief kaarten), gezien onze kalender- en „an- sichf'-rijke tijd, een fraai resultaat! Dat zoo, door medewerking in de eerste plaats van Jan Publiek, steeds meer het mis deelde kind kan tegemoet worden ge komen! Namens het Comité te Goes: A. LOOIJEN. Goes, 17 Januari 1935. Uienteelt. Voor de Vereen, van Oud-leerlingen van L. W. G. op het eiland Tholen, hield de heer A. P. Bil, land- en tuinbouwonder- wijzer te St Annaland in de zaal van ho tel Nelisse te St Maartensdijk een lezing over het onderwerp: „Uienteelt". Allereerst gaf de spreker een historisch overzicht, waaruit 'bleek, dat men zich in onsi land er niet over behoeft te verwon deren, dat de landen rond de Middelland- sche zee als concurrenten van ons land op de wereldmarkt optreden, daar reeds in de oudheid in die gebieden uien wer den verbouwd. Na verschillende tallooze variëteiten opgesomd te hebben, toonde hij aan de hand van statistische gegevens aan, dat in Nederland 3948 H.A. met uien bezaaid worden, waarvan 1819 H.A. in Zeeland, dus ongeveer 45 pet. van de totale oppervlakte. Als geschikte grond soort voor uien werden genoemd minder zware klei en zavelgrond en als de beste voorvruchten aardappelen en bieten, zulks met het oog op een afdoende bestrijding van het onkruid in de uien. Erwten- en klaverstoppel zijn beslist af te raden met 'het oog op het optreden van schimmel in de uien. Bij de bemesting adviseerde Spr. voldoende aandacht aan de kali te be steden. De doode punten op de uien wij zen o.a. op een kaligebrek. Voorts geeft het gebruik van kalizout een vaste cel- wand, hetgeen de houdbaarheid van het product ten goede komt. De spreker waar schuwde tegen het te laat uitzaaien van de meststoffen op het uienland en. tegen het te laat zaaien van het uienzaad. Het uienzaad zal van een zoodanige samen stelling moeten zijn, dat men een uni form produot krijgt. Hieraan hapert thans nogal watl De beste methode om de uien te bewaren is nog niet bekend. Aller lei principe'» worden toegepast, maar van een uniforme wijze van handelen is nog geen sprake. Wel kan geadviseerd wor den de uien niet bij al al te droog en te „scherp" weer te oogsten. Ten slotte liet de Spr. de verschillende uienziekten de revue passeeren zooals: de kroef, valsche meeldauw, koprot, aantasting door de uienvlieg enz. Plulmveestapel krimpt zichzelf wel In De rijkspluimveeteeltconsulent. de heer B. van Asperen Vervenne, schrijft in het „Ned. Landbouwweekblad", orgaan van het Kon. Nederl. Landbouwcomité, een overzicht van de pluimveehouderij in '34. Daarin zegt hij o.a.: „Do opbrengsten zijn dus gedaald. Maar de uitgaven zijn gestegen als gevolg van de voederprijzen. welke voornamelijk ver oorzaakt worden door de extras-invoer rechten op granen. Het is dus vanzelf sprekend, dat het bedrijf zich in sterk te ruggaande lijn beweegt. In het algemeen viel dan ook weinig of geen winst meer te calculeeren. De besten hebben er nog eenige inkomsten van gehad, velen zijn evenwel achteruit geboerd en hebben hun pluimveestapel ingekrompen. Aangezien de extra-graanrechten zeer zwaar op de pluimveehouders drukken, omdat men bij de voedering van pluim vee voornamelijk op graan en graanpro ducten is aangewezen, ontstond een sterke aandrang uit de pluimveehouderij tot een betere compensatie van die graan rechten dan de f 0.50 per 100 eieren die uitgevoerd worden, biedt. Eén feit is het, dat zonder die graan rechten de pluimveehouderij in het alge meen nog winst zou opleveren, mits geen sterke uitbreiding daarvan het gevolg zou zijn. Dé tegenwoordige toestand leidt van zelf tot inkrimping, daar sommigen vrij willig en anderen noodgedwongen min der pluimvee gaan houden. Dit blijkt ook duidelijk uit de regelmatig dalende aan voeren op onze eierveilingen en -markten. Voor 1935 verdienen de sexers f2400 per maand. Hoe het „sexen" snel over de wereld verspreid is. Toen men in Vancouver zag welke enorme voordeelen het sexen voor de pluimveehouderij opleverde werden aller wegen in den staat Britsch Columbia cursussn opgericht en tevens een coöpe ratie welke de kuikens door Japanners liet onderzoeken. Tevens verscheen reeds in 1933 een groot boek van prof. Masui, dat door prof. Lloyd van de universiteit te Vancouver in het Engelsch vertaald werd. Als een loopend vuur verspreiden zich de Japanners over Canada, overal cursussen gevend en kuikens onderzoe kend, doch het bleek, dat de Ganadeezen zelf de methode zeer moeilijk leerden en op geen stukken na de Japansche behen digheid en vlugheid hadden. Waar een Canadees er bijv. 200 in een uur kon doen met 92 pet. nauwkeurigheid, daar deed een Japanner er 1000 in een uur met dezelfde nauwkeurigheid. Een enkele Canadees bracht het wat verder, n.l. de heer Forsyth (onthoudt dien naam) en deze trok in 1934 naar Engeland en dat is de man die daar thans cursussen geeft, waarbij een gewijzigde en vereenvoudigde Amerikaansche metho de onderwezen wordt, zoodat men in viei dagen al 80 pet. nauwkeurigheid bereikt In de Vereenigde Staten verliep de zaak anders. Men laat daar niet graag Japan ners toe om er geld te verdienen en het gevolg was dat daar wel enkele Japac- ners cursussen mochten geven, dooh ver der het werk niet mochten doen. In 1933 en 1934 behielpen nu de staten Washing ton en Californië zich door millioenen kuikens naar een station vlak over de Ganadeesche gTens te sturen en ze daar te laten sexen. Maar tevens zat de cen trale regeering te Washington niet stil en redeneerde aldus: „Wat de Japanners kunnen, dat kunnen wij ook!" In nel groote centrale proefstation te Beltsoille zetten zich een paar bekwame mannen aan het werk en ziedaar, zij slaagden er in een methode te vinden die eenvoudiger is dan de Japansche en dus sneller te lee- ren. Spoedig werd opgericht een Ameri kaansche kuiken-sexing vereeniging en deze werkte samen met de groote Inter nationale Kuikenbroeders Vereenig ing, welke honderden millioenen kuikens per jaar produceert. Deze „International Ba by Chick Association" (I.B.C.A.) liet ver- groot e modellen van kuiken-cloaca's m was maken en verkoopt deze voor mati gen prijs aan haar leden, zoodat deze aan de hand van literatuur en modellen Let zelf kunnen leeren. In de Vereenigde Sla- ten dus in 1934 een eigen methode van de regeering en tevens nog een methode welke Sprunger, die in 1927 in Ottawa prof. Masui gesproken had, uitgewerkt heeft. In Augustus j.l. nam de Broeders- Vereeniging op haar jaarvergadering de volgende besluiten aan. Ie. Geen Japanners toe te laten om dit werk te doen. 2e. Verbod om kuikens in Canada te laten onderzoeken en ze dan weer in de Vereenigde Staten te verkoopen. Op 26 Oct. j.l. schreef Dtr Juli. hoofd van den pluimveedienst der Vereenigde Staten in een brief: „Thans kunnen ver schillende Amerikaansche burgers kui kens onderzoeken met een nauwkeurig heid van 97 pct.l De Vereenigde Staten kwamen er dus zonder Japan. In Australië verliep het weer anders. Daar namen de vertegenwoordigers der wereldberoemde Petersine broedmachi nes een paar Japanners in dienst en liet deze, tot groote woede van zijn concur renten, voor zijn klanten kuikens onder zoeken. In Europa kwam de methode ln 1933 lange twee wegen. Ie. Op het wereldoongre» in Rome werd aet sexen door een Japanner gedemon streerd en wij stonden in stomme verba- ling te kijken hoe dit mannetje in enkele minuten een honderdtal kuikens onder zocht. Direct na het onderzoek werden de kuikens gedood en zagen wij dat ze voor 100 pet. nauwkeurig in haantjes en hen- net jos gescheiden waren. Na het congres nam de Duitsche regeering oen Japanner in dienst, die dus einde 1933 begin 1934 een cursus gaf in Duitschland. 2e. In Engeland en Frankrijk hadden enkele grootere broederijen van het won derbaarlijke succes der Japanners gehoord en lieten Japanners overkomen. Deze heb ben in het broedseizoen 1934 voor die boederijen honderdduizenden kuikens on derzocht. De vraag naar henkuikens is zoo enorm groot, dat er voor het seizoen 1935 weer Japanners overkomen. Hierop slaat een bericht in de „Nieuwe Rotter- damsche Courant" van 20 Oct. j.l., dat er vanuit Japan 5 deskundigen vertrokken zijn, 2 naar Frankrijk, 3 naar Engeland, die daar f 2400 per maand zullen verdie nen. Verder zullen er in 1935 nog 20 naar Canada, 10 naar Australië en 3 naar En geland vertrekken. Het te verdienen bedrag lijkt hoog, doch neemt men aan, dat één man 240.000 kui kens per maand doet a fO.Ol per kuiken, wat toch haast niets is, dan is hij al aan f 2400 per maand. En hoe is nu tenslotte de toestand op 1 Jan. 1935? In de Ver eenigde Staten zijn verschillende ohick- sexing associations opgericht in verschil lende staten en ook door de spoorweg- maatschppijen worden cursussen georga niseerd. (In Amerika en sommige andere landen b.v. Frankrijk en Joego-Slavië werken de spoorwegen aan de bevorde ring der pluimveehouderij mede, omdat zij inzien, dat, als de bevolking vooruit gaat, ook hun vervoer stijgt). Verder moe ten daar vanaf 1 Jan. ook de Japanners die cursussen gaven het land uit, men heeft de Japanners niet noodig om les te te geven, noch om het werk te doen. In Canada laat men ze, zoolang meD nog geen Canadeezen genoeg heeft om het werk te kunnen doen no'g toe, doch exa mens onder Canadeezen gehouden too- nen aan, dat men het daar ook aardig leert. In Australië gaven een paar Ja panners les, waaronder ook Yogo, die in 1933 het eerst in Canada werkte. Op een onlangs in Dundas in Nieuw Zuid-Wales gehouden examen haalden 4 Australiërs een diploma, waaronder er een 100 kui kens sexte in 12 minuten en 40 seconden met een nauwkeurigheid van 98 pet. In Engeland heeft de groote broederij Evens het eerst in 1933 Japanners in dienst ge nomen en hij verspreidde toen artikelen in de pers waarin hij verklaarde, dat an deren dan Japanners 't werk niet konden leeren. Dit heeft men een poosje geloofd, doch thans is gebleken dat de Canadees Forsyth het de menschen in 4 dagen leert, al gaat het in den beginne ook nog niet zoo snel als bij de Japanners. Ook is daar nu het mooie boekje van Dr Blount ver schenen en blijkt daaruit dat iemand met scherpe oogen en soepele vingers het best leeren kan. Acht leerlingen van Forsyth bereikten verleden week na een cursus van 4 dagen de volgende nauwkeurigheids percentages: 82, 85, 86, 92, 90 en 94 pet. Het blijkt dus, dat andere volken het ook kunnen leeren en vooral de meer een voudige Amerikaansche methoden en waarom zouden de Hollanders het dan niet kunnen leeren? Het is maar een kwestie van initiatief, energie en organ- satie. Ik hoop, dat een paar handige jon gens naar Engeland gaan op kosten van de een of andere acteve vereeniging, waarhij ik vooral aan de Broederijen-Ver- eeniging denk en dan in het komende seizoen aan het werk. Bezwaren zullen er genoeg komen, maar die zijn elders ook overwonnen. 'Ik ben gaarne bereid gegadigden met allerlei inlichtingen van dienst te zijn. Nadruk verboden. Dr B. J. C. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. {Nadruk verboden.) TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 22 Jan.: Zwakke, meest matige Noordelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u. Licht op voor fietsers: Dinsdag 4 u, 50 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6