3 cent PBNR Iets nieuws van Liebig Iets geweldigs voor de huisvrouw PBNA Laatste Berichten. Finantiëele Berichten Burgerlijke Stand. Marktberichten. Nog geen per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs per kwartaal f2.50 Weekabonnementenf0.20 L0SKADE - MIDDELBURG, 3 volle scheepsladingen, meisjes aan toe, die per autobus op reis t waren naar Roozendaal, Oud-Gastel en Starnpersgat, waar ze woonachtig zijn. Ze werden in de bus zóó onwel, dat de chauffeur een dokter te Wouw waar schuwde, op wiens advies ze naar een ziekenhuis te Roozendaal werden over gebracht. Zondagmiddag zijn ze vrijwel hersteld naar haar woningen terugge keerd. De politie stelt een onderzoek in. De nieuwe spoorbrug over de iJsel in gebruik genomen. ZWOLLE. Hedenmorgen om 7.23 uur is de eerste trein over de nieuwe spoor brug over den IJsel bij Zwolle gereden. Het feit ging in alle stilte voorbij, een feestelijk of officiëel karakter droeg dit niet. Door een ploeg van 20 man werd evenwel hedenmorgen reeds hard gewerkt om alles gereed te krijgen. Een stuk spoor is omgelegd. Gedurende de eerstvolgende dagen zal slechts met een snelheid van 30 K.M. worden gereden, daarna wordt de snelheid verhoogd tot 75 K.M. Opbrengst postzegels voor t.b.c.-bestrijding. DEN HAAG. Blijkens voorloopige cijfers zijn van het zegel met het beeltenis van H. M. de Koningin-Moeder, waarvan de netto-opbrengst boven de frankeerwaarde ten goede komt aan de t.b.c.-bestrijding, I.176.732 stuks verkocht. De bruto-op- brengst boven de frankeerwaarde bedroeg rond f19.800. DEN HAAG. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, Mr van Lier, nam heden conclusie in de zaak van den offi cier van justitie te Roermond, die cassa tie had aangeteekend tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij J. J. B. te Eindhoven is ontslagen van rechts vervolging van het hem ten laste gelegde dragen van een opzichtig politiek onder- scheidingsteeken, in casu het insigne van de N.S.B. Mr van Lier concludeerde tot verwer ping van het beroep. De Hooge Raad zal op 18 Februari uitspraak doen. Heistelling omgevallen. ROTTERDAM. Hedenmorgen is aan de Gordelweg alhier een heistelling omgeval len. Vier arbeiders werden door de om vallende heipalen getroffen, twee hunner zijn in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen, de beide anderen, die lichte kwetsuren hadden bekomen, zijn verbon den. De heer Braat lid van de N. S. B. ROTTERDAM. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de heer Braat, oud-Tweede Kamerlid, zijn plannen om deel te nemen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten met den oud-Plattelandersbond, heeft opgegeven. Hij heeft zich aangemeld voor het lidmaatschap van de N. S. B. Gloeiende koffie over het lichaam gekregen. VOORBURG. Zaterdag j.l. heeft het lVa jarig dochtertje van de familie B. alhier een kom gloeiende koffie over het lichaam gekregen; kort daarna is de kleine over leden. Vliegtuig in zee gestort. ATHENE. Een Fransch verkeersvlieg tuig op weg naar Marseille, is gisteren ongeveer 30 mijl ten Westen van de Ionische eilanden, in zee gestort. Een Italiaansch torpedojager, die daar kruis te en het ongeluk zag, snelde te hulp en kon passagiers en bemanning redden. Koude. CHICAGO. Sedert gister heerschte in het Midden-Westen de strengste koude golf sedert het begin van den winter. De laagste temperaturen worden gemeld uit Battleford, waar de thermometer daalde tot 54 gr. onder nul. BOEDAPEST. Gister zijn tengevolge van de vorst in Hongarije 4 personen dood gebleven, terwijl op het platteland ten gevolge van hevige sneeuwstormen ver scheidene personen worden vermist. Hoofdbestuur Zeeuwsche Landbouw-Mij. Hedenmiddag vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes het Hoofdbestuur der Z. L. M., onder voorzitterschap van den heer Mr P. Dieleman. Eerst komt aan de orde bespreking teeltregeling akkerbouwgewassen voor 1935 en de prijsverhoudingen tusschen de verschillende producten en de maatrege len, die ten behoeve van rundvee- en varkenshouderij zijn getroffen. Ingekomen is een verzoek van den heer de Bourgraaf te Oostburg, om pogingen tot steun voor de schapenhouders uit het „schapenpotje". De voorzitter kan mededeelen, dat de Minister van plan is uit het crisishef- fingfonds '33 en' 34 steun te verleenen op de basis van de lammeren-inventari satie 1933. Het bedrag is nog niet bekend. Dhr Ir Dorst wijst op de actie, die wordt gevoerd tegen den landbouwsteun door voorzitters van Kamers van Koop handel. Er wordt voortdurend aan ge knabbeld. Het is volgens spr. niet juist, dat de landbouwsteun het leven duurder maakt. Er is een groote tegenstelling tusschen beschut- en onbeschutbedrijf, ook in de loonen. Het ingewikkelde distributie systeem maakt het leven duur, en niet de steun aan den boer. Hierop kan niet genoeg de aandacht worden gevestigd. Het ziet er met den steun aan den landbouw niet zoo goed uit. Men wijst op de gunstige oogsten van de laatste jaren en zegt, dat er van den steun aan den akkerbouw wel wat af kan. Spr. lt er niet gerust op, dat de tarwe- steun ongewijzigd zal blijven. Komt er dan een minder goede oogst, dan zijn de uitkomsten weer verliesgevend. Ook voor de andere gewassen dreigt gevaar. We moeten strijden voor behoud van den tegenwoordigen steun. De voorzitter vraagt nadere inlich tingen over de teeltregeling. Dhr Dorst antwoordt, dat de tarwe- regeling zoo blijft. De bieten-regeling is gepubliceerd. De verbouwers krijgen van de vaste garantie over 1934. De kleine bedrijven krijgen garantie voor 20 Are. Wat de aardappelen betreft, hiervoor wil men den papieren boel afschaffen. In plaats daarvan komt een heffing bij de bron. Betaald zal dan moeten worden f25f40 per H.A. Spr. betwijfelt of dit de goede steun is voor den boer. De productiekosten worden verhoogd, maar daar staat geen zekerheid tegenover, dat de prijzen loonend zullen zijn. De steun komt ten goede aan de zandboeren. De bedoeling is den aardappelhandel vrij te laten. Dhr Gast (gesteund door andere hee- ren) dringt aan om in ieder geval mini- mum-prijzen te bepalen. De oude regeling is wel ingewikkeld, maar de handel is er al aangewend, en ze is in ieder geval zóó, dat de aardappelverbouw loonend is. Dhr V e r 1 a r e wil spoedig gegevens voor de andere gewassen. De voorzitter: die komen, in het laatst dezer maand. Dhr H a r t o g wil, als er geen mini mumprijzen komen, de heffing van f25 op f100 te brengen. Dan worden er min der verbouwd. Dhr P. S c h e e 1 e en dhr Dorst be strijden dit ter wille van de kleine be drijven. Dhr Dorst zegt nog, dat men de tegenwoordige regeling te duur en te om slachtig vindt. Steeds is door het Dag. Bestuur aan gedrongen op minimum-prijzen, maar zon der succes. Zeeland neemt hier een uit zonderingspositie in met zijn blauwe en bonte. Dhr K1 o m p e (Tholen) vindt een hef fing per H.A. niet billijk. Men let niet op kwaliteit en opbrengst. Dhr Dorst zegt, dat een andere rege ling moeilijk is te vinden. Dhr H a r t o g vindt, dat de handel blijkbaar de baas is. Dhr M o 1 merkt op, dat, als men mini mumprijzen wil, men ook zal moeten ge- looven aan heffing in een of anderen vorm. De voorzitter wil een gevariëerde heffing naar de soort en daarop corres- pondeerende minimum-prijzen (systeem 1933). Dhr P. J. J. Dekker vindt dit ver keerd voor Zeeland. Spr. vindt de tegen woordige regeling nog maar het best. Niet alleen de handelaren maar ook de boeren hebben hier schuld door hun critiek op de tegenwoordige regeling. Spr. wil aan dringen op minimum-prijzen. Dhr v. d. Z a n d e is tegen een heffing per H.L, of K.G. en voor een heffing per H.A. naar de soort. Dhr Dekker vreest hiervan moeilijk heden voor de practijk. Het liefst zag spr. de oude regeling met minimum-prijzen. Dhr Dorst acht dit onmogelijk. Dhr Gast betreurt het, dat de meenin gen zoo verdeeld zijn. Spr. wil overleg met andere landbouw-organisaties. Dhr de Oude vraagt hoeveel aard appelen mogen verbouwd worden. Dhr Dorst: dat is niet bekend. Er wordt wel rekening gehouden met 1934. Spr. zag liever geen enkele heffing, al leen maar minimum-prijzen. De heffing voor denaturatie komt toch niet aan Zee land ten goede. Ten slotte vereenigt men zich met de gedachte: minimum-prijzen absoluut noo- dig, desnoods wil men een heffing slikken. Betreffende de suikerbieten dringt dhr W. Kakebeeke er op aan zich uit te spreken vóór behoud van de tegenwoordige garantie. Lager lan in 1934 kan het niet, want is de oogst maar normaal, dan is de teelt maar op het kantje af loonend. Dhr Gast merkt op, dat hetzelfde geldt van de tarwe. Ook daar kan niets meer af. Dhr P. Scheele wil nog verder gaan. Het geldt van alle gewassen. Men maakt op het oogenblik misbruik van de hooge oogsten van 1933 en '34 en drijft de koop- en pachtprijzen maar op. Volgens Spr. kan er van den steun niets af, vooral ge rekend met de kleine en gemengde be drijven. Dhr Darst zegt verder, dat de teelt van peulvruohten en gerst niet beperkt zal worden. Die van vlas zal worden uit gebreid. Helaas weten we niets van de prijzen. En dat is zeker noodig. (De vergadering duurt voort.) BEURSBERICHTEN. Slotkoersea van de Axnsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers lieden H. V. A. 1641/. 165 Ned. Hand. Mij. SOU 30 Philipslampen 235 234 Unilever 87 91 A E U 32 32 Amsterdam Rubber 100 102 Kon. Olie 140 142 Deli Mij. 137 138 Scheepvaart Unie 31 Vï 33J4 4 pet. Nederland 1934 102 101 Vt 4 pet. Ned.-Indië 1934 1018/i. 101"/» U.S. Steel 23l/s 23 A Anaconda Gopper 67/e 7 Beth. Steel 19V« 20 Sell Union 4V2 De inzet van de locale markt was blijk baar te hoog aangeslagen. Na de opening liepen de meeste soorten wat terug, de stemming bleef echter gunstig. De Ame- rikaansche markt bad ook vandaag wat meer belangstelling, en de koersen kon den zich hier goed handhaven. De 6 pet. dollar obligatieleening Rotterdam lagen zeer vast in de markt. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Jan., 2.30 u. Londen 1.28 Yi1.20 K. Berlijn 59.43—59.47. Parijs 9.759.79Vi. Brussel 34.5534.59. New-York 1.491.49 Nieuwe regeling van de surseance. In de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp houdende nieuwe regeling van de surseance van betaling, de ge legenheid tot akkoord openende, zegt de minister nog o.m. het volgende: De bepaling in art. 215 lid 2, dat de gevraagde surséance d a d e 1 ij k zal wor den verleend zij het voorloopig), heeft een bijzondere beteekenis, n.l. deze, dat de rechtbank niet treedt in een beoor deeling van de gegrondheid van het ver zoek. Of voldoende termen tot surséance (definitieve) aanwezig zijn, wordt eerst daarna onderzocht. Dit onderzoek moet uiteraard spoedig plaats hebben. Daarom is bepaald, dat de oproeping om te worden geboord de inleiding tot de beslissing omtrent de definitieve ver leening geschiedt op korten termijn. De rechter vindt hierin voldoende aan wijzing, dat ook bij 'de volgende stadia spoed gewenscht is. Voor de behandeling in hooger beroep Warden de scbuldeischers niet bij brieven opgeroepen. De zaak ligt hier anders dan in de eerste instantie. Allereerst mag van de scbuldeischers, die voor de behande ling bij de rechtbank bij brieven zijn opge roepen, thans diligentie worden verwacht. Bovendien is het niet van zóó groot be lang, dat alle schuldeischers ook in hoo ger beroep verschijnen, daar alsdan niet opnieuw wordt gestemd. Het ontwerp is te dezen in 'Overeenstemming met het geldende recht, dat in dit opzicht heeft voldaan. MIDDELBURG. Gehuwd: A. Vroon 23 j. jm. en H. J. Beenhakker 22 j. jd. Overleden: G. M. Douw 86 j. echtg. van G. Kamermans; H. Polvliet 81 j. echtg. v. L. Sterk; G. Ruitenbeek 86 j., wedn. van J. G. Dekker. GOES. Geboren; Maria Cornelia, d. v. Adriaan Aarnoud Hillebrand en Neeltje van Eenennaam. Overleden: Elisabeth Remijnse, 2 j., d. v. Nicolaas Remijnse en Elisabeth Ver- beke; Johannes Hoogerland, 74 we duwnaar van Johanna Eckhardt, te Hein- kenszand. Rotterdam, 21 Jan. 1935. Veemarkt. Aanvoer: 685 vette run- Het boeljonblok van Liebig kost slechts een stuiver en verschaft U een liter geu» rigen boeljon. Zooals alles van Liebig, een zuiver vleeschproduct. Hef is de hoogste waarde aan vleesch, die U voor 5 cent koopen kunt. Door den lagen prijs het blok van dezen tijd. Ook bijzonder ge schikt voor de bereiding van 4 borden krachtige soep. Vraagt uw winkelier naar het groote Liebig boeljonblok. „NEDERLANDSCHE LIEBIG MAATSCHAPPIJ N.V. Voor den handel: GEBRS DUVEKOT. Goes. deren, 245 vette kalveren, 594 schapen en lammeren, 689 varkens, 8 nuchtere kal veren. Prijzen per K.G.: vette koeien 5658, 4852, 3238, vette ossen 4852, 44 46, 3840, vette kalveren 7580, 60 65, 4550, varkens (levend gew.) 34, 33, 32, schapen 37, 33, 30; lammeren 39, 34, 30, schapen per stuk f 16, f 12, f 8, lam meren per stuk f 11, f 7, f 7. Aanvoer vette koeien en ossen ruimer, handel traag, prijzen als vorige week, een beste koe 2 ct, boven noteering, een beste os 6 ct. boven noteering. Vette kal veren korter aanvoer, handel flauw en prijzen als 14 Jan., een prima kalf 10 ct. boven noteering; schapen en lammeren belangrijk korteren aanvoer, handel lui, prijzen iets lager, varkens aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen onveran derd; een partij schapen werd voor ex port verkocht. Graanmarkt. Gerst chevallier 6 6.50, haver 6.506.80, kleine groene erw ten 910.40, schokkers 10.5012.40, bruine boonen 11.5012.40 gld. alles p. 100 K.G. La plata mais f 102 per lost. Peulvruchten op aan te wijzen plaatsen te leveren. Z aden. Karwijzaad 17, lijnzaad wit bloei zaai 1112, lijnzaad blauw bloei zaai 1011, blauw maanzaad 13 gld. Vlas. 4700 k.g. blauw 40—72,5, 12.200 k.g. Hall. geel 60—70, 9000 k.g. Gron. 55 65, 18000 k.g. Dauw root 5560 ct. Op de beurs werd traag verkocht. Hoofdzakelijk werd op het bod verkocht. Aardappelen: Brielsche eigenhei mers 2.803.40, Friesche 2.803, Zeeuwsche 2.502.80, Blauwe eigenh. 2.502.90, Drielingen 2.903.20, Zeeu- sche bonte en blauwe 3.253.50, drielin gen bonte en blauwe 2.302.40, zand- aardappelen 67 gld. Aanvoer redelijk, handel kalm. GOES. Veiling van 21 Jan. Spruiten 58, 2e soort 35, witlof 78, 2e soort 5; veldsla 6, koolrapen 1.201.30, wijn peen 0.60, uien 0.601, aardappelen 1.70 3.40, id. drielingen 2.60 gld. alles p. 100 k.g.; bloemkool 7, roode kool 2.70, groene savoye kool 2.204.10, boerenkool 1.20, andijvie 1.201.40 gld. alles p. 100 stuks; prei 48, gld. p. 100 bos. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer JOH. HOOGERLAÏtD, in den ouderdom van ruim 74 jaar. L. NIEUWENHUIJZE— HOOGERLAND. B. NIEUWENHUIJZE en Kinderen. Nisse, 19 Januari 1935. Heden overleed te Amster dam, zacht en kalm, onze ge liefde Moeder, Behuwd en Grootmoeder ANNA CATHÉRINA KUIPÉRI, Weduwe van den Heer Ds, N. P. van Es, Ned.Herv. Pred. in den ouderdom van bijna 82 jaren. Uit aller naam, W. N. A. VAN ES. Serooskerke (W.), 19 Jan. '35. brravofi-rho MACHINISTEN ter Koopvaardij en Landmachinisten voor verschillende be drijven worden door PBNA. het Neder- landsch Technicum, te ARNHEM met groot succes opgeleid. Vraag eens het kosteloos pros pectus No. 26 aan bij Aid.Burgerbouwkunde, Water bouwkunde, Werktuigbouwkunde. Elektrotechniek. Chemie. 110 Leraren 2500 Curatelen Studeer techniek thuis. 12 zal plaats hebben op 't laatst van de volgende week. Dan worden verkocht: afkomstig van No. 1, Het kapitale door ons gesloopte trophisch ziekenhuis te Rotterdam No. 2. Een sohoolgebouw te Sehevenlngen No. 3. En dit Is wel het be langrijkste, de tribunes, w.o. overdekte, van het AJax-voet- bal terrain te Amsterdam. ZIE ZATERDAG ADVERTENTIE. HOORN1CK 6 ZOON

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3