Uit de Provincie Kerknieuws Gemengd Nieuws. Telegrammen. sou worden geregeld en meer bepaaldelijk over de vraag, of daarbij de vischhande- iaren zouden moeten worden ingescha keld, ia nog overleg gaande. Burgemeester De Vlugit naar Rusland. Naar wij vernemen is de burgemeeeter van Amsterdam, Lr W. de Vlugt, voor het ondernemen van een studiereis, Don derdag j.l. naar bovjel-Rusland vertrok ken. Le burgemeester is inmiddels te Mos kou aangekomen. Nader wordt gemeld, dat deze reis te vens ten doei heelt het instellen van een onderzoek naar ue mogelijkheid van werk verruiming voor de Amsterdamsche ha ven. Dr de Vlugt is, naar men weet, presi dent-commissaris van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij, en hij wordt op deze reis vergezeld door den heer P. Goedkoop Dzn, den zoon van den oudsten directeur der N. S. M. Dit houdt verband met 't feit, dat de Nederlansche Scheeps bouwmaatschappij met de Russische re geering reeds onderhandelingen had ge opend over het verkrijgen van eenige be langrijke orders voor de Amsterdamsche werf. Deze orders betreffen o.a. den bouw van 'n paar groote dokken en waarschijn lijk ook van enkele nieuwe vrachtschepen. De directeur der N. S. M„ de heer D. Goedkoop Dzn, kon de reis naar Rusland niet meemaken, omdat het tijdstip van deze samenviel met een reis, die hij, even eens voor zakendoeleinden, op het oogen- blik naar Engeland maakt. Ontslag op een papierfabriek. Bij de N. V. Berghuizer papierfabriek, v.h. B. Cramer te Wapenveld, waar on langs sprake was van staking door de ar beiders in verband met een loonconflict, werd j.l. Vrijdagavond aan ruim 70 arbei ders ontslag aangezegd. Wegens gebrek aan orders zal een tweetal papiermachi nes worden stopgezet. Waarschijnlijk zullen, wanneer niet zeer binnenkort meerdere orders binnen ko men, nog andere machines worden stop gezet, met als gevolg hernieuwd ontslag van een aantal arbeiders. De Midden-Europeesche tijd. De Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Sociale Geneeskunde zegt in een adres van de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp ter invoering van een Midden-Europeeschen tijd over het ge- heele jaar: a. dat, wat het zomerhalfjaar betreft, volle instemming wordt betuigd met het streven, om óf den Midden- of den West- Europeeschen tijd, welke ten aanzien van den zomer gelijk zijn, voorzieningen in te voeren. b. Dat de vereeniging evenwel ten aan zien van het winterhalfjaar meent, dat aan de invoering van het nu voorgestelde zóó groote hygiënische bezwaren zijn ver bonden; immers de voorziening zoozeer afwijkt van den natuurlijken gang van zaken, waardoor in de drie middenwin termaanden des morgens hygiënisch on toelaatbare toestanden zullen ontstaan, dat ze verzoekt het ontwerp te verwerpen, waardoor de indiening van het oorspron kelijk regeeringsontwerp (West-Europee- ccl.cn tijd in den winter, Midden-Europee schen tijd in den zomer), dat alle voordee- len in zich vereenigt, weer mogelijk zal worden. De steun aan den landbouw. Aan het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de Rijks'begrooting ontleenen wij: Eenige leden beklaagden zich over de ongewenschte werking van den steun aan den landbouw, die zulke zware offers eischt. Vast staat volgens hen, dat deze steun voor een niet onbelangrijk gedeelte ten goede komt aan groote boeren en aan hypotheekhouders. Bovendien achtten zij dien onjuist, daar deze steunverleening ingaat tegen de zoo noodige verlaging van het levenspeil. Van andere zijde werd er op gewezen, dat de steun aan den landbouw voorals nog onontbeerlijk blijft. Tallooze kleine agrarische bedrijven verkeeren in de meest kommervolle omstandigheden en zij, die daarin hun brood moeten verdie nen, leven in uiterste soberheid. Bezuinigingsplan van de Regeerfng. Zaterdag is een tweede ministerraad in die week gehouden, welke gewijd was aan de bezuinigingsplannen. De T e 1 e g r. meldt hieromtrent nog nader: Wil de begrooting voor 1936 inderdaad reëel sluitend zijn op het niveau, dat de regeering wil bereiken, dan zal het door minister Oud in de Tweede Kamer aan gekondigde algemeene hezuinigings-ont- werp daarin verwerkt moeten worden, Terwijl dus eenerzijds de departementen reeds bezig zijn met het verzamelen der gegevens, noodig voor het opstellen van de eerste concept-begrooting, wordt ander- rij is met alle energie gewerkt aan de al gemeene saneering. Stuk voor stuk wordt door de departementen nagegaan op welke punten de staatsbemoeiing inge krompen, versoberd of gereorganiseerd kan worden. Hierbij worden alle mogelijk heden overwogen en de aanbevelingen van staatscommissies aan de huidige finan cier e eischen getoetst. Wij vernemen, dat dit omvangrijke werk nog zeker een maand zal vorderen. Wel houdt de ministerraad zich geregeld met dez9 aangelegenheid bezig in de afgeloopen week b.v. zijn er twee zittin gen van den kabinetsraad aan gewijd. Doch alle geruchten over te nemen maat regelen zijn nog ongefundeerd. De kanalen-kwestie met BelglB. Op het departement van Buitenland- sche Zaken te Brussel is Vrijdag een con ferentie gehouden, waaraan de minister president Theunis en de minister van buitenlandsche zaken Paul Hymans, als mede eenige hooge ambtenaren van de departementen van Buitenlandsche Zaken en van Openbare Werken hebben deelge nomen. Ofschoon over deze conferentie het diepste stilzwijgen wordt bewaard men verklaart slechts dat er quaesties van in- ternationaal-politieken aard, die dringend om oplossing vragen, zijn besproken is toch uitgelekt, dat de betrekkingen met Nederland het onderwerp van deze be sprekingen hebben gevormd. Uit het feit, dat het departement van Openbare Werken was vertegenwoordigd door den heer Van Zuylen, den Belgi schen specialiteit op het gebied van ka- nalen-quaesties, meent men te mogen aannemen, dat in het bijzonder deze quaesties ter sprake zijn gekomen. Wijziging Arbeidswet. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de arbeidswet, welk ontwerp ten doel heeft onze wetgeving aan te pas sen aan het ontwerp-verdrag, aangeno men door de internationale arbeidsconfe- rentie van 12 April 1932 betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van arbeid in niet-indu- striëele beroepen. Voorgesteld wordt een verbod voor het verrichten van alle werkzaamheden in eenig beroep buiten een onderneming door een kind beneden 14 jaar of nog leer plichtig. Uitgezonderd worden huiselijke werkzaamheden in en ten behoeve van het gezin, waarin het kind wordt opge voed. Botsing van stoomsche pen. Voor de haven van Terneuzen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een 'botsing plaats gehad tussohen een En- gelsdh en een Poolsch stoomschip. Daar ter plaatse is het Engelsche stoomschip „Nugget", dat op weg was naar Antwerpen, in aanvaring gekomen met het uit Antwerpen komende Poolsche ss. „Kattowice", waardoor beide schepen ernstig beschadigd werden, terwijl de „Kattowice" tevens water maakte. Het Poolsche stoomschip, dat mid scheeps en aan den voorsteven schade had bekomen, is naar Vlissingen opge- stoomd en volgens een later bericht aldaar op de reede ten anker gekomen, waar een onderzoek naar de schade zal worden in gesteld. De Nugget", waarvan de boeg is inge drukt is naar Antwerpen doorgevaren. Bij het handdorschen in Oost-Z.- Vlaanderen zal, namens de Rijksinspectie "Werkverschaffing voor Zeeland, als con troleur optreden, de heer J. R. Scheele te Terneuzen. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Zwarte handschoenen, J. Vreederiks, Noordsingel, heerenrijwiel, Prins, Lange Delft S 172, paar jongenshandschoenen, B. v. Sluijs, Lange Giststr. F 192; brui ne portemonnaie met inh., P. Cornelisse, Meidoornlaan W 155; belastingmerk, H. G. Deïst, Achtersingel Q 154; wollen da meshandschoen, Mesu, Breestr. O 179; portemonnaie met inh., bureau van po litie; bruine kinderportemonnaie met inh., B. W. Bakker, Noordweg S 223; hand beschermer, Van Winkelen, St. Janstr. I 51; actetasch met inh., Walraven, Ja cob Catsstr. S 122; avonddoekje, G. de Korte, Koudekerkscheweg A 133; kinder handschoen, J. v. Molenbroek, Kerkstr. 't Zand B 138; dubbele rijwieltasch, B. de Reij'ke, Nieuwe Oostersche str. N 79; handschoen, T. Leijnse, Gravenstr., I 270: schroevendraaier, E. Wielemaker, Koude- kerke, Bigkerkstr. A 194; damestasch, sigarenpijp, etui, A. Schat, Beenhouwers- singel K 93; rijwielzadel, G. Jacobse, Rusthuis, Branderijmolengang; zilveren armband, G. J. v. Heese, Penninghoek- singel L 65 a I; duimstok, M. v. d. Zwam, Domb. schuitvlot Q 217; wollen das, P. J. Malga, Lange Geere K 322; radiateurdop, A. de Bat, Achtersingel Q 136; zakmes, Hinneberge, Bogardstr. D 58; zwarte beuk, gem.-veldwachter, St. Laurens; dames handschoen, de Muinck, Arnem. pad T 144, heerenhandschoen, v. d. Ende, Veer- scheweg S 17; das, J. Adriaanse, Ro- zenstr. W 220; portemonnaie, van Voorst Vader, Dam Z.Z., G 77; glacé dameshand schoen, bur. v. politie; tabakzak met inh., H. Beks, Noordweg R 41; bruin ceintuur, E. v. Eupen, Lange Singelstr. N 190; be lastingmerk in etui, I. P. Boone, Segeers- singel V 63; belastingmerk, G. Barendse, Ritthem 59; dameshandschoen glacé, B. Hendrikse, Korte Giststr. A 130; bruine jumper, S. Schout, St. Laurens B 34; paar glacé dameshandschoenen, M. du Kroo, N. Vliss. weg E 148; wit gehaakt zadeldekje, 0. Lauws, N. Poortstr. P 165; mantelband, de Munck, Leliestr., S 150 a; dameshandschoen, Meerman, Teerp.h.str. P. 18; groene ceintuur met gesp, L. Mon- deel, Seisstr., Q 15 k; heerenrijwiel, Schouwburg, Molenwater; herdershond, bur. v. politie. lerseke. Benoemd tot voorzitter van het Burgerl. of Algem. Armbestuur dhr Joh. Padmos Sr. Kloetingfl. Donderdag had alhier de jaarvergadering plaats van de landbouw- vereeniging „Landbouwbelang", welke stond onder voorzitterschap van dhr G. Zandee Azn. De rekening had over 1934 een batiig saldo van f 127. Een rapport betreffende het scheuren van weiland, zal door het bestuur worden samengesteld. De heer A. Alemekinders werd tot be stuurslid herkozen. Daarna hield Ir. Ovinge (waarnemend rijkslandbouwconsulent) een lezing met lichtbeelden over de tarweziekten. Blggekerke. Zondagavond trad voor de afd. van de vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland, in de Her vormde kerk op Ds H. Scholing van Ar- nemuiden, met een rede in het belang vein de stichting Vrederust. Als uitgangspunt zijner rede had Z. Eerw. gekozen Lukas 6 17—19. Voetbal. Wemeldinge. Voetbaluitslagen van Za terdag: Wemeldinge-Jun.Goea-Jun. 23. Wemeldinge IWit-Zwart I 73. Oostkapelle. Zateidag speelde Oostka- pelle I een competitie-wedstrijd tegen R. C. V. I uit Vlissingen. Russtand 11, eindstand 22. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordijk, M. G. Rosbergen, cand. te Westerlee. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Goes. M. Heikoop te Utrecht. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Assen, L. Floor te Ulrum. Vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Het aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk bedroeg op 1 Jan. 1935 in totaal 316, dat is 5 minder dan een jaar geleden en 9 minder dan op 1 Juli 1934. De halfjaarlijksche opgave in het Doet. Weekblad geeft voor de onderscheiden provincies de volgende getallen: Gelderland 45, Z.-Holland 52, N.-Hol- land 52, Zeeland 19, Utrecht 12, Fries land 64, Overijssel 9, Groningen 36, N. Brabant 16, Limburg 3, Drente 8. In 1934 zijn 21 predikanten overleden, 20 werden emeritus, 7 gingen tot een an deren werkkring over of verlieten het ambt. Vijf predikanten traden opnieuw in dienst. Twee nieuwe predikantsplaatsen werden gesticht, terwijl drie combinaties plaats vonden. In totaal werden 68 candidaten tot den Heiligen Dienst toegelaten, waarvan, voor zoover bekend 27 nog geen beroep hebben aangenomen. Verscheidenen echter zijn als hulpprediker werkzaam. Afscheid en intrede. Ds G. Smeenk, beroepen predikant bij' de Geref. Kerk te Vlissingen, hoopt Zondag 3 Maart afscheid te preeken te Blokzijl en te Vlissingen intrede te doen op Zondag 17 Maart d.a.v. Als bijzonderheid meldt de Vliss. Crt., dat het op dienzelfden datum zes jaar geleden zal zijn dat ds H. A. Wiersinga zijn intrede deed in de Geref. Kerk aldaar. Dr E. J. W. Posthumus M e y j e s. Op 28 Juli a.s. hoopt de nestor der predikanten van de Ned. Herv. Ge meente te Den Haag, Dr E. J. W. Posthu mus Meyjes, voorheen te Middel burg, zijn 40-jarig ambtsjubileum te herdenken. Hij heeft echter den wensch kenbaar gemaakt, dit jubileum onopge merkt te doen voorbijgaan. Indische predikanten. Dö J. Tjebbes te Vrouwepolder, Ds G. W. G. Vunderink te Zeerijp (Gr.) en W. C. de Jong, theol. cand. te 's-Graven- hage, die een benoeming bij de Indische staatskerk hebben aanvaard, zullen Zon dagavond 3 Febr a.s. in de Bethlehems- kerk te 's-Gravenhage worden afgevaar digd. Baarland. Tot ouderling der Geref. Kerk is in plaats van dhr G. van Damme die ontheffing verkreeg, gekozen dhr J. Traas Cz. WAT MEN IN DEZEN TIJD AANDURFT. Onder de kopjes „Onwaar" en „Praat jes" bevat „Patrimonium" volgende twee stukjes: De heer Van Houten, de politieke lei der van de Chr. Dem. Unie, heeft vol gens een verslag in de „Vrije Westfries" in Enkhuizen gezegd, dat „de toestand voor de werkloozen in Nederland slechter is geworden, dan ergens anders in Europa, met uitzondering van Hon garije". De heer Van Houten weet beter. In België, in Duitschland, in Polen, in Tsjecho-Slowakije, in de Scandinavische landen is de geldelijke steun lager dam ten onzent. Zelfs met Engeland kunnen wij ons zeer wel vergelijken. Ook al neemt men in aanmerking, dat de binnenland- sche koopkracht van het pond grooter is dan de buitenlandsche, dan nog zijn in den regel de uitkeeringen lager dan in Nederland. Nog pas heeft „De Strijd" erkend, dat wij de vergelijking met andere landen glansrijk konden doorstaan. Men rekene ook met hetgeen hier gedaan wordt in den vorm van het verstrekken van goed koop® margarine, goedkoop vleesch en kaas, in sommige plaatsen ook reeds van goedkoope groenten. Het schijnt ons noch „onchristelijk", noch „democratisch", om onwaarheid te spreken. In dezen tijd wordt veel gelasterd. En de meest onmogelijke verhalen vin den geloof. Zoo werd dezer dagen verteld, dat men aan crisisinstellingen jonge menschen hoog bezoldigde. Er werden salarissen gegeven van f 300 per maand en meer. Promoties van f 200 en f 170 per maand kwamen voor. De „Jonge Liberaal" en de „Haagache Post" spreken er schande van. Inzenders schreven verontwaardigde brieven aan „De Nederlander". Laatstgenoemd blad stelde een onder zoek in. Ziehier het resultaat. „Wij hebben onmiddellijk inlichtingen ingewonnen en van de best ingelichte zijde vernamen, dat de klacht eiken grond mist. Hoewel bij onze informatie reeds aanstonds de overtuiging werd uit gesproken, dat de mededeelingen in „De Jonge Liberaal" onjuist moesten zijn, werd door de bevoegde instanties nog een opzettelijk onderzoek ingesteld. Daarbij werd bevestigd gevonden, dat saiariee- ringen als de genoemde onbestaanbaar zijn." Men praat maar. In Hoogeveen vertelde men, dat niet minder dan 25 pet. van het vee, dat afge slacht wordt, vernietigd wordt, althans voor menschelijk voedsel ongeschikt wordt gemaakt. Het is natuurlijk 'onjuist. Wel heeft er uiteraard een strenge keuring plaats. Maar het helpt absoluut niet, of men dergelijke verhalen weerspreekt. Velen gelooven onmiddellijk al het kwaad, dat van regeeringsmaatregelen wordt gezegd. Geen veldwachters op straat. De burgerij van Workum is opgeschrikt door het besluit van den bur gemeester, inhoudende om voortaan geen nachtpermissie te geven na middernacht. Vereenigingen en allen, die zich nog wel eens na middernacht op straat vertoonen, zijn door dit besluit onaangenaam verrast. Men liet het er niet bij zitten. De bur gerij kwam in het geweer. De burgemees ter had gemeend, dat hij, met het oog op het tegenwoordige salaris van de politie-agenten, dezen niet meer mocht belasten met het toezicht na midder nacht. Mochten de loonen van deze amb tenaren te eeniger tijd weer verhoogd worden, dan zou er wellicht voor den burgemeester aanleiding zijn, op dit be sluit terug te komen. Er wordt thans actie gevoerd om in trekking van het besluit te verkrijgen. Brutale overval. Zaterdagmid dag heeft een ongeveer 28-j. man in een kantoor te Hamburg, terwijl hij den boekhouder en een bode, die juist bezig waren met het inpakken van loongelden, met de revolver bedreigde, een brutalen roof gepleegd. Nadat hij zich van de loon gelden had meester gemaakt, dwong hij den boekhouder de brandkast te openen en ledigde deze. Een helper had intus- schen bij den ingang van het kantoor post gevat eveneens met een revolver en bedreigde door het loket den boekhouder en de beambten, totdat de ander in een voor het gebouw staande auto zat, waar mede tenslotte beide snel verdwenen. Vol gens de berichten is 10.000 mark buit gemaakt. Jongetje door een auto overreden. Zaterdagmiddag is te Hommerts bij Sneek het U-jarige zoontje van den arbeider S. na het uitgaan van de school door een luxe auto overreden. Het ventje wilde uitwijken voor een wiel rijder, maar werd daardoor door de auto overreden. In hoogst-ernstigen toestand is de jon gen naar het Ziekenhuis te Sneek ver voerd. Zondagnamiddag was het ventje nog steeds bewusteloos. Doordentreingedood. Zater dagavond heeft op een overweg te Henge lo een ernstig ongeluk plaats gehad. Een gepensionneerde spoorwegarbeider is op genoemden overweg door een trein gegrepen. De man werd eenige meters meegesleurd en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van eenige kinderen. Twaalf gewonden op een vroolijk familiefees.t. In een kel derwoning te Blumenkamp bij Essen, die ter gelegenheid van een familiefeest met papieren slingers was versierd, raakte door het ontvlammen van bliksemlicht voor het maken van een foto een licht gordijn in brand. Op hetzelfde oogenblik vatten alle bloemguirlandes vlam. Het brandende papier viel naar beneden op de meest zeer lichte kleeding, waarmede de feestvierenden zich gecostumeerd had den, zoodat twaalf personen vrij ernstige brandwonden opliepen en naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd. Twee hunner zijn er zeer ernstig aan toe. Van den dijk gereden. Gister morgen is een groote gesloten auto, waar mede zeven studenten uit Utrecht zich naar een schaakwedstrijd in Rotterdam begaven, door te ver uitwijken van een hoogen dijk gereden. De auto werd ver nield. Een der inzittenden bekwam een dijwond en wonden aan de handen. Twee andere inzittenden bekwamen verwon dingen aan het hoofd, terwijl een vierde eenige ontvellingen kreeg. Door autobus gedood. Gister avond is op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een zeer ernstig ongeluk ge beurd; een vrouw is onder een autobus geraakt en op slag gedood. De vrouw, de 59-jarige mej. L. stak den rijweg over en geraakte toen onder een bus van den dienst op Schiedam. Een vliegmachine voor 70 passagiers. Gemeld wordt, dat een Fransche vliegboot, de „Lieutenant de Vaisseau Paris", welke alle bestaande machines in afmetingen en paardekrach- ten overtreft, en behalve de bemanning, 70 passagiers vervoeren kan, van stapel gelaten ia. 89ViaBohera op een s- sphots. Met behulp van vliegtuigen heeft men 89 visschers, die tijdens een der zwaarste stormen van de laatste ja ren op een ijsschots in de Kaspische Zee ronddreven, weten te redden. Voordat zij door de vliegtuigen werden ontdekt, hadden de visschers bij een tem peratuur van 50 graden vorst 'Ontzaglijke koude en honger geleden. Hoewel een dikke mist het zoeken be lemmerde!, slaagde een der vliegtuigen erin, de mannen op te sporen, waarna levensmiddelen, kleeding en medicijnen naar beneden werden geworpen. Wegens benzinegebrek moest een der vliegtuigen op een ijsveld landen, doch nadat een ander toestel benzine had ge bracht, kon het weder lapstijgen en ten slotte slaagde men erin ook de visschers in veiligheid te brengen. Goedkooper gas in Rot terdam. Het gasverbruik is te Rotter dam in de laatste maanden sterk achter uit gegaan, hetgeen valt toe te schrijven aan 'het toenemend gebruik van petroleum. Teneinde te trachten den achteruitgang tot stilstand te brengen en het verloren terrein te herwinnen, stellen B. en W. voor den gasprijs te verlagen. Voor het gas, geleverd per gewonen meter, dat op het oogenblik IOV2 cent per kub. M. kost. zal dan 8 A cent verschuldigd zijn en voor dat, geleverd over een muntmeter 9 cent (vroeger 11 cent). Bij een verbruik boven 50 en 100 kub. M. per maand wordt de prijs boven deze hoeveelheden op resp. 7% en 6Vs cent bepaald. Voorts wordt voorgesteld een nieuw tarief voor verwar- mingsdoeleindan, b.v. in kantoren en win kels in te voeren, waarbij een prijs van 4 A cent verschuldigd is, met dien ver stande echter, dat gedurende de 7 achter eenvolgende stookmaanden minstens 600 kub. M. berekend wordt. Voor installaties, welk niet uitsluitend voor verwarming dienen, wordt het gas verbruik, dat in 7 achtereenvolgende win termaanden per maand meer wordt afge nomen dan in een normale zomermaand, tegen 4l/s ct. berekend. Het tarief voor de kleinindustrie, hetwelk thans f 7 per maand bedraagt, wordt op f 3.50 per maand teruggebracht. Voor het werke lijke verbruik blijft 4A ct. per kub. m. verschuldigd. Het vastrechttarief, dat niet populair kan worden geacht, zal ver vallen. Contlngenteering invoer van papier. DEN HAAG. De Stct. v. hedenavond be vat het Kon. Besluit tot contingenteering van den invoer van papier en papier waren. De contingenteering geschiedt in vier groepen, n.l. druk- en schrijfpapier, „ander" papier, celophaan en papierwaren, De invoer van elke groep afzonderlijk zal met terugwerkende kracht vanaf 1 Jan. 1.1. tot 30 April a.s. zijn beperkt tot 100 pCt. van het gewicht van den gemiddel den invoer in 4 maanden van 1933. Buiten regeling blijven: a. wat druk- en schrijfpapier betreft courantenpapier en opdikkend roman- druk; b. wat „ander" papier betreft, wit houthoudend stroocarton, echt perkament papier, balatum, ragula en dergelijke vloerbedekkingen, lichtgevoelig papier voor fotografische doeleinden, bestreken papier en bestreken carton, glanspapier, cigarettenpapier, Vulkan-fibre en enkele zeer speciale papiersoorten; c. wat pa pierwaren betreft: boeken en tijdschriften, fotografieën, prenten en platen. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, is deze contingenteering bedoeld als een voorloopige maatregel, teneinde te vermijden, dat de invoer nog zal toe nemen gedurende een nader onderzoek, dat ingesteld zal worden naar de defini tieve maatregelen, die in 't belang van de betrokken takken van industrie zul len worden genomen. In- en aanvoer van haring gecontingenteerd. De Staatscourant van hedenavond zal een Kon. Besluit bevatten, waarbij voor een tijdvak van 4 maanden, aanvangende 1 Jan. 1935 en eindigende 30 April 1935, de invoer van versche haring en van pekel- en steurharing alsmede de aan voer van versche haring is verboden, voor zoover deze meer bedraagt dan 40 ten honderd voor het netto gewicht, het welk in de maanden van Januari tot en met April 1933 is in- of aangevoerd. (Sloe- haring is tevens onder deze contingen teering begrepen.) De invoer is slechts toegestaan als wordt overgelegd een door of vanwege den Minister van Econ. Zaken afgegeven vergunning. MOERGESTEL. Gister had hier, terwijl de marechaussée's auto's controleerden, een verkeersongeluk plaats. Een vracht auto reed den 26-jarigen marechaussée M. aan en raakte daarna in een sloot. M. overleed spoedig in het Gasthuis te Til burg, waarheen hij was overgebracht. De bestuurder van de auto kreeg wonden in het gelaat door glasscherven. De vracht auto is in beslag genomen. Kolendampvergiftiging. BERGEN OP ZOOM. Zaterdag heeft zich een vrij ernstig geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan in de fabriek van de Fa E. aan den Noordsingel. In deze fabriek, een regenjasplakkerij, zijn on geveer 30 meisjes werkzaam. In een der lokalen brandde een kachel, die de oor zaak is van de kolendampontwikkeling. Het meerendeel der meisjes vertoonde lichte vergiftigingsverschijnselen, doch zij ondervonden er verder geen nadeelige gevolgen van. Wat erger waren er vijf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2