Dohbelmenn lekker-ntan! EERSTE BLAD Positie en beleid van het Kabinet. Buitenland. MAANDAG 21 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. AdveiienÜÖn SO cemi per regel, ingeio -.deu mededeeüngon GO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Alflemeene beschouwingen der Eerste Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer omtrent de Algemeens Beschou wingen over de Rijksbegrooting is het volgende ontleend: Sommige leden waren van oordeel, dat allengs de positie van het kabinet aan merkelijk is verzwakt. In de eerste plaats wezen zij op het debat in de Tweede Kamer bij de alge meene beraadslagingen over de begroo ting gevoerd tusschen mr Aalberse en den voorzitter van den raad van minis ters. In de tweede plaats werd gewezen op het feit, dat de vrijzinnig-democratische fractie der Tweeede Kamer tegen de be grooting van Defensie heeft gestemd. Als een derde bewijs, dat de homoge niteit van het kabinet te wenschen over laat, brachten eenige leden nog in herin nering, hetgeen zich heeft voorgedaan bij de behandeling van de wijziging der Win kelsluitingswet. Over het algemeen regeeringsbeleii wa ren leden van verschillende zijden weinig tevreden, al erkenden zij ten volle de moeilijke taak, waarvoor de Regeering is gesteld. Vooral ten opzichte van de steunverle ning, zoo betoogden eenige leden, heeft het kabinet niet aan de verwachtingen beantwoord, maar ook bleven de maatre gelen tot werkverschaffing ten achter bij hetgeen men aanvankelijk had gehoopt Ook klaagde men over de door de re geering gevolgde salaris- en loonpolitiek, waardoor de koopkracht van het volk in belangrijke mate is verminderd. Samenvattende kwam een aantal leden tot de conclusie, dat zij ook in de toekomst het kabinet, hetwelk voor zulk een schier bovenmenschelijke taak staat, hun steun niet zouden onthouden, ook al hadden zij bezwaren tegen zijn beleid op niet onbe langrijke punten. Verscheidene leden kwam het onbegrij pelijk voor, dat de regeering te midden van den aangrijpenden niood dezer tij den niet tot bezuiniging op de defensie overgaat en aan de bewapening zooveel offert. Nog onbegrijpelijker was hun de actie van sommigen in den lande om tot uitbreiding van de defensie te geraken. Verscheidene leden waren van oordeel, dat voor de landsverdediging niet genoeg wordt gedaan. Zij hadden uit de uitlatin gen van den minister van Defensie den indruk, dat wij niet voldoende geoutil leerd zijn voor het doel, hetwelk met ons leger en onze marine wordt beoogd. Eenige leden betreurden, dat uit het Werkfonds geen bedragen van beteekenis voor defensiemateriaal, en vooral voor onze marine, beschikbaar zijn gesteld, hoewel daarin toch veel arbeidsloon pleegt te worden verwerkt. Verscheidene leden vroegen, waarom de regeering aarzelt bij het nemen van maat regelen tot het weren van revolutionairen uit vertegenwoordigende lichamen. Om welke reden wordt aan het advies der commissie-Kooien geen gevolg gegeven? Weder andere leden stelden de vraag, waarom de Minister van Koloniën op zoo korte, bijna beleedigende, wijze optreedt tegen het Tweede Kamerlid Roestam, bij de beantwoording van door dezen ge stelde vragen. Indien de beantwoording steeds op dergelijke wijze geschiedde, zou het iets anders zijn, maar nu zulks alleen ten opzichte van de communistische leden der Kamer plaats heeft, maakt het, naar hun meening, een onaangenamen indruk. Sommige leden herhaalden hun reeds vroeger tot de Regeering gericht dringend verzoek, nog eens ernstig te overwegen, of de uitsluiting van de leden der N. S. B. uit het ambtenarencorps kan gehand haafd blijven. Vele andere leden keurden de houding der regeering tegenover de N.S.B. goed. Verscheidene leden hadden ernstig be zwaar dat de bezuiniging op het onder wijs tot dusverre uitsluitend ten nadeele van het openbaar onderwijs is doorge voerd. Dit verwijt treft uit den aard der zaak niet, tenminste thans nog niet, de regeering of de meerderheid der regee- ringspartijen, maar de besturen der bij zondere scholen en degenen, die hen steunen in hun verzet tegen het aanvaar den eener overeenkomstige concentratie dezer scholen als het openbaar onderwijs zich reeds zag opgelegd. Andere leden gaven daarentegen uiting aan hun ernstige bezorgdheid over de wijze waarop in verschillende kringen wordt geageerd voor bezuinigingen bij het bijzonder onderwijs, inzonderheid door concentratie. Zij betoogden met klem, dat het de plicht der regeering is, niet toe te geven aan eenigerlei actie, welke de vrijheid van 'Onderwijs in gevaar brengt. Eenige leden waren van oordeel, dat de concentratie van openbare scholen in sommige streken des lands reeds te ver is gegaan. Vele leden gaven uiting aan hun be vreemding, dat de regeering het bange tijdstip, waarin wij verkeeren, aangewe zen heeft geacht om de spellingquaestie ter hand te nemen en dezen twistappel te midden van ons volk te werpen. De wijze, waarop de Regeering heeft gemeend het Nederlandsche volk een nieuwe spelling te mogen opleggen, had verscheidene leden ten zeerste 'Ontstemd. Verscheidene leden hadden groot be zwaar tegen de onophoudelijke aantasting van de autonomie der gemeenten en zelfs provinciën door de regeering, waardoor oud-vaderlandsche bestuursvormen, waar in zooveel vrijheidswaarde en opvoedende kracht is gelegen, steeds meer ter zijde worden gesteld. De oorsprong van dit kwaad schuilt in het ondraaglijk belast zijn der gemeentefinanciën met de kosten der, door de gemeenten niet veroorzaakte, werkloosheid. Andere leden merkten op, dat indien de democratie in de lagere besturen tot lichtvaardige politiek voert, de regeering wel verplicht is in te grijpen. Enkele leden stelden vast, dat door de wetgeving het aantal noodlijdende of daarmede gelijk te stellen gemeenten, hetwelk in 1934 41 bedroeg, in 1935 341 zal bedragen, dat is 300 meer. Deze 300 gemeenten worden h.i. door de Rijks wetgeving noodlijdend gemaakt, hetgeen wil zeggen, dat zij iedere eigen beslissing in haar geldelijk beheer zullen verliezen, wat zij op het gebied van uitgaven nog mogen doen. Sommige leden toonden zich ernstig bezorgd over den toestand van 's Rijks financiën en meenden, dat uit de Rijks begrooting voor 1935 slechts blijkt van een betrekkelijk gering bedrag aan werke lijke, direct ingaande reëele besparing. Deze leden becijferden een bedrag van ten hoogste f4.170.000 als werkelijke, di rect ingaande, reëele besparing. Zij meenden uit die becijfering te mo gen afleiden, hoe dringend noodig het is, dat de regeering ten spoedigste komt met ver gaande bezuinigingsvoorstellen. Ook waren zij van oordeel, dat de ra ming van de middelen in sommige op zichten te optimistisch is. Eenige leden hadden in toenemende mate bezwaar tegen de deflatiepolitiek van de regeering. Indien zij1 deflatie als een aanpassing van het nationaal prijs peil aan het sterk gedaalde wereldprij's- peil der goederen wil, zou zij haar doel alleen kunnen bereiken door het verlagen van zoo mogelijk alle elementen, waaruit de kostprijs is samengesteld. Deze leden meenden te moeten vaststellen, dat alleen verlaging van het loonpeil is bereikt. Het streven van de regeering bepaalde zich, naar zij meenden afgezien van de vele maatregelen door den minister van Eco nomische Zaken genomen tot het uit oefenen van invloed op de lagere be stuursorganen om loonen en salarissen en ook andere uitgaven dier organen te ver lagen. Deze leden maakten weliswaar geen bezwaar tegen het streven naar een lager loonpeil, hetgeen ook volgens hen noodwendig is, maar zij waren van oor deel, dat dit eenzijdig geschiedde. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat devaluatie een sprong in het duister zou zijin. Vermindering van vaste lasten werd ook door vele leden bepleit, maar zij zou den zich niet kruinen vereenigen met ge dwongen renteverlaging van obligaties en hypothecaire schulden en met vermin dering van de hoofdsom der schulden. Met spoed worde, zoo wordt betoogd, een executieverbod tot stand gebracht, met name ten behoeve van kleine lande lijke eigenaren. Vele leden konden zich geheel vereeni gen met het standpunt van den minister van Financiën, dat aan de voortdurende opdrijving van de belastingen een einde moet koinen. Verdere opvoering zou straks verminderde opbrengst beteekenen. Van verschillende zijden werd op den zeer onhevredigenden toestand in ons be drijfsleven gewezen. Een der hoofdoorzaken is, zoo werd be toogd, dat de productiekosten hier te lande over het algemeen nog veel te hoog zijn. In aansluiting bij de bespreking van den economischen toestand kwam ook het vraagstuk van de ordening van het bedrijfsleven ter sprake. Sommige leden wezen erop, dat het be sef allerwegen veld wint, dat de voorzie ning in de behoeften en de verdeeling niet langer aan particulieren mogen worden overgelaten. Economische ordening heeft de regeering ter hand te nemen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat dit vraagstuk goeddeels de toekomst raakt en dus voor breedvoerige discussie thans niet rijp is. Deze leden waarschuw den tegen inmenging van de regeering op economisch gebied. Enkele leden maakten nog de opmer king, dat, wanneer men eoanomisohe orde ning wil beoogen, zooals beweerd wordt dat de bedoeling is ten opzichte van den landbouwsteun, dan in elk geval nauw keurig op den voorgrond moet staan, wat men met die ordening precies wil. Eenige leden achtten het tot stand brengen van een nieuwe wettelijke rege ling ten aanzien van de pachtcontracten urgent. Nu de minister van Justitie heeft medegedeeld zijn ontwerp van wet ge reed te hebben en overleg met andere de partementen te zijn begonnen, hoopten zij, dat hiermede verder groote spoed zal worden betracht. Naast den landbouw komen, naar de meening van sommige leden, evenzeer industrie, handel en scheepvaart voor steun in aanmerking. De leden, hier aan het woord, begre pen, dat deze takken van bestaan niet zoo gemakkelijk zullen zijn te steunen als de landbouw, maar zij meenden, dat dit ten deele zoude kunnen geschieden door den steun uit het 60 millioen-fonds, en wel in den voirm van credietverleening. Zij betreurden, dat de Regeering niet be reid schijint te zijn, steun te verleenen voor den houw van een zusterschip van de „Statendam". Van verschillende zijden werd uiting gegeven aan diepe teleurstelling over den tragen gang van zaken bij de uitvoering van het zoogenaamde zestig-millicen- plan. Sommige leden meenden, dat de trage tenuitvoerlegging te wijten is aan de, zij het dan onbedoelde, tegenwerking der departementale bureaucratieën. Verscheidene leden drongen nogmaals aan op versnelden bruggenbouw. Op den bouw van goedkoope arbeiders woningen werd van verschillende zijden sterk aangedrongen. Verscheidene leden betreurden in hooge mate de verlaging van den werkloozen- steun, welke in Juli 1934 was ingevoerd. Zij achtten dit een fout van beteekenis. Andere leden meenden, dat de verlaging onvermijdelijk was. Verscheidene leden achtten het ge- wenscht, dat de Regeering bij benoemin gen cumulatie van inkomsten zooveel mo gelijk vermijdt. Ook spraken zij de hoop uit, dat de Regeering grooten spoed zou betrachten met de toegezegde wettelijke bestrijding van cumulatie van ambten, wedden en pensioenen. Een aantal leden betreurde ten zeerste, dat de Regeering hare voornemens ten aanzien van de herclassificato<e der ge meenten, waartegen vrijiwel alle partijen in de Tweede Kamer ernstige bezwaren koesteren, niet heeft teruggenomen. Men zou gaarne woorden ingelicht aangaande de plannen der Regeering te dezer zake. Komt Hitier op 1 Maart naar het Saargiebied? Naar de correspondent van de „Daily Tel." uit Saarhruoken meldt, verwachten de Saarlanders dat Hitler op 1 Maart, den dag waarop het Saargebied aan Duitschland wordt teruggegeven, zelf te Saarbrucken zal komen en er een rede zal houden waarin hij nogmaals voor toena dering tusschen Duitschland en Frankrijk zal pleiten. Vertrekdatum van Saartroepen nog niet vastgesteld. Naar aanleiding van het in Volken bondskringen de ronde doende gerucht, dat de Italiaansche troepen reeds op 1 Fe bruari uit het Saargebied zouden vertrek ken, wordt door de commissie-Aloisi ver klaard, dat nog geen enkel besluit inzake het vertrek der contingenten van de inter nationale troepenmacht is genomen. Wat de intrekking van het Fransche geld in het Saargebied betreft, werd in dertijd besloten, dat dit omstreeks acht dagen voor den terugkeer van het gebied naar het Duitsche rijk zou geschieden. Over de uitvoering van dit besluit wordt op het oogenblik nog van gedachten ge wisseld. Bestrijding werkloosheid in Frankrijk. De Fransche minister van arbeid, Ja- cquier, 'heeft aan de Intransigeant inlich tingen verstrekt over het program der re geering tot bestrijding der werkloosheid. In Mei a.s. zullen bij de openbare werken naar schatting 40.000 en in het begin van den zomer 70.000 arbeiders te werk ge steld worden. Geleidelijk zullen de buiten- landsche arbeiders het land moeten ver laten. Bepaalde steden en dorpen zullen, on der zekere voorwaarden, gesteund wor den; het stelsel van sociale verzekering wordt gewijzigd. 65 communisten te Essen veroordeeld. Te Essen zijn na een langdurig proces tegen 71 gewezen communisten 65 wegens hoogverraad tot in totaal 197 jaar en vqf maanden tuchthuisstraf en 18 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Twee hunner wer den vrijgesproken en drie van rechtsver volging ontslagen. De Nazi's in Oostenrijk roeren zich. In het plaatsje Neuhaus aan de Oos- tenrijksch-Beiersche grens is het tot ern stige hotsingen gekomen tusschen leden van bet Oostenrijksche Schutzcorps en le den van het Oostenrijksche Legioen, de or- agnisatie van de uit Oostenrijk naar Duitschland gevluchte nationaal-socia- listen. Bij deze botsingen zouden vier perso nen ernstige verwondingen hebben op- geloopen. Terstond na de bekendmaking van den uitslag vau het Saar-plebisciet is de actie der nationaal-socialisten in Opper-Oos tenrijk weder sterk toegenomen. In Voecklabruck heeft de politie een nieuw geheim wapen-depot ontdekt van tegenstanders der reuring. Dit is in den tijd van twee weken reeds de vierde groote wapenvondst, welke in Opper-Oostenrijk gedaan is. Streng optreden tegen de oude misbruiken In China. De minister van binnenlandsche zaken der centrale Chineesche regeering te Nanking heeft een circulaire gezonden aan het bestuur van verschillende pro vincies, waarin nogmaals wordt aange drongen op de strenge handhaving van het verbod van het dragen van Haarvlech ten door mannen en het insnoeren der voeten van de vrouwen. Mannen, die een haarvlecht dragen, moeten die binnen drie dagen verwijde ren, terwijl vrouwen boven de dertig jaar drie maanden den tijd krijgen om de in snoering van de voeten te verwijderen. Voor vrouwen onder de dertig jaar zullen de ouders verantwoordelijk zijn voor het staken der toepassing van dit oude misbruik. Roosevelt's sociale maatregelen. President Roosevelt heeft erop aange drongen, dat de wettelijke maatregelen voor sociale steunverleening, die hij in zijn laatste boodschap heeft aangekon digd en inmiddels heeft ingediend, zoo spoedig mogelijk behandeld zullen wor den. Men verwacht, dat de aanneming in het congres een minder vlug verloop zal heb ben dan vorige wetsontwerpen en dat vooral tegen de voorstellen inzake ouder domspensioen sterke oppositie zal be staan. togen mijnwerkers bedolven. Gisternacht heeft zich op een 325 me ter diepte gelegen verdieping van de ko lenmijn Homvent te Beyne-Heysey (Bel gië) een instorting voorgedaan, tenge volge waarvan negen arbeiders werden bedolven. Men heeft er thans 5 geborgen. Ehn hun ner was zwaar gewond en is inmiddels bezweken. Omtrent het lot van de overi gen verkeert men nog in onzekerheid. Korte Berichten. In het Noordwestelijke deel van de Ver. Staten is het fel koud. De sneeuw ligt op bepaalde plaatsen 1.50 M. hoog. Er zijn al heel wat lieden doodgevroren. Een der ernstigste sneeuwstormen, die dit seizoen gewoed hebben, teistert thans de streken langs de Japansche zeekust. De storm woedt reeds sedert 16 Januari. De sneeuw ligt ongeveer twee voet dik, terwijl in de bergstreken niet minder dan 5 voet sneeuw ligt opge pakt. Het spoorwegverkeer ondervindt hierdoor moeilijkheden en de treinen heb ben gemiddeld dertig minuten tot een uur vertraging. Reuter meldt uit Saarbrüoken, dat de emigratie uit het Saargebied voort duurt. Het Fransche consulaat en het bijkantoor er van, dat men heeft moeten instellen, werken aanhoudend. Te Frevent en verscheidene andere dorpen in de vallei van de Canche (Fr.) is Zaterdag om 12.35 uur een aardschok waargenomen, welke een minuut aanhield D!e sohok ging gepaard met een onder- aardseh gerommel. In talrijke huizen werden de meubelen verplaatst. Max Braun en Hoffman, de leiders van de minderheid der Saarbevolking, 'hebben een petitie tot den volkenbonds- raad gericht, waarin zij den raad verzoe ken aan de minderheid een meer dool- teffende bescherming van hun personen en goederen te verzekeren. Gisteren werden in geheel Beieren duizenden zakjes, gevuld met aarde uit het Saargelbied, verkocht ten bate van het winterhulpfonds. De Fransche minister van arbeid, Jaoquier, heeft met goedkeuring van het Binnenland. De Eerste Kamer over de staatsbegro ting 1935. Ernstig auto-ongeluk te Etten. De bezuinigingsplannen der regeering. Buitenland. Actie der Nazi's in Oostenrijk. Roosevelts sociale maatregelen. Ingezonden Mededeeling. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbelmann's Tabak en géén andaraI bij voor industrieele ondernemingen het recht tot het laten verrichten van over werk wordt opgeheven. De minister ziet hierin een maatregel tot vermindering van de werkloosheid. Kabinet een wetsontwerp ingediend, waar- In Italië en Griekenland heersciht bar winterweer. Een vliegveld bij Leeuwarden De in breede kringen met groote be langstelling tegemoet geziene voordracht van 'Ged. Staten van Friesland naar aan leiding van een in Juni 1934 door het bestuur der Friesche LuChtvaart-Vereeni- ging te Leeuwarden tot de Staten gericht verzoek om gezamenlijk met de gemeente Leeuwarden en de K. v. K. over te gaan tot aankoop en inrichting van 'het benoo- digde terrein voor de stichting van een luchthaven te Leeuwarden, is thans ver schenen. Gedeputeerden komen tot de conclusie, dat de totstandkoming van een luchthaven in Friesland van provinciewege dient te worden bevorderd en dat het verleenen van de gevraagde medewerking uit finan cieel oogpunt voldoende verantwoord is. Ged. Staten stellen daarom voor over te gaan tot den aanleg van een vliegveld in de onmiddellijke nabijheid van Leeu warden. De K. R. 0. bestaat tien jaar. Binnenkort bestaat de Katholieke Ra dio Omroep tien jaar. Er is een comité gevormd voor het bijeenbrengen van een bouwfonds tot stichting van een groote concertzaal bij1 de studio's en tot moder- niseering van den katholieken omroep. Een comité van aanbeveling voor den K.R.O. is gevormd op initiatief van jhr. mr G'h. J. M. Ruys de Beerenhrouck. Er hebben o.a. zitting in de pauselijke nun tius, de .aartsbisschop en de bisschoppen en de ministers Colijn, Deckers, Van Schai'k, Steenberghe en De Wilde. Goedkoope haring voor werkloozen? De regeering onderzoekt de mogelijk heid om binnenkort over te gaan tot ver strekking van goedkoope haring aan werkloozen. De Visscherij-centrale be schikt ai over 'groote voorraden haring, waarvoor geen afnemers te vinden zijn, voornamelijk ten gevolge van het feit, dat Rusland niet zooveel heeft gekocht als oorspronkelijk werd verwacht. Mocht tot beschikbaarstelling van deze haring worden besloten, zoo meldt het „Volksblad", dan zal de prijs waarschijn lijk acht voor een dubbeltje of ten hoogste één cent per stuk bedragen. Over de wijze, waarop de distributie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1