Gemeenteraadsverkiezingen. EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING Binnenland. Buitenland. BIJKANTOOR MIDDELBURG. Uit de Provincie ZATERDAG 19 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 93 Belangrijkste Nieuws. KROON CACHETS verdrijven kou en pijn Uit den Goeschen Raad. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingon i 0,20. T osse nummers 5 cent. Advertenties 39 cent per regel. ïngei iden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De vorige week hebben wij er de aan dacht op gevestigd, dat 1935 een jaar van strijd belooft te worden. Wij hebben in verband daarmee toen meer speciaal gewezen op de Staten verkiezingen. Maar dit geldt ook van de Gemeenteraadsverkie zing e n die in den loop van dit jaar ge houden zullen worden. Als regel is er voor de gemeentepoli tiek en dientengevolge ook voor de raads verkiezingen minder belangstelling dan voor de algemeene landspoli'tiek en de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Een eigenaardig verschijnsel is dat. Toch zal het, als het er op aankomt nog de vraag zijn, wat voor ons land van het meeste belang is. Het is ongetwijfeld van groote beteeke- nis welke mannen in de Staten-Generaal zitting hebben, vooral ook, omdat daar mee in nauw verband staat welke man nen als Ministers der Kroon zullen op treden. Wij mogen daarover niet licht denken. En het is een bemoedigend verschijnsel dat er voor de samenstelling van de Tweede Kamer en hare gedragingen steeds veel belangstelling is onder de kiezers. Maar dwaas zou doen, wie daarom de verkiezingen voor de gemeenteraden van weinig beteekenis zou achten. Van niet minder belang dan de Kamer- en Staten verkiezingen is de samenstelling van den gemeenteraad. We zouden de gemeenteraden kunnen noemen de kernen van het staatsbestuur. Zijin die kernen ziek, dan is het met het geheel niet in orde. Als de gemeenten niet behoorlijk functictuneeren, dan zal het geheele staatkundige leven in disorde geraken. Als de volksvertegenwoordiging hare roeping verzaakt, dan is er veel verlo^ ren, maar als de gemeenteraden niet voor hun taak berekend zijn, zoodat het ge meentelijk leven gaat kwijnen, dan is de schade onherstelbaar. Daarom is het onze taak aan de samen stelling van de gemeenteraden volle aan dacht te schenken. Gezorgd moet worden, dat we daar heb ben mannen van beginsel. Geen weer hanen die met alle winden meedraaien, maar mannen die de Antirevolutionaire beginselen liefhebben en die ook in staat zijn die beginselen te verdedigen. Beginselvaste mannen hebben wij noo- dig, maar ook mannen die met de ge meentehuishouding en de vraagstukken die daarbij' aan de orde komen, op de hoogte zijn of die althans lust en gelegen heid hebben zich op de hoogte te stellen. Onze tijld wordt genoemd een demo cratische tijd. Wij hebben het allemans- en het allevrouwenkiesrecht. En iedereen, zelfs 'al staat hij, wat zijn eigen zaken betreft, onder curateele, kan aangewezen worden om de gemeente te helpen bestu ren. Aan democratie ontbreekt het niet. Maar hier zijn gevaren. Want indien ergens, dan is hier het gevaar groot dat de dingen omslaan in hun tegendeel en dat we in het tegenovergestelde uiterste vervallen. De kiezers hebben alles te zeggen. In schijn, ja. Maar de kans bestaat, dat juist dank zij1 de ver doorgevoerde de mocratie, een ambtenaren-regeering op komt. De regeerders praten, praten. En de ambtenaren regeeren. Eh, als niet gezorgd wordt voor werke lijk bekwame overheidspersonen, dan moeten we daarvoor nog dankbaar zijn. Maar een gevaar blijft het. En dit gevaar moet worden ondervangen door kun-dige mannen te brengen in de ge meentebesturen. Kundige mannen. Waarmee niet be doeld zijn personen die zoo ongeveer bui ten het leven staan en die het alleen van den theoretisch en kant kennen. Er zou over dit onderwerp nog wel veel te zeggen zijn. Maar dat is thans niet de bedoeling. Wij wilden nu slechts even laten ge voelen het groote belang van de komende raadsverkiezingen. Of we daarmee niet wat vroeg zijn? Wij meenen van niet. Bij: het tegenwoordige kiesstelsel ligt nog meer dan vroeger het zwaartepunt bijl de voorbereiding. Daarom mogen wij' ons, als die voorbe reiding in de Kiesvereenigingen aan de orde komt, niet onttrekken. Wij zijn, voorzoover we kiezers zijn, mede verantwoordelijk voor den gang van zaken in onze gemeente. Wij zingen immers: Gij hebt, o albesturend Koning, de plaats bepaald van ieders woning, de kring waarin hij werken moet? Welnu, dan past hier ook geen onver schilligheid. Dan mogen we niet volstaan met an deren te critiseeren en zelf op een afstand ée blijven, maar dan zullen we ook in aezen onze goddelijke roeping vervullen. voor Manufacturen. Dames- en Klnderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Het schoclvraagstuk. Een medewerker van het liberale „Han delsblad" behandelde de vraag op welke wijze aan den schoolstjjd definitief een einde gemaakt zou 'kunnen worden. Het loont de moeite naar zijn uiteenzet ting te luisteren. „Hoe, zoo schrijft 'hij, is nu eigenlijk', objectief gezien, de geschiedenis van den thans dus in nieuwe vormen herleef den schoolstrijd geweest? 'De schoolwet van 1857 was op den duur niet te houden; er moest een andere grondslag worden gezocht. Financieele ge lijkstelling deed opgeld. De groote volks groep, die haar kinderen vrijzin- nig wenscht te onderwijzen, werd nu het kind van de rekening. Overal, waar deze volksgroep een minderheid bleeik, kon de openbare school zich niet of moeizaam handhaven, en terecht spreekt men van „vereren posten voor het vrij zinnig 'leven." Noc'h de wet van '57, noch die van ,20, om van d'e wet '78 maar te zwijgen, zijn voldoende waarborg tegen „verdrukking van minderheden" geble ken. Is dan geen oplossing mogelijk, waarbij het rechtsbesef minder zal worden ge krenkt 't Komt ons voor, dat daartoe eenzelfde maatstaf zal moeten worden gevonden, waarnaar alle scholen, openbare zoowel als bijzondere, uit de openbare kas wor den gesteund. Alle scholen zouden door een bestuur of oudercommissie moeten worden beheerd. De overheidssteun, die voor ieder schooltype een voldoende minimum zou bedragen, moest afhankelijk gesteld van verschillende waarborgen, waarop door de overheid toezicht en controle werd ge oefend. Waar het particulier initiatief on- f ■voldoende bleek, zou van het gemeente- j bestuur de impuls moeten uitgaan, om dan zoo spoedig mogelijk overdracht op een oudercommissie of bestuur te doen plaats hebben. De thans ruim een eeuw oude rivaliteit tusschen overheids- en par ticuliere school zou zijn opgelost, doordat iedere school zoowel overheids- als parti culiere school zou zijn. Als de ,,'Grondslagenwet" van minister Marchant d'e overheidsbemoeiing naar den hier uiteen gezetten voorslag zou be snoeien, kregen we een schoolstelsel, dat beter, rechtvaardiger en allicht goedkoo- per zou zijn dan de geldverslindende wet van 19201" Wat hier gezegd wordt is in meer dan een opzicht merkwaardig. Evenals op d'e Haagsche protestverga dering wordt hier van de gedachte uitge gaan, dat de openbare school voldoet aan de bdhoeften van de v r ij zinnige volksgroep. Waarmee dus de nood zakelijkheid van 'bijzonder 'Christelijk on derwijs volmondig wordt toegegeven. Ni'et minder merkwaardig is de op lossin g, die hier aan de hand wordt gedaan. Deze oplossing onze lezers weten 'het mist de glans van 'het nieuwe. Reeds meer dan 30 jaren geleden is in het gewijzigd Unie-rapport een voorstel in dezen geest aan de orde gesteld. En spe ciaal van anti-revolutionaire zijde is steeds weer in deze richting gewezen. Het stemt zeker tot voldoening dat thans oo'k van vrijzinnige zijde een oplossing in dezen geest wordt bepleit. steeds een groot aantal 'arbeiders werk. Ditmaal betrof het echter een tankschip en werd gebruik gemaakt van een nieu we installatie, die de wijn eenvoudig uit het schip pompte evenals dit bij olie ge schiedt. Een groote menigte havenarbeiders ver zamelde zich om tegen deze vermindering van de werkgelegenheid te protesteeren. Op 'n gegeven moment dreigden zij zelfs de lading van het schip onbruikbaar te zullen maken. De hulp der politie moest worden inge roepen en het duurde bijna een uur, voor dat deze de rust 'hersteld had. Twee politie-agenten werden hierbij ernstig gewond. Het a.s, trans-Atlantische luchtschepen- verkeer. De plannen voor den bouw van een groot bestuurbaar luchtschip voor 'het passagiersverkeer over den A'ltantischen 'Oceaan zijn door president Roosevelt goedgekeurd. Het nieuwe luchtschip zal grooter wor den dan het Amerifcaansche marine- luchtschip „Macon". De 'kosten van den bouw worden op vijf millioen dollar ge schat. Het door president Roosevelt goedge keurd© program bevat naast de plannen voor den 'bouw van dit groote luchtschip ook aanwijzingen voor den bouw van nog twee luchtschepen. Krachtige aardschokken te Fiume. De bevolking van Fiume werd Donder dagavond opgeschrikt door een aantal aardschokken, welke verscheidene secon den duurden. D'e verschrikte bewoners vluchtten de straat op en een nieuwe schok om 22.55, welke vier seconden duurde veroorzaakte een algemeene paniekstemming. De aardbeving had slechts een plaatse lijk karakter en veroorzaakte geen mate rieels schade. De stakingsbeweging in Noord-Frankrijk. D'e staking in de staal-industrie in Noord-Frankrijk te St. Légère, bij' Mau- beuge, waarbij 'tot nog toe ongeveer 2O0Q arbeiders waren betrokken, heeft zich verder uitgebreid. Het geheele personeel van een zuster onderneming der Noord- en Oost-Fran- sche staalfabrieken te Louvrenil, bij Mau- beuge, is eveneens in staking gegaan. De arbeiders bezetten de fabriek. Terugtrekking der internationale troepen uit de Saar. De Volkenbondsraad heeft besloten, dat de ontruiming van het Saargebied door de internationale troepen zal aanvangen op 1 Februari. De Italiaansche troepen zullen het eerst vertrekken. Korte Berichten. Tengevolge van een verhooging deT marktgelden met 50 pet. zijn de markt kooplieden te Gent tot staking overge gaan. Slechts enkele kramen stalden uit. Eien afvaardiging van de marktkooplie den werd door den burgemeester in audiëntie ontvangen, doch de besprekin gen leverden geen resultaat op. Op groote schaal zijn per piest te Weenen circulaires verspreid, waarin de Oostenrijksöhe bevolking aangespoord wordt, bet voorbeeld van het Saargebied te volgen en een volksstemming te doen plaats hebben. In 't noorden van Griekenland woe den hevige sneeuwstormen, waardoor be langrijke verkeersstoringen veroorzaakt werden. Ernstige ongeregeldheden in Algiers. Tijdens het lossen van een sdhip, dat een 'lading wijn uit Frankrijk aanbracht, is het te Algiers tot ernstige ongeregeld heden gekomen. Tot dusver werd de wijn steeds in va ten aangevoerd, en vonden biji de lossing De uitkeering van het steunbedrag ten behoeve van den tuinbouw. Op de vragen van den heer Groen, be treffende spoedige uitkeering van het ge heele ten behoeve van den tuinbouw be schikbaar gestelde steunbedrag, verhoo ging van de uitkeeringen voor een aantal vollegrondsproducten, het treffen van een speciale steunregeling voor aardbeien, princesse- en snijboonen en verhooging van den bijslag op vroege aardappelen, beeft de minister van economische zaken geantwoord: 1. Het is ondergeteekende bekend, dat de tuinbouw in groote moeilijkheden ver keert, reden waarom de uitkeering van voor steun beschikbare gelden zooveel mo gelijk bespoedigd is. Het systeem van uit keering in den vorm van bijslag op de ge veilde producten heeft ten gevolge, dat eerst na afloop van het kalenderjaar een definitieve berekening mogelijk is van het tekort op ieder product en, in verband met het totaal beschikbare bedrag, van den steun op die producten. Overigens moge ondergeteekende er op wijzen, dat reeds op 9 October j.l. een voorschotuitkeering van f 1.000.000 heeft plaats gehad, dat voor de handhaving der minimumprijzen f 500.000 was gereser veerd en vrijwel geheel uitgekeerd is, zoo dat het op de begrooting 1934 beschikbare bedrag van f4.500.000 na de uitkeering van 14 Dec j.l. ad f 2.800.000 vrijwel ge heel opgenomen is. 2. De beide voorschotuitkeeringen zijn verleend op grond van de verhouding van de opbrengstprijzen en de kostprijzen. Het feit, dat er tusschen deze prijzen zeer aanzienlijke verschillen bleken te be staan, is voor ondergeteekende in Novem ber j.l. aanleiding geweest voorloopig een verhooging van dien steun aan den tuinbouw met f 3.000.000 in uitzicht te stellen. 3. De opbrengsten voor de producten aardbeien, princesseboonen en snijboonen geven geen aanleiding bij de voorschot uitkeeringen een bijslag op deze produc ten te verleenen. Volgens ondergeteeken de ter beschikking staande gegevens zou den niet alleen de prijzen, maar ook de totaalopbrengsten dezer producten bij het vorig jaar niet onaanzienlijk gestegen zijn. Zoo is o.a. de totaalomzet van de veilingen te Beverwijk gestegen van f 1.190.000 op f 1.468.000, derhalve met bijna 25 pet. Tot deze sti; - ng is door de aard beien ongeveer fi70.000 bijgedragen, ter wijl de totaalopbrengst van boonen f61.000 gestegen is. Bij de nog te verwachten uitkeering over 1934 zal aan deze quaestie de noodige aandacht besteed worden. Ondergeteekende moge echter thans reeds er op wijzen, dat een geringere to taalopbrengst, die uitsluitend het gevolg zou zijn van een quantitatief geringen oogst, geen grond kan vormen voor steun uit het Landbouwcrisisfonds, daar bij alle genomen maatregelen de bedoeling voor gezeten heeft, het oogstrisico voor reke ning van den teler te laten. Een speciale regeling hiervoor te tref fen, ligt dan ook niet op den weg van ondergeteekende. 4. Het is ondergeteekende bekend, dat de prijzen van vroege aardappelen in den aanvang van het seizoen, mede in ver band met het zeer vroeg rooien, te laag waren. Ondergeteekende vertrouwt dit ver schil bij de eerstvolgende uitkeering groo- tendeels te kunnen nivelleeren. Jhr. Wittert's record vastgesteld op 10.180 Meter. De resultaten van 'de hooigtevlucht van luitenant jhr R. Wittert van Hoogland, welke gistermiddag werd uitgevoerd, zijn door de goede zorgen van Dr H. C. Canne- gieter van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt met bekwamen spoed uitgerekend. Uitgaande van den bestaanden atmosi- ferischen toestand van den winter is voor deze vlucht een hoogte bereikend van 10.180 'M. Voor een ziomersehe atmosfeer zou men 'zijn 'gekomen tot 10.420 M. De rapporten van den 'heer 'Cannegieter en van de sportcommissardssen zullen aan 'het 'hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart worden aangeboden voor 'de erkenning van deze vlucht als Neder- 'landscih hoogterecord. Het bestaande re cord is n.l. ruim overschreden. Notariaat. Te Nijmegen is op 67-jarigen leeftijd overleden de heer Chr. G. Leopold, sedert 1905 notaris aldaar. Te Arnhem is op 69-jarigen leeftijd overleden, de heer T. Anema, notaris al daar. GEHUWDE VROUWEN IN OVERHEIDSDIENST. De minister dringt aan op maatregelen van de provincies. De minister van binnenlandsche zaken heeft een rondschrijven tot de colleges van Ged. Staten gericht van ongeveer den volgenden inhoud: Naar aanleiding van de in November a.p, in de Tweede Kamer der Staten- Generaal gevoerde debatten over do ge huwde ambtenares, moge ik nogmaals uwe aandacht op deze aangelegenheid vestigen. Voor zoover na mijne aanschrijvingen van 30 Dec. 1933 en van 19 Maart 1934, in de ambtenarenreglementen van uwe provincie en van de tot uwe "provincie behoorende gemeenten, naast het dezer zijds noodzakelijk geoordeelde voorschrift van ontslag der huwende ambtenares en der ambtenares, die in concubinaat gaat leven, nog geene bepalingen zijn opgeno men aangaande den voorrang Lij' ontslag van de gehuwde ambtenares niet kost- winster en aangaande het met benoe men van gehuwde vrouwen, bob ik de eer u te verzoeken te willen bevorderen, dat bij eerstvolgende wijziging van deze regle menten, bedoelde voorschriften alsnog daarin worden opgenomen. Deze voorschriften zullen van ten min ste even verre strekking moeten zijn als de desbetreffende bepalingen in de arti kelen 96, tweede lid sub 6 en 7, vierde lid van het algemeen rijksambtenarenregle ment. Zooals in mijn brief van 19 Maart 1934 Binnenland. Vreeselijk ongeluk in den Wieringermeer- polder. Vier dooden. De Merapi werkt weer. De Minister van Binnenlandsche Zaken over gehuwde vrouwen in overheids dienst. Buitenland. Aardschokken in Fiume. Het trans-Atlantisch luchtverkeer reeds vermeld, bestaat tegen een meer stringente redactie der bepalingen geen bezwaar en dient in afwachting van de opneming van deze bepalingen in de des betreffende ambtenarenreglementen, in voorkomende gevallen daarmede reeds rekening te worden gehouden. MET INGANG VAN 1 FEBRUARI WORDT HET BIJKANTOOR VAN „DE ZEEUW" TE MIDDELBURG VER PLAATST NAAR Fa. BOEKHANDEL J. J. FANOY, LANGE BURG B 16. tOct. Doos 12 KROONTJES sou »Wccé WJgrihxxcdi rruxaM ió goed De Gasthuiskwestie. De nare Gasthuiskwestie, waarover we al zooveel hebben moeten hooren en schrij ven, schijnt een geschiedenis zonder eind te zijn. Dachten we, dat, nu bet nieuwe bestuur aan het bewind was en met vas te band regeerde, de tijd van onaange name verrassingen voorbij was, helaas if door de droeve-daad van den administru teur opnieuw een golf van geruchten, ver moedens en beweringen losgebroken. Wij waren niet in staat al wat we opvingen te controleeren, omdat al wat de pers offi cieel wist, niet anders was dan de korte verklaring, opgenomen in ons blad van 7 dezer. We zijn er, na de Raadsvergade ring van gisteren, nog niet toe in staat, omdat de Raad in tegenstelling met de bedoeling van enkele Raadsleden vóór de vergadering na een geheime zitting van meer dan twee uur de pers, na ze dua al dien tijd te hebben laten wachten, af scheepte met een vermoedelijk vooraf klaargemaakte verklaring. Voorloopig zal de traditioneel© doofpot, die te Goes bij zonder in eere wordt gehouden, het ge heim mogen bewaren. Intusschen is het niet de schuld van de pers, dat allerlei geruchten de ronde doen, onaangenaam voor deze of gene. Ze kan in dit geval baar taak als voorlicht ster van bet publiek voorloopig niet ver vullen, niettegenstaande ons vóór de Raadsvergadering verzekerd is, dat op 'n zeer klein persoonlijk gedeelte na, de me dedeelingen van het Gasthuisbestuur ge rust gepubliceerd konden worden. Men ontkomt nu niet aan den ongenu> tiveerden of gegronden indruk, dat er wel wat „loos" is, dat men wellicht om deze of die te sparen, liever geheim houdt. Het eenige wat uit de korte verklaring valt op te maken is, dat in de administra/- tie van het Gasthuis ernstige nalatigheid en grove slordigheid aan den dag ziin ge treden, dat misschien 'het bidrag, dat er mee gemoeid is, niet groot zal zijn en dat het (oude) Gasthuisbestuur geen gevolg 'heeft gegeven aan herhaaldelijk ge- uitte wenken om een betere administratie tot stand te brengen. Het eerste en het derde zijn wel zeer ernstige feiten. Er rijzen natuurlijk tal van vragen. Hoe is het mogelijk, dat het bestuur zulk een wanorde heeft laten groeien? Welke waar de bad de controle destijds van bestuur, gemeentebestuur en accountant? Enz. Maar, zooals gezegd, de burgerij kan daarop thans nog niet hqt antwoord ver nemen. Ir C. Tjebbes f. Te Vlissingen is op 34-jarigen leeftijd overleden, de heer ir C. Tjebbes, scheeps bouwkundig ingenieur bij de Kon. Mij. „de Schelde" aldaar. De burgemeester van Overslag ontslagen. Met ingang van 12 Jan. 1935 is de heer G. Stevens ontslagen als burgemees ter van Overslag. Onlangs is bericht, dat de heer Stevens zonder achterlaten van adres uit zijn ge meente was verdwenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1