[dienen lijn ng 's Kou EERSTE BLAD 81. n VRIJDAG 18 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 92 iter's thee rorm. bij 18. land. nhem. kib»'i Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent, per regel. Ingereden medcdceiingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0,85. Bij contract belangrijke korting. irlng gen, eenl jster kent thee t de dige m te iver. rvan Igen er eliflc irga- slust) etvorm Dit nummer bestaat uit 2 bladen. s Kali. n vast en en con- loniën der 32 bestaat contract, rens. enz. en Vor- rs u joer, bij sten. >OT TEN I 1935, Zeeduin" Lbaar ver waar Es- benevens De Statenverkiezingen. In verband met de komende Statenver kiezingen geven wij voor hen, die zich op dit gebied willen oriënteeren, den uitslag van de verkiezingen in 1931. Uitgebracht werden toen: Op de lijst-Bauwens in den kieskring Sluis 198, in den kieskring Hulst 692 stemmen, totaal 890. Op de Antirev.: Middelburg 4451, Vlis singen 3879, Zierikzee 2071, Tholen 2174, Goes 4247, Sluis 1052, Hulst 2612, totaal 20486 (18944). In 1927 waren de stemmen voor de A.-R. partij als volgt verdeeld: Middelburg 4293, Vlissingen 3856, Zierik zee 1756, Tholen 2004, Goes 4115, Sluis 560, Hulst 2381. Op de S.D.A.P.: Middelburg 2638, Vlis singen 3566, Zierikzee 2218, Tholen 1154, Goes 2505, Sluis 2231, Hulst 2209, totaal 16521 (11493). Op de Staatk. Geref.: Middelburg 1202, Vlissingen 878, Zierikzee 974, Tholen 3007, Goes 2219, Sluis 190, Hulst 940, totaal 9410 (8068). Op de Roomsch-Katholieken: Middel burg 659, Vlissingen 1179, Zierikzee 406, Tholen 384, Goes 3632, Sluis 3435, Hulst 9619, totaal 19314 (19152). Op de Christelijk-Historischen: Middel burg 3139, Vlissingen 3201, Zierikzee 1667, Tholen 2030, Goes 6269, Sluis 882, Hulst 2110, totaal 19298 (15981). Op de Communisten: Middelburg 110. Op de lijst-van Dalsum: Sluis 101, Hulst 2133, totaal 2234. Op de Liberale Staatspartij, de Vrij heidsbond: Middelburg 1270, Vlissingen 1365, Zierikzee 3161, Tholen 1415, Goes 3012, Sluis 2927, Hulst 2043, totaal 15193 (17243). Op de Vrijzinnig-Democraten: Middel burg 1159, Vlissingen 1709, Zierikzee 585, Tholen 372, Goes 1045, Sluis 669, Hulst 217, totaal 6136 (9577). Lijst-Coppenolle: Hulst 216. (De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven den uitslag van 1927.) Totaal werden uitgebracht: Middelburg 15008, Vlissingen 15777, Zierikzee 11082, Tholen 10536, Goes 22929, Sluis 11685, en Hulst 22791 of samen 109.808 geldige stemmen. De kiesdeeler was 2614 en 10 een en twintigsten. Toegekend werden aan de A.-R. 8; de S.D.A.P. 6; de St. Geref. 4; de R.-K. 8; de C.-H. 7; de V. B. 6; de V. D. 2 zetels en één aan den heer Van Dalsum. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat een klein stemmenverschil van grooten in vloed kan zijn. Als de Chr.-Historischen- 20 stemmen meer hadden gehaald, dan zouden zè een Statenzetel meer hebben bezet, terwijl de R.-K. dan 7 inplaats van 8 zetels hadden gekregen. Wanneer de Anti-revolutionaire partij in Sluis niet een zoo grooten sprong voor uit had gemaakt, dan zou ze evenals in 1927 opnieuw een zetel hebben verloren. Bovenstaande cijfers zeggen weinig voor de komende verkiezingen, omdat niet be kend is, welke partijen en groepen aan de verkiezing zullen deelnemen en over hoeveel aanhang de nieuwe partijen be schikken. Maar dit kunnen we er toch wel uit leeren, dat inspanning van alle krachten noodig zal zijn om te behouden wat we hebben. DE VOLKENBOND KENT HET SAARGEBIED DEFINITIEF AAN DUITSCHLAND TOE. Den 1sten Maart a.s. zal het bestuur werden overgedragen. De Volkenbondsraad heeft gister toch nog het Saarvraagstuk kunnen afhande len. De laatste moeilijkheden betroffen, zoo als reeds gemeld, de demilitariseering van het Saargebied. De Fransche generale staf had gewenscht, dat de volkenbonds raad in de resolutie, waarbij het Saar gebied aan Duitschland zou worden toe gekend, uitdrukkelijk Duitschlands ver plichtingen van het Verdrag van Versail les tot demilitariseering van dit gebied zou vastleggen en eenige maatregelen zou voorschrijven, die Duitschland zou hebben te treffen, zooals de vernietiging van een bestaande spoorlijn, waaraan de Fransche generale staf militair-strategische be tee kenis toekende, de uit-den-weg-ruiming van de op het station Saarbrucken be staande gelegenheid om gemakkelijk troe pen te kunnen uitladen enz. De Duitsche regeering betwistte haar plicht tot naleving van de demilitarisee ring-bepalingen van het Verdrag van Ver sailles in het Saargebied geenszins, doch achtte het met het prestige van Duitsch land in strijd, indien de volkenbondsraad hierover nog preciese voorschriften zou geven. Het standpunt van de Duitsche regee ring heeft tenslotte gezegevierd. De resolutie van den volkenbondsraad zegt niets over de demilitariseeringsver- plichtingen. De Duitsche regeering heeft zich ech ter bereid verklaard door directe bespre kingen met de Fransche regeering deze kwestie te regelen. De raad heeft in zijn re solutie het geheele Saar gebied aan Duitschland toegekend en heeft beslo ten, dat Duitschland reeds op 1 Maart het'bestuur over het Saargebied zal overnemen. Indien op 15 Februari de nog hangen de technische kwesties, zooals de methode van betaling door Duitschland van de af koopsom voor de Fransche mijnen, de kwestie van de sociale verzekeringen en die van de waarborging der belangen van de tegenwoordige ambtenaren in het Saar gebied nog niet geheel en al zouden gere geld zijn, dan zal de volkenbondsraad de noodige beslissingen hieromtrent treffen. In geen geval zal dit echter de overdracht van het Saargebied aan Duitschland kun nen vertragen. De Fransche minister Laval heeft zijn toestemming tot de resolutie van den vol kenbondsraad inzake het Saargebied ge geven met een rede, waarin hij o.a. zei: Door bij voorbaat den uitslag der volks stemming te aanvaarden, heeft Frankrijk getuigenis afgelegd van trouw en eerbied aan de verdragen. Doordat de volkenbond dit delicate vraagstuk, dat een oorzaak van strijd tusschen twee groote volkeren had kunnen worden, op een waarlijk in ternationaal plan gehouden heeft, heeft de volkenbond nogmaals de zaak van den vrede gediend. De taak van den raad is thans nog niet geëindigd. Belangrijke kwesties blijven nog te regelen over. De raadscommissie van drie krijgt nog een belangrijk werk te ver richten. Gedurende vijftien jaren is' de orde in bet Saargebied gehandhaafd. De volks stemming heeft zonder ernstige inciden ten plaats gehad. Dit resultaat eert den volkenbond, de regeeringscommissie en de Saarbevolking. De minderheid moet door de vrijwillige en plechtige door de Duitsche regeering aangegane verplichtingen haar veilig heidswaarborgen vinden. De eindregeling van het Saarvraagstuk mag geenerlei bit terheid achterlaten. In een gevoel van menschelijkheid heeft Frankrijk den toegang tot het Fransche gebied niet willen weigeren aan die vluch telingen uit het Saargebid die in de dagen van de volksstemming zich aan de gren zen van Frankrijk meldden, maar men moet wel begrijpen, dat het vraagstuk van de Saarvluchtelingen, indien zich dit zou voordoen, van internationaal karakter is en blijft en door den volkenbond moet worden opgelost. Saar-emigranten. Uit Forbach wordt gemeld, dat zich bij' de grensposten eenige honderden Saarlanders hebben aangemeld, die in het geheim uit het Saargebied wilden vertrekken, D'e meesten hunner werden ech'ter niet toegelaten, daar zij niet in het bezit van het vereischte visum waren. Bij het Fransche consulaat hebben zich de twee laatste dagen 'telkens ongeveer 1000 personen aangemeld, die om be scherming en vergunning om naar Frankrijk te reizen, verzochten. Vandaag worden 600 emigranten te Forbach verwacht. Volgens berichten in de bladen zijn 40 Joodsche Saarlanders, die reeds ver scheiden jaren in het Saargebied verblijf hadden gehouden, uit vrees voor natio- naal-socialistisch antisemitisme, naar Warschau uitgeweken en aldaar aange komen. Men verwacht er nog meer Saar- landsche vluchtelingen. Wat de volksstemming al niet brengen kan. Te Saarbrücken is gisteren het huwe lijk gesloten tusschen den Zweedschen plebisciet-commissaris van Dudweiler Dr Svanström, met de eveneens bij de ple bisciet-commissie werkzame Nederland- sche mejuffrouw Greta de Wrede. Het jonge echtpaar stelde er bijzonderen prijs op te Dudweiler, waar de bruidegom maandenlang zijn werkkring had en waar beiden elkaar hebben leeren kennen, te trouwen. De stem van wijlen Franz Jozef. Het Hongaarsche parlementsmuseum heeft van den vroegeren gouverneur van Fiume, Jekel-Falussy, een interessante en uit historisch oogpunt_ waardevolle gramofoonplaat ten geschenke gekregen. De'ze plaat is de eenige, waarop de stem is vereeuwigd van wijlen koning Franz Jozef I. Deze monarch had een grooten afkeer van mechaniseering van het leven en vooral van zekere technische uitvin dingen. Men mocht hem b.v. geen getypte stukken voorleggen, hij duldde geen tele foon in zijn werkkamer en kon slechts een enkele maal er toe bewogen worden, om zijn stem voor 'het nageslacht op een gramofoonplaat te laten vastleggen. De opname geschiedde tijdens den we reldoorlog op 14 December 1915. De ko ning had als voorwaarde gesteld, dat de opbrengst der platen besteed zou worden voor steun aan oorlogsweduwen en -wee zen. De sociale politiek van Roosevelt. President Roosevelt heeft het Congres zijn voorstellen, betreffende de sociale hervorming, voorgelegd. Tegelijk met zijn boodschap bracht Roosevelt tevens een rapport ter kennis van het congres van de door hem geïn stalleerde commissie voor economische beveiliging. De commissie verlangt een uitgebreide systematisch doorgevoerde organisatie ter verschaffing van werk bij ondernemingen van de bondsregeering. Vervolgens eischt ze een werkloozensteunregeling vanaf 1 Januari 1936, maar telkens voor korten tijd en in den vorm van een verzekering, waarin de werkgevers en naar gelang van den wensch van de afzonderlijke staten, ook de werknemers moeten bijdragen. Deze steun zal worden uitbetaald vier weken nadat de betrokkene werkloos is geworden. Het steunbedrag zal niet boven 15 dol lar per week mogen stijgen en na 16 we ken ophouden. D'aarna zullen de werk- loozen door de bondsregeering, volgens het 'voorgenoemde arbeidsprogram wor den tewerk gesteld. Op de derde plaats stelt de commissie een ouderdomsrente voor, welke moet worden opgebracht door afzonderlijke staten en de bondskas elk voor de helft, terwijl ze niet meer dan 30 dollar per maand zal bedragen. Deze rente zullen personen boven de 65 jaar ontvangen, die niet in tehuizen voor ouden van dagen verblijven, wier vermogen niet meer dan 5000 dollar be draagt en die vijf jaren in een gemeente wonen. Tegelijkertijd stelt de commissie een ver plichte ouderdomsrente-verzekering voor voor arbeiders beneden de 65 jaar, die niet pensioengerechtigd zijn en min der dan 250 dollar per maand verdienen. De middelen daarvoor zullen door bij dragen van 1 pet. van het loon, om de 5 jaar stijgend tot een bijdrage van 5 pet. van het loon is bereikt, opgebracht wor den. Werkgevers en werknemers hebben elk de helft van deze bijdragen 'te betalen. Ten vierde stelt de commissie voor het verleenen van kindertoeslagen aan wedu wen, wier familie op de lijst van arm lastigen staat. Aan deze kindertoeslagen zal de bondskas een derde bijdragen. Het vijfde voorstel van de commissie behelst financieele ondersteuning uit de bondskas aan gemeenten bij de doorvoe ring van groote programma's voor de be vordering der volksgezondheid. Uitspraak in het proces te Leningrad. Het vonnis in het Leningradsche pro ces tegen de leden van het z.g. „Moskou- sche centrum" is geveld. Van de hoofdbeklaagden werden Zino- wiew tot tien jaren tuchthuisstraf en Ka- menew tot zes jaren tuchthuisstraf ver oordeeld, terwijl de overige aangeklaag den eveneens tot gevangenisstraffen van verschillenden duur veroordeeld werden. Korte Berichten. De actie tegen de homo-sexualiteit in Duitschland is weder hervat. De laatste dagen hebben weer tal van arrestaties plaats gehad. De uitvoering van deze actie bevindt zich in handen van de geheime staats politie. Leider der actie is de vroegere chef der Berlijnsche zedenpolitie. Naar eerst thans wordt medegedeeld, heeft op 12 Januari in het postrijtuig van Frankfort naar Berlijn een brand ge woed, waardoor de geheele wagen is uit gebrand. Er bevond zich in het postrij tuig post van Zuid-Duitschland voor Ber lijn en omgeving, doch ook mail uit over- zeesche gewesten, die met Engelsche mailbooten naar Europa was gekomen. In verschillende plaatsen van het district Trier is een zeer ernstige griep epidemie uitgebroken, zoodat talrijke scholen moesten worden gesloten. TERAARDEBESTELLING MINISTER KALFF. Toespraak van Minister Colijn. De begrafenis van Minister Kalff is op uitdrukkelijk verlangen van de familie in allen eenvoud geschied. Daarom was ook afgezien van het begraven met mili taire eer door de regeering aangeboden. Slechts enkele sprekers voerden dan ook het woord, n.l. Minister Colijn, Dr H. van Manen namens de Directie van de Ned. Spoorwegen, Mr W. C. Wende- laar als voorzitter van den Vrijheidsbond en een broeder van den overledene namens de familie, waarna de oudste zoon dankte. De Minister-president Dr H. Colijn be gon met zijn erkentelijkheid te betuigen, dat hij hier een enkel woord mag zeggen. Ik heb aldus de minister de sterke behoefte in het openbaar te getuigen van mijn groote waardeering voor mijn nu overleden ambtgenoot en temeer voel ik mij daartoe gedrongen omdat dit sterven niet is omgegaan buiten de vervulling van zijn ambt. Want het was tijdens een ambtelijke reis, dat de kiem werd gelegd voor de doodelijke ziekte, die hem getroffen heeft. Dit krachtige lichaam zijn de groote span ningen, die ook van tijd tot tijd in zijn werk voorkwamen, niet voorbijgegaan en ze hebben zijn weerstandsvermogen ver zwakt. Nu twee jaar gekf m werd spr. geroe pen een ministerie samen te stellen en toen besloten werd daarin op te nemen een vertegenwoordiger van de liberale richting, toen zijn sprekers gedachten al heel spoedig uitgegaan naar Kalff. Spr. had hem als directeur der spoor wegen met krachtige en vaste hand aan het werk gezien en wist hoe hij dit be drijf op gezonde basis had gebracht. Ik had me dan ook niet vergist, zeide mi nister Colijn, ook niet in zijn karakter. Kalff bleek als politiek persoon onmiddel lijk bereid een buitengewoon aangenamen werkkring te verlaten en meer leed dan lief met ons te gaan deelen en belang rijke persoonlijke offers brengen. Zijn werk is moeilijk geweest, op verkeersgebied heerschte een bijna chao tische toestand en aan hem was opge dragen daarin verbetering te brengen. De grondslag daartoe is door hem gelegd de voltooiing heeft hij niet mogen aan schouwen Een groot, misschien wel een onher stelbaar verlies, heeft het land door zijn heengaan geleden. Naast zijn bekwaamheid en buitenge wone toewijding, waren er ook andere eigenschappen, die spr. van minister Kalff wilde noemen: in de eerste plaats was hij een regent. Hij verstond, wat re- geeren beteekentl En dan moet getuigd worden, dat hij de bijzondere gave bezat om met menschen van andere richting te kunnen samenwerken. Als liberaal is hij in het kabinet ge treden en liberaal is hij gebleven, maar een liberaal van zeer voorname allure, die altijd zocht wat vereenigde in ge- meenschappelijken arbeid, en niet in de eerste plaats naar verschillen. Ook daar in was hij een mensch van bijzonder groote allure. Zijn ambtgenooten verlie zen veel in hem en het land verliest mede veel. Zijn vervanging zal bijzonder moei lijk zijn. Als mensch was hij hoffelijk, welwil lend, in den omgang troffen zijn zake lijke behandeling en zijn bondigheid in bijzondere mate. Zeer zal hij worden ge mist. Zijn karakter was boven mijn lof verheven. Van hem mag gezegd worden, wat de Engelschman zoo kernachtig weet uit te drukken: Kalff was every inch a gentleman. Deze getuigenis legt spr. mede namens zijn ambtgenooten af. En diepbewogen voegt minister Colijn hier nog een laatste woord aan toe: Zijn groote gaven van hart en verstand had ook hij ontvangen van Hem, van Wien alle gaven afdalen. Ik scheid niet van deze groeve zonder te getuigen van mijn dank aan God, voor hetgeen Hij aan het vaderland door dezen man geschon ken heeft SPECULEEREN OP REGEERINGS- MAATREGELEN. Adviseurs Ned. Veehouderij-centrale treft geen blaam. De Ned. Ver. van Veeweiders en -mes ters heeft in een schrijven aan den Minis ter van Economische Zaken, hetwelk des tijds is gepubliceerd, de hewering geuit dat verscheiden adviseurs van de Ned. Veehouderij Centrale reeds maanden lang speculeerden op te nemen regeerings- maatregelen en jong vee opkochten. Een en ander heeft den Minister aanleiding gegeven aan den Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij en aan den directeur van de Centrale- Crisis-Controle-Dienst opdracht te verlee nen met spoed een 'onderzoek in te stel len en den Minister daaromtrent te rap porteeren. Als resultaat van dat onderzoek kan worden medegedeeld, dat de door de ver eeniging van Veeweiders en -mesters ge noemde personen geenszins adviseurs van de Ned. Veehouderij-Centrale zijn. Geen enkel feit is aan het licht gekomen, waaruit zou kunnen blijken, dat door per- Binnenland. Teeltregeling aardappeloogst 1935. De Eerste Kamer over de Indische be grooting. Mededeelingen over het Werkfonds 1934. Plan versnelde bruggenbouw. Buitenland. Het sociale program van Roosevelt. De overdracht van het Saargebied aan Duitschland. Ingezonden Mededeeling. ^Het best behandeld zonder "in- nemen—alleen inwrijven met Y,i>n9 1 VAPO Ft U s WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK somen, die invloed uit konden oefenen op de beslissing van de regeering, mis bruik is gemaakt van hun invloed i9u dezen. Uitteraard kan niet worden verhinderd, dat veehandelaren speculeeren op een re- geeringsmaatregel, die zij als mogelijk verwachten, voor zoover die personen al thans niet uit hoofde van eenige offici- eele functie kennis kunnen dragen van het voornemen van zulk een maatregel. Evenwel is zelfs niet komen vast le staan dat dit het geval is geweest, omdat niet gebleken is dat abnoirmaal groote hoeveelheden jong vee door de door bo venbedoelde vereeniging genoemde perso nen zijn opgekocht. De Minister van Economische Zaken heeft de vereeniging van veeweiders- en -mesters met het resultaat van het onder zoek in kennis gesteld en aan het Bestuur van bedoelde Vereeniging te kennen ge geven,dat z.i. op lichtvaardige wijze ver dachtmakingen zijn geuit, welke gebleken zijn van iederen grond te zijn ontbloot. Uitvoer-monopolie voor boter. In verband met de moeilijkheden welke zich bij den boterexport voordoen en de vraag welke maatregelen daartegen geno men moeten worden heeft de Minister van Economische Zaken een commissie inge steld, teneinde een onderzoek in te stellen naar de eventueele wenschelijkheid en mogelijkheid van de instelling van een exportmonopo'lie voor boter. Als leden van deze commissie zijn door den Minis ter aangezocht de heeren Bückmann, v. Zwanenberg, Britzei en Mr Teppema. Belangrijke orders voor den scheepsbouw. D'e n.v. Verschure en Co., Scheepswerf en Machinefabriek te Amsterdam, heeft uit Sowjet-Ruslan'd opdracht ontvangen tot levering van vijf groote sleepbooten voor. de zeevaart. De n.v. Versohure, die op het punt stond haar bedrijf te staken, heeft thans weer voor acht maanden werk. Ze heeft 200 man personeel, tegen 400 vóór de crisis. Men verwacht, dat na deze eerste bestelling meer groote op drachten zullen volgen. HET WERKFONDS-1934. Een uiteenzetting door den voorzitter. In een vergadering van het departe ment 's Gravenhage van de Ned. Maatsch. van Nijverheid en Handel heeft mr J. W. Beyen, voorzitter van het Werkfonds- 1934, gisteravond een rede gehouden over 'dit fonds, Mr Beyen ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat helaas het Werkfonds een teleurstelling is geworden. Het is met groote praal ingehaald, doch al spoedig bleken de organisatorische moeilijkheden bijzonder groot en maan denlang heeft het fonds met kinderziek ten te kampen gehad. Thans begint het raderwerk, zij het ook moeizaam, te loopen. Spr. wees op de groote verwachtingen en belangstelling, welke men van en voor dit werkfonds gekoesterd heeft. Ongeveer 850 plannen zijn ingediend, tezamen vor derende een bedrag van ruim f 200 mil- lioen. Maar het Werkfonds had niet alleen geld uit 'te geven om de binnenlandsche conjunctuur op gang te brengen en de werkgelegenheid te verruimen, doch daar bij' was uitdrukkelijk bepaald, dat heit aanpassingsproces, dat zich in Nederland ging voltrekken, door het Werkfonds niet verstoord mocht worden. Dit bracht mede, dat in vele gevallen bijzondere eischen zouden moeten worden gesteld. Vooral de onderhandelingen aangaan de de loonsverlaging welke door het werkfonds werden geëischt, bemoeilijkten het werk. Naast de steunverleening voor open bare werken, staat de industrieele steunverleening.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1