Neem 'n "AKKERTJE" DONDERDAG 17 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 81 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. ui! too'n nieuw handig «akdoosj® bij Gevalle kou, Griep, Muenu^ Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. PoBtchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes ©ra Vlissingen f O.gO. Losse nummers 5 cerai Advertenti&n §0 eest pe? regel Inges -raden mededeelingon 60 cent per regel Kleine Advertontiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder ietter of motto ÏOJSÖ. Bij contract belangrijke korting. Lijkbezorging. In ons nummer van 8 Januari hebben wij een en ander gezegd over het vraag stuk der lijkverbranding. Wij schreven toen o. m.: „Voor een goede gezagshand'having is eerste voorwaarde, dat aan het gesol met de Begrafeniswet een eind wordt gemaakt. En aangezien het begraven der lijken tot de christelijke zeden behoort, volgt uit de erkenning van de christelijke volksi- aspiraties dat het mogelijke wordt gedaan om aan de lijkverbranding een einde te maken". Naar aanleiding daarvan schrijft de liberale „Middelb. Courant", welk orgaan voortdurend voor de lijkverbranding pro paganda maakt: „Wij zouden zeggen: ziedaar nu het streven van rechts om zijn wil aan an dersdenkenden op te leggen, in zijn ware gedaante en zijn naakte leelijkheid ont huld. Men zal bij een nauwgezet lezen van het betoog van „De Zeeuw" geen enkel argument vinden, waarin op theologische gronden de lijkverbranding onaanvaard baar verklaard en diensvolgens, naar zijn inzichten, verboden moet worden. Het blad weet natuurlijk te goed, dat zulke argumenten, zoo zij er al zijn, reeds lang en deugdelijk weerlegd werden. En het zou 'heusch niet nagelaten hebben, zulke argumenten aan te voeren, indien zij er geweest waren wel wetende, dat men voor die argumenten zwichten of althans zwijgen moet. Maar neen: het gaat hier niet om een heilig beginsel, doch slechts om een g e- woonte. Een zede, zoo men wil: een christelijke zede. En omdat men het tot dusverre zoo gewoon was 1 daarom, en daarom alléén moet de lijkverbranding verboden worden. Niemand zal het in z'n hoofd halen tot lijkverbranding te willen dwingen. Wij eischen slechts de vrijheid in dezen. Diegenen, welke aldus over hun stof felijk hulsen wensc'hen te beschikken, moe ten het volledige recht daartoe hebben. Aan het gesol met de Begrafeniswet moet inderdaad een einde komen. Dat kan slechts op één rechtvaardige wijze: zonder de rechten van de partijge- nooten van „De Zeeuw" ook maar een haartje te krenken, dienen de rechten van diegenen, welke er anders over den ken, erkend te worden. Door een wettelijke regeling van het reoht tot crematie der dooden". De toon van dit stukje is zooals we dat van die zijde gewend zijn: uit de hoogte. „Deugdelijke argumenten tegen lijkver branding, zoo zij er ai zijn, werden reeds lang en deugdelijk weerlegd". Afgedaan! Het spreekt vanzelf, dat wij in dit verband niet het vraagstuk van de lijkver branding gaan bespreken. Slechts op een paar opmerkingen van de „Middelb. Crt" vestigen wij even de aandacht. Handhaving van de christelijke zede wordt hier op één lijn gesteld met het vasthouden aan slechts een ge woonte. Een veel-zeggende uitspraak. Maar die we toch in een liberaal orgaan nog niet hadden verwacht. En die gelukkig door vele liberalen niet zonder meer wordt on derschreven. Een revolutionaire theorie van het zuiverste water. Niet minder trekt de aandacht, hoe hier met het vrijheidsbegrip gesold wordt. „Wij eischen slechts de vrijheid in de zen. Diegenen, welke aldus over hun stof felijk hulsel wenschen te beschikken, moe ten het volledige recht daartoe hebben". Deze „vrijheid", dit „volledige recht" wordt gevraagd voor de lijkverbranders. Maar die vrijheid zal dan ook, onder zekere beperkingen in verband met de hy giëne, moeten worden toegekend aan hen, die als sommige heidensche volksstammen hun dooden in een boom binden en ze aan het gevogelte ten prooi geven. Waarom niet? Het is immers slechts een kwestie van „gewoonte", waarbij alle dwang uit den booze is! DE VOLKENBOND EN DE SAAR- KWESTIE. De Volkenbondsraadsvergadering voor onbepaalden tijd verdaagd. Toch vandaag nog dé beslissing? De vergadering van den volkenbonds raad, waarin gistermiddag het rapport Aloisi over den terugkeer van het Saar- gebied naar Duitschland zou worden aan genomen, is voor onbepaalden tijd uitge steld, omdat de Duitsche regeering ver langt, dat gelijktijdig reeds de datum van de overdracht van het bestuur van het Saargebied aan Duitschland zal worden vastgesteld en de Franschen hiertegen nog bezwaar maken. De commissie-Aloisi zal thans in be spreking met de Duitsche en Fransche regeeringen over dit meeningsverschil treden. Omtrent de reden, waarom de bijeen komst van den Volkenbondsraad gisteren ter elfder ure verdaagd is, werd later in bevoegde kringen te Genève verklaard, dat deze te zoeken is in het feit, dat de Fransche regeering de kwestie had op geworpen der demilitarisatie van het Saargebied. Volgens de artt. 4244 van het Verdrag van Versailles moet het ge- heele Duitsche gebied op den linker Rijn oever gedemilitariseerd worden en mogen er geen troepen ondergebracht worden. Bovendien beweren de Franschen, dat de demilitarisatie ook de vernietiging in sluit van alle strategische spoorwegen en van alle installaties in spoorwegstations, welke tot het laden en lossen van mili taire treinen kunnen dienen. Wegen, bruggen, kanalen, enz. kunnen ook onder zekere omstandigheden worden be schouwd als hebbende een strategische waarde. Verder moet overeenstemming zijn be reikt in kwesties als de wijze van beta ling door Duitschland van de afkoop som voor de Fransche mijnen in het Saargebied en de waarborging van de be langen der ambtenaren in dat gebied. Zoowel van Duitsche als van Fransche zijde was men echter optimistisch over den spoedigen bevredigenden afloop de zer besprekingen. In het bijzonder werd van Duitsche zijde verzekerd, dat de Duit sche regeering de Fransche stelling niet betwist, dat ook in het Saargebied de de- militarisatie-bepalingen van het Verdrag van Versailles van toepassing zijh en moeten worden nageleefd. Een accoord schijnt tusschen de Fran- sche en Duitsche onderhandelaars te zijn, bereikt, dat echter nog de uitdrukkelijke goedkeuring van de Duitsche regeering te Berlijn noodig heeft. Men verwacht dat de Volkenbondsraad reeds vandaag zal kunnen bijeenkomen, om dan tegelijkertijd de beslissing te ne men over den terugkeer van het Saarge bied naar Duitschland en over het tijd stip van overdracht van het bestuur over het Saargebied aan Duitschland. Als da tum van overdracht zal waarschijnlijk de dag van 1 Maart worden vastgesteld. Hoogverraadsproces te Moskou. Naar het Tass-agentschap meldt, zijn tijdens het onderzoek, dat is ingesteld naar aanleiding van de ontdekking in Leningrad van een clandestiene groep contra-revolutionnairen, die het complot tot den moord op Kiroff hadden voorbe reid, nieuwe bijzonderheden aan het licht gekomen, betreffende de activiteit van Zinovief, Kamenef en anderen. In verband met deze ontdekkingen moe ten thans Zinovief, Kamenef, Federof en vijftien andere beklaagden terechtstaan voor het militaire college van het hooge gerechtshof. Gisteren is het proces tegen de achttien beklaagden begonnen. Vluchtelingen in Frankrijk. De Fransche regeering heeft maatrege len getroffen, om uitwijkelingen uit het Saargebied in de buurt van Toulouse en Bordeaux onder te brengen. Er zijn voor bereidingen getroffen om daar in het ge heel een 5000 uitwijkelingen te plaatsen. De maatregel heeft echter slechts een voorloopig karakter, in afwachting van de definitieve maatregelen, welke de vol kenbond moet vaststellen. De verpleging van de uitwijkelingen zal ook op kosten van den volkenbond ge schieden. Te veel openbare feesten in Turkije. De Turksche regeering heeft een wets ontwerp in voorbereiding, om verschei dene openbare feestdagen, waarvan er te veel naar haar meening in Turkije zijn, af. te schaffen. De twee bairams, groote Mohamedaan- sche feesten, duren verscheidene dagen. Verder zijn er de vacantiedagen met Kerstmis en Nieuwjaar, alsmede de feest dagen van de Protestanten en Orthodo xen en vele nationale feestdagen ter her innering aan veldslagen en andere ge beurtenissen. Werkloosheid in Zwitserland neemt toe. Van einde November tot einde Decem ber 1934 is het aantal werkloozen in Zwit serland met 15.187 tot 91.196 gestegen. In vergelijking met einde December 1933 is het aantal werkloozen 3771 minder. De veertigurenweek in Italië. Door het invoeren van de veertig-uren week in Italië hebben tot 12 Januari 160.907 werkloozen werk gevonden; 129.237 in de industrie. 15.985 in den landbouw, 14.723 in den handel en 962 in bankbedrijven. Korte Berichten. i In het gebied van Golomona in Italië heeft een hevige sneeuwstorm gewoed, waardoor heit verkeer op vele plaatsen onderbroken werd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 2 a 3 meter hoog. Pogingen om de spoorlijn van Napels naar Colomona vrij te maken, hadden tot nu toe geen succes, daar de sneeuw op sommige plaatsen 4 meter hoog ligt. Op de luchtlijn Stamboel-Parijs moest gisteren tusschen Belgrado en Boe dapest de dienst gestaakt worden wegens een hevigen sneeuwstorm. Da spelling-Marchant in Drenthe. Sinds het begin van deze maand wor den alle stukken op de Provinciale Grif fie van Drenthe in de nieuwe spelling ge schreven. Het besluit daartoe is genomen door Ged. Staten. De Commissaris zelf. mr dr R. H. ba ron de Vos van Steenwijk is lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging tot ver eenvoudiging van de spelling. Handelsverkeer met Rusland. Men meldt uit Berlijn aan de „N. R. Crt.": De uit de heeren van Walree. Molenaar en Retmeyer bestaande commissie, welke zich naar Rusland heeft begeven om al daar te onderhandelen over uitbreiding van het Nederlandsch-Russisch handels verkeer is te Moskou aangekomen. De de legatie werd zeer hartelijk begroet in de Sowjet-Russische pers. Morgen zullen de drie heeren worden ontvangen door Ro- senholz, den volkscommissaris voor den buitenlandschen handel. Wijziging van de steunregeling. De minister van sociale zaken heeft aan de besturen der onderscheidene ge meenten een circulaire gezonden van den volgenden inhoud: Ingevolge art. 7 van de steunregeling moeten inkomsten, zoowel van den be trokkene zelf als van de leden van diens gezin, welke niet uit arbeid zijn verkre gen, behoudens enkele uitzonderingen, ten volle op het steunbedrag in minde ring worden gebracht. Ik heb termen kunnen vinden hierin geringe wijziging te brengen en heb besloten te rekenen van de eerstvolgende sleunuitkeering af, pen sioenen, invaliditeitsrente en ongevallen rente. welke door inwonende gezinsleden worden genoten, voortaan slechts voor 2'/3 van den steun te doen aftrekken. Ik moge u verzoeken hiermede bij de volgende uitkeering rekening te doen houden. Minimumprijzen voor tuinbouwproducten in het binnenland. Verscheidene tuindersorganisaties heb ben besloten een krachtige actie te gaan voeren, teneinde van regeeringswege te verkrijgen, dat voor de tuinbouwproduc ten, die in het binnenland worden ge plaatst. een minimumprijs wordt vastge steld, die niet beneden den productieprijs ligt. Binnenkort zullen de centrale tuin dersorganisaties in gecombineerde verga dering worden bijeengeroepen, om defini tief over deze voor de tuinders zoo ge wichtige kwestie te beslissen. Nederlandsche wol in militaire kleeding. Op initiatief van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw wordt een proef genomen met verwerking van inlandsche wol in militair laken. De Nederlandsche Wolfederatie heeft de geheele proef voor haar rekening genomen. Een fabrikant heeft opdracht gekregen drie verschillen de mengpercentages en bewerkingen toe toe passen, op een hoeveelheid wol, waar van in totaal 900 M. laken wordt gemaakt. Dit laken zal, indien eenigszins mogelijk, dit jaar in de practijk worden gebruikt; het resultaat van de proef zal niet eerder dan in Januari 1936 bekend zijn. Uitvoer van kreeft naar Frankrijk. Het Tweede Kamerlid, de heer Drop, heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat door de Fransche Re geering het invoerquantum is bepaald voor schaaldieren, waaronder kreeft, voor het eerste halfjaar 1935? Is vanwege de Nederlandsche, Regee ring over de vaststelling van het bedoelde contingent overleg gepleegd en is daarbij rekening gehouden met het feit, dat b.v. op de Zeeuwsche Stroomen het visschen naar kreeft vóór 1 April verboden is? Moet de minister niet toegeven, dat, in dien de eerste vraag bevestigend moet worden beantwoord, het gevaar bestaat dat, als de Nederlandsche kreeftvissche- rij kan aanvangen, het vastgestelde quan tum reeds zoover is uitgevoerd, dat daar door uitvoer van door Nederlandsche vis- sohers gevangen kreeft niet meer mogelijk of slechts zeer beperkt mogelijk zal zijn? Wil de Minister verder mededeelen of de voor uitvoer naar Frankrijk bestemde kreeft aan een maat gebonden is en in dien dit niet het geval is, of dan niet de kans groot is, dat uit andere landen inge voerde kreeft welke invoer geen m&at- voorschriften kent op het voor Neder land vastgestelde contingent naar Frank rijk zal worden uitgevoerd? Indien het in de vierde vraag gestelde bevestigende beantwoording moet vinden, is de Minister dan bereid, te bevorderen, dat voor den invoer van kreeft hier te lande een maatbepaling tot stand komt, gelijk die voor in Nederland rechtstreeks aangevoerde kreeft bestaat, en ook te bevorderen, dat de vischtijden naar kreeft bijv. op de Zeeuwsche Stroomen zoodanig worden gewijzigd, dat ook de Nederland sche kreeftvisscherij op het invoercontin gent naar Frankrijk zal kunnen uitvoe ren? PARTICULIERE LIEFDADIGHEID BIJ WERKLOOZENSTEUN. De Minister van Sociale Zaken licht de nieuwe regeling toe. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de besturen van onderscheidene ge meenten een circulaire gezonden, waar aan wij het volgende ontleenen: In het vierde lid mm art. 7 der steun regeling, vervat in het besluit van 15 Ja nuari 1932 wordt bepaald, dat inkomsten welke niet uit arbeid zijn verkregen, ten volle op den steun in mindering moeten worden gébracht. Ten gevolge hiervan werden voorheen alle giften en uitkeerin- gen van andere zijde verkregen, geheel van den steun afgetrokken. Voor eenigen tijd héb i!k 'hierin ten aanzien van uitkeerin- gen vanwege diaconie, parochiaal arm bestuur of liefdadigheidsvereeniging reeds eenig verruiming toegestaan. Ik ben thans 'bereid, de particuliere liefdadigheid nog ruimere gelegenheid te bieden aan ondersteunde werkloozen hulp te verleenen; hiertoe kan ik uiteraard slechts overgaan in 'het vertrouwen, dat van particuliere zijde de noodige mede werking zal worden verkregen ter voor koming van ongewensohte toestanden. De hulp toöh, die wordt verleend, mag er nimmer toe leiden, dat de prikkel tot het zoeken en aanvaarden van werk weg genomen wordt. Met het oog hierop moet ik aan de verruiming der regeling als be doeld de voorwaarde verbinden, dat, in dien men van particuliere zijde boven de uitkeeringen volgens de steunregeling aan onderstaande werkloozen, hulp wil ver leenen, men zich van die zijde, hetzij per soonlijk, hetzij door tusschenkomst van de ondersteunden ter zake in verbinding stelt met het betrokken gemeentelijk orgaan van steunverleening. Op dit. orgaan toch rust naast de zorg voor de werkloozen de plicht er voor te waken, dat de 'hulp, die wordt verleend, geen nadeelige gevolgen heeft voor de betrokkenen en geen schade aan het bedrijfsleven 'berokkent door ver mindering van arbeidslust. Een maatstaf aan te geven, waarnaar het orgaan de gevallen zou kunnen beoor- deelen, acht ik in het algemeen noch wen- schelijk, noch practisch mogelijk. Wel wijs ik erop, dat van particuliere zijde somwijlen in verband met hun bij zondere omstandigheden hulp wordt ver leend aan werkende arbeiders. Worden dergelijke personen werkloos en komen zij alsdan in ondersteuning volgens de steun regeling, dan kan deze particuliere steun indien zij dien blijven ontvangen, zonder meer hij de bepaling van den steun hui ten beschouwing worden gelaten. Voorts vinde geen aftrek op den steun plaats indien in speciale noodgevallen van andere zijde extra hulp wordt verleend, b.v. bij gebrek aan kleeding 'en dekking, ziekte van een kind, waarvoor extra melk noodig is, en in het groote aantal van an dere vergelijkbare gevallen. Heeft echter de particuliere steun een meer regelmatig karakter, dan zal in het overleg hiervoor bedoeld, nauwge zet dienen te worden nagegaan, of zoo danige hulp niet het gevolg zal kunnen hebben, dat de arbeidsprikkel wordt weg genomen. Meent 't orgaan, dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan, dan kan ook dan de extra hulp bij de berekening van den steun buiten beschouwing gelaten worden. Is het orgaan echter van meening, dat meer hulp tot verkeerde gevolgen zou lei den, dan ontrade het om in dat geval te gemoetkoming te verleenen. Wordt van andere zijde in dat geval dan toch hulp verleend, dan worde die hulp voor het volle bedrag van den steun afgetrokken. Dit geschiede ook indien een particuliere instantie niet bereid mocht zijn om met het orgaan overleg te plegen. Ik spreek nogmaals het vertrouwen uit, dat nu het mogelijk zal zijn, dat de particuliere 'hulp zich zooveel beter zal kunnen ontplooien, men van particuliere zijde tot contact en overleg bereid zal zijn. Wat aldus voor hulp van particuliere zijde geldt, zal uiteraard evenzeer gelden voor hulp, welke wordt verstrekt vanwege de kerkelijke of burgerlijke armbesturen. De vorenstaande regeling geldt ook voor hen, die 'bij een van Rijkswege gesubsidi eerde werkverschaffing zijn geplaatst. Het is evenwel gewenscht, dat het ooilege van Binnenland. Opbrengst van de rijksmiddelen in 1934. De particuliere liefdadigheid en de werk- loozensteun. Huiszoeking bij het paleis voor volksvlijt te Amsterdam. Wijziging steunregeling. Teraardebestelling minister Kalff. Buitenland. Op 1 Maart overdracht van het Saarge bied? Hoogverraadsproces te Moskou. B. en W. in een desbetreffend geval met den betrokken inspecteur voor de werk verschaffing overleg pleegt. i aa DE DOOD VAN MINISTER KALFF» Over het werk van wijlen minister Ir. J. A. Kalff zegt „De Vrijheid" o.m.: Ondanks den recenten overgang van de posterijen met da radio naar het in ander opzicht ontlaste departement van Binnen- landsche Zaken, tart de omvang der werk zaamheden, waarmede de minister van Waterstaat zich belast ziet, elke beschrij ving. Er is een tijd geweest, waarin nog niet aan de droogmaking van een groot deel der Zuiderzee gedacht werd; waarin van staatsmijnen nog geen sprake was; waarin de spoorwegen nog niet ten gevol ge van de felle concurrentie der andere verkeersmiddelen en van den drukkenden crisisnood met tekorten van tientallen millioenen te worstelen hadden en geen ministers van Waterstaat of Financiën zich maar iets van een drukkende staats garantie behoefden aan te trekken; waar in het autoverkeer nog niet een revolutie teweeg brac'ht in het verkeersvraagstuk en de uitdrukking „coördinatie van het verkeer" nog moest worden uitgevonden; waarin nog niemand van een luchtvaart dienst droomde; waarin last not least het nijpende probleem der bijkans 400.000 werkloozen nog geen schier ener- veerende eisohgn stelde aan de regeering in het algemeen en de ministers van So ciale Zaken en Waterstaat in het bijzon der. In dien rustigen tijd had het hoofd van het departement van Waterstaat wel eens een rustig uurtje, wel eens een zorge- loozen dag, wel eens een vacantieweék zonder eenige beslommering. Voor welk een reuzentaak staat echter thans het hoofd van het departement! Reeds bijkans een jaar geleden, vóór de behandeling der Zuiderzeebegrooting voor 1935, is minister Kalff bijkans van ver moeienis neergezonken. Met ijzeren zelf- beheerscbing 'beeft bij nochtans deze be grooting verdedigd, om daarna heel even rust te nemen. Doch reeds spoedig daar na arbeidde hij weder op zijn departe ment, stond hij opnieuw achter de groene tafel. Insiders kunnen slechts de grootste waardeering voor deze zeldzame, de eigen persoon in de waagschaal stellende toe wijding hebben. Outsiders.... ach, ook den heer Kalff beeft de demagogie niet gespaard. Nog slechts kort geleden werd hij in het or gaan der grootste nationaal-socialistische partij van Nederland „minister Diesel" betiteld, hoewel men kon en moest weten dat de minister ten opzichte van de Die- seltreinen voor een fait accompli stond, toen 'hij zijn ambt aanvaardde. Bij de jongste waterstaatsbegrooting is dit voorzoover het toen nog onbekend mocht zijn ten duidelijkste aan den dag ge komen. De minister heeft al het mogelijke gedaan om schade van de spoorwegen en den staat af te wenden, om de verant woordelijkheidsvraag zoo scherp mogelijk te stellen; ook voor zijn beleid in dit op zicht is ons volk hem erkentelijkheid schuldig". De Stoomtram Walcheren. Naar aanleiding van het bericht over het verleenen van ontslag aan een drietal leden van het personeel van de Stoom tram Walcheren, vernemen wij nader, dat dit een gevolg is van de inkrimping van het trambedrijf maar dat deze personen wachtgeld krijgen tot dat hun pensioen kan ingaan. Aanranding. Gisteravond kwam de winkelbediende G., uit Grauw terug naar Hulst, toen hij nabij 't Jagertje door iemand werd aan geroepen. Naderbij gekomen kreeg G. een hevigen slag tegen het hoofd. Hij sprong van zijn bakfiets en diende den aanran der een paar flinke klappen toe. waar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1