WOENSDAG 16 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 90 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Adverientiën 30 cent psr regel. Ingei iden mededeslingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Naar betere verhoudingen. De stemming in het Saargebied is niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar. Door de „vrede" van Versailles was een D'uitsch gebied welks bevolking met ge heel haar 'hart aan Duitschland was ge hecht van het moederland gescheiden. Dat de overgroote meerderheid van de bevolking zich, nu daarvoor de gelegen heid werd geboden voor terugkeer naar Duitschland zou verklaren, stond dan ook wel vast. Dat echter de uitspraak zóó duidelijk zou zijn en dat meer dan 90 pet. der kiezers zich voor hereeniging met Duitschland zou uitspreken had echter niemand verwacht. Deze eenstemmige uitspraak is van groote beteekenis. Aan den Volkenbond, die bij' de voor bereiding van het plebisciet zulke uitne mende diensten in het belang van den vrede heeft bewezen is een moeilijke be slissing bespaard. De stemming spreekt voor zichzelf. Het Saargebied 'gaat naar Duitschland terug. Van niet minder belang is echter dat door deze uitspraak een der kwesties die voortdurend een gevaar voor den vrede vormden en de spanning tusschen Duitschland en Frankrijk levendig hiel den, uit den weg is geruimd. Hitier heeft gisteren verklaard, dat na den terugkeer van het Saargebied, tus schen Duitschland en Frankrijk geen ter ritoriale conflicten meer bestaan. Daardoor wordt het gemakkelijker ook andere kwesties tot 'Oplossing te brengen. En zoo bestaat er de hoop, dat de ge houden stemming terugkeer naar betere verhoudingen, in het belang van den vrede en de welvaart van Europa zal bevorderen. Christelijke bewaarscholen. Zijn bijzondere, in den zin van Chris telijke bewaarscholen noodig? Het spreekt vanzelf, dat tegenstanders van Christelijk onderwijs op de lagere scholen, deze vraag ontkennend beant woorden. Als een bezwaar tegen Christe lijk onderwijs wordt immers aangevoerd, dat de kinderen van de „godsdienstige leerstellingen", zooals het dan heet, toch niets hegrijpen. Dat hun hoofden worden volgepropt met dingen, die zij niet ver staan. En natuurlijk geldt dit dan in nog sterkere mate van het bewaarschool-on derwijs. In verband hiermede vestigen wij de aandacht op een uitspraak van oud-mi nister De Geer. Naar aanleiding van een uitlating van Minister Marchant over het niet begrij pen van het "Wilhelmus door jonge kin deren, schreef Mr De Geer in „De Ne derlander": „Het is een onjuiste en platvloersohe gedachte, dat kinderen (en ook ouderen) zich alleen kunnen toeëigenen wat reeds volledig in hun bewustzijn kan worden verwerkt. Er zijn waarden, die de ziel be leeft vóórdat 'het verstand ze begrijpt. Hierop doelde de dichter toen hij zong: „Met begrijpen zal 't niet gaan. Neem het onbegrepen aan". Wat hier wordt gezegd geldt zeker ook ten volle voor het godsdienstige leven. De ervaring heeft geleerd, dat ook het jonge kind zeer wel toegankelijk is voor godsdienstige invloeden, dat er waarden zijn die de ziel beleeft vóórdat het ver stand ze begrijpt. In het jonge leven wor den indrukken opgedaan, die het geheele leven bijblijven en nawerken. Daarom is bet, ook afgezien van bet feit, dat bet geven van bewaarschool-on derwijs niet tot de taak van de Overheid behoort, van zoo groote beteekenis, dat de bijzondere Christelijke bewaarscholen in stand worden gehouden. NA DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. Duitschland viert feest. De in druk in het buitenland. De feestroes te Saarbrücken is in den loop van den avond steeds intenser ge worden. Een groote fakkeloptocht trok ook voorbij het stadhuis. Von Papen richtte een korte toesrpaak tot het volk, welke eindigde met de woor den „Leve de Saar, Leve het Duitsche volk, Leve de Führer, Leve Duitschland". Des avonds werd een groot vuurwerk ontstoken. In het geheele land tot aan de Moezel vlamden vreugdevuren op. Een uur nadat de uitslag van de stem ming in het Saargebied bekend was ge worden, werd Berlijn in vlaggentooi ge stoken. Een geestdriftige menigte bewoog zich door de straten. Overal in het rijk kwam het tot vreugdebetoogingen, voor al in Beieren en in het bijzonder in de Paltz. Rijksminister Dr Goebbels sprak van de Rijksdagtrap af het Berlijnsche publiek toe. De menschenmassa's, die onder het zin gen van nationale liederen waren aange- marcheerd, besloten de plechtigheid op den Koenigsplatz met het Saarlied, het Deutschlandlied en het Horst Wessellied. Terwijl publieke vermakelijkheden ge houden werden te Saarbrücken en in an dere Saarlandsche plaatsen, pakten een aantal tegenstanders van het Hitleriaan- sche regime hun koffers en bestudeerden zij het spoorboekje, om elders een onder komen te gaan zoeken. Een zestal socia listen en communisten zouden reeds de grens overgetrokken zijn. De Zwitsersche regeering heeft met het oog op den uitslag van de Saarstemming onmiddellijk bevel gegeven, de grenscon trole te verscherpen. De passen van alle buitenlanders wor den zeer nauwkeurig nagezien, om in ieder geval een toevloed van ongewensch- te elementen te verhinderen. De uitslag van de stemming in het Saargebied heeft in Hongarije veel vol doening gewekt. In gezaghebbende kringen te L o n d e n is men van oordeel, dat de uitslag van het Saar-plebisciet den terugkeer van Duitschland naar Genève zal vergemak kelijken. Uit de Belgische avondbladen blijkt duidelijk, dat niemand een zoo groote overwinning voor Duitschland had ver wacht. In politieke kringen in Italië wordt het resultaat van de stemming met vol doening begroet. Door de verpletterende meerderheid wordt het besluit van den Volkenbondsraad over de wederinlijving van het Saargebied bij Duitschland aan zienlijk vergemakkelijkt. Reuter meldt, dat er nog geen enkele aanwijzing is omtrent den datum van de terugtrekking der Britsche troepen uit het Saargebied. Toen de schikkingen ge troffen werden voor de internat, troepen macht, werd geen datum vastgesteld voor de ontbinding. Voor zoover men weet is het officiëele Britsche standpunt het volgende: Er moet eenige tijd verloopen voor de schikkingen tot overdracht van de administratie in werking kunnen tre den en het is mogelijk dat de aanwezig heid der troepen vereischt is tot na af loop dier overdracht. Heden beslissing te Genève. De commissie-Aloisi is gistermiddag te Genève bijeen geweest en heeft besloten, aan den volkenbondsraad voor te stellen, tot terugkeer van het geheele Saargebied naar Duitschland te besluiten. Waar schijnlijk zal de volkenbondsraad reeds vanmiddag een beslissing in dezen zin nemen. Waarschijnlijk zal de volkenbondsraad verder reeds a.s. Vrijdag den dag bepalen waarop het geheele bestuur van het Saar gebied aan Duitschland zal worden over gedragen. Fransche ministers naar Engeland. Laval heeft medegedeeld, dat de reis van Flandin en Laval naar Londen thans definitief op 31 Januari is vastgesteld. Laval verklaarde bovendien, dat het ointwapeningsvraagstuk en in verband daarmede de terugkeer van Duitschland naar Genève en het Oostelijk Locarno- pact de voornaamste onderwerpen van bespreking met de Ehgelsche regeering zullen zijn. Minder huwelijken en geboorten in Frankrijk. Volgens statistische cijfers is het aan tal huwelijken in Frankrijk belangrijk verminderd. Terwijl er in de eerste negen maanden van 1933 nog 233.409 personen huwden, is 'dit cijfer voor 'de -overeenkom stige periode van- 1934 219.156. Ook het geboortecijfer toont een daling, namelijk van 521.990 dn 1933 tot 517.168 in 1934. H-et sterftecijfer is gedaald van 494.599 in 1933 tot 482.052 in 1934. Demonstraties in Oostenrijk. De uitslag van de Saarstemming is in de Duitschgezinde kringen in Oostenrijk met grooten jubel ontvangen. De Weensehe politie werd in alarmge reedheid gehouden, daar men spontane demonstraties vreesde. Reeds in de vroege morgenuren verza melden zich gisteren voor de bureaux der groote Weensehe dagbladen tal van kran- tenverkoopers in afwachting dat de groote gebeurtenis aan de Weensehe bevolking in extra-edities zou worden medegedeeld. Nog in den loop van den nacht had de politie echter aan de redacties van de Weensehe bladen medegedeeld, dat de publicatie van extra-bladen met den uit slag van de Saarstemming verboden was. Zeer groot is de politiemacht bij de Weensehe universiteit en de andere hoo- gescholen. Gisteravond vonden in tal van Duitsche en Duitschgezinde vereenigingen in be sloten kring feestelijkheden plaats. Het aantal drankhuizen in België. Een officieuse statistiek wijst op het bestaan in België van niet minder dan 110.000 drankgelegenheden. Men telt dus in dit land 130 drankhuizen per 10.000 inwoners tegen 62 in Zwitserland, 48 in Nederland, 36 in Duitschland, 21 in En geland, 17 in Denemarken, 3.4 in Zwe den en 1.6 in Noorwegen. Mag men de zelfde i statistiek gelooven, dan zou ook nergens zooveel gedronken worden als in België. Het blijkt, dat ieder Belgische onderdaan, per jaar, trots het alcohol verbod, toch nog 8 liter alkohol door zijn keelgat giet tegen 3 liter per inwoner in Nederland, 3.70 liter in Engeland en 3.63 liter in Duitschland. Korte Berichten. i Vanaf de grens van Beloetsjistan heerscht in het gebied van Noord Britsch- Indië een hevige koude, tengevolge waar van o.a. te Naushorra in de Sind, waar gewoonlijk de heetste zomer-temperatu- ren van Indië heerschen, de thermometer vijf graden onder het vriespunt daalde. i Naar verluidt, zal voor de in te voe ren nieuwe belasting in België de hoofd som van het belastbaar inkomen der vrij gezellen met 20 pet. vermeerderd wor den. Gemeld wordt, dat geweldige sneeuw stormen in de Pyreneeën hebben gewoed. Tal van dorpen zouden volkomen geïso leerd zijn. Verscheidene treinen zijn in de sneeuw blijven steken. De Belgische begrooting voor 1935 die reeds in December j.l. moest inge diend zijn zal eerst de volgende week aan de Kamer kunnen worden voorgelegd. Ze zal een totaal aan uitgaven bereiken van 9900 millioen francs, wat 'ongeveer 600 millioen francs minder is dan de uitga ven voorzien voor 1934. Te Moskou wordt op het oogenblik een bioscooptheater gebouwd, dat, naar wordt beweerd, het grootste ter wereld zal zijn. Het zal plaats bieden aan 20.000 personen. De ongeveer dertig bioscopen te Moskou zijn steeds stampvol. Vertrek der Nederlandsche voorzitters van stembureaux uit Saarbrücken. De extra-trein met de 365 Nederland sche voorzitters van stembureaux in 'het Saargebied is 'gistermiddag te 13.15 uur van het hoofdstation te 'Saarbrücken ver trokken. De Nederlandsche 'Spoorwegen hadden gezorgd voor een trein, 'bestaande uit 10 D.-treinrijtuigen eerste en tweede klasse en twee restauratiewagens. De helft van den trein ging rechtstreeks naar Amster dam, de andere helft naar Zwolle. Alle deelnemers waren ondanks het feit, dat zij! bijna -geen nachtrust genoten had den en zeer vermoeiend werk achter den rug hadden, in de beste stemming. Zij ver klaarden zich ten zeerste voldaan over de ontvangst, 'die zij dn het Saargebied -had den gevonden en de indrukken, die zij hadden opgedaan. Men had alles gedaan, om het hen zoo aangenaam mogelijk te maken. Op het station was de Nederlandsche kolonie aanwezig, evenals -de commandant van de Nederlandsche marine-tro'epen in het Saargebied, kapitein de Bruyne met zijn -adjudant en andere officie-ren. Voor het vertrek van -den trein speel den zich opgewekte tooneelen af, die mede 'hun aanleiding vonden in de geestdrift van de in feeststemming verkeeren'de be volking, die ook d-e vertrekkende Hollan ders hartelijk toejuichte. D'e 'extra-trein uit het Saargebied arri veerde gisterenavond o-m 10.27 uur te Amsterdam. De hoeren hadden en -zwaren nacht doorgemaakt en zeer velen 'hunner had den geen bed gezien. De reis was ze-er vlot verl-oopen. D-e 'Maastrichtenaars hadden vo-or een aardige verrassing zorg gedragen. Toen de burgemeester van -deze stad uit den trein stapte, stegen welluidende klanken langs den trein o-p. Op het perron had zich n.l. ter begroeting een harmonie corps opgesteld, hetwelk ter -zeer -gewaar deerde afleiding van de eentonige reis enkele fiksche m-arschen dee-d h-ooren. De trein had ook nog in Eindhoven ge stopt en in Utrecht, waar hij werd ge splitst. Onze steenkolenpositie in 1934. Blijkens de gepubliceerde cijfers over 1934 is de uitvoer van steenkolen, cokes, bruinkolen en briketten in dat jaar iets hooger geweest dan in 1933. In laatstge noemd jaar was de uitvoer 5.775.000 ton, tegen in 1934 5.797.000 ton. Het waren voornamelijk cokes, die tot een hooger kwantum werden uitgevoerd. 'De invoer steeg evenwel ook; van 6.230.000 ton in 1933 tot 6.573.000 ton in 1934. De waarde van den uitvoer ging met 8 pet. achteruit de waarde vau den invoer daalde met 14 pet. Minister Kalff herdacht. In de gisterochtend gehouden ritting van den ministerraad heeft de minister president. dr H. Colijn, den onslapen mi nister van Waterstaat, ir Kalff -herdacht. H. M. de Koningin zal zich bij de ter aardebestelling van minister ir J. A. Kalff, op -de begraafplaats Westerveld doen vertegenwoordigen door Haar op perkamerheer mr W. J. baron van Lyn- den. Personeele belasting en motorrijtuigen. D'e A.N.W.B., Toeristenhond voor Ne derland, schrijft: In de dezer dagen verspreide beschrij vingsbiljetten voor -de personeele belas ting is niet vermeld, dat motorrijwielen, die volledig uitgerust, niet meer dan 60 K.G-. wegen, alsmede motorrijtuigen op twee of drie wielen, kennelijk ingericht voor invaliden, buiten deze belasting val len. Voor de houders van bedoelde vervoer middelen is het dus- aak deze bij het in vullen van hun beactoijvingsbiljet niet te vermelden, teneinde te voorkomen, dat zij daarvoor onverplichte belasting zouden betalen. Geld-inzamelingen voor nationale instellingen. Staatsblad no. 1 bevat een Kon. besluit van den 2den Januari 1935, houdende bet verleenen van medewerking door het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie bij het inzamelen van gelden voor doeleinden van algemeen belang. Hierbij wordt het volgende bepaald: Indien ten behoeve van nationale in stellingen, welke een doel van algemeen belang nastreven, met den directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en telefo nie, onder goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, een regeling wordt getroffen, krachtens welke voor -dat doel gelden worden ingezameld met be hulp van postzegels, welke op poststuk ken worden gehecht of daarbij worden ge voegd, wordt het geldswaardig bedrag dezer zegels, na aftrek van het voor die stukken verschuldigde port, of port en recht, en van de aan de afrekening ver bonden onkosten door den directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en telefo nie aan deze instellingen uitgekeerd. Onafh. Soc. Partij en Rev. Soc Partij. De partijbesturen van O.S.P. en R.S.P. hebben vergaderd over de voorwaarden voor de fusie van beide partijen. De be sprekingen hadden in het algemeen een bevredigend verloop. Enkele technisch- organisatorische kwesties werden ter de finitieve regeling gedelegeerd aan de da- gelijksche besturen, die daartoe nog deze week bijeen zullen komen. Er werd besloten gezamenlijk aan de a.s. Statenverkiezingen deel te nemen in alle provincies, behalve Brabant en Zee land. De afdeelingen krijgen spoedig be richt over de samenstelling van de can- didatenlijsten. De teeltregeling voor de pluimvee houderij. Op de vragen van den heer Van der Sluis in verband met de kippenfok kerij! onder de werking der Teeltregeling voor de pluimveehouderij heeft minis- ter Steenberghe o.a. het volgende geantwoord: Het is juist, dat de bij de Teeltregeling voor de pluimveehouderij erkende fok kers zelf de legprestaties der hennen op de legstaten invullen. Volgens het Reglement voor de erkende fokkers van de Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee is slechts valnest-controie voorgeschreven voor jonge hennen tot IV2 jaar. De controle opi de nakoming van de aan de erkende fokkers opgelegde -verplichtin gen, waaronder de valnestcontrole voor jonge hennen, wordt uitgeoefend door ter zake deskundige controleurs, die deze controle uitoefenen onder onmiddellijk toezicht van de aan den Rijksvoorlich tingsdienst voor de Pluimveeteelt te Beek bergen verbonden ambtenaren. Er zijn verschillende waarborgen aan wezig, om te voorkomen, dat een fokker d'oior het bijkoopen van eieren, welke hij als van eigen bedrijf afkomstig zou stem pelen, rich in groote mate zou kunnen bevoordeelen. In de eerste plaate is het hij'koopen van eieren, anders dan van een anderen erkenden fokker, voor een fok ker verboden. Overtreding van dit verbod kan slechts plaats vinden met medewer king van een derde en levert voor den be trokken fokker een zeer zwaar risico op, omdat bij ontdekking tuchtrechtelijke ver volging zal volgen met kans op schrap ping als georganiseerde der Centrale en daarmede gepaard gaande ondergang van het bedrijf. De Minister merkt nog o.a. op, dat het geven van een garantie, dat de nakome lingschap van goede exemplaren in elk Binnenland. De handelsbetrekkingen tusschen Nede - land en Japan. Bouw van goedkoope woningen. Uitvoer van landbouwproducten in 193 Buitenland. Feestvreugde in Duitschland. Demonstraties in Oostenrijk. Fransche ministers naar Engeland. CUleen, de pi ijs WMutdvttf De prijs van Akker's Abdijsiroop, met da vanouds bekende geneeskracht, is zóó ver laagd, dat elkeen Abdijsiroop kan koopen» Niets behoeft U dus te weerhouden Abdij siroop te gebruiken bij verkoudheid, griep, hoest, benauwdheid, bronchitis, asthma, Thani 65 Ct. I f 1.05 I f 1.75 j I 3.« voor s 3 dagen j dagen I 12 dagen 24 dagen De groote flaconi rijn voordee iger in 't gebriuitl afzonderlijk geval beter is dan die van minder goede exemplaren bijl iedere dier soort, dus ook bij het pluimvee, uitgeslo ten is. Slechts kan worden vastgesteld, da bij de nakomelingschap van goede exern plaren van een bepaald ras een beter go middelde verwacht kan wo-rden dan bij die van minder goede exemplaren. Afnemers van broedeieren en kippenhouders. Op de vragen van -den heer van den Heuvel in verband met het toestaan van een gro-oter percentage kuikens aan afnemers van bepaalde broei'deieren dan aan kippenhouders, die deze soort eieren niet wenschen te betrekken en omtrent de bevoegdheden, welke de Regeering zich heeft voorbehouden, -betreffende drang in zake broedeieren, heeeft Minister Steen berghe o.a. het volgende geantwoord: De maatregelen, welke op -grond van de Teeitregeling 1935 ten behoeve van de er kende fokkers en houders van vermeer- deringsbedrijven worden genomen, berus ten op dezen wetenschappelijken grond slag, dat het gemiddeld -gehalte van de nakomelingschap van goede exemplaren van een -bepaald ras 'bij iedere diersoort, dus ook bij het pluimvee, heter is dan dat van minder goede dieren. 'Op de-zen grondslag stelt de Teeitrege ling rich 'ten doel om -de qualiteit der op d'e bedrijven van de erkende fokkers en houders -van veTmeerderingsbedrijven aan wezige 'dieren op te voeren en -de afname van de van -deze dieren afkomstige broed eieren door de kuikenbroeders te bevor deren. Ten aanzien van de controle op de na koming der -door de Te-eltregeiing aan fokkers en vermeerderaars opgelegde maatregelen tot verbetering van de op d-e bedrijven aanwezige dieren, wordt in do eerste plaats gewezen op 'het feit, dat een nauwgezette naleving dier bepalingen voor iederen fokker zelf van groot economisch be-lang is. Bovendien wordt door een aan tal ter zake kundige controleurs onder onmiddellijk toezicht van de -ambtenaren van den Rij-ks-Voorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt te Beekbergen een zeer nauwkeurige en -doeltreffende controle uit geoefend. Biji d'e Landbouw-Crisiswet 1933 zijn aan de Regeering bevoegdheden verleend om maatregelen te treffen in het belang van den landbouw. Deze maatregelen kun nen zoowel zijn steunmaatregelen als maatregelen tot regeling der productie; zij kunnen te zamen worden genomen of wel ieder afzonderlijk. Zou nu, indien eenig bedrijf, waarmede het belang van den 'landbouw nauw is verbonden, zich zelf standig niet langer staande kan houden, met het bieden van -hulp van Regeerings- wege gewacht moeten worden tot-dat slechte financieels steun redding kan brengen? Het 'komt den Minister voor, dat het meer in het belang van 's Rijks finan- cin is, indien in een zoo-danig -geval van Regeerin-gswege wordt ingegrepen op een tijdstip, waarop bet nemen van maatrege-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1