VERKADES BISCUITS iecov/fo/ ÖTv&ehoJndjVicte. VERKADE ZAANDAM Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Land- en Tuinbouw Ingezonden Mededeellng. Uit de groot* sorteering noemen wi/j Croquette 20 ct. per halt pond Maria20 ct. Petit Beurre20 ct. Brusselsche Kermis 22''ïct. Ginger Nuts 221'» ct. San Francisco 22'/a ct. Caté Noir 25 ct. Caroussel25 ct. Gemengde Biscuits f 1.65 per blik van 1.45 Kg. (30 ct. per half pond) Bonne Mère.15 ct. ons Boudoir16 ct. Populair Wafels. 10 ct. bewesten leraeke tot heffing van belas ting cp de gebouwde eigendommen. De heer Noordhoek eindigde met dank- aagging. Hanswaert. Het zoontje van den heer P.. dat Zaterdagmorgen per fiete naar echool te Goes zich begaf, kwam door de gladheid van den hoogen Zeedijk gereden, en brak bij zijn val hierbij een zijner pol een. Dr Lindenbergh legde het eerete ver band. Wemeldinge. Maandag had alhier een bespreking plaats over de moreele zorg voor jeugdige werkloozen. De manier waarop gewerkt kan worden werd door dhr Lorier uit Middelburg uiteengezet. Besloten werd enkele cursussen te orga- niseeren. Voor de verschillende cursussen gaven zich direct verschillende perso nen op. Tijd en plaats waarop deze cursussen zullen worden gehouden zal nader be kend gemaakt worden. De bedoeling ia cursussen te organiseeren in motorken nis, algemeene ontwikkeling, boekhou ding en marmer- en schilderwerk. Waarde. Maandag hield de kolenver- eeniging „Algemeen Belang" haar gewo ne jaarlijksche vergadering in de Melk- ealon. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat de ontvangsten zijn f 2688,01, uitgaven f 2396,92, een goed slot van f 191,69, alzoo kan 11 cent per H.L. terug betaald worden. Aangevoerd zijn 363 H.L. stukkolen, 1370 H H.L. eierkolen, 280 H.L. nootjes. Samen 20131/» H.L. De prijs der kolen bedroeg dit jaar: •tukkolen f 1.03; eierkolen f 1.06, nootjes f 1.05 vrij thuis. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Ellewoutsdijk. In de vergadering van het waterschap Ellewoutsdijk van 10 Sep tember 1934 werd aan den heer E. A. v. d. Bent alhier, op de meest eervolle wijfee ontslag verleend uit de functie van ontvanger-griffier met ingang van den datum waarop het 35 jaar geleden zou zijn dat deze door hem bekleed werd. In de vergadering van 24 Nov. d.a.v., waarin de scheidende ambtenaar af scheid nam en deze woorden van hulde en dank had in ontvangst te nemen, werd hem de toezegging gedaan dat de ingelan den aan hun dank en hulde uiting wenschten te geven door een klein, doch naar vertrouwd werd, waardevol ge schenk. Dit geschenk nu, bestaande uit een fraai album, waarin al de handtee- keningen minus een tweetal van de stembevoegde ingelanden voorkomen, werd den heer v. d. Bent gisteren door een commissie, bestaande uit de heeren C. v. d. Velde, gezworene, en Jacobus Krijl- ger aangeboden. De waarde van dit geschenk voor den scheidenden ambtenaar waarvoor grooten dank werd uitgesproken wordt niet weinig verhoogd doordat daarin voorkomen de namen van de kinderen van wijlen den ambtenaar J. C. van Hat- tum van Ellewoutsdijk en diens echtge- noote, Vrouwe F. W. D. G. A. van Hattum van EllewoutsdijkPrümers. i Loop der bevolking over de maand December 1934. Ingekomen: S. A. de Regt en gezin, waterbouwkundig opzichter, uit Diemen. Vertrokken: geene. Oudelande. Zaterdag hield de Iandbouw- vereen. „Door eendracht tot volharding" een vergadering, welke door 18 van de 103 leden werd bijgewoond. Uit het ver slag van den penningmeester bleek, dat in het afgeloopen jaar was aangekocht 3986 K.G. kunstmest en 100 K.G. en 1100 K.G. kopervitriool voor een gezamenlijk bedrag van f 13.671,84. Als bestuursleden werden bij acclamatie gekozen dhrn H. A. Mol en A. Remijnse, en gekozen in de vacature M. op 't Hof dhr Jac. de Dreu Pz. te Ellewoutsdijk. Bij de rondvraag werd wederom op goede zakken aangedrongen. Waar jnen ten vorigen jare ondervinding had opge daan met verpakking in kleine zakken werd daar op gewezen, zoodat het bestuur daaraan zijn volle aandacht zal schenken. Oostkapslle. Maandagavond hield het Varkensfonds „Helpt Elkander" zijn jaar vergadering onder voorzitterschap van dhr P. Wattel Jacz. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch. 121) o— Ze zouden zich best redden en Lucia had in geen jaren eens een verandering gehad; de buitenlucht zou haar meer goed doen dan welke medicijn ook en voor de kinderen zou het ook uitstekend zijn. Hij zelf zou ook blij zijn, als hij eens een weekje vacantie kreeg. En tot ieders blijd schap werd de zaak zoo geregeld. Voor ze vertrokken stopte Ruth Lucia «enige bankbiljetten in de hand. „Je moet «en jaar nieuwe japonnen koopen, als je naar de Dene komt", zei ze ernstig. „Ik wil graag, dat je er zoo aardig mogelijk uitziet", en Lucia dankte haar met tra nen in de oogen. „Ik zou Shirley nu niet om geld durven vragen, hij heeft me pas een nieuw kleed en gordijnen voor de zitkamer gegeven", vertelde ze, „en ik weet wel, dat ik niet veel moois meer héb" en met een. licht hart begon Lucia haar inkoopen. Ruth vroeg zich een paar keer af, wan neer ze Bob Hilton weer terug zou zien. Een paar dagen na haar terugkeer op de Dene, «telde juffrouw Jem voor, dat se Ingezonden Mededeellng. Jecovltol levertraan we- tenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. - Verkrijgbaar bi| apothekers en drogisten f0.75 per flacon. i De secretaris, dhr F. Boone Pzn, her dacht 'het 30-jarig bestaan van het fonds waaruit bleek, dat het ledental steeds ge stegen is en thans 80 bedraagt. In 1934 werd voor 3 gestorven varkens vergoe ding uitgekeerd, terwijl een varken uit nood werd geslacht. De penningmeester, dhr A. Bimmel, sloot zijn boekjaar af met een goed slot van f 715,76. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Besloten werd om het inenten der var kens dit jaar weder uit de kas te vergoe den en dat personen, die als lid tot het fonds willen toetreden, zich in Januari bij het Bestuur moeten aanmelden. Aafftekerke. De Maandagavond alhier gespeelde competitiewedstrijd voor den Zeeuwschen Dambond tussohen Aagteker- ke 1 en Vlissdngen 1 gaf den volgenden uitslag: A. Willemse-L. Goedbloed 02; L. Bos- selaar-L. Goedbloed Jz. 11; P. de Vis- ser-T. H. van Duijn 20; F. Krijger-P. Langendijk 20; J. de Visser-P. Maas 1<1; S. Blaaa-J. v. d. Driest 02; A. de Visser-J. Maartense 02; C. Jongepier- A. J. v. Tuijl 2—0; F. Dekker-L. J. Schot 02; D. Hugenso-J. de Vos-Burchart 1 1. Uitslag Aagtekerke 9, Vlissingen 11 p. Hoek. De A.-R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" hield Zaterdag haar jaarvergadering. De voorzitter sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op de rouw, die ons Vorstenhuis heeft ge troffen in het voorbijgegane jaar; op de moeilijke tijden en de kracht, welke we moeten putten uit onze A.-R. beginselen. De penningmeester brengt zijn jaarverslag uit over 1934, dat eindigt met een goed slot van f 51.03. Veel zal er echter dit jaar wegens den ophanden zijnden stembus strijd van de kas gevraagd worden. De af tredende bestuursleden worden alle her kozen. Met op 2 na alle stemmen wordt be sloten om Mr P. Dieleman no. 1 te plaat sen voor de a.s. Statenverkiezing. Ook voor de aanvullingslijst worden enkele namen naar voren gebracht. Besloten wordt voor de propaganda vlugschriften rond te zenden en wel drie keer een 500 exemplaren. Dezen winter zal met het oog op de verkiezingen viermaal verga derd moeten worden. De opkomst had beter kunnen zijn, slechts 18 leden waren present. Brulnisse. Maandagavond vergaderde de af deeling Bruinisse van den Bond van Mosselkweekers in Zeeland. De voorzitter, dhr W. v. d. Berg Dzn, deelde mede, dat deze vergadering was belegd op verzoek van eenige leden, om den toestand, die in het bedrijf is ont staan door de Crisiscentrale te bespreken. Een der leden besprak de bezwaren, die tegen de Crisisregeling bestaan. De re- geeringsmaatregelen, zooals die thans gel den, zijn beslist onvoldoende. Vandaar verslapping in den uitvoer van mosselen per vaartuig naar Antwerpen. Tholen en Ierseke zijn thans de centra's waar de mosselen tegen allerlei prijs worden ge leverd. Daarom is het van groot belang, dat de voor het buitenland geldende tarieven, ook voor het binnenland van kracht zul len zijn. Een Centraal Verkoopbureau, waaraan door de leden om beurten wordt geleverd, werd door hem als de beste op lossing beschouwd. Een einder vond dit voorstel wel goed, maar hij zou willen hebben, dat de re geering de minderwaardige mosselen af kocht en eventueel vernietigde. Juist die kweekers, die minderwaardige mosselen hebben, worden het ergst getroffen. Voor ben is de steun het meest noodig. naar de Monnikshoeve zouden gaan, maar ze vonden alleen Lilian thuis. Bob maak te een kruistocht op een jacht met de Paters en zou niet voor half Augustus terugkomen. „Hij houdt zoo veel van de zee en het zal hem zoo'n goed doen", vertelde Lilian, „ik merk aan zijn brie ven, dat hij alweer een beetje meer op de oude Bob gaat lijken". Lilian had het te druk gedurende haar broers afwezigheid om naar de Dene te komen, maar Ruth kwam een paar dagen bij haar logeeren en de twee vriendin nen waren allebei even blij weer bij el kaar te zijn. Op den afgesproken tijd kwam Lucie met de kinderen en juffrouw Jem ging weer op haar oude drukke manier door het huis af en aan. Voor Lucia scheen de Dene een waar aardsch paradijs, die smakelijke maaltijden, het goed getrainde dienstpersoneel, die onge kende ledige tijd van haar vacantie, alles was even nieuw en heerlijk. Voor vijf heele weken mocht ze de verstelmand vergeten en geen drukke schooljongens kwamen de kamer binnenstuiven om moeder te vragen naar het één of ander, dat ze niet konden vinden. Lucia lag in een gemakkelijke hangmat in de wilder nis met een boek of een handwerkje in haar schoot, terwijl juffrouw Jem in een luien stoel op de kinderen lette, die zi- geunertje speelden tusschen de struiken. Juffrouw Durnford kon uren toekijken, Een volgende spreker zou graag zien, dat van hen, die een goeden prijs van hun mosselen maken, een flinke retributie zou worden geheven. Hiervan zou dan een fonds kunnen worden gesticht, oni de mosselkweékers, die hun producten niet aan den man kunnen brengen te steunen. Algemeen was men van oordeel, dat de minderwaardige mosselen, die de han delaars in den vrijen handel niet afnemen, ook door het te stichten Verkoopbureau niet aan de afnemers mogen worden op gedrongen, om niet in dezelfde fout van 1927 te vervallen, toen de verkoop door den Bond van Mosselkweekers werd ge regeld. Een voorname factor is thans, dat elke mossel'kweeker bij de Visscherij-Centrale moet aangesloten zijn en dat de besluiten thans voor allen bindend zijn. Dit was in 1927 niet het geval. De voorzitter achtte het wenschelijk een commissie te benoemen, die de wenschen voor en nadeelen van de Crsisoentrale aan de betrokken overheidspersonen kenbaar zal maken. Door de vergadering worden hiervoor aangewezen de heeren: P. de Waal Kz., Jan Otte Cz. en Joh. v. d. Berg Jz. Cursussen In melken. Dank zij de bemoeiingen van den Rijks- zuivelconsulent en zijn hoofdassistent zijn op Walcheren en wel te Serooskerke en te Middelburg weder cursussen geopend in melken. De Vereeniging tot verbetering van het rundvee stelt zich op de bres voor deze cursussen. Dat de besturen van betrokken organisaties het nut van zinde lijke melkwinning inzien, bewijst de steun die gegeven wordt door de Coöperatieve Zuivelfabriek en melkinrichting „Wal cheren" en door de Walchersche melkfe- deratie. De heer Sietema, assistent-zuivelcon- sulent, is leider van deze cursussen en Mej. Johanna Dekker treedt als voormelk ster op. Te Serooskerke zijn 14 en te Mid delburg 10 cursisten. Afdeeling Middelburg Z. L. M. In de Maandagavond gehouden verga dering van de afdeeling Middelburg der Z. L. M., heette de voorzitter, d'hr C. Cor- nelisse, in het bijzonder welkom dhrn C. Franse en M. Kleinepier, resp. vice-voor- zitter en secretaris van den Kring Wal cheren. Besloten werd te trachten een spreker over de steunverleening aan den land bouw voor de afdeeling te doen optreden. Uit het jaarverslag van den secretaris, dhr J. Goedbloed, bleek, dat het aantal leden in 1934 stationnair, n.l. 40 is ge bleven. Met de veekeuring jiad de afdee ling een groot succes en ook met de in gestelde melkcontrole, al zou men daar bij nog gaarne 3 of 4 leden meer zich zien aansluiten. De voorzitter dankte den secretaris voor 't verslag en meende, dat op de vee keuring nog meer inzendingen kunnen komen. De rekening met een totaal van f 250.99 in ontvang en f 250.64 in uitgaaf, dus een goed slot van f 0.35, werd goedge keurd. De achteruitgang der kas van f 15.11 tot f 0.35 is vooral te wijten aan de kos ten van het musschengilde, die f 50,18 bedroggen, tegen 'n ontvangst van f 33,70. Reeds is bepaald dat alleen voor volwas sen musschen 1 cent en voor jonge dieren en eieren Vi cent wordt betaald. Het voorstel om met 'het musschengilde voort te gaan, kreeg 10 stemmen, 10 wa ren er tegen en één blanco.. De vol gende stemming kan eerst in een volgen de vergadering plaats hebben. De vergadering herkoos tot bestuurslid dhr J. Overbeeke. Gedurende ongeveer drie uur is vervol gens gediscussieerd over de in de Z. L. M. brandende kwesties, waarbij dhrn Franse en Kleinepier van advies konden dienen. In de eerste plaats over het scheuren van grasland. Tot leden der commissie om een rapport uit te brengen benoemde de vergadering dhrn J. Goedbloed, A. Lamperts en P. J. Cevaal. In het algemeen was de meening, dat bij hun spelletjes. Judy, een echte robbe does, had gewoonlijk de leiding. Soms mochten ze met Susan naar het bosch om bloemen te plukken en bij die ge legenheden maakten juffrouw Jem, Lucie en Ruth heerlijke ritjes in den omtrek. Op zekeren middag reden ze naar de Monnikshoeve en Lucie was verrukt over het huis. „Je hebt geen woord te veel ge zegd, Ruth", verklaarde ze op den terug weg. „Het is een heerlijk, oud huis en die hall is schitterend I" „En je vindt Lilian aardig?" vroeg Ruth, trotsch op haar vriendin. Natuurlijk, het is een heel lief meisje en ik sta er versteld over zoo knap en handig als ze is. Ik wilde maar, dat we mijnheer Hilton ook ontmoet hadden. Jam mer, dat we niet één dag later zijn ge gaan, dan hadden we hem getroffen." „O, we gaan nog wel eens als dokter Cleveland er is", antwoordde juffrouw Jem. „Ik ben blij, dat u Lilian aardig vindt, want Ruth en ik hebben een hoo gen dunk van haar. Ze is van plan ons een dagje te vragen, als Bob weer terug is. Ze gelooft, dat hij er dan minder tegen op zal zien zijn vrienden weer te ont vangen. Ze heeft gevraagd of we dan al voor de koffie kwamen, dan kon Bob na den maaltijd de dokter de boerderij laten zien." Een paar weken later, toen dokter Cleve land ook naar de Dene was gekomen, er in de afdeeling den laatsten tijd nog al veel weiland gescheurd is, dat van de perceelen, die ingevolge de scheurings- wet van 1918 gescheurd zijn, weer vele gras zijn geworden, dat voor de gronden over het kanaal een gemaal gewenscht zou zijn, dat de teeltbeperking het scheuren bevordert, dat er ook te Middelburg niet veel weiland meer is, geschikt om te scheuren en dat voor verschillende pach ters de bepaling, dat men een weiland niet mag scheuren, geen bezwaar meer is, omdat de verpachters er soms zelfs op gesteld zijn, dat het wel gebeurt, al hou den de anderen zich aan de voorwaarden. Als beste tijd voor scheuren van een wei land werden de weken voor Nieuwjaar genoemd. Hierna kwamen de verschillende steun maatregelen in bespreking. Bij de tarwe wees de heer Franse er op» dat de han delaars nu vrijwel pakhuishouders zijn geworden en hun schooningsinrichting ter beschikking stellen. Op vragen over de 80 K.G. bloem die men voor eigen ge bruik mag houden, zeide spr., dat men het best doet alles aan het rijk te leveren en dan zelf bloem te koopen, wat andere aanwezigen ook reeds doen, Daarbij kan men zorgen toch uitsluitend binnenland- sche bloem te krijgen. Tegen het onderverdeelen in 9 klassen hadden sommige leden bezwaar. De heer Franse hield vol, dat dit toch de beste manier van doen is. Wat de prijs betreft meende spr. geen geruststellende mede- deelingen te kunnen doen en een vraag of het niet mogelijk zou zijn, dat een groo- ter percentage binnenlandsche tarwe in het brood wordt opgenomen, moest spr. ontkennend beantwoorden. Men zal ko men tot duurder brood en de kwaliteit van de inlandsche tarwe is niet altijd zoo goed als vroeger. Hiertegen werd opgemerkt, dat de voedingswaarde grooter zal wor den. Inzake de aardappelen verwachtte de heer Franse, dat men zal gaan in de richting van een uitpootvergunnirg en inzake het vlas kon hij melding maken van een waarschijnlijke vergroeiing van de oppervlakte van 6000 H.A. tot 10 000 kwam er op zekeren morgen een briefje van Lilian. Haar broer, schreef ze, zou heel graag met mijnheer en mevrouw Cleveland kennis maken, hij had zelf wel naar de Dene willen komen, maar drukke bezigheden hadden hem verhinderd. Hij hoopte, dat ze het hem niet kwalijk zou den nemen en den volgenden dag op de koffie zouden willen komen. Natuurlijk werden juffrouw Durnford en juffrouw Cleveland ook verwacht. „Kom, als 'tu blief, ik weet zeker, dat Bob het meent", was er als post scriptum aan toegevoegd, de rest van het briefje, dat een beetje stijf klonk, was blijkbaar gedicteerd. „Ik vind, dat we maar gaan moesten", zei juffrouw Jem en daar er niemand iets tegen in te brengen had en dokter Cleve land en zijn vrouw blij schenen te zijn met de uitnoodiging, schreef ze een kort briefje aan Lilian terug met het bericht, dat ze komen zouden. Ruth zou liever thuis gebleven zijn, maar daar durfde ze niet over beginnen. Ze had Bob Hilton niet meer gezien sinds zijn vrouw gestorven was en zou ze hem liever onder andere omstandigheden ontmoet hebben. Ze kon het idee niet van zich afzetten, dat het bijzijn van vreemden hem zou hinderen. Ze was tamelijk stil gedurende de rit er naar toe, maar Lucia was ongewoon spraakzaam en meer dan eens glimlachte juffrouw Jem vroolijk. Zij en Lucia waren veel van elkaar gaan houden. JDat liava H.A., waarvan ook Zeeland wel zal pro fiteered Inzake de suikerbieten luidde de inlich ting, dat kleine landbouwers, die tot twee H.A. grond in gebruik hebben 20 c A. bieten mogen gaan verbouwen. Zij, die het reeds eerder deden en zij, die een grooter bedrijf hebben, mogen een vierde van bun bouwland er mede bezaaien. Van den prijs is nog niets vernomen, maar wel is het bekend, dat Zeeland, haar kwan tum bieten mag behouden. Inzake gerst en platte boonen mag de zelfde regeling als verleden jaar worden verwacht en inzake erwten en boonen, was men gewaarschuwd, dat er een prijs zou worden bepaald. Toegegeven wordt dat de regeering weer laat is met mededeelingen voor dit jaar, wat het maken van een zaaiplan tegen houdt. Dat er personen f 2.50 voor de gerst krijgen en andere f 3,50 is een gevolg van den stijgenden marktprijs, waardoor de toeslag kleiner wordt. Hoe het met den melksteun zal gaan, weet nog niemand precies, maar beide kringbestuurders erkennen, dat het niet goed te praten is, dat het zuivelpotje van f 11 millioen, samengebracht door de ar me landbouwers, voor een groot deel in het landbouwcrisisfonds wordt gestort. Dhr Kleinepier wees er op, dat er toch ook veel geld van vetten en oliën ingeko men is voor dit potje. In doorsnede mag men hier nog zeer dankbaar zijn als men den toestand ver gelijkt met dien van de zandboeren. Inzake de veestapel was in den loop der vergadering reeds opgemerkt, dat het niet opgaat Walcheren, waar de veesta pel sedert 1910 niet is toegenomen, op dezelfde wijze te behandelen als bv. Gro ningen, waar hij met 70 pet. toenam. Men had dan ook verschillende klachten over de veelevering, men moet kalfvaarzen le veren en moet ze soms eerst zelf koopen en dan met verlies leveren. Als een goede weg gaf de heer Kleinepier aan het op zijn naam doen leveren van vee uit Fries land, waar men juist te veel vee heeft. Er is geeu kans op een scheurpremio mensch", zei Lucia, als ze over Jem sprak. Toen Lilian naar buiten kwam om hen te begroeten, was haar broer vlak achter haar. Ruth, die het laatste uitstapte, vond Bob naast het rijtuig om haar te helpen, maar hij sprak niet, evenmin als zij en even later was hij in gesprek met dokter Cleveland. Ruth voelde zich niet geheel op haar gemak. Die zwijgende handdruk was zoo vreemd geweest. Het was nu al meer dan tien maanden geleden, sinds ze elkaar voor het laatst gezien hadden en er was sinds dien zooveel gebeurd en toch had hij niets tegen haar gezegd. Misschien had zij de eerste moeten zijn om te spreken; misschien vond hij haar koud en on hartelijk. Ze stonden allemaal in de ouderwetsche hall en Shirley bewonderde het gewelfde dak met de zware eiken balken. Bob luis terde naar hem, maar er was geen glim lach om zijn lippen. Zijn gelaat stond strak en ernstig en hij zag er ouder en veel magerder uit, ofschoon de zeelucht hem verbrand had. Plotseling sloeg hij de oogen op, alsof hij haar blik voelde, even scheen zijn gezicht minder strak te worden en hij werd bleek onder zijn bruine huid, maar Ruth had het hoofd afgewend, onder voorwendsel met Lilian te praten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2