Uitslag van de volksstemming in het Saargebied. AKKERTJES DINSDAG 15 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG: - No. 89 Buitenland Overweldigende meerderheid voor terugkeer naar Duitschland. Vandaag vacantie-dag. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. 'n "Akkertje" beschermt U Als 't gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zwar verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voc '1 naar bed gaan een "AKKERTJE' Ge voorkomt dan veel narigheid er slaat morgen gezond en prettig op AKKER.CACHETS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen •«oor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Adverientiën 30 eest par regel ïnge^nden medcdcelingon 00 cent per regel, Klein i Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, 1 j vooruitbetaling. Onder letter of motte f 0.5 Bij contract belangrijke korting. SAARBRÜCKEN. Hedenmorgen te kwart over 8 is de officiëele uitslag van de Zondag gehouden volksstemming in het Saargebied bekend gemaakt De volksstemming heeft in alle distric ten een groote meerderheid voor den terugkeer naar Duitschland opgeleverd. Voor het behoud van den status quo werden uitgebracht 46.622 st. Voor aan sluiting bij Frankrijk 2083 st. Voor terug keer naar Duitschland 476.089 st. Van on waarde waren 501 biljetten, blanco 3256. Volgens de officiëele totaalcijfers zijn 90.7 van het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen ten gunste van den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland uitgevallen. Voor het behoud van den Status Quo werden 8.9 der geldige stemmen uit gebracht, terwijl voor aansluiting bij Frankrijk slechts 0.4 der stemmen bleek te zijn ingevuld. Vandaag een vacantiedag. Het zal vandaag een vacantiedag wor den, alleen de P. T. T. zal werken. De leiders van het Duitsche front heb ben aangekondigd, dat zij de betooging van 1925 ter gelegenheid van het 1000- jarig bestaan van het Rijnland zullen her halen. De politie neemt scherpe maatregelen om e.v. onlusten te beperken en de tegen stemmers der natie te beschermen. Incidenten. Er heeft zich vannacht op de Wartburg een klein incident voorgedaan. Een communistisch journalist heeft ge tracht het gebouw met een revolver bin nen te komen, men liet hem niet toe, maar legde hem ook niets in den weg toen hij even later zonder revolver terugkwam. Ook in een kazerne van de gemeente politie ontstond een klein incident tus- schen aanhangers van den Status Quo en het Duitsche front. Maandagavond laat is het de politie ter oore gekomen, dat de door Max Braun aangeworven afdeeling welke in de Ula- nenkazerne te Saarbrücken verblijf hield, een putzplan had beraamd. Toen een inval werd gedaan waren de leiders gevlucht, de leden der afdeeling werden aan een verhoor onderworpen en hun wapens in beslag genomen. De stcmmentellerij. Vannacht heeft de Stemcommissie in de Wartburg te Saarbrücken de in het ple bisciet uitgebrachte stemmen geteld. Al spoedig kon men uit de getelde en op stapels gelegde biljetten opmaken, dat het Duitsche front een groote overwinning kon boeken. Overal verschenen in Saarbrücken de portretten van Hitler en van den over leden Von Hindenburg voor de ramen der winkels, overal Hakenkruis-vanen, over al een voltooiing der versieringen. Aan ontelbare huizen was een electrische gevelilluminatie aangebracht, de stad was één lichtfeest. De vakvereenigingen hebben den leden aangezegd, vandaag vrijaf te nemen, de winkels zullen sluiten, het geheele Saar gebied houdt feest. De leiders van het eenheidsfront zijn bevreesd, dat hun bureaux en hun voor mannen het mikpunt zullen worden van excessen van de zijde van het Duitsche front. In hoeverre deze vrees op juisthëid be rust kan natuurlijk moeilijk worden ge controleerd, doch zij teekent de zenuw achtige stemming die er heerscht. Wat nu? In Volkenbondskringen neemt het in zicht toe, dat de principiëele beslissing over de toekomst van het Saargebied zoo spoedig mogelijk, wellicht binnen enkele dagen, zal moeten genomen worden. Hier en daar kan men echter in de Duitsche pers eenige opmerkingen lezen, die niet van belang ontbloot zijn. Het betreft hier de vraag of de bevol king van het Saargebied zich er wel vol doende van bewust is, dat de dag van het plebisciet noch die van de bekend making van de getallen en zelfs niet de dag waarop de Volkenbond zijn beslissing neemt, het moment is voor de werkelijke overgave van het Saargebied aan Duitsch land. Men vergete niet, dat nog de Saar- regeering in Saarbrücken zetelt, de inter nationale troepen aanwezig blijven en vooral de Franschman Heilmberger, die erg gehaat is, nog altijd als directeur van binnenlandsche zaken aan het hoofd van de Saarpolitie staat. (Men zie verder onder telegrammen.) Narcissenbollen vrij naar Amerika. De regeering der Vereenigde Staten heeft alle beperkingen voor den invoer van narcissenbollen afgeschaft. In plaats hiervan zal een controle aan de havens worden ingesteld. Pijpleiding Mesopotamië-Middellandsche Zee geopend. Gisteren is te Kirkuk door den koning van Irak officieel de pijpleiding geopend die de petroleumgebieden van Mesopota mia met de Middellandsohe Zee verbindt. De pijpleiding is aangelegd door de In ternationale Irak Petroleum Maatschap pij, waarin Britsche, Fransche, Ameri- kaansche en Nederlandsche belangen ver tegenwoordigd zijn. Er is voor een totale lengte van 1200 mijl pijpen gelegd, grootendeels door een dor en verlaten woestijngebied. De kosten hebben 10 millioen pond sterling bedra gen. Er loopt een dubbele leiding van Kir kuk naar Haditha. waar een der lijnen in Zuidelijke richting afbuigt naar Haifa in Palestina, terwijl de Noordelijke lijn te Tripoli aan de kust van Libanon uitkomt. Korte Berichten. i Het Grieksche departement van marine heeft het voorstel ingediend om aan den bouw van vier groote torpedo- bootjagers, twee kleine torpedobootjagers, een kruiser en ettelijke hulpschepen te beginnen, die in 1940 gereed moeten zijn. i Het aantal slachtoffers van het ver keer in Groot-Brittannië in 1934 bedraagt 204.800, waarvan 7273 dooden. Londen telde in 1934 niet minder dan 1418 doo den tengevolge van het verkeer. De Japansohe havenstad Sakai- matsji ten Noord-Westen van Kobe is door brand verwoest. Tweeduizend perso nen zijn dakloos. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De materieele schade wordt op 15 mil lioen yen geschat. i Te Berlijn zijn opnieuw verschillen de Fransche bladen in beslag genomen. Enkele bladen, o.a. de Temps, van Zon dag, waarvan nog geen officieels aan kondiging van inbeslagneming geschied de, waren aan de kiosken en op de sta tions evenmin te krijgen. Het aantal bij de Duitsche arbeids beurzen ingeschreven werkloozen is in de afgeloopen maand met 252.000 toi 2.604.000 gestegen. Begrafenis van Minister Kalff's stoffelijk overschot. Hoewel aanvankelijk is bericht, dat in overeenstemming met den wensch van Minister Kalff bij de teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot geen toespra ken zouden worden gehouden, heeft de familie gemeend, naar het Corr. Bureau mededeelt, uitzondering te moeten maken voor den Minister-President Dr Golijn en voor Dr H. van Manen, directeur der Ned. Spoorwegen, om op de begraafplaats hun gevoelens te vertolken. Zoowel van de zijde van het Perma-- nente Hof van Internationale Justitie als door onderscheidene leden van het corps diplomatique, is aan de Nederlandsche regeering deelneming betuigd met het overlijden van Minister Kalff. Het departement van waterstaat. Bij Kon. besluit is tijdens de ontstente nis van een minister van waterstaat het beheer van het departement van wa terstaat ad interim opgedragen aan dr H. Golijn, minister van staat, mi nister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk. Naar aanleiding van berichten, dat J. W. J. baron de Vos van Steenwijk zijn kasteel te Diepenheim gaat verlaten, deelt „De Nederlander" mee, dat de heer de Vos van Steenwijk ernstig overweegt, zich metterwoon in het buitenland te vestigen, maar een definitieve beslissing daarom trent nog niet genomen heeft. Er is geen sprake van, aldus het Wad, dat de heer de Vos van Steenwijk. zoo hij er toe mocht besluiten zich in het buitenland te ves tigen, lid van de Eerste Kamer zal Mij- ven. Wetsontduiking bij de sigaren-industrie. Het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland heeft in de algemeene le denvergadering een motie aangenomen, waarin het bij vernieuwing constateert, dat aan de naleving van verschillende be palingen van de tabaks- en de arbeids wet door alle houders van een fabrikan ten-vergunning ingevolge de tabakswet steeds minder de hand wordt gehouden. De bond dringt er opnieuw en met klem op aan, dat door de ministers van Financiën en Sociale Zaken onmiddellijk zoodanige maatregelen zullen worden ge nomen, dat een gelijke toepassing van de wettelijke bepalingen op alle betrokkenen behoorlijk zal zijn verzekerd en aan de steeds verder voortwoekerende wetsont duiking paal en perk kan worden gesteld. Zomerdienstregeling spoorwegen. Naar het „Hdbl." verneemt, is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat de spoor wegen de nieuwe dienstregeling niet vóór 15 Mei a.s. gereed zullen kunnen maken. Het feit. dat de Eerste Kamer nog geen beslissing nam ten aanzien van den nieuw in te voeren wettelijken tijd ligt hieraan ten grondslag. Indertijd is meegedeeld, dat het de spoorwegen onverschillig liet, welke tijd er zou worden ingevoerd, mits men tijdig op de hoogte werd gebracht van den juisten datum. De wenschelijk- heid is toen van de zijde der directie uit gesproken, dat de nieuwe tijd op 15 Mei zou ingaan, in welk geval men bij de sa menstelling der zomerdienstregeling geen moeilijkheden zou ondervinden. De spoor wegen stellen n.l. een termijn van zes maanden als minimum om een wijziging in de dienstregeling voor te bereiden. Eigenlijk heeft men die zes maanden vol ledig noodig om alle verWndingen nauw keurig na te gaan en tot in details te re gelen, maar indien alle zeilen worden Bij gezet zal men waarschijnlijk nog in vier maanden kunnen slagen. Het is dus te hopen, dat de Eerste Kamer spoedig hier in een beslissing zal nemen. Tegen den Midden-Europeescben tijd. De Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur beeft in verband met bet wetsontwerp tot invoering van den Mudden-Europeeschen tijd zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres waarin met den meesten aan drang wordt verzocht, het voorstel niet aan te nemen. De adressante wijst erop, dat de tegenwoordige regeling geen aan leiding geeft tot ernstige bezwaren voor het bedrijf, terwijl de Midden-Europee- sche tijd volkomen desorganiseerend op bet bloemibollenbedrijf zal werken. Voor het bloemibollenbedrijf zou desnoods een regeling, waarbij alleen gedurende den zomer de Midden-Europeesche en gedu rende den winter de West-Europeesche tijd zou gelden, kunnen worden aanvaard. Zaandam contra de Regeering. Bij ihet gemeentebestuur van Zaandam is 'n regeeringsmissive ingekomen, waar in de Minister van Binnenlandsche Zak ken kenns geeft, dat bij zelf het ambte narenreglement der gemeente wijzigt, overeenkomstig de bepalingen met betrek king tot het lidmaatschap van revolutio naire partijen. Inderdaad vond het college van B. en W. geen aanleiding om de gevraagde wij zigingen voor te stellen en had de Raad met 12?11 stemmen, ook na herhaalden aandrang geweigerd aan de wenschen van den Minister gevolg te geven, zoodat deze t'hans van zijn bevoegdheid gebruik heeft moeten maken. Voor zoover is na te gaan, zijn momen teel alleen bij den dienst der Gemeente- reiniging nog eenige werklieden in func tie, die lid zijn van een verboden organi satie. REGELING BETREFFENDE OPRUIMEN EN UITVERKOOPEN. Een wetsntwerp ingediend. Bij de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp houdende Regeling be treffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Volgens deze regeling is het verboden in het winkelbedrijf een verkoop als uit verkoop of als opruiming aan te kondi gen zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ingevolge deze wet verkregen vergunning. Met de aankondiging van een verkoop als uitverkoop of als opruiming wordt ge lijk gesteld elke zoodanige aankondiging of andere handeling, die redelijkerwijze den indruk kan wekken, dat aankondi ging van een uitverkoop of van een op ruiming plaats heeft Deze bepaling is niet van toepassing op verkoopen in verband met jaars- of seizoenswisseling, welke als opruiming worden aangekondigd. Het is verboden deze verkoopen aan te kondigen onder een andere aanduiding dan een der navolgende: jaarlijksche op ruiming, halfjaarlijksche opruiming, sei zoensopruiming, balansopruiming, inven tarisopruiming. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken verleent vergunning tot het aankon digen van een verkoop als uitverkoop, in dien het betreft een verkoop in verband met: het opheffen eener winkelnering; het staken van den verkoop van een of meer soorten van goederen, tot een winkelnering behoorende; of indien het betreft een verkoop in ver band met bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkel nering bij overdracht, verplaatsing, ver bouwing of anderszins kunnen voordoen en indien deze, naar het oordeel van de Kamer, een opruiming wettigen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken weigert vergunning tot het aan kondigen van een verkoop als uitverkoop of als opruiming, indien naar haar oor deel de omstandigheden, in verband waar mede ingevolge het hierboven bepaalde een verkoop als uitverkoop of als oprui ming mag worden aangekondigd, niet ge acht kunnen worden te goeder trouw aan wezig zijn. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken kan vergunning tot het aankondi gen van een verkoop als uitverkoop wei geren, indien gelijksoortige goederen, als waarop deze verkoop betrekking zal heb ben, zijn betrokken geweest in een als uitverkoop aangekondigden verkoop, door denzelfden aanvrager in dezelfde gemeen te binnen één jaar vóór de indiening van de aanvrage gehouden. Verkoopen in verband met jaars- of sei zoenswisseling, welke als opruiming wor den aangekondigd, zullen uitsluitend mo gen worden gehouden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus. Het is verboden in een als uit verkoop of als opruiming aangekondigden verkoop: a. andere soorten van goederen te ver koopen dan gewoonlijk in de betreffende winkelnering worden verkocht; b. goederen, die ten tijde van het in dienen der aanvrage eener vergunning, niet tot den handelsvoorraad van den aanvrager behoorden, te betrekken. Ter bestrijding van kosten, welke aan de uitvoering dezer wet zijn verbonden, kan door de Kamer van Koophandel en Fabrieken ter zake van elke bij haar in gediende aanvrage een vergoeding wor den geheven ten bedrage van ten hoogste één gulden. Aan de toelichting ontleenen wij: De vraag was welke mogelijkheden ter bestrijding van de euvelen op het gebied van uitverkoopen en opruimingen open stonden. De minister voor zich zou aan een rege ling, ontsproten aan en gehandhaafd door het particulier initiatief, verreweg de voor keur geven. De ervaring heeft intusschen geleerd, dat daaraan niet valt te denken; altijd weer zijn er belanghebbenden, die als spelbrekers optreden. Onder deze om standigheden is, naar het den minister voorkomt, een regeling bij de wet de eenige uitweg. Naar het gevoelen van den minister kon van zoodanige wettelijke regeling intus schen eerst dèn sprake zijn, nadat ter zake in de kringen van belanghebbenden zelf zekere mate van eenstemmigheid was verkregen. Uit het einde Augustus 1933 door den Middenstandsraad uitgebrachte advies is hem gebleken, dat zoodanige eenstemmigheid aanwezig is, weshalve hij niet aarzelt de onderhavige regeling, welke in hoofdzaak rust op de door den genoemden raad aangegeven grondslagen, aanhangig te maken. Zooals uit het ontwerp blijkt, is het de bedoeling, in de wet zelve niet anders dan de hoofdlijnen der beoogde regeling vast te leggen. De practische uitvoering wordt overgelaten aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Hare medewerking is op zichzelf reeds voldoende waarborg, dat in de practijk de noodige soepelheid zal worden be tracht. Het stelsel van vergunningen behoeft niet tot gevolg te hebben, dat de vrijheid van handelen van bona fide winkeliers in dit opzicht onnoodig aan banden zou worden gelegd; slechts dient de maat regel om de Kamers van Koophandel en Fabrieken in staat te stellen, toe te zien, dat uitwassen op dit gebied zich niet voordoen. A. R. partijdag- Naar wij vernemen zal begin Februari van wege 'het Provinciaal Comité van A. R. Kiesvereenigingen te Middelburg een partijdag worden gehouden, waarin als spreker zal optreden dhr J. Schouten, lid van de Tweede Kamer. iOntslag. Uit bezuinigingsover wegingen zijn bij de N.V. Stoomtram „Walcheren" een conducteur, een weg werker en een machinist ontslagen. De menscben waren reeds sinds de oprich ting bij de maatschappij werkzaam en hebben ieder ongeveer 30 dienstjaren. i Ontslag buitenlandsche arbeidskrachten te Sluiskil. Naar het „Dagbl. v. Zeel." meldt ml Binnenland. Wetsontwerp ingediend tot regeling van uitverkoopen en opruimingen. Minister Golijn minister van Waterstaat ad interim. Crisis vleeschbesluit aangekondigd. Buitenland. De volksstemming in het Saargebied. Groote meerderheid voor terugkeer naar Duitschland. 'ederlandseh Ongeëvenaard bij gevatte kou n f.... Qrjep( rheumatiscne pijnen, Product Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 et.' Volgens recept van Apotheker Dumont eerstdaags een begin worden gemaakt met het ontslag der vrij talrijke buiten landsche arbeidskrachten op de amoniak- fabriek de l'Azöte te Sluiskil. Begonnen zal worden met het ontslag der meeste Duitsche werkkrachten. Vlissingen. De werkloosheid in de bouw vakken neemt nog steeds toe. Er zijn thans 216 werkloozen in die vakken, n.l. 94 timmerlieden, 62 schilders, 26 metse laars, 24 opperlieden en 10 stucadoors. Het geheel aantal werkloozen is in da afgeloopen week verminderd met 9 per sonen en bedraagt thans 1379, van wi< 91 in de werkverschaffing werken. Goes. De collecte voor het crisiscwnit< bedraagt deze week f 63,25. Gisteravond hield de A.-R. Kiesver eeniging onder voorzitterschap van der heer R. Zuidema, in de Chr. Bewaar school een goed bezochte ledenvergade ring. Na de opening op de gebruikelijke wijze deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging op 3 Mei a.s. zeventig jaar zal bestaan. Het Bestuur zal verdere plannen tot herdenking van dit feit uitwerken. Ook werd medegedeeld, dat enkele Kamer leden toezegging hebben gedaan dezen winter voor de Kiesvereeniging een spreekbeurt te willen vervullen. Nadat de aanwezigen door stemming tien personen hadden aangewezen, als h.i. geschikt voor candidaat voor de Prov. Staten, hield de heer D. J. Noordhoek O.-I. onderwijzer met verlof, een causerie over: „Indisch politiek leven". Spr. her innerde aan het decentralisatiebesluit van 1904, waardoor voor Indië in uitzicht wer den gesteld: gemeenteraden, regentschaps raden en provinciale raden. Dit heeft voor Java in 1930 zijn beslag gekregen. In. andere deelen van Indië is men nog zoo ver niet. In 1916 is besloten tot de stichting van den Volksraad, die in 1918 zijn eerste zit ting hield. De samenstelling en de taak van dezen Volksraad werden door spr. nader uiteengezet. Hierna gaf spr. een korte beschouwing over de verschillende partijen voor in landers en Europeanen en stond in het bijzonder stil bij de Chr. Ethische partij later genoemd de Chr. Staatkundige par tij), die ook in den Volksraad haar ver tegenwoordiger heeft. Gezegd mag wor den, dat de politieke actie in Indië meer dan vroeger belangstelling heeft gekregen. Nadat de inleider nog enkele vragen had beantwoord, werd besloten zich tot Gedep. Staten van Zeeland te wenden, met het verzoek goedkeuring te onthou den aan het besluit der Breede Watering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1