De stemming in het Seergebied. Een nieuwe behandeling van „verstopping" neem: Laxeer-Akkerties Buitenland. Binnenland. MAANDAG 14 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. Belangrijkste Nieuws. ÉplPËk Bij Ruwe Gesprongen Handen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vïissingen f 0,20, nummers 5 cent. Advertenties SO cent per scgel. Ingcz ruien mcdcdcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een loods aan boord. Een goede loods is in bepaalde wateren en onder bepaalde omstandigheden be slist onmisbaar. Zoolang de loods ontbreekt verkeeron de opvarenden in groot gevaar. Maar als de loods aan boord is gekomen, dan is er een goede kans dat de veilige haven zal worden bereikt. Bij zulk een loods kunnen we met volle recht onzen minister-president Dr H. Go- lijn vergelijken, Het schip van Staat dreigde op de rot sen der financieele ontreddering te plet ter te slaan. Aan den minister-president en zijne medewerkers is het echter gelukt, naar rustiger water te koersen. De ernstigste ge varen zijn afgewend. Er is weer vertrou wen in de financieele leiding van ons land en de goede gevolgen daarvan kun nen met dankbaarheid worden opge merkt. D'aarmee is natuurlijk niet gezegd, dat de reparatie van het zwaar beschadigde schip haar beslag heeft gekregen. Daar voor is de stormschade te ernstig en zijn do omstandigheden te bezwarend. Maar de voorwaarden om de reparatie te beginnen zijn nu aanwezig. En dat is van het grootste belang. Minister Colijn heeft al heel wat stee- nen naar zijn hoofd gekregen. En het bombardement duurt nog steeds voort. Als altijd staan de stuurlui aan den wal daarbij in het voorste gelid. Zij begrijpen niet, dat wie een ervaren en betrouwbaren loods met steenen gooit en in zijn werk bemoeilijkt, in de eerste plaats zichzelf blameert. De beteekenis van den loods vermin dert daardoor in geen enkel opzicht. Kalm verloop. Druk gestemd. Incidenten na de stemming. Zaterdag beeft de Volkenbondsraad een dringend beroep gedaan op de Saarbe- volking, om de stemming kalm te doen verloopen. Hieraan is, voor zoover be kend, wel voldaan. De stemming is in volkomen orde ver loopen. Overdag hebben zich geen inci denten van eenig belang voorgedaan. De verzegelde stembussen zijn onder zwaar militair geleide vervoerd naar Saarbruc- ken, waar zij in den Wartburg bijeenge bracht werden. Hedenmiddag begint het tellen; hedennacht zal men daarmee ge reed zijn. De uitslag van de volksstemming zal Dinsdag des morgens te zeven uur Mid- den-Europeesche tijd (6.20 u. Amsterd. tijd), worden hekend gemaakt. Saarbrucken bood gisterochtend het beeld van een Nederlandsche provincie stad op Zondag. Het sneeuwde niet meer, de sneeuw van Zaterdag was in de bin nenstad in een groote modderpoel ver anderd. Het was zeer rustig en kalm in Saar brücken. Alleen, nabijl de stembureaux was het druk. Daar stonden de menschen zeer rustig in de rij op hun beurt te wachten. Slechts een enkele politie-agent stond voor de bureaux; overal was het rustig. Van de buitenlandsche troepenmacht was in Saarbrucken niets te bespeuren. Eien voor een werden de kiezers in het stemlokaal toegelaten. Ook hier stond slechts een enkele politiebeambte. Bijna doodstil was het in de stemlo kalen. De waarschuwingen van de Plebis cietcommissie en vooral het feit, dat bij de vóórstemming enkele dagen geleden, stemmen ongeldig werden verklaard door uitlatingen of gedragingen, die een po litieke beteekenis kunnen hebben, waren oorzaak, dat allen zich uitermate kalm gedroegen. Het viel op, dat velen vrij lang in het geheel gesloten stemhokje bleven. Na de stemming hebben er enkele in cidenten plaats gehad. Te Neukirchen is een bom geworpen in het huis van het Duitsche front, zonder dat daarbij iemand werd getroffen. Vier personen zijd gearresteerd, het zouden twee communisten zijn en twee aanhangers van het Einheitsfront. Te Saarbrücken kwamen communisti sche betoogers in botsing met de politie. Men voorziet na de stemming een be langrijke exodus van vluchtelingen uit het Saargebied. Dat men nu in Frankrijk zoo bijzonder gesteld is op het ontvangen van nieuwe aanzienlijke contingenten poli tieke uitwijkelingen, zal wel niemand kunnen beweren. Toch zouden de Fransche autoriteiten maatregelen hebben getroffen voor de ontvangst van 40.000 vluchtelingen. De stembiljetten voor de Saarstemmlng in Nederland gedrukt. De stembiljetten voor het plebisciet in het Saargebied zijn bij een bekende druk kerij in Nederland gedrukt en zijn met denzelfden trein als de burgemeesters naar Saarbrücken gekomen: 21 kisten, elk van 150 K.G. Deze kisten met stem biljetten werden te Saarbrücken aan de zorg van de Nederlandsche militairen toe vertrouwd en werden eerst ondergebracht in de kelders onder de marinekazerne in de Bleichstrasse. Alle bijzonderheden over deze stembiljetten, de plaats waar zij ge drukt waren en waar zij werden bewaard, werden angstvallig geheim gehouden om iedere mogelijkheid, dat er met deze bil jetten onregelmatigheden zouden plaats hebben, dat zij werden gestolen of nage>- maakt, van te voren te voorkomen. Groote drukte In de wapenfabrieken. Volgens de „Daily Herald" hebben de staalfabrieken te Sheffield in 1934 onge veer 100.000 ton staal of een tiende deel van hun totale productie voor de wapen- fabricage gebruikt. Een lid der Kamer van Koophandel van Sheffield heeft in een onderhoud verklaard, dat de fabrieken van Sheffield op het oogenblik druk bezig zijn met het fabriceeren van wapens, en dat zij het aanzienlijk drukker heb ben dan ooit sedert den we reldoorlog. De vooruitgang in de fabricage van buitengewoon lichte staallegeeringen, die grooten weerstand kunnen bieden, heeft tot nieuwe orders van het ministerie van oorlog en van dat van luchtvaart geleid. Overstroomingen in Canada. Tengevolge van den plotselingen dooi en regenval hebben in vele gedeelten van Canada groote overstroomingen plaats gehad. De rivieren zijn in sommige gevallen tot wel 8 M. boven het normale peil ge wassen. Verscheidene bruggen zijn vernield. Vele boerderijen zijn van de buitenwereld afgesneden. Uitgestrekte landerijen staan onder water. De verbinding met eenige plaatsen is geheel verbroken. Communistische actie op de Amerlkaan- sche vloot. Vice-admiraal Woodward, die tot den marinestaf behoort, heeft in een lezing ook de communistische propaganda op de Amerikaansche oorlogsvloot besproken. Deze propaganda, aldus verklaarde hij, is tot een werkelijke bedreiging van de nationale verdediging geworden. Zij heeft een omvang aangenomen, die aanleiding geeft tot groote bezorgdheid. Op de werven der marine worden het marinepersoneel en de burger-arbeiders in zulk een mate door de communisten bewerkt, dat moet worden gevreesd voor sabotage van den bouw van oorlogssche pen. Politieke situatie in België gespannen. Tot dusver is nog geen opvolger voor den afgetreden Belgischen minister van Landbouw Van Cauwelaert aangewezen. De Vlaamsche rechterzijde verklaart zich solidair met Van Cauwelaert, zonder evenwel haar vertrouwen in de regeering op te zeggen. In politieke kringen acht men de situatie gespannen, meldt de „Telegr." Massavlucht van vaklieden. Den laatsten tijd vindt een massavlucht van vaklieden uit de Russische spoorweg bedrijven plaats. Alleen reeds uit de bedrijven der D'o- netzspoorwegmaatsehappij zijn 150 be ambten gevlucht. Als de reden hiervan noemt men het wo ninggebrek, alsook de buitengewoon slechte arbeidsvoorwaarden. Brandcatastrofe in Japan. Door een reusaohtigen brand is de in het Zuidelijk deel van het Japansche hoofdeiland Hondo gelegen stad Sakai- matsji grootendeels in asch gelegd. Meer dan vijfhonderd huizen, ofwel on geveer een derde van alle huizen der stad zijn volkomen vernietigd. Vele duizenden personen zijn dakloos geworden. Korte Berichten. i Uit officieele bron wordt bevestigd, dat de Federatie van Belgische slagers en bandelaars in fijne vleeschwaren aan de regeering heeft toegezegd de vleesch- prijzen met 10 pet. te verlagen. Ook zal de prijs van het lichte tafelbier met 10 fr. per ton, d.i. ongeveer 10 centiem per flesch, worden verminderd. Het aantal werkloozen in Frankrijk is thans tot 440.000 gestegen. Het hoog ste cijfer, dat tot nu werd bereikt. f Het Italiaansche ministerie van ver keerswezen heeft besloten, den in 1932 tijdelijk genomen maatregel tot verlaging van treinprijzen voor jeugdige echtparen, die hun huwelijksreis in Italië maken, permanent te verklaren. Men bemerkt het loms zeil niet, dat de stoelgang in de war is. Wat ge wel consta teert? 'n Loom opgeblazen gevoel, duizelig heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" met de nieuwste vinding van Apotheker Dumonti Laxeer-Akkertjes. Ge proeft niets I Geen paardenmiddel,dat Uw gestel in de war brengt, dat U buikloop en hernieuwde constipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge wanden schoon maakt en de normale wer king daarvan herstelt. De bestanddeelen plantaardige stoffen, gal-extracten, melk zuur-fermenten en chlorophylle werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkertjes geven voldoende, doch niet over dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke mensohelijke verrichting. Probeert ze eens I Ge zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 12 stuks 60 cent, MINISTER KALFF OVERLEDEN Na een kortstondige ongesteldheid is in den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks 4 uur, ten zijnen 'huize in Wasse naar overleden de Minister van Water staat, Ir J. A. Kalff. Minister Kalff is slechts enkele dagen ziek geweest. Aanvankelijk dacht men, dat het een gevatte koude was, welke hem eenige dagen aan het bed zou binden. Vrijdag bleek echter, dajt de Minister lijdende was aan longontsteking. Toen achtte men nog geen levensgevaar aan wezig, maar Zaterdag werd de toestand bedenkelijker. De dokter constateerde toen dat de longontsteking verergerd was en dat beide longen aangedaan waren. Met Minister Kalff is een man heenge gaan, die op velerlei gebied zijn land ge diend heeft en in verschillende functies aan de gemeenschap belangrijke diensten heeft bewezen. Hij was sinds Mei 1933 belast met het beheer van het Ministerie van Waterstaat. Voordien was hij voor zitter van den Onderaejnersraad van Ne- derlandsc'h-Indië. Ir Kalff stond bekend als een even krachtig als humaan man. In den dage- lijkschen omgang was hij een beminnelijk en hoffelijk mensch, die toch echter met groote energie en voortvarendheid de za ken, zijn Departement rakende, wist door te zetten. Het grootste deel van zijn loopbaan heeft Minister Kalff doorgebracht bij de Spoorwegen. Begonnen als adspirant- adjunct-inspecteur bij dit bedrijf, heeft hij alle rangen doorloopen, tot hij in 1917 benoemd werd tot directeur. In deze functie heeft hij zich zeer be mind gemaakt, niet in de laatste plaats bij het personeel, ondanks de groote verschil len welke de directie vaak gescheiden heeft gehouden van de personeels-organisaties. De sympathie welke zijn persoon genoot, bleek wel duidelijk bij zijn aftreden als directeur. Van alle kanten, niet in de laat ste plaats van de zijde van het personeel, is hem toen hulde gebracht. Na zijn aftreden als directeur was hij eenige jaren algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers; in 1931 volgde hij Mr Trip op als voor zitter van den Ondernemersraad. De heer Kalff is voorts lid geweest van den Hoogen Raad van Arbeid en van den Raad van bestuur der K. L. M. alsmede curator van de Technische Hoogeschool. Sinds 1931 wets 'hij lid van het Hoofd bestuur van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond. Als Minister van Waterstaat stond Ir Kalff voor een bijzonder moeilijke taak. In de eerste plaats moet hier genoemd worden de moeilijke toestand van de Ne derlandsche Spoorwegen en de steeds groo- ter wordende spoorwegtekorten. Het vraagstuk van verkeers-economie, van ordening in den chaotischen toestand, dwong meer en meer tot ingrijpen en het was ook Minister Kalff, die er op dit terrein naar gestreefd 'heeft iets te be reiken. Ook de Luchtvaart had zijn leven dige belangstelling. De regeering verliest in Ir Kalff een aangenaam en kundig medewerker, wiens stem ook in den Ministerraad groot ge zag had; 't departement van Waterstaat zal een krachtig en humaan chef missen, die aller sympathie had en het Neder landsche volk heeft in hem een man ver loren, die zijn leven lang getracht heeft de belangen, welke aan hem toevertrouwd waren, naar beste kunnen en met groote bekwaamheid en toewijding te behartigen. Ir Kalff was groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandachen Leeuw. Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin langs telegrafischen weg haar deelneming betuigd met het overlijden van den Minister van Waterstaat. De minister-president, Dr H. Colijn en de Minister van Justitie, Mr van Schaick, hebben gisteren bezoeken van rouwbeklag ten sterf huize te Wassenaar afgelegd. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Minister Kalff zal Donder dag a.s. plaats hebben te Westerveld. In overeenstemming met den wensch van den thans ontslapene zal de begrafe nis een eenvoudig karakter dragen en zonder militair eerbetoon geschieden. Er zuilen geen toespraken worden gehouden. CRISISMAATREGELEN VOOR PLUIMVEE EN EIEREN Een dezer dagen zal in de „Staatscou rant" verschijnen de Crisis-PIuimveehou- derijbeschikking 1935 I, bevattende de voornaamste uitvoeringsmaatregelen van het Grisis-Pluimveehouderijbedrijf 1935 I, hetwelk op 1 Januari 1935 in werking is getreden. In deze beschikking is geregeld hoeveel eieren een kuikenbroeder aan wien op grond van het bepaalde in het Crisis- Pluimveehouderijbesluit 1935 I een brood- vergunning is verleend, dit jaar in zijn broedmachine zal mogen inleggen. 'De toewijzing is voor alle kuikenbroe ders, die in 1934 hun bedrijf uitoefenden, gebaseerd op percentages van de hoe veelheid eieren, die zij in 1934 vóór 13 April 1934 in hun broedmachines hebben ingelegd. Bij de toewijzing dezer percen tages is in de eerste plaats onderscheid gemaakt tusschen kuikenbroeders die ten genoege der Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee kunnen aantoonen, dat zij gewoon zijn de uit de door hen in hun broedmachine ingelegde eieren ge boren kuikens uitsluitend te bestemmen voor de verjonging van den pluimveesta pel op eigen bedrijf (hieronder aan te duiden als categorie A) en kuiken'broe- ders, die dit niet kunnen aantoonen (hier onder aan te duiden als categorie B). Voorts is een verschillend percentage toegekend naar gelang kuikenbroeders zic'h al of niet tegenover genoemde centra les verbonden hebben uitsluitend eieren in hun broedmachines in te leggen, welke rechtstreeks betrokken zijn van fokkers en/of houders van vermeerderingstoedrij- ven. De bovenbedoelde percentages zijn nu als volgt vastgesteld: Categorie A. Voor kuikenbroeders, die vallen onder deze categorie en de hierboven bedoelde verbintenis hebben aangegaan, bedraagt het percentage van 1500 in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 95; van 501 en daarboven in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 85; voor kuikenbroedërs vallende onder deze categorie, die de bovenbedoelde verbinte nis niet 'hebben aangegaan, bedraagt het p6rc6nt^6 van 1'500 in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 90; van 501 en daarboven in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 80. Categorie B. Voor kuikenbroeders, die vallen in deze categorieën en de bedoelde verbintenis hebben aangegaan, bedraagt het percen tage: Van 1500 in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 95; van 50125.000 in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 85; van 25.001 en daarboven, in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 80. Voor kuikenbroeders, vallende onder deze categorie, die bedoelde verbintenis niet hebben aangegaan, bedraagt het per centage vrije broedeieren; van 1500 in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 75; van 50110.000 in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 65; van 10.00125.000 in '34 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 60; van 25.001 en daarboven in 1934 vóór 13 April 1934 ingelegde broedeieren 55; en het percentage broedeieren, dat zij daarboven mogen inleggen, indien zij deze eieren betrokken hebben van fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven van iedere hoeveelheid in 1934 vóór 13 April ingelegde broedeieren 15 pet. De beschikking bevat voorts eenige re gelen, welke bij de overdracht eener broed- vergunning in acht te nemen zijn, terwijl betreffende bet vervoer van kuikens na dere voorschriften zijn gegeven, welke in hoofdzaak overeenkomen met die, welke het vorig jaar hébben gegolden. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat door den Minister van Economische Zaken een Koninklijk Besluit aanhangig is gemaakt, waarbij het tijdvak, waarin de aan de kuikenbroeders toegekende hoe veelheid pluimvee-eieren uitgebroed mag worden, ia bepaald van 15 Januari 1935 tot en met 17 Mei 1935. Binnenland. Minister Kalff overleden. v Crisismaatregelen voor pluimvee c:i eieren. Buitenland. De Saarsteinming rustig verloopen. Groote drukte in de wapenfabrieken. Communistische actie op de Amerikaan sche vloot. Groote stroom van vluchtelingen ver wacht. Zij zullen niet worden toegelaten. Naar gemeld wordt, heeft de regeering den grensautoritsiten opdracht gegeven om gedurende den eerstkomenden tijd scherp toezicht te houden op de vreem delingen die ons land willen binnenko men. Deze maatregel staat in verband me de volksstemming in het Saargebied. Mei verwacht wanneer deze stemming ten gun ste van Duitschland uitvalt, een grootei stroom vluchtelingen uit het Saargebied Deze zullen echter niet worden toegelaten Zooals men ziet past de regeering hiei een andere tactiek toe dan die ten op zichte van de Duitsche vluchtelingen toer Hitier het Efewind in handen nam. Dc oorzaak hiervan ligt in de omstandigheid, dat destijds een beroep kon worden ge daan op het asylrecht, omdat een verblijf in Nederland voor de betrokkenen lijfsbe houd beteekende. Thans is dit niet het geval, want het Saargebied grenst niet aan ons land, zoodat een terugwijzing aan de grens voor hen geen levensgevaar meebrengt. Zij zullen dus in België of Frankrijk onderdak moeten zoeken. De handel met Rusland. De delegatie van bet Centraal bureau voor den handel met Rusland, bestaande uit de heeren E. D. v. Walree, mr A. N. Molenaar en W. H. Rethmeier is gister morgen naar Rusland vertrokken, tot het voeren van besprekingen over de weder- zijdsche handelsbelangen. De noodtoestand In de klompenindustrie. Op de vragen van den heer Fleskens betreffende het spoedig nemen van maat regelen van Regeeringswege in verband met den noodtoestand in de klompenin dustrie heeft minister Steenberghe geant woord, dat hem bekend is, dat de toe stand in de klompenindustrie zeer ongun stig is. De nationale rcclassceringsda^. De minister van Linnenlandsche zaken heeft een schrijven gezonien aan de ge meentebesturen betreffende den nationa- len reclasseeringsdag, welke ae vereeni- ging van reclasseeringsins tellingen eer lang, zoo mogelijk door het geheele land, zal houden en waarbij een openbare in zameling zal plaats hebben. Met het oog op het groote belang van het werk van deze vereeniging, verzoekt de minister de gemeentebesturen, tot l et welslagen van de inzameling, zoo emig\> zins mogelijk, hun medewerking te wiucn verleenen. Boter en margarine. Zooals gemeld, wordt het boterpercen- tage in de margarine van 25 pet. tot 15 pet. teruggebracht. Waarschijnlijk zal dit slechts een tijdelijke maatregel zijn. Zoo- als men weet wordt de situatie van onze zuivelindustrie ernstig bemoeilijkt, door dat het verschil tusschen zomer- en win- terproductie buitengewoon groot is. In den zomer is er zooveel, dat men tegen belachelijk lage prijzen naar Engeland moet uitvoeren, terwijl er 's winters wel eens meer vraag dan aanbod is op de markt. D'oor minder in de margarine te vermengen, zal men nu weer ruimer aan bod krijgen en zal de prijs niet hooger stijgen. Waar de margarinefabrikanten nu minder boter moeten koopen en hun di recte aandeel aan den steun voor de bo terboeren dus ook geringer wordt, heeft men meteen besloten de heffing op de margarine zelf te verhoogen. Deze heffing bedraagt thans voor de mélange 42 cent in plaats van 30 centen voor de onver mengde margarine uitsluitend voor men gers bestemd 49.4 cent; voor die onver mengde margarine, waarop Joden en ve getariërs recht hebben, zal de heffing voortaan 66 K cent bedragen. De onver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1