NILLMIJ WEEK-ABONNEMENTEN Land- en Tuinbouw Rechtszaken Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Finantiëele Berichten Adyertentiën. Toen zü alléén achten was zij hxh verzorgd door een polis van» Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen H y was haar steun, in het levert.... bl eefJ— LEVENSVERZEKERING-MIJ. Inspecteur G.DELOOZE Molenwater N.4I, Te lef. 6IÖ MIDDELBURG Aan de Huisvrouw1 „CENTRA". In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Kindje verbrand. Te Hamont trok het 2-jarig zoontje" van den heer H. in een onbewaakt oogenblik een pan ko kend water van de kachel. De kleine kreeg den inhoud over zijn lichaam en bekwam ernstige brandwanden, waaraan het Don derdagavond overleed. Groote fabrieksbrand t e D u 1 k e n. In de nabij Venlo gele gen grensplaats Duiken is brand uitgebro ken in de meubelfabriek van den heer Gerhards. De brand heeft meer dan twaalf uur gewoed en vond in de aanwezige voorraden materialen gretig voedsel, zoo dat de brandweer, die spoedig aanwezig was, niet opgewassen bleek tegen deze vuurzee. Bovendien werden nog een groot aan tal afgewerkte fabrikaten en werktuigen een prooi der vlammen. Groote brand te Baren- d recht. Een felle brand heeft gister avond Barendrecht op de been gebracht. Het veertien meter hooge houten gebouw aan den Noldijk, dat bekend stond als „De groote vlasschuur" heeft als een reus achtige toorts den hemel in gloed gezet. „De groote vlasschuur" is een berg plaats voor bewerkt en onbewerkt vlas van den heer Fr. Reedijk. Zij is 25 M. lang, 15 M. diep, 14 M. hoog en staat aan den Noldijk. Zestien arbeiders, die er geregeld aan het werk zijn, hadden om vijf uur juist hun arbeid beëindigd. Sommigen hunner trokken reeds hun jas aan om naar huis te gaan, toen de man, die de zwingel- machine bediend had den electrischen stroom uitschakelde. Op dat oogenblik sloeg er een vlam uit de machine, ver moedelijk tengevolge van het warmloo- pen van een as. De mannen in de nabij heid trachtten onmiddellijk met hun pet ten de vlam te dooven, hetgeen niet ge lukte. Het vuur deelde zich mede aan een stapel vlas, die naast de machine lag, waarin het zich snel verbreidde. In ongeloofelijk korten tijd was het in wendige van de groote schuur één laaien de vlammenzee. Tegen half zes brandde de geheele schuur als een lier. Drie slangenwagens van Barendrecht rukten uit, spoedig gevolgd door die van He'erjansdam. Maar het mocht weinig baten. Er stond bovendien een straffe zuid-westenwind, waardoor het vuur sterk aangewakkerd werd. Aan redden van de 200.000 K.G. vlas viel niet te denken. De Rotterdamsche brandweer werd ge waarschuwd. De motorspuit had 21 M. zuigbuis bij zich, maar toen men bij den brand kwam, bleek men nergens binnen dien afstand water te kunnen bereiken. Terecht achtte men het veel te gevaarlijk om het zware gevaarte den dijk af te doen rijden, door het drassige land naar de Waal. Daarom moest de autospuit na eenigen tijd onverricht terzake terugkeeren. Zoo bleef dus de brand voortwoeden, vrijwel ongehinderd door de vier magere waterstraaltjes van de dorpsbrandweer. Binnen een uur na het uitbreken van den brand stortte het hooge gebouw met donderend geraas in elkaar. De felle wind kreeg nu vrij spel in het brandende mate riaal. Gloeiende stengels en vonken wer den tientallen, soms honderden meters ver den polder landwaarts ingedreven. Het spreekt vanzelf, dat de situatie voor de omgeving vrij hachelijk werd. Al de omliggende huizen zijn in allerijl ontruimd. De brandweer beperkte zich tot het nathouden van deze belendende woningen. De brand, welke tot ver in den omtrek was te zien o.a. was de vuurgloed op sommige plaatsen te Rotterdam duidelijk waar te nemen heeft uiteraard veel belangstelling getrokken. De schade wordt op ongeveer f30.000 geschat. De brand zou zestien arbeiders werk loos maken. Er was den laatsten tijd be hoorlijk werk in het vlasbedrijf. Kind in kokend water gevallen. Te Someren had het ander- halfjarig zoontje van den heer V. het ongeluk in een onbewaakt oogenblik in een kuip met kokend water te vallen. In ernstigen toestand werd het ventje opge nomen. Het is aan de bekomen verwon dingen overleden. G r o o t e r omzet. De omzet van de groentenveiling te Purmerend be draagt over het afgeloopen jaar rond f 707.000. Dit is circa f 50.000 meer dan over 1933. Verschillende omstandigheden in aan merking genomen mag dit cijfer niet on gunstig worden genoemd. Aardbeving als t ij d s e i n. Gedurende minstens twee jaar vindt in de nabijheid van Unity eiken morgen een aardbeving plaats, met zulk een regel maat, dat de bewoners van het gebied er hun klokken op gelijk zetten. De aardbeving begint om 3.45 uur in den morgen en wordt gevolgd door een gerommel, dat vijftien minuten aanhoudt. Deskundigen zijn tot d'e overtuiging geko men, dat de schokken veroorzaakt wor den door gassen, welke zich hebben ge vormd in de olielagen, die zich daar on der den grond bevinden. In het voorjaar wil men olieboringen verrichten op de plaats, waar de schok ken het krachtigst worden gevoeld, DE LAQE LEVENSSTANDAARD IN BELGIE, Door Nederlandsche maatregelen mogelijk Met ingang van 1 Jan. zijn de loonen der havenarbeiders te Antwerpen met 2 francs per „shift" verlaagd. Voor de nacht-„shift" bedraagt de korting 3 fr., voor de „shift" on Zon- en feestdagen 3.50 fr. Deze verlaging hield verband met de jongste daling van het index-cijfer. Is het van onze Regeering nu wel juist gezien, vraagt de heer H. Elffrich in de „N. R. Grt.", de bonken-aardappelen van seizoen 19331934 voor den Nederland- schen consument uit den handel te hou den? Hierdoor werd de prijs voor den Nederlandschen verbruiker op 8 ct. per K.G. gebracht. De genoemde bonken kon den in België voor 3,5 ct. geleverd worden daar deze zonder heffing naar België werden uitgevoerd. Onze Nederlandsche boter, welke voor den Nederlandschen consument werd be last met f 1 per K.G., was in België ver krijgbaar voor 49 ct. het pond, terwijl die zelfde soort boter hier te lande f 0.90 per pond moest opbrengen. Het geslacht werd hier buiten den gewonen accijns extra belast met f 0.20 per K.G., terwijl de uitvoer van dit vleesch naar België gepaard ging met een uitvoerpremie. Het verschil in het voordeel der Belgen be- bnoeg f 0.30 per K.G. Het graan, tegen den wereldmarktprijs in België ingevoerd, tot bloem verwerkt, wordt 50 pet. lager in prijs afgeleverd aan de Belgische bakkers dan aan de Nederlandsche bakkers. Onze Nederlandsche Regeering heeft zoodoende medegewerkt om den prij's- standaard van de eerste levensbehoeften in België te doen dalen. Gezien de spe ciale Belgische spoorwegtarieven voor het transitovervoer naar Luxemburg en Zuid- Duitschland, dreigt gevaar en bestaat de mogelijkheid, dat onze koopvaardijsche pen niet te Rotterdam maar te Antwerpen gaan lossen, omdat onze havenarbeiders met een duurgevulde maag en een even duur gevulden braadzak, welken zij naar het werk meenemen, dus door duurdere voeding niet in aanmerking kunnen ko men voor den lageren loonstandaard. Hierdoor komt het mij voor, dat onze Rotterdamsche en andere havens zonder werk blijven liggen en onze Belgische buurman met steun onzer Regeering aan ruimere werkgelegenheid geholpen wordt. Uitvoer van eieren naar Duitschland. Naar men verneemt is in de vergade ring van den Industrie- en Handelsraad te 's Gravenhage met algemeene stemmen aangenomen, dat de concenten voor den uitvoer van eieren naar Duitschland zei len worden verdeeld onder de exporteurs, die in 1932 de rekening en de risico va.t den export naar Duitschland hebben e- dragen. Do export bedraagt 60 pet. van dien van 1932. Deze consenten zullen aan de rechtmatige bezitters der consenten vau 1932 worden uitgereikt. De exporteurs en coöperatieve veilin gen zullen dus het kwantum, dat ze in hei afgeloopen jaar op consent van anderen konden exporteeren moeten overdoen aas de werkelijke exporteurs van 1934. Tevens kunnen wij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mededelen, dat van de voorgenomen onteigening van een deel der Duitsche consenten ten sun- ate van de exporteurs, die in 1932 alleen met Engeland zaken deden, niets zal ko men. De wilde autobusdien sten. Eenigen tijd gelden is de autobus ondernemer, J. de V., die een autobus dienst onderhoudt tusschen Rotterdam en Amsterdam door den Amsterdamschen kantonrechter veroordeeld tot een hechte- nisstraf van 6 dagen. Het vonnis werd hij verstek gewezen en hij kwam hiertegen in verzet. De ambtenaar van het O. M. eischte bekrachtiging van dit verstekvonnis. De Kantonrechter veroordeelde hem dien overeenkomstig tot een hechtenisstraf voor den tijd van zes dagen. Groote brand. ZWOLLE. Hedennadht ongeveer half 4 ontdekte Ir. Keiler, directeur der Over- ijselsdhe Waterleiding Mij., brand in het trappenhuis van het gebouw dier Mij., „Spoo'lderenk" genaamd en gelegen even over de grens van Zwolle in de gemeente Zwollerkerspel. 'De 'heer Keller, die in het gebouwd woonde ontwaakte door een ongewoon ge luid, hij ging kijken en zag een vlam, welke 'hij iblusc'hte met een emmer water. Toen hij daarna op de 2e verdieping een onderzoek wilde instellen was deze reeds niet meer te 'bereiken. Onmiddellijk werd de brandweer van Zwollerkerspel gewaarschuwd, die met al haar materiaal uitrukte en 'het vuur met een aantal stralen aantastte. Op de '2e en zolderverdieping woedde het vuur 'hevig en in korten tijd stond ook de le verdieping in lichter laaie. Het dak stortte in en nu vatte ook het gelijkvloers gedeelte vlam. Het geheele gebouw is na genoeg uitgebrand. Bijna de geheele boekhouding 'kon worden gered. Men vreest dak een aantal archiefstukken ver loren is gegaan. De brand moet zijn ontstaan door een scheur in een pas nieuwe schoorsteen. UIT HET ZEEUWSCHE VERLEDEN door A. M. WESSELS. UK de historie van Hoofdplaat. In het begin der 17de eeuw was deze plaat, door verschillende omstandighe den zoo vergroot, dat de Staten van Zee land haar in 1024 voor 23 jaren ver pachten konden. Kort daarop kwam ech ter zooveel grondverlies, dat de pachter zijn huur van 16421649 niet meer kon voldoen en besloten werd, het schor als onbruikbaar buiten de pacht te houden. In 1663 werden er, volgens „Zei. Ulustra- ta", scheidingssteenen geplaatst, waarop het jaartal en het wapen der provincie voorkwam. Op den 22sten Augustus 1664 werd het schor met stelle en herdershuis weder verpacht. Bekend zijn de langdurige geschillen over deze gronden. Toen de Staten van Zeeland in 1699 besloten om tegen den lsten Mei 1700 de schorren de Hooge- plaat bij Biervliet mpt ambachtsgevolgen publiek te verknopen, kwam het bestuur van Biervliet, dat op het rechtsgebied aanspraak maakte, in verzet. Reeds vroeger hadden de erven van Cats zich doen gelden. Ook de Ambachtsheer van Breskens eisch te zijh deel. Het College van het Vrije kwam mede opdagen en last not least, de Algemeene Staten, bewerende, dat de grond, als aanwas van het overstroom de land van Vlaanderen den staat toe kwam. De Staten van Zeeland verdedigden echter hun eigendom als uit de Schel de opgekomen land, waarop de Provincie rechtmatig aanspraak had, en het was vooral Mr Schorer, die het recht van Zeeland in meer dan één geschrift be toogde. Na veel gewrijf en geschrijf, kwam het op den 31sten Augustus 1775 tot een ver gelijk, waarbij het Oostelijk deel (of 3/5 van 't geheel, aan de Provincie werd ge laten, terwijl het overig 2/5 deel aan de Generaliteit bleef. Het eerste werd „Par- tage Zeeland" genoemd. Het deel van Zeeland, oostelijk van den Hoogenweg, werd door de Staten tot een Heerlijkheid gemaakt en met groote rech ten begiftigd, Met ijver begon nu het werk der indijking. In 1778 werd de „Partage Zeeland" en drie jaar later die der Gene raliteit bepolderd, welke laatste onder het rechtsgebied van het Vrije kwam. In de vergadering der Staten van 25 Sept. 1780 werd tot het bouwen eener nieuwe kerk besloten. De Hervormde kerk is een aardig gebouw. Het is van een eigenaardigen stijl, n.l. vierkant. Midden in het dak verheft zich een kleine toren met uurwerk. Aan de zijkanten heeft de kerk een drietal boogvensters. Van bin nen maakt zij een zeer soliden, doch een- voudigen indruk. Er is niet alleen een Hervormde kerk, ook een Roomsche treffen wij er aan. De eerste aan den H. Eligius toegewijd werd in 1795 gebouwd. In 1860 werd ech ter een nieuwe kerk gesticht, ongeveer ter plaatse waar de eerste stond. Zij werd 3 Jan. in gebruik genomen. Na de indijking van de Hoofdplaat wa ren de Staten van Zeeland zóó in hun schik, dat zij ieder hunner gecommit teerden een verguld zilveren beker met inscriptie schonken. Daar nog kort vóór de bedijking een aanmerkelijk deel der schorren zonk, vreesde men reeds vóór den aanvang van het werk, dat men den aanval van den stroom geen weerstand zou kunnen bieden. In 1795 was dan ook een inlaag- of slaperdijk noodig en tij dens het Fransche bewind werd er zoo veel grond verloren, dat de Zeeuwsche eigenaars, wier bezittingen nu ook buiten de grenzen lagen, hunne landerijen voor spotprijzen verkochten, wat de koopers schatrijk heeft gemaakt. De grondvallen bleven lang aanhouden en in het jaar 1800 beleefde Hoofdplaat een spannende week. Plotseling zonk zelfs de haven van het dorp weg en ang stig vroeg men zich af, of er nog een deel van het dorp zou volgen. Door onvermoeiden arbeid en groote opofferingen schijnt men er in geslaagd te zijn den polder te behouden en sedert 1828 is geen grond meer verloren. Een van de meest invloedrijke inwoners van Hoofdplaat was Mr Alexander de Muynck, Hoogbaljuw en Rentmeester van 's Graven domeinen. Over dezen merk- waardigen man heeft Pieter de la Rue iets meegedeeld. Deze Hoogbaljuw had door zijn uitgever Eling aan den graveur Van Gunst last gegeven, om zijn portret, vroeger reeds gesneden, andermaal, aoch sierlijker in plaat te brengen. De opdracht werd aan vaard en de kunstenaar toog aan 'twerk. Maar ziet, toen het werk bijna voltooid was, stierf op 24 Mei 1719 de opdracht gever. De graveur werkte het portret af, denkende, dat de erfgenamen er nu wel zeer blij mee zouden zijn. Van Gunst begaf zich dan ook met den eersten afdruk naar den schoonzoon, dhr Huissen van Kattendijke. De schoonzoon bleek er echter niets voor te gevoelen om het te aanvaarden. „Nu", zei Van Gunst, „dat moet u weten, als u mij dan maar voor mijn arbeid betaalt. Ik heb er met ernst aan gewerkt!" „Neen", antwoordde Huissen, „ik denk er niet over!" en om van den graveur af te wezen, voegde hij er nog bij, „dat mijn schoonvader? 't Lijkt er niet naar!" Deze afwijzing liet de graveur zich niet welgevallen. Hij liet het proefblad aan een aantal inwoners van Hoofdplaat zien, die schriftelijk verklaarden, dat het zelfs zeer gelijkend was. Van Gunst dreigde thans, dat, zoo de familie hem de f170 niet betaalde, hij de afdrukken voor éigen rekening roi; uitgeven, maar dan met enkele voorvallen uit het leven van den overledene er bij, Hij zou dan het volk van Zeeuwsch- Vlaanderen uitspraak laten doen of het de beeltenis van de Muynck was of niet, Dit dreigement hielp. Overtuigd, dat de graveur gevolg zou geven aan zijn plannen, betaalde de familie, die op deze publicatie niet gesteld was, de gevraag de som. EEN LANGE WEG. De nationaal-socialisten hebben, zooals wij in hun orgaan „Volk en Vaderland" lezen, een nieuw „marschlied" gekregen. Ziehier het couplet: Wij willen Mussert aan de regeering, Wij willen Mussert aan 't stuur. Wij willen Mussert aan de regeering, Daarvoor gaan we door het vuur. Wij willen Mussert aan de regeering, Anders wordt het nooit weer goed. Niemand haalt ooit ons land weer uit de crisis, Als niet MUSSERT dat doet. Dit lied kan gezongen worden op de bekende wijze van: „It 's a long way". Prachtig, zegt de „Avondpost". We hebben in ons vaderland dus één man, die ons land „uit de crisis" kan halen. Men kan alleen vragen, waarom hij dan zijn oplossing van de ingewikkel de puzzle niet openbaar maakt. En waarom zijn geestverwanten, die in an dere landen aan het bewind zijn, dan in hün vaderland de crisis niet hebben op gelost. Maar het is een aardig lied. En het aardigste is de keus van de wijs. Want: „It 's a long way"... eer Mussert „aan de regeering" komt. En tot zoolang moeten we maar geduld hebben met de crisis. Van 310 Januari 1935. KRUININGEN. Ondertrouwd: Arie Franje, 52 j. te Schore en Doortje Jaco- mina Polderman, 38 j. Geboren: Jacoba Elizabeth, d. v. Leen- dert van Tiggele en Adriana Bartelina Bijl; Huberta, d. v. Laurus Sinke en Maria Nieuwenhuijse; Adriaan Johannes, z. v. Hendrik Jansen en Maria Houtekamer. Overleden: Jannetje Hoogesteger, 72 j., wed. v. Izaak Nortier; Adriaan Hamelink, 66 j., echtgen. v. Janna Lindenberg; Maria Boone, 66 j., echtg. v. Jacob Koster. MIDDELBURG. Veiling van 11 Jan. Dunsel 25, snijsla 21, veldsla 418, pos telein 913, spruiten 216, witlof 813, i schorseneeren 815, koolrapen 12, wijnpeen 12, roode kool 24,5, peen 24, uien 23, kroten 24, gele kool 34,5, bruine boonen 1013 ct., alles per K.G.; peen 38, rapen 1,53, uien 48, selderie 14 ct. alles per bos; sa- voye kool 35, roode kool 16, boere kool 0,52,5, bloemkool 320, andijvie 13 ct. alles per stuk, tomaten 9 ct. p. K.G., cactus 7, cyclamen 25, azalia 16— 18, aronskelk 26 ct. p. stuk, honing 25 27 ct. p. k.g. 4 pet. emissie Amsterdam. Naar wij vernemen is bij de op 10 Jan. 1935 gehouden inschrijving op de uitgifte van f25.053.000 obligaties der 4 Con- versieleening 1935 ten laste van Amster dam door houders van de aflosbaar ge stelde 4V2 obligatiën op dusdanige wijze gebruik gemaakt van het recht van voorkeur, dat op de vrije inschrijvingen slechts een geringe toewijzing zal kunnen plaats hebben. Middelburg. Donderdag werd door not. J. L. v. d. Harst publiek verkocht: I. Huis en tuin, aan den Noordweg. Kooper J. Lous, timmerman alhier voor f 2750; II. Huis en erf, aan de L. St. Fieter- i straat. Uit de hand verkocht. III. Huis en tuin, aan den Noordweg te St. Laurens. Opgehouden. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig, smartelijk doch geduldig ge dragen lijden, in den ouder dom van 45 jaar, mijn innig geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgdragende Vader, de heer C. HAGE, in leven lid van den Gemeen teraad. A. HAGE—BAYENS. IZAAK. KEES. LENA. Ierseke, 11 Januari 1935. V. - B U S J E S De lichting zal plaats hebben tus schen 13 en 27 Januari. DE COMMISSIE. Heden overleed op het aller onverwachts, onze geliefde Echtgenoote en zorgdragende Moeder SARA STOFFEUNA KALJOUW, in den ouderdom van bijna 39 jaar, mij nalatende, 7 jeug dige kinderen. Uit aller naam: J. BROUWER. Veere, 12 Januari 1935. Heden overleed plotseling na een kortstondig lijden onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MAATJE DE KAM, Wed. A. Joziasse, in den ouderdom van ruim 61 jaar. De Heere doe ons berusten in dit zware verlies. Uit aller naam: J. JOZIASSE. Grijpskerke, 12 Januari 1935. Voor de vele belangstelling, ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Nicht, betuigen wij onzen hartelijken dank. E. DE SMIT. D. DE SMIT—SNOODIJK. Kamperland, 12 Januari 1935. Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond voor en na het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JACOBA CORNELIA DE VOS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Fam. P. G. LEENDERTSE. Kamperland, Januari 1935. Voor de vele bewijzen van deel neming, betoond voor en na het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader CORNELIS BLOK, betuigen wij u onzen hartelijken dank, inzonderheid aan Zuster Milhous. Uit aller naam: Wed. C. BLOK—BLOK. 's-Gravenpolder, 12 Januari 1935. Allen, die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan- of be scheiden onder zich hebben behoo- rende tot- de nalatenschap van den heer LEIN MAAS, overleden te Kort- gene 30 December 1934, worden vér- zocht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen ten kantore van den Notaris J. K. C. MATTHIJS te Kort- gene vóór of op 1 Februari 1935. Uw Kruidenier zal U over enkele dagen ter hand stellen het fraaie maandblad PRIJSVERLAGING. Boerenwagens met 10 c.M. beslag, draagvermogen plm. 3500 K.G., met vallende schotten en draaibare zij boorden compleet met voorladder: PRIJS ƒ205 Fa IZ. GAPPON, HEINKBNSZAND

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3