JaMpurol Uit de Provincie. Kerknieuws Predikbeurten. Zoeklichtjes. Gemengd Nieuws. a. vroeger vastgestelde pensioengrond slagen, of hetgeen ingevolge artiikel 89 als zoodanig behoort te worden aange merkt, te 'herzien zoowel met het oog op de nog toe te kennen pensioenen als wat betreft reeds toegekende pensioenen. 1b. bijaldien van de onder a bedoelde bevoegdheden gebruik wordt gemaakt, te vens te bepalen, dat op reeds toegekende pensioenen een met de Ihenziening over- een'komendle korting zal worden toegepast of toeslag worden verleend. Wat de reeds ingetreden loonsverlagin gen aangaat, ligt het in de bedoeling, met guj.'uikmaking van het voorgestelde arti kel 80a, op den volgenden voet herziening der pensioengrondslagen te bevorderen. Uitgegaan zal worden van de loonrege ling van 1 Januari 1921, zoodat pensioen grondslagen of 'hetgeen daarvoor in aan merking komt over tijdvakken vóór dien datum in ieder geval buiten beschouwing blijven, wijl het thans geldende loonpeil nog aanmerkelijk hooger is dan het des tijds geldende. Op d en grond zal tevens, ofschoon het loonpeil van 1 Januari 1921 tot 1 Januari 1924 cn gewijzigd heeft ge golden, ais aanangsdatum voor herlei ding van i ensioengrondslagen worden aangenomen de daartusschen juist het midden houdende datum van 1 Juli 1922. De ingevoerde loonsverlagingen van 9 pet. per 1 Januari 1924, van 8 pet. per 1 April 1933 en van 4 pet. per 1 Mei 1934, zullen tot één herieidingspercentage wor den verrekend, hetgeen dan zal bedragen voor a. pensioengrondslagen over tijdvakken van 1 Juli 1922—1 Jan. 1924 91/100 X 92 100 X 96/1000 van den vastgestelden pensioengrondslag of (afgerond) 81 pet. 'b. pensioengrondslagen over tijdvakken van 1 Jan. 1924—1 April 1933 92/100 X 96/100 van den vastgestelden pensioen grondslag of (afgeTond) 89 pet. o. pensioengrondslagen over 'tijdvakken van 1 April 1933—1 Mei 1934 96/100 van den vastgestelden pensioengrondslag of 96 pet. Op de daarvoor in aanmerking komende reeds toegekende pensioenen zal dan ge kort worden een zoodanig bedrag, als het d "betreffende pensioen minder zou be- dra en bij' de berekening met inachtne ming van de pensioengrondslagen o'f be zoldigingsbedragen, zooals zij nader ge acht worden te zijn vastgesteld. Dij de bestaande groote onzekerheid omtrent de richting, waarin het loonpeil zich in de toekomst zal ontwikkelen, schijnt het gewensch't aan de Kroon ook de beslissing op te dragen over de vraag, of voortaan in verband met in de loon regeling aangebrachte wijzigingen tot herziening van pensioengrondslagen en tot korting of verhooging van loopende pensioenen behoort te worden besloten. Aangeteekend zij dat van de bepaling alleen gebruik zal worden gemaakt bij al- gemeene en vrij belangrijke wijzigingen, die in de loonregeling der spoorwegamb tenaren zullen worden aangebracht. De voorgestelde regeling zal voor het eerste jaar een vermindering van pen sioenlast meebrengen, die op ongeveer f 1.400.000 wordt geraamd. ONZE MARINIERS AAN DE SAAR. Zij leven er als aan boord. „Wij klagen niet en wij kankeren ook niet, maar men moet in Holland nou niet denken, dat de Mariniers hier in Saar- brüken voor de gein zijn. De meesten van ons zijn geen zes dagen den wal op ge weest, terwijl men thuis blijkbaar gelooft, dat we den halven dag genoeglijk door de stad zwieren. Het is wel even anders". Het moest, aldus een correspondent van het „Centrum", den jongens van het hart. Toen we hen in de kazerne aan de Dleic'hstrasse opzochten, hebben zij hun gemoed gelucht. Dat de dienst, hier in Saarorücken zwaar zou zijn, wisten ze vooruit. Zij wilden echter protesteeren te gen de voorstelling van zaken, in sommi ge Nederlandsc'he bladen, alsof zij louter voor hun genoegen door Saarbrücken marcheerden. Een merkwaardig brok Nederlandsche sfeer, daar in de Bleichstrasse. Het leven gaat er zijn gang als zat men in Nieuwe- diep aan boord en blies de zeewind vol en breed door de poorten. Alle scheepster men zijn mee enomen. Het officiersver- blijf heet „longroom", de keuken „kom buis" en de kok draagt ook hier zijn eere naam van „kanen'braaier". Men spreekt niet van borden, lepels en vorken, maar van „komaliwant". In de „mandikamer" wascht men zich en het ziekenverblijf heet vanzelfsprekend de „ziekenboeg". Heeft de Saar-marinier vrij-af, dan gaat hij niet de stad in, maar: „den wal op", om volgens de regelen der kunst te „passagieren". Wij treffen de jongens aan den maal tijd. Hollandsche kost schept de pot, ge lukkig, want Saarbrücker kug met den typisohen zuren smaak van het Duitsche brood, bevalt hun maar matig. Versch uit den oven gaat het nog wel, maar als het een dag oud is, krijgen ze het nauwelijks hun Hollandsche keelgat door. Als de porties verorberd zijn, geeft de hoornbla- zer het signaal voor het gebed en allen in het manschappenverblijf staan stil en be waren het stilzwijgen tot een tweede sig naal het teeken geeft tot „aftrappen". Het komaliwant wordt opgeruimd en ieder gaat aan zijn taak. Zij hebben het niet gemakkelijk, onze zeesoldaten aan de Saar. De krijgstucht als in oorlogstijd geeft den troep niet veel bewegingsvrijheid. De exercities zijn zwaar. Overdag, maar ook 's nachts, moe ten zij er op uit, hetzij marcheerend met volle oorlogsuitrusting door een terrein, dat zij allerminst gewend zijn, berg op en berg af, of in open trucks, wat bij de bit tere kou, die op het oogenblik aan de Saar heerscht, ook geen pretje is. Na de vermoeiende oefeningen hebben de mees ten dan ook geen lust tot passagieren, waartoe trouwens niet al te veel gelegen heid is, want de troep moet steeds paraat zijn voor eventueels gebeurtenissen. Men leeft dan ook, als de brandweer in de ka zerne, gereed om bij het eerste alarm uit te rukken. In de straten van Saarbrücken ziet men ze ook weinig, de blauwe zeesolda ten. Maar als zij eens buiten komen volgens de krijgstucht in tijd van oorlog altijd gedrieën steken zij wèl gunstig af bij de Engelschen en Italianen, die in hun grove khaki-uniformen niet kunnen tippen aan zoo'n Hollandschen jongen, die zich voor een avond passagieren eens extra heeft opgepoetst. Bij de Saarbevolking zijn de Nederlan ders trouwens zeer in tel, méér dan an dere buitenlanders. Vooral op het land, in de dorpen, valt dit op. Eerst argwa nende blikken, terughoudendheid, maar zoodra men weet: „Es sind die Hollan der", klaren de gezichten op, is men een en al bereidwilligheid. De gemoedelijke Saarlander voelt zich aangetrokken tot die jonge kerels in hun blauwe unifor men die nooit tot Duitschlands vijand be hoorden. En heeten ook niet de eigen Duitsche Jantjes: „die blauen Jungen". De werkloosheid in Zeeland. Overzicht van den stand der werkloos heid in de gemeenten der districts-ar- beidsbeurs te Middelburg op 31 Dec. De cijfers tusschen de haakjes geven den stand aan op 30 Nov. Middelburg 1139 (1093), Vlissingen 1378 (1292), Aag- tekerke 9 (6), Arnemuiden 206 (181), Baai-land 56 (33), Biggekerke 28 (14), Borssele 71 (8J, Colijtnsplaat 77 (60)i, Domburg 92 (68), Driewegen 25 (5), El- lewoutsdijk 33 (24), Goes 240 (198), 's Gravenpolder 56 (20), Grij'pskerke 25 (7), 's H. Abtskerke 8 (5), 's H. Arends- kerke 157 (58), 's Heerenhoek 82 (34), Heinkenszand 85 (44), Hoedekenskerke 76 (43), Ierseke 99 (101), Kapelle 115 (61), Kats 21 (9), Kattendijke 12 (1), Kloetinge 55 (30) Kortgene 47 (19), Kou- dekerke 144 (102), Krabbendijke 90 (55), Kruiningen 142 (89), Meliskerke 12 (6), Nieuwlaud 51 (46), Nisse 28 (14), Oost- kapelle 28 (22), Oudelande 47 (31), Ove- zande 65 (44), Rilland-Bath 66 (32), Rit- them 18 (19), Schore 20 (20), Seroos- kerke 56 (28), St. Laurens 26 (12), Sou burg 333 (300), Veere 32 (16), Vrouwe polder 24 (8), Waarde 50 (14), Wemel- dinge 103 (37), Westkapelle 309 (270), Wissenkerke 162 (95), Wolfaartsdijk 90 (36), Zoutelande 24 (17). Totaal stonden op 31 Dec. bij de ar beidsbemiddeling als werkzoekenden in geschreven 6112 personen tegen 4688 op 30 November. Het aantal op 31 Dec. 1933 was 6060. Vissc'herijcentrale. De Min van Economische zaken 'heeft benoemd tot lid van de sub-commissie voor den groothandel in zeevisch, den heer A. den Duik te Soheveningen en tot lid van de commissie voor de oestercultuur en den oesterhandel Mr H. van der Beke Cal- len'fels te Middelburg. Het drama op de boot Vlissingen Terneuzen. In ver band met 'het drama op de boot Vlis singen'Terneuzen vernemen wij nader, dat de 'heer J. de L., die zich door een schot in het hoofd ernstig verwondde, gistermiddag in het St. Jozef Ziekenhuis te Vlissingen is overleden. De overledene was directeur van een bank te D'einze (België). Middelburg. Bij de politie is door een winkelier een door hem ontvangen val- schen gulden gedeponeerd. De politie heeft een man aangehou den, die Donderdags een koopvrouw hielp bij het uitstallen en inpakken van haar koopwaar en zich daarbij aan diefstal van kleedingstukken zou hebben schuldig ge maakt welke hij ten eigen bate heeft ver kocht of getracht heeft ze te verkoopen. Goes. Gisteravond werd in het Schut tershof de jubileumfilm van het Chr. Nat. Vakverbond vertoond voor de leden van bijl den Chr. Besturenbond aangesloten organisaties en belangstellenden. Bij: de eerste voorstelling, die te half zeven voor de dorpsafdeelingen begon, was zeer groote belangstelling, zoodat de zaal ge heel gevuld was. De beide samenkomsten stonden onder leiding van den heer A. de Lange, voorzitter van den G. B. B., terwijl de film op prettige wijze werd toege licht door den heer Kiok, vrijgestelde van het C.N.V. Het eerste deel van de film brengt de samenkomsten, de receptie en het de- filé ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het C.N.V. op het doek, terwijl de film „Opgang" uitbeeldt het ontstaan, de geschiedenis en het werk der Chr. Vakbeweging in de afgeloopen 25-jarige periode. Deze film is door deskundigen van naam geprezen als een der beste die in dit genre werden vervaardigd. Ze voert propaganda op een wijze, die aan hooge eischen voldoet. Voor de Vereen, voor Chr. Winter- lezingen hoopt Donderdagavond dr G. P. van Itterzon uit Den Haag de 80-ste le zing te houden. Men zie de advertentie in dit nummer. D'e gisteravond gehouden bijeen komst van de week der gebeden werd ge leid door den heer Geelkerken van Ove- zande. Hedenavond wordt de laatste samen komst gehouden onder leiding van Dr van Selms te Hansweert. Het onderwerp voor dezen avond is: De verantwoorde lijkheid van de Christenheid tegenver de Joden. Arbeid onder degenen die door al lerlei invloeden van God of godsdienst vervreemd zijn of dreigen af te vallen. Kloetinge. De A.R. Kiesvereeniging kwam gisteravond in jaarvergadering bij een. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat het ledental in het jaar 1934 door vertrek naar elders, met twee was verminderd. De kas sloot per 31 December met een voordeelig saldo van f83.42. De aftreden de bestuursleden J. Meeuwse en G. de Dreu werden herkozen. De afgevaardig den naar de „Centrale Goes" en het Pro vinciaal Comité zaken hun mandaat even eens weer vernieuwd. Medegedeeld werd, dat de Adjunct- secretaris van het Centraal Comité der A.-R. Partij op Vrijdag 1 Februari a.s. voor de kiesvereeniging hoopt op te treden met het onderwerp: „Antirevolutionair in Crisistijd", Nadat de heer C. Zandee verslag had uitgebracht van de laatstgehouden ver gadering der „Centrale Goes", volgde stemming voor de candidatenlijst in den Kieskring Goes, waarna de vergadering door den voorzitter na dankgebed werd gesloten. Ierseke. Gisteren overleed alhier op 45-jarigen leeftijd de heer G. Hage, sedert 1931 lid van den Raad dezer gemeente voor de vrijz.-dem. partij. Gistermiddag ontstond in het maga zijn van den heer B. een begin van brand, i ersoneel van de firma, benevens toegeschoten buren wisten de auto uit de schuur te trekken en het vuur met emmers water te blusschen, waardoor er ger werd voorkomen. Kattendijke. Donderdag vergaderde de Gemeenteraad. Mededeeling werd gedaan dat de gemeentebegrooting 1935 nog in behande'ing is bij Gedep. Staten; dat de gemeente-rekening over 1933 door dat College is vastgesteld. Wijiziging werd voorgesteld voor de classificatie voor deze gemeente in de gemeentefondsbelasting, wat met alg. st. is goedgekeurd. De pensioenraad wenschte een besluit tot bevestiging van den pensioengrond slag van den burgemeester-secretaris en Ambtenaar van den Burg. Stand. De begrooting 1934 werd op enkele posten gewijzigd. Serooskerke (W.). Donderdagavond hield de Kring Walcheren II van de Meisjesvereen. op G. G. een openbare ver gadering in de Geref. Kerk. Deze vergadering werd op gebruikelijke wijze geopend door de presidente mej. Joz. Francke. Door Ds Wouters van Soest werd een rede gehouden over „De nul puntshouding". Spr. begint met te zeggen dat de nul puntshouding op verschillend terrein wordt aangenomen. Onder deze houding wordt verstaan de houding van niet we ten wat men wil. Men heeft deze houding bij beroeps keuze, bij verloving, bij het doen van be lijdenis. Het is de houding van „noch ja noch neen" Ten opzichte van den ar beid voor de M. V. wordt deze houding ook door verschillenden aangenomen, het welk een uitvloeisel is van dezelfde hou ding ten opzichte van het geestelijk leven. Tegen deze houding moet ten zeerste ge streden worden. God eischt van Zijne kinderen dat zij stelling nemen voor Zijn Naam. De arbeid van de M. V. is nood zakelijk voor de geestelijke vorming der meisjes. Spr. wekt tenslotte allen op om met geestdrift het werk op de vereen, te verrichten ter eere van God. Koudekerke. Chr. Ziekenhuis „Bethesda". In het stampvolle ver- eenigingslokaal werd de propagandafilm van het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" ver toond. Ds Heij, Geref. predikant, opende de vergadering met het lezen van Jesaja 53. waarna hij een opwekkend woord sprak, dat met groote belangstelling werd aangehoord. De film werd met bijzondere aandacht gevolgd. De samenstelling en de optiek waren uitstekend, zoodat alles goed kon worden gevolgd. Ds de Kluis lichtte op een geestige wijze de film toe. Ds van Kooten sloot door alle Koude- kerkers op te wekken hun plicht bij de hulp hunner zieken te verstaan. Staande de vergadering werden 25 nieuwe leden genoteerd. Donderdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", alhier, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Maas. 30 leden waren tegen woordig. De voorz. sprak een ernstig ope ningswoord. Het verslag van den secre taris, dhr J. de Kroo, getuigde van een toenemende belangstelling. De vergade ringen werden goed bezocht. Het getal der leden is 92. Ook deelde hij mede, dat de nieuwe burgemeester zich als lid had laten inschrijven. De penningmeester, dhr Js. Aarnoutse, meldde een batig saldo in kas te heb ben, maar wekte op, met het oog op de komende verkiezingen vair Staten en Raad, tot eenige verhooging der contri butie door sommige leden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren S. Jasperse en Js. Aamoutse, en gekozen de heer A. Maas Jac.z., in de plaats van J. Simonse Jr, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen. De penningmeester hield een inleiding over: „Regeeringsbeleid in Crisistijd", waarop besperking volgde. De voorz. deelde mede, dat binnen kort een vergadering zal worden gehou den tot het nummeren der candidaten voor de Prov, Staten en wekte op tot trouw bezoek door de leden, daar in die vergadering ook een lezing zal worden gehouden door het lid Chr. Simonse. De penningmeester eindigde met dank gebed. O.- en W.-Souburg. Ruziemakers. In 'het ontspanningslokaal voor werkloo- zen kwam 'het gisteren tot oneenigheden 'tusschen enkele jeugdige 'bezoekers. Bij 'het verlaten van 'het lokaal vond men het niet noodig om de jas aan te trekken, om dat het buiten direct aanpakken zou zijn, wat inderdaad ook plaaits 'had tusschen zekere A. en W. De toegeschoten gemeen teveldwachter werd genoodzaakt om door middel van den gummistok een eind aan de ruzie fce maken, welke echter een eind verder werd voortgezet, maar door den daar aankomenden rijksveldwachter 'be slecht werd door A. van de straat te ver wijderen. Naar men ons meedeelde, zal dit tot gevoig 'hebben, dat enkele jongens den toegang tot het lokaal geweigerd zal worden. Donderdag werd 'door de Geitenfok- vereeniging „Gemeenschappelijk Belang", een propaganda vergadering gehouden. Dhr J. Versluijs .Szn., secretaris der Prov. vereeniging, sprak over het nut van de geitenfokkerij en de 'bereikte resultaten der vereenigingen. Door verschillende aanwezigen werden aan spr. VTagen gesteld, welke door hem beantwoord werden. Tot de Souburgsöhe afdeeling. die 312 leden telt, traJden op de vergadering nog 11 nieuwe leden toe, terwijl voor iedere geitenhouder daarvoor de gelegenheid open staat tot 15 Mei 1935. De contributie der vereeniging werd vastgesteld op f 0.50 per lid per jaar. Het dekgeld voor leden op f 1.75 per geit. Voor niet-leden is het dekgeld f 2 per geit. Tevens betalen nieu we leden f 0.25 entree-geld aan de Prov. Vereeniging. De heer A. de Visser werd als 2e bok- houder op de Abeele 'benoemd. Verder werd nog op de noodzakelijkheid gewezen, om lid te worden van de Souburgsche vereeniging inplaats van elders. Wolphaartsdijk. Het Comité voor den verkoop van Weldadigheidspostzegels „Voor het Kind" heeft dit jaar, dank zij de medewerking van zeer vele gemeente leden, voor een bedrag van f 96.82 aan zegels en kaarten verkocht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wateringen, H. J. Groene- wegen, cand. te Loosduinen. Aangenomen naar Suawoude-Tietjerk, H. Schroten te Sluipwijk. Emeritaat. Ds W. C. Mense, predikant der Ned. Herv. gemeente te Loenen (Veluwe) heeft wegens voortdu rende ongesteldheid tegen 1 April emeri taat aangevraagd. Zendeling vermoord. Zen deling Joh. C. Stam en zijn vrouw, welke te Woehoe in China arbeiden, zijn on langs door communistische benden ont voerd en gedood. Hun kind kon gered worden. De consul der Vereenigde Staten heeft te Nanking tegen deze moord ge protesteerd, waarop de regeering troepen gezonden heeft om de moordenaars te straffen. ITlir 7oHllWQH komen tot rust, kal- UW I/CU U WCll meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Zondag 13 Jan. 1935. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries (H.Av.), nm. ds Steinz (H.Av.), av. ds Homburg (Dankz.). Lokaal Wijngaardstr. vm. ds Steinz. Geref. Kerken. Geersdijk, vm., nm. en av. ds v. d. Velden, em. pred. BEZWAREN EN GEVAREN VAN DEVALUATIE. Een praeadvies van Dr Raaymakers. De rechtskundige afdeeling der „Ver eeniging tot het bevorderen van de be- oefenng der wetenschap onder de Katho lieken in Nederland" heeft een vergade ring uitgeschreven waarin de vraag be handeld zal warden: „Maakt de huidige ontwikkeling van het economisch leven in Nederland het gewenscht, tot devaluatie over te gaan?" Prof. mr dr Ch. Raaymakers te Nijme gen heeft een prae-advies uitgebracht, waaruit blijkt, dat hij afwijzend staat te genover waardevermindering van den gulden. Aan verlaging der goudwaarde van den gulden zijn volgens prof. Raaymakers de volgende gevolgen vast verbonden: 1. stijging van alle wisselkoersen; 2. ingevoerde goederen moeten naar evenredigheid duurder betaald worden; 3. exporteurs kunnen hun wissels duurder verkoopen en kunnen dus met een lageren prijs in buitenlandsch geld genoegen nemen. Of vergrooting van onzen export daarvan het gevolg zal In sommige kranten zag ik een oproep van dierenbeschermers om in deze koude dagen de vogels niet te vergeten. En ik wil gaarne dezen oproep steunen. Maar van nog meer belang is, dat ge dacht wordt aan de m e n s c li e n die het in deze wintersche dagen zoo moeilijk kunnen krijgen. Vooral n u is het noodig dat het meele ven en het mede-lijden openbaar wordt. Als ieder in eigen omgeving doet wat hij doen kan en als voorts uit de collecten het warme meeleven blijkt, dan zal het mogelijk zijn althans de ergste bezwaren van het koude winterweer voor hen die in nood verkeeren weg te nemen. Aan goede woorden voor onze minder bedeelde medemenschen ontbreekt het niet, evenmin als aan critiek op regee- rings- en andere colleges. Maar woorden zijn tenslotte goedkoop en zij voor wie ze gesproken worden koo- pen er niets voor. Aan daden, daden van Christelijk hulp betoon, is thans behoefte. OPMERKER. V JL Ijsvermaak geelt ruwe huid verzacht - geneest zijn hangt af van de vraag of het buiten land maatregelen daartegen zal treffen; 4. het rendement van buitenlandsche effecten wordt grooter. Dit zal een scher pe prikkel zijn tot kapitaalvlucht, zoodra een aanstaande devaluatie waarschijnlijk wordt geacht; 5. bezitters van goud, de Ned. Bank, andere banken en enkele rijke kapitalis ten, worden bevoordeeld. Aanlokkelijk acht prof. Raaymakers deze gevolgen niet. De verwachtingen van devaluïsten echter deelt hij niet. Ook in dien de export stijgt, moeten andere krin gen dit voordeel betalen: degenen die de duurdere wissels van de exporteurs moe ten köopen, omdat zij goederen uit 't bui tenland betrokken hebben of rente en af lossing aan 't buitenland moeien betalen. Devaluatie werkt als een uitvoerpremie en als een invoerrecht, maar zonder on derscheid te maken tusschen grondstof fen en fabrikaten, tusschen al dan niet gewenschte goederen. Een gedifferenti eerd stelsel van premies en rechten werkt eerlijker en voordeeliger. Dat debiteuren hun schuldenlast zullen zien verminderen, geeft de praeadviseur toe, maar wil dit zoo zijn, dan moet daar tegenover een stijging der buitenlandsche prijzen, ook van de levensbehoeften staan. Ook zal deze schuldverlichting zeer ongelijk en onbillijk werken. Evenzoo zal verhoogde rentabiliteit der ondernemingen slechts bereikt worden in dien het werkelijk loon der arbeiders ver laagd wordt. De winst moet toch érgens vandaan komen. Op deze gronden acht de praeadviseur devaluatie een sprong in het duister. De conclusie van den prae-adviseur wordt gegeven in deze woorden. „De gouden standaard is geen doel in zich zelf, en geen ideaal. Maar een beter nu reeds bruikbaar stelsel is nog niet gevonden. Waardevast geld is voorloopig nog een hersenschim." Moeder moet ha ar drie kindertjes uit het dakven ster werpen. In den vroegen mor gen te omstreeks 3 uur brak gister brand uit in de woning van J. Vaartjes te Eer- newoude. De vrouw, wier man voor werk zaamheden in Leeuwarden was, sliep op de bovenverdieping met haar drie kinde ren, te weten een kindje van een jaar en twee jongetjes van drie jaar. Beneden sliep haar schoonvader, de 72-jarige V., die stokdoof is. De vrouw werd wakker van het geknetter van hout en een stevi- gen rook. Het bleek, dat de woning reeds aan alle zijden brandde en zij zag geen kans het huis langs den gewonen weg te verlaten. Snel besloten schoof zij een tafel onder het dakvenster en wierp vervolgens haar drie kinderen uit het venster. De beide kinderen vein drie jaar, een twee ling, kwamen vrij goed terecht. Het een jarig kindje kreeg tengevolge van den val een schedelbreuk. De toestand van den kleine is ernstig. Van de twee andere kin deren geraakte er een nog bewusteloos, doch kon weer worden bijgebracht. De vrouw slaagde erin, door hard met een stoel op den vloer te 'bonzen haar schoon vader beneden te wekken. Deze wist zich nog door de vlammen een uitweg te ba nen. Dte vrouw zelf sprong uit het dak venster. Zij kreeg geen letsel. Het huis brandde geheel af. Niets kon worden ge red. Zoowel huis als inboedel waren ver zekerd. D'e oorzaak van den brand is vermoe delijk daarin gelegen, dat luiers, die be neden bij de kachel te drogen hingen, in brand zijn geraakt. Auto rijdt op een boe renwagen. Op den rijksweg Hengelo- Enschede had een vrij ernstig ongeluk plaats. Een auto reed van achteren op een met een paard bespannen boerenwa gen, bestuurd door D. Op den wagen zat tevens de moeder van den bestuurder, de wed. D. Beiden werden door den hevigen schok van den wagen geslingerd. Zij zijn per auto naar hun woning overgebracht. De auto werd aan de voorzijde ingedrukt. De bestuurder bekwam geen letsel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2