BERTELS eerste blad ^^li&orijdüvmkou ZATERDAG 12 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. SF Een jaar van strijd. Buitenland Binnenland Helanqrijkste Nieuws. Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven Bertels' Kunstkorrel Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Buroaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.30. L"?se nummers 5 cent. Advortcntiün 30 cent per regel. Ingci ndon mededeelIngcn 00 cent por regoi. Klolne Advortcntiün Dinsdags on Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Met dit opschrift doelen wij: niet op de internationale politieke verhoudingen, al zal op dat terrein wrijving en strijd wel niet ontbreken. En wij doelen ook niet op den strijd, zooals die in ons land in parlement en raadszaal, in vergaderingen en pers, weer met meer of minder scherpte 'gevoerd zal worden. Als wij van 1935 spreken als een jaar van strijd, dan denken wij zeer speciaal aan de verkiezingen die dit jaar zullen gehouden worden, eerst voor de Provin ciale Staten en dan voor de gemeente raden. In 't bijzonder wat betreft de Staten verkiezingen, kunnen we er wel op reke nen, dat deze een ongewoon scherp ka rakter zullen dragen. Behalve de partijen, die vroeger aan deze verkiezingen deelnamen, zullen nu ook zoowel de Chr. Dem. Unie als de N. S. B. van de partij zijn. En we 'kunnen er wel op rekenen, dat de aanvallen van die zijde scherp zullen zijn. Dat hebben, wat de C. 'D. U. betreft, de tusschentijdsche gemeenteraadsverkiezingen in Heerenveen en Enschede geleerd, waar niet in de eer ste plaats het gemeentebelang aan de orde werd gesteld, maar waar met groote vrijmoedigheid gespeculeerd werd op de moeilijkheden waarmede velen in dezen tijd hebben te kampen en waardoor ze eerder dan anders geneigd zijn aan veel belovende en scherp critiseerende groe pen het oor te leenen. En wat de N. S. B. betreft, leeren de publicatiën van die zijde dat men voor geen klein gerucht ver vaard is. Beide partijen rekenen 'bij de komende Statenverkiezingen op een geweldige over winning. Van de zijde der 'N. ;S. B. is b.v. ge profeteerd, dat men in 1937 zeker twintig Tweede Kamerzetels zal bezetten en dat in 1935 zeker vier Nat. Socialistische se natoren zullen worden gekozen. Waaruit volgt, dat men er op rekent straks onge veer tweemaal zooveel leden te 'hebben in de Prov. Staten dan nu de A.R. partij. In hoeverre we hier met grootspraak dan wel met stellige welgefundeerde ver wachtingen te doen hebben kan ons koud laten. Hoofdzaak is, dat men er van die zijde op rekent een geweldig aantal stem men te halen en dat als gevolg daarvan de A.R. partij, op wie niet in de laatste plaats de aanvallen gericht zullen zijn, een geduchte aderlating zal hebben te on dergaan. Deze voorspellingen bevatten dus in elk geval een ernstige waarschuwing. Zij wij zen er op, dat het er straks zal spannen. De in 1931 gehouden Statenverkiezin gen 'hadden voor de rechtsche partijen in het algemeen en de A.R. partij' in 't bij zonder een bevredigende uitslag. Het A.R. s'temmencijfer steeg in 'Zeeland tot 20486, terwijl 8 van hare candidaten gekozen werden, wat weer tengevolge had, dat zij hare leden in het college van 'Ged. Staten 'kon handhaven. Zal dat nu anders worden? Wij weten het niet. Maar wei weten we 'dat ons een ern stige strijd te wachten staat en dat van verschillende zijden al 'het mogelijke zal worden gedaan om de A.R, partij een ge voelige nederlaag toe te 'brengen. Daarom is 'het noodzakelijk, dat wij ons do groote bcibeokenis van de komende ver kiezingen duidelijk voor oogen stellen, Vooreerst om het Provinciaal belang. De Provinciale Staten mogen over hol geheel weinig id i r e c t e n invloed uit oefenen, hun indirecte invloed is van verre strekking. In de eerste plaats omdat door hen en uit hun midden de Gedeputeerde Stalen worden gekozen, een college, dat met de dagelijksche leiding en uitvoering der za ken is belast en dat tevens is aangewezen om toezicht uit te oefenen op de gemeente besturen, Voorts, en dat is ook van veel beteék'enis, behoort tot de taak der Gede puteerden, recht te spreken in geschillen van 'bestuur of andere geschillen-, waarbij zij door de wet als rechters zijn aange wezen. Zijn de Provinciale Staten in meerder heid links, 'dan bestaat de groote meerder heid van het college van 'Gedeputeerden uit mannen van de linkerzijde. Vroeger, toen de liberalen het voor heb zeggen had den, werden als regel alle plaatsen be zet. Dat komt nu zelden meer voor. Maar het spreekt vanzelf, dat een linksöhe meerderheid in de Staten zich ook aftee- kemb in het college van 'Gedep. Staten. Behoort daarentegen de meerderheid van de Prov. Staten tot de rechterzijde, dan is ook de meerderheid van 'Gedeputeerden rechts. Het is dus van veel belang, dat de rechtsche meerderheid in de Staten waar ook telkens punten van principieel belang aan de orde komen wordt be houden en dat daarbij de invloed van de A.R. beginselen niet wordt verzwakt, Octk in het algemeen landsbelang is dit gowenscht. De leden van d'e Eerste Kamer worden n.l. gekozen door de Provinciale Staten. Bij de 'komende verkiezing wordt dus niet alleen beslist over de samenstelling *an de Provinciale Staten, maar in be ginsel ook over 'die van het college van Gedeputeerden en van de Eerste Kamer. Een krachtige actie zal dus noodiig zijn. Onze leiders, de 'bestuurders van onze plaatselijke en centrale kiesvereenigingen moeten hierin voorgaan. Maar zij staan machteloos als de leden niet volgen en als er onder de troepen niet ge onden wordt heilige geestdrift voor de beginselen. Wij hopen hierop nog wel nader de aandacht te vestigen. Ons doel was nu slechts even te laten gevoelen, dat 1935 belooft te worden een jaar van strijd en dat 'het daarom voor allen, die de A.R. beginselen lief hebben, ook moet zijn een werkjaar bh uitnemendheid. Van harte hopen wij dat onze mannen en vrouwen hunne groote verant- w o o r d e 1 ij' 'k 'h e i d ten dezen opzichte zullen gevoelen. Dat zij niet in de eerste plaats zullen rekening houden met eigen zin en be geerte, maar dab zij zichzelf ernstig zullen afvragen welke taak hen hi'erbij van Go'dswege op de schouders is gelegd. Uit het Saargebied. De leiders van de beweging, welke den status quo propageert, hebben aan den Volkenbondsraad een telegram gezonden, waarin gewezen wordt op de ongehoorde en steeds toenemende nazi-terreur in het Saargefoied tegen alle groepen en bladen van den status quo, waardoor de vrijheid der volksstemming verijdeld wordt. Leden van de plebisciet-commissie vree zen, in verband met de geweldige pressie welke wordt uitgeoefend door 'het Duit- sche front, dat de geldigheid van het stemmingsresultaat in twijfel getrokken zou kunnen worden. Derhalve zal de commissie den leider van het D'uitsche Front een zeer ernstige waarschuwing doen geworden. D'e commissie zal er op wijzen, dat de eindbeslissing 'bij den Volkenbond berust, en dat deze 'bij de appreciatie van het re sultaat en 'bij de beslissing van het toe komstig lot van het Saargebied, ten zeer ste rekening zal houden met de omstan digheden, waaronder de verkiezingscam pagne en derhalve de stemming heeft plaats gehad. Gemeld wordt, dat met de telling der stemmen den 14den Januari om 5 uur 's namiddags een aanvang zal worden ge maakt en dat het resultaat den löden om 8 uur 's ochtends bekend zal worden ge maakt. De reden hiervan is, dat men den uit slag niet in den avond bekend wilde heb ben in verband met mogelijke gevaarlijke uitingen van geestdrift der bevolking. Het stijgend aantal spoorwegongelukken in Rusland. Het in den laatsten tijd op onrustba rende wijze toenemende aantal spoorweg ongelukken heeft de sovjet-regeering aan leiding gegeven, een scherpe verordening uit te vaardigen, waarbij den justitionee- len ambtenaren wordt opgedragen, met alle strengheid op te treden tegen beamb ten, die bij spoorwegongelukken schuld blijken te hebben. Op grond van deze verordening zijn gistoren te Koergen (Siberië) twee spoor wegbeambten ter dood veroordeeld, die dronken in dienst waren gekomen. Het vonnis is onmiddellijk voltrokken, Nog een boodschap van Roosevelt. President Roosevelt is voornemens, de volgende week een boodschap aan het congres te zenden, betreffende de voorge nomen sociale maatregelen, nadat hij het speciale rapport zal hebben bestudeerd, dat is uitgewerkt door een commissie. De koude. In den nacht van Woensdag op Don derdag, bereikte in Stolp (in Pommeren) de thermometer met 21.6 gr. onder nul zijn laagsten stand gedurende de thans heerschende koudeperiode. De koude is tengevolge van den Oosten wind van zeer onaangenamen aard. De Oostzeehaven Stolpmünde en Rue- genwaldermiinde beginnen reeds dicht te vriezen, zoodat scheepvaart en visscherij dreigen stil gelegd te worden. In Roemenië heerscht nog steeds een hevige koude. Te Boekarest ia de thermo meter tot 20 graad en op het land tot 30 graad onder nul gedaald. D'e haven van Constanza is wegens zwaren ijsgang gesloten. Ook op de D'o- nau is het scheepvaartverkeer onmoge lijk. Op het platteland zijn reeds menschen doodgevroren. Vele schepen verkeeren op de Zwarte Zee in nood. De stormen gaan vergezeld van vorst, zoodat de haven van Noworossisk zoozeer door ijs geblokkeerd is, als sinds jaren niet is beleefd. Ook Italië wordt de laatste dagen door een hevige koudegolf geteisterd. Na een lieftigen sneeuwstorm in Noord-Italië is in Bologna de thermometer tot tien gra den onder nul gedaald. Uit verschillende streken worden sneeuwbuien en tempe raturen tot 12 graden onder nul gemeld. Boven Napels woedt sedert eenige da gen een storm, welke aanzienlijke schade aangericht en het scheepvaartverkeer tij delijk stilgelegd heeft. Korte Belichten. De weigering van den Duitschen mi nister von Neurath op de uitnoodiging van den Engelschen ambassadeur te Ber lijn, om deel te nemen aan de komende zitting van den Volkenbondsraad, wordt door de Fransche pers scherp veroor deeld. In de omgeving van Ankara hebben aardschokken groote verwoestingen aan gericht. Er zijn 361 huizen verwoest en ruim 900 huizen beschadigd. De nieuwe zitting van den Zweed- schen rijksdag is gisteren met een troon rede van Koning Gustaaf geopend. Daar in wordt de economische toestand gun stiger beoordeeld. Ter conferentie van de kleine en tente te Laibach is men ten aanzien van het accoord van Rome tot overeenstem ming gekomen. De Volkenbondsraad zal heden bij eenkomen, om in een vertrouwelijke zit ting over de Saarkwestite te beraadsla gen. De dichte nevel welke verscheidene dagen boven New-York heeft gehangen is in den loop van den Vrijdag door een opkomenden Westenwind weggevaagd. Ongeveer 85 voor den haveningang voor anker liggende passagiersschepen en vrachtbooten konden zoodoende de haven binnenluopien. MINSTENS 15 PCT. NATUURBOTER IN DE MARGARINE. De prijzen vastgesteld. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 13 Ja nuari a.s. met wijziging van vroegere be schikkingen de margarine ten minste 15 pet. natuurboter dient te bevatten. Voorts is de prijs van het merk voor margarine A bepaald op 42 cent per KG. met dien verstande, dat de ruilmerken kosteloos verstrekt worden. D'e prijzen van het merk voor marga rine A bedraagt 49.4 cent per K.G., die van het merk voor margarine B (onver mengde plantaardige en ritueele onver mengde margarine) bedraagt 56 K cent per K.G. met dien verstande, dat laatst bedoelde merken slechts worden verstrekt tegen betaling van een bedrag naar boven afgerond tot op 1 cent, De Minister heeft voorts bepaald, dat met ingang van 13 Januari de prijs van de vervoervergunning voor margarine B bestemd voor erkende margarine produc ten vastgesteld is op 75 cent per K.G. De beteekenls der verlaging. Wij hebben, zegt de „Maasbode", eens geïnformeerd naar de beteekenis van deze verlaging, Ons werd meegedeeld, dat deze maat regel, voorlo'opig althans, een tijdelijk ka rakter draagt. Het is een gevolg van het fei't, dat er in de wintermaanden minder boter wordt geproduceerd, waardoor het niet noodzakelijk is thans het mengper centage op 25 te handhaven. Hoelang het mengpercentage 15 pet. zal kunnen bedragen is moeilijk te zeggen; de exportverhoudingen spelen hierbij een groote rol. Intusschen heeft de Regeering nog eenige vrijheid van beweging, doordat meer boter in de koelhuizen kan worden opgelegd. Wanneer de botervoorraden aanzien lijk oploopen, kan altijd weer tot 'n meng- gebod van 25 pet. worden teruggekeerd. Wat de verlaging van het mengpercen tage beteekent, kan blijken uit de volgen de cijfers. Het binnenlandsch boterver- bruik bedraagt ongeveer 58 millioen K.G. Hiervan wordt circa 45 millioen onver mengd gebruikt en ongeveer 13 millioen K.G. gemengd door de margarine. Wan neer nu het mengpercentage van 25 op 15 wordt teruggebracht, wordt twee vijfde van 13 millioen K.G. of 5.2 millioen K.G. boter minder in de margarine gemengd. BEZUINIGING IN INDIE. Besparing f 80.000 per jaar. De regeering heeft een webontwerp in gediend tot wijziging van de Indische staatsregeling, Be strekking er van is het aantal leden van het college van gedele geerden uit den Volksraad terug te bren gen tot 15 leden, wier voorzitter is de voorzitter van den Volksraad. De regeling waarborgt, dat de overeenstemmende wil van elk viertal volksraadsleden leid', tot dienovereenkomstige vervulling van een plaats in het college van gedelegeerden. 'i'ot dusver is het mogelijk geweest, deelt minister Colijn in de toelichting mede, het peil der uitgaven van den Volksraad aanmerkelijk te drukken zon der maatregelen, welke wijziging beleeke- nen in de werkwijze en samenstelling eau den raad. De uitgaven ten behoeve van de leden werden, op initiatief van den Volks raad zelf, reeds verminderd. Van f 983.0U0 in 1931 tot f750.000 in 1935 (raming). Daar aile andere middelen zijn uitge put, acht de regeering het oogenblik aau- gebroken om een vermindering van het aantal leden van het college van gedele geerden van 20 tot 15 aan de orde te stellen. Aanvankelijk was in het wetsontwerp in den vorm, waarin het ter advisee ring aan den Volksraad werd voorgelegd, voorgesteld om het aantal leden van het college van gedelegeerden terug te bren gen op 12. De Volksraad heeft geadvi seerd tot aanneming van het ontwerp met inachtneming van den in een door het college aangenomen motie uitgesproken wensch, dat het aantal leden van liet college van gedelegeerden niet tot 12, doch tot 15 worde teruggebracht. De voorgestelde maatregel zal een be sparing van ongeveer f 80.000 's jaars opbrengen. Koninklijk bezoek aan jonge werkloozen. H. M. de Koningin heeft gisteren met klein gevolg een bezoek gebracht aan het tehuis voor jeugdige werkloozen en aan het tehuis van het crisis-comité, beiden in de Vijzelstraat te 's-Graavenhage. De reis van de K XVIII. Van de K XVIII is gisteren het volgen de telegram ontvangen: Ware plaats om 12 uur: O gr. 18 min. Z. B., 18 gr. 38 min. W. L. Wij deden heden zeer belangrijke zwaartekracht waarnemingen en vonden de grootst le kende diepte van den trog van den Al'.nn- tischen Oceaan en wel 7600 meter. Ont vingen op den voormiddag Neptunus en hielden doopfeest voor zeven nieuwelin gen. Alles is wel. Niets bijzonders. Een industrlebank in Overijssel? De Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, Mr A. E. Baron van Voorst tot Voorst, nam eenige wenen ge leden het initiatief om aile daartoe be langhebbenden in een vergadering te Zwolle bijeen te roepen, teneinde een be spreking te houden over de vestiging van een industriönanic in zijn provincie. Het resultaat van deze vergadering was, dat een Commissie van Onderzoek werd in gesteld. Op deze vergadering, die werd ingeleid door Prof. Geiissen, oleken de meeningen d,er verschillende woordvoerders nogal uit een te loopen. Zelfs werd van zexere zijde voor teleurstelling gevreesd. Thans heeft de Commissaris aan het persbureau V. D. over deze kwestie nog het een en ander medegedeeld. Het is niet juist, zoo begon de Com missaris, te veronderstellen, dat liet mij in de eerste plaats te doen is om binnen zeer afzienbaren tijd in de provincie een Industriebank te vestigen en dat ui zou verwachten, dat tengevolge hiervan aller lei industrieën uit den grond zouden ver rijzen. Wij moeten in de eerste plaats be ginnen met te onderzoeken, welke moge lijkheden de provincie op industrieel ge bied nog biedt, De industriebank kan een gevolg zijn van het onderzoekwerk, dat thans door onze Commissie is begonnen. Principieel ben ik voor de oprichting van een Nederlandsche Industriebank. Wanneer het niet gelukt door particulie ren, gemeenten, Kamers van Koophandel en Provinciën deze op te richten, dan moet de staat 'helpen, doch tot het uiterste zal ik mij verzetten, indien de nationale in dustriebank een Staatsindustriebank zal worden, waardoor de Overheid zeggings kracht zal krijgen in de interne bedrijfs leiding der verschillende industrieën en dit dus zou leiden tot staatssocialisatie der bedrijven. Alhoewel ik niet zal ontkennen, dat er wel enkele bedrijven zijn, die voor Staats exploitatie in aanmerking komen, zooals het steenkolen-mijnbedrijf. Dit is een ge vaar waarvoor wij ten stelligste moeten waken. Wij mogen niet vergeten, dat alles slechts ondernomen wordt om het parti culiere initiatief te stimuleeren. Binnenland. Vermindering pensioenen spoorwegambte naren. Mengpercentage margarine verlaagd. Groote branden. Uitvoer eieren naar Duitschland. Buitenland. De koude en stormen in verschillende landen. Dinsdagmorgen uitslag volksstemming Saargebied. in hoofd en neus door inademing Ij/vT) der geneeskrachtige dampen van DOOZEN i D a m d o van3o ct. MWf V w ll Wat Mi|nhnrdt maakt 1» goed De loonen in den tuinbouw. Te Loosduinen heeft een bespreking plaats gehad tusschen de besturen van de afdeelingen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, R.-K. Land- en Tuinbouw- bond en Ned. Tuindersbond met de ver tegenwoordigers van de drie landarbei dersorganisaties. Aan de arbeidersorganisaties is het vol gende voorstel gedaan in verband met het collectieve arbeidscontract 19351936. Er zal over het komende seizoen een loon- korting van 3 4 gulden per week worden toegepast, met dien verstande, dat een fonds zal worden gevormd, waaruit de gehuwden, met uitzondering van hen, die meer dan f25 per week verdienen, een wekelijkschen bijslag zullen ontvangen. De werknemersbonden hebben dit voor stel nog niet aanvaard. Men wil van die zijde de loonen en verdere arbeidsvoor waarden van het contract 1934—1935 handhaven. SPOORWEGPENSIOENEN W0R3EN VERLAAGD. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Pensioenwet voor de Spoor wegambtenaren 1925. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend Door de Sterke schommelingen in 'het prijspeil tijdens en na den oorlog, is de loonregeling van 'het personeel, in dienst bij de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en bij' de N.V. Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Mij., herhaal delijk 'herzien, waarbij aanvankelijk de loonen zeer aanmerkelijk werden ver hoogd, doch nadien geleidelijk onderschei dene verlagingen zijn ingevoerd. Ten aanzien van een groot deel der lo'opende pensioenen wordt in toenemende mate het bezwaar gevoeld, dat de nor male spanning tusschen salaris en pen sioen afneemt, hetgeen tot onbillijke ver houdingen leidt tusschen het in dienst zijnde personeel en de gep-ensionneerden. In de praktijk is reeds gebleken, dat bij sterk opwaartsche beweging der conjunc tuur de reeds toegekende pensioenen niet op het oude peil gehandhaafd konden blij ven. Gewezen zij op de overeenkomsten, bekrachtigd bij de wet van 11 Juni 1921 waarbij de op 1 Januari 1920 loopende pensioenen met 40 pet. zijn verhoogd. 'Omgekeerd dient thans op ruimere schaal de mogelijkheid te worden ge opend om de pensioenen meer met het sterk gedaalde prijspeil in overeenstem ming te brengen, teneinde aldus te voor komen, dait met het betalen van te hooge pensioenen wordt voortgegaan. Dit do-el kan worden bereikt door het opnemen van een nieuw artikel 80a, waar bij aan de Kroon de bevoegdheid wordt gegeven om, indien wijzigingen van de loonregelingen voor spoorwegambtenaren daartoe aanleiding geven Ingezonden Mededeellng. waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan in géén geval gemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rul vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bl] Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1