AKKER.CACHET5 4 Uit de Provincie Kerknieuws Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw ano linie, vervolgens het straffere re- gin.e in Duitschland, dat meer ontzag en Mees inboezemt. Van invloed is mede de ©enigszins toegenomen bedrijvigheid in \o industrie. Het verminderde grensver keer zal ook wel het een en ander tot leze resultaten bijgedragen hebben. Op- al'.end is intusschen het toenemende mekkelen van vleesch, een der allereer- te levensbehoeften. Dit wijst niet op veelde. Le wijziging in de Nederlandsche han dels- en economische politiek moet ook ia deze statistiek merkbaar zijn. Heel wat artikelen werden hier te duur. Daarente gen zijn suiker en boter wel loonend ge worden. Er ontstaan met den dag meer „retourvrachten", die de beroepssmokke laars productief bezig houden. Intusschen blijkt toch uit het bovenstaande dat zelfs in een dichtbevolkte streek als Aken en Kerkrade resultaten te behalen zijn in den strijd tegen frauduleuzen invoer. Goes. Gaarne wekken wij onze lezers op tot bijwoning der lezing met licht beelden over het blindenleven en den arbeid van den Chr. Blindenbond op Dins dagavond a.s. Deze avond gaat uit van de afd. Goes van den Ned. Chr. Vrouwen bond en van den Chr. Besturenbond Goes e.o. Ook niet-leden dezer organisaties zijn hartelijk welkom. Van hen zal een kleine 3ntree-prijs worden gevraagd. Gezien het ympathieke doel hopen wij, dat de zaal vol zal zijn. Men zie de advertentie in dit nr. Er is voor de samenkomsten in vei hand met de week der gebeden toe nemende belangstelling. Gisteravond was rr een drukke opkomst. Als voorganger trad op Ds Mietes van Cadzand. Voor de bijeenkomst van vanavond is het onder werp „De jeugdbeweging als nationaal en wereldverschijnsel." De diefstallen van rijwieldynamo's duren voort. Enkele dagen geleden werd er een gestolen van een fiets, die voor een winkel in de Voorstad stond en gis teren een in de De Ruijterlaan. Gisteravond heeft de heer Carlée uit Haarlem voor de leden van Floralia-ver- eeniging, Natuur-Historisc'he vereeniging en den Bond van oud-leerlingen van Tuin- bouwcursussen, een lezing met filmvertoo- ning gehouden over de cultuur van lathy rus, dahlia's en chrysanten. Een groot getal aanwezigen volgde aandachtig wat in woord en beeld geboden werd. Ir v. d. Plassche, rijkstuinbouwconsu- lent, heeft den spreker met een kort woord ingeleid. Maandagavond zal de A.R. Kiesver- eeniging vergaderen, o.m. voor de aan wijzing van candidaten voor de Prov. Sta ten. Verder zal o.a. door den heer Noord- hoek, O.I.-onderwijzer met verlof, een cau serie worden gehouden over: Indisch po litiek leven. Gedurende 1934 zijn de haven alhier binnengekomen 1759 schepen met een inhoud van totaal 193.475 ton en uitgeva ren 1758 schepen met een tonneninhoud van 194.725. Het vorige jaar bedroegen deze cijfers reap. 1622 schepen met 167.026 ton en 1613 met 165.477 ton. lerseke. Verbetering oester cultuur. Verschillende belanghebben den in de oestercultuur hebben deze week met de rijksbacteriologen uit Amsterdam, Den Helder en Bergen op Zoom onder leiding van den voorz. van het Zeeuwsche Visscherijbestuur vergaderd, teneinde te bespreken wat gedaan kan en moet wor den om den treurigen toestand in de oestercultuur te verbeteren. Voornamelijk werden twee punten be sproken. Kunnen de perceelen op de Ier- seksche en Bergsche Bank schoongemaakt worden? Zoo ja, kunnen de oesterkwee kers dat zelf betalen? Of moet regeerings- subsidie worden verleend? Gewezen werd op de belangrijkste kwes tie: het uitsterven door verschillende oor zaken van de Zeeuwsche oester. Is daar paal en perk aan te stellen? Ook hier her haalt zich de geschiedenis. Reeds uit een boek, dat door een onzer bacteriologen, Dr Hoek, is geschreven, in 1889, kunnen de oorzaak en de gevolgen voor de oester- cultuur worden nagegaan. Het is nu de zelfde geschiedenis. Tusschen de schel pen nestelen zich heele kleine wormpjes, met het bloote oog bijna niet zichtbaar. Deze belemmeren het regelmatig functio- neeren der aasorganen. Dan is er nog een ander schadelijk wezen, dat in de schelp zetelt en de ver bindingspezen aantast. En boven dat alles de steeds nog uitbreidende slipper limped. De vergaderden meenden, dat er niets aan te doen is. Uitsterven doen de oesters geheel. Op 3040 verschillende oester- pcrceelen zijn monsters genomen en steek proeven gedaan, de resultaten waren droe vig. Dus moet getracht worden een nieu we oestersoort in te voeren. Het beste zal zijn om dit aan de regeering over te laten. Wemeldlnne. Donderdagavond verga derde do Burgerwacht. Volgens het jaar verslag werden de volgende resultaten bereikt. Met scherp, afstand 100 M,, max. 250 punten: 1. Johs. Ilannewijk 244 p., waar aan verbonden het koningschap scherp; 2. D. do Witte 241 p.; 3. J. Wielemaker 235 p.; 4. C. Veerhoek 233 p.; 5. Chr. de Zeeuw 225 p. Buksoefening, max. 1600 p., waarvan 800 knielend en 800 liggend: 1. Johs. Han- newijk 1554 p., waaraan verbonden het koningschap Buks; 2. D. de Witte 1551 p.; 3. Chr. de Zeeuw 1521 p.; 4. M. Jere- miasse 1462 p.; 5. J. Wielemaker 1447 p. Vrije baan buks, max. 300 p.: 1. Johs. Hannewijk 300 p.; 2. Chr. de Zeeuw 299 p.; 3. C. Veerhoek 298 p.; 4. D. de Witte 296 p.; 5. A. Kosten 295 p. De titel schut- terskoning werd behaald door D. de Witte. De aftredende bestuursleden Joh. Hanne wijk en A. Kosten werden herkozen. Het aantal leden bedraagt 59. De medailles en diploma's werden door Burgem. Keijzer aan de winnaars uit gereikt. Kruiningen. Deze week is van gemeen tewege begonnen met het dempen en rioleeren van de Rijkssloot, loopende langs het kanaal te Hansweert. Het werk geschiedt door werkloozen. Ook zijn enkele werkloozen aan de wegen bezig, terwijl in samenwerking met het Water schap Kruiningen reeds eenigen tijd delf- werk wordt uitgevoerd. Donderdagavond vergaderde de afd. KruiningenHansweertSchore van de Ghr. Hist. Unie onder leiding van haar voorz., de heer J. J. Frangoys. De pen ningmeester J. Poley deed rekening en verantwoording over 1934, waarna de af tredende bestuursleden J. Poley en J. Kousemaker werden herkozen. De voorz. bracht verslag uit als afgevaardigde naar de Statenkringvergadering, waarop een uitvoerige bespreking volgde over de wen- sohen op de eerstvolgende Statenkring vergadering en de samenstelling der can- didatenlijst op de a.s. gecombineerde ver gadering. Eien commissie van drie leden werd be noemd ter voorbereiding eener te houden groote propagandavergadering voor Oos telijk Zuid-Beveland om te komen tot het oprichten van een Jongeren Groep, te houden in begin Februari. Medewerking is toegezegd door de Kiesvereen. lerseke, Waarde, Krabbendijke en Rlland-Bath. De voorz. sloot daarna met dankzeg- gng de vergadering. Arnemuiden. Woensdagavond hield de afdeeling van den Chr. Landarbeiders- bond haar jaarvergadering onder leiding van dhr J. Allaart. Goedgekeurd wordt het oprichten van een noodfonds inzake een nieuwe uitkeeringsregeling. Besloten wordt op 30 Jan. a.s. voor de afdeeling te laten optreden d'hr P. Meliefste uit Middelburg. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten f 1437,60 bedroe gen, de uitgaven f 1424,26. Batig saldo f 13.34. Voor de werkloozenkas waren de inkomsten f 1864,30. De secretaris bracht een gunstig ver slag uit. De aftredende bestuursleden werden herkozen. D'e voorzitter gaf nog een stukje proza ten beste, terwijl de eere-voorzitter eenige voordrachten deed. De aangename verga dering werd door dhr G. v. d. Louw met dankgebed gesloten. De diaconie der Herv. Kerk ontving van jhr Rademaker-Schorer van Nieu- werkerk een gift van f 100. (Bel. ber.) Colijnsplaat. Woensdagavond verga derde alhier de A. R. Kiesvereen. onder voorzitterschap van dhr M. J. Contant. Aanwezig waren 28 leden. Van de Ghr. Hist. Kiesvereen. ter plaatse was een verzoek ingekomen om gezamenlijk bij; den gemeenteraad een adres in te dienen ter afschaffing van de kermis. Besloten werd hieraan mee te werken. Een vijftal namen werden genoemd voor candidaten op de lijst voor de Prov. Staten. Medegedeeld werd dat op de volgende vergadering in Febr. een referaat zal worden gehouden over art. 6 van „Ons Program" door dhr R. Rollema. Ds Veen- stra sloot met dankgebed. Bruinisse. Donderdagavond gaf de Cbr. Zangvereen. a capella-'koor „Soli Deo Gloria", met medewerking van haar Kin derkoor „De Zangvogeltjes" onder leiding van 'haar directeur dhr H. Wolzak te Goes haar tweede uitvoering. De vergadering werd geopend door den Eere-voorzitter Ds J. P. Unger. Daarna werd een rijk programma afge werkt. Bijna alle zangnummers werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Vooral de stukjes, die 'het kinderkoor, dat voor het eerst aan een uitvoering meewerkte, zong, trokken zeer de belangstelling en aandacht van de aanwezigen. Na afwerking van bet progTamma sprak Ds Unger nog een slotwoord. Hij wensc'hte het koor met zijn directeur, ook namens de vergadering geluk met dezen avond. Zierikzee. Begrafenis dr D. B u y z eDonderdagmiddag is op de al- gemeeene begraafplaats alhier het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van wijlen Dr D. Buyze, arts te Den Haag. Bij de geopende groeve, omringd door een schat van bloemstukken, voerde aller eerst Ds J. A. Gouverneur, zwager van den overledene en predikant te Roosen daal (Geld.), het woord. Namens de G.G. en G.D. van de resi dentie sprak een der doctoren, die den overledene herdacht als vriend en mede werker, wiens plotseling verscheiden ver slagenheid in hun midden bracht. Dr Buyze stak boven de middelmaat uit, hij was niet alleen arts, maar echt dokter van den ouden stempel. Hij was dokter uit roeping: hij had een sterk gevoel voor socialen arbeid. Daarna voerde het woord de wnd. voor zitter van de Haagsche Eerste Hulpbri gade, die den overledene dankte voor het geen hij gedurende 10 jaar voor de orga nisatie deed en als laatste spreker voerde het woord een afgevaardigde van het hoofdbestuur van Eerste Hulp bij Onge lukken. De zoon van den overledene, Dr Buyze Jr., dankte namens de familie voor de eer zijn overleden vader bewezen. rrv Pijn in mg en lendenen? Dal lastige gevolg van een zit tend leven behoeft Uw dag niet te bederven of U belet ten uit te gaan. Neem daar voor 'n "AKKERTJE" en Ge zijt geholpen. Neem AKKER- CACHETS in huis, ze komen telkens van pas bij Hoofd pijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, enz. Gebruik dut voortaan uitsluitend i Volgens recept van Apotheker Dumont Nederhndsch Product "AKKERTJES" Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Otterloo, J. E. Klomp te Ede; voor Barneveld, G. Alers te Dor drecht. Geref. Kerken. Aangenomen naar Delft (als miss. pred, te Solo), S. U. Zuidema te Anna-Paulow- napolder. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Rotterdam-Zuid, D. Driessen te AmsterdamOost. Lezing Ds Merkelijn. Gistermiddag hield te Goes in de voort gezette en voor alle kerkeraadsleden toe gankelijke vergadering van de Classis Goes der Geref. Kerken Ds A. Merke- 1 ij n, missionair predikant voor de drie Zuidelijke provincies, te Magelang oo Java, met verlof hier te lande, een le zing over zijn arbeid te Magelang. Na met een hartelijk woord door Ds A. S c h e e 1 e van Kapelle te zijn ingeleid, vertelde Ds Merkelijn op onderhoudende wijze hoe het zoo lang begeerde hospi taal te Magelang is tot stand gekomen. Zoo lang begeerd, omdat een hospitaal zulk een uitnemend middel is om ingang onder en contact met het Ja- vaansche volk te krijgen. Er was in ge heel Magelang feitelijk maar één gebouw en terrein, dat voor hospitaal geschikt was. Op ongedachte en verrassende wijze werd dit bij publieke verkooping op gun stige financieele voorwaarden eigendom van de Zending.. In een tijd, waarin te Magelang suiker fabrieken, rubber-ondernemingen, toko's enz. moesten sluiten of liquideeren, mocht het Zendingshospitaal worden geopend. Dat was een dag om nooit te vergeten. Graag had Spr. gewild, dat op dien dag eens een deputatie uit Zeeland aanwezig was geweest om te deelen in de vreugde en dankbaarheid. Het gaat met het hospitaal, hoewel geen regeeringssubsidie kon worden ver kregen, goed, tot groote verwondering van velen. De exploitatie blijkt mogelijk. In dit verband mag er wel eens op gewezen worden, dat alle artsen, werk zaam in dienst der Geref. Zending, de op brengst van hun particuliere practijk in de Zendingskas storten. Spr. vertelde daarna van den geeste lijken arbeid onder de patiënten en oud- patiënten van het hospitaal, hoe het zaad des Woords wordt gestrooid in de harten der Javanen. Opmerkelijk is wel, dat juist door dezen hospitaal-arbeid in gang is verkregen in het meest godde- looze deel van Magelang. De ernstige patiënten worden in het hospitaal te Magelang verpleegd, lichte ziektegevallen worden behandeld in het hulphospitaal te Parakan, 's Zondags hebben in dit laatste hospitaal samen komsten plaats. Maar de bezwaren, om in een hospitaal-omgeving te vergaderen, worden steeds meer geveeld. Graag zou Spr. dan ook hier een kerkje willen heb ben. Te Parakan wordt met de Chineezen in een onaanzienlijk huisje vergaderd. Maar de Ghineezen houden daar niet van. Zoo graag zou Spreker ook hier met hen in een bescheiden kerkje sa menkomen. Te Magelang, waar Spr. een kerk voor de Chineezen heeft mogen ope nen, is de arbeid onder hen rijk gezegend. Juist vóór zijn vertrek naar Nederland heeft hij hier een groot aantal Chineezen mogen doopen en Chineesche ambtsdra gers bevestigen. Het werk in de kolonie voor de onge- lukkigen te B1 o n d o wordt bijzonder ge zegend. Het is altijd een voorrecht onder deze stumperds te mogen vertoeven en arbeiden. Maar de bijdragen voor deze kolonie worden helaas minder. Vele Europeanen gaan uit Indië weg en er is minder afzet voor de matten uit Blondo. Veel subsidies zijn verminderd. Maar ook hier bleek God ©en hoorder van het ge bed. Dreigde het eerst, dat het regeerings subsidie voor deze kolonie zou worden ingetrokken en in de plaats daarvan een aandeel in de opbrengst van een loterij zou worden gegeven (wat werd gewei gerd), God heeft het zóó willen leiden, dat het subsidie behouden bleef. Verder deed Spr. tal van interessante mededeelingen over de scholen. Op het Zendingsterrein Magelang zijn 21 scholen, waarvan 11 Hollandscfhe en 10 inlandache. Van al deze scholen wor den slechts 7 (dessa-scholen) door de Zending bekostigd. Ook hier zijn moei lijkheden ontstaan door de vermindering der subsidies. Wat op de salarissen is ge kort, dient om uitgaven te bestrijden, die de regeering niet meer voor haar reke ning neemt. Deze school-arbeid is ook van groote beteekenis en is zoo hard noodig. Van nationalistische zijde wordt op gevaarlijke wijze op de scholen stemming gemaakt te gen Nederland en den C'hristelijken gods dienst. Ook van R.K. zijde richt men overal, zooveel als maar mogelijk is, zon der subsidie, scholen op. En waar de Roomsche missie een school heeft opge richt, wordt de arbeid der Geref. Zending moeilijker. We zijn voor de 21 scholen op ons Zen dingsterrein dankbaar, maar in 1000 des sa's tien inlandsche scholen wil zeggen één school per 100 dorpen. Dat is veel 'te weinig. Op regeeringssubsidie voor nieuwe scholen behoeven we niet te reke nen. Daarom zou spr. graag zien, dat voor de scholen op midden-Java actie werd ge voerd door de scholen in Zeeland, Bra bant en Limburg. Als el'k schoolkind 1 cent per week bijdraagt, kunnen we al veel doen. Spr. hoopt en bidt, dat God hier een uitweg moge openen. Ook op medisch gebied ontmoeten we de Roomsche missie. De regeering heeft besloten zooveel mogelijk de regeerings- hospitalen over te doen aan andere cor poraties, ook de R. K. en Prot. Zending. Te Temanggoeng. op ons Zendingsterrein, aldus spr., is ook zulk een regeerings- ho'spitaal. Spr. beeft nu verzocht, dat de Geref. Zending dit krijgt. Komt het niet aan ons, dan gaat het zeker naar de R.K. missie. Maar krijgen wij het, dan is daar mee een uitgaaf van plm. f 2000 per jaar gemoeid. Durven we zoo'n prachtmiddel in dienst der Zending ons voorbij te laten gaan? Hierna deed spr. uitvoerige mededee lingen over zijn persoonlijken ar beid te Magelang. Spr: noemt o.a.: con ferenties met en instructies aan de hel pers, conferenties met de onderwijzers en de zorg voor de scholen, vergaderen met de colporteurs, 'kerkeraadsvergaderingen voor de Chineesche, Javaansche en Hol- landsc'he gemeenten, pree'ken in 'het Ja- vaansc'h, Maleisc'h en Hollandsch, cate chisaties, afleggen en ontvangen van tal van bezoeken, ziekenbezoek, arbeid onder militairen, enz. Deze taak kan niet naar behooren door één man worden verricht. Een tweede Zendeling is fei te 1 ij k noodig. Van één onderdeel van 'het werk, het Evangelisatiewerk in de des- s a, vertelt spr. nog wat meer. Dit werk is biddend, bij wijze van proef, begonnen. 'De eerste poging had geen resultaat, maar latter is er overal veel belangstelling voor gebleken. Van zoo'n samenkomst en van de eigenaardige moeilijkheden, die zich daarbij voordoen, geeft spr. een beschrij ving. Inderdaad kan hier van ongedachte zegen worden gewaagd. Zoo breidt zich het Zendingswerk van jaar tot jaar uit. Maar dit is ook de ver- hooring van onze gebeden. Het brengt na tuurlijk vermeerdering van uitgaven mee. Toch is de laatste jaren het bedrag, dat uit Zeeland ontvangen werd, niet verhoogd, het laatste jaar zelfs iets verlaagd. Maar deze vermindering van gelden werkit op den arbeid belemmerend. Drieërlei ideaal 'heeft spr. duseen tweede Zendeling, uitbreiding van het aan tal scholen en overname van 'het regee- ringshospitaal te Temanggoeng. 'Spr. weet wél, dat er crisis is. Er is dus tweeërlei druk de druk van de ma laise en die van de zegeningen Gods. 'Gods Koninkrijk moet echter op nummer één komen en nie/t de malaise. Blijkt vervulling van sprekers wen- sc'hen onmogelijk, maar dat kan pas blijken, als al bet mogelijke is geprobeerd dan moeten we dat ook God durven zeggen. Eerst dan kunnen we er in berus ten. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoord, dankte Ds Scheele Ds Merkelijn voor zijn bezielende en boeiende rede. Na afloop van deze bijeenkomst werd vergaderd met de besturen en onderwij zers der Ghr. scholen op Zuid-Beveland over de actie voor de Ghr. scholen te Ma gelang. Emeritaat. De classis Zutphen der Geref. Kerken heeft aan Ds G. R e n- ting. Geref. pred. te Winterswijk, we gens voortdurende ongesteldheid op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. De classis Franeker der Geref. Kerken heeft in haar gehouden vergadering we gens voortdurende ongesteldheid eervol emeritaat verleend aan Ds W. J. Baan te Winsum. Groote boerderij in vlam men. Gisterennacht is te Nijelamer de boerderij, bewoond door den eigenaar, den heer K. de Boer, door onbekende oorzaak totaal afgebrand. Toen de bewoners om streeks drie uur door een ongewoon la waai uit hun slaap werden opgeschrikt, bleek hun, dat de schuur in lichterlaaie stond. In allerijl werd getracht het vee te redden, hetgeen slechts ten deele mocht gelukken. Van het beslag vee, 55 stuks, groot en klein, en voor het meerendeel stamboekvee, kwamen 30 stuks, waar onder 2 paarden, in de vlammen om. Ook van het huisraad kon zoo goed als niets worden gered. De bewoners van de boerderij waren te ongeveer middernacht van een uitvoering thuis gekomen en bij een ronde door de boerderij hadden zij niets verdachts ont dekt. Alles is verzekerd. Nachtelijke brand. Gister nacht omstreeks 1 uur, is te Oegstgeest een felle brand uitgebroken in een tot drie afzonderlijke woningen ingericht huis, bewoond door de gezinnen van de M., van P. en van diens schoonmoeder. De brand is ontstaan in het perceelsge deelte, bewoond door de familie de M. en is daarna overgeslagen naar dat van den heer P. Deze was afwezig. Met uit zondering van het gedeelte, bewoond door de schoonmoeder van den heer P., is het geheele huis uitgebrand. Het overige ge deelte kreeg belangrijke waterschade. Ver zekering dekt de schade. Overval gefingeerd. Onlangs had een roofoverval plaats te Brunssum, waarbij twee gemaskerde bandieten een vrouw zoodanig zouden hebben mishand- deld, dat zij voor langen tijd haar spraak had verloren. De politie heeft daarop een ernstig onderzoek ingesteld en zij bemerk te, dat de gegevens, welke de vrouw ver strekte, elkaar soms merkwaardig tegen spraken. Tenslotte, meldt de „Tel.", is uit gekomen, dat de vrouw het geheele ge val slechts heeft gefantaseerd, omdat zij het geld had opgemaakt, en daarop bang werd voor een conflict met haar man. De politie heeft wegens valsche aangifte proces-verbaal opgemaakt. M a r e c h a u s s e s modern uitgerust. Het wapen der Kon. Maró- chaussée wordt over het geheele land mo dern uitgerust met 20 motoren met zij span en mitrailleurs, dit om bij eventueele ernstige relletjes spoedig ter plaatse te kunnen zijn en zoo afdoend mogelijk te kunnen ingrijpen. Generaal Tonnet uit de rechtzaal gezet. Voor den politie rechter te Zutphen had zich te verant woorden een grondwerker uit Vorden. Deze had bezoek gehad van den rijksveld wachter, die bij hem een overtuigings stuk, een lantaarn in beslag wilde nemen, noodig in een stroopersaffaire. Tijdens dit bezoek zou verd. den veldwachter heb ben aangegrepen en hem achterover heb ben gedrukt. Tijdens de behandeling van de zaak viel de gepens. generaal Tonnet uit Vorden, bekend uit de zaak-Boeynk, die op de publieke tribune aanwezig was, herhaalde malen den politierechter in de rede. Hem werd verzocht zijn mond te houden. Toen hij hieraan niet voldeed werd hem door de marechaussee verzocht zich te verwij deren. De heer Tonnet wenschte hieraan niet te voldoen en drong door het publiek naar voren. Op last van den politierechter werd de heer Tonnet hierna door de marechaussee uit de zaal verwijderd. Het dorschen met den vlegel. Wij lezen in „de Chr. Landarbeider": De Minister van Sociale Zaken heeft Zeeuwsch-V laanderen uitgekozen, voor een proef met het zoogenaamd vlegelplan. In andere streken van ons land zal men misschien denken: die arbeiders daar in 't Zuiden treffen het toch maar voor hen behoort de werkloosheid, als de proef mocht gelukken, welhaast tot het ver leden. Maar zoover is het nog niet. Heel veel moeilijkheden moeten nog worden over wonnen en beletselen uit den weg geruimd eer zelfs deze proef ter hand genomen wordt. Allereerst dat het voor dezen winter niet veel meer zal beteekenen. Om de een voudige reden, dat bij de meeste landbou wers alles reeds machinaal gedorscht is. Vooral peulvruchten zijn er bijna niet meer te dorschen. Dan wordt er in de circulaire niet ge sproken over gerst en haver. Waar hoo- ren die bij? Een van de moeilijkste problemen ech ter is wel: welk bedrag moet de boer bij leggen? Enkele gemeentebesturen zijn van meening, dat deze een even groot bedrag moet bijpassen, zoodat dus de arbeider voor 100 K.G. tarwe 2 maal 80 cent is f 1.60 zou ontvangen. Dit zou wel billijk zijn, daar het machinaal dorschen ook ongeveer 80 cent per 100 K.G. kost en het dus den werkgever financieel gelijk zou blijven of hij' met de machine, dan wel met de hand laat dorschen. Velen vinden 't echter te hoog en zou den met heel wat minder willen volstaan. Sommigen zouden alleen voor den toe slag willen laten dorschen, zoodat het hun zelf niets kost. Een andere moeilijkheid is de financi eele zijde van de zaak voor de gemeente besturen. Zij moeten hierbij een even groot subsidiepercentage bijdragen als bij de crisissteunregeling of werkver schaffing. Daar er nu arbeiders zijn, die anders nooit werkloos zijn en nu wei ge steund zullen worden, wordt het aantal ondersteunden voor rijk en gemeenten grooter. Stel, dat men alleen arbeiders neemt, die uitgetroken zijn en voor cri- sissteun in aanmerking zouden komen, dan is dat weer niet volgens de circu laire van den minister, die beslist dat het voor alle landarbeiders is, mits zij niet voor zichzelf of bij familieleden werken. Neemt men alléén crisis-werkloozen, dan is dat een onbillijkheid t.o.v. de goede werkgevers, die nu nog menschen in dienst hebben. Dan wordt geholpen die gene, die niemand meer in 't werk heeft, 't Kan dus moeilijk anders of het geeft voor de gemeenten grootere financieele kosten. Daartegenover staat dat het ook naar verschillende zijden zijn nut heeft als de •Vv> menschen arb werkloos zijn. Het is slech dat vele geme ten het te pro! Zuivert uw 1 Eenige jarei vlinder, welke ten aan de di laanboomcn Oosten en Zu sterk vermeen Mei en Juni g en dus in hun werden. Daa door natuurli, houden. Thans schf vermeerderen n.l. Zuid-Hol weer rupsen groot aantal, Het is ten tracht worde 1 plaag te voor] bezit, waarii kan daartoe uit de boome branden. Voor vruc zakelijk daai voorjaar zoov dat er van vr dere jaren boomen moet aanwezigheid onderzocht. Waar eenif uit andere bc sennesten wo meerdering v Boomkwee? het oog op d buitenlandscl ten gezuiverc Men vindt aan de uitein kunnen gemt worden aanf groot als ee vallen duidel Waar vele ken te zijn, beveling te o en vernietig loozen gedur worden uitgi HET LUI Stijgeni De „Uiver van 1934 N' werpt een do waarin over: succes boekt vorderingen Vooral he' sterke stijgii Omvatte i luchtlijnen 1933 steeg giers tot nie afgeloopen j< 1932 op 192 ruim 66 pet ruim 61 pet. onder de 8743 en 143 pen. Het aa: landsche lij) het genoemi 1934 13125. In 1932 1.007.000 K steeg tot 1. ging dit cij gaande con ring van go tot 1.031.001 Het postv ze goederen noemde jar Omvatte he 1933 bedroe bet afgeloo; tot 156.000 vijfde en ii ongeveer ee postvervoer Het aant 1934 aanm zomer bedr d'an 60 vlie seizoen van Op 31 Me we verbind Hull en L: dezer lijn li In het ge gen zijn be onderhoude sten, t.w. t geheele j'aa twee op Gi twee op Ei onderhoude Evenals 1934 katapi Europa en Schiphol pt Het groo de London leiding tot bij de ter Schiphol o; Een anc bracht de Amsterdam gao; voor Moederland Indische g Behalve loopen jaar een ongelul jager" w li jager" deel race geraa in brand e kig vielen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2