H PUROL Neem 'n "AKKERTJE" pfSSfT™ Ruwe yfcjay schrale huid DIEFSTAL TE DRIEWEGEN, DONDERDAG 10 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - No. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Waarom zoudt U onnoodige risico's loopen? VAN HEEL Co. N.V. te Goes verhuurt SAFE-LOKETTEN vanaf f 5,— per jaar en VERZEKERT U tegen diefstal bij S 0 L I E D E MAATSCHAPPIJEN. i ar»—Be—ra—m m n> Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. T n?se nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Inge?, oden medcdcelingcn CO cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85, Bij contract belangrijke korting. Een ander geluid. Er wordt veel geklaagd over de slechte tijden die we thans beleven en de donkere toekomst die we tegengaan. Vooral voor onze jonge menschen, zoo wordt geklaagd, die nog staan in de poort van het leven, is er zoo weinig perspec tief. Deze klachten zijn algemeen. Daarom trekt het de aandacht, wan neer daar iemand is die een ander ge luid laat hooren, zooals de heer J. E. G. baron van Lynden dat deed in zijn nieuw jaarsrede tot „Die Haghe Sanghers". „Zeker aldus deze Spr. zeer velen hébben het slecht; maar dat weten wij allemaal en jammeren helpt niet. Wij de den beter te denken aan hetgeen wij nog bezitten. Als wij nu eens niet peinsden over wat had kunnen zijn, indien de voorspoedige jaren maar gebleven waren, maar den toestand van nu b.v. eens vergeleken met de 'levensomstandigheden van 25 of 30 jaar geleden. Hoeveel reden is er dan voor tevredenheid, zelfs nu; hoeveel be zitten wij, meer dan toen, aan cultureele maar ook aan stoffelijke goederen, die ons niet meer ontnomen kunnen worden. Hetgeen spr. met voorbeelden aantoonde. Waarlijk, wij hebben het nog veel beter dan onze ouders destijds. Maar is het niet bovendien een groote tijd, dien wij meemaken? Of wij in de toe komst een nieuwe ordening zullen krij gen, zooals zich in eenige andere landen aan het voltrekken is, met een nieuwe aristocratie want daar komt 'het op neer of dat de democratie, gezuiverd en verjongd, weer nieuw leven zal ont plooien: wij staan in ieder geval voor een nieuwe aëra. En zij die zeggen, dat er thans geen kansen zijn voor de jongeren, hebben het mis. Er zijn veel meer kan sen dan ooit! Thans valt er iets grootsch te verrichten, juist door de jon geren, nu uit de huidige crisis blijkt, dat het werk der ouderen heeft gefaald. Spr. aarzelt dan ook niet deze depressie een zegen te noemen. Want het was altijd in tijden van nood, dat het Nederlandsche volk zijn grootste krachten ontwikkelde en zijn edelste deugden ontplooide. Wij herdachten in deze eeuw verschil lende onzer groote voorvaderen: Prins Willem van Oranje, De Ruyter enz. Maar dachten wij ook bij dat herdenken? Spr. ging dan na, wat eigenlijk helden zijn en wees er aan de hand van treffen de hedendaagsche voorvallen op, dat de geest onzer vaderen goddank nog onder ons leeft. D'e werklooze is niet liever lui dan moe, hij werkt liever dan te stem pelen. Ziedaar onze taak: werken, hard wer ken; en zooveel als in ons vermogen is ook anderen laten werken. Er zijn menschen, die zeggen, niet in God te gelooven. Spr. hoopt vurig, dat die allen in hun leven nog eens het geluk mo'- gen smaken tot de erkenning van God te komen. Doch voor ons, die gelooven dat het leven met den dood niet uit is, en zelfs voor die anderen, zijn er toch nog andere waarden in het leven dan rijkdom en stoffelijke welvaart alleen. Nu moeten de beste eigenschappen van ons volk weer blijken. En na deze tijden van jjruk zullen wij wederom sterker en beter staan dan te voren". Het is goed dat ook zulke stemmen be luisterd worden. Zeker, de tijden zijn slecht. Maar in vergelijking met met einde van de vorige eeuw is er inderdaad een enorme voor uitgang. Niemand, die dien tijd welbewust meeleefde, zal dit ontkennen. De levensomstandigheden zijn verruimd. Hoeveel kan nu ook de massa genieten van cultureele goederen. Wat is er niet gedaan tot verbetering van woningtoe standen, van geneeskundige verzorging, tot wegneming van sociale nood. En dan is het ook juist, dat in tijden van nood het Nederlandsche volk steeds zijn grootste kracht heeft ontwikkeld. In den strijd worden de helden gebo ren. In moeilijke dagen komen de beste eigenschappen tot uiting. We zien dat op elk terrein. Hoe is in dagen van strijd en achter uitzetting de liefde voor de Christelijke school ontvlamd. Wat is men toen, ook financieel, tot groote dingen in staat ge weest. Wij moeten ons er voor wachten de moeilijkheden van dezen tijd te onder schatten. Want de zorgen zijn groot en de moeiten vele. Maar we moeten toch ook de andere zijde zien. Zoet, 'heeft Prof. de Hartogh gezegd, is niet altijd goed. En goed is niet altijd zoet. Als wij mèenen, dat alles goed gaat, loopt het vaak mis. En als wij denken, dat alles misloopt en vastloopt, dan gaat het vaak juist in de goede richting. Gods gedachten zijn anders en hooger dan onze gedachten. Als wij daarbij leven en niet vergeten te letten op de lessen van vergleden tijden, dan komt er bij alle vrees en zorg toch ook weer plaats voor optimisme. De heer Van Lynden deed een goed werk, door op deze zijde van de zaak de aandacht te vestigen. Stijgende spanning in het Saargebied. Wij lezen in de „Msb." d.d. 9 Jan.: Vier dagen scheiden ons nog van de groote beslissing en de spanning stijgt. De bevolking grijpt thans iedere toeval lige gelegenheid, die zich voordoet, aan, om ze tot een propagandamiddel op te schroeven. Gisterenmorgen had er een kort bericht in de kranten gestaan, dat in den namid dag een driehonderd Amerikaansche Saarlanders in Saarbrücken zouden arri- veeren en tegen twee uur zagen 't Sta tions plein en de aangrenzende straten zwart van een menigte menschen, die tel kens maar weer opnieuw het Horst Wes- sellied zongen daartusschendoor „Sieg Heil" riepen en vrijwel onafgebroken den rechterarm gestrekt hielden. Met de politie kwam het tot eenige bot singen, daar demonstraties gedurende deze week verboden zijn. Ook in de beide buurlanden, Frankrijk en Duitschland, groeit de spanning. Sinds Zondag is Saarbrücken vol van juornalisten uit alle landen van de we reld. De spanning stijgtnog steeds trachten de kranten elkaar te overtroe ven in hevigheid van schelden, in grof heid van aantijgingen, in leugens. Nog steeds trekken de massa's in drom men naar de propagandavergaderingen met haar opzweepende redevoeringen. Vanaf morgen mag er geen vergadering meer plaats hebben en zullen de kranten den eenigen uitweg voor de opgekropte gemoederen vormen. Volkenbond en Saarstemming. Men acht het in volkenbondskringen waarschijnlijk, dat de volkenbondsraad in zijn a.s. Vrijdag beginnende gewone zit ting van Januari geen beslissing over de toekomst van het Saargebied zal nemen, tenzb, tegen de alemeene verwachting in, een bijna volstrekte overeenstemming om trent den onmiddellijken terugkeer van het Saargebied naar Duitschland uit de volksstemming zou blijken. Waarschijnlijk zal de volkenbondsraad in Februari een buitengewone zitting houden, om, onder in achtneming van de resultaten der volksstemming, een beslis sing over het lot van het Saargebied te nemen. Storm en vorst. In geheel Roemenië heerscht een toe nemende vorst, terwijl een steeds aan groeiende storm het land teistert. Uit verschillende streken wordt gemeld dat er zich groote troepen wolven ver- toonen. Op den Donau drijven groote ijs- schotsen, welke het scheepvaartverkeer belemmeren. Van de Zwarte Zee komen berichten binnen over hevige stormen, welke het scheepvaartverkeer ernstig bemoeilijken. Door de havenautoriteiten werden S.O.S.-signalen opgevangen zonder dat kon worden vastgesteld, van welk schip zij afkomstig waren. Langs de Roemeensche kusten van de Zwarte Zee zijn de wrakstukken van ver scheidene zeilschepen aangespoeld. Het aantal personen, dat bij deze ongelukken om het leven is gekomen, is niet bekend. De voor Polen ongewoon strenge koude heeft ook gisteren nog aangehouden. In het gebied van Wilna en in de ge bieden aan de Oostgrens werden 31 tot 34 graden vorst geregistreerd. In Warschau moesten gisteren rond zeven honderd personen wegens bevroren ledematen door den geneeskundigen dienst behandeld worden. Op talrijke plaatsen in de stad zijn kachels geplaatst, waarbij de voorbijgangers zich kunnen warmen. Laval weer te Parijs. De Fransche minister van buitenland- sche zaken Laval is weer te Parijs aan gekomen. Hij zeide in een gesprek met vertegen woordigers van de pers, volkomen vol daan uit Rome terug te keeren. „Ik ge loof", aldus Laval, het belang van mijn land en van den vrede te hebben ge diend, door de Fransch-Italiaansche vriendschap op duurzame wijze te be zegelen." Uit tal van steden van Frankrijk en Italië gewerden minister Laval gelukwen- schen in verband met het welslagen van zijn zending te Rome. Laval heeft in den loop van den dag een onderhoud gehad met den Engelschen zaakwaarnemer. Het gesprek ging ook over het a.s. bezoek van de Fransche ministers Flandin en Laval aan Londen, dat, naar men in ingelichte kringen ver wacht, tusschen 20 en 30 Januari zal plaats vinden. Oostenrijks financieele positie. Het financiëele volkenbondscomité, dat bijeen is voor het houden van zijn win- terzitting, heeft den financiëelen toestand van Oostenrijk besproken. Met groote voldoening is kennis ge nomen van de succesvolle conversie der Oostenrijksche volkenbondsleening van 1923, waardoor de begrootingspost voor den leeningsdienst voortaan zestig mil- lioen schilling per jaar lager zal kunnen zijn dan voorheen. Deze gunstige uitwer king van de conversie op de Oostenrijk sche begrooting zal echter eerst in Juni een aanvang nemen, zoodat Oostenrijk voor het eerste halfjaar nog bijzondere financiëele hulp noodig heeft. Aardschokken. De bladen te Istanboel hebben naar het centrum van de aardbeving, het eiland Marmora in de zee van denzelfden naam, speciale verslaggevers gezonden. Van de 137 huizen in de verschillende dorpen op het eiland, zijn er 40 volkomen verwoest, en de rest is zwaar beschadigd. Twee dorpen op het eiland, en vijf dor pen op kleine nabijgelegen eilanden zijn bijna geheel verwoest. Tot dusver worden twee dooden en, vier gewonden gemeld. De aardschokken duren nog steeds voort. In het Zuiden van Zweden zijn ook aardschokken waargenomen. De aardschokken waren zóó sterk, dat onder de bevolking een' paniek uitbrak. De malaria-epidemie op Ceylon. De opgaven omtrent het aantal sterf gevallen tengevolge van de malaria-epide mie op Ceylon zijn veel grooter dan in den beginne werd aangegeven. Alleen in 't zwaarst getroffen Kagalle- district zijn tot 31 December j.l. 3075 per sonen overleden w.o. 2042 'kinderen. Voor heel Geylon moet het doodencijfer wel meer dan 10.000 bedragen. De epide mie neemt af, doch er dreigt 'hongersnood. Korte Berichten. Dertien Oceaanhooten, waaronder het groote Britsche s.s. „Empress of Bri- tian", zijn door den dikken mist gisteren niet van New-York kunnen vertrekken. Om 'dezelfde reden is er van New-York geen enkel vliegtuig 'gestart. Oostenrijk trekt troepen samen aan de Beiersche grens,- uit vrees voor nazi- invallen. In Opper Oostenrijk is een opslag plaats van wapenen en gasmaskers ont dekt, die door de nationaal-socialisten bijeengebracht waren. Te Salzburg zijn 52 man van het spoorwegpersoneel wegens communisti sche propaganda ontslagen. In een stad, waarvan de naam in het belang van het onderzoek nog niet is bekend gemaakt, is een socialistische drukkerij ontdekt. Nabij Yperen zijn twee autobussen, welke arbeiders vervoerden, op elkaar ge reden. Een tiental inzittenden liep kwetsuren op. Vier hunner verkeeren in levensgevaar. 'M- -«*. W en springende lippen DOOS 30-60,TUBE 45-80ct. BIJ AP0TH.EN DROGISTEN PLAATSING BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Bepalingen betreffende leeftijdsgrens. Be Minister van Sociale Zaken 'heeft den inspecteurs voor de werkverschaffing opgedragen aan belanghebbende gemeen tebesturen in hun ressort het bijgaand schrijven te doen toekomen Tot nog toe 'kunnen 'hoofden van ge zinnen en kostwinners eerst voor plaatsing bij de werkverschaffing in aan merking komen, zoodra zij den 'leef tijd van 23, c.q. 18 jaren 'hebben bereikt. Voor het verkrijgen van steun geldt 'deze leeftijds grens niet. Teneinde nu in dit opzicht overeenstemming aan te 'brengen, zal, te beginnen met 1 Februari a.s. een bepaal de leeftijdsgrens voor plaatsing in de werkverschaffing komen te vervallen. Ge handhaafd blijft echter de bepaling, dat zij, die na 1 April 1934 tijdens hun werk loosheid zijn gehuwd, niet als gehuwden worden geplaatst, dan nadat zij na hun uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Gevalle kou, Griep, Inf.uenza. huwelijk ten minste drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Diegenen, die gaan huwen, terwijl zij als kostganger waren geplaatst, kunnen mitsdien ook na hun huwelijk voor plaatsing ais kostgan ger in aanmerking komen, zoolang zij nog geen drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Het ligt voor de 'hand, dat slechts zij als kostwinner mogen wor den beschouwd, van wie werkelijk vast staat, dat zij in het-levensonderhoud van het gezin, waartoe zij behooren, kunnen voorzien. De regeling van de plaatsing van kost gangers bij de werkverschaffing blijft onveranderd van toepassing. Deze regeling komt in het algemeen 'hierop neer, dat kostgangers gedurende een periode van 5 weken, 3 weken bij de werkverschaffing geplaatst mogen worden. Van deze te werkstelling zijn uitgesloten 1. zij, die jonger zijn dan 21 jaren, met uitzondering van diegenen, wier ouders overleden zijn (personen 'beneden 18 jaar worden nimmer geplaatst); 2. zij, die 21 jaren of ouder zijn en wier ouders in de plaat® van inwoning of in I een aangrenzende gemeente woonachtig zijn, tenzij- de betrokkene reeds langer dan één jaar niet bij zijn ouders inwoont 3. zij', die zich reeds tijdens hun werk loosheid in de gemeente, waar zij plaat- sing bij de werkverschaffing verzoeken, J hebben gevestigd of tijdens de werkloos- 'heid kostganger zijn geworden, tenzij, dit een gevolg mocht zijn van het overlijden van de ouders van den betrokkene. Bij de toepassing van de regeling hier- voren aangegeven, dient nog met het vol gende rekening te worden gehouden le. Tewerkstelling kan eerst geschie den, nadat op de gebruikelijke wijze de aanvraag-formulieren bij de Inspectie der Werkverschaffing zijn ingediend en deze de plaatsing heeft geregeld 2e. Bij plaatsing bijvoorbeeld gedurende 3 weken in een periode van 5 weken dan wel 5 van de 6 welken, enz., mag geduren de de weken, dat geen tewerkstelling plaats vindt, dus volgens de genoemde voorbeelden twee weken en één week, geen steun ingevolge de steunregeling worden ■verleend, terwijl door dagelijksche melding en anderszins, in de weken waarin de be trokkene niet is tewerkgesteld, controle op eventueele verdiensten moet blijven be staan; 3e. Belanghebbenden zullen steeds op gave hebben te verstrekken van even tueele wijzigingen in de geizins- of andere inkomsten, waarvan door Uw tussohen- komst aan de Inspectie der Werkver schaffing mededeeling moet worden ge daan, een en ander teneinde een juiste plaatsing te bewerkstelligen. Bij' verzwij ging van inkomsten zal men van plaat sing worden uitgesloten." Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats Abcoude, Ph. W. Timmer, thans notaris te Hardingen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan N. X. T. M. Vos de Wael, op zijn verzoek, met ingang van 1 Febr. 1935, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oldenzaal. Ruimer vrijheid voor de liefdadigheid. Uit goede bron vernemen wij, dat de door minister Slotemaker de Bruine aan Prof. Aalberse toegezegde ruimere vrijheid voor de liefdadigheid aan gesteunden spoedig haar beslag zal krijgen. De besprekingen met de contactcom missie uit de vakvereenigingen en met de wethouders van de groote steden zijn be reids geschied en de desbetreffende mini- sterieele circulaire kan dezer dagen ver wacht worden. Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. De 'Nederlandsch-Belgische economi sche besprekingen voor het vernieuwen van het contingenteeringsaccoord voor het jaar 1935, zijn 'gisteren geëindigd. Tijdens den loop der verschillende be sprekingen is duidelijk gebleken, dat beide partijen groote moeilijkheden ondervinden om haar wederzijdsche import zooveel mogelijk te handhaven. Vooral de Belgische steen'koolmaatrege- len veroorzaken groote moeilijkheden. Na afloop der vergadering van gister middag werd het volgende communiqué over deze Brusselsc'he conferentie mede gedeeld In den loop van de te Brussel gehou den 'bijeenkomsten 'hebben de beide dele gaties zich na een algemeene gedachten- wisseling, beperkt, tot bet aangeven van Binnenland. Naar Ned.-Indië per luchtschip. De Nederlandsche stembureau-voorzitters naar het Saargebied vertrokken. Voorstellen van Gedep. Staten van Zee land. Plaatsing bij de werkverschaffing'. Nederlandsch-Belgische handelsbespre kingen. Het reorganisatie-voorstel der Ned. Her/ Kerk van de baan. Buitenland. Toenemende spanning in het Saargebied. Storm en vorst in Oost- en Zuid-Oost- Europa. De malaria-epidemie op Ceylon. Oostenrijks financieele positie. Ingezonden Mededeeling. haar respectievelijke mogelijkheden en het afbakenen van de vraagstukken, welke nog moeten opgelost worden, om 'het slui ten van een nieuwe overeenkomst mog>e- lijik te maken Besloten werd, d'at sub commissies zullen worden samengesteld om intusschen de verschillende nog op een oplossing wachtende vraagstukken te be- studeeren en een definitieve oplossing voor te bereiden, die bestudeerd zal wor den gedurende de voltallige vergaderin gen, die op 25 Januari te Den Haag zul len hervat worden. Deze subcommissies zijn ten ge'bale van drie: de eerste zal zich bezighouden met de industrieele contingenteeringen; de tweede met de landbouw- en vissc'herij- contingenteeringen en de derde met het ruilverkeer in Steenkolen tusschen de heide landen. Het is tijdens de verschillende bespre kingen gebleken, dat de te regelen kwes ties zekere moeilijkheden opleveren, doch ■de beide delegaties hebben goede hoop tot een compromis te komen." De Nederlandsche delegatie ter confe rentie, is gisteren nog naar Nederland af gereisd, met uitzqndering van den heer Lamping, voorzitter der Nederlandsche delegatie, die naar Parijs is vetrokken, voor de voorbereiding aldaar, der aan staande economische onderhandelingen tusschen Nederland en Frankrijk. Lasten op onroerende goederen. Gisteren is te 's-Gravenhage ten depar- temente van Binnenlandsche Zaken, op uitnoodiging van de regeering een con ferentie gehouden tusschen de ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën en Sociale Zaken met de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen der groote ge meenten over de mogelijkheid van ver mindering van de vaste lasten op de on roerende goederen. Naar men weet. is in de Tweede Kamer door de regeering medegedeeld, dat zij, ten aanzien van de vermindering, dili gent is! De Nederlandsche handelsbalans. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer zonder goud en zilver in December f75 millioen (v. m. f88 millioen, v. j. f108 millioen) en die van den uitvoer f 56 mil lioen (v. m. f60 millioen, v. j. f52 mil lioen). In December 1933 stond de groote invoer in verband met de invoering van de omzetbelasting op 1 Januari 1934. Gedurende 1934 bedroeg de waarde van den invoer f1038 millioen (v. j. f1209 mil lioen) en de waarde van den uitvoer f 712 millioen (v. j. f 726 millioen). BOTER EN MARGARINE. De verhouding tusschen boter en mar garine wordt in kringen van den land bouw druk besproken. 'Meerdere landbouwers doen alsof de Regeering te veel oog heeft voor de be langen van 'de margarine en te weinig voor 'de belangen van de boter. Het is daarom goed 'het verbruik van de boter en de margarine eens te verge lijken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1