Moois, unite tanden. WOENSDAG 9 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGANG - No. 94 Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, G"cs en Vlissingen f0.20, T osse nummers t- cent Advertcntiön SO cent per regel, Ingcr Kien medcdeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. EERSTE KAMER. Het ontslag der huwende onderwijzeres. In de gisteren gehouden vergadering van 'de Eerste Kamer kwam aan de orde het wetsontwerp inzake ontslag van de huwende onderwijzeres. De heer Ossendorp ('Soc.-Dem.) ontwikkelt (bezwaren tegen het ontwerp. Nog kort 'geleden zou men het onmogelijk hebben geacht, dat een vrij'z.-dem. minis ter een dergelijk ontwerp indiende. Als argumenten voor dezen maatregel voert de minister het onderwijs- en 'het gezinsbelang, 'het tegengaan van cumula tie en bevordering van werkverruiming aan. Wat het eerste belang betreft, de Minister heeft zelfs geen poging gedaan om te bewijzen dat dit door dezen maat regel wordt gediend. Spr. ontkent, dat het gezinsbelang er mee gediend zou zijn. De kwestie der cumulatie wordt erg overdreven met demagogische oogmerken. Van werkverruiming is 'hier geen sprake. De 'heer De Jong (R.-K.) juicht het ontwerp toe en betreurt het alleen, dat de Minister nog niet verder is gegaan en de gehuwde onderwijzeres niet kostwin- s'tter uit de school heeft gebannen. Een be zuiniging van een millioen zou daarmede •zijn bereikt. Dat de gemeentelijke zelfstandigheid door dit ontwerp wordt aangetast ontkent spreker. Mevr. P o 't h u i sS m i t (soc.-dem.) meent, dat deze minister met dit ontwerp de politieke lijn, die door zijn verleden loopt, heeft gebroken. Gpr.'s gezinsleven heeft door haar werkzaamheid als onder wijzeres niet geleden. Deze maatregel be rust op machtsmisbruik van de mannen in het parlement. Deze hebben van het recht van den sterkste gebruik gemaakt. Gesteld, dat de volksvertegenwoordiging in meerderheid uit vrouwen bestond en dat zij alle jonge mannen zou ontslaan (Vroolijikheid). Met dit ontwerp drijft de Regeering de vrouwen tot het ultra-feminisme. De 'heer Nivard (R.K.) juicht het ontwerp toe en bestrijdt het betoog van den heer Ossendorp en mevr. Pothuis Smit. Met de gehuwde onderwijzeres is ihet onderwijs niet gebaat. Een onderzoek te Rotterdam wees uit dat zij veel meer verzuimt dan haar ongehuwde collega. Het staatsbelang eischt, dat de cumulatie wordt opgeheven en ook spr. ware het Liever geweest, wanneer het ontwerp de gehuwde onderwijzeres huiten de school had gebracht. De heer v. E m b d e n (V.D.) zegt, dat de rechten van staatsburgeressen door dit ontwerp worden geschaad. Ware het als abnormale maatregel en voor beperk ten duur ingediend, de vrijz.-dem. zou den er voor hebben gestemd. Doch het amendement Bakker-Nort, dat de tijde lijkheid in het ontwerp wilde brengen, heeft de Tweede Kamer afgewezen. Spr. vreest dat de vrijz.-dem. niet voor dit ont werp zullen kunnen stemmen. De heer Smeenge (V.B.) noemt dit ontwerp 'n principieele verslechtering van de positie van de vrouw in het algemeen. Dat deze minister met dit ontwerp geko men is Stemt tot nadenken, maar dat de tijden zoo veranderd zijn, dat dit ontwerp noodig zou zijn wil er bij spr. niet in. Spr.'s fractie zal er dan oo'k niet voor stemmen, wat zij wèl zou hebben gedaan als het een crisis-ontwerp had gegolden. De Minister van 'O n d e r w ij s, Marckant, zegt kort te kunnen zijn. Men moet de beteekenis van dit ontwerp niet overschatten De indiening werd on vermijdelijk toen, door 'het amendement Zijlstra,, de twistappel in de politieke arena was geworpen. Spr. behoort niet tot de weinige leden van zijn partij' die geen verschil tusschen een vrouw en een man zien. in den zin der wet. Zij zijn geleidelijk verminderd in den loop der jaren en thans met een lantaarntje te zoeken. De V.D.- partij heeft zich met groote meerderheid tegen cumulatie uitgesproken. Spr. blijft dus binnen het raam van zijn partij'. (Vroolijkiheid). Als men als werkloos onderwijzer een gehuwde onderwijzeres door haar man met een auto naar de school ziet brengen, dan stemt dit zeer onaangenaam. (Pro testen.) •De heer Ossendorp (soc.-dem.) •Dat is demagogie. Minister Marc'hant: Mijnheer de voorzitter men beschuldigt mij van de magogie. De voorzitter: Wie staat daaraan schuldig Minister March ant: De heer Ossendorp. De voorzitter: Het woord is aan den minister, (gelach.) Minister Marc'hant, voortgaan de zegt, dat als de meerderheid van het parlement uit vrouwen bestond, dit ont werp even stellig zou worden aangeno men. (Protesten. 'Geroep: zeer juist!) Spr. gelooft niet, dat de bezuiniging zoo groot zou zijn wanneer de gehuwde onderwijzeres niet 'kostwinster zou worden ontslagen. De meesten moeten als kost- winster worden beschouwd. De beraadslagingen worden gesloten. Het ontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 17 stemmen. (Tegen stem men de soc.-dem., vrijz.-dem. en vrijlh. bond). De voorzitter sluif daarna de ver gadering. Britsch vliegtuig neergestort. 11 dooden. Naar wordt gemeld, is in de nabijheid van Karachi een militair vliegtuig veron gelukt, waarbij elf Indische soldaten om het leven zijn gekomen. Het geluk gebeurde, toen de machine welke een manoeuvre-vlucht maakte, een schijnaanval op een marcheerende troep soldaten deed. Hiertoe dook het vliegtuig met voluit draaiende motoren loodrecht op de troe pen neer. Toen de piloot het toestel weder wilde doen stijgen, bleek dit niet meer mogelijk, zoodat de machine in een af- deeling van een Indisch regiment neer stortte. Elf Indische soldaten waren op slag dood en een groot aantal anderen bekwam min of meer ernstige verwondingen De bemanning van het vliegtuig liep slechts lichte verwondingen op. De treinramp in Rusland. Het onderzoek inzake het spoorwegon geluk op de lijn Leningrad-Moskou heeft aangetoond, dat de werking der seinen volkomen is gedesorganiseerd. Spoorwegbeambten hebben verklaard, dat de seinen reeds maandenlang niet meer functionneerden. Verzoeken om re- paiatie werden door de spoorwegdirectie eenvoudig niet beantwoord. In verband hiermede is een aantal lei dende ambtenaren van de directie der spoorwegen gearresteerd. Bij het ongeluk zijn 17 personen gedood en 77 gewond. Bovendien zijn nog 6 zwa^r gewonden later in 'het ziekenhuis overleden, zoodat het totaal aantal dooden 23 bedraagt. De machinst van den trein en zijn beide assistenten zijn gearresteerd. Ook de sta tionschef te Porbelo is in hechtenis ge nomen. Het onderzoek duurt nog voort. De „Iswestia" meldt, dat de treinramp te wijten is aan een breuk in de rails. Drie Wagons zijn in brand gevlogen. Japan wenscht voortzetting der vlootbesprekingen. De „Nitsji Nitsji" weet van welingelich te, zijde te melden, dat de Japansche re geering, teneinde na de opzegging van het vlootverdrag een verdragloozen toe stand te voorkomen, voorbereidingen zou treffen voor afzonderlijke onderhande lingen met elk der mogendheden, die het vlootverdrag geteekend hebben. Japan zal nogmaals de noodzakelijkheid van bijeenroeping der groote conferentie bepleiten, doch de Japansche regeering betwijfelt, of overeenstemming tussohen de vijf: mogendheden bereikt kan worden, zelfs wanneer de vlootconfrentie nog in den loop van dit jaar bijeenkwam. Niettemin zal de Japansche regeering alles in het werk stellen, om een situatie zonder verdrag te vermijden. Japan wil daarom het initiatief nemen voor afzon derlijke besprekingen tusschen Japan en Engeland en de Vereenigde Staten, tus schen Japan en de Vereenigde Staten of tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. In elk geval zal Japan nooit zijn eisch van gelijkheid opgeven. Wat de nieuwe plaats der conferentie betreft, acht de Japansche regeering een neutrale plaats het meest geschikt, zooals bijv. Parijs. Bestrijding der werkloosheid in Engeland. Op 24 Januari a.s. zullen de besprekin gen beginnen tusschen vertegenwoordigers der Engelsehe regeering en den generalen raad van het vakvereeni'gin'gscon'gres-.over de verkorting van de werkweek. Denzelfden dag zal waarschijnlijk de minister van arbeid een conferentie 'heb ben met het nationaal verbond van werk geversorganisaties ter bespreking van het zelfde onderwerp. •Deze besprekingen hebben ten doel, na te gaan, wat men van de zijde der werk gevers en werknemers over 'heeft, om meer werkgelegenheid te scheppen en meer personen in het productieproces te betrek ken door verkorting van den werktijd. De Volkenbond gaai verhulzen. De Volkenbond is op het oogenblik drulk bezig met (het treffen van voorbereidingen voor de verhuizing van het oude gebouw, dat den bond veertien jaar tot zetel heeft gediend, naar het nieuwe paleis, dat in een der buitenwijken van Genève is gebouwd. De verhuizing, die pas tegen den herfst zal zijn beindigd, brengt de overbrenging mede van 18.000 boeken, tonnen dossiers en van de bureaux van de 650 ambtena ren, verbonden aan het secretariaat. In den tussehentijd moet het apparaat van den Volkenbond onbelemmerd kunnen blij ven functionneeren. Het nieuwe Volkenbondspaleis is zoo groot, dat men onder den 'grond een spoor lijntje heeft gebouwd, dat de uiteinden van het paleis verbindt, en dienen moet voor het vervoer van boeken en documen ten van de eene afdeeling naar de andere. Later zal men deze „ondergrondsche" wellicht nog inrichten voor het vervoer van passagiers. De onrust in Albanië. Volgens het blad „Akropolis" hebben rebellen thans het meerendee'l van de Noord-Albaneesdhe regeeringsdistricten in handen en bereiden zij zich thans voor op een aanval op de hoofdstad Tirana. Koning Zogoe heeft Tirana in verdedi- gingstoestand gebracht. Een groot deel van de troepen des konings is naar de rebellen overgeloopen, ook tal van stamhoofden. Uit Korfoe verneemt de „Akropolis", dat 'Grieksche, Albaneesche en Turksche persoonlijkheden in het Zuiden van Al banië besloten 'hebben, bezetting van hun gebied 'door Grieksche troepen te verlan gen ingeval de anarchie zich uitbreidt. Italiaansche oorlogsschepen worden in Albaneesche havens verwacht. De koudegolf. De verrassend snel opgekomen hevige vorst in Polen heeft in vele gevallen stag natie in het treinverkeer tengevolge gehad. De treinen, die tusschen Warschau en Wilna liepen, hadden vertragingen van 1 tot 4 uur. Ook het autobusverkeer werd zwaar gestagneerd. Meer dan 200 personen hebben zich in verband met de koude onder geneeskun dige 'behandeling moeten stellen. Dit be treft in hoofdzaak het district Lemberg. Voor de eerste maal van dezen winter is gisteren te Londen sneeuw gevallen, doch slechts in zeer geringe mate. In ver schillende andere deelen van de Britsche eilanden echter is vrij veel sneeuw neer gekomen, terwijl op ve'le plaatsen in En geland en Schotland de wegen beijzeld zijn tengevolge van het plotselinge intre den van de koude. De strenge koude over Noord-, Midden- en Ooet-Duitschland zal waarschijnlijk nog ten minste eenige dagen duren. De temperaturen in Rusland bedragen op 'het oogenblik tusschen 20 tot 40 gr. vorst hier en daar zelfs nog lager. Koningsbergen had Dinsdagochtend 19, Danzig 18 en Stettin 16 graden vorst. Vooral in Ach ter-P ommeren is de vorst weer streng. Daar van de iMiddettlandsche Zee en van dien Balkan niet onbelangrijke hoeveelhe den warme luohtmassa's worden aange voerd, mag spoedig, vooral in S'ilezië, sneeuwval verwacht worden. West-Duitsöhland had Dinsdagochtend nog matigen vorst, enkele 'graden onder nul, doch ook daar neemt de koude reeds toe. Dagtaak van president Roosevelt. President Roosevelt, die den duur van den werkdag voor millioenen arbeiders heeft vastgesteld op 8 uur, werkt zelf nog steeds 17 uur per dag. De president ver deelt zijn dag als volgt: 7 uur opstaan; 7.15 uur: ontbijten in bed, acht kran ten lezen en verschillende dingen bespre ken met de rond zijn bed vergaderde le den van zijn „officieele familie", zooala den directeur der posterijen, den minister van Financiën e. a.; 9 uur: scheren en in overleg met zijn beide secretarissen de afspraken voor den volgenden dag vaststellen; 10 uur: naar kantoor voor hej houden van een groot aantal conferenties over di verse nationale en internationale proble men; 13 uur: aan zijn bureau de lunch ge bruiken en het vraagstuk van den dag be spreken met dengene, die hier het nauwst bij betrokken is. MorgenthaUi de minister van Financiën, is steeds op Maandag te gast. 14 uur: stapels brieven behandelen en nog meer conferenties houden; 17 uur: zwemmen in zijn privé-zwem- bad, hetgeen Roosevelts meest geliefkoos de bezigheid is; terug naar het Witte Huis, om daar eventueel nog vóór het diner een conferentie te houden; 19.30 uur: dineeren, waarbij gewoonlijk intieme vrienden aanzitten; 21 uur; soms het bijwonen van een bios coopvoorstelling op de tweedeverdieping van het Witte Huis, alvorens naar zijn bureau terug te keeren voor het behande len van de brieven, die nog afgedaan moe- tenij worden. Na middernacht begeeft de president zich ter ruste. Korle Berichten. Alle leden van de bemanning en allo passagiers van de „Havanna" zijn behou den, met uitzondering van een man, die aan een beroerte gestorven is. Gistermiddag arriveerde uit Ber lijn te Saarbrucken de extra trein met tot deelneming aan de volksstemming in het Saargebied gerechtigde, doch thans in Amerika wonende Duitschers, die spe ciaal voor de volksstemming naar Europa zijn gekomen. Een groote menigte aan hangers van het Duitsche front ontving de aankomenden geestdriftig. Er ontston den op sommige plaatsen botsingen met de politie, die eenige malen moest ingrij pen. i Laval heeft gisteren Rome weer ver laten. Het afscheid was buitengewoon hartelijk. Kort na middernacht is op het sta tion Altdamm bij Stettin een goederen trein verongelukt. De locomotief, twee wagons met vee en de bagagewagen ont spoorden. Bij het ongeval, waardoor aan zienlijke materieele schade werd aange richt, kwamen de machinist van den trein, de stoker en een der conducteurs om het leven. D'e hoofdconducteur werd zwaar gewond. i In enkele streken van de Ardennen is den laatsten tijd vrij veel sneeuw en regen gevallen, met het gevolg, dat her haaldelijk overstroomingen zijn voorge vallen. De valleien van de Lesse. de Se- rnois en haar zijrivieren kunnen het vele water niet meer verwerken. De vlakte van Epave-Lessine staat blank en de we gen naar Siergon, Warche en Houvet zijn onbegaanbaar. Maandagavond tusschen 9 en 11 uur wordt verwacht dat de uitslag van de stemming in het Saargebied bekend zal zijn. i Naar gemeld wordt, zijn tijdens de jongste manoeuvres te Juterbog, onge veer 65 K.M. van Berlijn, bij oefeningen met bommen zes personen gedood. Dit ongeluk zou hebben plaats gehad in het nieuwe vliegkamp, dat ongeveer drie maanden geleden is geopend, en waar ongeveer 1500 man van de Rijksweer zijn gestationneerd. Vrijwel onafgebroken worden er zoowel overdag als des nachts oefeningen gehouden. Tot nu toe konden geen nadere bijzonderheden omtrent het ongeval verkregen worden. D'e manoeu vres werden echter onmiddellijk afgebro ken. BEBOUWING WIER1NGERMEER. Toestand per 1 Januari j.l. Op 1 Januari j.l. was er van den circa 18.000 H.A. grooten Wieringermeerpolder in cultuur gebracht ongeveer 11.500 H.A. Hiervan was voor akkerbouw ruim 5000 H.A. beschikbaar. Van deze oppervlakte is geoogst dertien millioen K.G. zaad. Te vens werd er vijftien millioen K.G. hooi gewonnen. Dank zij het gunstige weer in de oogst- periode, kon alles op tijd ondergebracht worden. Wat verder de uitbreiding der bebouw de kommen aangaat, daarin is niet yeel verandering gekomen. Vanwege de direc tie werd niet aangebouwd, alleen een beetje particuliere bouw kon geconsta teerd worden. Buiten de kom echter werd de bouw van boerenbehuizingen krachtig ter hand genomen. Zoo staan er nu bijna geheel voltooid 115 boerderijen, zoodat dit jaar circa 42 nieuwe gebouwd zijn. Van deze hoeveelheid zijn er thans 40 uitgegeven. Nu is het dus niet alleen meer de cul tuurmaatschappij, die den landbouw drijft, maar naarnaast komen ook par ticuliere ondernemers. Enkelen daarvan zijn reeds gearriveerd. Vrijstelling toeslag op aardappelen? Het Tweede Kamerlid, de heer Vis- scher heeft aan den Minister van Econo mische Zaken de volgende vragen gesteld: le. Kan Zijn Excellentie mededeelen, of de voor eenigen 'tijd in uitzicht gestelde maatregel, die het mogelijk zou maken, d'at stichtingen van barmhartigheid wor den vrijgesteld van den toeslag op aard appelen, hetzij door ontheffing, hetzij door restitutie, reeds in werking is gesteld? 2e. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kan Zijn Excellentie dan mededeelen, welke stichtingen van barm hartigheid hebben verzocht voor deze gunst in aanmerking te mogen komen; aan welke stichtingen deze gunst werd verleend en aan welke stichtingen zij niet werd verleend; en op welken grond sommiger verzoek werd toegestaan? Binnenland. Minder boter in de margarine? De vorstvooruitziohten. De Synode der Ned. Herv. Kerk over kerk-reorganisatie. Het ontslag der huwende onderwijzeres door de Eerste Kamer aangenomen. Verlaging Ziektewet-premie. Buitenland. De koudegolf. Onrust in Albanië. Ernstig vliegongeluk in Britsch-Indië. De treinramp in Rusland. Japan wenscht voortzetting der vlootbe sprekingen. Doos 20 ct Tube 40 en 60 ct, 3e. Acht Zijn Excellentie het niet ge- wenscht bekendheid te geven aan de voor waarden, waaraan stichtingen van barm hartigheid moeten voldoen om voor een ontheffing of restitutie van dezen bijslag in aanmerking te kunnen komen, daar in de gegeven omstandigheden voor deze pro Deo werkende stichtingen een dergelijke bijslag een groote uitgave beteekent en acht Zijn Excellentie het niet van groot belang in deze dagen het werk der barm hartigheid zoo weinig mogelijk 'te belas ten, nu er zulke hooge eischen aan wor den gesteld? Verlaging Ziektewetpremie. Gelijk indertijd reeds is aangekondigd zou de ziektewetpremie met ingang van 1 Januari 1935 verlaagd worden tot 2 pet. Uit het feit, dat het K. B., waarbij de pre mie voor de ziekteverzekering nader al dus wordt voorgesteld, nog niet versche nen is, mag niet worden afgeleid, dat deze verlaging niet door zou gaan. Waar geen voorschotpremie wordt ge heven, is er geen enkel bezwaar tegen, dat de datum van ingang reeds voorbij is. Wij vernemen, dat nog enkele bereke ningen moeten worden gecontroleerd en besprekingen gevoerd in verband met hoogere risico's voor enkele bedrijven. De bedoeling van den Minister van So ciale Zaken is nu, dat de premie voor het geheele land, dus voor alle Raden van Ar beid, ook die te Amsterdam en Zwolle, ten aanzien van welke aanvankelijk berekend was, dat zij niet in aanmerking konden komen voor deze verlaging, 2 pet. zal zijn. Echter zal ook voor het geheele land een uitzondering worden gemaakt voor een viertal bedrijven, waaronder de bouwvakken en de sigarenindustrie, ten aanzien waarvan het risico met 2 pet. niet gedekt kan zijn. Middenstand en radio-omroep. Het algemeen bestuur van den Ko ninklijken Nederl. Middenstandsbond heeft zich dezer dagen tot den minister van binnenlandsche zaken gewend om diens aandacht te vragen voor een twee tal onderwerpen, welke verband houden met den radio-omroep. In de eerste plaats wordt gewezen op een hervatting van de z.g. coöperatie kwartiertjes door de V.A.R.A.. waarbij aan propagandisten der vcrbruiks-coöpe- ratie gelegenheid wordt geboden om voor deze beweging stemming te maken. In de tweede plaats vraagt het hoofd bestuur den minister belangstelling voor de wijze, waarop verschillende omroep verenigingen zich in toenemende mate op commercieel terrein gaan bewegen, waardoor zij haar arbeidsveld verre over schrijden. Gedoeld wordt n.l. op het op ruime schaal beschikbaar stellen van al lerlei benoodigdheden voor radio-cursus sen: leermiddelen, kalenders en andere artikelen. De beschikbaarstelling ge schiedt tegen uiterst lagen prijs en meest al met uitschakeling van den handel in desbetreffende artikelen, aan welken dientengevolge een belangrijk debiet wordt onttrokken. De mogelijkheid om op deze wijze een beteekenend afzetgebied onder de luisteraars te vinden bestaat, daar de omroepvereenigingen gebruik maken van den beschikbaren zendtijd om regelmatig daarvoor reclame te maken. Adr. vraagt zich af, of deze handelwijze wel vereenigbaar is met het beginsel, dat in den omroep het maken van reclame verboden is, D'e minister wordt verzocht naar een mogelijkheid te zien, om de hier bedoelde bezwaren te ondervangen. Minister Kalff ongesteld. Naar wij1 vernemen is de minister van "Waterstaat, Ir J. A, Kalff, lijdende aan een aanval van griep, welke met een niet onbelangrijke temperatuursverhooging ge paard gaat. De minister zal althans deze week, niet in staat zijn, zijn werkzaam heden aan1 het departement te hervatten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1