Zoo naar? AKKERTJES DINSDAG 8 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - No. 86 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. AKKER.CACHETS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Inge:nden mededeelingcn GO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De lijkverbranding. 'Sinds 1914, toen 'het lijk van den Schie- damschen arts Dr Vaillant te 'Driehuizen verbrand werd, is in ons land het vraagt stuk van de lijkverbranding aan de orde gebleven, Tot een oplossing is het nog steeds niet gekomen. Terecht schreef dezer dagen de „Avond post", dat inzake de crematie de toestand onhoudbaar is. „'Crematie is aldus dit blad vol gens een arrest van den Hoogen Raad in strijd melt de wet (Begrafenis wet), inaar op grond van het feit, dat de wetgever verzuimd heeft aan te wijzen, wie in deze verantwoordelijk is, kan de overtreding niet worden vervolgd en be straft. De verbranding moet dus worden toegelaten, maar omdat deze zaak, vooral voor de rechterzijde, een lastig probleem vormt (men kan de crematie niet meer verbieden, maar men durft haar wet telijk niet te erkennen) is deze aangelegen- beid nu reeds twintig jaar lang in het stadium, waarin zij door het arrest van den Hoogen Raad kwam te verkeeren. De Overheid echter stelt zic'h na dit arrest op het standpunt, dat crematie een onwettige daad is, een overtreding van de wet, en dat zij er daarom officieel geen notitie van mag nemen. Recihtische ministers ziet men dan ook himmer bij' crematies en zelfs heeft de Rekenkamer al eenige malen declaraties afgekeurd, die waren ingediend (b.v. bij de crematie van een hoogleeraar) door officieele vertegenwoordigers van de be trokken universiteit. Thans echter is deze ongewenschte si tuatie bezig toe te spitsen. Want wat ziet men gebeuren? Reeds eenige malen is het voorgekomen, als een hooggeplaatst per soon overleden was, dat men voor den s c h ij n naar een begraafplaats trok om het stoffelijk overschot z.g. ter aarde te bestellen, maar onmiddellijk na de plech tigheid werd dan 'dit stoffelijk overschot naar bet crematorium vervoerd en ver brand. En waarom ging men eerst naar de begraafplaats en deed men of er een teraardebestelling plaats had 'Omdat dan de autoriteiten wèl 'kwamen. Men zag dan ook op de begraafplaats een breede söhaar van boogwaardigheidsbekleeders aanwezig en ook de Regeering liet zich vertegenwoordigen. Wij zouden willen vragen, of d i t nu getuigt van eerbied voor de wet. Let wel wij hebben bet hier niet over de betrekkingen van den overledene, die a'ldus handelden. Zij blijven buiten ge ding. Wij eerbiedigen bun houding. Wij hebben bet over de Regeering, met name over rechtsche ministers, en andere auto riteiten. Uit „eerbied voor de wet" weige ren ziji crematies bij' te wonen, want zeggen zij de wet eischt het begra- v e n, maar waarom wonen zij dan wèl ter-aarde-bestellingen bij,, die dit niet z ij' n, en waarvan zij' weten, dat zij' onmid dellijk door crematie zullen worden ge volgd? I® dit „eerbied voor de weifc", deze welbewuste deelneming aan handelingen, die welbewust géén begrafenis, maar de inleiding van crematies zijn Wij zullen er verder over zwijgen. Het zijn kdesche aangelegenheden. Maar deze houding van bewindslieden bewijst des te sterker, hoe onzuiver de toestand van het oogenbldk is, en boe dringend noodig een ondubbelzinnige regeling." Met wat hier aan het slot wordt opge merkt, betuigen wij gaarne onze harte lijke instemming. De toestand is onhoudbaar. Een afdoende regeling is 'dringend noodzakelijk. Dat is trouwens ook wel gevoeld, want reed® in 1919 werd een wetsontwerp in gediend, waarbij' lijkverbranding onder bepaalde voorwaarden werd toegestaan. Dit ontwerp is echter nimmer in behan deling gekomen. De vraag of deze netelige kwestie door het huidige kabinet, dat toespitsing van de pbincipd'eel-politieke tegenstellingen wenscht te vermijden, aan de orde kan worden gesteld, moet o.i. toestemmend worden beantwoord. Het 'Kabinet stelt zich toch o.m. ten doel 'krachtige handhaving van het gezag, terwijl het openlijk heeft verklaard in de erkenning van de christelijke volksaspi raties een bron van kracht te zien. Welnu, voor een goede geaagshand- havinig is eerste voorwaarde, dat aan het 'gesol met de Begrafeniswet een eind wordt gemaakt. En aangezien het begraven der lijken tot de christelijke zeden behoort, volgt uit de erkenning van de christelijke volks- aspiiraties dat het mogelijke wordt gedaan om aan de lijkverbranding een einde te maken. Roocevelts milliardennota. Een zeer groot tekort voor 1935. In zijn jaarlijksche begrootingsbood- schap aan het Congres, welke Roosevelt gisteren indiende, wordt een nieuw en zeer hoog tekort voorzien, n.l. van 4.528.508.970 dollar, voor het komende fiscale jaar, dat 1 Juli 1935 begint, het geen de totale openbare schuld van de Vereenigde Staten zal brengen tot een nieuw record van 34.239 millioen dollar op 30 Juni 1936. De gewone redenen voor dit enorm groote verschil tusschen de uitgaven en de inkomsten der regeering zijn in de eerste plaats de federale uitgaven vooi de bestrijding der werkloosheid en in de tweede plaats het reusachtige werkver schaffingsprogramma. Hierbij komt de zeer sterke toeneming van uitgaven voor de nationale defensie In zijn boodschap vraagt de president cm een suppletoir crediet van 180 mil- Hoen dollar voor de defensie. „Deze uitgave voor de defensie," zoo zegt de boodschap, „is een gevolg van de reeds begonnen politiek van het Congres en de regeering om den achterstand in te halen dien de Vereenigde Staten heb ben gemaakt bij de uitvoering van de vlootprogramma's welke voorzien zijn bij de verdragen van 1922 en 1930 (Londen en Washington) en om verouderd mate riaal te vervangen en de uitrusting van het leger te verbeteren." De boodschap raamt het totaal aan uit gaven voor het loopende fiscale jaar (1 Juli 1934—30 Juli 1935) op 8.581.069.026 dollar en schat de inkomsten op 3.711.650.688 dollar. Op 30 Juni 1935 zal er dus een foudgettekort zijn van 4.869.918.338 dollar. In mijn begrootingsboodschap van ver leden jaar, zoo schrijft Roosevelt, zeide ik, dat wij naar middelen moesten zoeken om een definitief kloppende begrooting te hebben voor het derde jaar van de „Re covery" Ondanks de groote mate van herstel welke is ingetreden sinds ik dat zeide, is de werkloosheid nog steeds groot. De regeering is daarom genoodzaakt om voort te gaan met den steun voor de werkloosheidsbestrijding. Om die reden is het duidelijk, dat wij nog niet gekomen zijn aan het punt waar een volledig evenwicht in de begrooting bereikt kan worden. Hoewel ik het niet raadzaam acht om in dezen tijd nieuwe of verhoogde belas tingen voor te stellen, beveel ik wel het Congres aan om stappen te nemen door middel van geschikte wetgevende maat regelen, verschillende belastingwetten, welke onder de bestaande wetgeving a.s. Juni of Juli verdwijnen zouden, te hand haven en ook het peil der belastingen, dat eveneens onder de bestaande wetgeving in vele gevallen in Juni of Juli verlaagd zou worden, op hetzelfde niveau te houden. Roosevelt beroept zich dus ter veront schuldiging voor de tekorten die hij niet heeft kunnen voorkomen op den zwaren last der werkloosheidsondersteuning. Hij' wijst ten bewijze daarvan op het feit dat de gewone begrooting, dus zonder de bij zondere uitgaven welke eigenlijk niet tot de normale staathuishouding behooren, een klein 'overschot te zien geven. Hij' heeft de cijfers van de buitengewone be groeting niet kunnen drukken, daarom is er nog steeds een tekort. Roosevelt belooft voorts dat voortaan geen enkele uitgave meer op de begroeting zal voorkomen waartegenover geen inkomstenpo'st staat, behalve bij' de uitgaven voor de werk loosheid. Voor de werkverschaffing in bet ka mende fiscale jaar vraagt Roosevelt een crediet van vier milliard dollar. In het Witte Huis wij'st men met bij- zonderen nadruk erop, dat de nieuwe begroeting in den vorm waarin Roosevelt zich deze blijkens zijn boodschap voor stelt, onder geen beding tot een inflatie zal leiden. Van een nieuwe verlaging van de dollarwaarde rept de boodschap met geen woord en men neemt algemeen aan dat zulke plannen ook niet geopperd zul len worden. Een strenge winter op komst? Zondag en gisternacht heeft in Rusland de felle koude aangehouden. Te Moskou daalde de temperatuur tot 33 graden, te Tsjeljabinsk tot 45, te Pjati- gorsk tot 25 en op de Krim tot 19 graden Celsius onder nul. Daarentegen wordt uit het Poolgebied ö.a. uit Nova Zembla en uit Matotsjkin een betrekkelijk hooge temperatuur ge meld, die, hoewel eenige graden onder nul, verscheidene graden boven de gemid delde normale temperatuur in deze stre ken ligt. Door de vreeselijke koude, welke Zon dag in Moskou heerschte, konden de pro- paganda-optochten welke door de godloo- zenbouden waren georganiseerd, niet ge houden worden. Het nationaal meteorologische station te Warschau deelt mede, dat een lange periode van koude in aantocht is. In Oost-Polen vriest het thans reeds 30 graden, tengevolge van de verplaatsing van koude luchtlagen naar het Oosten. Verwacht wordt, dat deze koude-zone zich over geheel midden- en west-Europa zal uitstrekken waar men thans dus toch nog een strengen winter zou, moeten tege moet zien. In Silezië is de temperatuur vrij plot seling sterk gedaald en in het gebergte heerschte bijna overal dertien graden vorst. Bij'na overal is versche sneeuw ge vallen. De strenge koude zal in de komen de dagen waarschijnlijk nog aanhouden en het meteorologisch instituut te Bres- lau verwacht temperaturen van 20 graden onder nul. Het FranschItaliaansche accoord. Laval en Mussolini zijn gisteravond om 8 uur overgegaan tot de onderteekening van de Fransch-Ialiaansche overeenkom sten. De stukken, welke geteekend zijn, zijn vervat in vijf protocollen, waarvan drie betrekking hebben op de Fransch-Itali- aansche koloniale kwesties. In het vierde protocol wordt de ge meenschappelijke Fransch-Italiaansche politiek in Zuid-Oost-Europa behandeld. Het laatste protocol heeft betrekking op de ontwapeningsphase. In politieke krin gen neemt men aan, dat de Duilsche her bewapening, in geval Duitschland toe treedt tot een ontwapeningsovereenkomst ■en naar Genève terugkeert, ook door Frankrijk zal worden aanvaard. Een nader bericht meldt: In het protocol, betreffende de ontwa peningsphase wordt de bewapening van Duitschland onwettig verklaard, zoolang Duitschland geen desbetreffend accoord met de groote mogendheden heeft ge sloten. Minister Laval heeft gisteravond voor de radio een toespraak gehouden tot het Italiaansche volk, waarin hij zijn groote voldoening over het tot stand komen van het Fransch-Italiaansche accoord be tuigde. In gewoonlijk goed ingelichte Parijsche kringen meent men te weten, dat te Rome naast de eigenlijke politieke onderhande lingen, ook financieele besprekingen zijn gevoerd met bet doel nieuwe credieten op de Italiaansche markt te brengen. Het zou hierbij om tamelijk groote be dragen gaan, die gedeeltelijk in den vorm van een crediet van de Bank van Frank rijk aan de Italiaansche staatsbank, ge deeltelijk door het brengen van Italiaan sche fondsen op de Fransche Beurs zullen worden verstrekt. Buitengewone militaire maatregelen in België voor 1936. Door den minister van Landsverdedi ging is besloten dit jaar geen kampoefo- ningen te houden voor de reservetroepen. De reservisten, die in 1935 gedurende acht dagen onder de wapenen moeten komen, zullen dus niet worden opgeroe pen, maar het. volgend jaar veertien da gen kampoefeningen en manoeuvres moeten houden. Naar verzekerd wordt, is deze maatregel niet om bezuinigingsre- den getroffen, maar wel met bet doel in 1936 met het oog op den internationalen toestand zooveel reservisten te kunnen oproepen, dat de verschillende reserve- regimenten bijna voltallig met het kader, dat ook in oorlogstijd deze troepen zal aanvoeren, aan de manoeuvres zal kun nen deelnemen. Troepen in het Saargebied blijven tot begin Apry. Naar het Hbl-d. meldt, is het zeer waar schijnlijk, dat ingeval het Saargebied zich Zondag a.s. in meerderheid voor aansluiting bij Duitschland uitspreekt, de buitenlandsche troepen met inbegrip van de Nederlandsche, tot begin April in het Saargebied zullen blijven. Verwacht wordt, dat tegen dien tijd de officieele overdracht van zaken aan de Duitsche overheden dan haar beslag zal hebben gekregen. Treinramp in Rusland. 'Op 't traject MoskouLeningrad heeft een vreeselijfc spoorwegongeluk plaat® gehad, dat tal van slachtoffers heeft ge- eischt. Twee personentreinen kwamen met el kaar in botsing. Een goederenwagen, een postwagen en een personenwagen vlogen in brand. Tal van personenwagens werden in 'el kaar geschoven en géheel vernield. Tot dusver kan men nog geen duide lijk beeld van de catastrofe krijgen. Een officieele mededeeling spreekt van „tal van slachtoffers". Het schijnt, dat de reddingsploegen reeds meer dan 20 lijken hebben gebor gen, Vele wagons zijn vernield. Er is een aantal ambtenaren van de spoorwegen gearresteerd; blijkbaar vermoedt men sa botage. Beide treinen waren zeer dicht bezet. Korte Berichten. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat Japansche troepen een onderaard- sche gang hebben ontdekt van Mands- joekwosch grondgebied naar sovjet-Rus land. De grens wordt nabij bet Hanca- meer overschreden. Door deze tunnel wordt verklaard, hoe bandieten, die door de Japansche troepen worden achtervolgd, dikwijls slaagden te ontsnappen. In geheel Griekenland is een hevige koude ingetreden. Uit de bergen wordt groote sneeuwval gemeld. Tal van dorpen in Macedonië zijn geheel geïsoleerd. Gisternacht is Parijs in een dichten nevel gehuld, zoodat men gisteren den indruk kreeg dat het heelemaal geen dag werd. 's Middags reden alle auto's met mist- lichten, terwijl in alle gebouwen de lam pen waren opgestoken. Over de stad lag een geel-grauwe waas, die zóó dicht was, dat er geen daglicht doordrong. Onderzoekingen naar den geologi- schen opbouw van het schiereiland Apsje en ook van de kuststrook hebben aange toond dat zich 'Ouder den bodem van de Kaspische Zee, over een afstand van 300 K.M. langs de kust, oliehoudende lagen bevinden. Op bet oogenblik overweegt men het plan, deze rijke oliebronnen te gaan exploiteeren. In de afgeloopen tien maanden heb ben 135 Parijsche brandweerlieden zich vrijwillig beschikbaar gesteld om bloed te laten aftappen voor bloedtransfusie. Van ieder hunner is ongeveer 300 gram bloed afgetapt. i Officieel wordt gemeld, dat de af schaffing der broodkaarten in Sowjet- Unie een algemeene prijsdaling ten ge volge heeft gehad. De prijzen van boter, vleesch, aard appels en groente zijn voor een gedeelte 25 tot 50 pet. lager geworden. De mail van de „Uiver". Uit Bandoeng wordt gemeld: Thans blijven nog eenige duizenden brieven van de Uivermail over, welke niet meer van een adres zijn voorzien. Deze brieven zullen gesorteerd worden naar de plaats van afzending. Binnenkort zal een offi cieele oproep worden gedaan, om onder opgave van diverse bijzonderheden en on der overlegging van een specimen van het bandschrift, te trachten deze brieven als nog bestelbaar te maken. (Aneta.) De Snip in West-lndië. De Snip, die zooals bekend, verbouwd was met het oog op den tocht over den Oceaan naar West-lndië, is thans weer voor passagiersvervoer ingericht. Van den 14en tot den 17en Januari zal het vliegtuig een tocht langs de ver schillende vliegvelden van Venezuela ma ken, om de autoriteiten van dit land in de gelegenheid te stellen het K.L.M.-ma- terieel te leeren kennen. Den 19en Januari zal de Snip ©en gere- gelden dienst tusschen Curasao en Aruba openen. De afstand bedraagt 120 K.M., en de dienst zal Dinsdags en Zaterdags tweemaal in beide richtingen worden uit gevoerd. Moeilij'kheden voor bedrijfsautohouders aan de Belgische grens. Bij den invoer van goederen per be drijfsauto zijn aan de Belgische grens weder nieuwe groote moeilijkheden ont staan. Aan sommige grensstations moe ten de vervoerders bij het binnenkomen drie maanden wegenbelasting betalen, bij andere stations wordt men verwezen naar de ontvangers van de belastingen. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautobou- ders in Nederland, voert reeds nadere besprekingen. Zij, die moeilijkheden aan de grens on dervinden, gelieven zich in verbinding te stellen met den B.B.N., Bond van Be drijfsautohouders in Nederland. Groot- Hertoginnelaan 16, 's-Gravenbage. Buitenlandsche handel Ned.-lndië. De invoer van Ned.-lndië gedurende de eerste 10 maanden van 1934 is in verge lijking met 'dezelfde p'eriode van 1933, naar de hoeveelheid met 10 pet. en naar de waarde met 7l/2 pet. gedaald Het eenige land van Europa 'dat door een belangrijke stijging van den invoer opvalt, is Duitsch land. Verder nam ook de invoer uit Amerika belangrijk toe. De invoer uit Azië daalde naar de hoeveelheid met 20 pet. en naar de waarde met 9 pet. De uitvoer uit Ned.-lndië nam over de eerste 10 maanden van 1934 in verge lijking met die van '33 naar de hoeveelheid Binnenland. Economische besprekingen met België be gonnen. De wonin'gvoorsdhotten van het Rijk. Blijven de Nederlandsche 'troepen tot April in het iSaargebied Een strenge winter op komst. Buitenland. De boodschap van Roosevelt. Een groot tekort. Het Fransch-Italiaansch accoord. Treinramp in Rusland. Wordt ge weer gekweld door die nare pijnen, waardoor Ge Uw werk niet meer kunt blijven verrichten. Neem nu toch eens één of twee "AKKERTJES" die Uw pijnen zullen verdrijven en U ook in deze dagen fit en opgewekt zullen maken. NedeHandsch Ongeëvenaard tegen Hoofd- roduct pijn> Kiespijn, Neuralgie, Ze- •m nuwpijn, Vrouwenpijnen, enz. 3 Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont inet 6 pet. en naar 'de waarde met 7 pcf toe. Van de landen in Europa toont Neder land 'hierbij naar hoeveelheid en naar waarde de belangrijkste stijging. De uitvoer naar Amerika daalde naar gewicht het sterkst, terwijl de uitvoer naar Azië in gewicht steeg, doch naar waarde daalde. Hierbij valt op, dat een sterke daling is ingetreden naar de hoeveelheid in den uitvoer naar China, terwijl de waarde van den uitvoer naar Australië, zoowel in ge wicht als dn waarde vooruitging. Onze mariniers in het Saargebied. Een lezer van de „N. R. Ct." heeft een brief ontvangen uit het Saargebied. waar in wordt meegedeeld, dat onze mariniers daar een prachtig figuur maken. De Duit sche en trouwens alle andere deelen der bevolking roemen aldus de brief de uitstekende houding' van onze troepen; onze manschappen zijn een voorbeeld, zeggen zij allen, van discipline en het blauwe uniform beschouwt men als een vredelievend symbool. Ook de Engelsche generaal was vol lof over onze kranige mannen. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIE BEGONNEN. Gistermorgen zijn te Brussel de econo mische besprekingen tusschen Nederland en België begonnen. Zij zullen vermoede lijk tot Woensdag duren en dan onderbro ken worden om later te 's-Gravenhage te worden voortgezet. Van Belgische zijde vernam het Vaderl. dat in deze eerste bijeenkomst verschil lende statistische gegevens naar voren zijn gebracht. Zoo i® gewezen op 'het verschil tusschen de handelsbalans van 1933 en 1934. Voor de eerste tien maanden van 1933 bedroeg de Belgische uitvoer naar Nederland 1.449.993.000 francs en de in voer fres 1.480.503.000, dus een overschot in het voordeel van Nederland van onge veer dertig millioen francs. Voor de eerste 'tien maanden van 1934 is het resultaat geheel anders. De Belgische uitvoer naar Nederland bedroeg fres. 1.314.334.000 en de invoer uit Nederland frs. 1.191.836.000; het verschil ten nadeele van Nederland be droeg dus ongeveer 123 millioen francs. Van 'dezelfde zijde ontveinst men zich d'e moeilijkheden niet, die bij onderhan delingen als deze, die thans aan den gaDg zijn, moeten worden overwonnen. Vooral de landbouw- en steenkoolvraagstukken zijn niet zoo gemakkelijk te regelen als sommige buitenstaanders het zich mis schien voorstellen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1