Zoeklichtjes, en de kosten niet verhalen op Jantje Pu bliek, die daarvan de voordeelen niet plukt. Aldus deze ingeland in 1929. Al deze door hem genoemde werken zijn van belang voor 't ongebouwd, maar het gebouwd heeft er geen belang bij. De nieuwe belasting is daarom volgens adressanten noch noodzakelijk, noch bil lijk. Adressanten wijzen verder op het feit, dat de voordeelen van deze belasting niet ten goede zullen komen aan de klein- grondbezitters als ze ook eigenaar van een gebouw zijn, een groep, die het blij kens de crisis-vergaderingen der Z.L.M. het moeilijkst heeft. Daarnaast is een groote groep van bur gers, n.l. de velen met matige inkomens, de vele kleine pensioentrekkers, de ren teniertjes van kleine kapitaaltjes, vele kleine ambtenaren en neringdoenden, de \elen, die hypotheekrente moeten betalen ca de huurders van arbeiderswoningen, die allen iets van den last zullen hebben te dragen. Speciaal op één categorie ves tigt het adres de aandacht: de woning bouwverenigingen. De regeering streeft naar huurverlaging en hier zou men tot huurverhooging dwingen. Dit laatste is niet mogelijk, zoodat het tekort der ver- eenigingen grooter zal worden en de ge meente weer zwaarder zal worden be last. Ook zal deze belasting er licht toe lei den, dat de tegenstelling stad-plalteland, waarover zooveel wordt gesproken en ge schreven, wordt verscherpt. Adressanten wijzen nog op de moeilijk heden voor particuliere huiseigenaars, en voor den neringdoenden middenstand, welke laatste toch al zoo moeilijk 't hoofd boven water kan houden. Alleen de bezitters van veel ongebouw de eigendommen zullen de voordeelen van deze nieuwe heffing genieten en onder hen is een aanzienlijk gedeelte, dat bui ten het waterschap, ja buiten het land woontl Om al deze redenen wordt aan Ged. Staten verzocht, aan bedoeld besluit hun goedkeuring te onthouden. Het werk-oomité, gevormd uit boven genoemde vereenigingen, bestaande uit de heeren M. F. v. d. Berge, A. de Lange, en J. Lodder, vestigt er de aandacht op, dat gemeentebesturen en vereenigingen uit de dorpen aan dit adres bij Ged. Sta ten adhaesie kunnen betuigen. Bij den heer Lodder (v. d. Boutstr. 4) zijn af schriften te bekomen. Een begeerd baantje. Voor de vaceerende betrekking van gemeente veldwachter te Kerkwerve (Zeeland), eiland Schouwen, een plaats van 800 in woners, hebben zich 249 sollicitanten aan gemeld. Middelburg. Gisteravond hebben de Commissaris der Koningin en Mevrouw Quarles van Ufford, een druk bezochte Nieuwjaars-receptie gehouden, wat in de Abdij een groote drukte van aanrijdende en vertrekkende auto's en rijtuigen met zich mede bracht. Goes. In een Donderdag gehouden ver gadering, welke door vrijwel alle hier ge vestigde auto-verhuurders en taxi-onder- nemers werd bijgewoond, is besloten tot bet vormen van een groep voor dezen be drijfstak. De vergadering stond onder leiding van een deskundige van den B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland. Week der gebeden. Even als vorige jaren zullen ook nu weer ter gelegenheid van de door de Evangelische Alliantie uitgeschreven week der gebeden, in de week van 7 tot 12 Januari in de Chr. Bewaarschool alhier samenkomsten worden gehouden. Deze bijeenkomsten zullen worden ge leid: (alfabetische volgorde) door den Van Geelkerken, 'hoofd dhr. school Ove- zande, Ds van Heyningen te Wolfaarts- dijk, Ds Mietes te Cadzand, Ds van Selms te Hansweert, Ds Torenbeek te Ierseke en Ds v. d. Vis te 'Goes. Hoedekenskerke. Loop der bevolking over de maand December 1934. Ingekomen: Apolonia Franse, zonder Inroep, uit Medemblik; Maria Damman, zander beroep, uit Hazerswoude. Vertrokken: Trijntje Tamis, zonder be roep, naar Monnikendam. VVemeldinge. Donderdagavond brachten het muziekgezelschap 0. K. K. en de mondorgelclub Concordia, onder groote belangstelling van de zijde van het pu bliek, dhr A'dr. Dominicus, wethouder dezer gemeente, een serenade ter gelegen heid van zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Kapelle. Loop der bevolking over Dec. 1934. IngekomenPa. Korstanje, van Schore naar Kapelle A 103; P. Spijk en eohtg., van Schore naar Biezelinge D 122; Je. Wiechart van Baarland naar Kapelle B 56; Chr. Nieuwenhuijse, van Heinkens- zand naar Kapelle C 47; Ja. L. Polder man, van Wolfaartsdijk naar Kapelle A 120; Anna Paauwe, van Wassenaar naar Biezelinge D 125. Vertrokken: A. J. van Stel, van Kapelle naar Ritthem; M. J. Bustraan en gezin, van 'Kapelle naar Kloetinge, Schoolstraat A 155; M. Fraanje, van Biezelinge naar Kruiningen, Dorpstraat A 65; E. Evers- dijk, van Kapelle naar Arnhem, Staring- plein 10; J. G. Huissoon, van Kapelle naar Kattendijke. Onder voorzitterschap van Ds A. Scheele kwam de A.R. Kiesvereeniging Kapelle-Biezelinge in algemeen© ledenver gadering bijeen. Voor de candidatenlijst voor de Prov. Staten werd een tiental personen aangewezen. Ook werd besloten om de aftredende statenleden de heeren C. P. Vogelaar en J. A. Dominicus te verzoeken voor een spreekbeurt. In de eerstkomende vergadering zal een bespreking plaats hebben om te komen tot een voorloopige vaststelling voor can- didaten voor den gemeenteraad. Betreurd werd dat ook mannen uit on zen kring zich beschikbaar hebben ge- Bteld hulp te verleenen op Zondag bij de stemming in het Saargebied. Een ernstig protest daartegen werd uitgebracht. Ds Scheele sprak het slotwoord. De penningmeester eindigde met dankgebed. Ierseke. Door den controleur der Vee- Centrale is tegen een 4-tal landbouwers alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben van niet geschet ste kalveren. De invoer en uitzaai van Fransche oesters is toegestaan. Tot heden was zulks aan de oesterkiweékers verboden. Borssele. Vrijdagmiddag hield de ge meenteraad vergadering. Daar het de eer ste vergadering was in het nieuwe jaar, wenschte de voorzitter de leden Gods ze gen toe. Een schrijven was ingekomen van dhr J. Paauwe, om ontheffing, of vermindering van de pacht van de vis- scherij. De voorz. deelt mede, dat Paauwe nergens aanspraak op kan maken, daar het hem bekend is, dat wanneer noodig de visscherij wordt uitgebaggerd, hetwelk in 1934 is geschied. Dhr Dekker stelt voor voor één jaar 15 pet. korting te geven. Met vier voor en drie tegen aangenomen. Vrijstelling is verkregen voor lichamelijke oefeningen op de O. L. school. Als leden van het stembureau werden gekozen in de vacature M. de Regt Jcz.z. dhr P. Dekker en in de vacature M. Dek, M. de Regt Joz.z. Ged. Staten deelen mede, dat zij aan het besluit van de vorige vergadering tot het aangaan van een leening van f 1250 hun goedkeuring niet konden geven. f 1000 voor reparatie woning oud-hoofd der school beschouwden Ged. Staten als onvoldoende en f 250 voor verbetering van het oude gemeentehuis vonden zij ook niet voldoende. Dhr Bruinooge en de andere raadsle den betreurden het, dat B. en W. maar voort waren gegaan met een nieuwe wo ning voor het hoofd der O.L. school, daar de vijf raadsleden er absoluut tegen wa ren. Dhr Almekinders zei, dat dhr van 't Hof, (hoofd der O.L. school) geen nieu we woning begeerde, maar slechts enkele verbeteringen. Spr. was wel van mee ning, dat er een addertje onder het gras school. De voorzitter verdedigde zij'n standpunt. In deze situatie bracht dhr v. 't Hof verandering. Van hem was een schrijven ingekomen, dat hij de woning bewoond geweest door het oud-hoofd der O.L. school niet wenschte te betrekken, daar hij zichzelf van een woning zal voor zien. Dhr Almekinders vroeg of dit kon. Het oude huis is toch een ambtswoning. De voorz. lichtte een en ander toe uit ja ren geleden gehouden raadszittingen. Vroeger was 't een ambtswoning, maar de raad heeft destijds er een niet-ambts- woning van gemaakt. De voorzitter deelde mede, dat dhr v. 't Hof geen verplichting heeft aangaande genoemd huis. Nu zit de gemeente met een oud huis en het oude gemeentebuis. De voorz. stelde den raad voor dat B. en W. zullen trachten, in een volgende ver gadering met gegevens voor den dag te komen, hoe verder met deze huizen te handelen. Algemeen goedgevonden. Van het hoofd der O.L. school was een schrijven ingekomen, dat dhr Lausanne (wachtgelder) niet meer in de school on derwijs komt geven. De voorzitter zegt dat hierdoor een lo kaal vrijkomt. Voor schoonmaken van al le lokalen wordt betaald f 250 per jaar. De voorzitter stelt voor dit nu te bren gen op f 200. Allen gaan hiermede ac- coord. Dit vrijgekomen lokaal wordt gra tis in gebruik gegeven voor de repetities van muziek en zang, aan wie dan tevens wordt opgedragen dit lokaal netjes en in orde te houden. De voorzitter stelde voor, het loopende gemeentewerk door timmer lieden en smeden op beurt te laten uit voeren. Dit werd goedgevonden. Een schrijven was ingekomen van dhr Blom- baard om de kantsteenen en straatkeien liggende op de haven van de gemeente te koopen. De raad machtigde B. en W. om hierover met den heer Blombaard te on derhandelen. Bij de rondvraag vestigde dhr Almekinders de aandacht op den slechten toestand van den weg aan den Westsingel. De voorzitter zegde verbete ring toe. Daarna geheime vergadering. Souburg. De Crisis-Zuivelcentrale heeft voor werkloozen uit deze gemeente van de te distribueeren partij' kaas 80 kg. beschik baar gesteld. Aangevraagd is 220 kg. Het ligt nu in de bedoeling alleen aan die ge zinnen 'kaas af te geven die daarvoor het meest in aanmerking komen. Koudekerks. Burgemeestersin stallatie. (Vervolg.) Zooals wij reeds meldden, had gisteren de installatie plaats van den heer J. L. Drogmans als burgemeester dezer gemeente. Een een voudige feestversiering was voor deze ge legenheid aangebracht, terwijl van de openbare en tal van particluiere gebou wen de vlag wapperde. Na het welkom van den commandant der eerewacht heeft de heer J. K r a a - m e r namens de bewoners van het Zand den nieuwen burgemeester toegesproken. De Zand-bewoners zouden zeker, waren de tijden en omstandigheden gunstiger den burgemeester meer feestelijk hebben gehuldigd. Spr. feliciteerde den heer Dregmans hartelijk met zijn benoeming tot burgemeester. Wij hopen, aldus Spr., dat U hier een werkkring moogt vinden die aan de door U gestelde verwaohtin- gen beantwoordt. Wij vertrouwen ten volle in U iemand te vinden die zeer ze ker een open oog en hart zal hebben voor de belangen onzer gemeente. De zeer sterke ontwrichting van den economischen toestand in alle klassen onzer maatschappij maakt het besturen eener gemeente geenszins tot een ge makkelijke taak, waarom wij dan den wensch uitspreken, dat U kracht moge gegeven worden om Uw roeping te kun nen vervullen. Het zal U als geboren Zeeuw en steeds onder de Zeeuwen geleefd hebbende, naar wij vermoeden, gemakkelijk vallen met de gemeente mede te teven en spoe dig ingeburgerd te zijn. Hopende in U een recht Burgervader te vinden zoo verzekeren wij U, dat be wijzen van achting' niet zullen onthouden worden. Moge het onder Gods onmisbaren ze gen u gegeven worden langen tijd de teu gels van het bewind over prize gemeente te voeren, over Koudekerk? in het alge meen en 't Zand in het bijzonder. Aan Mevr. Dregmans werden vervol gens bloemen aangeboden. Namens de Zandbewoners heeft jonge juffrouw Goedbloed, leerlinge der Geref. school, het eenigste meisje in Walchersch costuum, aan Mevr. Dregmans bloemen aangeboden. De schoolkinderen zongen den burge meester en zijn familie Psalm 134 :3 toe. Nadat een driewerf hoera op den burge meester en zijn echtgenoote was uitge bracht, bracht deze dank voor de harte lijke ontvangst. Het heeft hem getroffen, dat reeds door een buurtschap, dat op K.M. afstand van de kom van het dorp is gelegen, zoo'n spontane hulde is ge bracht. Hiermede wordt de eenheid be vestigd tusschen 't Zandt en en de ge meente Koudekerke. Hij zal alle pogingen aanwenden om deze eenheid nog meer te versterken. Met hartelijke woorden richtte spreker zich tot de schoolkinderen. Hij beloofde hun spoedig een bezoek aan de school te zullen brengen. Onder stroomenden regen en hagelbuien werd de tocht naar het dorp aanvaard. Overal langs den weg stonden groepjes mensehen om den nieuwen burgemeester te begroeten. Bij aankomst in de kom van het dorp sloot het muziekkorps zich bij den stoet aan. In de omgeving van het gemeente huis was de belangstelling zeer groot. Nadat de stoet een rondgang over het Kerkplein had gemaakt, werd stil ge houden voor het gemeentehuis, waar het Wilhelmus ten gehoore werd gebracht. Op het gemeentehuis werd de burge meester ontvangen door twee raadsleden, de heeren Moens en Jasperse. Het doch tertje van dhr Jasperse bood Mevr. Dreg mans bloemen. De waarnemende burgemeester, dhr J A. Contant, opende de Raadszitting, waar voor veel belangstelling was. De raadzaal was tjokvol. Vele vooraanstaande personen uit de gemeente en burgemeesters uit omliggen de gemeenten waren aanwezig. Rede Wethouder Contant. Weth. Contant zeide o.m. het volgende: Ongetwijfeld zal de dag van heden in Uw levensdagboek een geïllustreerde blad zijde vertoonen, en vermelden, dat U op dezen datum tot Uw belangrijke en hooge functie werd geroepen. Maar ook voor ons is deze dag van groote beteekenis. U als vreemde, als onbekende, zult voortaan de leiding nemen, de teugels voeren in het besturen onzer gemeente. Wij kunnen U een volmondig „Welkom" toeroepen als eerste burger onzer ge meenschap. Ontvang dan uit naam der gemeente en haar vertegenwoordigers in den Raad, de meest hartelijke gelukwen- schen voor de onderscheiding, die U is ten deel gevallen, door de benoeming tot Hoofd onzer belangrijke gemeente. Niet alleen voor U, maar ook voor Uwe gade is dat een gebeuren van dubbele vreugde; wij schenken ook haar het volle deel in de gelukwenschen, die wij U uitspreken. Uwe scholing in de magistratuur, Uwe vorming in de diverse rangen, die U op het gebied van technisch-administratief werk hebt doorgemaakt, wettigen ten volle het vertrouwen, dat het veel omvattend bestuursorganisme door U wordt be- heerscht. Wij hopen, dat U de tact en wijsheid zullen toebedeeld worden om op Uw nieuw arbeidsterrein Uwe gaven ten toon te spreiden. U staat gereed het werk over te nemen en voort te zetten, van Uwen voorganger onzen hooggeachten vriend Bakker. Zeven jaren stond hij aan het hoofd onzer ge meente, wij zagen hem noode heengaan, want zijn nobel en tegemoetkomend op treden tegenover allen, die op eenigerlei wijze met hem in aanraking of overleg traden, leidden tot groote waardeering. Bij het aanvaarden van Uw ambt, wil len wij U nog even wijzen op de eigen aardige samenstelling onzer bevolking. Bestond deze in de vorige eeuw uit een echt landelijke bevolking, gevormd door inheemsche en plaatselijke families, in den loop der jaren heeft zich daar een belangrijke wijziging in voltrokken. Emi granten uit alle oorden des lands kwa men en komen zich hier vestigen; het begint een beeld van cosmopolitisme in het klein te vertoonen, dat heel andere eischen aan de gemeenschap stelt dan een gemoedelijke plattelandsbevolking dat vraagt. De ongunst der tijden doet zich hier ook op geduchte wijze gevoelen; wij zien daardoor de toekomst niet zoo rustig tege moet. Onze nijvere landbouw op allerlei wijze in haar werkingsfeer beknot, haar inkomsten tot een miniem peil terugge- r vallen, vraagt zich angstig af, waar gaan wij naar toe? De middenstanders, de vak patroons, kunnen hun werkkrachten en installaties niet meer in productie om zetten, en worden geleidelijk tot stillig gen gedoemd. En behoef ik nog te spre ken over onze arbeidersklasse, die door de nu al jaren durende werkloosheid, zoo zwaar wordt getroffen en aan een groote verarming ten prooi is? Zoo gezien zou Uwe taak boven Uwe krachten kunnen uitgaan, maar U staat in de volle levenskracht, en gelukkig kan ik U namens den Raad verzekeren, dat die onvoorwaardelijk zijn krachten tot Uw dienst zal stellen, om alle moeilijk heden of omvangrijke onderwerpen tot een juiste oplossing te helpen brengen. U staan voorts ten dienste een bekwa men secretaris, een trouwen ontvanger, en ambtenaren, die allen hun plicht op de beste wijze volbrengen. De last op Uwe schouders schijnt wel zwaar te zijn, maar wij weten waarop gij Uw betrouwen stelt en waar gij Uwen bijstand zoekt. Moge die immer sterke Macht U steeds ter zijde staan en U de krachten schenken om met wijsheid en beleid de U gegeven opdracht tal van jaren tot heil der gemeente te volvoeren. Spr. overhandigde de ambtsketen en droeg de leiding der vergadering aan burgemeester Dregmans over. Hierna sprak de burgemeester de rede uit, die wij gisteren reeds publiceerden. De heer De Kroo sprak vervolgens na mens de A. R. fractie. Het is ons ernstig voornemen, aldus spr., den burgemeester te steunen. Als Zeeuw is het Spr. een genoegen den nieuwen burgemeester te begroeten. Spr. ihoopt, dat het den bur gemeester moge gelukken vastberaden de teugels vein het bewind in handen te hou den en dat alle burgers hem zullen steu nen. Ds Heij sprak namens de Geref. Kerk en wensohte den heer Diegmans geluk met zijn benoeming tot burgemeester. Hij verbond hieraan de bede, dat God hem moge bekwamen om tot zegen van de ge meente te arbeiden. Hierna sprak de burgemeester van Biggekerke, de heer Simonse, woorden van welkom, mede namens 'den kring van burgemeesters op Walcheren. De secretaris van Terneuzen, de heer Zonnevylle, schetste den heer Dregmans als een uitstekende kracht en zegt dat Koudekerke een man ontvangt, die het vak, de gemeente-administratie, door en door kent. Spr. schetste den heer Dreg mans als 'n man van nauwgezette plichts betrachting. De nieuwbenoemde burgemeester richt te zdoh hierop in 'hartelijke bewoordingen tot den heer Zonnevylle en dankte hem voor de opleiding die hij van hem heeft ontvangen. Vervolgens voerde ds Van Kooten het woord als voorzitter van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. Spr. hoopte, dat de plaats, die ook voor burgemeester Dreg mans in de Ned. Herv. Kerk gereserveerd is, bij officieele gelegenheden bezet zal zijn. Loop der bevolking van 16 tot en met 31 December 1934. Ingekomen: E. G. van Klinkenberg en gezin, E 199 b, uit Wissenkerke; J. Nieu wenhuijse en gezin, E 239 d, uit Arne- muiden. Vertrokken: I. Prins en gezin, van D 66, naar Amsterdam; J. N. Verstelle en gezin, van E 153, naar Vlissingen; Mej. N. J. Goote, van E 154, naar 's-Graven- ■hage; Mej. L. Wielemaker, van B 178, n. Vlissingen; J. A. Stoutjesdijk, van E 114 naar Arnhem; J. Gehrmann en gezin, v. E 199, naar 0.- en W.-Souburg; J. P. Crucq, van D 203, naar Rotterdam; J. Joziasse, van C 5 naar Eikerzee. Kortgene. Loop der bevolking over de maand December 1934: Ingekomen: Jozina Risseeuw v. Schoon- dijke; Juliana Francina Zandee, geb. Krello en zoon van Soerabaja; Adriaan Lodewijk de Jong, van Ker^rade; Maria Hendrika Amperse van Goes. Vertrokken: Wed. Suzanna de Smit, geb. De Looff en gezin naar IJmuiden. St. Maartensdijk. De gemeenteraad heeft gisteren de gemeentefbegroofing voor 1935, die in vooronderzoek bij Ged. Staten is geweest, vastgesteld. (Het 'komt ons eenigszins vreemd voor, dat Gedep. Sta ten deze begroeting in vóór-onderzoek ontvingen, aangezien deze 'gemeente blij kens de te heffen 'belastingen, geenszins noodlijdend is.) Deze sluit met een eind cijfer van f 104.397. Geheven zullen wqrden 80 opcenten op de grondbelasting voor gebouwde en 20 opcenten op de grondbelasting voor on gebouwde eigendommen; 185 opcenten op de hoofdsom van de personeele belasting (v. j. 90); 40 opcenten op de vermogens belasting (v. j. 25); 75 opcenten op de 'ge meentefondsbelasting (v. j. 80). Om tot een sluitende 'begrooting te ko men moest op de uitgaven voor de bewaar school belangrijk bezuinigd worden. Er werden verschillende subsidie® vermin derd of afgevoerd. Ten behoeve van werk verschaffing en steun ds f 10.500 op de be grooting geplaatst (v. j. f 6000). De be grooting voor 'het woningbedrijf geeft aan baten en lasten f9500, kapitaal'sinkomen en -uitgaven f 6600 De begrooting voor het armbestuur sluit in ontvangsten en uitgaven met f 14.000. Een voorstel van bet armbestuur aan den gemeenteraad tot verlaging van de salarissen van ambtenaren bij deze instel ling werd verworpen. Hoek. De Christelijke zangvereeniging alhier hield Donderdag haar eerste jaar vergadering. De voorzitter, de heer L. Zegers, verwelkomde de aanwezigen, in zonderheid den directeur, dhr F. v. d. Cijfers zijn vaak dor en droog en koud. Maar ze kunnen veel zeggen en soms ook een warme gloed uitstralen, Het hangt er maar van af hoe men ze ziet en wat ze zeggen. Ik heb voor mij een aantal cijfers om trent de Christelijke jeugdbeweging in ons land. Blijkens de opgave in het jaarboek voor 1935 van den Bond van J. V. op G. G. zijn er in ons land 5399 jongelings-, jongedochters-, knapen- en meisjesver- eenigingen, die gezamenlijk 126.362 leden tellen. Meer dan 126.000 jonge mensehen dus die geregeld bij elkaar komen om te luisteren naar Gods Woord en zich te oefenen in de kennis van de Chr. begin selen. Er wordt veel geklaagd in onzen tijd over onverschilligheid en afval met name bij de jeugd. En ik wil niet zeggen dat die klacht geheel ongegrond is. Maar ik wil toch ook niet voorbijzien den grooten zegen die we hebben in onze Christelijke jeugdbeweging en in het feit, dat deze jeugdbeweging zich n o g in vrij heid kan bewegen en 'ontwikkelen. Vooral in een tijd als de onze is het ook noodig de zegeningen te tellen en te waardeeren. OPMERKER. Peijl, van Terneuzen, die altijd op zijn post was en geen moeite ontzag om de vereeniging te helpen. Uit het jaarverslag van den secretaris, dhr M. de Blaay, merken we op, dat de vereen, is opgericht 2 Januari 1933 en reeds spoedig een ledental van 25 bereik te, dat nu weer tot 21 was geslonken. Uit het jaarverslag van den penning meester, de heer P. Zegers Czn bleek, dat de inkomsten bedroegen f 90.51, de uitgaven f 83.27, zoodat er een goed slot was van f 7.24. Door afgevaardigden van de zangver- eeniging van Terneuzen werden woorden van gelukwensch gesproken. Enkele ge dichten werden voorgelezen. Alles werd afgewisseld door zang der vereeniging- waaruit duidelijk uitkwam de goede vor deringen die de vereeniging in dit eerste j'aar reeds gemaakt heeft. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Veel heil en zegen voor het pas begon nen jaar, is de wensch, die, vergezeld met een stevige handdruk en met de noodige variaties geuit en beantwoord in kennis sen- en vriendenkring dezer dagen is her haald. En 't lijkt wel of die prettige wenschen, die zoo ernstig gemeend en zoo dikwijls herhaald worden in staat zijn wat levens blijheid te wekken en de somberheid van onzen gedrukten tijd wat naar den ach tergrond te dringen. Men hoopt en wenscht het beste voor het jaar dat men in ieder geval vol goe den moed wil beginnen. Velen meenen dat trouwens het ergste van de crisis al ach ter den rug is. Gezien de werkloosheids cijfers op "Walcheren is dit hier zeker nog niet het geval. In de Kerstrede van Engelands Koning was ook een optimis tische toon te beluisteren. In hoopvalle en bemoedigende woorden kon hij wijzen op gunstiger verschijnselen. Evenwel, on danks die „optrekkende wolken" meende hij er ook aan te moeten herinneren, dat de gemeenschap nog heel wat zorgen treft en het plicht blijft particuliere en partij belangen daaraan ondergeschikt te mak ken. Dat laatste vooral zullen ook onze stadsbestuurders niet mogen vergeten. Nog deze maand zullen zij aan de harde werkelijkheid herinnerd worden, als ze de zware, pas uitgekomen roman met 16 dubbele hoofdstukken (in de volksmond gemeentebegrooting genoemd) moeten doorworstelen en regel na regel onder de loupe moeten nemen. Belangrijke beslissingen moeten geno men worden. Of b.v. het subsidie aan het bijzonder bewaarschoolonderwijs gehand haafd moet blijven. Dat beslist dan over het wel of wee van die zeer zeker nuttige instellingen. Zonder het gemeentesubsidie kunnen die vereenigingen, die twee open bare en één bijzondere bewaarschool ex- ploiteeren, niet met hun werk doorgaan. Door de vorig jaar genomen besluiten tot opheffing van de gemeente-bewaarschool is ruim f 4000 bespaard en door de ver mindering van het subsidie aan de drie bijzondere bewaarscholen ruim f 3000. Ondanks de zorgelijke gemeentefinanciën kan men toch alles maar niet tot den grond toe afbreken, daar herbouw dan in de naaste toekomst zoo goed als uitgeslo ten moet worden geacht. Het is te hopen, dat het mooie werk, voor zooveel gezinnen van zoo groot be lang, mede in verband met het feit dat de toelatingsleeftijd tot de lagere school de laatste jaren ock is verhoogd, kan blijven voortgaan. De plaats die deze in stellingen zich in ons volksleven hebben weten te verwerven, rechtvaardigt een offer. Heel iets anders is het b.v. met .het subsidie aan ons muziekkorps. Ontegen zeggelijk heeft het Middelburgsche Mu ziekkorps in onze samenleving een voor name plaats gekregen, maar daardoor moet het dan ook mogelijk zijn om deze kunstbeoefenende en tot levensveraange naming dlienende instelling zonder over heidssteun op de been te houden. De kwestie is evenwel, dat men verwend is met de f 4000 per jaar uit de publieke kas. Toch zal ook hier aanpassen nood zakelijk zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2